Kabinet in oorlog met fraudeurs Minderhedendebat loopt vast in overeenstemming Regeren is voomitzien: naar de verkiezingen van 1994 Prinsjesdag 'Dreiging van corruptie onder ambtenaren reëel' DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 13 Voor 1993 stellen minister Dales en staatssecretaris De Graaff-Nauta onder meer het volgende voor De politie krijgt 760 extra manschappen, betaald uit de verhoging van de accijns op tabak ('shag-agenten'). 17 rijksregelingen ter waarde van 340 miljoen gulden worden ge decentraliseerd naar de gemeenten. Gemeenten krijgen 50 miljoen gulden extra voor investeringen. Er komt een verslag van de gemeenten over de resultaten van de sociale vernieuwing tot op heden. De verdeling van het geld over provincies en gemeenten wordt herzien. Er komen een Nationaal Cooördinatiecentrum en een Nationaal Voorlichtingscentrum om doeltreffend te reageren in crisissituaties. De Binnenlandse Veiligheidsdienst gaat met Midden- en Oost- europse landen samenwerken bij het bestrijden van grensoverschrij dende terreur, verspreiding van wapens en georganiseerde misdaad. Ook krijgen deze landen hulp bij het inbedden van veiligheidsdien sten in de nieuwe democratiën. Beleid moet 1,35 miljard opleveren Het kabinet heeft de fraudeur de oorlog verklaard. Dege ne die probeert de belastingen te tillen of sociale premies te ontduiken, zal genadeloos aangepakt worden. Het nieuwe beleid moet komend jaar 445 miljoen gulden op leveren, in later jaren 1,35 miljard. Het geld zal gebruikt worden voor lagere belastingen en premies. DEN HAAG CAREL GOSELING Het gaat het kabinet om de wit te (een baan èn een uitkering) en de zwarte fraude, zo schrijft het in Fraudenota, die dit jaar voor het eerst bij de Miljoenen nota zit. In de sociale zekerheid worden alle regels op 'zwakke plekken' doorgelicht. Daarna worden oplossingen gezocht, zonder dat het hele stelsel op de schop hoeft en zonder dat extra uitgaven nodig zijn. Stroomlij nen van regels,objectievere normen en betere procedures zijn de toverspreuken. Bij de bedrijfsverenigingen die de Werkloosheidswet (WW), Ziektewet (ZW), Wet Arbeidson geschiktheid (WAO) en zieken fondswet uitvoeren zal de controle scherper worden. Op elke 25.000 klanten moet er straks één controleur zijn, tegen één op 45.000 nu. De nieuwe norm betekent dat jaarlijks twintig procent van de bij de vereniging ingeschreven bedrij ven wordt onderzocht. In de ge meenten komen ook meer con troleurs. Nu is er één ambtenaar die 1.000 uitkeringstrekkers in de gaten houdt. Die norm wordt één op 750. Met ingang van 1994 wordt een verzekerdenadministratie (VZA) gestart. Om die goed te laten werken is besloten dat ie mand die daarin niet staat inge schreven geen uitkering krijgt. Dat geldt ook als de werkgever geen premies heeft betaald. Ge meenten worden verplicht de gegevens van burgers voor een gemeentelijke basisadministra tie (GBA), die er met ingang van 1994 komt, na te trekken. Het kabinet ziet VZA en GBA Nauwelijks nieuwe ideeën, vrijwel geen extra geld DEN HAAG WILFRED SCHOITEN Minister Dales (binnenlandse zaken) knorde letterlijk van te vredenheid. Op de van haar be kende wijze mompelde zij, met de neus in de papieren, dat het Nationale Minderhedendebat toch maar succesvol was verlo pen. Een marktonderzoeker had immers ontdekt dat de 'algeme ne betrokkenheid' van de Ne derlandse bevolking van acht tien jaar en ouder flink is toege nomen in de periode dat het debat is gevoerd. De bereidheid iets te doen aan het minderhe denprobleem is ook groter ge worden. Afgezien van het feit dat bij nadere bestudering van de cij fers het optimisme behoorlijk kan worden gerelativeerd (bijna de helft van de bevolking is niet bezorgd over de positie van de minderheden), doet het wat armzalig aan als bewindslieden zich achter opinie-onderzoeken verschuilen. Er is blijkbaar niets anders om mee te pronken. Het minderhedendebat, met veel tam-tam begonnen, sterft een langzame, typisch Nederlandse dood. Het kabinet, zo laat de minis ter in een brief bij haar begro ting weten, beëindigt zijn bij drage aan de discussie. Of de mensen en organisaties in het land maar zelf willen doorgaan met de 'dialoog'. Het ging im mers om een 'tijdelijk' debat. Bovendien hebben we de socia le vernieuwing nog. Over tot de orde van de dag, aldus Dales. als basisregistraties. Zij worden de spil van een netwerk worden waarbij overheidsinstanties zoals de belastingdienst en uit voeringsorganen van de sociale zekerheid gegevens gaan uit- wisslen en bij elkaar gaan na trekken. Per 1 juli 1993 worden mogelijk ook ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars ge dwongen hun administraties daarvoor open te stellen. De belastingdienst wil de plicht die banken enkele jaren geleden kregen om rentegege- vens van particulieren over te leggen, uitbreiden naar bedrij ven. Bij de controles van aangif ten wordt extra aandacht gege ven aan het huurwaardeforfait (belastingtoeslag voor eigenaar- bewoners van huizen) en het reiskostenforfait (aftrek wegens reiskosten). Bedrijven zullen va ker onaangekondigd een belas tinginspecteur over de vloer krijgen. Voor al deze extra taken krijgt' de belastingdienst 325 mensen extra. Bij de belastingen gaan de boeten omhoog. Zelfs als ie mand vrijwillig zijn foutief inge vulde belastingaangifte aanpast, is er een boete van vijf procent. Wordt iemand een tweede keer gepakt, dan wordt de eerdere boete verdubbeld. Een boete van honderd procent komt er voor ernstige of heel grote frau de. Bij het openbaar ministerie krijgt men het veel drukker. Daarom wordt er bijna 21 mil joen gulden uitgetrokken om 205 mensen extra in dienst te nemen. Die moeten zich per jaar door zo'n 4.500 zaken wor stelen. DEN HAAG GPD De dreiging van corruptie bin nen het ambtelijk apparaat is heel reëel. Minister Dales (bin nenlandse zaken) vindt dat er alle aanleiding is voor een on derzoek van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) naar de corrumpering of manipulatie van personen op sleutelsposten bij de overheid. „Niet dat cor ruptie op grote schaal voor komt, maar het gebeurt wel", aldus de minister in de toelich ting bij haar begroting. Door de veranderende ver houding tussen overheid en be drijfsleven worden ambtenaren steeds meer een mogelijke prooi van het bedrijfsleven en de georganiseerde misdaad, al dus Dales. Het onderzoek richt zich daarom in eerste instantie niet op personen, maar op 'zwakke plekken' bij de over heid. De minister denkt dan bij voorbeeld aan ambtenaren die zich bezighouden met het verle nen van vergunningen of ont heffingen, of aan ambtenaren die inspecties uitvoeren. De verwevenheid tussen 'bo- Begroting 1993 degelijk maar oersaai werkstuk HENRI KRUITHOF Het duo Lubbers-Kok, door Hare Majesteit tijde lijk belast met de leiding van ons land, heeft in al le rust en bijna zonder incidenten zijn derde en voorlaatste begroting afgescheiden. Het is een de gelijk maar oersaai werkstukje geworden. De win kel lijkt in goede handen. De vorige twee begrotingen kwamen veel meer gekrakeel tot stand. Rollebollend vlogen de beide hoofdrolspelers over straat om de laatste komma en punt te bevechten. Ook dit jaar leek het weer een spannend schouwspel te worden, toen in het voorjaar het kabinet over de rand van de afgrond strompelde. De strijd over de 'inkomensplaatjes' was weer begonnen. Maar daarna kwam het omslagpunt. Premier Lubbers zag in dat een kabinetscrisis een behoor lijke smet zou werpen op ziin redelijk onbezoe delde staat van dienst ah kekier van het land. Zijn uiterst koele en zakelijke verhouding met zijn sous-chef Wim Kok zorgde regelmatig voor span ningen. Vooral ook omdat Lubbers de vice-pre mier niet altijd in de staatszaken kende. Ingewijden melden dat Lubbers sinds het ge denkwaardige voorjaar veel meer tijd investeert in de sfeer binnen het kabinet. Hij is opener ge worden, vooral naar Kok, die hij nu werkelijk bij alles betrekt. Het lijkt de lucht tussen beide heren aanmerkelijk hebben doen opklaren. De resultaten liegen er niet om. Zonder enige rimpeling werden voor de zomer de uitgaven vastgesteld. Toen nog voorspelden velen dat de echte krachtproef nog moest komen. De inko mensplaatjes, een jaarlijks weerkerend cijfer- fetsjisme, moesten nog worden vastgesteld. Met de denderende ruzie van het afgelopen voorjaar nog in het achterhoofd rekende iedereen op een interessant spektakel. Maar dat bleef uiL Lubbers en Kok, daarin bij gestaan door de bevriende fractievoorzitters Brinkman en Wöltgens, werden het in een dag of tien eens. De hogere inkomens mochten best wat omhoog (een CDA-wens), als de laagstbetaalden er maar niet op achteruit gingen (een PvdA-eis). Het laatste pakje sigaretten achteruitgang per maand voor de minima kostte nog de meeste tijd, maar uiteindelijk werd ook dat probleempje in goede afeer opgelost. De duizenden pagina's papier die deze week over de kamerleden worden uitgestort, bevatten als gevolg van deze eendracht weinig nieuws. Het lijkt wel of de ministersploeg zich de afgelopen maanden veel meer heeft geconcentreerd op de harmonie in het kabinet, dan op het ontwikkelen van beleid. Nu zijn de Nederlandse problemen, in vergelij king met wat zich elders in de wereld aan ellende afspeelt, kinderspel. Het lijkt er dan ook op dat het kabinet zich de laatste tijd meer met buiten Wat heeft het debat, eigenlijk niet meer dan een samenraap sel van conferenties, studie dagen en forumdiscussies, nu conreet opgeleverd? De minis ter: voor het wegwerken van de wachtlijsten voor cursussen Ne derlands is 110 miljoen gulden uitgetrokken. Verder is het wetsontwerp Bevordering Ar beidsdeelname Allochtonen in gediend. En last but not least zal zij in oktober een 'Algemene Verklaring tegen Rassendiscri minatie' aanbieden aan de Tweede Kamer. Wie zich de hooggespannen verwachtingen bij het begin van het minderhedendebat herin nert, moet even slikken. Het zou toch gaan om concrete voor stellen om de positie van jonge allochtonen in ons land te ver beteren? En het debat zou toch niet iets van hotemetoten wor den, maar van mensen in de probleemwijken zelf? Helaas, verder dan tot enkele voorzichtige experimenten en projecten voor jongeren is men niet gekomen. De bewoners van de oude wijken hebben het stadsbestuur van Den Haag op bezoek gehad (blijkbaar iets bij zonders) en ze hebben de 'vrij markt in Leerdam' kunnen be zoeken. Dat was het wel zo'n beetje. Zonder van de goede inten ties van de 27 pagina's met ex perimenten, tijdelijke subsidi eregelingen en projecten iets af te dingen, moet toch worden geconcludeerd dat de extra im puls van het al 15 jaar kwakke lende minderhedenbeleid is uit gebleven. Want de zaken die concreet op de rails zijn gezet (meer cursussen Nederlands en rapportage over het aannemen van allochtone werknemers) waren vier jaar geleden al door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) als zeer urgent aangemerkt. Waar zijn bovendien de prik kelende en onconventionele ideeën gebleven over een 'in burgeringscontract' voor jonge allochtonen en alternatieve straffen als zij met justitie in aanraking zijn gekomen? De minister zwijgt. En hoe zit het met het geld voor de onmiddel lijke opvang van èlle ongeveer 30.000 immigranten per jaar, ook zo'n vier jaar oude aanbe veling van de WRR? De minister houdt de hand op de knip. In plaats daarvan worden de ge meenten aangespoord op hun toch al krappe begrotingen te bezuinigen om geld vrij te ma ken voor deze taak. De discussie is gesmoord in Hollandse consensus, de over eenstemming dat we allemaal vóór de minderheden en tégen discriminatie zijn. Typerend was de oproep van PvdA ÜNK tieleider Wöltgens een jaar gele den om vooral geen 'partijpoli tiek gewin' te zoeken in deze discussie. De gevolgen zien we nu: nauwelijks nieuwe ideeën, vrijwel geen extra geld en nog volop taboes. Half miljoen gulden meer voor Oranje DEN HAAG ANP Het Koninklijk Huis gaat er in 1993 precies 513.000 gulden op vooruit. In de begroting is voor het Huis der Koningin in totaal 12.248.000 gulden uitgetrokken. Koningin Beatrix ontvangt daarvan 6,59 miljoen, prins Claus 1,29 miljoen, kroonprins Willem-Alexander 1,54 miljoen, prinses Juliana 1,74 miljoen en prins Bernhard 1,06 miljoen. Deze bedragen zijn inkomen plus vergoedingen voor de kos ten van personeel, huizen, au- Voor de koningin is een sala ris van 1.135.000 gulden uitge trokken, voor prins Claus 442.000 gulden, voor de kroon prins 337.000 gulden, voor prin ses Juliana 642.000 gulden en voor prins Bernhard 309.000 gulden. Minister Dales vindt dat de ambtenaar door de veranderde samenleving makkelijker ten prooi kan vallen aan fraude en corruptie. Daarom zal zij het iele ambtenaren-apparaat, inclusief de politie, laten controleren op 'zwakke plekken'. foto dijkstra bv ven- en onderwereld' maakt een waakzame overheid nood zakelijk. „We moeten wakker wordenmeent de minister, die spreekt over een 'heavy'on derwerp dat de samenleving grote schade kan berokkenen. Het gaat bovendien om de goe de naam van de ambtenaren, de 'integriteit' van de ambtelijke organisatie. landse zaken bezighoudt dan met het Nederland se beleid. En dat is nog begrijpelijk ook. Het kan ook zijn dat het kabinet al vooruit kijkt naar het vroege voorjaar van 1994. Dan zijn er weer verkiezingen. De begroting voor 1993 is dan ook vooral gericht op het niet weer uitstorten van allerlei ellende over de bevolking. Het jaar 1993 moet het eerste oogstjaar worden voor deze coali tie, want vooral de PvdA wil na dit kabinet graag met het CDA verder. Als het lukt om de voorspellingen over econo mie, inflatie en inkomens te doen uitkomen (dat is overigens allerminst zeker), kan het kabinet volgend jaar zelfs denken aan een zekere lasten verlichting voor de burgers. Een lastenverlichting die in het loonzakje van januari 1994 voelbaar moet worden. Dan is het nog maar een kleine twee maanden tot aan de verkiezingen, zodat de kiezers het in het stemhokje hopelijk nog niet vergeten zijn. Belangrijke beleidsvoornemens voor 1993 van minister Maij-Weg- gen zijn: Verder uitvoering van het verkeers- en vervoersbeleid. Dat is erop gericht de bereikbaarheid van Nederland te verbeteren door de groei van het autoverkeer te halveren en het gebruik van het openbaar ver voer te verdubbelen. De stand van zaken tot nu toe is: het gebruik van auto en openbaar vervoer is in 1991 met ruim 3 procent gestegen. de groei van het openbaar vervoer is met 15 procent gestegen, vooral door de invoering van de studentenkaart; het aantal personenauto's is niet gestegen; het aantal file-meldin gen wel: met 5 procent; De tarieven van het openbaar vervoer stijgen In 1993 met 6 pro cent. zoals al bij de Tussenbalans afgesproken. Mogelijk komt er in de zomer een extra tariefsverhoging, als de stads- en streekvervoer ders door doelmatiger te werken niet nog eens 50 miljoen gulden kunnen bezuinigen. Voor bestrijding van agressie in het openbaar vervoer is 23 miljoen gulden beschikbaar. 15 september '92~^G LANDBOUW. NATUURBEHEER EN VISSERIJ Agrarisch onderwijs 778 miljoen Landinrichting, beheer landbouwgronden, bos- en landschaps bouw, en openlucht 649 miljoen 3024 miljoen 306 miljoen De belangrijkste beleidsvoornemens van minister Bukman en staats secretaris Gaborzijn: In het structuurschema Groene Ruimte wordt vastgelegd welke de len van ons land worden gebruikt voor landbouw, natuur en open luchtrecreatie. De hervorming van het landbouwbeleid Is gericht op een concurre rende, veilige en duurzame landbouw. Het beheer van de visvangsten moet zo worden verbeterd dat zo veel mogelijk recht wordt gedaan aan de eigen verantwoordelijkheid van de sector. Het mestbeleid zal worden aangescherpt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13