'Meer begrip voor cultureel erfgoed' Alkemade wil uit het Groene Hart Regio Leiden Tiende survivaltocht van Voorschotense trekkers Akzo-personeel viert feest snri* Wassenaar: deur open tijdens Gemeentedag Chinees restaurant wil uitbreiden Ballonnen boven Kerpunt Trage zeilrace tijdens Warmondse Schippertjesdagen MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 9 Man dreigt met vlindermes na ongeval wassenaar» Een 50-jarige Wassenaarder heeft zaterdagmiddag een botsing veroorzaakt op de Rijksstraatweg in zijn woonplaats. Bij de kruising met de Van der Oudermeulenlaan zag de man niet dat het verkeer vóór hem tot stilstand kwam en botste op de auto van een 23-jarige Rijswijker. De passagier uit die auto, een 22-jarige vrouw, liep letsel aan ruggewervel en hoofd op. De be stuurder stapte woedend uit en wilde de Wassenaarder met een vlindermes te lijf gaan. De politie kon echter tijdig ingrijpen. Paniek door springende mannen oegstgeest In een woning aan de Oegstgeester Beatrixstraat veroorzaakten twee vermoedelijke inbrekers zaterdagavond voor nogal wat opschudding. De bewoonster zag vanuit haar onver lichte kamer twee mannen voor het raam opspringen. De man nen waren waarschijnlijk gealarmeerd toen de vrouw de kamer binnen kwam. De zoon van de bewoonster ging de m; achterna en zag nog net hoe zij in een auto vluchtten. Open Monumentendag: 650.000 bezoekers voorschoten astrid van den berg „De eerste tocht, in april 1988, is de geschiedenis ingegaan als de 'legendarische tocht van Bef- fe'. We hadden een route uitge stippeld door de Belgische Ar dennen rond het plaatsje Beffe, waarbij een beklimming van de Cöte Thibaut was inbegrepen. Onder aan die heuvel stond een café. Nu is de groep altijd on derverdeeld in tweetallen. De ene helft van de groep loopt de route met de klok mee, de an dere helft tegen de klok in. De tweetallen die tegen de klok in liepen, begonnen dus onder aan de heuvel, bij het café. Met het viertje te doorwaden of de brug De Open Monumentendag is ook in de Leidse regio een ongekend succes geworden. Sommigen monumenten, waaronder de Leidse Waag en de Burcht, trokken zelfs zo'n 250 bezoekers per uur. Volgens Anneke Hogendoorn van Monumentenzorg is alles zeer goed gegaan: „We hadden ons geen betere opkomst kunnen wensen." tocht van Voorschoten naar Leidschendam langs verschil lende bezienswaardigheden, sloeg volgens de organisatoren goed aan. „Voorschotenaren krijgen steeds meer begrip voor de waarde van het cultureel erf goed", aldus een woordvoerder. De gemeentevoorlichter van Wassenaar kon ook nog geen cijfers geven, maar spreekt van voldoende belangstelling. Met name de Dorpskerk, waar een tentoonstelling was ingericht, werd goed bezocht. De huizen en kastelen langs de landgoede en, in tegenstelling voorgaande jaren, niet open ir het publiek. De eigenaren i de panden hadden moeite In Warmond was vooral de Ou- staan uit het niets. We zaten de Toren bij de begraafplaats de met een stel vrienden op een grote trekpleister. Aan de He- zondagmiddag bij elkaar en renweg was een tuin achter een toen zei iemand dat het hem groot herenhuis opengesteld wel leuk leek om te gaan lopen vo°r bezoekers. De eigenaren in de Ardennen." schonken in de riante tuin een kopje thee, waarvan de op- De tochten worden door een brengst was bestemd voor res- vaste groep uitgezet, telkens op tauratie van de molen. Hoeveel basis van een kaart. „In de loop mensen Warmond precies heb- van de jaren zijn de tochten wel ben bezocht, durft de VW- pittiger geworden. Degenen die woordvoerder niet te zeggen, de routes uitstippelen, hebben Evenmin is bekend welk bedrag steeds meer handigheid gekre- is opgehaal voor de molen, gen in het uitzoeken van inte- Enkele duizenden mensen ressante routes, waarbij de bezochten in Voorschoten de groepjes keuzes moeten maken, monumenten. Vooral de boot- Tijdens een tocht kun je er bij voorbeeld voor kiezen een met het feit dat ze weer mensen over de vloer zouden krijgen. In Leiden waren zaterdag 24 monumenten geopend. Hogen doorn: „Al de deelnemers heb ben heel enthousiast gerea geerd over het verloop van de dag." Naast bezoekers uit de re gio Leiden, denkt Hogendoorn dat er dit jaar ook veel 'buiten staanders' naar Leiden zijn ge trokken. „Met name de Burcht trekt elk jaar weer veel belang stelling van buitenaf',' aldus Hogendoorn. Nieuw in Leiden dit jaar wa ren de koetsen die rondritjes maakten door de stad. De gehe le dag door waren de drie koet sen constant bezet. Landelijk heeft Open Monumentendag ruim 650.000 bezoekers getrok ken en daarmee het aantal van vorig jaar geëvenaard. Volgens een woordvoerster van de bege leidende stichting was er in de grote steden meer en in veel kleinere plaatsen wat minder belangstelling dan voorgaande jaren. i jjÖÏITF sassenheim» Zo'n 2500 medewerkers van Akzo Coatings in Sassenheim vierden zaterdag het tweehonderd jarig bestaan van hun bedrijf in Zoetermeer. Daar voegden collega's uit het hele land zich bij de perso neelsleden uit Sassenheim. Zij kregen in een partycentrum een groot 'straatfeest' voorgeschoteld. foto dick hogewoning Geen subsidie voor Incest Preventieteam nodige bier in de benen hebben ze de tocht ondernomen. Ze kwamen op hun tandvlees bo ven aan." Henk Boerstra haalt met ple zier herinneringen op. Hij is één van de oprichters van de Voor schotense Jongeren Trek Vere niging (VJTV), die komend weekeinde haar tiende tocht be leeft. Op 3 april 1988 is de Vere niging opgericht door een aan tal oud-medewerkers van het inmiddels terziele gegane jon gerencentrum De Lindehoeve. „Je kan niet eens zeggen dat de vereniging echt is opgericht", vertelt Boerstra. „Het is ont- te nemen die een paar kilome ter verderop ligt. Het wedstrijd element is ook steeds belangrij ker geworden. Dat heeft wel ge leid tot een kleine opstand in de wassenaar astrid van den berg VJTV. Een aantal trekkers zei: ik loop alleen voor mijn plezier. Chinees-Indisch restaurant Mieli aan de Luifel- Maar uiteindelijk zijn zij ook baan in Wassenaar heeft uitbreidingsplannen. Ei- enthousiast geworden over de 'genaar C. Chiang wil een stuk van 100 vierkante instelling van het klassement." meter aan zijn zaak bouwen. Het gedeelte waar de klanten eten komen afhalen, wil hij zo schei plan is wel in goede aarde gevallen. Restaurant Mieli, dat op de hoek van de Schoolstraat staat, wil uitbreiden in de richting van het parkeerter rein. Door de uitbreiding in die richting wordt de hoek Luifelbaan/ Schoolstraat meer een 'stede bouwkundig geheel', vindt het gemeentebestuur. Daarom is het college bereid een versnelde pro- Na tochten door Duitsland, den van het restaurantgedeelte. Verder wil hij het cedure te beginnen om wijziging van het bestem- Luxemburg en verschillende ge- woonhuis boven de zaak uitbouwen. Als het plan bieden in België, wordt de jubi- door het gemeentebestuur wordt goedgekeurd, leumtocht een grensoverschrij- zal hij bovendien van de gelegenheid gebruik ma- dende: de route voert van Bo- ken om ook het oude gedeelte grondig te verbou- han in België over de Frans-Bel- wen. gische grens naar het Ardenner Chiang had al eerder een plan ingediend bij de Massief gemeente, maar dat werd afgekeurd. Het nieuwe mingsplan van die plek mogelijk te maken. Als compensatie van de parkeerplaatsen die door de uitbreiding verloren gaan, wil de ge meente en perceel van een particulier kopen en daar nieuwe parkeervakken aanleggen. In oktober worden de plannen besproken in de raadscom missies ruimtelijke ordening en financiën. De gemeente Wassenaar doet dit jaar voor het eerst mee aan de landelijke Gemeentedag. Het doel van de Gemeentedag, op zaterdag 19 september, is de burgers en de lokale overheid dichterbij elkaar te brengen. Dit jaar heeft de manifestatie het thema 'veiligheid' gekregen. In dat kader presenteren brand weer, politie en de afdeling openbare werken van de ge meente zich aan het publiek. Het accent van de dag ligt bij de brandweer, omdat de Ge meentedag dit jaar samenvalt met de Nationale Brandweer- dag. Op het terrein van de brandweerkazerne staan infor matiekraampjes opgesteld en worden demonstraties gegeven. Verder kan het publiek brand weervoertuigen bekijken. Hoog tepunt is een tocht in de 'korf van de brandweerautoladder. Tussen 11.00 en 14.00 uur kun nen de kinderen zich vermaken met allerlei spelletjes, waaron der het spuiten met een echte brandweerslang. Op de gemeentewerf aan de Johan de Wittstraat geven de af delingen civiele werken, groen voorziening en reiniging de monstraties. Ook moderne ver- keerstellers en landmeetappara- tuur zijn er te zien. De politie laat zich met voorlichting en een show van motoren en au to's ook niet onbetuigd. Burge meester P.H. Schoute geeft voor dit alles om 10.00 uur het start schot. leiderdorp/alphen a Het bevalt de gemeente Alke made absoluut niet, dat ze in het Groene Hart van Zuid-Hol land ligt. Als gevolg van die lig ging komt de woningbouw in Alkemade na 1994 praktisch stil te liggen. De politiek wenst zich daar niet bij neer te leggen. „Wij moeten alle kansen aangrijpen om onze eigen inwoners en de economisch gebondenen te kunnen huisvesten", vindt wet houder W. Nugteren (CDA/r uimtelijke ordening) Anders dan de andere ge meenten in de regio is Alkema de het niet eens met het besluit van rijk en provincie, dat na het jaar 2000 het aantal inwoners van het Groene Hart niet verder mag groeien. De gemeente heeft daarom de provincie ge vraagd Alkemade voortaan te beschouwen als een deel van Zuid-Holland-west. Nu valt de samenvoegingsgemeente nog onder het streekplan Zuid-Hol- land-oost, en daar worden de bouwbeperkingen steeds stren ger. In west mag de woning bouw gewoon doorgaan. En Alkemade wfl blijven bouwen. De overgrote meerderheid van de gemeenteraad van Alke made alleen Groen Links stemde tegen steunde dit voorjaar een motie, waarin bur gemeester en wethouders werd gevraagd bij de provincie aan te dringen op indeling van de ge- meeente bij Zuid-Holland-west. Dat verzoek is afgewezen. Deze maand buigt de provin ciale planologische commissie (PPC) in Den Haag zich over de structuurvisie van Alkemade. De verwachting is dat de vraag om ruimere bouwmogelijkhe den voor Alkemade niet wordt vervuld. Maar een meerderheid in de commissie ruimtelijk or dening wil het hoofd nog niet in de schoot leggen. Het Incest Preventieteam van de GGD Rijnstreek staat op de tocht. Reden is de weigering van de gemeente Alphen om de voorlichtingsprojecten te subsi diëren. Weliswaar krijgt de GGD dit jaar een bedrag voor ge maakte kosten, maar dat is slechts eenmalig. Het ontbreken van financiële ondersteuning betekent dat de GGD serieus moet nadenken over voortzetting van de projec ten. Dat valt te lezen in het jaar verslag van de gezondheids dienst over 1991. De nieuwe di rectrice L. Jonkers-Kuiper zou het erg jammer vinden wanneer de GGD gedwongen wordt het team te ontmantelen. In 1991 is begonnen met het preventieteam waarin behalve de GGD ook kruisvereniging Hart van Holland, de sociale dienst en het consultatiebureau voor alcohol en drugs zitting hebben. Het team heeft bij di verse instellingen voorlichting gegeven over de preventie van seksueel misbruik bij kinderen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een inwoner van Alphen heeft vrij dagmiddag dank zij doortas tend optreden weten te voorko men dat zijn polstas werd ge roofd. In het winkelcentrum Herenhof greep een naar schat ting 18-jarige jongen de tas van de Alphenaar. Maar het slacht offer stak zijn voet uit waarop de rover struikelde. leiderdorp Uit een enorme fles champagne spoten zaterdag de 'bubbls' over het Leiderdorpse senioren complex 't Keerpunt. Met het loslaten van de ballonnen werden de wiriels onder het complex officieel ge opend. De senioren in 't Keerpunt en in De Dillenburg, naast de Muzenof, hebben nu op loopafstand hun eigen apotheek, fysiotherapeut en kapsalon. De opening betekent het defitieve einde van tien jaar bouwperikelentaast de Muzenhof. Jarenlang stonden op dezelfde plaats hetonnen palen in het zogenaamde Palendrp, als stille getuige van een eerder bouwproject dat nooit werd afgerond. Ook de bouw van 't Keerpunt is iet helemaal foutloos gelopen. Een uitbreiding voor de bibliotheek onder de ouderenwoning blijkt te l*g te zijn om er een leeszaal in te vestigen. foto hielco kuipers warmond astrid van den berg Drie vikingen staan met een vaatje bier tussen hen in voor het café 'Het Wapen van War mond'. Ze staan zich moed in te drinken voor de derde zeilrace om de Schipper Vredenborg Bo kaal. Drie in brandweerpak ge stoken medezeilers kijken hoofdschuddend toe. Als het startschot is gevallen, rennen de deelnemers aan de race naar de Koepel aan de Leede. Daar lig gen dertig open zeilboten opge tuigd te wachten om zich in het strijdgewoel te begeven. De derde Warmondse Schip pertjesdagen brengen heel wat publiek op de been. Traditiege trouw is het zaterdag drukker in het dorp dan zondag. Op de nautische vrijmarkt bij de Ge meentehaven worden water sportspullen aangeboden aan koopgrage liefhebbers. Twee zeemanskoren zorgen er voor een gepaste sfeer. Verder trek ken de viswedstrijd, de pendel- vaart over de Kagerplassen en modelbootdemonstraties de nodige belangstellenden. Zondag zit het weer niet erg mee. Nu en dan trekt een kleine bui over en de wind laat zich onbetuigd. De deelnemers aan de zeilrace hebben de grootste moeite weg te komen van de kant. Eenmaal op 't Joppe, waar vier boeien gerond moet wor den, komt de wind wat meer in de zeilen. Maar echt spectacu lair gaat het er niet aan toe. Het publiek' dat zich bij de Koepel en op eiland Kouden- hoom heeft verzameld, ver maakt zich toch wel. De sleep boten, een vloot van zo'n vijftig schepen, liggen in de Gemeen tehaven te kijk. Schippers van kleine duwertjes van zo'n zes De start van de zeilrace tijdens de Schippersdagen. De wind zou het flink laten afweten. meter en giganten van ruim twintig meter ontvangen be langstellenden op hun dek. In tussen gaat de race - langzaam - door. De boot van Piet van Wijk komt na een klein uur als eerste weer langs de Koepel. De ploeg van Jan Lubach volgt even later. Bij de tweede ronde neemt de wind nog wat meer af. De boten lijken vanaf de kant langs de horizon te kruipen. De wed strijdleiding, die zich met flesjes bier langs de Leede heeft gepos teerd, overlegt over een eventu ele derde ronde. Uiteindelijk wordt besloten de deelnemers in de derde ronde alleen de eer ste boei te laten ronden. Daarna kan er worden gefinisht. Piet van Wijk ligt steeds aan kop. Hij gaat dan ook als eerst over de finish. Jan Lubach fi nisht als tweede. De winnaar van vorig jaar, Leo Huiser, die in de beslissende derde ronde op een zesde plaats ligt, mist een foto loekzui1dfrduin boei en moet zijn boot wenden. Hij verliest daardoor heel wat tijd en eindigt op een toch wel wat schamele achtste plaats. Maar de sfeer aan boord is er niet minder om, want in de tent bij de Gemeentehaven wacht de borrel en de uitreiking van de Schipper Vredenborg Bokaal.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9