Het Gesprek van de Dag 'Mijn zegen hebben ze, maar ik doe niet meer mee' 'Gewone' kopers niet welkom in Mega-computershop Keuze banenstelsel Schiphol beperkt tot drie varianten Vrijwilligers maken ijshal schoon Thuiswerker moet Arbeidsinspectie de werkplek tonen DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 janwesterlaken DE HERFSTBUI... „Ik vind het vreselijk dat men sen altijd zo negatief doen over de herfst. Iedereen in mijn om geving loopt te mopperen en te zeuren dat zij zo somber wor den van dit jaargetijde. Zij zeg gen dan: bah, die nare herfst met al zijn nattigheid, dan wordt het zo vroeg donker. Die mensen willen dat het altijd zo mer blijft. Daar heb ik dus geen enkele last van. Hoe 't komt weet ik niet. Mijn vriendin is net als ik in de herfst jarig, maar die wordt er juist weer hartstikke chagrijnig van. Hoe dan ook, ik vind het dan heel erg lekker ruiken. Het zonnetje hoeft wat mij betreft niet zo scherp te schijnen. Een beetje wind mag ook wel. Dan krijg je een warme herstlucht waaraan ik helemaal verslingerd ben. Ja, ik kan dat verder ook niet omschrijven. Behalve op de lucht, ben ik ook gek op de herfstkleuren. Ik Renee Poelijoe uit Leiden maak zelf namelijk aquarellen en ben veel met kleuren bezig. Welke? God, hoe noem je dat. Oud-groen. Oud-geel. Oud- rood. Bordeauxsrood. Dat soort kleuren. Van bordeauxsrood heb ik trouwens ook veel in mijn huis. Met mijn ideale herfstweer wil ik altijd boswandelingen ma ken. Dat heb ik eergisteren dan ook nog gedaan. Ik zorg eigen lijk altijd dat ik dan buiten ben met de kinderen. Er zijn maar weinig mensen die mijn voorkeur voor de herfst snappen. Ja, mensen die bij mij op schilderles zitten. Die kun nen mij wel volgen, maar het zal er wel mee te maken hebben dat zij ook van de kleuren van dit jaargetijde houden. Maar andere mensen verslijten mij voor gek, nemen mij op dit punt niet serieus. Kijk, die zomer vind ik wel leuk en lekker, maar wel voor een tijdje. Op een gegeven moment ben ik die zon behoorlijk zat. Die hitte wordt mij dan te veel. Dan verlang ik naar wat gema tigder temperaturen. Mijn karakter verandert door het vallen van de bladeren niet zo veel. Ik voel mij misschien wat huiselijker. Ik vind het in huis dan een stuk gezelliger worden. Mijn vriendinnen wor den daarentegen vreselijk som ber. Ik raak van een beetje re gen niet van streek. Dan word ik maar een beetje nat, daar ben ik heel nuchter in. Natuurlijk pro beer ik mijn vriendinnen op te kikkeren, daar zijn wij vriendin nen voor. Maar dat lukt niet al tijd, zij zien niet wat ik zie." Rooie Vrouwen: liever discussiëren dan demonstreren elk geval niet meer open. „Ik ben blij dat andere vrouwen dat nog wel doen, maar ik snap niet waar ze de energie vandaan ha len. Mijn zegen hebben ze. Maar ik doe niet meer mee. En ik denk dat er veel andere vrou wen zijn die er net zo over den ken. Nee, aan zo n demonstra tie zou ik ook niet meer mee doen." Tijdgeest Een absoluut andere mening heeft Marjan Walraven, kersvers gemeenteraadslid en voorzitter van de Rooie Vrouwen in Lei den. De club telt dertig leden en komt zo'n vier keer per jaar bij een. Om in de gaten te houden of de gemeente nog wel een ge ëmancipeerd beleid voert. Ook wordt geprobeerd vooral jonge vrouwen politiek actief te krij gen. „We zijn hier niet meer zo actief omdat veel Rooie Vrou wen al zijn vertegenwoordigd in de raad, het bestuur van de par tij en in werkgroepen", aldus Walraven. Dat op straat niet meer zo veel te zien is van strijdende vrou wen heeft volgens haar te ma ken met de tijdgeest. „Tegen woordig slaan demonstraties en ludieke acties niet meer zo aan. Tien jaar geleden waren dat nog werkbare middelen. We werken nu anders, met forumdiscussies bijvoorbeeld. Alles gaat nu meer via het vergadercircuit." Walraven zou overigens van de partij zijn ais er weer een op standige stoet door de Leidse binnenstad zou trekken. In de optocht zou ze zich dan wezen loos kunnen zoeken naar Hen- riëtte van Dongen, een van de bekendste en ook meest succes volle Rooie Vrouwen in Leiden. De oud-wethouder van emanci patiezaken die inmiddels top ambtenaar is bij het ministerie van onderwijs, zou namelijk niet meelopen. „Ik denk niet dat demonstreren de meest ef fectieve manier is om iets te be reiken op dit moment. Nota's schrijven trouwens ook niet. Het gaat er nu om dat de eman cipatie van vrouwen een onder werp van discussie blijft. Thuis, in het café, op het werk." janet van puk» Het lijken plaatjes uit een ande re wereld, de foto's van hordes vrouwen die door de Leidse Breestraat trekken. Gewapend met spandoeken, fanatiek leu zen schreeuwend. Uit protest tegen de voortdurende onder- dnikking door mannen. Ze de monstreerden tegen de wet op de tweeverdieners, tegen seksu eel geweld, vóór een wet om abortus te legaliseren. Het gebeurde in een tijd dat de gemeente Leiden op Internatio nale Vrouwendag telefonisch nauwelijks bereikbaar was om dat alle vrouwelijke ambtenaren een dag vrij konden nemen. De vrouwencafés en vrouwenhui zen schoten als paddestoelen uit de grond. Het was de bloei periode van organisaties als Wij Vrouwen Eisen en Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving. En het was de glorietijd van de Rooie Vrouwen, de vrou wenorganisatie binnen de Partij van de Arbeid. Bijna waren ze er niet meer, die Rooie Vrouwen. Vorige week leek het voortbestaan van de kritiese vrouwenklup in groot gevaar, maar zaterdag is de toe komst voorlopig weer veiligge steld. Wat vinden Leidse voor vechters daarvan? Moegestreden Een voormalige emancipatie werkster van de gemeente Lei den, die anoniem wil blijven, wordt er niet meer koud of warm van. In het begin van de jaren tachtig liep ze nog en thousiast mee te brullen op de Breestraat, maar nu is ze wat je noemt moegestreden. „Ik ben nog steeds lid van de PvdA, maar sinds vorig jaar niet meer van de Rooie Vrouwen. Af en toe kan ik het woord emancipa tie niet meer horen." De Leidse denkt dat dat komt omdat ze door haar werk zo na drukkelijk betrokken was bij de emancipatie van vrouwen. En dat was niet altijd even gemak kelijk. „Er is natuurlijk wel wat bereikt, maar het gaat vaak zo traag en moeilijk. Daar ben ik heel moe van geworden. Neem bijvoorbeeld kinderopvang. Er is veel geld in gestoken door de gemeente, maar de problemen zijn nog steeds groot. Dan is het toch heilloos. Het Rijk vindt het kennelijk allemaal niet zo be langrijk en ik denk dat dat pas verandert als er een econo misch belang is. Als de overheid en werkgevers ontdekken dat ze vrouwen nódig hebben, omdat de arbeidsmarkt anders te klein is om alle vacatures te vervul len." Zolang die economische nood zaak er niet is, wordt er toch niet echt naar vrouwen geluis terd en kunnen de Rooie Vrou wen net zo goed verdwijnen, vindt ze. Zij doet haar mond in ziekenhuizen Gemrod opent aanval op 'riooljournalistiek' moeten inleveren rotterdam Tientallen bezoekers van de mega-computershop hebben zaterdag het pand bij het Rot terdamse Kleinpolderplein boos de rug toegekeerd. Als individu ele koper werd ze de toegang tot de superstore verboden. Al leen vertegenwoordigers van bij de Kamer van Koophandel in geschreven bedrijven en instel lingen mochten door de hek ken. Dat was vorige week in kleine letters ook vermeld in een pagi nagrote advertentie, waarin de eerste openingsdag (zaterdag) stond aangekondigd. „Ik begrijp de teleurstelling", zegt directeur R. Smith. „Maar wij kunnen daar niets aan doen. De ge meente Rotterdam heeft be paald dat op het industrieter rein, waar we onze winkel heb ben geopend, alleen volumi neuze artikelen over de toon bank mogen. Dus bouwmateri aal of meubelen. Spullen die in hoofddorp» De keuze voor een nieuw ba nenstelsel op Schiphol wordt waarschijnlijk beperkt tot drie alternatieven. Nu is er nog spra ke van vijf mogelijke nieuwe ba nenstelsels. De verschillende varianten zijn beoordeeld op hun milieuvriendelijkheid, ruimtebeslag en kosten. Het nieuwe banenstelsel maakt on derdeel uit van het Project Mainport en Milieu Schiphol (PMMS) dat tot doel heeft de luchthaven te laten groeien en tegelijk het milieu te verbeteren. De stuurgroep PMMS, waarin een boodschappenwagen pas sen, mogen er niet aan particu lieren worden verkocht. Als bedrijf waren we van deze beperking aanvankelijk niet op de hoogte", beweert Smith, die voorts zegt dat zijn zaak er slechts tijdelijk is gevestigd. „Binnen twee jaar verhuizen wij naar een mega-pand bij winkelcentrum de Oosterhof, waar wel iedereen toegang tot de store heeft. Ook de super winkels die we dit jaar nog ope nen in Amsterdam en Tilburg zijn voor iedereen toeganke lijk." Overigens trok de Computer Company zaterdag drieduizend bezoekers. „De omzet was di rect al stukken hoger dan ver wacht. „Ik ben tevreden", aldus Smith wiens bedrijf veertig nieuwe arbeidsplaatsen heeft opgeleverd. „Dat zullen er meer dan honderd zijn als ook de an dere vestigingen de deuren heb ben geopend." verschillende overheden en de luchthaven samenwerken, maakt komende vrijdag waar schijnlijk een selectie. De twee banenstelsels die de toets der kritiek waarschijnlijk niet zullen doorstaan, vallen af omdat ze teveel geluidsoverlast zouden veroorzaken. Het gaat dan om de gedraaide vijfde baan en het huidige banenstelsel waarbij de Zwanenburgbaan tweezijdig wordt aangevlogen en de Kaag baan wordt verlengd. In de I- Mer, de Integrale Milieu effect rapportage waarbij gekeken wordt naar de effecten die uit breiding heeft op het milieu, worden deze twee banenstelsels dan ook nog maar zijdeling» be- leiden De academische ziekenhuizen krijgen komend jaar 26 miljoen en het jaar daarna zelfs 50 mil joen gulden minder van het rijk voor wetenschappelijk onder zoek en onderwijs. Hoe groot het deel is dat het Academisch Ziekenhuis Leiden minder te besteden krijgt, is nog niet be kend. Hierover heeft Ritzen met de staatssecretaris van volksge zondheid nog overleg met de academische ziekenhuizen. De bezuinigingen moet gedragen worden door acht academische ziekenhuizen en drie kinderzie kenhuizen. Het is niet de eerste keer dat het AZL te maken krijgt met te ruglopende bijdragen van het rijk. In de tijd dat Deetman op Onderwijs de scepter zwaaide, was er de operatie 'taakverde ling en concentratie'. Daarbij werd de Leidse medische facul teit over een aantal jaren aange slagen voor de nodige miljoe nen. Het AZL krijgt 25 procent van zijn inkomsten van het rijk en 75 procent van de ziektekos tenverzekeraars. De bezuinigin gen op onderzoek en onderwijs gaan niet ten koste van de pa tiëntenzorg. handeld. De I-Mer is volgens schema in november klaar. Een derde variant, een ge draaide vijfde baan die zuidelij ker ligt, zal het misschien ook niet halen. Dat banenstelsel is duur in vergelijking met de an dere varianten omdat de kosten voor de infrastructuur de pan uit rijzen. Blijven over een vijfde baan die paralel loopt aan de Zwanenburgbaan en een ge draaide vierde baan (waarbij de Zwanenburgbaan wordt opge heven). Dat laatste model is in gebracht door de gemeente Haarlemmermeer en is de meest compacte variant Bij de paralelle vijfde baan is een tweede areaal nodig. leiden willem spierduk De Leidse stichting Gemrod Foundation voelt zich in de goede naam aangetast door Omroep Amersfoort. De organi satie is daarom een reclame campagne begonnen tegen 'riooljournalistiek'. In adverten ties in regionale en landelijke dagbladen vraagt Gemrod zich af hoe lang het nog mogelijk is dat in de Nederlandse media el ke willekeurige journalist een verhaal van leugens kan publi ceren, zonder een recht op weerwoord toe te staan. Met de reclame-campagne is een be drag van enkele tienduizenden guldens gemoeid. In de uitzendingen voor radio en televisie van de Amersfoortse omroep wordt de Gemrod Foundation afgeschilderd als een organisatie met sekte-achti- ge kenmerken. In de reportages komen ex-deelnemers aan het woord die na activiteiten bij de Gemrod Foundation in de war zijn geraakt. Soms moesten zij zich onder behandeling van een psychiaterstellen. Ook verklaarden ex-Gemrod- leden dat zij onder druk werden gezet om steeds meer contribu tie te betalen. Die bijdrage be draagt vanaf het eerste jaar 275 gulden per maand. De Amsterdamse weten schapper Kranenborg die ver bonden is aan de theologische faculteit, omschrijft Gemrod als een religieuze beweging. „Ze hangen een andere werkelijk heid aan, er zjn ook inwijdings rituelen." Kranenborg heeft in het verleden inleidende cursus sen gevolgd bij Gemrod, toen nog luisterend naar de naam Emin Foundation. „Maar het werd te kostbaar om die cursus sen te volgen om echt iets ver der te komen." R. Nanninga van de Groning se stichting Scepsis, die para normale beweringen kritisch volgt, heeft zich enkele jaren ge leden ook in Gemrod verdiept. Hij omschrijft de Foundation als een „buitegewoon autoritai re organisatie, zoals ik ze zelden heb meegemaakt." Hij zegt dat de aanhangers zich baseren op een mengelmoes van occulte systemen. „Zij denken zelf dat ze bezig zijn met het hoogste goed op aarde." Mevrouw G. van Schaijk van de Gemrod noemt de reporta ges van Omroep Amersfoort walgelijk. Zij zegt dat het ook bij bedrijven of sportclubs voor komt dat mensen overspannen raken. Zij ontkent dat Gemrod een religiueze beweging is. Vertegenwoordigers van Gemrod weigerden overigens in een uitzending van de loklae omroep een confrontatie aan te gaan met de voormalige Gem- rod-leden. Zij wilden wel vertel len over de uitgangspunten van de Foundation. In de advertentie noemt de regio» De Arbeidsinspectie krijgt bin nenkort de bevoegheid bij thuiswerkers de werkplek te controleren. Men moet de in specteur binnenlaten. Dit is een gevolg van een wijziging van de Arbowet die werkgevers ver plicht te zorgen voor een zo goed mogelijke bescherming van de gezondheid ep de bevor dering van het welzijn van thuiswerkers. Hierop wijst de Algemene Werkgevers Vereni ging in het Nieuwsbulletin van september. De ministerraad heeft ingestemd met een wets voorstel van de minister van So ciale Zaken en Werkgelegenheid waardoor alle mensen die thuis werk doen onder de Arbowet vallen. Het soort arbeidscon tract is straks niet meer van be lang. Nu is de arbeidsovereen komst rog wel bepalend of de thuiswerker onder de Arbeids organisatie, met een onderko men aan de Leidse Cobetstraat, zich een groep mensen die be wogen en gedreven door hun eigen ervaring in menselijk le ven, niet langer kan en wil toe zien hoe menselijke waarden met voeten worden getreden. Volgens G. van Schaik baseert de Gemrod Foundation, die tot dit jaar de naam Emin Founda tion droeg, zich „op de filosofie dat de mens deel is van een gro ter geheel." „Wij bestuderen daarom za ken als aura, astrologie en na tuurlijke wetten". De stichting houdt regelmatig open dagen in Leiden. Er zouden in het gehele land ongeveer 350 aanhangers zijn. inspecie valt. Volgens de Industriebond FNV telt ons land meer dan 160.000 thuiswerkers. „In 98 procent van de gevallen betreft het vrouwen. De reden waarom zij thuiswerk doen zijn velerlei. Geen diploma's, geen werkerva ring bij bedrijven en het ontbre ken van kinderopvang. Als be langrijk argument wordt vaak aangevoerd dat het geld hard nodig is om het gezin draaiende te houden. Op de arbeidsom standigheden en het aantal werkuren is wel wat aan te mer ken", aldus de FNV. Tot nu toe is controle daarop niet eenvoudig, maar als de wetswijzging een feit wordt mag de inspecteur de woning van een thuiswerker betreden. Ook wanneer die het daar niet mee eens is. Voorwaarde is wél dat het bezoek wordt aangekon digd, wat bij bedrijven geen voorwaarde is. leiden» Zo'n vijftig schaatsliefhebbers uit de regio hebben gisteravond de handen uit de mouwen gesto ken om de ijshal aan de Vondellaan schoon te maken en op te knappen. Leden van allerlei ijsverenigingen in het district Sassenhelm (waaronder ook Leiden valt) stoften, boenden, sopten en verfden. De hulp van vrijwilligers is ingeroepen omdat de ijshal in grote financiële nood verkeert. De ijshal wordt naar verwachting begin oktober voor het publiek geopend. Met kortere openingstijden en een gedwongen inzet van vrijwilligers hoopt het schaatsdistrict uit de problemen te komen. De schoon maakactie van gisteravond was daar een eerste aanzet toe. De tekorten van de ijshal zijn tot enkele tonnen opgelopen omdat Stichting Schaatscentrum Leiden slor dig zou zijn omgesprongen met de centen. De ongeveer 20 verenigingen die gebruik maken van de ijshal is voorts gevraagd een hogere financiële bijdrage te leveren. foto jan hol vast Arbeidsomstandigheden vaak slecht

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22