Ajax moet de draad weer oppakken 'Tijd voor pasjessysteem' Sport Groningse Roemeen test Hongaarse grasmat Koevermans niet op NK, wel in Davis Cup DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 herman joustra Een nieuwe ronde, nieuwe kansen. Op Schiphol werd het nieuwe setje speelkaarten uit de verpakking gepeuterd. Maar voor de rest is alles routine voor Ajax. De vliegreis, de onafzienbare rij kaartspelletjes, het wachten, de bui tenlandse pers wanhopig op zoek naar Herr Voti Gaal und Herr Bergkamp. salzburg ype minkema gpd-verslaggever De voetballers van Ajax onder gaan het hele ritueel met de schijn van onverschilligheid, van verveling zelfs. De eerste ronde van het UEFA Cup-toer nooi wordt dan ook puur pro fessioneel benaderd. „Je komt", aldus Danny Blind, „nooit in de finale als je dit soort potjes niet wint." Dit keer is Casino Salzburg de bestemming van het Amster damse gezelschap. Zonder twij fel heeft één van de Ajacieden zich bij het zoveelste afscheid van huis en haard zich even af- ir 'we' ook al weer toe gingen. Het overkwam technisch directeur Louis van Gaal, perfectionist, bij hoge uit zondering. De tegenstander van morgen was, vond hij, te verge lijken met Osasuna. „Rapid Wien", stelde de Avenhorner, „speelt ongeveer hetzelfde." De correctie bleef wel erg lang uit. Het valt de Amsterdammers nauwelijks te verwijten. Twaalf Europa Cup-duels, diverse fi nancieel aantrekkelijke uitstap jes. Van Zweden tot Spanje, via Duitsland naar Italië. Voor de meeste Ajacieden kwamen daar vorig seizoen nog elf keer Oran je bij. In het hoogseizoen strij den de vaderlandse competitie, de KNVB-beker, de Europa Cup en het Nederlands elftal om voorrang. Het overvolle pro gramma de wedstrijd tegen Casino Salzburg zit bijvoorbeeld ingeklemd tussen de interlands tegen Italië en Noorwegen biedt al heel snel de verleiding tot verslapping. Tot onderschatting van bij voorbeeld de Oostenrijkse te genstander. Hoe vaak moesten de Amsterdammers vorig sei zoen niet uit de mond van hun technische baas horen dat de komende tegenstander een 'lui- zenploeg' was, erg verdedigend speelde en twee zeer snelle en dus gevaarlijke spitsen had? Blind: „Die gedachte van 'ach, het komt vanzelf wel goed' ontstaat al snel. Je kunt wel zeg gen 'dat gebeurt mij niet', het overkomt ieder van ons. Boven dien, een Oostenrijkse club, dat inspireert inderdaad niet. Maar de Europa Cup is toch anders. Hier draait het toch allemaal om? Hoe goed of zwak Salzburg ook is, je moet voor honderd procent geconcentreerd blijven, iedereen realiseert zich dat die eerste twee, drie rondjes, dus tot de jaarwisseling, een kwestie van overleven is. En, ik moet zeggen, we krijgen ook niet de kans om te verslappen. Van Gaal houdt ons met de training scherp. Dat moet ook wel, want zo'n tegenstander in de eerste ronde van een Europa Cup vraagt meer van ons dan je zou verwachten. Hoe graag zou Sal zburg de winnaar van de Uefa Cup niet willen kloppen Een handvol jeugdige Oos tenrijkse fans vergelijkt het ge zicht van alle passerende Aja cieden met het gezicht op die ene foto. 'Dat is hij', klinkt het opgewonden als het beeld past. Dennis Bergkamp zet op het vliegveld van Salzburg gewillig zijn handtekening. Alweer zo'n routineuze handeling. „Natuur lijk was die wedstrijd tegen Real Madrid (1-3, red.) een beleve nis", aldus Bergkamp. „Zo'n fantastisch veld, zó veel mensen op de tribunes, de hele entoura ge. Maar dat was gewoon een vriendschappelijke wedstrijd. Mooi, leuk, maar verder niets. Het stelt net zo weinig voor als een oefenpotje tegen 't Gooi." Bergkamp moet dat toch even uitleggen. „Dat meen ik. Ik pro beer de dingen altijd in de juiste verhoudingen te zien. In een oefenwedstrijd, zelfs in Italië of Spanje, valt niets te verdienen. Ja, een smak geld. In de Europa Cup vallen de prijzen te pakken. Ik hoef me ook nauwelijks op te laden voor zo'n wedstrijd. Daar heb ik ook geen groepsgesprek ken of uitgebreide besprekingen voor nodig. We hebben het er ook nauwelijks nog over gehad. Alleen de gedachte om het nóg een keer te flikken, is voor mij voldoende. Dat is de grote uit daging. Bovendien, zijn wij nu Van den Berg op drempel NK tennis hoorn Heieen van dên Berg is doorgedrongen tot de derde ronde van de kwalificaties voor de nationale tenniskampioen schappen dooreen zege op Miriam Tannenbaum (6-1,6-1). Tannenbaum had op haar beurt in de eerste ronde Bionda Zon- derop (Unicum) met 6-1,6-3 afgeserveerd. Een andere Unicum- mer, Erik Bakker, overleefde de eerste schifting in Hoorn giste ren evenmin. De Leimuidenaar verloor in de eerste ronde van de kwalificaties van Leiderdorper Kees-Jan Schuilenburg, die com petitie speelt bij De Metselaars. Schuilenburg trok de partij in twee sets (6-3,6-1) naar zich toe, maar werd vervolgens in de tweede ronde uitgeschakeld door Dennis van Scheppingen (1-6, 1-6). UEFA-jeugd bij Blauw Zwart wassenaar Op het veld van Blauw Zwart in Wassenaar speelt het Nederlands UEFA-team vanavond tegen Frankrijk. De wed strijd wordt gespeeld in het kader van het EK voor jeugdteams. De selectie van Oranje bestaat vooral uit spelers van de 'grote drie': Ajax, PSV en Feyenoord. Het duel aan de Dr. Mansveltkade begint om 18.30 uur. De Wolf traint nog op halve kracht Rotterdam John de Wolf beperkte zich gisteren bij Feyenoord tot een lichte looptraining. De mandekker deed niet mee met de vrolijke baitraining van de A-selectie. Hij ondervond nog te veel last van zijn blessure aan de hamstrings, die hem ook zondag in het duel tegen Go Ahead Eagles aan de kant hield. „Het voelt nog niet goed aan", zei De Wolf. „Ik denk echter wel, dat ik te gen Hapoel kan spelen." US Open breekt alle records new york De US Open 1992 was het toernooi van de records. Er kwam een record-bedrag aan prijzengeld op tafel, 8.556.600 mil joen dollar. Daarvan ging een miljoen naar de winnaars Edberg en Seles, 500.000 elk. Er kwamen 520.008 toeschouwers naar de veertiendaagse in Flushing Meadow. Vorig jaar lag dat aantal op 482.629. Er werden 135.000 grote knakworsten verkocht, 38.000 jumbo hamburgers, 35.000 big cokes en 2 miljoen flesjes bron water. Sampras gepasseerd voor enkelspel new york Pete Sampras komt in de Davis Cup wedstrijd tegen Zweden niet in het enkelspel uit. Het duel uit de halve finales wordt over twee weken op gravel gespeeld in Minneapolis. Coach Gorman heeft Jim Courier en Andre Agassi voor de enkel spelen aangewezen. In het dubbel overweegt hij Sampras te koppelen aan John McEnroe. Een tweede optie is McEnroe met Agassi te laten samenspelen. Bij de Zweden speelt Edberg drie partijen, twee enkels plus de dubbel met Jarryd. Voor het tweede enkelspel komen Gustafsson, Svensson en Kulti in aanmerking. Rus voor waterpoloploeg Het U Amsterdam De Amsterdamse waterpolovereniging Het IJ heeft de selectie versterkt met Ascar Orazalinov. De international van Dinamo Alma Ata wordt als één van de beste spelers ter wereld beschouwd. Orazalinov is de vierde buitenlander in het zevental, dat onder leiding staat van de Rus Skok. Vorig jaar werden de Kroaat Ameri en de Russen Bozarov en Nikiforov aangetrokken. een topper in Europa? Ik denk dat daar toch iets meer voor no dig is dat één Europa Cup. Pas als je een jaar of drie, vier aan de Europese top staat, maak je naam in Europa." Van Gaal knikt goedkeurend. Zijn lessen zijn overgekomen. „Ik heb een aantal spelers in het begin van deze competitie over dat onderwerp aangesproken. Ze hebben dat goed opgepakt. Ajax speelt een spel waarbij ie dereen scherp en geconcen treerd moet zijn. Anders vallen we door de mand." Je moet de spelers overtuigen met argu menten. Ze blijven wijzen op wat goed en wat slecht is. Voet ballers moeten in de geest ge traind zijn. Daar zijn we vorig seizoen begonnen. Dit seizoen hebben we die draad weer op gepakt." Positie Pettersson staat niet ter discussie Het missen van zo veel kansen baart Louis van Gaal, technisch directeur van Ajax, nog geen zorgen. „Ik raak pas in paniek als we geen kan sen meer creëren", liet hij gistermiddag tijdens de persconferentie voor het eerste UEFA cup- treffen met Casino Salzburg weten. De verloren wedstrijd tegen PSV bracht het manco van de Amsterdammers schrijnender aan het licht dan ooit tevoren. „Maar vorig jaar hebben we ook zo'n periode gekend. Den Haag 0-0, verloren van Utrecht en ook een 7-0 over winning tegen Twente. Ik bedoel maar." Van Gaal is ook niet van plan zijn spits Stefan Pettersson, de gebeten hond na de topper tegen PSV, op de pijnbank te leggen, laat staan publie kelijk ter discussie te stellen. „Pettersson stond heel hoog in het klassement van de scha- duwschutters", herinnerde de technisch direc teur zich. „Hij stelt anderen in staat om te sco ren. Als je de doelpunten van Bergkamp en Pet tersson bij elkaar optelt, is het rendement hoog. Ik weet ook wel dat Pettersson niet die koel bloedige kansenbenutter is. Maar hij heeft het vermogen anderen beter te laten voetballen. Ik stel me zo voor dat een andere spits meer doel punten, maar minder veldspel kan opleveren." Ajax heeft geen nieuwe blessurezorgen. Jonk (achillespees), Bergkamp (enkel) en Blind (nek) zijn fit. Silooy (geschorst), Petersen, Hansen en Groenendijk (geblesseerd) zijn in Amsterdam achtergebleven. De Oostenrijkers hebben meer zorgen. Naast de schorsing van spits Pfeifenber- ger en doelman Konrad kent trainer Otto Baric één geblesseerde: de tweede spits Jurcovic (ge broken neus). Boedapest De Roemeense Groningen-speler Lucian llie bereidt zich in alle rust voor op de Europa Cup-wedstrijd tegen het Hongaarse Vac Izzo. deventer gpd Voorzitter Gé Voortman van Go Ahead Eagles vindt het de hoogste tijd dat de KN VB zich op korte termijn gaat beraden over het versneld invoeren van een pasjessys teem. „Wat zich zondagmiddag rond de wedstrijd tegen Feyenoord heeft afgespeeld, staat in principe bijna elke club te wachten. Tegen gegroepeerd geweld is niets be stand", waarschuwt Voortman de clubs die Feyenoord nog op bezoek krijgen. Een klein deel van de bijna vierduizend Rotterdamse supporters, die deels op de bonnefooi naar Deventer kwam, trok na af loop van de wedstrijd een spoor van vernie lingen door de wijk tegenover het stadion de Adelaarshorst. Er werden auto's vernield, waaronder die van Feyenoorder John de Wolf, ruiten van huizen ingegooid en een paar wijkbewonders liepen rake klappen op. „De buurt", erkent Voortman een etmaal later, „heeft een hoop narigheid ondervon den. Dat kan natuurlijk niet. Daarom willen wij ook zo snel mogelijk met alle buurtbe woners om tafel gaan zitten. De schade zal vergoed moeten worden. Het mag daar naast niet zo zijn dat zij met angst en beven thuis zitten als Go Ahead Eagles een thuis wedstrijd speelt". De clubleiding wijst de kritiek resoluut van de hand dat de Eagles het onheil min of meer over zichzelf zou hebben afgeroepen 'door in de voorverkoop lichtzinnig te werk te zijn gegaan. „We verkopen nooit meer dan twee kaartjes per persoon. Maar als we nu ook al geen kaartjes meer mogen verko pen als Feyenoord op bezoek komt, hebben we geen bestaansrecht meer". „De werkelijkheid is", zegt Voortman, „dat de Feyenoord-supporters een uitge kiende tactiek hanteren en op alle fronten kaartjes verzamelen. Ze stoppen kinderen uit de buurt een gulden in de hand en laten die bij een sigarenmagazijn twee kaartjes kopen. Zogenaamd voor hun vader". Die gaan volgens de Eagles-voorzitter in Rotter dam met flinke winst van de hand. „Er zijn mensen, die op deze manier om de veertien dagen drieduizend gulden verdienen. Vlak voor de wedstrijd werden hier kaartjes aan geboden voor 80 gulden. Ik zou geen ma nier weten om dat te voorkomen". Het bestuur van de eredivisieclub had gisteravond laat op het stadhuis van Deven ter een spoedbijeenkomst met de politie en burgemeester Waal. De voormalige wet houder in Leiden was een van de eerste burgemeesters in ons land die een wed strijd verbood (Go Ahead-Feyenoord in 1984) omdat hij ordeverstoringen in zijn stad vreesde. Zondagmiddag merkte Waal cynisch op dat 'de maandagochtend het meest ideaal is voor de openbare orde'. Staaltje verdeel en heers Voor de komende drie jaar heeft de NOS zich weer ver zekerd van het recht op uitzending van de beelden van het vaderlandse betaald voetbal. Daarvoor legt de NOS 17 miljoen gulden per jaar neer, bijna drie keer zo veel als nu het geval is. De NOS toonde zich daarover 'zeer tevreden'. Victor de Coninck, vast medewerker van Stu dio Sport, was er zelfs zo van in zijn sas dat hij de kij kers meedeelde er na de uitzending een glaasje op te zullen drinken. Er blijft tenminste werk aan de winkel, zal hij wel bedoeld hebben. De aanzienlijk hogere prijs dan voorheen werd door de NOS toegeschreven aan 'marktontwikkelingen'. Leuk, dat moderne taalgebruik. Je kunt er de onaange naamste dingen op een keurige manier onder bedel ven. Wat de NOS zo vermeed te zeggen was dit: we moesten wel met een stevige pot centen over de brug komen, want anders waren die lui van RTL-4 met het betaald voetbal (en een hoop kijkers) aan de haal ge gaan. en wat hadden we dan Reitsma, Jansma en de hele kluit in hemelsnaam moeten laten doen? Hoog wordt verder opgegeven van de 'afgeleide rechten'; de NOS mag beelden van het Nederlandse voet bal doorverkopen aan het buiten- Oland. Of dat een vetpot is, waag ik te betwijfelen. Voor Ajax-PSV en PSV- Ajax zal her en der wel belangstel ling bestaan, maar de rest? (Over pay-tv heerst nog zo veel verwarring - dat daarover nog weinig te zeggen WÊtËJmË valt). Zeventien miljoen - vergeleken met het contract dat onlangs in Duits land werd gesloten, is het peanuts. maar dat land is vele malen groter, - bovendien bestaat daar een echte door competitie, terwijl het hier wel eens UUDPAAUW schertsend (maar niet onjuist) is omschreven als een Mickey Mouse- geval. Het moet toch wel raar lopen wil het de komende seizoenen niet weer uitdraaien op 1. PSV, 2. Ajax, 3. Feyenoord. Bezie je het met dat oog. dan is 17 miljoen een fors aantal duiten. Geen wonder dat de chef van het betaald voetbal, Van Rooijen, in een gesprek met een NOS-verslaggever grote moeite had zijn immens genoegen te onderdruldcen over het be reikte resultaat. Jarenlang had het betaald voetbal ver plicht gedanst naar de pijpen van de NOS, met zijn mo- nopolie-postie, en tevreden moeten zijn met flutbe dragjes. Er was absoluut niet meer geld beschikbaar, al dus de NOS steevast. (Waar komt het dan nu vandaan, vraagje je af). Nu, met RTL-4 als steeds grotere concurrent van het vermolmde bestel in Hilversum, heeft Van Rooijen c.s. eindelijk zijn slag kunnen slaan. (En nog niet eens opti maal, want de NOS had door een speciale clausule in het lopende contract de mogelijkheid over het hoogste bod heen te gaan en daarmee de prijs meteen vast te leggen). Reken er op dat de coyotes van het betaald voetbal, toen de tv-camera's weg waren, óók een glaasje hebben genomen. En waarschijnlijk meer dan één. De laatste paar jaar merkte je al iets van de gewijzig de omstandigheden. Studio Sport schurkte dicht tegen de KNVB aan om de relatie toch vooral mooi te hou den. Om maar eens iets te noemen: de nadruk waar mee over de PTT-Telecompetitie werd gesproken, was opmerkelijk. En vooral Mart Smeets had af en toe de neiging over de NOS en de KNVB te spreken alsof het over een hechte vriendenkring ging. Onzin natuurlijk. Het is gewoon harde business. Als er werkelijk iets innigere was geweest dan zou de NOS ook wel de rechten voor de wedstrijden van het Nederlands elftal (WK-duels) hebben verworven. Maar die gingen aan haar neus voorbij. Die kwamen (naar wordt beweerd voor 22 miljoen tot 1996) in handen van een Duits bedrijf. Kijk, en die wedstrijden lenen zich nu juist wel voor het internationale uitventen. Anders gezegd: de NOS mag het brood- en boterwerk uitzenden, voor de belangrijke zaken kan ze straks als nog in de slag met aartsvijand RTL-4. Het is wat de KNVB betreft een klassiek staaltje van verdeel en heers. Romano Dat wordt me wat bij PSV. Zonder de briljante lastpost Romario vertoont de Eindhovense ploeg immiddels een opmerkelijke eenheid. Dat is voor een niet onbelangrijk deel te danken aan coach Westerhof, een beschaafde man die niet de krachtpatser uithangt, maar evenmin over zich laat lopen. Het probleem is dat hij zo'n dure- speler als Romario toch onmogelijk op de reservebank kan houden. Zelfs, of juist als, je van hem af wilt. moet je hem laten spelen (in de etalage zetten, zoals dat heet). Maar op het moment dat dat gebeurt, loopt Wes terhof weer het risico dat het gaat sissen, knarsen en piepen in de PSV-gelederen. Want uit allerlei signalen van de spelersgroep valt te constateren dat men de ei genzinnige Romario, met zijn geringe team-gericht- neid, liever kwijt dan rijk is. Wie wil er in de schoenen van Westerhof staan? Ik niet. als eerste geplaatst bij de man nen. Bij de vrouwen - waar de nationale top ook schittert door afwezigheid voert Stephanie Rottier de plaatsingslijst aan. Koevermans kreeg vorige week woensdag last van zijn rug tijdens een training in het Duit se Mannheim, waar hij compe titie speelt. Afgelopen weekein de zegde hij ook al af voor de wedstrijden van zijn club. Hoe wel bij de bond gisteren de in zet van Koevermans voor het Davis Cup-team in twijfel werd getrokken (bondsarts Babette Pluim zou Koevermans' rug nog moeten onderzoeken) maakte de speler zelf al een vroegtijdig einde aan de onzekerheid. „Mijn rug is sowieso wat scheef Er is nu een zenuw wat bekneld geraakt door een verschoven wervel. Ik ben bij Nick Fleury geweest (de officiële fysiothera peut van het Davis Cup-team, red.). Hij vertelde me dat de schade meeviel." hoorn rob v Mark Koevermans heeft giste ren afgezegd voor de nationale tenniskampioehschappen die morgen beginnen. De Rotter dammer kampt met rugklach ten en is niet in staat om een gooi te doen naar de nationale titel in het Noordhollandse Hoorn. Volgens Koevermans is zijn optreden voor het Davis Cup-team, dat op 25, 26 en 27 september in Den Haag tegen Uruguay speelt, niet in gevaar. „Ik hoop donderdag de training VOOOll htigtehervatten." Door de afzegging van de 24- jarige gravelspecialist is het NK niet alleen beroofd van de hui zenhoge favoriet, ook heeft de vooraf reeds uitgeklede titel strijd nu geen enkele pu bliekstrekker meer. Eerder al zegden toppers als Richard Kra- jicek, Paul Haarhuis, Jan Sieme- rink en Michiel Schapers af. De 21-jarige Femon Wibier is nu

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25