I Wachten op de patiënten Dronken bijen sterven vroeg Wetenschap 3 Oceaan wordt ruiger Acties nodig tegen de kop opstekende malaria Groot onderzoek naar geheugen en ouderdom 'Te weinig aandacht gewone ziektes' Mysterieuze levensvormen uit oertijd DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 <w redactie bram van leeuwen ^Gentherapie geneeswijze van de toekomst (Het doel is duidelijk: gentherapie moet ertoe leiden dat ;es minder mensen ziek worden. De eerste therapie is al i Bdaar. Het wachten is op de patiënt. Prof. dr. D. Valerio &36) levert daaraan een belangrijke bijdrage. De Leidse v kiniversiteit benoemde de TNO-medewerker tot bijzon der hoogleraar toegepaste moleculaire genetica. Hij gaat izich vooral bezighouden met gentherapie. Een therapie, idie de kwaal bij de wortel aanpakt. In de cel. LEIDEN m westerlaken De zeldzame en dodelijke ziekte SCID wordt veroorzaakt door het ontbreken van het enzym ADA adenosine deaminase). Kinderen, die aan de ziekte lij den, maken geen witte bloedli chaampjes aan. Elk mens heeft die nodig voor de afweer tegen infectieziekten. Patiëntjes de hele wereld zijn er maar enkele tientallen blijven al leen in leven als ze van alle ziek teverwekkers worden afgeslo ten. Oorzaak is één kapot gen, dat met de nieuwe therapie kan worden vervangen. Dat gebeurt via een beenmergtransplanta tie. In het beenmerg worden de witte bloedcellen gemaakt. Krijgt een patiënt beenmerg met een goed gen, dan bouwt zijn lichaam een nieuw afweer systeem op. Valerio: „Gentherapie staat ag maar in de kinderschoe- en. We kennen slechts twee procent van het erfelijk materi aal van de mens. De komende 15 jaar moet dat veranderen. Dan wordt de kennis over erfe lijkheid en ziekten vele malen groter dan die nu is. Veel kwa len hebben met erfelijkheid te maken. Ze worden door ouders op kinderen overgedragen. Taaislij mziekte (longaandoe ning), bloederziekte en een ziekte die de spieren aantast zijn echte erfelijke aandoenin gen, die ontstaan omdat er één gen niet werkt. Kun je dat repa reren, dan is de ziekte voorbij. Helemaal. Chronische ziekten als reuma, multiple sclerose (ziekte van het zenuwstelsel) en suikerziekte hebben ook vaak een erfelijke achtergrond", al dus Valerio. Gentherapie, zo voorspelt hij, zal in de toekomst eveneens een rol spelen bij de behande lingvan dergelijke ziekten. Vale rio sluit zelfs niet uit dat virus ziekten, zoals aids, ermee kun nen worden genezen. Ziekten, zoals kanker, die je op latere leeftijd kunt krijgen, kun nen niet alleen met gentherapie worden genezen. „Je praat bij kanker over een complex van factoren. Naast de genen zul je altijd medicamenten moeten geven. Gentherapie kan ertoe bijdragen de genezing te bevor deren", zegt hij voorzichtig. Wanneer wordt een begin ge maakt met het toedienen van genen aSn zieke mensen? Vale rio: „Voor ADA/SCID (het zieke afweersysteem) ben je zo ver als je genen in het beenmerg kunt leeuwarden» De Noordelijke Atlantische Oceaan wordt ruiger. In het midden van de jaren tachtig waren de golven er gemiddeld 25 procent hoger dan in de jaren zestig. Nieuwe onderzoeken lijken aan te tonen, zo weet New Scientist te melden, dat de toppen van de golven aan het eind van de jaren tachtig zelfs 50 procent hoger waren. Er is tevens bewijs dat stormgolven zo n 10 procent ho ger zijn geworden. Deze ontdekkingen hebben al gevolgen gehad voor olieplat forms in de Noordzee, die nu met langere poten zijn uitgerust De oorzaak van de toegenomen onrust van de oceaan is onbe kend. Golven worden door harde wind opgezweept, maar er is geen corresponderende toename van hardere wind geweest Een mogelijk verklaring is aanhoudend wind uit één richting. Daarvoor zijn wel aanwijzingen. Prof. dr. D. Valerio: „Het moet in principe mogelijk zijn om de kapotte genen zelf te repareren." stoppen. Dat is dus gelukt. Dier proeven hebben dat aange toond. Een jaar nadat rhe- susaapjes ermee waren behan deld, zat het betrokken gen in alle soorten witte bloedcellen. Op dat moment konden we er mee naar de kliniek. We wach ten op de eerste patiënt." Tot nu toe heeft in Nederland alleen het Academisch Zieken huis Leiden toestemming ge kregen voor gentherapie. De ethische commissie van het zie kenhuis heeft het protocol het ministerie van VROM heeft een vergun ning voor de behandeling afge geven. Het departement be waakt op grond van de Wet Milieugevaarlijke Stoffen de ge netische experimenten. De volgende stap? Valerio: „We zijn op zoek naar een genthera pie tegen thalassemie. Dat is een aangeboren vorm van bloedarmoede die veel voor komt in landen rond de Middel landse Zee (Italië en Grieken land). Het is een ernstige ziekte, die door het ontbreken van één gen (globine) ontstaat. We pro beren dit gen in de bloedcel te krijgen. Dit onderzoek doen we samen met de Nederlander Frank Grosveld die in Londen op hetzelfde terrein werkzaam heden doet." Valerio is voor een periode van drie jaar benoemd. Zijn leeropdracht? „In Leiden gaan we werken aan een geheel nieu we mogelijkheid voor genthera pie. Nu voegen we aan cellen met een defect gen een extra FOTO HENK BOUWMAN gezond gen toe. Het moet in principe mogelijk zijn om de kapotte genen zelf te repareren. Als dat lukt, is er een hele groep ziekten die kan worden behan deld. Er komen therapieën aan waarvan we veel mogen wr- wachten. Het wacnten. net gaat allemaal zendsnel. In Amerika zijn hele grote laboratoria bezig met het ontwikkelen van nieuwe gentherapieën. Een goede zaak." amsterdam De Wereld Gezondheids Orga- f ft houdt 26 en 27 oktober in Amsterdam een ministers conferentie voor een nieuwe, doeltreffender, strategie tegen de tropische ziekte malaria. De ziekte met een vaccin helemaal uitroeien zal niet lukken, daar om is de inzet een scala van maatregelen om malaria nbin- de perken te houden. Bestrijdingsprogramma's zijn in de jaren zestig verwaarloosd in de verwachting dat er snel een goed vaccin beschikbaar zou zijn. Daardoor kon malaria weer de kop opsteken, zegt de Nijmeegse malariadeskundige prof.dr. J. Meuwissen. Volgens hem zijn daarnaast volksverhui zingen als gevolg van burger oorlogen en hongersnoden gro te veroorzakers van malaria. Mensen die op dezelfde plek blijven wonen raken, als zij ma laria overleven, resistent tegen het type malaria dat daar heerst. De meest recente vorm wordt 'weekend-malaria' genoemd. Bewoners van ernstig vervuilde steden in de Derde Wereld heb ben geen last meer van malaria omdat de muggen die de ziekte overdragen niet in het vervuilde stadsmilieu overleven. Deze stadsbewoners lopen malaria op als zij zich in het weekeinde buiten de stad wagen. WHO-vice-directeur generaal Henderson: „Naar schatting lo pen per jaar 100 miljoen men sen malaria op en sterven er 1 miljoen mensen aan. De mees ten, zo'n 80 procent, in Afrika. Daarbij gaat het voor driekwart om kinderen in de leeftijd tot 5 jaar". De conferentie moet volgens hem niet de pretentie hebben om een oplossing te vinden voor het malariaprobleem via het uitbannen van oorlog en hongersnood - en daarmee het uitbannen van volksverhuizin gen. Het is beter om mensen te bewegen heel concn t. vaal eenvoudige, maatregelen te treffen, zoals hun kinderen 's nachts onder muskietennet la ten slapen. Thuiszorg patiënt taaislijm-ziekte utrecht Patiënten met taaislijm-ziekte (cystic fibrosis) zijn sinds kort thuis te behandelen via een infuus met antibiotica. Die behandeling is nodig om longontstekingen waarmee de pa tiënt vaak kampt, te bestrijden. De patiënt kan door de thuisbe- handeling sneller de dagelijkse bezigheden weer oppakken. Vooraf en tijdens de thuisbehandeling is wel de hulp van een ge specialiseerde verpleegkundige noodzakelijk die patiënt en ge zin begeleidt. Sinds kort zijn landelijke afspraken gemaakt met een aantal ziekenhuizen over de organisatie daarvan. Wetenschapsonderzoek versterken den haag De Adviesraad voor het Wetenschaps- en Technolo giebeleid heeft bij minister Ritzen van onderwijs en wetenschap pen aangedrongen op een versterking van de Nederlandse orga nisatie voorwetenschappelijk Onderzoek. Om te beginnen moet de bewindsman in 1993 een extra bedrag van 25 miljoen gulden ter beschikking stellen. De raad zegt dat Nederland al leen een rol van betekenis kan spelen als het toponderzoek voor het buitenland zichtbaar wordt. Dat kan worden bereikt door bundeling van het beste onderzoek aan wetenschappelijke in stellingen. NWO is daarvoor een geschikte instelling, maar haar rol is volgens de raad op het ogenblik te bescheiden. maastricht anp De Rijksuniversiteit Limburg en het Academisch Ziekenhuis Maastricht gaan onder 4000 personen tussen 25 en 85 jaar een onderzoek instellen naar de oorzaken van de achteruitgang van het menselijk geheugen in samenhang met het ouder wor den. De deelnemers worden deze maand schriftelijk geënquê teerd en begin volgend jaar ge test op onthouden, vergeten, concentratie en gezondheid. Omdat het onderzoek 12 jaar gaat duren worden de deelne mers met tussenpozen van en kele jaren opnieuw opgeroepen voor nader onderzoek. De eer ste resultaten zijn medio 1993 bekend, aldus de leider van het onderzoek, neuro-psycholoog prof. dr. J. Jolles. De ministeries van onderwijs en wetenschap pen en van WVC en de Neder landse Hersenstichting subsidi ëren het onderzoek met een miljoen gulden. Uit een recente wetenschap pelijke studie is gebleken dat klachten over de achteruitgang van het geheugen en van het concentratievermogen niet al leen te wijten zijn aan het ouder worden, maar dat daarbij ook gezondheidsfactoren een min stens even belangrijke rol spe len. Hoogleraar huisartsgeneeskunde De Melker: utrecht «joscoos Wetenschappelijk onderzoek naar 'gewone ziektes' zoals rug pijn, platvoeten, oor- en keel pijn en griepjes krijgt veel te weinig aandacht en geld. Modi euze opvattingen, eenzijdigheid en bureaucratie zijn daar de oorzaak van. Dat zei de hoogle raar huisartsgeneeskunde prof. dr. R.A. de Melker afgelopen vrijdag bij het 25-jarig bestaan van de Utrechtse leerstoel. „Subsidiegevers steunen wel onderzoek naar chronische ziekten, maar collectes voor kinderen met verkoudheid, keelpijn of vocht achter het trommelvlies zijn er niet. Ter wijl dergelijke ziektes kinderen toch flink op leerachterstand kunnen zetten, bovenop het ziekvoelen en de pijn. De Melker weet bij voorbaat dat hij verdacht kan worden van kinnesinne jegens medische onderzoekers die miljoenen in de wacht weten te slepen via toewijzingscommissies en van sponsors zoals de farmaceuti sche industrie. „Ik wil niet be weren, dat de superspecialis men minder geld voor onder zoek moeten krijgen", pareert verdenking. „Het de vaak modieuze e gingen en belangenverstrenge lingen. Als wij hier onderzoek zouden doen naar ziektes waar bejaarden aan bloot staan, zou den we veel gemakkelijker aan fondsen kunnen komen, want bejaarden zijn 'in'. Voor kinde ren ligt het al iets moeilijker, maar voor ziektes waar het gros van de bevolking in de middel bare leeftijd aan bloot staat, en de vraag wat huisartsen daar het beste aan kunnen doen, is heel moeilijk geld los te krij gen." „Ik weet wel, dat veel van die ziektes meestal vanzelf over gaan, maar het gaat er juist om dat wetenschappelijk onder zocht moet worden welke aan dacht huisartsen verantwoord aan deze aandoeningen moeten geven. Dat kan verrassende re sultaten geven." „Het ministerie van volksge zondheid wil graag onderzoek naar de 'grote ziekten', iets waarbij je leven gered kan wor den. Dat wordt ook gestimu leerd door de publieke opinie en de media, vooral de tv met die heroïsche ziekenhuisseries. Dat wakkert het verlangen naar alleskunnende dokters aan." Terwijl er ook een heel groot middengebied is van infectie ziektes en alledaagse aandoe ningen waarvan we heel weinig weten. Over vijf jaar kan de po litieke en publieke voorkeur heel anders liggen, en ik vind het de taak van de wetenschap creatief en ruim onderzoek te doen. Zonder bij voorbaat zo n onderzoek 'toe te schrijven' naar de subsidiegever. Zulk on derzoek is duur, maar het ge leuter over de te kostbare ge zondheidszorg doet geen recht aan de sterke positie van de huisarts, die juist kostenbespa rend kan werken door meer on derzoek." leeuwarden nico hylkema Bijen die zich te goed doen aan gegist stuifmeel lopen een groot risico jong te sterven. Erroll Hassan van de Queensland University in het Australische Brisbane ontdekte dit tijdens een studie van Europese bijen die voornamelijk leven van stuifmeel met een suikerper centage van 40 tot 50 procent. Vooral wanneer de buitentem peratuur stijgt tot tropische waarden lopen de bijen risico's. Dan neemt de gisting namelijk toe. Tijdens laboratoriumexperi menten bleek het alcoholper centage dan te kunnen oplopen tot 10 procent. Bijen die te veel alcohol op hebben, zo meldt het Britse New Scientist, kunnen het moeilijk krijgen met hun co- ordinatievermogen. Hun ze nuwstelsel is aangetast. Sommi gen storten gewoon neer, ande ren weten ramen en muren niet meer te ontwijken. De beschonken bijen hebben eveneens moeite hun korf te vinden. Dit zou duiden op het onvermogen het spoor 'fero moon' op te pikken dat de bijen onderweg afscheiden. Als ze al thuis komen, lopen ze grote kans de toegang te worden ge weigerd door bewakers van de korf, omdat ze zich 'apart ge dragen'. De aangeschoten bijen missen soms de landingsbaan, of weten de toegang tot de korf niet te vinden. Uiteindelijk kan dit voor de hele bijenkolonie nare gevolgen Temperatuur in de bijenkorf moet laag worden gehouden. hebben. Als grote aantallen werkbijen op gegist stuifmeel stuiten worden ze kwetsbaar voor vijanden als wespen en kunnen gemakkelijk het slacht offer worden van de kou. Dit kan de hele kolonie in gevaar brengen en in elk geval de ho- ningproduktie. Ook moeten bijenhouders er voor zorgen de temperatuur in de korf laag te houden. Anders bestaat de kans dat honing ge maakt van ongegist stuifmeel wordt omgezet in alcohol. Het resultaat is een waterige, aan honingdrank herinnerende, substantie. leiden ben apeldoorn Prof. dr. R.A. de Melker „Collectes keelpijn zijn er niet" Precies 100 jaar geleden werd in een steen laag in het Yoho National Park in British Columbia (Canada) de fossiele afdruk ge vonden van een dier dat nog het meest op een grote garnaal leek. Het was de eerste in een hele reeks van opmerkelijk gave, fossie le vondsten die nu bekend staat als die van de 'leisteen van Burgess' ('Burgess Shale'). De Burgess Shale is een geologische for matie die voornamelijk in het Canadese deel van de Rocky Mountains voorkomt. Ze bestaat uit onderling evenwijdige lagen fijn korrelig sedimentsgesteente van hoge ou derdom. Toen het werd gevormd, zo'n 540 miljoen jaar geleden, waren de huidige continenten er nog niet, laat staan de Rocky Mountains. Wel was er in die tijd de, haast explosieve, opkomst van het leven. Vermoedelijk werden dode, afgezonken dieren door sterke stroompjes naar dieper gelegen, modderige gebieden meegevoerd waar ze, beschermd tegen rovers en versto ken van zuurstof, snel, dus vrijwel gaaf in de zich steeds afzettende lagen werden opge nomen, vereeuwigd en versteend. Sommige fossielen tartten de verbeelding van de onderzoekers: de merkwaardigste week- en schaaldieren, soms voorzien van een groteske verzameling, ogenschijnlijk doelloze uitsteeksels en menigten tentakels, deden denken aan een oerzee van een an dere planeet. De wezens van de 'Burgess Shale' leken hier niet thuis te horen en brachten vele onderzoekers één woord op de lippen: 'waarom?' Ook op andere plaatsen in de wereld (China, Groenland en Australië) zijn de laatste jaren zulke fossielen gevonden. De fossielen leren ons dat het leven, in ie der geval een stukje daarvan, al flink ont wikkeld moet zijn geweest. Terwijl in die tijd van zuurstof in onze dampkring nog nauwelijks sprake was. Pas toen op het lan doppervlak ook begroeiing begon voor te komen, kwam de koolzuurassimilatie pas echt goed op gang en steeg het zuurstofge halte van de atmosfeer tot de huidige 21 procent Terug naar die 'garnaal' van 1892. Onder zoekers van de universiteiten van Cambrid ge en Bristol toonden 10 jaar geleden al aan dat het geen fossiele afdruk van een schaal dier was maar van een klauw van een veel groter, veel beter ontwikkeld dier. Ellis Yochelson en Michael Panish van het Amerikaanse Museum voor Natuurlijke Historie in Washington stuitten bij hun on derzoek op 20 centimeter brede kruipspo- ren die overigens al in 1860 door biologen waren ontdekt, maar de notities daarvan la gen keurig opgeborgen in een la. Het duo liet eind juni tijdens een bijeen komst van paleontologen in Chicago zien. dat die sporen gemaakt waren op wat ooit een strand moet zijn geweest. Het dier dat die sporen maakte, kuierde dus geregeld uit zee het strand op en weer terug. 540 mil joen jaar geleden! Honderdvijftig miljoen jaar eerder dan tot dusverre werd aangenomen waren er dus al dieren die geregeld op het land te vinden waren. De grote vraag is hoe ze dat gered hebben met die geringe hoeveelheid zuur stof.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27