Verandering in wereld eist haar tol De Nederlandse soldaat is een vredestichter geworden Hirsch Ballin bestrijdt veelkoppig misdaad-monster Prinsjesdag DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 15 Nederland verdiende er goed aan De omwentelingen op het wereldtoneel hebben Neder land tot nu toe geen windeideren gelegd. Deze kabinets periode 'verdient' Nederland aan het wegvallen van de Oost-West tegenstelling ruim 8 miljard gulden met be zuinigingen op Defensie. In 1994 zal de portemonnee van Relus ter Beek gekrompen zijn met maar liefst 17 procent ten opzichte van i989. Maar het 'vredesdivi- dend' lijkt grotendeels opgesoupeerd. De eerste tekenen van een kentering zijn zichtbaar; de geopolitieke omwen telingen gaan opeens hun tol eisen. Alle krijgsmachtonderdelen beschikbaar voor VN-operaties DEN HAAG MARGREET Zo stijgen de uitgaven voor noodhulp de komende jaren naar een „ongekend hoog ni veau", aldus PvdA-minister Pronk van ontwikkelingssamen werking. Hij verwacht dat zich steeds vaker rampen (zoals in Somalia) zullen voordoen. „Want met het wegvallen van de tegenstellingen tussen de su- permogendheden vermindert hun belang bij het in de hand houden van lokale conflicten in en tussen ontwikkelingslan den." Nu niet langer de supermach ten maar de Verenigde Naties zich geroepen voelen om ernsti ge conflicten binnen de perken te houden, krijgt ook Nederland de rekening daarvoor gepresen teerd. Deelname aan de VN- vredesmachten kost Defensie veel meer dan verwacht. Dat probleem verscherpt zich- in 1993. Want ook de Verenigde Naties kampen met grote geld problemen. Met als gevolg dat de kosten van de volgende VN- vredesoperatie in Bosnië, de militaire bescherming van hulp transporten, helemaal door de deelnemende landen zelf moe ten worden betaald. Ook de groeiende stroom asielzoekers en ontheemden, op de vlucht voor deze oorlogen, kost het ka binet steeds meer geld. Een en ander leek ruim schoots gecompenseerd te kun nen worden door bezuinigingen op Defensie. Want in de krimp- plannen met 17 procent in 1994 is nog niet verwerkt dat de Sov jetunie uiteen is gespat. „Sinds dien is van een militaire bedrei- ging van het NAVO-verdragsge- bied voor de afzienbare tijd geen sprake", aldus een opgeto gen Ter Beek in maart. Zijn ogen spraken 'kassa'. Het in standhouden van een complete krijgsmacht was overbodige luxe geworden. Ter Beek zou in een prioriteitennota, eind 1992, aangeven welke taken Defensie zou schrappen. Maar in de begroting 1993 maakt de PvdA-minister de eer ste terugtrekkende bewegingen. „Een conflict op grote schaal kan nooit geheel worden uitge sloten", vindt Ter Beek nu. „Zo'n conflict kan tevens een bedreiging vormen voor het NAVO-verdragsgebied. Om dat de opbouw van een krijgs macht veel tijd kost is het nood zakelijk structuren in stand te houden." Dat lijkt verdacht veel op het gedachtengoed van zijn CDA- collega Van den Broek die vindt dat de Defensiebegroting al te ver is uitgekleed. Misschien is Ter Beek wel geïnspireerd door zijn collega-minister Pronk. De ze 'linksbuiten' van het kabinet heeft zich onlangs tot het kamp van Van den Broek bekeerd en verdere aanslagen op Defensie onverantwoord genoemd. Ondertussen bezuinigt Ter Beek zoals we dat inmiddels van hem gewend zijn: het voor zich uitschuiven van dingen die geld kosten. De vervanging van de dertig jaar oude Fokkervloot van F-27's wordt uitgesteld. Evenals het leasen van ge vechtshelikopters waarmee de spiksplinternieuwe luchtmobie le brigade zou moeten gaan oe fenen. HAARLEM «PIET ARP Nederland blijft koketteren met de functie van gidsland. Maar dit keer wordt dat credo niet al leen met de mond beleden; Ne derlandse soldaten lopen in ver re buitenlanden soms echte, le vensgrote risico's. Waar de Ver enigde Naties en andere inter nationale instanties dat nodig vinden, treden zij desgevraagd op als conflictbeheersers, vrede stichters en hulpverleners. Des noods gebruiken zij militair ge weld. In tegenstelling tot nu, zullen in het vervolg alle onder delen van de Nederlandse krijgsmacht beschikbaar zijn voor werk in Europa of in ande re werelddelen, zo meldt de de fensiebegroting voor volgend jaar. Vele jaren was de Nederland se defensie toegespitst op de verdediging van het eigen land en het grondgebied van de NAVO-partners. In korte tijd verdween echter het gevaar van een aanval door Oosteuropese mogendheden. Sinds kort werken veel landen in Oost-Europa zelfs samen met de NAVO-leden. Daarnaast is er de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). Deze telde tot enkele ja ren terug 34 lidstaten. Sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie is dit aantal uitgegroeid tot 52. In grote harmonie wordt bin nen de CVSE sindsdien het vre- des- en veiligheidsbeleid voor dit continent besproken. De CVSE kan voor militaire steun een beroep doen op on der meer NAVO-eenheden of op de krijgsmacht van de landen van de Westeuropese Unie (WEU). Want er zijn plaatselijk gewapende schermutselingen opgebloeid in Midden- en Oost europa. Nagomo Karabach en het voormalig Joegoslavië zijn daarvan de schrijnende voor beelden. Een pasklare oplossing om de gevechten te stoppen is nog niet voorhanden, wel zijn vredestroepen afgevaardigd in een poging de rust te herstellen. In vijf regio's verspreid over de aardbol zijn nu al Neder landse militairen aanwezig, sa menwerkend in grotere, inter nationale verbanden. De Unifil- operatie, een jaar of tien gele den, was een eerste aanzet voor dit nieuwe beleid. In opdracht van de VN hielpen Nederlandse soldaten in Libanon een buffer tussen de strijdende partijen en Israël in stand te houden. Al snel daarna werden in mul tinationaal verband Nederland se soldaten naar de Sinaï-woes- tijn gestuurd. Deze MFO-opera- tie was onderdeel van de vre desovereenkomst tussen Egypte en Israël. Nog steeds zijn hier 86 Nederlandse militairen gele gerd. Sinds enkele maanden bevin den zich in Cambodja negen honderd Nederlanders bij de VN-operatie Untac. Opzet is dat de strijdende partijen in dit land worden ontwapend en dat alge mene verkiezingen voor 1993 Jan Soldaat loopt in de toekomst de kans naar de verste oorden te worden uitgezonden, of hij nou bij de land macht de luchtmacht of bij de marine zit foto roland de bruin worden voorbereid. De Rode Khmer in het 'Nederlandse' ge bied weigeren vooralsnog hun wapens af te geven. In diverse delen van het voor malig Joegoslavië verzorgen 350 Nederlandse militairen de ver bindingen voor de grote YN- troepenmacht Unprofor. De 'blauwhelmen' staan voor de moeilijke taak de rust in de on der hun toezicht gestelde gebie den te bevorderen. Vijftien mili tairen werken in ditzelfe voor malig Joegoslavië mee aan de nog steeds bestaande EG-waar- nemersmissie. Sinds vorig jaar zijn vijftien Nederlandse militairen in Ango la gestationeerd voor de VN- operatie Unavem. Zij zien toe op het staakt-het-vuren tussen de regering en het Angolese ver zet. Eind deze maand moeten hier vrije verkiezingen worden gehouden. Tot slot bevinden zich in het Midden-Oosten al vele jaren vijftien Nederlanders die als waarnemers meewerken aan de VN-actieUntso. Sinds vorig jaar reserveert De fensie geld voor dit soort VN- vredestaken: 29 miljoen gulden. Maar dit jaar zaJ een kleine 150 miljoen worden uitgegeven, volgend jaar zijn de kosten op 106 miljoen gulden begroot. Een deel van dit geld krijgt Ne derland waarschijnlijk terug van de VN, maar het ministerie zal het eerst moeten voorschieten. Ontwikkelingssamenwerking springt bij in de defensiekosten voor internationale vredesope raties in ontwilckelingslanden, maximaal 61,3 miljoen gulden per jaar. bestedingen: 488 miljoen Een van de kleinste begrotingen is die van minister Van den Broek. Hij wil vijf kleine posten in het buitenland sluiten: in 1992 de am bassade in Guatemala, de consulaten in Perth en Brisbane en het consulaat-generaal in Rio de Janeiro. In 1993 volgt het consulaat-ge neraal in Djedda, en in 1994 het consulaat-generaal in Frankfurt. Met de opbrengst zijn medio 1992 achtereenvolgens in Kiev en SL Petersburg een ambassade en een consulaat-generaal geopend. Minister Ter Beek heeft onder meer de volgende plannen: De vervanging van de F27-vloot wordt met een jaar uitgesteld. Voor de luchtmobiele brigade worden in 1993 nog geen gevechtsheli- kopers geleased. De bouw van de vervanger van de Hr. Ms. Zuiderkruis is met twee jaar uitgesteld. De Inkrimping van de krijgsmacht (30 procent In het jaar 2000) gaat sneller dan verwacht. In de Defensienota (1991) werd aangekondigd dat het militair personeel in 1993 met 12,3 procent moest zijn terugge bracht Dat is inmiddels al 16,6 procent Het budget voor ontwikkelingshulp Is na een dip In 1991 weer terug op de befaamde 1,5 procent van het Netto Nationaal Inkomen (NNI). Maar de 'vervuiling' van het budget met oneigenlijke onkostenposten breidt zich uit In 1993 moet Ontwikkelingssamenwerking nog beta len voor. een deel van de VN-vredesoperatles (61 miljoen), wereldwijd milieubeleid (50 miljoen), hulp aan de GOS-landen (18 miljoen). Minister wil meer nadruk op eigen verantwoordelijkheid van dader PW HAAG HARM HARM KEMA Justitieminister Hirsch Ballin was niet verrast, maar ook niet geschrokken toen hij onlangs kennis nam van de nieuwste criminaliteitscijfers van het Centraal Planbureau. In 1990 was er nog een lichte daling van veel voorkomende misdrijven als winkeldiefstal en vernieling. Maar vorig jaar steeg de crimi naliteit als vanouds op alle fron ten tot een recordhoogte van 1,18 miljoen misdrijven. „De cijfers komen overeen met het beeld dat we hadden", zegt de CDA-minister in een vraaggesprek over zijn begro ting voor 1993. Een zorgwek kend beeld. De minister is de eerste om dat te beamen. De druk op het justitiële apparaat neemt dus niet af maar toe. Hirsch Ballin: „Uit contacten met buitenlandse collega's blijkt dat dit een internationale ten dens is". Het staat voor Hirsch Ballin buiten kijf dat de culturele ont wikkeling in hoog tempo de moraal heeft doen individuali seren en gemeenschappelijke normen en waarden heeft doen vervagen. Hij ziet hierin een be langrijke oorzaak van de stij gende criminaliteit. „Het is een ontwikkeling in onze cultuur die nog niet gekeerd is". Hij wijst erop dat een groot deel van de vaderlandse crimi naliteit wordt gepleegd door een relatief beperkte groep „jonge mannen" tussen de pak weg vijftien en dertig jaar. „Jon geren die kennelijk het stuur missen." Een deel van het pro bleem wordt gevormd door „jongeren die lijden onder de kloof tussen verschillende cul- ïn waarin zij opgroeien. Zo is I de criminaliteit onder Marok- kaanse jongeren relatief hoog. Kennelijk zijn zij in een gat ge vallen." De oud-hoogleraar staats- en bestuursrecht mag graag filoso feren. Hij keert zich daarbij af van de (veelal linkse) criminolo gen die misdadig gedrag verkla ren en vaak vergoeilijken door de omgeving en de omstandig heden de schuld te geven. Daar door, vindt de minister, is het begrip voor de plegers van mis daden wel eens te ver doorge schoten, en is er te weinig na druk op gelegd dat ieder mens uiteindelijk verantwoordelijk is voor zijn eigen daden,. „We zoeken niet alles in de opvoeding en het milieu, maar in een type reactie van de over heid die volstrekt overtuigend en sluitend is: daar waar de overheid als vertegenwoordiger van de samenleving geroepen is om te komen tot een veiliger sa menleving, versterken we de justitiële organen. Dat is ook de invalshoek van onze begroting voor het komend jaar." De minister is daarom ook blij dat hij van de rest van het kabinet tientallen miljoenen heeft gekregen voor de bouw van 660 extra gevangeniscellen. „Dat is ook zo belangrijk omdat bijvoorbeeld zo'n stuurloze groep jongeren die misdrijven pleegt, een onmiddellijke en let terlijk sluitende reactie vereist: wie een overval pleegt, moet weten dat hij wordt opgesloten. Het verband tussen misdaad en straf moet voor de veroordeelde duidelijk te voelen zijn, en zo min mogelijk door vertragingen in de strafrechterlijke keten worden vertroebeld Nu is justitie er natuurlijk niet met alleen wat extra cellen. Niet voor niets heeft Hirsch Ballin de criminaliteit al diverse malen omschreven als een veelkoppig monster, waarbij niet alleen de al genoemde agressieve, plaat selijke criminaliteit maar ook de internationale, georganiseerde misdaad een groeiend en be nauwend probleem vormt. Daartegenover staat een justi tieel apparaat dat mede door langdurige politieke verwaarlo zing nog onvoldoende is toe gesneden op de bestrijding van het monster. Zo liep het aantal zaken dat bij de rechtbanken op behandeling lag te wachten, vo rig jaar nog verder op, terwijl het aantal opgehelderde mis drijven daalde, evenals het aan tal gehoorde verdachten. Zijn er ogenblikken dat Hirsch Ballin moedeloos wordt van zoveel negatieve ontwikke lingen? De minister „Zo ben ik niet gebouwd. Natuurlijk staan we voor grote problemen. Pro blemen van het soort waarvoor geen oplossingen bestaan waar je van de ene op de andere dag wonderen van kan verwachten. Maar er is geen enkele reden om dje moed te laten zakken". Hirsch Ballin wijst op de om vangrijke wetgevings-, uitvoe- rings- en reorganisatieprogram ma's die in de pijplijn zitten of al in praktijk worden gebracht. De vorming van de regiopolitie bijvoorbeeld, de administratie ve afhandeling van boetes, waardoor openbaar ministerie en rechters meer tijd krijgen voor grotere zaken. Het geauto matiseerde vingerafdrukkensys teem en de 'pluk-ze-wetgeving' die het justitie mogelijk maakt om criminele organisaties direct in hun protemonnee te treffen. „Ik zie, overal in het justitie apparaat, dat er genoeg inventi viteit is om nieuwe methodes te ontwikkelen tegen de verande rende en steeds professioneler wordende criminaliteit." Hij wijst op het feit dat justitie er de laatste tijd toch maar in is ge slaagd verschillende organisa ties met wortel en tak uit te roeien. Zoals een Turkse drugs bende en de Belgisch-Neder landse XTC-bende. Hij wijst ook op de wetgeving die wordt aangepast aan de ver anderde samenleving: de invoe ring van de identificatieplicht, een ..etsvoorstel dat ook het voorbereiden van misdaden strafbaar maakt, de verplichte De meest in het oog lopende punten uit de begroting van minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto zijn: Twee gedetineerden in één cel is geen oplossing voor het cellente kort. Wel wordt gedacht aan het bij elkaar plaatsen van mensen die niet vluchtgevaarlijk zijn en die maar kort moeten zitten. Het aantal cellen wordt verhoogd van 7.600 nu naar 8.854 in 1997. Er is 45 miljoen gulden voor het aantrekken van 360 extra politie mensen, rechters, en officieren van justitie. Ook komen er 200 ge vangenbewaarders bij. DNA-test voor verdachten van een zwaar misdrijf, het verrui men van afluistermogelijkhe- den voor de recherche, de mo gelijkheid om getuigen ano niem te horen. Maar de minis ter geeft toe: nogal wat justitiële zwaarden zijn niet scherp ge noeg en liggen nog op de slijp steen. Van verschillende kanten, in de Tweede Kamer vooral uit de hoek van D66, krijgt Hirsch Bal lin het verwijt dat dergelijke wetgeving de rechten van ver dachten en de vrijheid van de burger te veel aantast. De mi nister wil daar niets van weten. „Het evenwicht tussen de mo gelijkheden om het recht te handhaven en de veranderde criminaliteit is in de loop der ja ren zoek geraakt. Ons Wetboek van Strafrecht dateert uit 1886, het Wetboek van Strafvordering uit 1926. Dat was de tijd van de veldwachter en de eenvoudige crimineel die in zijn eentje een overzichtelijke misdaad had be gaan. Toen werden getuigen niet zwaar geïntimideerd, gin gen er geen miljoenen guldens in om. We moeten voorkomen dat formaliteiten in de wet die hun zin hebben verloren, val kuilen worden, waardoor mis dadigers een veroordeling kun nen ontlopen", zegt de be windsman. Om aan het groeiende pro bleem van de georganiseerde misdaad (er zijn nu zo'n zes honderd bendes in Nederland, er gaan tientallen miljarden gul dens in om en hun tentakels dringen inmiddels bovengronds door) meer tegenwicht te bie den, vroeg Hirsch Ballin zijn collega's om meer financiële arauttg. Hn is toegezegd dat het geld dat justitie met behulp van de 'pluk-ze-wetgeving' uit de onderwereld weet te trekken, mag worden gebruikt voor mis daadbestrijding. De minister Is daar blij mee. Zoals hij dat ook is met de kleine vijftig miljoen gulden die volgend jaar vrij komt voor 360 extra officieren van justitie, politiemensen en rechters en nog eens tweehon derd gevangenbewaarders. „Be strijding van de criminaliteit is niet alleen mijn topprioriteit, maar die van het hele kabinet",

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15