ki Folkloristisch Danstheater op toernee Cultuur&Kunst Carré voor derde keer kattenbak Expositie Terwindt en Arma Seth Gaaikema vertaalt The Phantom of the Opera Voor Betere Tijden. DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 Filmer Erik Terpstra overleden Het Folkloristisch Danstheater heeft voor het komende seizoen de nieuwe produktie 'Rapsodie in Dans' in de aanbieding en trekt daarmee als graag geziene gast naar alle hoeken en gaten van ons land. Artistiek en zakelijk leider Ferdinand van Altena kan er al lang op blind varen dat hij dan volle zalen en een enthousiast publiek aan treft. Na Het Nationale Ballet staan de 21 dansers en zes musici van zijn gezelschap in publieksbereik inmiddels op een mooie tweede plaats. tena moet zelfs op zoek naar vulling van een gat van 79.000 gulden. amsterdam francoke ledeboer Van Altena heeft hard moeten knokken eer het culturele be lang van de volksdans ook werd erkend door de Haagse subsi diegevers. „Volksdans werd niet intellectueel genoeg gevonden en ons succes was bijna ver dacht. Ik vergelijk ons echter al tijd met De Nachtwacht. Die ga je toch ook niet weghalen om er hedendaagse kunst voor in de plaats te stellen?", zegt hij in een terugblik op die spannende tijden. Voor het nieuwe Kunstenplan vroeg Van Altena subsidiever hoging om eindelijk weer eens assistentie te kunnen krijgen van een zakelijk leider. Sinds de laatste vertrok in 1988 staat hij er nog steeds alleen voor. Op zijn verlanglijstje stonden ook extra dansers, een balletmeester en een musicus. Van Altena maakt duidelijk waarom alleen al vergroting van het aantal dansers hard nodig is: „We zit ten echt aan het plafond, nie mand kan nu een blessure krij gen." Minister d'Ancona van wvc had echter ook voor Van Al tena's gezelschap een onverbid delijke boodschap in huis: als versterking van de zakelijke lei ding als prioriteit wordt gezien, moet daarvoor binnen het eigen budget ruimte worden gemaakt. De voor alle podiumkunsten geldende subsidiekorting van 2,5 procent maakt versterking van het tableau de la troupe al helemaal onmogelijk en Van Al- Goochelen Sinds de oprichting van zijn dansgroep heeft Van Altena kennelijk zo vaak met succes met cijfers gegoocheld, dat hij er niet merkbaar door van slag is geraakt. „We gaan het aantal voorstellingen verruimen, vaker op toernee in het buitenland en hebben de toegangsprijzen iets verhoogd", vertelt hij of het de gewoonste zaak van de wereld Het internationale repertoire van het gezelschap vereist nau we contacten met het buiten land. Aanvankelijk stonden de professionele gezelschappen en choreografen uit de voormalige Oostbloklanden bovenaan het lijstje omdat volksdans daar wel als volwaardig cultureel erfgoed werd beschouwd en behandeld. Nog steeds komen veel dansers van het gezelschap uit landen als Roemenië en Hongarije, omdat volksdans op de Neder landse balletopleidingen altijd een vreemde eend in de bijt is gebleven. Van Altena verruimde zijn blik echter al gauw naar onder meer Zuid- en Noord-Amerika, reisde onlangs door India en Pakistan en verheugt zich op de ontdekking van materiaal in de nog grotendeels onontgonnen voormalige Sovjetunie. Voor het themaprogramma 'Rapsodie in Dans' nemen de Ferdinand van Altena: „We zitten echt aan het plafond, niemand kan nu een blessure krijgen." dansers het publiek mee naar bij voorbeeld de 'Hongaarse Hongarije, Roemenië, Armenië, Rapsodieën' van Liszt en de Slowakije, Noorwegen en Span- 'Siete Canciones Populares je. In de 19e eeuw werd de term Espanoles' van Manuel de Falla. rapsodie gebruikt voor muziek- In deze voorstelling keert het werken waarvoor het melodisch gezelschap terug naar het oor materiaal werd ontleend aan de spronkelijke volksmuzikale ma- volksmzuiek uit de eigen etni- teriaal en de daarbij horende sche omgeving. Zo ontstonden dansvormen. Een voorproefje Amsterdam* 'Cats encore! The Cats come back!' juicht het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam. Op 27 november gaat de musicalopera Cats voor de derde keer in Amsterdam in première. In een nieuwe bezetting, overigens. De ontroerende rol van de oude, grijze poes Grisabella wordt ditmaal niet vertolkt door Ruth Jacott. Ze heeft de aanbieding naast zich neergelegd. Wie wel terugkomt is Fred Butter als de glamourkater Ruck Stuck Rucker. De katten verschijnen ook nu in een piste, al ziet de befaamde vuilnisbelt er straks iets anders uit. Er zijn al ongeveer 75.000 kaarten verkocht voor deze nieuwe serie die doorloopt tot en met 31 maart '93. Alle Catsspelers, 36 bij elkaar, worden, omdat de kleedkameraccomodatie van Carré verbouwd wordt, ondergebracht in drijvende kleedkamers die door een brug met het theater zijn verbonden. Cats, op muziek van Andrew Lloyd Webber naar gedichten van T.S. Eliot in de vertaling van Gerrft Komrij, draaide voor het eerst in Carré tijdens de viering van het 100-jarig bestaan in 1987. In Londen loopt de originele versie na elf jaar nog steeds. Naar schatting hebben, over de hele we reld, ruim veertig miljoen mensen deze musicalopera gezien. archieffoto kors van bennekom tijdens de try-out in Velsen liet alvast zien dat ook 'Rapsodie in Dans' een volksdansfestijn is geworden waar de vonken van af vliegen. Choreografen uit de landen waar de rapsodieën ont stonden kwamen naar Neder land om de dansen te zetten, maar duizendpoot Van Altena foto cpd roland de bruin tekent ook dit keer voor de re- 'Rapsodie in Dans' is tot en met mei overal in het land te zien. Op 2 april staat de voor stelling in de Leidse Schouw- burg- n bronzen beelden van Ad Arma Te zien: tot 3/10, di. t/m vr 10-18 uur en za. 10-17 uur, Galerie 27, Schoolstraat 27, Wassenaar. Galerie 27 in Wassenaar opent het nieuwe seizoen met een grote tentoonstelling. De expo sitieruimte is tijdens de zomer maanden bijna verdubbeld. Zo wordt aan schilderijen en beel den, de geliefde combinatie van de galeriehouders, nu volop de ruimte gegeven. De olieverfschilderijen van de Nijmeegse schilder Robert Ter- windt eisen de ruimte volledig op. Ze zijn groot, kleurrijk en expressief, laachtig en dyna misch. Abstracte en figuratieve vormen wisselen elkaar af, strij den met elkaar om voorrang. Robert Terwindt zelf zegt: „In al mijn werk blijft de realiteit mijn uitgangspunt. Ik ben er niet op uit om abstract te schilderen. Wel is het zo, dat de realiteit tij dens het schilderen wordt om gevormd, veranderd en soms vervreemd tot bijna abstracte ACHTERGROND JURIDISCH MEDEWERKER GPD AMSTERDAM GUS SCHREUDERS Uit het werk van Terwindt blijkt dat hier iemand aan het werk is voor wie schilderen zijn lust en leven is. Dat straalt van de doeken af. Het zijn explosies van energie en verf. Waar de fi guratie het wint van de abstrac tie zijn die 'explosies' op hun mooist. De bronzen beelden van Ad Arma zijn van een heel andere orde. Hier geen strijdtonelen. Het werk van deze kunstenaar is bescheiden, ingetogen en ver stild. Ad Arma is een veelzijdige kunstenaar. Hij schildert, etst en is beeldhouwer. Daarbij is de natuur zijn uitgangspunt, zijn leidraad. In Arma s werk nemen stukken hout, takken en dunne twijgjes een belangrijke plaats in. In de mal waarin het brons wordt gegoten wordt het hout weggebrand. Wat resteert is de vorm en de structuur. De gestapelde takken en twij gen worden gecompletteerd door 'de gestalte'. Een langge rekte figuur die in bijna al het werk van Ad Arma terugkomt. Hijzelf noemt die gestalte de personificatie van het verlan gen. En hoewel ze apart staan zijn ze niet eenzaam. Ze zijn juist sterk, alleen, in een zelfge kozen afzondering. Takken, hout en 'de gestalte' samen, zijn gestapeld tot won derlijke, onvoorstelbare balan sen. En juist oin die balansmo menten gaat het Ad Arma. De mooie beelden die zo ontstaan zijn wonderschoon. Kwetsbaar en ijzersterk tegelijk. De filmer Erik Terpstra (57) is, naar nu pas bekend is gewor den, vrijdag onverwacht overle den. Terpstra debuteerde in 1964 met "Versier de leegte'. In 1965 maakte hij met 'De Ander' het eerste Nederlandse filmdra ma dat homoseksualiteit als hoofdthema had. Verdei genool hij bekendheid door zijn films 'Daniël', 'Eiland' en 'De verloe dering van de Swieps' (1967) met Ramses Shaffy. Deze laatste film heeft veel overeenkomsten met Theorema' van Pasolini. Shaffy speelt een man die een familie binnendringt en relaties aanknoopt die de traditionele verhoudingen grondig versto ren. Swieps was oorspronkelijk bedoeld als tv-film voor de NCRV. De omroep trok zich te rug. Volgens Terpstra „vanwege de hele achtergrond van de film. de troebele sfeer, de frustraties en de homoseksuele lijn van het verhaal". Henk Poort of Ben Cramer in hoofdrol GRONINGEN JACQUES D'ANCONA De cabaretier en schrijver Seth Gaaikema is door Joop van den Ende aangezocht voor de verta ling van de musicalopera 'The Phantom of the Opera'. De pro duktie gaat in augustus 1993 in première als de eerste lang lo pende voorstelling in het dan totaal verbouwde Circustheater in Scheveningen. Seth Gaaikema heeft een rijk verleden als vertaler van musi cals. Hij begon destijds met zijn nooit overtroffen versie van 'My Fair Lady' en deed later onder meer 'Irma la Douce' en Sweet Charity'. Met de alom bejubelde vertaling van 'Les Misérables' zette hij de kroon op dit deel van zijn werk. Gaaikema is inmiddels al bij na een jaar bezig met een eigen musical 'De Drie Musketiers' die in februari 1994 in première gaat in Theater Carré in Amster dam. 'The Phantom of the Opera' is een van de vele succesmusicals van de componist Andrew Lloyd Webber (1948). De lied teksten zijn van Charles Hart. De wereldpremière was op 9 oktober 1986 in Her Majesty's Theatre in Londen. De voorstelling is gebaseerd op het boek 'Le fantóme de l'Opéra' van Gaston Leroux. Hij schrééf het in 1911 in amper drie maanden tijd en het zou waarschijnlijk voor altijd in ver getelheid zijn geraakt als Uni versal Pictures er in 1925 geen brood in had gezien om er een film van te maken. Het werk is nadien nog enkele keren ver filmd en werd een succes door de suggestieve kracht van het verhaal van het spook van de opera. Het speelt in de Parijse Ope ra. De proloog is gesiuic. nl In 1911 op het toneel. De eigenlij ke, soms huiveringwekkende geschiedenis ontrolt zich ver volgens in het jaar 1881 op en achter het toneel, op het Lm toor van de directeur, tijdens de repetities en de premin-• van Don juan, maar ook in het on deraardse labyrinth en aan het Muzikaal is The Phantom' een meesterwerk. Een ander opvallend aspect schuilt in de moderne theatertechniek die gestalte krijgt in bizarre effecten en decorwisselingen. Deze maand zijn de audities voor 'The Phantom of the Ope ra' zoals de voorstelling ook in ons land zal heten. De musical is een aantrekkelijk karwei voor zingende acteurs en actrices. Voor de hoofdrol wordt gedacht aan Henk Poort die ook schit terde als Valjean in de Neder landse versie van 'Les Misere- bles'. Ben Cramer, die de laatste ja ren in diverse musicals optrad (ondermeer in Evita en bij het Volkstheater in Heijermans) is ook geïnteresseerd in de hoofd rol. Cramer heeft al zanglessen genomen, met name om zich te bekwamen in de specifieke falsetstem die voorgeschreven is voor de rol van het spook van de opera. David Cleveland in een scène uit de Engelse produktie van The Phantom of the Opera' die onlangs nog te zien was In het Schevenlngse Circustheater. foto martha swopcs Amsterdam krijgt nog harde dobber aan 'oplichter' Goldreyer De gemeente Amsterdam is al meer dan een miljoen gulden kwijtgeraakt aan de mislukte restauratie, waarvan acht ton als honorarium aan de Amerikaanse restaura teur Daniel Goldreyer is uitgekeerd. Te overwegen valt om niet alleen dit bedrag te rug te eisen, maar ook de 5,4 miljoen gul den die het schilderij in de oorspronkelijke staat waard zou zijn geweest. Nu het Gerechtelijk Laboratorium in Rijs wijk na een vervolgonderzoek 'onomstote lijk' heeft vastgesteld dat Goldreyer de ver froller over het doek heeft gehaald, lijkt Am sterdam een sterke troefkaart bij de rechter te hebben. Het onderzoek geeft in feite de kunsthistoricus E. van de Wetering gelijk, die Goldreyer al in een eerder stadium beti telde als een regelrechte oplichter, die het Stedelijk Museum schaamteloos te grazen heeft genomen. Desondanks zou het er best op kunnen uit draaien dat Amsterdam naar het geld kan fluiten. De uitleg van het contract tussen de BV Goldreyer en museumdirecteur dr. W. Beeren wordt namelijk een heel ingewikkel de klus waar handige Amerikaanse advoca ten wel pap van lusten en waarvan de uit komst moeilijk te voorspellen is. Het is nogal merkwaardig gesteld met dit contract, want het werd pas afgesloten, toen Goldreyer al negen maanden bezig was. Belangrijker is echter dat voorwaarden aan de werkwijze van de restaurator in de tekst niet worden omschreven. Goldreyer kreeg de vrije hand bij de keuze van de verf- Na de kunstkenners, de wetenschappe lijke onderzoekers en de Amsterdamse politici komen nu advocaten en rechters aan de beurt in de affaire van het over geschilderde kunstwerk 'Who's afraid of red, yellow and blue III' van Barnett Newman. soort en de schildertechniek. Volgens de tekst mocht hij de omstandigheden en de methoden van de restauratie eigenmachtig vaststellen 'op grond van zijn oordeelkun digheid'. In juridische termen hebben we te maken met een inspanningsverbintenis. Resultaat wordt niet gegarandeerd. Gol dreyer hoeft alleen maar te bewijzen dat hij zijn best heeft gedaan. Om wanprestatie aan te tonen, kan de ge meente Amsterdam zich beroepen op de gedragscode voor restaurateurs. Daar staat onder meer in dat de restauratie zonodig ongedaan gemaakt moet kunnen worden en dat uitsluitend de beschadigde delen mogen worden bewerkt. Aan de hand van de code zal de gemeente Amsterdam aan voeren dat 'geen redelijk restaurateur' te werk zou zijn gegaan op de manier van Gol dreyer en dat gebruik is gemaakt van on deugdelijke middelen. Maar het probleem is dat deze code geen wetskrachl heeft. En elke verwijzing naar de voorschriften van de gedragscode ontbreekt in de overeenkomst. Het is dus maar de vraag of een Amerikaan se rechter daar de conclusie aan verbindt dat Goldreyer zijn honararium ten onrechte heeft opgestreken. Behalve het restauratiecontract is er een stuk in het geding dat werd opgesteld bij de aflevering van het werk. Het betreft een kwitantie waarop museumdirecteur Beeren verklaart dat de restauratie 'goed en bevre digend' is uitgevoerd en dat hij het resultaat zal blijven verdedigen. Daar zal Goldreyer zeker mee zwaaien als hij wordt aangespro ken. Overigens baseert de restaurateur op dit stuk ook een aanklacht tegen Beeren. Vol gens Goldreyer pleegde Beeren contract breuk toen hij, na eerst langdurig aan het 'goede en bevredigende' resultaat te heb ben vastgehouden, erkende dat het schilde rij in feite onherstelbaar is vernield. De res taurateur noemt dat laster. Goldreyer - die naar het schijnt nooit een stap verzet bui ten aanwezigheid van een advocaat - eist nu 25 miljoen gulden schadevergoeding van Beeren wegens aantasting van zijn re putatie. Ook de kunstkenners Van de Wete ring en Bracht plus Amerikaanse en Neder landse kranten zijn door de restaurateur aangesproken wegens laster, samenzwe ring, leugens en wat dies meer zij. In totaal eisf de Amerikaan 125 miljoen gulden smartegeld. De door Goldreyer aangespan nen processen zijn zeker een compliceren de factor in de rechtsstrijd die over het ver loren gaan van 'Who's afraid of red, yellow and blue' zal ontbranden. U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf WWF De Bijenkorf introduceert exclusief in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds het WWF horloge Op de wijzerplaat is een bedreigde diersoort afgebeeld, zoals een neushoorn, olifant luipaard of pandabeer. Het horloge is volledig recyclebaar, waterdicht tol 30 meter, voorzien van mineraal glas en een long life battenj. Er zijn 18 verschillende ontwer pen. Als u zo'n horloge m de Bijenkorf koopt maakt de Bijenkorf bi| elke aankoop f 10.- over aan het Wereld Natuur Fonds. Zo steunt u met de aankoop van zo'n bijzonder horloge ook nog eens de bedreigde diersoorten. De WWF horloges zijn verkrijgbaar voor 99 - en in speciale uitvoerin gen VOOr 109.- 'Uurwerken

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29