'PvdA niet afgeschreven' IÏÈI Leiden Friese soos in Leiden Volgende maand brug gereed Marokkaanse markt brengt bewoners Noord bij elkaar DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 972 19 jSocialisten verder zonder prima donna Anneke Boot Het is nog maar een jaar of wat geleden dat het er een beetje op leek dat ze wethouder zou worden. Ze werd verschillende keren genoemd, zoals dat heet. Maar steeds weigerde ze. En nu zit het er helemaal niet meer in dat Leiden een wethouder Anneke Boot krijgt. Het PvdA- raadslid (46 jaar oud) vertrekt na tien jaar uit de gemeen teraad. leiden» janet van puk Met ietwat gemengde gevoe lens, zo blijkt. „Het is niet dat ik er geen zin meer in heb. Ik vind het politieke werk nog steeds interessant, aardig. En ik heb el ke dag nog wel een idee." De reden waarom ze dan toch heeft besloten om op te stappen, is dat ze wat meer tijd voor andere dingen wil hebben. „Zaken in de privésfeer, culturele dingen." ze terugkijkt op al die avonden dat ze zat te vergade- over gemeentelijke zaken, dan is dat met een gevoel van voldoening. De buitenwereld kan misschien wel denken dat alle energie die ze in de politiek heeft gestoken niet zo heel veel resultaat heeft gehad, zelf denkt ze dat helemaal niet.Als ik bla der in de schriften die ik heb volgeschreven bij alle vergade ringen, dan is er een hele reeks van dingen en dingetjes die zijn bereikt." Ook al kan ze niet zeg gen: door mijn toedoen zijn daar honderd huizen meer ge bouwd. „Dat zijn meer vragen die je aan een vertrekkende wethouder moet stellen. Wet houders hebben veel meer in vloed op de praktische uitvoe ring." Gesloten Toen ze raadslid werd, telde de PvdA-fractie 13 leden. Na de verkiezingen werden dat er 16. Bij de laatste gemeenteraads verkiezingen in 1990 zakte de PvdA in Leiden terug naar 11 zetels. Een hele verandering, geeft Anneke Boot toe. Maar er zijn ook dingen ten goede ge keerd. „Toen ik in de raad kwam, was de PvdA-fractie een gesloten blok. Onze eigen wet houders werden gezien als de voorposten van de fractie in het college. Zij alleen waren het die de punten uit het verkiezings programma moesten realiseren. Dat is langzaam maar zeker ver anderd. Er is nu meer sprake van dualisme in de raad. De fractie staat wat losser van de wethouders en de oppositie wordt veel meer bij allerlei za ken betrokken. Dat zorgt voor meer levendigheid. Vroeger was er ook wel levendigheid, maar de strijd speelde zich eigenlijk afin de PvdA-fractie." „Ik herinner me dat ik een keer naar een cursus ging om te leren hoe je in de raad je stand punt moet verdedigen. Dat is mijn probleem helemaal niet, dacht ik toen. Voor mij was het punt: hoe krijg ik in de fractie mensen achter mijn ideeën, hoe krijg ik daar steun. De fractie vergaderingen waren zeer le vendig toen. Maar daar zag nie mand wat van, alleen een enkel PvdA-lid dat deze bijeenkom sten bijwoonde." Anneke Boot is de rust zelve. Ze schiet nooit uit haar slof, ze spreekt nooit met stemverhef fing. Maar uitbarstingen heeft ze ook nooit nodig gehad om anderen te overtuigen. Ze oogst veel waardering, binnen en bui ten haar eigen partij. De prima donna van de PvdA werd ze ooit in het Leidsch Dagblad ge noemd. Maar volgzaam is ze bepaald niet geweest. Geregeld nam ze in de fractie een minderheids standpunt in. Jaren geleden, toen het Instituut Burgerraads lieden in gevaar kwam, bijvoor beeld. Ze was tegen verdere be zuinigingen op de streekmu- ziekschool. Ze was initiatiefne mer van de motie die vorig jaar tijdens de begrotingsbehande ling werd ingediend om de on- roerend-goedbelasting iets min der te verhogen dan het college wilde. De laatste gebeurtenis vindt ze een goed voorbeeld van 4e veranderingen, vernieuwin gen in de gemeenteraad en ook in haar eigen fractie. Vertrouwen Maar het kan allemaal nog be ter, meent Boot. Dat moet ook, want misschien dat mensen dan meer vertrouwen krijgen in de politiek. „Wantrouwen heeft te maken met de resultaten, maar volgens mij ook met de ondoorzichtigheid van de poli tieke processen. Mensen begrij pen niet hoe besluiten tot stand komen." De verminderde aandacht voor de politiek heeft haar nooit gefrustreerd. „Ik vind het raads werk leuk, heb invloed gehad op een aantal zaken, heb er aar dige mensen door ontmoet. Bo vendien heb ik toch steeds het idee gehad dat er door de ge meente goede dingen worden gedaan voor mensen aan de on derkant van de samenleving." Politiek is uit, beseft ze. Maar voor haar gevoel heeft de PvdA nog niet af gedaan. Ondanks dat opiniepeilingen uitwijzen Anneke Boot verlaat na tien jaar de Leidse gemeenteraad: „Ik heb elke dag nog wel dat D66 over twee jaar de groot ste partij in Leiden kan zijn. „Wij hebben nog steeds de naam dat we opkomen voor FOTO LOEK ZUYDERDUIN mensen die het zelf niet kunnen ruchtbaarheid aan. Ik denk niet heeft toch altijd een grote in- redden. We bezoeken veel men- dat we afgeschreven zijn. Of er vloed op de uitslag van de ge- sen en organisaties in de stad moet in Den Haag iets vreselijks meenteraadsverkiezingen." en geven daar nu ook meer gebeuren. De landelijke politiek LEIDEN De Friese vereniging, De Fryske Krite, opent op 25 september het winterprogramma. De vere niging bestaat uit Friezen die in de regio Leiden wonen en ande ren die geinteresseerd zijn in de Friese taal- en cultuur. De Frys ke Krite organiseert allerlei le zingen en bijeenkomsten waar bij Friesland centraal staat. Ou dere leden van de vereniging treffen elkaar regelmatig tijdens een Friese Soos. Er wordt onder meer aan dacht besteed aan de Friese taal: zo worden Hollandse in sluipsels in het Fries behandeld en komt een Friese dichter aan het woord. Vanzelfsprekend is de voertaal van de bijeenkom sten Fries. Ook staan een tradi tioneel Sinterklaasfeest en een Fries Nieuwjaarsfeest op het programma. Atje Keulen-Deel stra is één van de Friese promi nenten die is uitgenodigd om op een bijeenkomst te spreken. De eerste Friese avond wordt gewijd aan de natuurbescher ming in Friesland. De lezing wordt gehouden in het buurt huis Vogelvlucht aan de Leidse Boshuizerlaan en begint om 20.00 uur. TEGEN BRUG In de rivier de Oude Rijn is gistermiddag een plezierjacht op volle snelheid tegen de brug in het centrum van Bodegraven gevaren: De boot werd bestuurd door een 35-jarige Duitser. De brug liep bij de aanvaring een lichte be schadiging op, het jacht was er iets erger aan toe. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. leiden Met een kraan zijn gisteren in alle vroegte twee stalen kleppen aangebracht van de nieuwe Zijlpoortsbrug. Elk heeft een op pervlak van acht bij vier en een halve meter en een gewicht van 4000 kilogram. De klep pen zijn gemaakt door Pley Staalbouw in Lei den en werden daarna in Alphen geschilderd. Daar werd bovendien de slijtlaag met steen tjes aangebracht. Pley vervaardigde ook de twee palen hameistijlen waarop de brug rust. In een daarvan zit de elektrocilinder waardoor de brug straks mechanisch open en dicht kan. In de loop van oktober gaat de brug voor voetgangers en fietsers weer open. FOTO HENK BOUWMAN Op 20 september bij 't Spoortje leiden loman leefmans Verschillende (welzijnsorgani saties en instellingen hebben zich onlangs verenigd in de werkgroep Kleurrijk Leiden Noord. Een van de eerste activi teiten van deze groep is een manifestatie op 20 september bij 't Spoortje waarop Marokko centraal staat. Op deze wijze wil de werkgroep de bewoners van de wijk in Noord wonen veel migranten bij elkaar bren gen. Het idee voor het evenement is afkomstig van een aantal le den uit de wijkclub sociale ver nieuwing, onder wie 'mister' Leiden Noord, Ome Joop Ver- voorn. Verschillende instanties werden benaderd om de jaar lijkse koopjesmarkt van carna valsvereniging de Spoorbum- pers aan te vullen met koopjes, napjes, opvoeringen en voor stellingen, alles met als thema Marokko. Te duur Oorspronkelijk was het de be doeling ook een maquette van een Marokkaanse stad neer te zetten maar dat bleek te duur. Daarom zullen twee huiska mers, een typisch Hollandse en een typisch Noordafrikaanse, worden ingericht. „De gemeen schappen leven langs elkaar heen. Dat bleek onlangs duide lijk toen men zich inzette tegen de uitzetting van een Marok kaans gezin. Deze dag is be doeld om de contacten te sti muleren", zegt Ruud Amoldi, buurtwerker bij 't Spoortje. Ballongoochelaar De Marokkaanse markt, 'souk' geheten, duurt van tien tot vier uur. Op het programma staan naast een rommelmarkt, draai molen en kindertheater ook de vericoop van afgeschreven boe ken, de kunsten van een bal longoochelaar, een foto-exposi tie met toelichting van Joop Vervoom, verhalen van een Ara bische verteller en een 4 tegen 4 voetbaltoemooitje voor kinde ren die zich bij gemeentelijk sportorganisator Aad van der Luit kunnen opgeven. Volgens Jamal Tchiche van migrantenproject zijn de plan nen voor een volgend evene ment in de maak: „Het moet niet blijven bij deze 'souk' al leen. Er komt in ieder geval een vervolg waarbij de Turkse cul tuur de hoofdrol heeft, hoewel de opzet natuurlijk voor alle culturen is", aldus Tchiche. VRUETUD Houten stokkie Met een honkbalknuppel was hij zijn belager achterna ge gaan. Om zich te verdedigen, legde de 25-jarige Hagenaar de kantonrechter gistermorgen uit. Hij was op de Spinozalaan in Rijnsburg voor 'vuile tering-Ha genees' uitgemaakt en bedreigd met een bierglas. Zonder aarze ling had de Hagenaar toen zijn, zoals hij het zelf noemde, 'zelf gemaakte houten stokkie' uit de auto gepakt. Een 'houten stok kie' dat de officier van justitie als verboden wapen kwalificeer de. Klappen waren er overigens niet gevallen. De Hagenaar had, alvorens hij de knuppel ter hand had genomen, zijn belager met een bus deodorant bespo- ,ten. Midden in het gelaat. Gil lend, met de handen voor zijn volgespoten ogen, was het slachtoffer toen naar een nabij gelegen snackbar gevlucht en had zich in de wc verstopt. De Hagenaar was hem achterna gegaan en zou geschreeuwd hebben 'ik maak je dood'. On- verrichterzake was hij uitéinde- lijk teruggekeerd naar zijn auto. De gewaarschuwde politie had daar het 'stokkie' in beslag ge nomen. Hij had de dienders verteld de knuppel uit voorzorg altijd bij zich te dragen. De officier stelde dat het vooral de omstandigheden zijn waaronder je kunt bepalen of een voorwerp een 'verboden wapen' is in de zin van de wet op wapens en munitie. „U heeft in deze situatie de knuppel ge bruikt alsof het een wapen be trof." Hij eiste daarom een boe te van 300 gulden, waarvan 150 gulden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Een proeftijd als 'stok achter de deur', om in termen van de Ha genaar te blijven. Warrig De officier van justitie begreep er geen hout van en eiste mis schien daarom wel vrijspraak. Aan het verhaal van een 42-jari- ge Leidse was werkelijk geen touw vast te knopen, zo warrig. Het ging om een auto van haar die in januari vorig jaar zonder verzekering over de openbare weg had gereden. Wist zij veel, ze had die auto aan haar broer geschonken en die was er mee aan de haal ge- gaan. Midden in de nacht had hij de auto uit de garage van zijn ex-vrouw gehaald en hem versleept. „Ja, daar weet ik ver der niets van hoor," aldus de ei genaresse. „De sleutels had ik niet. Ik weet wel dat mijn broer de auto naar de sloop wilde brengen om hem te laten ver nietigen. Ik heb er zelf nooit in gereden: ik heb de auto ook voor de sloop gekocht." Verbaasde gezichten aan de andere kant van de tafel. Is het bijvoorbeeld niet een beetje vreemd om midden in de nacht met een auto naar de een slope rij te rijden? De kantonrechten „Waarom heeft u nu ooit de auto gekocht? Nou, voor de sloop dus, her haalde vrouw. En, om de ver warring compleet te maken: „Ik heb een aantal jaren niet in de auto gereden, maar ik had 'm pas. Weet u, het komt eigenlijk allemaal doordat mijn broer in scheiding lag." De advocaat van de vrouw probeerde qog enige helderheid te verschaffen met een ingewik keld verhaal over 's mans schei dingsperikelen. „De scheiding van die broer heb ik destijds ge regeld. Was een nogal moeilijke, problematische zaak. Uiteinde lijk bepaalde de rechter dat de man de woning van zijn ex- echtgenote niet meer mocht be treden. Hij had toen niets meer en kon de auto daarom ook niet van het terrein afhalen. Pure overmacht dus, dat de berooide man zijn vierwieler midden in de nacht had weegehaald. Officier en kantonrechter vonden het echtscheidngsver- haal er niet zo toe doen. „Ach, het blijft allemaal een beetje vreemd, een mistig zaakje," ver zuchtte de officier na deze uit eenzetting. .Afijn, ik weet vol doende." Wat zachtjes er ach teraan: „Of eigenlijk helemaal niet." De officier eiste vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Ook de rechter had niet voldoende aanknopingspunten om de Leidse verantwoorddelijk te stellen voor het 'doen of laten rijden' van een niet-verzekerde auto. Opgelucht puffend verliet zij de zaal. Op zolder „Ook al staat je auto op zol der, dan nog moet-ie verzekerd zijn." De officier meende dat een boete van 250 gulden op zijn plaats was. Ook al was de auto van de 31-jarige Leidenaar 'total loss' en had dit onverze kerde voertuig alleen stilgestaan opeen parkeerplaats. De verdachte noemde het een vervelende zaak. „Kijk, ik heb een aanrijding gehad zonder dat dat mijn schuld was. Mijn auto werd total loss verklaard en daarom heb ik de verzeke ring direct laten overschrijven. Ik kon er toch niet meer in rij den. In afwachting van de komst van een taxateur is hij tij delijk op een parkeerplaats blij ven staan. Ik had er geen idee van dat dat niet mocht. Volgens mij weet maar een heel klein percentage van de Nederlandse bevolking dat dat niet mag." Kijkend naar foto's van het wrak merkte de kantonrechter op dat het voertuig er helemaal niet total loss' uitzag. Maar hij geloofde het verhaal van de Lei denaar wel. „ik neem aan dat dat klopt. Het ten laste gelegde feit is bewezen maar het gevaar was niet al te groot." Het vonnis luidde: schuldigverklaring zon der straf. „Moge dit een les voor u zijn," aldus de rechter. erna straatsma FNV De werkgroep uitkeringsgerech tigden van de FNV houdt woensdag 16 september een bijeenkomst in het gebouw van wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 2. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Kledlngbeurs In het buurthuis Comelis Jopensz aan de Oppenheim- straat wordt woensdag 16 sep tember een winterbeurs gehou den voor kinderkleding. Van half twee tot vier uur. Voor in formatie: 071-132462. Seniorenochtend Woensdag 16 september staat de eerste seniorenochtend in het teken van eeuwenoude beelden in en nabij de tempels op Java. Marijke Klokke, ver bonden aan de Rijksuniversiteit Leiden, zal aan de hand van di a's nader ingaan op de informa tie die de beelden geven. Rijks museum voor Volkenkunde, Steenstraat 1, Leiden. Tijd: Van 10.30 uur tot 12.30 uur. Actie Bibliotheca Boudewijn Büch is een van de genen die op de tweede Leidse Boekenzondag een lezing hou den in de Bibliotheca Thysiana aan het Rapenburg. Op 11 okto ber spreken daar naast Büch tussen twaalf en vier uur 's mid dags ook achtereenvolgens de archeoloog A. Brongers, de boekhistoricus P. Hortijzer en conservator R. Breugelmans. De opbrengst van de lezingen komt ten goede aan het schilderen van de bovenverdieping van de vermaarde bibliotheek. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Gehuwd P. Ligtvoet en H M. Leuven W. de Vreugd en E.N, van Ernst P. Ou- wens en M D. van der Zeeuw R. Storm en M T G E. van Delft* H P Dibbetzen M.J. Pit C. Blansjaar en T. van der Hoek K. Khodor Alcheikh en A.B C. Bem.ng.ER WongenSVH Dekker* J.R. van der Heiden enWFLM Zwaard T M. Onderwater en C.C.M. van Leeu wen P.J. Toussamt en S J M de Weijer W.A.G. Derksen J.B. Berens*J C. Ho well en M Dirksen *G.M. Lipsen W.T.M Bokx W WoltersenH A M. Hartkoorn R A T Eekhout en L P. Col- ly R.M. Geerlof en P. van Teijlmgen F. Otto en A. Laman J. Bouwman en M.E. van der Weyden J.S van Aken en P H M. Huijgens P.J. Brands en S. de Jong* T.M.J. de Vries en C.J.M. Brou wer *K.P. Goossen enG.l. van de Poel* W. Groenendijk en M. Botermans H.A.J. Huurman en C, Volkers. Overleden *P.G.H. Koot (1986) man L. Planjer 1899) man C van D-jk (1923) man D. Houwer (1915) man A. Storn (1927) man L.J.N. Bolder (1936) man C. Regeer (1914) wrl. geh. gew met J.C. Onvlee C.H. van Wetten 1920) man J W Vlezenbeek (1931) man *E. Ravensbergen 1904) vrl. geh. gew met J. Starkenburg G. Nievaart (1899) vrl geh gew met D. van den Bos*G R. Tromp 1921) man HF. Visser (1917) man.W B M Bre- kelmans(1937) vrl. geh gew met P H. Hoogeveen G. van der Plas (1929) man *C. Dreef (1915) vrl echtg. van W. Frank J A. Rosdorff 1904) man J. van 't Zelfde (1909) man H C van den Bos(1902) man* J.B. van den Wijn gaard 1899) man J W Ruigrok (1909) man*J Smittenaar 1908)man JG Zaal (1913) man. M H Peii.nk- hof (1946) vrl J. Dijkhuizen (1914) man E. van Steenbergen (1898) vrl. geh. gew, met A.A. Owel A.J. Schou ten (1912) man A JW Klink (1920) vrl. geh gew. met C.J.N, van der Meel G. Wonnmk 1921man A W.ggers (1899)man*GM Fl.nk( 1928) echtg. van H Wouters*R Dr.es(1952)man* R.M. Angel 1965) man J G M van Dam (1959) man *w.J CM V.eveen (1944) man *Q M Rbemrev (1934) echtg. van F Kaïisvaart H C Mei|vogel (1979) zoon P C Sioos 1913) man J Fok (1949) man R E E Schi.esmg (1932) echtg van Wösthoff) A van der Veer (1899) geh gew metC.W. Prins J LPh.l.ppo (1923) man* HA Ottoimi (1929) man J. Lepelaar (1914) man M E M Zoetemelk (1933) echtg. van J. Boonstra W.J. We.|ers( 1942) man *C Habraken (1900) geh. gew met D. Ernst J.P. vanDnessche1907)man*BM Dam huis (1946) man S. van der Born 1902) geh gew. met L. Neutcboom S. Mama-(1992) dochter

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19