Verstekeling: Kapitein schoot op ons 'Alles maar gedogen, dat trekt junks' Binnenland Kosto houdt nog vast aan gedoogdenregeling MAANDAG 14 SEPTEMBER 'Opvang van zeehonden niet zinvol' Mislukte ontsnappingspoging Criminelen ook in buitenland 'geplukt' Rooie Vrouwen gaan hun bestaansrecht bewijzen Charme uit Japan ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappenke Persdienst Taxichauffeur vermoord in Boxtel boxtel In Boxtel is zaterdagavond in de woonwijk Oost een 19- jarige taxichauffeur uit Liempde doodgestoken. Buurtbewoners die zijn hulpgeroep hoorden, waarschuwden de politie. In de taxi werd alleen de hevig bloedende chauffeur aangetroffen die later tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. De politie heeft nog geen signalement van de dader. Van den Broek niet naar NAVO brussel CDA-minister van buitenlandse zaken Van den Broek ziet een benoeming tot secretaris-generaal van de NAVO zo goed als zeker aan zijn neus voorbijgaan. De huidige topman van het defensiebondgenootschap, Wömer, heeft vorige week achter de schermen steun gevonden voor een onverwachte her benoeming. Vooraanstaande diplomaten, die anoniem wensten te blijven, hebben dat het afgelopen weekeinde verklaard. Tot nu toe werd aangenomen dat Wömer, wiens termijn in Brussel dit jaar afloopt, om gezondheidsredenen niet zou bijtekenen als i-generaal van de NAVO. Man stapt uit rijdende camper goes» Een 35-jarige Duitser is zaterdagavond op rijksweg 58 bij Goes per ongeluk uit een rijdende kampeerwagen gestapt en op de rijbaan beland. De man lag achter in de kampeerwagen een tukje te doen. Toen hij wakker werd en de toiletcabine opzocht, koos hij de verkeerde deur. Hij kwam op de snelweg terecht en zag de kampeerwagen met een vaartje van tachtig kilometer per uur verdwijnen. De bestuurder reed nog een flink eind door, maar stopte uiteindelijk toen hij werd gealarmeerd door het klapperende deurtje. Het slachtoffer werd met diverse schaaf wonden naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Vluchtelingenwerk blij met uitspraak Raad van State den haag gpd-/> Staatssecretaris Kosto (justitie) houdt voorlopig vast aan de ge doogdenregeling. Zijn ministe rie onderzoekt wel of de kritiek van de Raad van State op de re geling gevolgen heeft voor de pakweg 10.000 gedoogden in Nederland. De Raad van State velde eind vorige week in twee gerechtelijke procedures een vernietigend oordeel over de gedoogdenregeling. De Vereniging Vluchtelingen- Werk Nederland ziet deze uit spraak van de Raad van Sate als ,,een grote overwinning". Een Srilankees en een Iraniër krijgen als gevolg van de uitspraak als nog recht op de C-status in plaats van de gedoogdenstatus. „Iedere gedoogde die nu door procedeert tot de Raad van Sta te kan zijn status van gedoogde laten omzetten tot de C-status", aldus woordvoerder Biesma van deWN. De C-status geeft vergunning tot verblijf in Nederland. Met de C-status mag je bovendien in Nederland werken en/of stude ren. Gedoogden mogen slechts tijdelijk blijven; ze kunnen elk moment worden teruggestuurd. De Raad van State vindt het bevreemdend dat justitie de zelfde motieven hanteert om ie mand de C-status te geven als om iemand in de gedoogden- categorie te plaatsen. In beide gevallen mag de asielzoeker al dan niet tijdelijk in Neder land blijven omdat hij of zij in eigen land het risico loopt te worden vervolgd. Verreweg het merendeel van de aszielzoekers in Nederland zijn zogeheten gedoogden. Hun aantal schommelt rond de 10.000, vooral afkomstig uit So malia en Etiopië. Het zijn men sen van wie niet kan worden aangetoond dat het vluchtelin gen zijn. Maar omdat ze hoogstwaarschijnlijk grote risi co's lopen in eigen land, wor den ze in Nederland tijdelijk ge- 14.15 uur De draagmoeder 14.45 uur The Oprah Winfrey Show 15.30 uur Santa Barbara (start) 16.30 uur Prijzenslag 17.00 uur 5 uur show 18.20 uur The Bold and the Beautiful!! 20.30 uur Vrienden voor het leven!!! (start) 22.55 uur Studs (start) De opvang van zeehonden in de crèche van Lenie 't Hart in Pie- terburen is niet zinvol. De han delwijze van de medewerkers verstoort de natuurlijke ontwik keling van de Waddenzee. Dat stelt de bioloog drs. N. Dankers van het Instituut voor Bos en Natuuronderzoek (IBN) op Texel. Hij vindt dat door de crè che te intensief wordt gespeurd naar zieke dieren waardoor twee derde van de jonge grijze zeehonden wordt meegeno- De kritiek van Dankers wordt door Lenie 't Hart „onfatsoen lijk" genoemd. „Het is onzin dat twee derde van alle jonge grijze zeehonden in Pieterburen ver blijft. Er zijn dit jaar drie jongen bij ons binnengebracht terwijl er in totaal dertig zijn geboren. Ook pakken wij niet zomaar zeehondjes uit zee. De dieren die hier komen zijn echt ziek, vaak nog ernstig ook." Volgens haar komt de kritiek van Dankers voort uit een ande re visie op de ontwikkeling van de Waddenzee. „Wij vinden dat we zowel de watervervuiling moeten aanpakken als de zee honden moeten redden. Dan kers daarentegen vindt dat de mens zo min mogelijk moet in grijpen en dat de vervuiling van het water eerst moet worden aangepakt." Nederlanders wellicht langer in Cambodja Het Nederlandse bataljon mari niers moet zeker een half jaar en wellicht nog langer op volle sterkte actief blijven in het wes ten van Cambodja. De bevel hebber van de VN-troepen in Cambodja, generaal Sanderson, maakte afgelopen zaterdag in een gesprek met minister Ter Beek van defensie duidelijk dat het streven de Cambodjaanse guerrillabeweging Rode Khmer te ontwapenen, anders niet lukt. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking riep de in ternationale gemeenschap za terdag op veel meer druk uit te oefenen op Thailand, zodat de Rode Khmer verder kan worden geïsoleerd. Thailand onder houdt levendige economische contacten met de Rode Khmer, g waardoor de guerrillagroepering in staat is grote financiële reser ves op te bouwen. De Rode Khmer blokkeert al maanden de uitvoering van de Ni akkoorden van Parijs uit 1991, jwaardoor onder meer het ont- I wapeningsprogramma dat de H VN in Cambodja uitvoeren, em- Q stig wordt vertraagd. Volgens Amsterdam» Twintig minuten hielden deze twee gevangenen het gisteravond uit op een muur van de Bijlmerbajes in Amster dam. Zij probeerden met aan el kaar geknoopte beddelakens te ontvluchten. Nadat de politie had gedreigd ze met een brandspuit van de muur te spuiten, kozen ze eieren voor hun geld en kwamen naar beneden. Een derde gevan gene die bij de ontspanningspo ging was betrokken, viel van twaalf meter hoogte en brak zijn been. De uitbraakpoging werd door de bewaking van de gevan genis ontdekt die de politie in schakelde. De gevangenen, die in voorarrest zaten op verdenking van inbraken, geweldsdelicten en een drugszaak, braken rond negen uur gisteravond een raam op de vierde verdieping van een van de torens van het gevangeniscom plex. Ze hebben daarvoor een deur als stormram gebruikt foto anp paul eyzinca Ter Beek staat daardoor de s biliteit in het land op het spel. Hij achtte het daarom uitgeslo ten dat de Nederlandse militaire aanwezigheid kan worden te ruggeschroefd. Het huidige ba taljon mariniers wordt volgens plan in december 1992 afgelost. Marechaussee stelt onderzoek in De koninklijke marechausse gaat onderzoeken of de ka pitein van het Nederlandse vrachtschip Daniella heeft geschoten op acht Afrikaanse verstekelingen. Zij zijn eind vorige maand in Lagos in Nigeria aan boord gegaan van het bijna zesduizend ton metende vrachtschip. Kortgele den zijn de verstekelingen in Rotterdam en Zaandam van boord gehaald. Daar hebben ze verklaard dat ze aan dek zijn vastgeketend en dat de kapitein op hen heeft ge schoten. den haag gpd staan aan boord een wapen te gebruiken om bijvoorbeeld Volgens de marechaussee zou muiterij te voorkomen. Onder dat noodzakelijk zijn geweest zoek moet nu uitwijzen of het omdat de verstekelingen amok wapengebruik gerechtvaardigd zouden hebben gemaakt. Het is was en of strafbare feiten zijn een kapitein in principe toege- Een van de verstekelingen heeft verklaard bij de schietpar tij in zijn voet te zijn geraakt. Ook heeft de man gezegd dat oorspronkelijk tien verstekelin gen aan boord waren, maar dat er sinds de schietpartij twee worden vermist. De Rotterdamse politie heeft het incident al onderzocht. Vol gens H. de Geus, hoofd grens bewaking bij de rivierpolitie in de Maasstad, was er geen aan leiding de zaak verder te onder zoeken. Het verhaal van de twee verstekelingen die zouden wor den vermist, was volgens De Geus onsamenhangend. Een politie-arts heeft de wond in de voet van een van de verstekelin gen bekeken, maar kwam tot de conclusie dat dit geen schot wond kon zijn. Volgens De Geus heeft de ka pitein toegegeven dat hij heeft geschoten, maar in de lucht. „Wij hebben geen reden daar aan te twijfelen, want de kogel gaten zaten in het dak. Dat is gebeurd omdat hij plotseling acht mensen op de brug had staan die zich nogal bedreigend gedroegen." Het schip telt der tien bemanningsleden. De koninklijke marechaussee bekijkt vandaag met de rivier politie en de officier van justitie of de kapitein wordt vervolgd. Het schip gaat donderdag weer naar Lagos. Het was de bedoe ling de vier overgebleven verste kelingen daar weer aan wal te zetten. De andere vier zijn dins dag al naar Lagos gevlogen. Het kamerlid Sipkes (Groen Links) zal over de kwestie vra gen stellen aan staatssecretaris Kosto van justitie. Zij wordt daarbij gesteund door Van Traa (PvdA). De kamerleden willen dat de verstekelingen hier in elk geval kunnen blijven om als ge tuige te worden gehoord. Als justitie op hun eventuele asiel aanvraag negatief zou reageren, zouden zij naar haar mening niet met het zelfde schip terug mogen. Verder willen de kamerleden meer weten over de gevolgen van een wetsvoorstel waarin ge zagvoerders strafbaar worden gesteld als zij verstekelingen aan boord hebben. Nu is er al leen een meldingsplicht. De vrees bestaat dat als kapiteins strafbaar zijn als zij verstekelin gen hebben, in de hand wordt gewerkt dat ze eerder onge merkt aan land worden gezet of op zee overboord worden ge werkt. Het aantal in Nederland aan gehouden verstekelingen neemt toe. Vorig jaar ging het om 263 personen; tot en met augustut van dit jaar zijn er al 225 van boord gehaald. Nederland en VS gaan vermogens confisqueren den haag anp Criminelen die naar het buitenland zijn uit geweken kunnen binnenkort financieel worden aangepakt. Minister Hirsch Baliin van justitie werkt aan een wetsvoorstel om beslag te leggen op hun vermogen. Tot dus ver is het wettelijk alleen mogelijk criminele organisaties in Nederland 'kaal te plukken'. Nederland heeft het afgelopen weekeinde met de Verenigde Staten een verdrag geslo ten om gezamenlijk het vermogen van cri minele organisaties aan te pakken. Den Haag en Washington zullen informatie uit wisselen over de aanwezigheid van crimi neel vermogen en vervolgens die gelden confisqueren. De 'buit' wordt verdeeld. Voor de Amerikaanse justitie zijn vooral Schiphol en de havens van Rotterdam en Amsterdam van belang. Voor Nederland zijn de grote Amerikaanse havensteden in teressant. Nederland wil een dergelijk ver drag ook sluiten met de Nederlandse Antil len, die bekend staan als financieel toe vluchtsoord voor criminelen in wapen- en drugshandel. Hirsch Ballin komt in zijn wetsvoorstel met een vervolg op het succesvolle 'plukbe- leid' tegen criminelen. Daarbij kan Justitie echter alleen aan het vermogen komen als de verdachte met naam bekend is en voor de rechter kan worden gedaagd. In het wetsvoorstel kan ook 'los' aangetroffen ver mogen door justitie worden ingenomen, zonder dat iemand wordt gedagvaard. Volgens de minister is een dergelijke wet geving noodzakelijk om de topfiguren van de criminele organisaties te treffen. Van misdaadorganisaties worden veelal alleen de koeriers gepakt. De leidinggevende figu ren blijven meestal buiten schot. Ook het totaal aan het internationaal crimineel ver mogen, dat in Nederland jaarlijks op tien miljard gulden wordt geschat, noopt vol gens de minister tot maatregelen. Hirsch Ballin wil de opbrengst van de confiscaties van criminele gelden gebruiken voor de rechtshandhaving en criminaliteits bestrijding. bennekom anp De PvdA-voorzitters Rottenberg en Vreeman zullen het budget van de PvdA-vrouwenorganisa- tie 'de Rooie Vrouwen' niet ver der aantasten. Ze willen eventu eel zelfs extra geld uittrekken wanneer de Rooie Vrouwen erin slagen via de vernieuwing van de PvdA mede gestalte te geven. Zo'n honderd Rooie Vrouwen besloten zaterdag in Bennekom „de uitdaging" van het PvdA- voorzittersduo aan te gaan. Ze willen zich de komende tijd ma nifesteren als een nog steeds broodnodige feministische be weging die in en buiten de par tij voor het voetlicht treedt met heldere standpunten over zaken die vrouwen raken en aangaan. De twintig jaar geleden opge richte organisatie voelde zich bedreigd in haar voortbestaan toen Rottenberg en Vreeman de Rooie Vrouwen vorige week op sterven na dood verklaarden. Rotterdamse korpschef Hessing vindt kritiek ongenuanceerd Minister d'Ancona (WVC) staat op voor hand niet negatief tegenover het idee van de gemeente Rotterdam om onder toezicht van de politie harddrugs te verstrekken aan zwaar verslaafden. De minister zei dit gisteravond in het NOS- radioprogramma Medelanders Neder landers. „Ik geloof niet dat het mij past om meteen te roepen dat ik het voor stel omhels, maar nog minder verwerp ik de voorstellen zoals die worden ge daan." De artsenorganisatie KNMG wil niet meewerken aan de vrije verstrek king van heroïne aan verslaafden. Ook minister Hirsch Ballin (justiüe) sprak zich vorige week vierkant tegen het plan uiL rotterdam willem meyboom en johan groeneveld anp „Te snel en ongenuanceerd." Zo noemt de Rotterdamse korpschef Rob Hessing de eerste reacties uit politiek Den Haag op zijn plan de overlast door junks aan te pakken. „Laat men eerst de voorstellen eens goejl lezen. Heeft Den Haag een pasklaar antwoord op de groeiende over last?". zo vraagt Hessing zich af. In de discussie die door het plan is aangezwengeld, lijkt het alleen maar te gaan om legalisering van drugs. „Onzin, het gaat om een samenhangend plan waarin we de harde criminaliteit de oor log verklaren, de drugs-overlast zover mogelijk willen terugdringen en in derdaad de zwaarst verslaafden onder strenge medische en sociale begeleiding drugs willen geven. Bij dit laatste gaat het om een experiment. Maar dat voor de aanpak van het drugsprobleem on conventionele middelen nodig zijn, staat voor de Rotterdamse politie maar ook voor het stadsbestuur als een paal bo ven water." Volgens de korpschef schreeuwt de sa menleving oni maatregelen tegen de groeiende overlast. „De grenzen van de tolerantie zijn al lang overschreden. We hebben ook verantwoordelijkheid. Die begrippen moet je niet met elkaar ver warren. Het gevoel van onveiligheid is de mensen tot de lippen gestegen." Het beleid dat de politie voorstaat, be vat drie onderdelen. Aanpak van de drugsoverlast, aanpak van het probleem van de illegale Marokkanen en een kei harde aanpak van de georganiseerde cri minaliteit. Vooral dat laatste vindt Hessing be langrijk: „De gevolgen van de georgani seerde criminaliteit beginnen om de hoek. Daar wordt gehoereerd, gegokt en gedeald, met een intensiteit als nooit te voren. Dit jaar telt Rotterdam al ruim dertig moorden, waarvan het gros in de drugssfeer. De burger zal zich van liqui daties in de onderwereld niet direct iets aantrekken maar wel van een dode die in een tapijt gerold op de hoek van de straat ligt. Dat bevordert niet echt het veiligheidsgevoel De argumenten tegen het verstrekken van drugs vindt Hessing niet steekhou dend. Veel gehoord is de bewering dat het drugstoeristen aanzuigt. Het tegen deel is volgens de korpschef waar. Zeker omdat in het plan de grootste groep ver slaafden met harde nand zal worden aangepakt. „Is dat nou zo wervend? De huidige situatie alles maar gedogen bij gebrek aan beleid dèt is wervend." De tegenstanders roepen om het hardst dat een proef met verstreklcing van opiaten de eerste stap is op weg naar legalisering van harddrugs. Over die be weringen haalt de korpschef zijn schou ders op. Ten eerste is daar in het plan in de verste verte geen sprake van. „Dat is internationaal onmogelijk." Het plan voorziet in verstrekking aan, wat Hessing noemt, de „terminale groep, verslaafden van wie je niet verwacht dat ze er ooit nog af raken. Dat is een beperkte groep." Het leeuwedeel van de tussen de 3.000 en 3.500 harddnigsverslaafden in Rotter dam komt niet in aanmerking voor de proef met verstrekking. Voor diegenen die regelmatig overlast bezorgen, heeft Hessing een bikkelharde aanpak op het oog. „Elke auto-inbraak, elke fietsendief stal moet weer worden bestraft, met de hoogst mogelijke straf. Nu is de situatie zo dat ze vijf, zes. tien keer worden opge pakt, misschien een weekje zitten, en dan weer op straat lopen. Dat moet voorbij zijn. De rechtstaat maakt zich daarmee belachelijk." „Als alternatief kunnen ze in het plan Idezen voor een stringente ontwennings kuur", stelt de korpschef. „Als daardoor twintig procent van de drugs afraakt, is dat meegenomen. Maar daarmee is het niet afgelopen. We moeten ook zorgen voor huisvesting en werk voor hen, an ders zijn we binnen de kortste keren weer terug bij af." Het Rotterdamse drugsplan borduurt voort op experimenten als Perron Nul. „Daar ben ik apetrots op. Ook bij dit project gaat het om overlastbestrijding. ontmoediging en beheersing. Maar nu is het tijd voor de volgende stap." Ondanks alle kritiek uit Den Haag zal het plan volgens Hessing niet in een la verdwijnen. De Rotterdamse politiek steunt het idee immers. Hessing „En het maakt niet zoveel uit of Hirsch Ballin voor of tegen is. Wat wij willen kan bin nen de bestaande wetgeving Wij laten wetenschappers onderzoeken hoe we terminale verslaafden uit de criminele hoek kunnen weghalen en onder me- dtodl aocÉÜ lowfchl tam plaatsen. Wat daarbij wordt verstrekt? Het zal me een zorg zijn. Mij gaat het om de veilig heid." tiel» 'Charme uit Japan' was de inzending van het stadje Buren afgelopen zaterdag tijdens het jaarlijks terugkerende Oogst-Fruit-corso in Tiel. foto anp»COR de kock

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3