Gemser grote afwezige Sport Indurain onttroont Zülle DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 HERMAN JOUSTRA* ROB ONDERWATER A BROUWER DE KONINC Fischer zet scheldkanonnade voort Sveti stefan Bobby Fischer blijft ook op rustdagen in de twee kamp met Boris Spasski voor opschudding zorgen. Tijdens een gezamenlijke persconferentie kregen de Amerikaanse fiscus en schaakbond de volle laag van het voormalige wonderkind. „Ik heb sinds 1976 geen inkomstenbelasting meer betaald en dat wil ik graag zo houden", zei Fischer. Het schaakgenie reageerde op publikaties, waarin een functionaris van de Amerikaanse belas tingdienst verklaarde dat Fischer van het prijzengeld bij het duel tegen Spasski 31 procent aan de overheid moet afdragen. Fi scher hekelde ook nog de Amerikaanse schaakbond. „Ik wil niets met die organisatie te maken hebben. Het is een criminele fede ratie, met pro-Russische opvattingen." Kampioenstrui geeft Hoffman vleugels brest Tristan Hoffman voelt zich sterk met de nationale drie kleur om de schouders. De wegkampioen bij de profs boekte gis teren zijn tweede ritzege in de open Ronde van de Toekomst door landgenoot en amateur Leon van Bon aan het einde van de zevende etappe in de sprint te verslaan. Het peloton zat het ont snapte Hollandse duo op de hielen. Ih het algemeen klassement bleef de Fransman Hervé Garel leider. Bart Voskamp is de beste Nederlander op de zevende plaats. Hij heeft 2.12 achterstand. Dijkstra rukt op naar derde plaats GAP De nationale vrouwenploeg van Piet Hoekstra blijft het in de Ronde van de EG goed doen. Lenie Dijkstra won gisteren de zesde etappe, haar tweede succes in de etappekoers na haar overwinning op vrijdag. Dijkstra arriveerde alleen aan de streep in Gap en maakte in het algemeen klassement een sprong van de negende naar de derde plaats. Haar achterstand op Natalja Olsevskaja slonk tot tien seconden. Lejarreta keert even terug in peloton vallter Marino Lejarreta sluit zijn loopbaan als broodfietser waardig af. De Spaanse ronderenner belandde in april na een ernstige valpartij in ziekenhuis met een zware blessure aan de ruggewervel. Het herstel duurde maanden, maar op 22 septem ber stapt de 35-jarige Bask weer op de fiets, in de Ronde van Rioja. Voor ONCE komt hij daarna nog aan de start in de Classi- co RCN in Colombia en enkele Italiaanse wedstrijden. Lejarreta heeft echter aangegeven dat dit seizoen in elk geval zijn laatste Returns LD-cup korfbal jeugd leiden Vanavond zijn de returns van de eerste ronde van de strijd om de LD-jeugdcup veldkorfbal. Op het programma staan de de volgende duels: Tempo-Fides Pacta, Velocitas-TOP, Cres cendo-De Danaïden, KZ Leiden-Pemix en Vriendenschaar(B)- Madjoe. De aanvang van alle duels is 19.00 uur. De winnaars als mede de beste verliezer plaatsen zich voor de tweede ronde. Na afloop vindt om 20.30 uur de loting plaats in het clubgebouw van KZ Leiden aan de Montgomerystraat. Theo Marijt nieuwe kano-coach nieuwerkerk a/d ussel De Nederlandse Kano Bond (NKB) heeft Theo Marijt aangesteld als trainer van de vlakwatervaarders. Op eigen verzoek is de 56-jarige Marijt voorlopig tot het einde van het jaar in dienst getreden. Mochten de ideeën van de nieuwe trainer aanslaan bij de zestien-koppige mannenselectie, dan hoopt hij op een langere aanstelling. De kanobond zocht aan vankelijk onder de werkloze trainers uit het voormalige Oost- Duitsland naar een nieuwe coach. De financiële middelen van de NKB waren echter niet toereikend een van hen volledig in dienst te nemen. Marijt gaat de selectie voorlopig eens in de twee weken onder handen nemen. i de drie grote etappekoersen bij de profs heb ben het verloop van de belang rijkste rit van de Ronde van Ca- talonië bepaald. De Zwitser To ni Rominger, dit seizoen de sterkste in de Vuelta, greep gis teren de overwinning op het hoogste punt van de Vallter 2000. Giro- en Tour-winnaar Miguel Indurain loste de Zwit ser Alex Zülle af als leider in het algemeen klassement. Neo-prof Zülle liet zich al aan het begin van de zesde etappe, met de aankomst op de top van een berg van de eerste catego rie, kinderlijk verrassen door een plaagstoot van Indurain. Vijftien kilometer moest de Ne derlands sprekende klasse mentsleider met zijn ploegge noten jagen om het gat te dich ten. Die inspanning brak hem in de slotklim op. Tijdens de slopende kilome ters naar de top van de Vallter kon slechts een klein groepje, met als belangrijkste renners Erik Breukink en Rominger, de ontketende Indurain volgen. Rominger versloeg Indurain en de Spanjaard Antonio Martin in de eindsprint. Bij presentatie van schaatskernploegen De man op wie het gehele vaderlandse verslaggevers- korps gisteren in Den Haag zat te wachten, bleek in een zeilbootje op de Friese wateren rond te dobberen. Hoewel de KNSB-officials, gelet op het vroege tijdstip waarop de kernploegen aan de pers werden gepre senteerd, ogenschijnlijk staan te popelen om weer het ijs op te gaan, maakt het bondsbestuur geen en kele haast met de benoe ming van Henk Gemser, die Oranje ook eindelijk bij de vrouwen naar schaats- successen moet leiden. „Maar voor 1 oktober is de zaak absoluut rond", zo stelde de KNSB gistermid dag iedereen gerust. den haag gpd Bij afwezigheid van de be stuursleden Jan Dijkema, Klaas IJf en Jan Charisius mocht se cretaris Ineke van Pelt meede len, dat de definitieve aanstel ling van de kandidaat-bonds- coach alleen nog van procedu rele aard is. „Het bondsbestuur moet de voordracht van de BCK nog goedkeuren, maar die voor dracht kent mijns inziens geen knelpunten", zei Van Pelt. Dat de strubbelingen rond de nationale vrouwenselectie het KNSB-bestuur toch niet geheel lekker zitten, bleek echter wel uit het slotwoord van Van Pelt. „Vragen kunnen gesteld worden aan de rijders en rijdsters, zij zijn hier de hoofdrolspelers vandaag. Overige zaken lijken mij niet van belang op dit mo- Vervelend Van Pelts poging om duidelijk te maken dat de KNSB na de turbulente schaatszomer (affai re dokter Karsten, aanvankelijk opheffing vrouwenploeg) in rustig vaarwater is gekomen, bleek niettemin vergeefs. „Het blijft allemaal heel vervelend. Ik vind nog steeds dat dit niet de manier is waarop je met top sport omgaat", aldus kern- ploeggrijdster Carla Zijlstra. Zijlstra twijfelt er echter niet aan of Gemser is de man die haar binnenkort van technische adviezen voorziet. Daarmee ziet de studente bewegingsweten schappen haar grootste wens in vervulling gaan. Na het vertrek van Arie Koops als vrouwen- coach stelde Zijlstra een lijstje op met haar favoriete trainers, waarbij Gemser het nummer 1 kreeg toebedeeld. Koops liet zijn ex-pupillen eveneens weten dat er geen enkele reden tot on gerustheid meer hoeft te be staan. „Ik heb al met Gemser contact gehad om zijn lessen op het CIOS over te nemen. Henk wordt bondscoach, geen twijfel mogelijk." Uiterlijk 1 oktober wordt Bart Veldkamp (rechts) laat zijn koninklijke onderscheiding nog eens zien aan zijn kernploegmaatjes Rintje Ritsma (links) en Falko Zandstra. foto at Gemser volgens Van Pelt offi cieel benoemd tot bondscoach. Enkele dagen later wordt for meel de zomerse voorberei dingsperiode afgesloten en rei zen de kernploegen af naar het Zuidduitse Inzeil om daar voor het eerst weer de ijzers onder te binden. Volgens Van Pelt is er dan ook geen enkele reden om van een verstoorde aanloop naar de winter te spreken. „Net als in de afgelopen jaren heeft Koops de conditietrainingen verzorgd. En de vrouwen had den ook dezelfde faciliteiten als voorgaande jaren. De voorbe reiding is net als anders ge weest, dus goed", meende Van Pelt. Dat het signeren van een con tract geen prioriteit heeft bin nen KNSB-kringen, liet ook mannencoach Ab Krook weten. „Ik heb mijn contract ook nog steeds niet ondertekend, al is dat slechts een formaliteit." De Loosdrechter begint aan zijn vijfde seizoen als technisch lei der van de mannenselectie en wijkt daarmee af van de plan ning die hij in 1988 bij zijn aan treden maakte. Een olympiade werd door Krook aanvankelijk beschouwd als de ideale perio de om met zijn team naar een hoogtepunt te werken, maar op aandringen van het KNSB-be- stuur stelt hij het in Albertville geplande afscheid uit tot de Samenstelling kernploegen den haag anp De kernploegen van de KNSB voor het komende schaatssei zoen zien er als volgt uit: Langebaan: Thomas Bos, Rintje Ritsma, Arjan Schreu- der, Jeroen Straathof, Bart Veldkamp en Falco Zandstra; coach: Ab Krook; vrouwen: Lia van Schie, Annemarie Tho mas, Sandra Voetelink en Car la Zijlstra; coach: nog onbe kend. Langebaan, sprint: Jan-Jan Brouwer, Gerard van Velde en Nico van der Vlies; vrouwen: Christine Aaftink, Herma Meij er en Renske Vellinga; coach: Wopke de Vegt. Jong Oranje: Pim Berkhout, Jan Bos, Martin Hersman, Marco Kramer, Jakko-Jan Leeuwangh en Ids Postma; vrouwen: Sandra 't Hart, Ellen Linnenbank, Barbara de Loor, Leontine van Meggelen, An drea Nuyt en Colette Zee; coach: Leen Pfrommer. Short track: Erik Duyvelshoff, Jan Hoogeveen, Alexander Velze- boer en Mare Velzeboer; vrou wen: Anke-Jannie Landman, Penelope di Lella en Monique Velzeboer; coach: Gijs Rijne- veld. Kunstrijden: Marcus Deen; vrouwen: Katja Kossmayer, Marion Krijgsman, Conny Stuiver en Monique van der Velden; ijsdansen: Chouw Lan Chan en Arthur Kosten; coach: nog onbekend. Paralympics met miljoen toeschouwers groot succes barcelona sid Muziek en dans hebben de slui ting van de negende Para lympics in Barcelona bepaald. Ruim 3000 deelnemers en on geveer 40.000 toeschouwers be wonderden gisteravond de kleurrijke sluitingsceremonie, die verder werd opgeluisterd met motorische hoogstandjes. De organisatoren spraken van een ongekend succes, evenals bij de 'grote' Spelen in juli/au gustus. Vooraf overheerste de angst dat de vijftien sportevene menten voor de gehandicapten, na de geweldige drukte in de zomermaanden, weinig zouden losmaken bij de Spanjaarden. Gisteren maakten de organi satoren met gepaste trots be kend, dat op de elf wedstrijdda gen ruim een miljoen toeschou wers de toegangspoorten pas seerden. De toegang tot de wedstrijden was overigens gra tis. De Amerikaanse ploeg, was met 176 medailles (76 goud) de grootste verzamelaar van ere metaal. De Amerikanen be dankten de Catalanen voor de hartelijke ontvangst en over handigden een gedenkplaat met de woorden Gracias Espagna. Voorwaarden Wel verbond Krook aan zijn contractverlenging enkele voor waarden. Zo moet zijn uiteinde lijke opvolger „Ik heb al een aantal namen in mijn hoofd" volgend seizoen al bij de kern ploeg worden betrokken. Daar naast vroeg en kreeg Krook de middelen om eind oktober met zijn formatie naar Tenerife af te reizen om daar een hoogtestage af te werken. „Qua trainingsin tensiteit op laaglandniveau zit ten we bijna aan het plafond. Dus moet je op zoek naar nieu we prikkels. Die gaan we met deze stage op een hoogte van 2000 meter proberen te vinden. De effecten daarvan kunnen vervolgens in het olympisch jaar worden uitgebouwd." Onderscheiding Toch liet de KNSB gisteren ook blijken zo nu en dan wel eens van de standaardprocedures te kunnen afwijken. Nadat in voorgaande jaren één trouwe dienaar van de KNSB met de Aegon Award werd beloond, mochten gisteren twee perso nen de staatsonderscheiding in ontvangst nemen. Leen Prommer en David Herman Buurma, als voorzitter van het organisatiecomité dat in het Heerenveens Thialf-stadion bij na jaarlijks zorgdraagt voor de organisatie van EK's en WK's, mochten de Award in ontvangst nemen. SPORT OP TV DINSDAG 15.00-17.00 Sportnet: Nederlands r5.55T6.™0 DW3: SportAktuell. 16.00-17.00 EURO: Handbal: Eu- 18.00-19.00 EURO: Eurogoals: voet- 18.30-19.30 S 1000 mi 19.00-20.00 EÜRO: F atletiek vanuit B 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 19.30-21.30' 20.30-21.30 EURO A 21.30-22.00 EURO: Eurosport 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Journaal. 22.30-22.55 BRT 1: Sport. 23.30-00.00 Sportnet: Auto- en mo torsport: Panjs-Moskou-Beijing rally. 00.00-02.00 Sportnet: Snooker clas sics: Johnstone Allen-J. Parrott en T. Griffiths-J. White. 00.30-01.00 EURO: Eurosport WOENSDAG 08.30-09.00 Sportnet: Auto- en mo torsport: Parijs-Moskou-Beijing rally. 10.00-11.00 EURO: Atletiek: Mara thon van Médoc. Frankrijk. 11.00-12.00 Sportnet: Handbal: Schleckercup. DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071 - 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. Op 5 oktober begint het schaatsdistrict Sassenheim, waar onder de meeste clubs uit de re gio behoren, in de Ijshal in Lei den met een cursus speciaal voor beginners. Lessen voor de overige schaatsenrijders zijn al begonnen. Inlichtingen: Henk de Jeu (01729-8264) Met in gang van 25 september gaat de landelijke zaalvoetbalcompeti- tie van start. Onder de naam Copes zaalvoetbalcompetitie draait de nieuwe eredivisie (zonder regio-clubs). Veronica zendt wekelijks flitsen uit Morgenavond speelt de Leidse voetbaljeugd onder de 14 jaar bij Roodenburg een onderlinge selectiewedstrijd. Er blijven 16 spelers over voor een wedstrijd tegen FC Lisse op dinsdag 22 september. De voetballers on der de 15 jaar komen op maan dag 21 september in actie bij en tegen RCL De plannen voor een overdekte wielerbaan in As sen nemen steeds concretere vormen aan. De stichting Wie- lerdrome Assen wil ook een kunstijsbaan De eeuwenoude denksport Go wordt in Leiden al sinds 1968 beoefend. Geïnteres seerden kunnen kennis maken met deze sport op woensdag 23 september bij de Leidse Go Club (LGC) in de Vrolijke Arke in de Pieterskerkchoorsteeg in Leiden. Inlichtingen: Peter Dul- lemeijer (071-132229) 'Meelo pers gezocht' voor de Amster dam City Marathon op zondag 27 september. Inschrijven op de dag zelf vanaf 9.00 uur aan de balie op het Museumplein Het drafcentrum Hilversum zet van af vandaag de poorten open en de kassa's blijven dicht. Deze service duurt tot en met 15 ok tober. De aanvang is wekelijks om 18.30 uur. Hilversum is van de vrijdagavond afgestapt Morgenmiddag is renbaan Duindigt weer aan de beurt Daar begint het programma om half drie Zondag in Nieuw- veen de zevende poldertrim- loop. Aanvang 12.00 uur Vrij dagavond 2 oktober kijkt het ene deel van Leiden naar het andere deel: de sportclubs, tij dens de Taptoe Al 28 gymnas tiekverenigingen hebben zich aangemeld voor het dagpro gramma van de 'Open Leidse' in november Voetbalvereni ging Meerburg en sponsor Kro- markt gaan opnieuw twee jaar samen De KNVB afdeling Lei den organiseert weer diverse <m cursussen. Via telefoonnummer 1 071-899372 is informatie te ver krijgen over de cursus jeugdtrai-1 ner, jeugdspelleider, begeleider en scheidsrechter Arbiter John Blankestein houdt op 8 oktober j een spreekbeurt voor de COVS j aan de Hoogmadeseweg in Lei- derdorp Jan du Prie, sinds mensenheugenis materiaalman i bij voetbalclub Roodenburg is, vorige maand overleden «De F zaalvoetbalscheidsrechtersCees Iff van der Werf (Voorschoten) en )d Rob Vermeulen (Leiderdorp) Lg zijn gepromoveerd naar de lan- jV delijke lijst Zondag komt de "j Leiderdorpse wielrenster Ma- di rion Borst in Athene (Grieken- zi land) aan de start bij het WK d voor junior-dames In verband met het 90-jarig bestaan van gymnastiekvereniging Excelsior (Leiden) kan iedereen boven de zes jaar en geboren op de op richtingsdatum (3 juni), een half j|r jaar gratis trainen De Lim- c burgse gemeente Valkenburg j* wil in de toekomst zowel het Nederlands kampioenschap als het wereldkampioenschap wiel- r, rennen organiseren. Komend c, jaar doet ook Olympia's Ronde door Nederland Limburg weer I11 aan De Stichting Biljartcen- trum Oegstgeest wil de jeugd la- ten biljarten. Op 19 september zijn de eerste trainingen. Aan- r melden bij de stichting in De Voscuyl of bel 071 -174409 «De J atletiekunie raakt sponsor Tarvo Ir kwijt. Op 28 maart 1993 na een v wedstrijd in Enschede houdt de v samenwerking op Het beach- j volleybaltoernooi dat volleybal- J verening WW op het strand 1 wilde houden is door het slech te weer niet doorgegaan. Een nieuwe datum is dit jaar niet meer voor handen. De volley ballers moeten nu tot volgend jaar geduld hebben Autocou reur Patrick van Dissel (Alphen) rijdt zondag op het circuit van Zandvoort zijn laatste wedstrijd van het seizoen. Oscar Middel dorp uit Woubrugge komt zon dag in Estoril (Portugal) aan de start voor de Euro-series Zon dag 20 september houdt soft- balvereniging Volle Bak een toernooi waaraan iedereen kan deelnemen De C-klassers ko men zaterdag aan bod in zwembad Aquamar in Katwijk voor regionale zwemwedstrij den Zaterdag 19 en zondag 20 september houdt LSRC open squashdagen in de Drie Octo- berhal in Leiden De Ronde van Lisse is zondag de laatste wielerwedstrijd uit het rijtje dat De Bollenstreek jaarlijks organi seert. Als afsluiting is er in Lisse ook een nationale skeelerwed strijd SCOREBORD LOTTO o 37: Eerste prijs: geen winnaar, tweede i: vier winnaars bruto 14.123,20 gulden, Ie prijs: 216 winnaars 392,30 gulden, vier- AFDELING LEIDEN Alphia-HVZ 3-l.LSW - SV0W 4-4, i) 1-6 6-4 6-4, Bok (Vught) - t (Poortugaal) - Dank 6-1 6-4, Verheyen (Severn EERSTE KLASSE jnda2-2, UDO-Alphen 2-1 2-4 Bernardus BUITENL.VOETBAL ENGELAND: Coventry - Totter VRIENDSCHAPPELIJK TENNIS Een imposante sluitingsceremonie in het Olympisch Stadion v tekende het einde van de Paralympics. Ystad in Zweden. Eerste ronde: Fusai (Fra) - Muns-Jagerrr (Ned) 6-4 6-2, Halard (Fra) - Fulco-Viller (Arg) 6-0 6-2, Zardo (Zwi) - Testud (Fra) 6-3 2. Tarabini (Arg) - Sabas (Fra) 6-2 6-1, Kru (ZAt) - Langrova (Tsj) 6-3 2-6 7-6. Eerste ronde. Jonsson (Zwe) - Schors (Dui) 6-2, Javier Sanchez (Spa) - Bloom (Isr) 4-6 I 6-2, Perez Gunnarsson BORDEAUX Tsjerkasov (GOS) - Prades (Fra Tpa) - Burrilo (Spa) 6-7 6-1 6- - Boetsch (Fra) 7-5 6-7 6-3, Pere g) - Garat (Arg) 6- /Mas (Arg) 6-4 3-7 6 ;l (Den Haag) (Iran) 5-7 7-5 6-1 Correta (Spa) - Fontang (Fra) 6-4 isov (GOS) - Prades (Fra) 6-2 7-6, Roig (Spa) - Burrilo (Spa) 6-7 6-1 6-0, f dan (Arg) - Garat (Arg) 6-3 6-7 6-3, Lopez (Spa) - Vilas (Arg) 6-4 NK-KWALIFICATIE schoten (Apeldoorn) 6- (Rosmalen) 6-1 6-4, Hoppen brouwers (Ouden bosch) - Burgersdijk (Hoek van Holland) 6-3 4- 1 opgegeven door Burgersdi|k, Schot (Rockan- (Leiderdorp) - Bakker a (Zwaag) - Gerth (Den Haag) 6-3 6-3 e ronde: Van Boeckei - Keuter töaonoe- 6-3 6-1. Belgraves - Van Oirschot 7-5 1-1 heyen 4-6 6-2 6-2. 0-0 Vrouwen: eerste rondr 1-0 Reimenng (Capelle a. 1-0 Buskens (Rotterdam) Schuttyrops (Zeewolde) 6-3 6-3, Hamers (Meerssen) - Van der Linden (Den Haag) 7-6 6- 0, Tannenbaum (Den Haag) - Zonderop (Rijp- weteripg) 6-16-3 ATP-ranglijst: 1. Edberg (Zwe) 3577 punten. 2 Courier 3574, 3. Sampras (VSt) 3542, rreira (ZAf) 1806, 11. Forget (Fra) 1593, Costa (Spa) 1590, 13. Washington (VSt) w(GOS) 1364, 18 Krickstem (VSt) 1293, 19. e (VSt) 1250, 20 Bruguera (Spa) WIELRENNEN 0.45, 6. E Algemeen klassement: 1. Indurain 20.20 44, 2 Rominger 0.19, 3 Martin 1 18. 4. Breuk.nk 1.27,5. Bernard 1 47, 6 Echave 1 51. 7 Za- rabeitia 2 22. 8. Mottet (Fra) 2 54, 9 Bruy- neel (Bel) 2 58, 10 Delgado 3.20, 25 Bouw- mans 6.30, 29 Van Orsouw 7.24, 34. Bugno 8.03, 41. Den Bakker 9 38, 79. Van Aert 22.16, 81. Lubberding 23.44, 93. Nijboer Zesde etappe 1. Dijkstra (Ned) 141 km i< 3 59 50. 2. Zagorska (Lit) 0.30, 3. Fatkoulhn Algemeen klassement: 1. Olsevskaia (Lit) i)6-l 6 841, 12. Maassen (Ned) 840, 13. Alcala (Mex) 805, 14. Zülle (Zwi) 802, 15. Cassani (Ita) 799, 16. Nijdam (Ned) 756, 17. Montoya (Spa) 751.8, 18. Furlan (Ita) 751, 19. Kelly

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26