Mogelijk referendum over plan Lange Voort Warmond mist terras aan water Regio Leiden 'Je winkelt niet anoniem in De Kempenaerstraat' Leiderdorp: renovatie Doesbrug is te duur DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 -21 CDA Oegstgeest lijkt toch voorstander van volksstemming Oegstgeest gaat wellicht toch een referendum houden over de centrumplannen voor de Lange Voort. Nadat vo rige week uit een enquête was gebleken dat 67 procent van de Oegstgeestenaren wil meebeslissen over de toe komst van het centrum, lijkt ook het CDA een volksstem ming goed te keuren. „We moeten het dorp zo breed mogelijk in de beslissing betrekken", aldus CDA-fractie- voorzitter P. Hellinga. oegstgeest uesbeth buitink Eerder dit jaar stelde D66 in de gemeenteraad al voor om een referendum te houden en kreeg daarbij steun van PvdA en Groen Links. WD en CDA wa ren echter gekant tegen het idee. De christen-democraten lijken nu van gedachten te ver anderen. Hellinga noemt een 'heldere vraagstelling' wel een voorwaar de. „Daarover moeten we driftig met elkaar in de slag. En het moet duidelijk zijn dat de ge meenteraad het finale besluit neemt. Ik heb er geen moeite mee om de vraag voor te leggen aan het dorp, maar het is wel wezenlijk dat de politiek uitein delijk de verantwoordelijkheid draagt voor het besluit." D66-fractievoorzitter M. Poel- mans denkt echter dat de ge meenteraad gezichtsverlies zou lijden wanneer ze de uitslag van het referendum naast zich neer legt. „Natuurlijk moet de ge meenteraad het laatste woord hebben. Maar als een duidelijke meerderheid stemt voor een be paald alternatief, kun je dat am per negeren", aldus Poelmans. D66 wil de Oegstgeestenaren in een referendum laten kiezen tussen de plannen van het ge meentebestuur en een alterna tief plan voor de Lange Voort. „Tegenover de gemeenteplan nen zou het alternatief van de groep Verontruste Burgers kun nen staan", suggereert Poel mans. In de centrumplannen van het gemeentebestuur zou de winkelpassage aan de Lange Voort moeten plaats maken voor een rond gebouw met win kels en woningen. Aan de ran den van het huidige parkeerter rein zouden een nieuw raad huis, de bibliotheek, woningen en kantoren moeten komen. Het plan veroorzaakte een storm van kritiek en een hand tekeningenactie die een lijst met 3000 namen opleverde. De groep Verontruste Burgers presenteerde vorige week een eigen centrumplan voor de Lan ge Voort. Het gemeentehuis zou op het Wilhelminapark moeten blijven en extra ambtelijke huis vesting moeten zoeken in de Jelgersmakliniek. De Lange Voort zou moeten ophouden bij de Irislaan en tussen de winkel passage en de hoge flat naar de Lijtweg moeten worden geleid. Warmond mist een leuk terrasje aan het water waar boten even kunnen aanleggen. Dat was een van de opvallendste uitkomsten van een gisteravond door Pro gressief Warmond georgani seerde discussie-avond. Waar het terrasje zou moeten komen, bleef echter onduidelijk. „Als je vanuit het dorp naar de water kant toe wil lopen, kom je altijd wel het hek van een dure villa tegen", constateerde een spre ker in de goed gevulde basis school De Waaier. Discussieleider A. Claassen had even daarvoor nog geop perd dat het Park Groot Leerust een geschikte plek zou kunnen zijn voor een terras, maar deze suggestie kon op weinig bijval rekenen. „Het park is mooi zoals het is, Iaat dat zo blijven", vond een van de aanwezigen. De progressieven hadden ver schillende partijen uitgenodigd om over het thema 'recreatie' te discussiëren. B. Leeuwenburgh van de Stichting Promotie Re creatie en Toerisme (PRET) vond dat Warmond best wat meer voor het voetlicht mag Zwembad hoog op verlanglijst warmond» De helft van de Warmonders wil meer recreatieve voorzie ningen in het dorp. de Warm onders missen een zwembad efl een verhuurplaats voor roei- en zeilboten. Ook willen ze meer winkels en pleiten ze voor extra aanlegplaatsen voor boten in het dorp. Dat blijkt uit de resultaten van een enquête die Progres sief Warmond hield tijdens de braderie in het dorp, twee we ken geleden. De vragenlijst werd door 242 Warmonders en 89 niet-Warmonders be antwoord. Naast de ook door Warmon ders genoemde voorzieningen, missen de niet-ingezetenen vooral uitgaansmogelijkheden in het dorp en speelvoorzie- ningen voor kinderen op het recreatie-eiland Koudenhoom. treden. „U heeft voldoende mo gelijkheden, maar trekt daar te weinig profijt uit." De gemeente zou vooral kunnen profiteren van de gunstige ligging ten op zichte van de kust, de plassen en de stad. Hij pleitte voor ver groting van de recreatiemoge lijkheden om de toerist het dorp in te lokken, zodat ook de mid denstand van de recreant kan profiteren. VW-voorzitter J. van Leeu wen was het wel met hem eens, maar vond ook dat de gemeente de toerist eerst kan wijzen op alles wat het dorp al te bieden heeft. Hij wees op de wandel en fietsmogelijkheden en de monumenten in Warmond. P. van Rijn, eigenaar van camping de Ducdalf in het Oosteinde, vond niet dat War mond allerlei 'toeters en bellen' moet aanbrengen voor toeris ten. De campinggasten zouden geen behoefte hebben om het dorp in te trekken. Voor de gas ten van recreatiepark De Water- tuin geldt hetzelfde. Bewoner A. van Cranenburgh maakte dui delijk dat de rust en stilte de Ka- gerplassen juist zo aantrekkelijk maken. „Laat Warmond verde digen wat het heeft", zei Van Cranenburgh. Warmond moet volgens hem geen tweede Noordwijk worden. Een discussiepunt vormde het aantal aanlegplaatsen voor boten in de waterrijke gemeen te. Volgens sommige aanwezi gen is het aantal plaatsen veel te gering. Uitwijken naar een van de jachthavens doen de dagjes mensen niet zo snel, omdat ze meestal slechts een uurtje wil len blijven. Door de aanleg van extra plaatsen zouden misschien meer toeristen het dorp kunnen worden ingelokt, veronderstelde Leeuwenburgh van de PRET. Is het wel zo nodig om hordes re creanten naar Warmond te lok ken, vroegen verschillende War monders zich echter af. Betwij feld werd of de middenstand daar zoveel baat bij zou heb ben. Toeristen zouden liever in grotere gemeenten hun bood schappen doen. oegstgeest Schoonmakers verwijderen het roet van het plafond van het spiksplinternieuwe ge bouw van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt aan de Oegstgeester Lijtweg. Vorige week, in de nacht n donderdag op vrijdag, woedde er een kleine binnenbrand. De brand ontstond op de vloer van het balkon en sloeg uit naar enkele raamkozijnen i het plafond. De brandweer had het vuur al snel onder controle, maar kon niet voorkomen dat aan zienlijke schade werd aangericht aan het gebouw, waar leden van de kerk zelf al hadden geverfd. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken, om dat de achterdeur van de kerk openstond. Ook kortsluiting kan de brand hebben veroorzaakt. De doos van de elektrische installatie, die op het bal kon stond, was namelijk volledig weggesmolten. De brand werd gemeld door een tot nog toe onbe kende vrouw. Zij wordt verzocht contact op te ne men met de politie in Oegstgeest. foto hielco kuipers Oegstgeestse (19 jaar) vermist oegstgeest» Een 19-jarige vrouw uit Oegstgeest wordt sinds gis teravond vermist. De vrouw had om elf uur afgesproken met twee vriendinnen bij een bushalte aan de Wassenaarseweg. Daar is zij echter niet aangekomen. Even daarvoor is zij nog ge zien op haar kamer aan de Rijnsburgerweg. Volgens de politie kunnen er na het vertrek uit haar kamer 'duizend-en-één din gen' zijn gebeurd. „Op dit moment weten we absoluut niet of er een misdrijf is gepleegd", aldus een woordvoerder. Alphenaar bekneld onder rioolwagen wassenaar» Een 17-jarige Alphenaar is gisterenmiddag met zijn rechterbeen bekneld geraakt ondereen rioolreinigingswagen. De man bediende bij schoonmaakwerk aan een Wassenaars riool de buis waarmee de putten worden leeggezogen. Hij kwam met zijn rechtervoet en daarna met zijn rechterbeen onder de auto toen de 42-jarige chauffeur uit Woerden vanuit de Duin rooslaan de Clingelaan op wilde draaien. Hij is met enkele zware kneuzingen overgebracht naar het Haagse Westeinde Zieken huis. Echtpaar Paddenburg verlaat na veertig jaar wijnhandel leiderdorp uesbeth buitink De renovatie van de Leider- dorpse Doesbrug wordt te duur, vindt een meerderheid in de Leiderdorpse gemeenteraad. De restauratie gaat naar schatting 2.150.000 gulden kosten, waar van de provincie 150.000 gulden voor haar rekening neemt. Toen de raad vier jaar geleden de her stelplannen goedkeurde, was de prijs echter nog zo'n anderhalf miljoen gulden lager. De raadscommissie ruimtelij ke ordening sprak gisteravond haar afkeuring uit over de hoge renovatiekosten. „Ik vind die prijsverhoging onbegrijpelijk en slecht te accepteren", aldus G. Hogervorst (CDA). De commis sieleden vroegen zich af of het wel verplicht is de doorvaart on der de brug te verbreden. „Kun nen de schippers de brug niet zelf bedienen?", vroeg D66'er E. (.1 'dermate kwaliteit is, dat het moeilijk is de brug in de oude waardigheid te behouden'. De 104 jaar oude gietijzeren stijlen moeten worden vervangen door replica's, omdat ze metaalmoe heid gaan Verbreding van de doorvaart is niet verplicht. „Maar het is een krappe zaak op de kruising van de Oude Rijn en de Does en de plezierboten moeten er be hoorlijk kunnen doorvaren. De provincie kan geen eisen stellen over de verbreding, maar het is in het belang van de recreatie op de Does om het wel te doen", aldus hoofd gemeente werken T. van de Berg. Zelfbe-, diening van de brug is volgens hem niet mogelijk. „Dat wordt normaal gesproken niet in dicht bewoonde gebieden gedaan. De kans op vandalisme is dan te groot." In november bespreekt de commissie het definitieve reno- vatiepUn voor de Doesbrug. oegstgeest miep de graaff De Oegstgeester De Kem penaerstraat trekt steeds meer publiek uit de hele regio. Was het een paar jaar geleden even kwakkelen geblazen met de his torische winkelstraat, de nering floreert nu als nooit tevoren. In het drukste gedeelte van de De Kempenaerstraat ligt 't Wijn huis, dat bijna veertig jaar werd beheerd door het echtpaar Pad denburg. Aan de vooravond van hun vertrek strijkt het echtpaar, geflankeerd door hun opvol gers, even neer voor een terug blik. Over een leven lang tussen de wijn en de Oegstgeestena- „De sfeer van de oude Kem penaerstraat is weer teruggeko men. Dat hoor je de mensen ook zeggen. Het blijkt toch steeds dat de mensen naar de De Kempenaerstraat toekomen, ook omdat je die auto hier ten minste kwijt kunt!", zegt me- vrouwT. Paddenburg. Haar man, die twintig jaar lang een bestuursfunctie in de winkeliersvereniging vervulde: „De straat is altijd goed ge weest. Het is een paar jaar gele den met de herindeling even anders geweest, maar daar is het gemeentebestuur gelukkig op teruggekomen. Zoals het nu is, werkt het weer goed. Je zet je auto even neer, doet je bood schappen en vertrekt. Er is vol doende doorstroming. Je hebt hier echt geen langparkeerders, hoewel men daar toen bij de discussie over de herindeling zo bang voor was. Ja, en zelf zetten de winkeliers hun wagen na tuurlijk elders, anders ben je verkeerd bezig." Anoniem De Kempenaerstraat mag dan regionaler worden, de sfeer wordt bepaald door het heel ei- redactie: dick van der plas (CHEF) miep de graaff lies8eth bultln den berg wilfred simons caroline van overbeeke *071-16141 Bewoners ongerust 'De Rouboslaan is een racebaan' voorschoten ast rid van den berg „De verkeerssituatie op de Wijngaardenlaan en Roubos laan is levensgevaarlijk", briest een bezoeker van de informa tie-avond van de NS in het Cul tureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. „De bochten zijn vreselijk." Een andere bezoek ster valt hem bij. „De Roubos laan is een racebaan. Ik moet er dagelijks oversteken, maar ik kan nauwelijks aan de overkant komen." De gemoederen lopen hoog op als tijdens de avond de hui dige verkeerssituatie bij station Voorschoten wordt besproken. Wethouder J. van de Poel pro beert de omwonenden gerust te stellen. „Als de wegen rond het station gereed zijn. worden ze afgewerkt met belijning en ver keersborden. Verkeerslichten komen niet aan de Voorscho- tense kant van het spoor. Dat is gevaarlijk voor het verkeer dat straks uit de tunnel komt. Ver der is het een kwestie van wen nen. Verandering van kruispun ten levert altijd de nodige ver warring op." De verkeerssituatie bij het station is een van de weinige punten die stof doen opwaaien. Over de bouw van de tunnel onder het spoor, die vandaag begint met het aanbrengen van damwanden, laten de omwo nenden zich rustig voorlichten. P. van der Jeugd, leider van het project, legt uit dat de damwan den worden aangebracht om te voorkomen dat de grond niet wegglijdt en het grondwaterpeil niet zakt, als de tunnel wordt gegraven. Bij de huizen rondom het sta tion, zijn gisteren trillingsmetin gen verricht. In de buurt van het J.F. Kennedyplantsoen hebben de bouwers proefpalen de grond in geheid en gemeten wat het effect is op de nuizen. Ver der zijn van verschillende hui zen foto's gemaakt van de bin nen- en de buitenkant en is de hoogte opgemeten. Als door de werkzaamheden van de NS de huizen zouden verzakken, of als er scheuren zouden komen in plafonds of muren, kunnen de bewoners de schade verhalen op de NS. De andere huizen aan het Kennedyplantsoen en die aan de Oranjekade vallen 'bui ten de invloedsfeer', aldus Van der Jeugd. De projectleider legt uit hoe de treinreizigers tijdens de bouw van de spoorwegtunnel de perrons kunnen bereiken. „U zult nog twee weken lang om het bouwterrein heen moe ten lopen om bij de trein te ko men. Daarna zetten we hier de brug neer, die nu werkeloos over het spoor bij Madoa De Vink hangt. Dan kunt u direct vanaf de nieuwe parkeerplaats het perron bereiken. We probe ren op korte termijn ook een tij delijk plaatskaartenkantoortje bij de brug neer te zetten." Op de vraag hoe rolstoelgebruikers en ouders met kinderwagens bij de treinen kunnen komen, zegt de projectleider „We proberen zo snel mogelijk de hellingba nen en liften naar de perrons in orde te hebben. Die zouden pas in 1995 klaar zijn. maar dat kan al eind 1993. Tot die tijd kun nen rolstoelgebruikers liet best via station de Vink reizen." De omwonenden van het sta tion zijn niet helemaal gelukkig met de gang van zaken rond de nieuwbouw van het station, maar sthikken m wol anvemri}» delijk schijnt. Ongerust zijn ze vooral over de veiligheid, met name bij de huidige spoorweg overgang. „Twee weken terug verongelukte hier een vrouw. De voorlichters van de NS lijken zich niet aansprakelijk te voe len. „Ook al Kt je er hekken win twee meter hoog, je kunt niet voorkomen dat spoor oversteken gen publiek dat de straat altijd heeft .gekend: de Oegstgeeste- naar doet er graag zijn bood schappen. „In het algemeen is het goed publiek. Veel Oegst geestenaren zijn verbonden aan het AZL of de universiteit, dat merk je natuurlijk wel. Men kent elkaar ook", weet B. Pad denburg. Opvolgster mevrouw Peters: „Dat is. denk ik, de kracht van deze straal. Je winkelt hier niet anoniem. Er bestaat een band tussen de mensen." Mevrouw Paddenburg: „Je komt hier niet om even boodschappen te doen, je komt hier om gezellig te winkelen." De sfeer is niet in de laatste plaats te danken, zeggen Pad denburg en zijn opvoigci Peten eensgezind, aan de opzet van de De Kempenaerstraat. De za ken worden er hoofdzakelijk ge dreven door detaillisten. Uiter aard zijn er filialen van groot winkelbedrijven. Paddenburg: „Die heb je toch ook nodig. Maar je leeft van en met elkaar. Je krijgt door die detaillisten va riatie. Een dierenzaak. een ijzer handel. een viswinkel, het (s er nog steeds allemaal." Op 18 en 19 september kan iedereen de komende en gaan de eigenaren van 't Wijnhuis de hand schudden en, uiter aard, het glas hellen. Draaginsigne Wassenaarder De Wassenaarder D.A.M. Luch- singer. die tijdens de Tweede Wereldoorlog eerste luitenant bij het KNIL was, heeft gister middag in raadhuis De Paauw het Draaginsigne Gewonden ontvangen uit handen van bur gemeester P.H. Schoute. Luch- singer was tijdens de oorlog ge legerd op Sumatra. In de buurt van het plaatsje Lawesi Galagala was hij bezig een omtrekkende Ik-weging te maken rond een groep lapanners. De vijand kreeg hem echter in de gaten voordat zijn compagnie de aan val kon openen. Tijdens het vuurgevecht dat volgde, werd Luchsinger door een kogel tn ojobMnpraftkL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21