Leidsch Dagblad Kabinet mikt op meer werk Van Roy en: Echt, ik kon niet anders A PRINSJESDAG '92 Fiscus vreest fraude met certificaten Shell en AH Streep door dubbel spoor Raad van State: Verkoop van Fokker slechte zaak In '97 rijksgeld voor tunnel Stationsplein DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39956 LOSSE NUMMERS 1,50 RIJKSINKOMSTEN 189,7 Omzetbelasting 40,3 Loonbelasting 61.3 Vennootschapsbelasting 16,1 Inkomstenbelasting 7,3 Overige belastingen op inkomen, winst en vermogen 5.2 Accijnzen 12.5 Overige kostprijsverhogende belastingen Belasting op milieu Justitie Binnenlandse Zaken Economische Zaken (incl. WIR) Financiën Buitenlandse Z EG-afdrachten Verkeer Welzijn, volksgezondheid 3: FNV uiterst negatief 9: De nachtmerries van Wim Kok 10: Minister Kok en het kabinetsbeleid 11: Troonrede 12: Inkomensverschillen mogen groter 13: Kabinet verklaart oorlog aan fraudeurs 14' Hans Alders en het milieu 15: Nederland heeft goed verdiend aan de veranderingen in de wereld 16: Bijna vijf miljoen nodig voor busverbinding tussen Katwijk en Den Haag DEN HAAG GPD De fiscus is bang dat mensen hun spaargeld 'verstoppen' in de klantenfondsen van Shell en Albert Heyn. In het geval van Shell zou de jaarlijkse rente kunnen worden verzwegen, bij AH de winstuitkering. De fiscus hoopt eind dit jaar een onder zoek naar de zaak af te ronden. Ambtenaren van de belas tingdienst bekijken nu hoe de fiscus erachter kan komen wie Shell-waardepapieren aan schaft. Het gaat met name om het Shell-certificaat. Dat wordt aangeschaft met gekochte ze gels en staat niet op naam. Daardoor is fraude mogelijk en is ontdekking vrijwel uitgeslo ten. Shell is niet van plan de be lastingdienst een handje te hel pen. „Waarom zouden we? Laat LEIDEN-ALPHEN WIM WEGMAN Hortus Botanicus is inbraken beu LEIDEN OLAF VAN RUNSOEVER De Leidse Hortus lijdt per jaar vele duizenden guldens schade doordat er vrijwel elk weekend wordt ingebroken. Het afgelopen weekend was het weer raak en werden mu ren met anti-semitische leu zen beklad. De Hortus wil zo snel mogelijk de beveiliging van het complex aan het Ra penburg verbeteren door de hekken te verhogen. CarlaTeune, bedrijfleidster van de Hortus: „Het is nu veel te gemakkelijk om bin nen te komen. Ramen wor den vernield, spullen worden in de sloot gegooid en het is al eerder voorgekomen dat er muren werden beklad". Bovendien blijkt dat de kassen van de Hortus vaak gebruikt worden als onder komen voor een feestje. Radicale vleugel 2 De communisten ver tegenwoordigen de ra dicale ANC-vleugel. Steeds meer mensen willen met hen breken. Van der Stoel 3 Minister van Staat Max van der Stoel wordt de eerste Hoge Commissaris voor de Minderheden van de CVSE. Cemrod Foundation Leidse Gem rod ZZ Foundation plaatst voor tienduizenden gul dens advertenties tegen riooljournalistiek Pasjesregeling f- Go Ahead Eagles- Z D voorzitter pleit na de rellen met supporters van Feyenoord, opnieuw voor een pasjessysteem l Seth Gaaikema g q Cabaretieren schrij- Z ver Seth Gaaikema gevraagd voor de vertaling i van de musicalopera 'The I Phantom of the Opera'. 1 Financieringstekort lager Werkloosheid hoger Extra geld voor milieu de fiscus dat zelf maar zoeken", is de reactie van Shell-voorlich- ter Slager. Shell heeft volgens Slager van het ministerie van financien toestemming gekregen om de waardecertificaten uit te geven. Of de mensen de rente opgeven voor de inkomstenbelasting is niet onze verantwoordelijkheid, aldus Slager. Volgens fiscaal jurist Freu- denthal is het ondenkbaar dat het ministerie Shell zal verplich ten een lijst met namen bij te houden. Bij het 'AH Vaste Klanten - fonds' gaat het niet om rente maar om winstuitkering of divi dend. Ondanks dat Shell ver plicht is dividendbelasting in te houden, is de eigenaar van het aandeel verplicht zijn inkom sten uit dividend op te geven. Meer banen. Dat is het be langrijkste doel dat het ka binet zich stelt in de Mil joenennota 1993 en de Troonrede die vanmiddag door koningin Beatrix werd uitgesproken. Vooral de BTW-verlaging met 1 pro cent moet door een lagere inflatie loonmatiging mo gelijk maken en zo voor ex tra banen zorgen. Deson danks zal volgend jaar de werkloosheid met 5000 ba nen oplopen tot 305.000. DEN HAAG GPD In het inkomensbeeld is er 'grosso modo' koopkrachtbe- houd voor mensen met een uit kering of het minimumloon. Twee keer modaal (90.000 gul den bruto) en meer gaat er daarentegen 1,6 procent in koopkracht op vooruit. Zowel premier Lubbers als vice-premier Kok benadrukte op persconferenties het belang van goed overleg met werkge vers en vakbonden over het be leid voor 1993. Beiden stelden echter dat het kabinet daarvoor niet op de knieën gaat liggen. Lubbers: „Het woord is nu aan de sociale partners. Zij moeten het stokje overnemen". Kok: „Wij gaan niet met de pet in de hand rond". FNV-voorman Stekelenburg stelde in een felle reactie dat er geen initiatieven worden geno men om de oplopende werk loosheid te keren terwijl de in komensverschillen worden ver groot. „Onaanvaardbaar", aldus de FNV*er. Het werkgeversfront is ver deeld. Het VNO prijst het kabi net en de plannen voor 1993 als „een stap in de goede richting". Het NCW meent daarentegen dat het kabinet zich rijk rekent. De regeringspartijen CDA en PvdA tonen zich tevreden. CDA- fractieleider Brinkman vindt de begroting „verantwoord en ver dedigbaar". Zijn PvdA-collega Wöltgens noemt de Miljoenen nota 'degelijk'. De sociaal-de mocraat wil wel extra maatrege len om de banengroei verder te stimuleren. De WD en Groen Links heb ben felle kritiek. Volgens WD'er De Korte wil het kabinet slechts de rit uitzitten en hebben de be windslieden zich verloren in ge- HET WOORD IS AAN Vera Brittain Politiek is doorgaans de meest ef ficiënte uitdrukking van menselij ke onvolwassenheid. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK PRINSJESDAG PAGINA'S 9 T/M16 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Droog Wolkenvelden, in de loop van de dag ook perioden met zon. Droog. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Middagtemperatuur 19 graden. Westelijke wind, afne mend tot zwak of matig, kracht 3 of minder. In het Waddengebied vannacht eerst nog krachbg. wind kracht 6. Meneer Schuifel uit Amsterdam in vol ornaat. Als eerste present langs de route in Den Haag waar de Gouden Koets langs komt De kernpunten in de Miljoenennota Voor inkomens boven twee keer modaal 1,6 procent méér koopkracht Streven naar koopkrachtbehoud voor de minima, bij laagblij- vende dollarkoers is enige koopkrachtverbetering mogelijk Meer controleurs ter bestrijding fraude sociale zekerheid Verdere verhoging kinderbijslag eerste kind Extra aandacht fraudebestrijding door belastingdienst en justi tie Snellere bouw gevangenissen, huizen van bewaring etcetera Het openbaar vervoer wordt opnieuw 6 procent duurder Geen bezuinigingen op bejaardenoorden en jeugdhulp Weer flinke bezuinigingen op studiefinanciering, treft vooral mbo-leerlingen en langzame of oudere studenten Het begint er steeds somberder uit te zien voor de verdubbeling van de spoorlijn tussen Leiden en Alphen. Nadat het ministerie van verkeer en waterstaat de werkzaamheden al een keer uitstelde, overweegt het nu het plan maar helemaal te schrappen. Het depar tement is wel bereid om het traject Alphen-Bodegraven te verdub belen. Die werkzaamheden zullen echter niet in 1994 maar in 1995 beginnen, zo blijkt uit de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat. De verbreding van de lijn tussen Woerden en Leiden kost in to taal 220 miljoen gulden. Door de werkzaamheden aan het deel tus sen Alphen en de Sleutelstad te schrappen, bespaart het rijk zich de helft van dat bedrag -110 miljoen gulden. Een woordvoerster van de NS verklaart dat de verdubbeling van het deel tussen Leiden en Alphen nog niet voorgoed van de baan is. „We kijken of de maatregelen die we nu willen nemen voldoende zijn om de knelpunten op te lossen. Blijkt dat niet het geval te zijn, dan komt het tweede deel van het plan weer in beeld." millimeter over koopkracht plaatjes. Fractieleider Beckers van Groen Links heeft de moed opgegeven. Wie inspiratie ver wacht over milieu en sociale vernieuwing, over minderhe- denkwesties en over de inko mens van de minima, over een visie op de 21e eeuw, die krijgt geen gehoor, aldus Beckers. Ook D66-leider Van Mierlo spreekt over een 'neutraal en kleurloos' werkstuk. De stijging van de werkloosheid noopt vol gens hem tot een centraal ak koord tussen kabinet, werkge vers en vakbonden. De kleine christelijke partijen zijn eveneens negatief. Dat het in Nederland op veel fronten niet goed gaat, komt doordat de regering God en de bijbel heeft verlaten als leidend richtsnoer, meent de SGP. Het GPV vindt de Troonrede 'spierballentaal' die niet veel inhoudt. De RPF had graag gezien dat het kabi net meer geld uittrekt voor de ontwikkelingslanden. Volgens de cijfers slaagt het kabinet erin het financieringste kort met een half procent terug te dringen. Ook de lastendruk (het beslag van belastingen en premies op elke verdiende gul den) daalt met 0,6 procent. Het kabinet trekt extra geld uit voor onder meer veiligheid op straat (80 miljoen), extra cellen (57 miljoen), hogere onderwijssala- rissen (200 miljoen), miljoen), milieu (50 miljoen), hulp aan de vroegere Sovjetunie (100 mil joen) en de infrastructuur (200 miljoen). Zie verder pagina 3 DEN HAAG ANP-GPD 'Negatief effect op onderwijs en wetenschap kritisch over de cijfers van het kabinet. Naast waardering voor het herstel van 'gezonde econo mische en financiële verhou dingen', wijst de Raad van State vooral op de gevaren die wijzi gingen in de internationale eco nomie op de Miljoenennota hebben. Daarbij denkt de Raad van State met name aan de dol larkoers, de olieprijs en de inter nationale rentestand. „De in de begroting neergelegde beleids doelstellingen worden door for se risico's en aanzienlijke onze kerheden belaagd", aldus het advies. LEIDEN WIM WEGMAN De verkeerstunnel onder het Stationsplein in Leiden neemt steeds vastere vormen aan. Minister Maij-Weggen van verkeer en wa terstaat heeft het plan voor het eerst opge nomen in haar uitgavenlijst voor de komen de jaren. Bovendien is het onderzoek van het ministerie naar het project gunstig voor de tunnel uitgevallen. Deskundigen hebben geen goedkopere oplossingen kunnen vin den die even afdoende zijn. Het bedrag dat minister Maij voor de tun nel heeft gereserveerd, is nog uiterst laag: 8,1 miljoen gulden vanaf 1997. De totale kosten voor de tunnel bedragen naar schat ting 140 miljoen. En Leiden wil met het werk liefst al in 1994 beginnen. Wethouder Walenkamp, die de voorne mens van de minister al in de wandelgan gen opving, is desondanks een zeer tevre den man. „Het is een beginnetje." Hij ver wacht bovendien bijdragen van anderen, waaronder het ministerie van economische zaken. Tegelijk met het verbeteren van het Stationsplein, wil de gemeente daar op gro te schaal kantoren neerzetten." De verkoop van belangrijke ver nieuwende industrieën aan het buitenland gaat ten koste van het hoge technische niveau van Nederland en van de kwaliteit van de werkgelegenheid. Het kan een negatieve uitstraling hebben op het hoger onderwijs en het wetenschappelijk onder zoek. Die kritiek geeft de Raad van State in een advies over de Miljoenennota op de verkoop van Fokker aan Dasa en de ge ruchten over een buitenlandse overname van Daf. Minister Kok van financiën gaat in de Miljoenennota niet rechtstreeks in op dit waarschu wende geluid van het belang rijkste adviescollege van het ka binet. Wel is hij het met de Raad van State eens dat innove rende bedrijven van groot be lang zijn voor de industrie. De Raad van State laat door schemeren bang te zijn dat be langrijke Nederlandse bedrijven worden gedegradeerd tot toele veringsbedrijven van internatio nale concerns. De verkoop van Fokker houdt in dat het Rijk over drie jaar niets meer te ver tellen heeft over de Nederland se vliegtuigbouwer. De Raad van State is verder Hoogovens-topman na aankondiging van massa-ontslag FRANS VAN DEN BERG Van Royen: Sociale oplossingen zijn eindig. foto Of boer ge- rard van dalen „De persconferentie van gisteren en daarmee het bekendmaken van het slechte nieuws voor Hoogovens was niet het pijnlijkste. Erger was het een maand geleden, toen ik bij het doornemen van alle stukken op een avond tot de conclu sie kwam dat aan gedwongen ontslagen niet langer viel te ontkomen." Hoogovens topman Olivier van Royen ziet er vermoeid uit, de ochtend na de dag van de onheilstijding. In zijn kantoor van de Hoogovens Groep te Bevervyijk werkt hij zich door de stapel kranteknip sels heen. Hij heeft nog niet alle berich ten doorgenomen, al herhaalt elk stuk het mogelijk gedwongen ontslag voor duizend van de 2300 mensen die vol gend jaar extra weg moeten. Voor het eerst in de geschiedenis stuurt het staal bedrijf mensen de laan uit. „Het is echt een van de allermoeilijkste beslissingen in mijn loopbaan bij Hoog ovens. Ik werk hier al veertig jaar, waar van twintig in de Raad van Commissaris sen. Altijd was het beleid om stap voor stap personeel te laten afvloeien, zodat er geen gedwongen ontslagen nodig zijn. Zeker nu ik aan het eind van het jaar bij Hoogovens weg ga, is het heel vervelend om dit te besluiten. Echt, we kunnen niet anders. Iedereen bij de directie heeft de afgelopen tijd gezocht naar alternatieven om deze nieuwe staalcrisis te boven te komen, maar het enige dat we kunnen doen is besparen op de kosten. Dat in combinatie met het feit dat de sociale oplossingen eindig zijn, is het de conse quentie dat er toch gedwongen ontsla gen nodig zijn", zet Van Royen de zaken nog eens op een rij. Van Royen wijst er op dat het wegwer ken van de Europese overcapaciteit noodzakelijk is, maar dat dat op dit mo ment niets oplost voor Hoogovens. „Brussel kan wel maatregelen nemen, maar is daartoe niet bereid. Mocht dat wel het geval zijn, dan duurt de besluit vorming daarover drie tot vier jaar en daar kan Hoogovens niet op wachten. Bovendien is de situatie totaal anders dan in de jaren tachtig. Toen werd een miljard gulden subsidie verleend voor het inleveren van een miljoen ton capa citeit. Zoiets is nu niet aan de orde. Het gaat uitsluitend om subsidies bij sluitin gen. Nu al zijn er subsidies om de sociale gevolgen op te vangen, maar dat kan uit gebreid worden met een verschrottings- premie. Het vernietigen van de installa ties betekent namelijk een behoorlijke kapitaalvernietiging." Maar ook zonder hulp van Brussel zit er een sanering aan te komen. De zwak ken zullen namelijk het loodje leggen verwacht Van Royen. „Wij bezuinigen nu, net als veel collega's. Maar er zijn ook staalbedrijven die dat niet doen. Of die bedrijven hebben echt geen visie of daadkracht, maar wat waarschijnlijker is, is dat ze geen mensen op straat mogen zetten van de overheid en de vakbonden. Dat geldt in het bijzonder voor Italië en Spanje. Die redden het dan niet. wij wel." betaal ik i Per maand (f 27,80) vu a tische betaling* Per kwartaal (f 80.10) via i Naam en voorletters i controle bezorging) I ir benkygirorekening Leidsch Dagblad 10050 2300 VB Leiden 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1