Inkomensverschillen mogen groter NEDERLAND NY Kok houdt nu al rekening met een nieuwe bezuinigingsronde Prinsjesdag Wel goede voornemens, maar geen geld voor industriebeleid DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 12 De Vries en Ter Veld willen meer mensen aan werk helpen Het koopkrachtverschil tussen uitkeringen en het mini mumloon stapsgewijs met tien procent vergroten, is voor minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld aanvaard baar. De bewindslieden van sociale zaken denken daar mee uitkeringsgerechtigden te prikkelen om eerder een betaalde baan te aanvaarden. N HAAG MARC PEEPERKORN 'Meer mensen aan het werk' is opnieuw het centrale thema in de begroting van het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid. Minder werklozen be tekent» immers minder uitkerin gen. En als meer mensen be taald werk hebben, leidt dat tot hogere premie-inkomsten waarmee het sociale-zeker- heidsstelsel betaalbaar blijft. Bovendien kunnen de premies dan wat omlaag. Dat bevordert loonmatiging en dus groei van het aantal banen. Dat de inko mensverschillen toenemen, achten de bewindslieden ge rechtvaardigd. „Je kunt het ook zien èls iets rechtzetter» dat scheef zit", aldus De Vries in een toelichting. De Vries en Ter Veld waar schuwen voor een ontwikkeling in precies de tegenovergestelde richting: meer werklozen, hoge re premies, hogere looneisen, verlies aan werkgelegenheid. Diverse ontwikkelingen geven aanleiding tot dat schrikbeeld. Zo blijft de banengroei achter bij die in voorgaande jaren. Kwamen er in de jaren 1985- 1991 gemiddeld 80.000 banen per jaar bij, nu blijft dat tot 20.000 beperkt. Voor het eerst sinds jaren stijgt de werkloos heid ween met 5.000 tot 305.000. En er melden zich nog steeds grote groepen mensen die een liaan willen. Dat komt doordat de bevolking groeit en doordat vrouwen en gedeeltelijk ar beidsongeschikten betaald werk zoeken. Het Centraal Planbu- Kabinet hoopt op loonstijging van hooguit vier procent DEN HAAG GPO De loonstijging in nog voor 1993 af te sluiten CAO's moet op 4 procent uitkomen. Alleen dan kan de totale loonstijging uitkomen op de 4,25 procent waarvan het kabinet uitgaat bij de koopkrachtberekeningen. In de CAO's die nu al voor 1993 zijn afgesloten, zit een ge middelde' loonstijging van 5 procent. Daarbij is echter geen rekening gehouden met een BTW-verlaging met 1 procent. Ook werd er bij het sluiten van die CAO's nog van uitgegaan dat de inflatie boven de 4 pro cent zou uitkomen. Dat wordt volgens de laatste inzichten echter 3,75 procent. Verder slaan belastingen en sociale premies in 1993 een kleiner gat in de inkomens dan eerder werd verondersteld. Op zijn persconferentie over de Miljoenennota 1993 stelde minister Kok over de geWenste loonstijging in 1993: „Inflatie en een klein beetje erbij". Zoals gemeld zei FNV-voor man Stekelenburg eind vorige week dat hij niets voelt voor een centraal akkoord met werkge vers en kabinet over loonmati ging in 1993. Volgens hem stel len de werkgevers te veel voor waarden vooraf. Stekelenburg voorspelde dat de vakbeweging, zonder zo'n akkoord, looneisen zal gaan stellen van zeker 5 pro cent. reau noemt een banengroei met 100.000 per jaar nodig om de werkloosheid echt terug te drin gen. Daarvoor is het nodig dat de lonen niet al te hard stijgen. De Vries en Ter Veld zijn er dan ook bepaald niet blij mee dat de lonen in 1993 waarschijnlijk met 4',25 procent omhoog zul len gaan. Ook op een ander gebied wringt de schoen: het aantal ar beidsongeschikten neemt nog steeds niet af. Terwijl het kabi net het aantal uitkeringen om gerekend in jaren wil terugbren gen naar het niveau van 1989 (758.000) blijkt uit de begroting dat het er alleen maar meer worden: 809.000 nu, 817.000 in 1993. Onder andere daardoor wordt de verhouding tussen het aantal werkenden en het aantal niet- werkenden in 1993 slechter. Te genover 100 werkenden staan 86,2 mensen zonder baan. Om daaraan wat te doen wilden De Vries en Ter Veld de belastingaf trek wegens arbeidskosten (het arbeidskostenforfait) verhogen. Maar voor 1993 ontbreekt daar voor het geld. De bewindslieden willen voor 1994 een nieuwe poging wagen. Een alternatief vormt het invoeren van een ar- beidstoeslag in de loon- en in komstenbelasting. Lukt ook dat niet, dan wil De Vries de uitke ringen deels ontkoppelen van het netto minimumloon. Behalve wat nieuwe zaken bevat de begroting van sociale zaken tal van maatregelen waarvoor dit jaar al de aanzet is gegeven. Zo houdt het kabinet vast aan de korting op de WAO- De belangrijkste beleidsvoornemens van minister De Vries en staats secretaris Ter Veld zijn: De plannen om ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid terug te dringen moeten op 1 januari ingaan. Of dat lukt is zeer twijfelachtig. De Algemene Bijstandswet wordt veranderd. Gemeenten krijgen meer beleidsvrijheid en mogelijk ook financiële verantwoordelijk heid. Ter Veld komt met de Organisatiewet Sociale Verzekeringen. Toe zicht op de uitvoeringsorganisaties komt geheel in onafhankelijke handen. Arbeidsbureaus, bedrijfsverenigingen, sociale diensten en scho lingscentra moeten meer gaan samenwerken om werklozen aan de slag te helpen. Er komt een jaarlijkse rapportageplicht voor werkgevers over het aantal allochtone personeelsleden. Kabinet wil koopvaardij behouden Om een halt toe te roepen aan het 'uitvlaggen' van Nederland se schepen, komt er in 1993 een stimuleringsregeling voor zee schepen. Het ministerie van fi nanciën puzzelt nog hoe het geld fiscaal zijn weg naar de be gunstigden moet vinden. Het kabinet wil voorkomen dat een groot deel van de 700 schepen die onder Nederlandse vlag va ren, hun heil elders zoekt. Meer mensen aan het werk is wederom het centrale thema van de begroting v zaken en werkgelegenheid. uitkering per 1 januari 1993. Ook het plan om werkgevers de eerste weken van het ziektever zuim te laten betalen en ar beidsongeschikten periodiek te herkeuren blijft overeind staan. Samen moet dat 1.7 miljard gul den opleveren. De Arbeidsomstandigheden wet wordt aangescherpt. Werk gevers worden verplicht de risi co's in hun bedrijf in kaart te brengen. Bedrijven waar het ziekteverzuim onder het gemid delde ligt, worden beloond met een lagere ziektewetpremie. En bedrijven met een hoog ziekte verzuim krijgen het met de Ar beidsinspectie aan de stok. Arbeidsbureaus, sociale dien sten, bedrijfsverenigingen en scholingscentra moeten beter samenwerken om meer mensen aan werk te helpen. Daarnaast kunnen ondernemers die lang durig werklozen aannemen, eerder rekenen op ^loonkosten subsidie. De subsidie komt al los als een ondernemer iemand in dienst neemt die een jaar werkloos is geweest. Om mensen met een lage op leiding sneller aan werk te hel pen wil De Vries bij de overheid banen in stukken hakken. De hoge werkloosheid onder al lochtonen wil hij bestrijden door werkgevers te verplichten jaarlijks te melden hoeveel al lochtonen zij in dienst hebben. Om het in dienst nemen van il legalen te bestrijden, gaan de boetes omhoog voor werkgevers die zich daaraan schuldig ma ken. Nederland raakt achterop bij buurlanden Rijksbegroting is sluitend, maar vraag niet hoe DEN HAAG CAREL GOSELING De rijksbegroting is sluitend. Maar dat is hij elk jaar. Hij wordt sluitend gemaakt. Het ka binet vaart daarbij op de inzich ten van het Centraal Planbu reau (CPB) die fraai worden aangeduid met het etiket 'hoofdvariant'. Soms gebeurt het sluitend maken van de rijks begroting met kunst- en vlieg werk. Zo ook weer voor 1993. Er is van uitgegaan dat de verkoop van schoolgebouwen 900 mil joen gulden in het laatje brengt. Dat stond voor 1992 ook al in de boeken, maar dit jaar lukte het niet. En er is geen enkele zeker heid dat de operatie in 1993 wel slaagt. Hetzelfde geldt voor de ver koop van staatsaandelen. Op brengst 600 miljoen gulden. Een plan dat ook al uit de begroting 1992 stamt, maar in het nu bij na ten einde lopende jaar niet werd uitgevoerd. In de sociale zekerheid is de cirkel gesloten door er vanuit te gaan dat de sociale fondsen voor een miljard gulden interen op hun vermogens. En er wordt rustig van uitgegaan dat wette lijke ingrepen die moeten zor gen dat er minder zieken en ar beidsongeschikten komen, keu rig op 1 januari 1993 ingaan. Terwijl er nog niet eens een wetsvoorstel bij de Tweede Ka mer ligt en terwijl de Raad van State al forse kritiek op de ge plande ingrepen heeft geuit. Ie der half jaar uitstel komt de overheid te staan op een reke ning van 400 miljoen gulden. Een hardere aanpak van frau de met belastingen en sociale premies moet bijna 450 miljoen gulden opleveren. Daar is mee gerekend, al staat nog geen en kele maatregel vast en moet voor vrijwel alles nog de goed keuring van het parlement wor den verkregen. Geen wonder dat de Raad van State en het Centraal Planbu reau wijzen op de grote risico's die het kabinet neemt. Zeker in het licht van een steeds maar uitblijvend internationaal eco nomisch herstel, onzekerheden rond dollarkoers, wisselkoersen en rentestanden. „Wij moeten er rekening mee houden dat de kans dat er in negatieve zin wordt afgeweken van de hoofdvariant van het CPB groter is dan normaal", er kende minister Kok (financiën) dan ook op zijn persconferentie over de Miljoenennota. Maar die wetenschap heeft het kabinet er niet toe gebracht nu vast wat extra te bezuinigen, dat wil zeggen meer dan de 2,8 miljard gulden die aan bespa ringen is verwerkt. Daarbij is overigens wel een extra korting op de departementale begrotin gen van 215 miljoen gulden meegerekend. Dat is een appel tje voor de dorst die kan ont staan als de dollar in 1993 ge middeld niet ƒ1,85 maar slechts ƒ1,75 waard is. Want dat dubbeltje scheelt de schat kist 200 miljoen gulden aan aardgasbaten. Vandaar. „Het houdt een keer op", meende Kok ter verklaring. Vol gens hem hebben nog forsere bezuinigingen te grote negatie ve effecten op de bestedingen, op de werkgelegenheid en dus op de hele economie. Desal niettemin zal het kabinet bij te genwind „zeker" tot extra be zuinigingen besluiten, aldus Kok. „Maar pas als het moet." Voor het zover is, eind dit jaar al, moet het kabinet nog wel en kele 'vuiltjes' wegwerken. Zo zal de rekening voor humanitaire hulp aan het voormalige Joego slavië inclusief de opvang van vluchtelingen hier in Ne derland betaald moeten wor den. Kosten: nu al 100 miljoen gulden. Daarnaast moet het kabinet nog geld zien te vinden voor een op te richten aardgasbaten- fonds. Met het geld uit dat potje moeten investeringen worden gedaan die goed zijn voor de economie. Het fonds staat wel in de boeken, maar nog zonder een cent kapitaal. Dat moet nog gevormd worden uit geld dat dit jaar onbesteed blijft. Er was 280 miljoen gulden, maar hoeveel dat voor 1993 wordt, weet nie mand. De belangrijkste beleidsvoornemens van minister Kok en staatsse cretaris Van Amelsvoort zijn: Herbezinning op bet belastingstelsel waarbij de voorstellen van de commissie-Stevens worden gebruikt. Belastingvoordelen voor ondernemingen nu de grenzen in de EG wegvallen. Meer actie van de belastingdienst tegen fraude. Wettelijk tegengaan van het witwassen van criminele gelden. Oplossen van de problemen bij exportkredietverzekeringen die met staatsgarantie zijn verleend aan het GOS. Het GOS moet nog 1,7 miljard gulden terugbetalen maar kan dat niet. Voor 1992 is de te genvaller 186 miljoen, voor 1993 is 171,5 miljoen geboekt. De belangrijkste beleidsvoornemens van minister Andriessen zijn: De vestigingsregels voor het midden- en kleinbedrijf worden ver soepeld. Tal van regels waaran de startende ondernemer moet vol doen verdwijnen. De Wet Economische Mededinging, die de concurrentieverhoudin- gen.regelt, wordt aangescherpt. Prijsafspraken, martkverdelings- en aanbestedingsregelingen worden verboden. Er moet een nieuw investeringsfonds komen waaraan overheid, banken en verzekeringsmaatschappijen deelnemen. Het fonds moet beginkapitaal verschaffen voor vernieuwende ondernemingen en projecten. Een deel van aardgasbaten wordt geïnvesteerd in economisch be langrijke projecten. In 1993 gaat het om 110 miljoen gulden, oplo pend tot 470 miljoen in 1994. DEN HAAG MARC PEEPERKORN Minister Andriessen (economische zaken) be roept zich erop dat hij het industrie- en technolo giebeleid weer op de politieke agenda heeft ge plaatst. Maar bij die stipnotering is het gebleven. De uitgaven voor industriële en technologische vernieuwing dalen volgend jaar licht, zo blijkt uit de begroting van zijn ministerie voor 1993. Over het belang van een nationaal industrie- en technologiebeleid zijn alle betrokkenen het eens. „Als onze inspanningen op het gebied van het technologiebeleid te ver achterblijven bij die van onze concurrenten, kan dit de concurrentieposi tie van het in Nederland gevestigde bedrijfsleven schaden", waarschuwt Andriessen in zijn begro ting. En een verzwakt bedrijfsleven leidt op den duur tot afname van de welvaart. De industrie is goed voor een kwart van het bruto nationaal inkomen, een vijfde van de werk gelegenheid en twee derde van de export. Tech nologische vernieuwing is volgens een onderzoek van de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) verantwoordelijk voor de helft van de economische groei. Daar naast maakt de aanwezigheid van hoogwaardige industriëen en kennisinstituten (technische uni versiteiten, onderzoekscentra) Nederland aan trekkelijk voor buitenlandse investeerders. In een tijd waarin schaalvergroting en fusies dagelijks nieuws zijn, is dat een goede uitgangspositie. Minister Andriessen onderstreept hoe belang rijk het is om het industriebeleid nieuw leven in te blazen, maar het ontbreekt hem aan geld. Vol gend jaar daalt het technologiebudget met onge veer 350 miljoen gulden tot 1,4 miljard.1 Dat is een gevolg van de Tussenbalans, waarin de innovatie subsidie voor het midden- en kleinbedrijf werd afgeschaft. Terwijl het technologiebudget van de Neder landse overheid afneemt, stijgt dat in de omrin gende landen. Frankrijk gaf in de periode 1991 - 1992 vijf procent meer uit aan technologiebeleid dan in het begrotingsjaar daarvoor, Duitsland tien procent, Noorwegen 11,8 procent en Zwitser land 47,8 procent. Ook de uitgaven van het Ne derlandse bedrijfsleven voor onderzoek en ont wikkeling nemen af. Dat komt vooral door de slechte gang van zaken bij Philips. Andriessen springt niet in het gat dat het be drijfsleven laat vallen. Zijn maatregelen blijven beperkt tot verschuiving van enkele tientallen miljoenen guldens binnen zijn begroting ten gun ste van het technologiebeleid voor het midden- en kleinbedrijf (15 miljoen), en bedrijfsgericht technologisch onderzoek (10 miljoen). Geen extra geld dus. maar juist iets minder. De minister overlegt momenteel wel met banken en verzekeringsmaatschappijen over een nieuw in vesteringsfonds. Dit fonds moet een 'hefboom functie'krijgen. Dat wil zeggen dat het andere in vesteerders moet overhalen een veel .forsere bij drage te leveren dan tot nu toe. Volgend jaar ver wacht Andriessen duidelijkheid over de structuur en de omvang van dit nieuwe fonds.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12