Leiden Regio 'Elke maandag denk ik: wat nu weer?' Politie geeft kladder-actie op Haagweg toe Voor één keer in pyjama naar de klas Ventilatieroosters met een luchtje Botbreuk kleuter (5) £NSD, >AG 15 SEPTEMBER 1992 Prima donna y( q De prima donna I van de Leidse PvdA, Anneke Boot, verlaat na tien jaar de Leidse ge meenteraad Praten De Rooie Vrouwen ZZ voeren geen actie meer maar praten alleen nog maar emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (chef) wim wegman 071 -161417 r Schilderijen Herman Brood gestolen leiden Naar nu bekend is geworden zijn twee schilderijen van Leidato gestolen. Een 48-jarige Rotterdammer heeft hiervan gis teren aangifte gedaan bij de Leidse politie. Het ene kunstwerk stelt een cowboy met pistool voor, het andere is een afbeelding van de Amerikaanse schrijver William Burroughs. De schilderij- en zijn met gekleurde viltstiften gemaakt Posters uit reclamezuilen gestolen 1HDENEen aantal posters is vannacht gestolen uit verlichte re clamezuilen in de binnenstad. Een 20- en 21-jarige Leidenaar zijn hiervoor aangehouden. De twee werden vannacht door om wonenden gesignaleerd toen ze met grote posters over de Wil lem de Zwijgerlaan fietsten. De gewaarschuwde politie heeft het stel even later aangehouden. Bij huiszoeking bleek dat het duo thuis nog een tiental gestolen posters had. 'Een ludieke actie dus geen harde sancties' leiden roy klopper De politie heeft vanochtend toegege ven dat Leidse agenten verantwoorde lijk zijn voor de grafitty-leuze 'Dick 30' op de Haagweg. Er wordt een intern onderzoek ingesteld naar de kladder- actie, waarbij schade is aangericht aan zowel de rijbaan als aan een auto. Over eventuele sancties tegen de agenten wil korpschef J. Molenaar nog geen uit spraken doen. Getuigen meldden gisterochtend dat de rijweg van de Haagweg zaterdag nacht was ondergekalkt door drie agenten. 'Dick 30' schilderden ze met grote letters op de straat. Behalve aan de rijbaan is door verfspetters ook schade ontstaan aan een auto. De eige naar heeft hiervan aangifte gedaan. De tot nu toe onbekende daders pleegden met het gekladder een strafbaar feit. Voor grafitty-acties elders in de stad zijn onlangs zelfs onvoorwaardelijke gevangenisstraffen uitgedeeld. Politie en gemeente zijn de afgelo pen tijd zeer alert op kladderaars. In dit geval lijkt de politie wat minder hard te lopen. „We beschouwen het als een lu dieke actie, dus ik verwacht geen harde sancties. Maar we gaan er inderdaad van uit dat het door collega's is ge beurd", aldus voorlichter A. Kuyt. Korpschef Molenaar wil niet reageren op de stelling dat de agenten op dezelf de wijze moeten worden aangepakt als burgers die voor grafitty worden opge pakt. „Als we weten wie het zijn. zullen we gesprekken voeren. Op sancties wil ik nog niet vooruit lopen." Sterk verhaal Het leek in eerste instantie i sterk verhaal dat agenten verantwoordelijk zouden zijn voor de aciie. Maar de ver denkingen werden heel sterk toen bleek dat in de flat recht tegenover de leuze een politieman woont die Dick heet. En die het afgelopen weekeinde nog jarig was ook. De bewuste agent reageert geschrokken als hij wordt ge beld. „Ja. ik neem aan dat die tekst voor mij is bedoeld. Ik draag die naam en ben inderdaad dertig geworden." Hij ontdekte de tekst zondagmorgen. „Daar kon ik niet omheen." Hij heeft geen idee wie de kladderaars zijn. „Ik wil er verder niets meer over zeggen, meld je maar bij de voorlichter." Aantal inbraken in Hortus nauwelijks bij te houden Vervolg voorpagina Geregeld haalt Wim Bouwman, portier van de Hortus, de achtergebleven lege flesjes bier tussen de palmbomen vandaan. De kassen van de Hortus blijken een ideale plek voor jongelui om 's nachts nog even 'door te gaan'. Een maal over de hekken is het slechts een kwestie van een ruitje intikken om binnen te komen. leiden olaf van runsoever Afgelopen zaterdagnacht was het weer raak. Geen bierflesjes, maar ondergekalkte muren ble ven over na het nachtelijk be zoek. Naast diverse antisemiti sche leuzen werden voorname lijk jodensterren getekend. Dat het hier waarschijnlijk om voet balfans gaat, wordt duidelijk aan de naam 'Ajax' die vele ma len op de muren is gekalkt. Bouwman noemt de actie pure waanzin en kan maar één con clusie trekken: „Je bent totaal geschift als je zoiets doet." Een medewerker van de tech nische dienst kijkt er niet eens meer vreemd van op: „Er wordt hier zoveel ingebroken, ik kan het nauwelijks meer bijhou den." Geld en verdovende mid delen zijn volgens hem meestal de motieven voor inbraak. „Als dan blijkt dat ze hier alleen maar zuiver chemische stoffen aantreffen, gaan ze er weer van door, zonder sporen achter te laten. De leuzen op de muur van afgelopen weekend zijn dan ook een uitzondering. Dit heeft meer te maken met een uitla tingvan agressie." Een andere medewerker van de Hortus denkt te weten waar die agressie vandaan komt: „Op de muren wordt meerdere ma len de naam Para Piet als afzen der vermeld. Piet Zonneveld is de uitsmijter van de house-tent 'Hotel de Ville'. Hoogstwaar schijnlijk zijn de jongens bij de ingang geweigerd door de man, met een bezoekje aan de Hortus als gevolg." Zonneveld zelf weet van niets: „Ik heb zaterdag geen noemenswaardige problemen gehad. Ik sta hier echt versteld Ditmaal hebben de vandalen weinig moeite hoeven doen om binnen te komen. „Door een foutje is zaterdag de deur niet op slot gegaan. Dat komt zelden voor. Maar je zal altijd zien dat er dan iets gebeurt", aldus een laboratorium-medewerker. Het aantal inbraken in de Hortus neemt almaar toe. „De laatste tijd is het elke week raak", zegt Stans van de Veen, woordvoerster van de Hortus. De totale schade die hierdoor jaarlijks wordt aangericht loopt in de duizenden guldens per jaar. „Ik verwacht dat men nu eindelijk iets gaan doen om de boel beter te beveiligen. De laatste tijd is dat eigenlijk steeds maar weer uitgesteld." Van de Veen denkt aan betere sloten op de hekken of het verhogen van de hekken. Ook Carla Teune, bedrijfleid- ster van de Hortus, is het zo langzamerhand beu: „Ik woon naast het terrein van de Hortus. Als ik maandagochtend wakker word is het eerste wat ik denk: wat zou er dit weekend weer ge beurd zijn?" Hoelang de beveili gingen nog op zich laten wach ten kan Teune niet zeggen: „Wij zijn afhankelijk van het rijk, en dan weet je het nooit." leiden 2 Een 5-jarige Leids jongetje heeft gistermiddag een open bot breuk opgelopen bij een aanrijding in de Kerksteeg. Het knaapje liep onverwacht de rijweg op. Een 44-jarige Leidse automobilist kon hem niet meer ontwijken. Het ongeluk gebeurde omstreeks half vijf. Het slachtoffer is opgenomen in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Opnieuw onrust in Valeriusstraat Bewoners van de Valeriusstraat en omgeving maken bezwaar tegen het buiten werking stellen van de nieuwe ventilatieroos- j ters in hun huiskamer. Op last van het nutsbedrijf EWR moe ten deze permanent geopend blijven. De buurt vreest hier door hoge energierekeningen, stank- en geluidsoverlast en problemen bij rampen. De ventilatieroosters worden momenteel aangebracht tijdens het groot onderhoud aan de woningen van Ons Doel. Er ko men nieuwe kozijnen, dubbel glas en gevelisolatie. De ventilatieroosters waren bedoeld om geregeld ontluch ting mogelijk te maken. In eer ste instantie zouden ze open en dicht kunnen. De EWR heeft echter na een inspectie bepaald dat ze permanent open moeten in woningen waarin geen cen trale verwarming is, maar een kachel. Daar worden nu alle roosters geblokkeerd, zodat ze niet meer dicht kunnen. Enkele bewoners zijn in actie gekomen tegen deze regeling. „We hebben nu continu een lder in ons huis van alles bij el kaar twintig bij zestien centime ter. Dat vreet energie en het tocht vreselijk. Voor het groot onderhoud begon zijn we lekker gemaakt met de mededeling dat die gevelisolatie ons veel ener giekosten zou besparen. Dat kun je nu natuurlijk wel verge ten", aldus huurder C. Baart. Hij voert verder aan dat het geluid van buiten erg sterk doordringt als de roosters open blijven. Voorts is hij bang voor de gevolgen van een ramp in de buurt. „Als er chemische of gif tige stoffen vrijkomen, kunnen wij de boel niet meer afsluiten." Ten slotte vreest hij voor stank van de rioolzuiveringsinstallatie aan de nabij gelegen Voorscho- terweg en een daar eventueel te bouwen compost-fabriek. Woordvoerder Van der Erf van de EWR meldt dat goede ventilatie noodzakelijk is omdat anders levensgevaarlijke toe standen ontstaan in de wonin gen. „Er ontstaat koolmonoxide als er niet voldoende zuurstof is voor de verbranding in de ka chels. Om nog maar te zwijgen van het feit dat de mensen kun nen stikken." Hij kan zich voor stellen dat bewoners weinig van de maatregel snappen. „Het staat natuurlijk in schril con trast met onze oproep om ener gie te besparen." Van der Erf zegt dat de EWR bereid is met Ons Doel te praten over een al ternatieve oplossing. „Maar daar kan ik in dit stadium nog geen zinnig woord over zeg gen." In de bouw is een techniek voorhanden die de oplossing zou kunnen zijn: de zogenaam de 'sus-kast'. Die wordt voor of achter het geopende ventilatie- rooster geplaatst. In de kast zit een soort labyrint waardoor ge luid en tocht niet meer rechts reeks de huiskamer in komen. Het systeem zorgt wel voor vol doende ontluchting. Merenwijkschool viert 20-jarig bestaan met dertien nationaliteiten Matrix-kanaal maakt 'zappen' overbodig Als enige van de drie scholen die in 1972 in de Slaaghwijk werden gesticht, viert de open bare Merenwijkschool het twin tigjarig bestaan. Met een lus trumweek. 't Waterhoen (rk) haalde het niet en maakte in het verleden plaats voor buurthuis Op Eigen Wieken. De Valkenier (protestants christelijk) viert geen feest. Zij heeft te weinig leerlingen en vecht voor haar zelfstandig voortbestaan. Maar bij de Merenwijkschool konden gisteren de vlaggen in top. Kinderen van dertien natio naliteiten zitten op de school. Ze zongen gisteren een lied. Zo wel in het Nederlands als in het Turks en Marokkaans. In aan wezigheid van wethouder Koek en ambtenaar Van Wielink, oud-directeur van de school, gingen twaalf vlaggen omhoog. „Alleen de Joegoslavische niet, dat vonden we niet zó", vertelt Hester Bakker. Met haar colle ga's Monique Smit en Mirjam Wirtz is ze op de school, waarop 23 docenten werkzaam zijn, tij delijk adjunct-directeur. Tot 1 november, wanneer Gert-Jan de Zwart, afkomstig van basis school 'De Burggraaf de leiding overneemt. Mirjam Wirtz die al achttien jaar aan de school verbonden is, heeft de Merenwijkschool zien veranderen. „Ooit zijn de drie scholen begonnen in twee flats aan de Kiekendiefhorst. Een paar maanden later kwam er nieuwbouw. De Merenwijk was nog niet helemaal af, later ver trokken vele kinderen naar de scholen in de andere delen." De school groeide later door. De meerderheid van de leerlin gen is van Nederlandse komaf, maar ook kinderen van andere nationaliteiten kozen voor de Merenwijkschool. Hester Bak ker: „Islamitische ouders bij voorbeeld kiezen eerder voor openbaar dan voor christelijk onderwijs. Wij verwachtten vo rig jaar dat er veel kinderen Leiden en alle andere gemeen ten in de regio gaan een top-10 opstellen van nieuwe zenders die ze volgend jaar op radio en tv erbij willen. Deze verlanglijst jes worden eind dit jaar naast elkaar gelegd. De meest voorko mende namen moeten in het najaar van 1993, als door mid del van glasvezeltechniek het aantal kanalen is uitgebreid, het kabelnet aanvullen. Dat deelde secretaris G. Noordermeer gisteravond mee tijdens een vergadering van het regionale kabelnet. Dit kabelnet wordt de komende maanden grondig vernieuwd en het aan tal kanalen op zowel radio en tv neemt toe. Alleen al op 'de buis' gaat het aantal van 19 naar 30. Eén nieuwkomer is al bekend. Het zogeheten matrix-kanaal. Daarop zijn allemaal kleine beeldbuisjes te zien. Alle, op dat moment uitgezonden program ma's kunnen zo in één oogop slag worden waargenomen. Op die manier wordt voor de kijker de keuze voor een station ver gemakkelijkt. Het zogenoemde zappen is daarmee overbodig geworden. Verder is het vrijwel zeker dat de Engelse commerciële zender ITV en zijn culturele zusje Channel 4 niet aan het zender pakket wordt toegevoegd. Adjunct-directeuren Mirjam Wirtz, Hester Bakker en Monique Smit met achter zich enige van de vlaggen die de nationaliteiten op de Merenwijk school vertegenwoordigen. foto hielco kuipers naar de islamitische basisschool zouden gaan. Dat gebeurde niet. Er gingen wel kinderen heen, maar een aantal kwam na een paar maanden weer bij ons terug". Faciliteiten Ondanks het grote leerlingen aantal met 250 leerlingen is de toekomst verzekerd roemt Wirtz de kleinschaligheid van de school. „Er zijn veel facilitei ten. En in de onderbouw hou den we klassen bewust klein, zo'n 15 tot 20 leerlingen." Vanaf groep drie komen kinderen die rechtstreeks uit het buitenland komen in een opvangklas, waarin de nadruk op het leren van Nederlands ligt" De school krijgt ondersteuning, omdat ze in het onderwijsvoorrangsge- bied ligt. „Veel kinderen gaan naar het algemeen vormend onderwijs", zegt Wirtz, doelend op mavo, havo of vwo. Het gebouw aan het Valken pad is ooit vrij ruim opgezet. „Maar nu telt het ministerie per vierkante meter. Wij hebben verbouwd en bij die verbouwing zijn de gangen wat smaller ge worden", vertelt Wirtz. Het vierde lustrum van de Merenwijkschool wordt deels bekostigd uit een sponsorloop. Kinderen gaan langs de deuren om sponsors per ronde te vin den voor de loop op donderdag. Ook staan er een theatervoor stelling, oud-hollandse spelle tjes en een playbackshow op het programma. Lof hebben de adjunct-directrices voor de ou derraad die een grote bijdrage aan de lustrumviering heeft ge leverd. Wirtz en Bakker: „Zo naaiden ze ondermeer 250 slaapmutsen. Morgenochtend is er een schoolontbijt en dan komen alle kinderen in pyjama naar school, desnoods met een trui er over heen." De kinderen krijgen morgen ook een jubileumca deau. „Nee, we zeggen nog niet wat" lijst Noordermeer stuurt alle betrok ken gemeenten binnenkort een lijst waaruit zij kunnen kiezen. Op deze lijst staan in ieder geval wel de Italiaanse staatsomroep RAI-uno en de Belgische com- nvn iele zender TVM. Op de Duitstalige commerciële zender RTL-plus hoeft niet tot volgend jaar zomer worden gewacht. Gisteravond viel het besluit dat 'zo snel als technisch mogelijk' Duitsland 3 voor de/c Eender plaats moet maken. Voor Kat wijk en Valkenburg wordt een uitzondering gemaakt. Deze ge meenten stellen geen prijs op RTL-plu*. De Hortus moet beter worden beveiligd tegen indringers die nu vrijwel ieder weekeinde over de hekken klimmen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17