Leiden ziet het licht in de tunnel Boemellij n Leiden-Utrecht blijft voorlopig bestaan Kantongerechten blijven wellicht Ondertunneling Stationsplein gaat door' Katwfjk-DenHafg Clingendael grijpt naast extra geld Prinsjesdag Gemeenten worden door rijk gespaard Vertraging Rijksweg 11 dupeert vooral Archeon Universiteiten moeten inleveren S2/S20 pas in 1997 klaar Brandweer moet werken met aftandse spullen DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 16 De 8,1 miljoen gulden die minister Maij opzij heeft ge legd voor de verkeerstunnel onder het Stationsplein, is bij lange na niet voldoende voor dit plan. Het geld komt bovendien pas in 1997, twee jaar nadat Leiden met de aanleg van de tunnel wil beginnen.' Desondanks is wet houder Walenkamp (verkeer) er uiterst verguld mee. leiden wim wegman vervolg van voorpagina „Het belangrijkste is dat we op de investeringslijst van Verkeer en Waterstaat staan", stelt de Leidse wethouder. „Aan het be drag en het jaartal moet je ver der niet zo veel betekenis hech ten. Die zijn vooral symbolisch bedoeld: een teken dat het mi nisterie de Leidse plannen seri eus neemt en er aan wil meebe talen. Over de uiteindelijke hoogte van de bedragen moe ten we nog praten." De tunnel moet een einde maken aan de verkeerschaos die sinds jaar en dag heerst rond het Stationsplein. Als au to's de grond in gaan, krijgt het plein bovendien wat meer allu re. En extra luister kan het ge bied rond het station wel ge bruiken nu de gemeente het wil omtoveren tot een belangrijk kantorengebied. De 140 miljoen die de tunnel kost, kan de ge meente echter onmogelijk al leen opbrengen. Vandaar dat ze bij het rijk om financiële steun heeft aangeklopt. Mooi uitgangspunt Dit voorjaar was de Leidse poli tiek nog somber gestemd over de kans van slagen van de ver- Ministerie neemt Leidse plannen v keerstunnel. Minister Maij wei gerde toen de benodigde 140 miljoen op tafel te leggen, en gelastte een onderzoek naar goedkopere alternatieven. Ze stelde daarvoor 100.000 gulden beschikbaar. Raadsleden vrees- n tunnel onder het Stationsplein serieus. den dat dit een 'doekje voor het bloeden' was en meenden dat het plan bezig was een stille dood testerven. Volgens Walenkamp heeft het onderzoek de positie van Lei den echter alleen maar sterker gemaakt. „Wat wijzelf al had den bedacht, is door deskundi gen van Rijkswaterstaat en de verkeersinspectie nog eens be vestigd. De keuze die wij heb ben gemaakt, blijkt inderdaad de beste te zijn geweest. Dat is leiden wim wegman vervolg van voorpagina Leiden en Alphen dringen al ja ren aan op de verdubbeling van de spoorlijn tussen beide ge meenten. Door de gebrekkige capaciteit kunnen er nu geen sneltreinen rijden, waardoor steden als Leiden, Alphen en Utrecht slechts door een traag boemeltje met elkaar verbon den kunnen worden. Het krap pe spoor laat bovendien niet toe dat er vaker dan eens in het half uur een passagierstrein over rijdt. De plannen voor een ver breding zijn door Verkeer en Waterstaat en NS telkens uitge steld en nu dus voor een deel afgesteld. De Leidse wethouder Walen kamp, die de plannen al kent vanuit het informele circuit, toont zich teleurgesteld. Toch heeft de hoop op een totale ver breding van het spoor Leiden- Alphen nog niet helemaal opge geven. „De nieuwe vervoersre gio's hebben de mogelijk om zelf geld vrij te maken voor dit soort zaken. Het probleem is dan natuurlijk wel: wat laat je er voor schieten? De aanleg van, ik noem maar wat, een nieuwe provinciale weg? Geen gemak kelijke keuze in een gebied dat stikt van de verkeersknelpun ten. De keuze van Verkeer en Waterstaat maakt het er hoe dan ook niet makkelijker op." Het is alweer jaren geleden dat de gemeenten de broekriem op hetzelfde gaatje kunnen hou den. De voor 1993 opgelegde bezuinigingen ko men vrijwel overeen met de normale jaarlijkse groei van het Gemeentefonds, de belangrijkste geldstroom van rijk naar gemeenten. De reken meesters van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) plaatsen bij deze ontwikkeling overigens wel een kanttekening. Volgens Ton Jacobs en Gijs Oskam, beleids medewerkers van de afdeling financiële en eco nomische zaken, betekent het nu bereikte even wicht toch een zekere mate van achteruitgang voor alle gemeenten. Volgend jaar worden im mers wel 80.000 nieuwe huizen gebouwd en heeft het land er weer 50.000 inwoners bij. De daarvoor benodigde voorzieningen moeten be taald worden met dezelfde hoeveelheid geld, die voor dit jaar beschikbaar was. De gemeenten plukken in 1993 daarentegen wel de vruchten van een extra rijksbijdrage voor het doen van investeringen (wegen, gebouwen, industrieterreinen) van 50 miljoen gulden. Hoe belangrijk gemeenten dit vinden, blijkt uit het feit dat de gemeentelijke investeringen het afge lopen kwartaal met 13 procent zijn toegeno men. Elke extra cent hiervoor is daarom dubbel en dwars welkom. FOTO HIELCO KUIPERS natuurlijk een mooi uitgangs punt voor verdere onderhande lingen." Walenkamp geeft nog geen details prijs over het on derzoek. Hij wil de zaak eerst bespreken met de gemeente raad. alphen aan den run Er komt maar geen schot in de aanleg van Rijksweg 11. Van het stuk tussen Alphen en Bodegra ven was al bekend dat het pas na de eeuwwisseling gereed komt, maar de rijksbegroting voor 1993 maakt melding van een volgende vertraging. De aanleg van het gedeelte tussen Leiden en Alphen wordt met een jaar uitgesteld naar 1997. Het ministerie geeft procedu rele redenen op voor de vertra ging. In Rijneveld past de nieu we rijksweg niet in het bestem mingsplan. Een procedure om daarvan ontheffing te krijgen is nog niet afgerond. Het nieuwe uitstel heeft ook gevolgen voor Alphen aan den Rijn. De wegen naar de foren- senstad zitten nu al dagelijks potdicht door files. Klaagzangen van de gemeente Alphen deren minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat nauwelijks. Zij geeft voorrang aan andere projecten en houdt de 230 mil joen, de totale kosten van de aanleg, liever in de knip. De minister is alleen bereid eerder met de aanleg te begin nen als gemeenten of bedrijven de rijksweg voorfinancieren. Alphen heeft geprobeerd bedrij ven te strikken, maar die pogin gen zijn mislukt. Geld uit eigen zak weigert de gemeente te be talen, omdat de toeleidingswe- gen Goudse Schouw en Leidse Schouw al uit de gemeentekas zijn bekostigd. De vertraging van het stuk Alphen-Leiden dupeert vooral Archeon. Het archeologische themapark opent in 1994 en verwacht jaarlijks zo'n 900.000 bezoekers. Een groot deel daar van zal met de auto komen via rijksweg 11. De directie van het park heeft zich al neergelegd bij de situa tie. Ze zal het moeten uitzingen tot 1997 en er op moeten hopen dat de bezoekers het openbaar vervoer nemen. Archeon rekent er namelijk wel op dat in 1994 de treinen tussen Leiden en Alphen om het kwartier rijden en de revolutionaire hangbaan tussen station en park er dan is. wim wegman De Leidse en Alphense kanton gerechten blijven misschien voor een deel behouden. Behal ve zittingen van de kantonrech ter, zullen er dan ook andere gerechtelijke zaken worden be handeld. Het ministerie van ju- sitie hoopt voor de zomer van het volgend jaar een besluit te nemen over het voortbestaan van de kantongerechten in on der meer deze plaatsen. Het ministerie vindt dat de rechtspraak in Nederland over te veel verschillende plaatsen is versnipperd. Om daaraan een einde te maken wil het bij voor beeld het Leidse kantongerecht onderbrengen bij de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag. Van dat plan lijkt justitie nu weer een beetje te zijn terugge komen. Het ministerie over weegt een aantal kantongerech ten om te vormen tot nevenves tigingen van de arrondisse mentsrechtbanken. Daar zou den verschillende soorten zaken behandeld moeten worden. Jus titie denkt dat zo de afstand tus sen burger en rechtspraak wordt verkleind. Of Leiden en Alphen 'in de prijzen vallen', is nog niet be kend. Volgens een woordvoer der van justitie moet een keuze nog worden gemaakt. Tweede Kamerlid Arie de Jong: "D U.' A' Rijstrook A4 eerder klaar Arie de Jong: Acht miljoen? Daar moet een nulletje achter." Dat Alphen een jaar later wordt aangesloten op de rijks weg 11-oost naar de A4 bij Zoe- terwoude, vindt hij een stuk po sitiever. Die weg is dan gelijk klaar met de verbreding van de maar wil wel weten nister Maij met dit 'gemankeer de verbeteringsprogramma' komt. Kan het programma het stijgend aanbod aan en hoe vaak gaan er treinen rijden? FOTO ARCHIEF A4 tussen Leiden en het Prins Clausviaduct. En dat voorkomt volgens hem een hoop chaos. Dat Alphen daar anders over denkt, trekt hij zich niet aan: „Alphen blijft uitstekend bereik baar, al is het in het spits druk op de Hoge Rijndijk. Maar dan ga je niet naar Archeon, of rijd je juist tegen de file in als je daar toch naar toe gaat", rea geert hij op kritiek van het ar cheologische themapark. De achterliggende wrevel be grijpt hij best. „Ieder jaar wordt wel ergens een streep doorge haald. Zo hoorde men vorig jaar dat van Alphen-Bodegraven voorlopig geen sprake zal zijn. En op een gegeven moment denk je dan: zijn wij nog wel in tel?" De 4,7 miljoen voor een beter openbaar vervoer tussen Den Haag en Katwijk noemt De Jong een 'heel klein' dingetje: „Maar als je met iets kleins dit knel punt kunt wegwerken is dat In de begroting van het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu bespeurde hij een voor de regio belangrijk element: een betere verdeling van de woningvoor raad. „De woningmarkt staat hier namelijk zwaar onder druk. Lagere inkomens komen moei lijk aan de bak, mede omdat de rijkeren niet goed kunnen door stromen. En je moet dus kijken of je daar wat aan kunt doen, ondanks het gebrek aan grond." Het stukje A4 tussen Leiden en het Prins Clausviaduct heeft er al in 1997 een extra rijstrook bij, een jaar eerder dan verwacht. De verbreding van de noord-zuidverbinding staat al jaren bovenaan het lijstje van het ministerie van verkeer en waterstaat, maar moest om technische en fi nanciële redenen jarenlang worden uitgesteld. Op een mogelijke verbre ding van de A4 tussen Leiden en Burgerveen wordt nog ge studeerd. De eerste resulta ten van die studie komen echter pas naar buiten als wat meer duidelijk is over de flitstrein. Een van de mogelij ke tracés loopt namelijk langs de A4 bij Leiderdorp. Valt er over de flitstrein op zijn vroegst het komende voorjaar wat meer te zeggen, van de verbredingsstudie is duidelijk dat die drie varian ten onder de loep neemt. De nul-variant, een verbreding naar twee maal drie stroken en een verbreding naar twee maal drie normale stroken en twee maal een rijbaan voor 'aparte doelgroepen' als vrachtwagens. leiden maria sitniakowsky De universiteiten krijgen vanaf 1994 samen 23 miljoen minder te besteden. De hogescholen worden met 46 miljoen gekort. Dat geld kunnen universiteiten terughalen door studenten van 27 jaar en ouder een hoger cole- gegeld op te leggen, zo staat in de onderwijsbegroting. Achtergrond van de maatre gel is dat veel instellingen voor hoger onderwijs zijn gestart met studies en cursussen voor 'ou dere' studenten, vaak vijftig plussers. Dat gebeurde vooral omdat het aantal gewone stu denten afnam en daarmee de werkgelegenheid voor de uni versitaire docenten op de tocht leiden/den haag paul van der koou „Acht miljoen voor het Leidse Stationsplein? Daar moeten we snel een nulletje achter zetten". Dat was de eerste reactie van het Leidse Kamerlid Arie de Jong op de begroting van Ver keer en Waterstaat. De PvdA'er denkt dat dat bij de behande ling van de begroting wel lukt, omdat ook coalitiepartner het CDA de Leidse tunnels wil. „Als we het niet doen, krijg je een volmaakte chaos bij het vernieuwde NS-station", zegt de politicus. „Het treingebruik verdubbelt namelijk, er wordt meer gebruik gemaakt van bus sen en het wordt drukker met auto. Welnu, dat kan niet alle maal op die plek." De autotun nels beschouwt hij als een be langrijk 'voorbeeldproject': „El ders in Nederland zitten ze na melijk met hetzelfde pro bleem." Meest opmerkelijk aan de be groting vindt de Leidse volks vertegenwoordiger 'het verhaal over de spoorverdubbeling' tus sen Leiden en Woerden. Hij noemt het 'merkwaardig' en 'niet zo best' om het zaakje maar gedeeltelijk te verbreden en daar bovendien later mee te beginnen en te eindigen. Harde eisen heeft hij nog niet, kwam te staan. Onderwijsmi nister Ritzen (PvdA) zei vrijdag bij de presentatie voor de on derwijsbegroting dat er geen plafond komt in de collegegel den voor ouderen. Dat zal een kwestie zijn van vraag en aan bod. „De instellingen zullen in staat zijn maatwerk te leveren. Aan dat maatwerk bestaat onte genzeglijk behoefte. Veel van de onderwijsdeelnemers in deze groep zijn momenteel gedwon gen een volledige opleiding te volgen bij het ontbreken van een aantrekkelijk alternatief'. Als de instellingen voor hoger onderwijs een eigen tariefbeleid kunnen voeren, kunnen zij bij voorbeeld kortere cursussen aanbieden. „Zo ontstaat een be tere marktwerking en wordt verspilling van onderwijscapaci teit tegengegaan." Bezuinigd wordt ook op de Universitaire Lerarenopleidin gen (ULO). Die opleidingen zijn bedoeld voor doctorandi die een onderwijsbevoegdheid wil len halen. Gebleken is dat de animo voor de opleidingen zeer gering is, terwijl de overheid er wel een vast budget voor be schikbaar stelf. Staatssecretaris Wallage wil de subsidie halve ren. „Ik had gehoopt dat de op leidingen met een plan zouden komen, maar dat is helaas niet gebeurd", aldus de staatssecre taris, die nog gaat overleggen met de ULQ's. Squadron minder in Valkenburg valkenburg Het aantal squadrons Orions, dat gestationeerd is op Mari ne Vliegkamp Valkenburg, gaat vanaf volgend jaar terug van drie naar twee, zo meldt de begroting van het minis terie van defensie. Volgens een woordvoerder van de fensie heeft de samenvoe ging van de squadrons geen 'operationele' gevolgen. „Het aantal vliegtuigen en het aantal vluchten blijven gelijk. Het gaat hier om een effi ciency-maatregel." Wel zou den er formatieplaatsen ver dwijnen. Hoeveel dat er zijn, is nog niet bekend. wassenaar Het in Wassenaar gevestigde Nederlands Instituut voor Inter nationale Betrekkingen, Clin gendael, moet het vanaf 1994 zonder de 700.000 gulden subsi die van het ministerie van on derwijs en wetenschappen doen. Volgens een woordvoerder van Clingendael heeft het weg vallen van een zevende deel van het budget 'vergaande conse quenties' voor de onderwijs- en onderzoekstak. Wélke conse quenties het heeft en welke ac ties mogelijk zijn, bekijken de medewerkers vandaag. Clingendael vindt de bezuini ging extra vreemd omdat de ta ken sterk toenemen door de al gehele internationalisering en veranderingen in Oost-Europa. Zo geeft Clingendael volop cur sussen en helpt het voortgezet onderwijs, hbo's en universitei ten met lespakketten, stages en de mogelijkheid gebruik te ma ken van de bibliotheek. Terwijl Onderwijs en Weten schappen zich terugtrekt, blij ven de twee andere oprichters van Clingendael, Defensie en Buitenlandse Zaken, de instel ling subsidiëren. Ook put Clin gendael geld uit projecten en de opbrengsten van publicaties. katwuk/den haag willekeheukoop Voor een betere verbinding tus sen Katwijk en Den Haag trekt het Rijk volgend jaar 4,7 miljoen gulden uit. Dat blijkt uit de be groting voor 1993 van het mi nisterie van verkeer en water staat. Het geld wordt onder an dere gestoken in de aanleg van een busstrook van Den Deijl in Wassenaar naar Den Haag. Ook komt er een doseerinstallatie voor de verkeerslichten om het verkeer op de drukke Rijks straatweg rijdende te houden. Vooral de bussen zullen van deze doseerinstallatie voordeel ondervinden. In totaal trekt het Rijk 20 miljoen gulden uit voor de bevordering van de door stroom van het verkeer tussen beide gemeenten. Dit geld wordt uitgesmeerd over de ja ren 1993 tot en met 1995. hillegom/haarlemmermeer De aansluiting van de S2/S20, de weg die de Hillegomse Leids- estraat en de Rijksweg A4 in de Haarlemmermeer verbindt, zal niet eerder dan in 1997 een feit zijn. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft namelijk 'om budgettaire redenen' het leiden De regionale brandweer moet zich behelpen met aftandse spullen. Zo werken de reddings pelotons met verouderde red dingsuitrustingen, zijn de uit rustingen van de civiele genees kundige pelotons 'niet aan de huidige stand der techniek aan gepast'. Bovendien is het mate rieel van de rampenbestrijding niet goed inzetbaar. Aanpassingen, aanvullingen en vervangingen moeten de problemen de wereld uit hel pen. Ook met de 150 millimeter De Provincie Zuid-Holland is momenteel bezig met een stu die naar de mogelijkheden van 'hoogwaardige' railverbindin gen tussen Katwijk/Noordwijk met Leiden en Den Haag. Hier bij moet dan niet worden ge dacht aan een echte 'trein' maar eerder aan een snelle tram zoals die ook op sommige plaatsen in Duitsland rijdt. Afhankelijk van de kosten voor de aanleg van een dergelijk traject, kan eerst worden gekozen voor een snelle busverbinding tussen de ge- Om de bestaande openbaar vervoerverbindingen tussen Katwijk en Leiden zo snel mo gelijk te laten verlopen, werkt de NZH met subsidie van de Rijksoverheid aan betere op- en uitstapplaatsen bij de carpool plaats op de kruising van A44 en Ir. Tjalmaweg (SI). begin van de klus doorgescho ven naar 1994. Aanvankelijk was het de bedoeling al volgend jaar met de aansluiting te beginnen. Over de precieze planning van de klus wordt meer duide lijk als het Meerjarenprogram ma Infrastructuur en Transport van de persen rolt over twee weken. slangen voor de grootschalige brandbestrijding is het nodige mis. Terwijl de korpsen behoef te hebben aan 345 kilometer slang, moeten ze zich behelpen met 145 kilometer. De overige 200 kilometer komt er in een periode van 17 jaar. De 450 motorspuitaanhan- gers dienen vervangen te wor den door hydraulische dompel- pompen, maar ook dat proces verloopt langzaam. Van de 450 aanhangers zijn er dit jaar 200 vervangen door dompelpom- pen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16