Zege Thaise democraten Franse doem over veijaardag Europarlement Buitenland Opnieuw klap voor Siciliaanse maffia Stilte voor de uitbarsting VN-voedseldroppings Somalia in de ijskast President Bosnië niet naar overleg 'Joegoslavië' EG bereidt zich achter schermen voor op 'ramp' MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 Ind The Independent IPS* annaheim Bij zijn bezoek aan Annaheim, in de bij de presi dentsverkiezingen van november cruciale staat California, kreeg de Amerikaanse president Bush bij het traditionele handen- schudden hulp van zijn voorganger Ronald Reagan, foto afp Opnieuw joods kerkhof geschonden lyon Op een joods kerkhof in Lyon hebben onbekenden een tiental grafstenen omvergeduwd en met nazi-leuzen besmeurd. De grafschennis op de Gerland begraafplaats volgt op een soort gelijk incident in Herrlisheim, in de Elzas, twee weken geleden. In het Italiaanse Livorno hebben onbekenden de wanden van de synagoge met antisemitische leuzen besmeurd. De joodse ge meente in Livorno is een van de grootste van Italië. In het verle den werd de synagoge al meerdere malen met soortgelijke uitin gen van antisemitisme beklad. Gambia herstelt banden met Israël Jeruzalem» Gambia heeft gisteren zijn diplomatieke banden met Israël na bijna twintig jaar hersteld. Het overwegend islamitische Gambia is het vijftiende zwarte Afrikaanse land dat hiertoe is overgegaan sinds ongeveer 30 Afrikaanse staten kort na de Ara bisch-Israëlische oorlog van 1973 hun betrekkingen met Israël verbraken. Luchtinspecties boven Irak beperkt uss lasalle De inspecties van het luchtruim boven Irak kunnen worden beperkt tot vluchten van AWACS-waamemingsvliegtui- gen en minder dan veertig vluchten van gevechtsvliegtuigen per dag als het Iraakse leger zich in het zuiden in de lucht en op de grond rustig houdt. De Amerikaanse luchtmachtcommandant voor de regio, luitenant-generaal Mike Nelson, heeft dit gisteren gezegd aan boord van het marinecommandoschip USS Lasalle. Rechts geweld in oosten Duitsland berlijn In het oosten van Duitsland zijn asielzoekers voor het vierde achtereenvolgende weekeinde het slachtoffer geworden van rechts-extremistische aanslagen. In de Saksische stad Qued- linburg raakten acht mensen gewond toen een groep mensen die een asielcentrum bewaakten door neo-nazi's met stenen werden bekogeld. Het was de vijfde nacht van gewelddadighe den rond het tehuis. Elders in de deelstaat poogden onbekenden asielcentra in brand te steken, maar de politie wist de vlammen tijdig te doven. Neo-nazi's nu ook in Engeland londen Voor het eerst sinds de opmars van extreem-rechts in Europa is het afgelopen weekeinde ook Engeland opgeschrikt door geweld van neo nazi's. De Londense politie verrichtte 44 arrestaties. De problemen ontstonden zaterdagmiddag, toen en kele honderden neo-nazi's op Waterloo Station aankwamen voor een popconcert in een Zuidlondense pub. Vrijwel onmid dellijk braken gevechten uit met tegenstanders van de neo-na- Ramiz Alia krijgt huisarrest Tirana» Ramiz Alia is zaterdag onder huisarrest geplaatst op be schuldiging van machtsmisbruik. Alia werd in 1985 na de dood van Enver Hoxha president en partijleider van Albanië. Behalve Alia zijn 18 andere vertegenwoordigers van het vroegere regime, onder wie de vrouw van Hoxha, beschuldigd van misbruik van staatsgelden en macht. Resten tsarengezin naar Groot-Brittannië moskou Beenderen die algemeen worden beschouwd als die van de laatste Russische tsaar Nikolaas II en zijn gezin worden morgen voor definitieve identificatie naar Groot-Brittannië ge bracht. Britse patholoog-anatomen zullen genetisch materiaal van de in 1991 gevonden beenderen vergelijken met monsters van levende familieleden van de tsaar. Het onderzoek, dat zal worden uitgevoerd in een laboratorium van de Britse regering in Aldermaston bij Reading, zal naar verwachting een halfjaar in beslag nemen. IMF weert Joegoslavië Washington Het bestuur van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft besloten rest-Joegoslavië (Servië en Monte negro) niet toe te laten tot de jaarvergadering die het IMF bin nenkort samen met de Wereldbank in Washington houdt. Het IMF accepteert het 'nieuwe' Joegoslavië niet als opvolger van het 'oude' Joegoslavië. Democratische Partij grote winnaar: 79 zetels De democratische coalitie in Thailand heeft bij de giste ren gehouden verkiezingen een nipte overwinning be haald op de pro-militaire partijen. De coalitie behaalde 185 van de 360 parlementszetels, oftewel 51 procent. De partijleiders praten vandaag over de vorming van een re gering. Bangkok rtr-apte gaan leiden. Chuan Leek Pai heeft zich vanaf het begin scherp uitge sproken tegen de regering van Suchinda Kraprayoon, een ge neraal die na de verkiezingen van maart door het leger naar voren werd geschoven als pre mier, ofschoon hij niet had meegedaan aan de verkiezin- De grote, ietwat verrassende, winnaar was de Democratische Partij van Chuan Leek Pai, die volgens de officiële resultaten 79 van de in totaal 360 parle mentszetels in de wacht sleepte. Dat is een winst van 35 zetels vergeleken bij de verkiezingen van maart. De 54-jarige Chuan Leek Pai is op basis van de ver kiezingsuitslag de eerst aange wezene om de nieuwe regering Het verzet tegen Suchinda was groot. Hij werd gedwongen af te treden nadat zijn soldaten in mei het vuur hadden ge opend op anti-regeringsdemon stranten. Bij de rellen kwamen zeker 50 mensen om. Het blok van twee partijen waarop de militairen en Suchin da steunden, was al voor de nieuwe verkiezingen uiteenge vallen. Dit kwam doordat kan didaten van deze partijen die niet langer geassocieerd wilden worden met het bloedbad van mei, overstapten naar een nieu we partij, de Chart Pattana Par tij (Partij van National Ontwik keling) van Chatichai Choonha- Chuan Leek Pai zal aansturen op samenwerking met de Palang Dharma-partij van Chamlong Srimuang, die 47 ze tels kreeg. Chamlong leidde in Venezuela levert 'Rothschilds van maffiauit rome eelco v correspondent De Siciliaanse maffia heeft opnieuw een zware klap moeten incasseren. Een week na de arrestatie van de nummer twee van de Cosa Nostra, Giuseppe Madonia, werden zaterdag de drie broers Cuntrera in de boei en geslagen op het Romeinse vliegveld Fi- umicino. Zij worden beschouwd als de fi nanciële breinen van de internationale drugshandel en hadden hun hoofdkwartier in Venezuela. De drie mannen werden uitgeleverd door de Venezuelaanse regering. Het had Itali aanse verzoeken daartoe jarenlang gewei gerd. De autoriteiten in Caracas omschre ven de drie tot nu toe als succesvolle en eer lijke zakenmannen. De Venezuelanen zijn waarschijnlijk onder druk van de Ameri kaanse regering overstag gegaan. De arrestatie van Paolo, Gaspare en Pas- quale Cuntrera, respectievelijk 53, 58 en 62 jaar oud, staat voor de Cosa Nostra gelijk aan een aardbeving. Een grote baas als Ma donia, hoe belangrijk ook, is te vervangen, maar met de Cuntrera's ligt dat anders. Zij hebben sinds zij hun dorpje Siculiana, nabij Agrigento, 25 jaar geleden verlieten, een in ternationaal netwerk opgebouwd waarin al leen zij de weg weten. De drie worden de 'Rothschilds van de maffia' genoemd. Hun kennis van de finan ciële wereld is even groot als die van de handel in wapens en drugs. Ze vormen een spil tussen de stroom heroïne afkomstig uit de 'Gouden Driehoek' in Azië en die van de cocaïne uit Zuid-Amerika. Via een vijftigtal ondernemingen en ban ken in Caracas is het hen gelukt miljoenen 'narco-dollars' (drugsgeld) wit te wassen. Belangrijke 'steunpunten' heeft de clan in Canada, de Nederlandse Antillen, Panama, Groot Brittannië, Zwitserland, Cyprus en Thailand. Hun bezit in de wereld wordt ge schat op 800 miljoen gulden. Manila Rook stijgt op uit de kra ter van de vulkaan Pinatubo. Vul- kanologen waarschuwen ervoor dat de vulkaan op de Filipijnen opnieuw tot uitbarsting kan ko men. Bij een uitbarsting vorig jaar kwamen achthonderd mensen om het leven. De as die bij de uitbar sting op de hellingen terecht kwam, komt nu door de moesson regens in niets ontzienende mod derstromen naar beneden. Op- VN vrezen komst teveel Somaliërs mei de pro-democratische ac ties. Ook de Nieuwe Aspiratie- Partij (NAP) behoort tot de anti- militaire partijen. Deze leed ver geleken bij maart een gevoelig verlies en haalde slechts 51 ze tels in plaats van de 72 die zij een half jaar geleden nog wist te veroveren. De kleine Solidari- teitspartij, goed voor 8 zetels, zal ook door Chuan worden be naderd om deel te nemen aan de coalitie. Ook de Chart Patta na, die 60 zetels kreeg, is bereid deel te nemen aan een anti-mi litaire coalitie. De traditionele pro-militaire Chart Thai moest gisteren haar plaats als grootste partij afstaan aan de Democratische Partij. Toch boekte Chart Tai nog vijf zetels winst. Een zwaar ondervoed Somalisch jongetje wacht op zijn rantsoen 'un- t' in een vluchtelingenkamp in Centraal-Somalia. 'Unmix' is een idzaam produkt dat door de naar Somalia wordt gestuurd. De voorgenomen voedseldrop- pings van de Verenigde Naties (VN) boven het Somalische ilatteland zijn voorlopig van de iaan. Dit vanwege de uitgebrei de publiciteit die de media er aan hebben gegeven. Gevreesd wordt dat door die publiciteit duizenden uitgehonderde So maliërs naar de droppingsplaat sen zullen komen, wat kennelijk niet de bedoeling is. „Het werkt niet met zoveel publiciteit. We zetten het idee een tijdje in de ijskast," aldus een VN-functionaris, die de zaak niet verder wilde toelich ten. Al eerder werd tot uitstel besloten, nadat een van de be langrijkste militaire machtheb bers in het land, generaal Mo- hamed Farrah Aideed, zijn goedkeuring aan de droppings had onthouden. nieuw zijn honderden mensen om het leven gekomen. foto epa sarajevo-hatfield ap-anp De Bosnische president Alija Izetbegovic neemt vrijdag niet deel aan het Geneefse vredes overleg over 'Joegoslavië'. Izet begovic reageert daarmee op de aanhoudende Servische aanval len op de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Izetbegovic zei vol gens radio Sarajevo ook dat het Joegoslavische federale leger (JNA), dat de Serviërs steunt, ex tra tanks naar zijn land heeft ge stuurd en dat Servische vliegtui gen aanvallen op Bosnische dorpen uitvoeren. De EG-ministers van buiten landse zaken zijn het zaterdag eens geworden over een militair vliegverbod boven Bosnië. De VN-Veiligheidsraad zal worden gevraagd waarnemers te statio neren op vliegvelden in 'Joego slavië' om de naleving van dat vliegverbod te controleren. De eis aan de Serviërs in Bos nië om hun zware wapens on der toezicht van de VN te plaat sen, is het afgelopen weekeinde maar ten dele nagekomen. De Bosnische Serviërs meldden za terdag dat ze hun zware wapens rond de steden Sarajevo, Bihac, Jajce en Gorazde onder VN-toe- zicht hebben gesteld. Maar gis teren namen de Serviërs toch nog Bihac onder vuur. Snelle hulp na orkaan Hawaii hatfield peter de vries eg correspondent Een diplomatiek rampenplan is nog niet opgesteld, want dat is het noodlot tarten, maar achter de schermen van de EG wordt er serieus rekening mee gehou den dat de Franse bevolking aanstaande zondag in een refe rendum het Verdrag van Maas tricht afwijst. In diplomatieke kringen wor den inmiddels wèl de eerste voorbereidingen voor een cri sisberaad getroffen, nu de laatste opiniepeilingen in Frankrijk opnieuw een nek-aan- nekrace voorspellen (drie van de vier peilingen geven de voor standers een nipte voorsprong). Afgesproken is dat direct na het bekend worden van de uitslag de ministers van financiën en van buitenlandse zaken van de twaalf EG-landen (op dat mo ment allen in de VS aanwezig) bijeen zullen komen. De bewindslieden van finan ciën zullen snel moeten hande len om te voorkomen dat er na een non of een heel nipt oui nog meer onrust en paniek ontstaat op de financiële markten. De ministers van buitenlandse za ken moeten bij een Frans 'nee' een datrum prikken voor een extra EG-top. Uit de agenda voor die conferentie moet dui delijk worden of de Twaalf op nieuw willen onderhandelen over een afgeslankte en aange paste versie van het verdrag, of dat dat door de grote tegenstel lingen onmogelijk is. Algemeen wordt er vanuit ge gaan dat een Franse afwijzing van 'Maastricht' het einde van dat verdrag betekent, maar on duidelijk is welke gevolgen het zal hebben voor de rest van de Europese samenwerking. De Nederlandse minister Hans van den Broek (buitenlandse zaken) hield de moed erin: „We hou den zonder Maastricht het no dige van de EG over". correspondent Het zal eerder als bemoediging dan als felicitatie worden opgevat als de 518 Europarlementariërs elkaar morgen in Straatsburg de hand schudden. Want de kalender mag dan vertellen dat de dag is aangebroken om het veertigjarig bestaan van het Europees Parlement te vieren, de hoofden staan in het geheel niet naar feesten. Eerst moet de vraag worden beantwoord of het leven bij veertig begint of dat nu juist de tijd is aangebroken van de grote, sombere midlife-crisis. En dat antwoord wordt pas zondagavond laat of maan dagochtend vroeg gegeven, als de uitslag bekend is van het Franse referendum over het Verdrag van Maastricht. Tot voor kort had eigenlijk niemand stil gestaan bij de dag van morgen, die de eerste bijeenkomst markeert van de Ge meenschappelijke Vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS), de formele voorloper van het Europees Parlement. „Het moet," mompelde menigeen de afgelopen da gen, „wel een Fransman zijn geweest die deze datum uit de historie heeft opge diept." Want nu eenmaal is aangekon digd dat morgen negentig plechtige mi nuten zullen worden gewijd aan de 'ver jaardag', voelt iedereen zich wel ver plicht om met een opsteker voor een Frans oui voor de dag te komen. De Duitse christendemocraat en huidig voorzitter van het Europees parlement, Egon Klepsch, heeft dat laatste zelfs met zoveel woorden verordonneerd. Het par lement zal, zei hij, er in de komende da gen „alles aan doen om een gunstige bij drage te leveren aan een Frans ja". Tij dens deze eerste vergadering sinds het zomerreces zal men ieder onderwerp, dat ook maar enigszins gevoelig kan zijn voor de Franse ziel, uit de weg gaan. In de woorden van Europarlementariër Eis- so Woltjer (PvdA): „Ik kan me goed voor stellen dat al te cruciale onderwerpen deze week niet tot een hoogtepunt zul len worden gevoerd." Zo zou deze herfst feitelijk de discussie moeten worden afgerond over de toe komstige permanente zetel van het Eu ropees parlement: in het Franse Straats burg of, zoals het grootste deel van de Europarlementariërs wil, in het Belgi sche Brussel. Deze zittingsweek is dit thema ondenkbaar. Woltjer: „Zo gek zijn we nu ook weer niet." Maar ook een op het oog minder contro versiële zaak als de behandeling van een rapport over de graanpolitiek dreigt deze week te worden geschrapt. Want stel je voor dat een Franse graanboer er aan stoot aan neemt en dat met een krachtig non tot uitdrukking brengt. Het is overigens niet van harte dat het Europees parlement in de bres springt om de Franse president Mitterrand als nog aan een 'ja' voor Europa te helpen. Wat het nu te redden Verdrag van Maas tricht zegt over de uitgebreidere be voegdheden van het parlement, gaat de meeste Europolitici lang niet ver genoeg. Maar zelfs dat kleine beetje extra dat Maastricht biedt, blijkt nu ook nog eens op losse schroeven te staan. „Het nee van Denemarken was ver schrikkelijk, maar een nee van Frankrijk zou catastrofaal zijn," zegt Eisso Woltjer. „Dat zal vele politieke gevolgen hebben en het parlementaire werk en de besluit vorming jaren terug zetten. We mogen Maastricht niet afdoen met de woorden dat het maar een verdragsvoorstel is ge weest en dat de grenzen toch wel open zullen gaan. Zo zal het niet functione ren." Het enige positieve in de twee referenda ligt volgens Woltjer in het nu alom er kende feit dat de discussie over Europa weer op gang moet komen. „Ook onze taakopvatting als parlement zal een an dere moeten worden. Wij staan te ver van de publieke opinie af. De discussie over Europa zal in de komende jaren hoog op de agenda prijken en veel inten siever worden gevoerd. Dat is een nieu- En dan: „Ach, dat van die veertig jaar moet je maar vergeten. Vijftig jaar, daar kan ik me iets bij voorstellen... Wie heeft dit eigenlijk bedacht?" uhue Rtr-AFP Het Amerikaanse leger heeft gisteren op grote schaal hulp gebracht naar het Hawaiiaanse eiland Kauai waar de orkaan Iniki eind vorige week een spoor van vernieling trok. Vier mensen vonden de dood en honderd anderen raakten ge wond. De materiële schade wordt geschat op meer dan 1,5 miljard gulden. Zeker 8.000 mensen zijn hun huis kwijtge raakt. President Bush verklaarde on middellijk na het passeren van de orkaan een groot deel van Hawaii tot rampgebied. Na de kritiek dat de federale overheid te traag had gereageerd toen de orkaan Andrew vorige maand huis had gehouden in Florida, werd nu veel slagvaardiger op getreden. De wervelstorm, die wind snelheden van 260 kilometer per uur bereikte, ging vrijdag dwars over Kanuai, een toeris teneiland waar ongeveer 90.000

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4