TROONREDE Prinsjesdag IINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 11 eden van de Staten-Generaal, leelden van geweld, honger, racisme en erwaarlozing van het milieu bereiken ons tdere dag. Zij laten ons niet onberoerd. )ns antwoord moet tweeledig zijn: hulp en jitemationale actie, maar ook zorg dragen oor het behoud van onze eigen rechtsstaat li voor de kracht van onze economie. Een Jederland dat zich sterk en geloofwaardig oont; dat is de opdracht, In het voormalige Joegoslavië gaat de uit- larsting van etnische spanningen gepaard liet onnoemelijk leed. Onze regering tracht amen met andere landen de oorlogstoe tand te beëindigen en een oplossing van iet conflict tot stand te brengen. Daarnaast er jet zij het als haar taak in onze samenle- ,ta jng onderdak te bieden aan vluchtelingen lle m verdrevenen. Waardering past voor de jispanningen van velen daarbij. Behalve de ipvang hier te lande wordt nu ook hulp ge- loden bij de opvang in kampen ginds. Zo et rordt getracht in deze nood de hand te rei- n- Én- ht In Somalia leven vele mensen op de rand an de hongerdood. Afrika bezuiden de 3e lahara wordt door droogte geteisterd. Dui- n,. jenden zijn al omgekomen. De vluchteün- enstromen die het gevolg zijn van honger e- in geweld vormen een extra opgave. We eldwijd zijn hulpacties op gang gekomen, ar vaaraan ook Nederlandse burgers ruimhar- |g bijdragen. T. Bij veel ellende zijn er ook de positieve a. intwikkelingen. In Afrika en elders ter we- s- leid groeit het inzicht dat democratie, men- g. enrechten en duurzame ontwikkeling ig lauw met elkaar samenhangen. In een toe- r_ lemend aantal landen worden daaruit ook s- iolitieke consequenties getrokken. r. In de voormalige Sovjetunie en in het uit- jengevallen Joegoslavië zijn oude bin- le Jengrenzen in korte tijd veranderd in bui- et engrenzen. Als reactie op een in het verle- i- len vaak afgedwongen eenheid zijn er nu Jeel meer onafhankelijke landen in Mid- Jen- en Oost-Europa. De regering spreekt Se wens uit dat landen en volkeren in vrij heid leven, maar ook dat zij over grenzen ts teen samenwerken. Met het einde van de te Koude Oorlog heeft ook de discussie over heiligheid een andere inhoud gekregen: de Inassale militaire dreiging heeft plaats ge blaakt voor lokale conflicten. Door het wegvallen van de Oost-West-te renstelling is de politieke rol van de Vere nigde Naties in de beslechting van conflic- en toegenomen en wordt op de lidstaten Caker een beroep gedaan om troepen uit te Jenden voor vredesoperaties. Zo wordt op pasis van het oordeel van de internationale jrolkerengemeenschap militaire macht in- 'ezet om spanningen niet te laten ontaar- en in gewelddadige conflicten, om agres sie te beteugelen en om bescherming te Dieden bij humanitaire acties. Ook Nederland levert zijn bijdrage aan de l/N-vredesoperaties. Tegelijkertijd weegt de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van Üe uitgezonden militairen zwaar. Onze ge dachten gaan dan ook uit naar de mannen èn vrouwen die onder moeilijke omstandig heden deelnemen aan vredes- en hulpope raties in verschillende delen van de wereld. De Conferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa heeft op voorstel |/an Nederland besloten dat zij voor vredes operaties de hulp kan inroepen- van de NAVO of de Westeuropese Unie. Ook is het Nederlandse voorstel aanvaard om een ho ge commissaris voor nationale minderhe iden te benoemen. Deze zal als taak hebben in geval van dreigende conflicten bij te dra gen aan vreedzame oplossingen, en partijen af te houden van het gebruik van geweld. Bij een andere wereld hoort een andere jdefensie. Met behoud van de onmisbare band met de Verenigde Staten en de NAVO •zullen de defensieplannen moeten worden jherzien. Eind van dit jaar zal de regering u •hierover voorstellen doen. Ook de visie van de regering op de toekomst van de dienst plicht zal daarin verwerkt zijn. Reeds in 1987 werd onder het devies 'Eu- jropa 1992' afgesproken voor het eind van jdit jaar tol één markt te komen. De lidsta ten van de Europese Gemeenschap toon den zich sterk. Welvaart en werkgelegen- 3 iheid namen toe. Het was eveneens van be tekenis voor de omwentelingen in Midden- en Oost-Europa; terwijl landen als Oosten rijk, Zweden en Finland nu ook willen toe- treden tot de Gemeenschap. Met het Ver- jdrag van Maastricht, dat aan de Staten-Ge neraal ter goedkeuring is voorgelegd, wordt nu een volgende logische stap gezet. In een Europa zonder grenzen is het belangrijk ge- leidelijk naar één munt te groeien, tot één doeltreffend milieubeleid te komen en het optreden tegen de georganiseerde crimina liteit te bundelen. De omvang en welvaart van ons Europa zonder grenzen verplicht tot een gemeen schappelijk buitenlands en veiligheidsbe- I leid. Dat zelfde geldt voor het toelatingsbe leid, zowel met betrekking tot degenen die op grond van gezinshereniging naar ons Europa komen als voor asielzoekers en vluchtelingen. Bij alle noodzaak tot een ge meenschappelijke aanpak van bepaalde vraagstukken is in Maastricht nadrukkelijk afgesproken dat Europese besluitvorming slechts daar van toepassing is waar het echt nodig is. Maar één ding is zeker: in Europa ligt onze toekomst, en daarin zullen wij ons als Nederlanders sterk en geloofwaardig to nen met onze eigen identiteit. Het Verdrag van Maastricht geeft daar ook alle ruimte voor. Aanstaande zondag zal in Frankrijk een referendum worden gehouden. Laat vanuit hier de wens en het vertrouwen uit gesproken worden dat het 'ja' zal klinken, opdat Frankrijk en Nederland, ieder met behoud van eigen tradities en waarden, zij aan zij, met de andere lidstaten, Europa verder gestalte zullen geven. Tijdens het bezoek van de president van Suriname is besloten de bestaande bijzon dere banden te verbreden en te verdiepen. Dit is vastgelegd in het Raamverdrag inzake Vriendschap en Nauwere Samenwerking. Daarbij is de samenhang tussen enerzijds democratie en rechtsstaat en anderzijds ge zonde economische ontwikkeling van we zenlijk belang. Een sterk Nederland vraagt investeren in FOTO CAPITAL PRESS aandacht worden geschonken aan architec tuur, vormgeving en film: uitingen waarvan grote delen van de bevolking bijna dagelijks kennis nemen. In het Structuurschema Groene Ruimte worden voorstellen gedaan voor een beter geïntegreerde aanpak van het natuur- en landbouwbeleid. Teneinde sneller over Fi nanciële middelen te beschikken om het landelijk gebied zo groen mogelijk te hou den en waardevolle natuurgebieden te be schermen, wordt gewerkt aan het oprichten van een Groenfonds. Een effectief landbouwmilieubeleid ver eist een breed draagvlak. Daarom is hel ver heugend dat agrariërs steeds meer bereid blijken hun verantwoordelijkheid te nemen. Budgetbeheersing en handelspolitieke re denen hebben een aanpassing van het Ge meenschappelijk Landbouwbeleid noodza kelijk gemaakt. Daarbij blijft een redelijke inkomensontwikkeling mogelijk voor hen die in de landbouw werken, terwijl tegelijk een belangrijke bijdrage aan een succesvol le afsluiting van de wereldhandelsbespre kingen is geleverd. Milieu en ontwikkeling was het thema dat honderdtachtig landen, arm en rijk, en kele maanden geleden bijeenbracht in Rio de Janeiro. Uitdrukkelijk is daar de samen hang tussen het milieuvraagstuk en ontwik keling vastgelegd; duurzame groei. De rijke landen moeten daarom zoeken naar andere vormen van produktie en consumptie. Te vens moeten financiële middelen en tech- nieken beschikbaar komen voor de armere landen, opdat daar bij de bestrijding van ar moede en de gröei naar welvaart met het milieu rekening gehouden gaat worden. Ook voor ons land is duurzame ontwikke ling geen vrijblijvende opdracht. Wij zullen ons aandeel in de wereldwijde belasting van het milieu moeten verminderen. Intussen wordt door bedrijven, burgers en overheid al hard gewerkt om de kwaliteit van het milieu te verbeteren. Producenten accepteren hun eigen verantwoordelijkheid door produkten in het afvalstadium terug te nemen en overbodige verpakkingen terug te dringen. Steeds meer vindt gescheiden inzameling van afval plaats. Op korte ter mijn zullen de eerste produkten voorzien van een milieukeur verschijnen, en zal een logo worden ingevoerd voor klein chemisch afval. Zo kan de consument rekening hou den met milieu-aspecten en zelf zijn bijdra- ge leveren. De bestuurlijke en financiële situatie in de Nederlandse Antillen en Aruba baart zorg De Knninknjksregerng is van nnrdi-el dal bij de aanpak daarvan de rijksdelen moeten samenwerken. Veel wordt gevergd van de regeringen van de Nederlandse An tillen en van Aruba om wezenlijke en blij vende verbeteringen tot stand te brengen, i let beleid van Nederland is erop gent ht deze inspanningen te steunen. Leden van de Staten-Generaal, Internationaal zijn de politieke en econo mische ontwikkelingen zorgelijk. Dat ver scherpt in ons land de noodzaak tot geza menlijke beleidsinspanningen Alleen dan kunnen wij de uitdagingen aan waarvoor Nederland zich gesteld ziet. Van harte wens ik u toe dat Gods zegen op uw werk rust. Het regeringscentrum in Den Haag. In de Ridderzaal las koningin Beatrix vandaag de Troonrede voor. werkgelegenheid; alleen dan zijn waarde volle collectieve voorzieningen houdbaar. Dat vergt voortzetting van het herstel van evenwicht in de overheidsfinanciën, en ver sterking van de structuur van de economie. De hardnekkigheid van de internationale inzinking geeft in ons land des te meer aan leiding om vast te houden aan de uitgezette koers. In overeenstemming met het regeer akkoord wordt het financieringstekort vol gend jaar verder teruggebracht. Ondanks enkele belastingverzwaringen daalt de col lectieve lastendruk als geheel. Deze positie ve ontwikkelingen zijn mede mogelijk ge maakt door een even noodzakelijke als stringente uitgavenbeheersing, waarbij om buigingen onontkoombaar waren en zijn. Het één kan niet zonder het ander. De werkgelegenheid in ons land groeit nog steeds. De doelstelling ,,400.000 men sen meer aan de slag in deze kabinetsperio de" komt binnen bereik. Toch zijn er nog te weinig mensen met een baan, en te veel met een uitkering. Om de werkgelegenheid verder te laten groeien moet de inflatie wor den bestreden. Daarom is voorgesteld de BTW te verlagen, en vinden enkele eerder voorziene lastenverzwarende maatregelen geen doorgang. De koopkracht wordt beschermd voor hen die op het sociaal minimum aangewe zen zijn, terwijl werken toch meer lonend wordt. Zo wordt ook voor de sociale part ners de ruimte geschapen en de basis ge legd om in goed overleg de lonen te mati gen. Gezien de scherpe internationale con currentie en de in veel landen stijgende werkloosheid is dit te meer noodzakelijk. Behalve loonmatiging en een beter functio neren van de arbeidsmarkt zijn ook van be lang de wetsvoorstellen die betrekking heb ben op het verder terugdringen van ziekte verzuim en arbeidsongeschiktheid, en op een betere uitvoering van de sociale zeker heid. Zo kunnen de sociale premies dalen, en ook dat is voor de werkgelegenheid be- langrijk. Voor een sterk Nederland en het behoud van onze welvaart zijn industriële activitei ten van vitaal belang. Evenals een goed eco nomisch klimaat en een goed opgeleide be roepsbevolking is een effectief beleid nodig voor de bescherming en versterking van het industriële draagvlak. De ontwikkeling en toepassing van nieuwe technologie zijn hierbij essentieel, voor het midden- en kleinbedrijf niet minder dan voor de grote bedrijven. Aan investeringen in economi sche infrastructuur zal hoge prioriteit wor den gegeven. Ter ondersteuning hiervan wordt de instelling van een Aardgasbaten- fonds voorzien. Dit is onder meer van betekenis voor de ontwikkeling van Nederland als toegangs poort tot Europa. De toekomst van de ha ven van Rotterdam en van de luchthaven Schiphol vraagt om belangrijke beslissin gen. In samenhang hiermee zullen ook na dere voorstellen gedaan worden voor de aansluiting van ons land op het Europese Hogesnelheidsnet en met betrekking tot de Betuwelijn. Het beleid ter zake van de mobiliteit heeft effect. I Iet privé-autogebruik groeit minder, het gebruik van het openbaar vervoer neemt toe. Een goede voortgang van het in frastructuurplan Rail 21 is daarom van groot belang. Voorstellen om de Nederland se Spoorwegen grotere zelfstandigheid te geven, zullen u dit najaar bereiken. Om de concurrentiepositie van de zeescheepvaart onder Nederlandse vlag te versterken, heeft de regering besloten tot een gericht pakket van maatregelen. Voor een sterk Nederland is goed onder wijs van wezenlijk belang. Aan de voorbe reiding op leven en werken in onze moder ne maatschappij worden hoge eisen ge steld. Het onderwijs moet daarvoor een brede basis leggen. De invoering van basis vorming stelt het onderwijs daartoe beter in staat. Hierbij is ervoor gekozen de uitwer king bij de scholen zelf te laten. Deze moe ten ook samenwerken met het oog op de ontplooiing van het broodnodige en geluk kig weer groeiende beroepsonderwijs. Het woord is nu, na een lange politieke en maatschappelijke discussie, aan de scholen. Het beroep van leraar is voor de samenle ving uiterst belangrijk. Het is zorgwekkend dat de bezetting van functies in het onder wijs in toenemende mate knelpunten te zien geeft. Voor jongeren is lesgeven te wei nig aantrekkelijk. De regering stelde reeds eerder extra middelen voor de salarissen van leerkrachten beschikbaar. De komende jaren wordt opnieuw extra geld uitgetrok ken om de arbeidsvoorwaarden in basis- en voortgezet onderwijs en in het middelbaar beroepsonderwijs selectief te verbeteren. Met de betrokkenen zal overleg worden ge voerd over de precieze in vulling. Wetgeving met het doel het hoger on derwijs meer dit onderwijs in te richten, is in een vergevorderd stadi um. De Adviesraad Onderwijs is gevraagd zijn visie te geven op de samenwerking tus sen hogescholen en universiteiten. Met de betrokken instellingen zal reeds dit najaar overleg gepleegd worden. Naar de regering hoopt zal in 1993 de Al gemene Wet Gelijke Behandeling in wer king treden. Deze wet verbiedt discrimina tie en geeft aan mensen die zich gediscrimi neerd voelen, de mogelijkheid zich tot een Commissie Gelijke Behandeling te wenden. De uitwerking van artikel 1 van onze Grondwet is van fundamentele betekenis voor allen die hier leven. Ook voor minderheden is deze wet van groot belang. Voor hen is, naast gelijke be handeling, onderwijs een essentiële voor waarde om hun plaats te vinden in onze sa menleving. De regering stelt extra geld be schikbaar, opdat meer mensen de cursus 'Nederlands als tweede taal' kunnen volgen. Dit is slechts één van de initiatieven die uit nodigen tot eigen inspanning van de min derheden. Ondanks de forse werkgelegenheidsgroei in de afgelopen jaren is het percentage niet- werkenden onder de minderheden nog al tijd driemaal zo hoog als het gemiddelde. De arbeidsvoorzieningsorganisatie schenkt daaraan terecht veel aandacht. Daarenbo ven vragen initiatieven van het bedrijfsle ven teneinde arbeidsdeelname van al lochtonen te bevorderen om wettelijke on dersteuning. Behalve v4n de sociale part ners en van de overheid wordt ook van de minderheden zelf en van hun organisaties een actieve bijdrage verwacht. Succesvolle integratie en verbetering van de kansen van zwakke groepen op de ar beidsmarkt vragen ook om een strak beleid met betrekking tot de toestroom naar ons land. De voorgenomen wijziging van de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers en de daarbij behorende nota over illegale te werkstelling moeten mede in dit licht wor den bezien. De regels voor gezinshereni ging vragen om zorgvuldige toepassing en, waar het asielzoekers betreft, is een hu maan maar restrictief toelatingsbeleid, met snelle beslissingen ter zake, geboden. Sociale zekerheid en goede sociale voor zieningen zijn in onze rechtsstaat belang rijk. Het draagvlak hiervoor is bij de bevol king onverminderd aanwezig, maar kan slechts behouden blijven indien ervoor wordt gezorgd dat belastingen en premies correct worden betaald en dat subsidies en uitkeringen op de juiste plaats terechtko men. Het bestrijden van fraude en oneigen lijk gebruik zal dan ook geïntensiveerd wor den. Naast het voorkómen van fraude zullen wij in ons land waakzaam moeten zijn te gen de georganiseerde misdaad. Criminele organisaties vormen een reëel gevaar door dat zij met hun grote financiële en techni sche mogelijkheden in de samenleving in filtreren. Justitie, politie en openbaar be stuur zullen zich gezamenlijk moeten in spannen om dit kwaad te bestrijden. Bo vendien is een goede samenwerking met diensten in het buitenland van groot be lang. Met het Verdrag van Schengen wordt de uitwisseling van gegevens vergemakke lijkt. In Maastricht is tot de oprichting van Europol besloten. Dit instituut zal in de Eu ropese Gemeenschap van grote betekenis zijn bij de bestrijding van de georganiseer de internationale criminaliteit. De reorganisatie van de politie moet in 1993 haar beslag krijgen. De grote inzet van korpsbeheerders en politiemensen heeft het mogelijk gemaakt dat in betrekkelijk korte tijd al veel is bereikt. Toename van de criminaliteit leidt tot steeds meer overlast voor de burger en ge- voelens.van onveiligheid. Vooral de stijging van het aantal geweldsdelicten baart zorg. Bij alle aandacht voor de preventie blijft be schikbaarheid van voldoende cellen nood zakelijk. Daarom zal de capaciteit van het gevangeniswezen nog eens extra worden verbeterd en uitgebreid. Met het proces van vernieuwing van de bestuurlijke organisatie wordt goede voort gang geboekt. Een essentieel onderdeel daarvan vormt een omvangrijk pakket voor stellen voor decentralisatie van taken, ver antwoordelijkheden en financiële midde len. Met de gemeenten is daarover inmid dels overeenstemming bereikt. Op het terrein van de volkshuisvesting krijgen decentralisatie en bestuurlijke ver nieuwing verder gestalte. Zo zal een groot aantal gemeenten zijn inspanningen in re gionale verbanden gaan bundelen. Verder worden de woningbouwcorporaties onaf hankelijker van het rijk en de gemeenten. Decentralisatie is ook belangrijk om soci ale vernieuwing bestuurlijk inhoud te ge ven. Bovendien is een aparte stimulerings- wet in voorbereiding. De rijksoverheid blijft impulsen geven aan vernieuwing en kwali teitsverbetering van het welzijnswerk. De gemeenten geven samen met maatschap pelijke organisaties en andere betrokkenen invulling aan de sociale vernieuwing. Veel vrijwilligers zorgen voor een grote betrokkenheid. Door een betere organisatie en afstemming zien ook jongeren vrijwilli gerswerk steeds meer als een zinvolle uitda ging. In welzijnswerk en daarbuiten krijgt de sociale vernieuwing langzaam maar ze ker vorm. Zo houdt de arbeidsbemiddeling steeds meer rekening met individuele om standigheden en zet mensen ertoe aan zich zélf in te spannen; in de gezondheidszorg krijgt eigen verantwoordelijkheid een plaats; onderwijs en volwasseneneducatie bieden niet alleen kansen, maar men wordt er ook op aangesproken deze te benutten. Sociale zekerheid en voorzieningen be schermen niet alleen mensen, maar stimu leren ook, waar mogelijk, tot werk of andere activiteit. 1993 is in Europa uitgeroepen tot het Jaar van de Ouderen. In een speciaal op te richten Nationaal Comité zullen jong en oud samen activiteiten ontplooien om de belangrijke rol van ouderen in onze maat schappij te onderstrepen. In ons land bestaat brede overeenstem ming over de wenselijkheid van een goede gezondheids zorg die voor ieder toegan kelijk en be taalbaar blijft. Individuele be roepsbeoefe naars, instellingen en verzekeraars, en ook de burgers dienen eigen verantwoordelijk heden te krijgen en te nemen. Nü investe ren in bestuurlijke en financiële vernieu wing betekent op iets langer zicht voldoen de ruimte voor zorgvernieuwing, voor uit breiding waar nodig èn voor een stevig draagvlak. Dat is te meer geboden, gegeven de druk die voortvloeit uit de toenemende vergrijzing en uit ontwikkelingen in de me dische technologie zelf. Adviezen van de Gezondheidsraad en van de commissie- Dunning zullen nu in praktijk gebracht moeten worden. Daarop zal het komend jaar het overleg, ook met u, volksvertegenwoordigers, in het bijzonder gericht zijn. Zo wil de regering bevorderen dat er bewust keuzen worden gemaakt in de gezondheidszorg. De groei in de vraag noopt ertoe meer nadruk te leggen op preventie, doelmatigheid en op de eigen verantwoordelijkheid van alle betrokkenen. Het bewust kiezen vraagt ook om inhoude lijke verdieping van het publieke debat over ethische vraagstukken in de zorg. De bereidheid en de wil om te investeren in de toekomst zal ook tot uitdruking wor den gebracht op het gebied van de cultuur in de zorg voor het cultureel erfgoed en in de ondersteuning van de actuele kunst- en cultuurbeoefening. Bij alle aandacht voor de materiële aspecten van het bestaan, is het voor onze samenleving van vitaal be lang ook oog te hebben voor de culturele waarden. De verruiming van het voorstel- lings- en inlevingsvermogen van kinderen door het lezen van boeken is daarbij even zeer van betekenis als de confrontatie met de hoogtepunten van de cultuurschepping, bijvoorbeeld in onze musea. Binnen het budget voor cultuur zal extra

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11