van hoogleraar gezochte man i Guzman: tot meest Etiopiërs in Israël zijn het wachten moe Steeds minder hulp VS voor Latijns Amerika Groeiende kritiek op beleid Wereldbank en IMF Feiten &Meningen MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 2 iCAnh Vorig jaar februari zagen verbaasde Peruanen voor de eerste keer in twaalf jaar de geheimzinnige maoïstische guerrillaleider Abimael Guzman, bijgenaamd president Gonzalo. De Peruaanse televisie zond video-opnamen uit van een feestje van het Centrale Comité van Sendero Lu- minoso, het Lichtend Pad. De opnamen waren in 1987 en 1989 gemaakt en tonen Guzman die met een van de vrouwelijke kaderleden danst als 'Zorba de Griek'. Een inwoner van Lima leest het nieuws van de arrestatie van de 57-jarige Abimael Guzman, de leider van de terreurorganisatie Lichtend Pad. foto» ap UMA IPS-ANP Sinds Guzman (57 jaar) de ge wapende strijd twaalf jaar gele den begon, was de geheimzin nige leider niet meer gezien. De strijd tussen Lichtend Pad en het Peruaanse leger heeft al aan meer dan 25.000 mensen het le ven gekost. Volgens Amnesty Internationaal is Lichtend Pad verantwoordelijk voor de helft van de slachtoffers. De materië le schade ten gevolge van de bloedige strijd wordt geschat op 20 miljard dollar. Nieuwe rekruten van Sendero zweren trouw aan president Gonzalo; „leider van de Peru aanse communistische partij en de wereldrevolutie". Bloed-bijdrage Bloedvergieten is een essentieel onderdeel van de strijd. De zo- genaamde*'bloedbijdrage' speelt een belangrijke rol in de leer van Lichtend Pad. De 'bloedbijdrage' is het aantal li ters bloed dat moet vloeien voordat de ideale boerenstaat is bereikt. „De bloedbijdrage is een onderdeel van de wereld wijde revolutie. De meeste slachtoffers vallen door het op treden van onze vijanden en niet door onze handen. Zij vor men met hun geweld zeeën van bloed terwijl wij slechts enkele druppels veroorzaaken", heeft Guzman eens gezegd. Lichtend Pad betrekt zijn in komsten uit de verbouw van co caïne in de gebieden die het be heerst. Tegen flinke betaling biedt Lichtend Pad de coca boeren in de Andes 'bescher ming'. Het jaarlijkse inkomen van de organisatie wordt ge schat op 20 tot 40 miljoen dol lar. Carlos Ivan DeGregori is een deskundige op het gebied van Lichtend Pad en vergelijkt de organisatie met de Rode Khmer in Cambodja. Net zoals de Rode Khmer streeft Sendero naar de boerenheilstaat en wil Peru te rugbrengen tot het „jaar nul" en schuwt daarbij geen enkel mid del. De Peruaanse Communistische Partij (PCP) is de officiële naam van Lichtend Pad. De PCP werd in de jaren zestig in de provin cie Ayacucho opgericht en is ge baseerd op de gedachten van Jose Carlos Mariategui. De jour nalist Mariategui zocht in de ja ren twintig naar een Peruaanse vorm van socialisme. Deze vorm baseerde Mariategui op het 'oercommunisme van het Inka-rijk' en het marxisme van de twintigste eeuw. In de jaren zestig voegde Abi mael Guzman, professor in de filosofie aan de Sint Cristobal- universiteit van Ayacucho in de Andes, hieraan de leer van Mao Zedong toe. Guzman verzamel de volgelingen om zich heen en ging in 1976 ondergronds. In 1980 lanceerde Guzman de ge wapende strijd tegen de „facis- tische regering in Lima". Hij ontwikkelde een dodelijk effec tieve guerrilla-tactiek: de onder grondse strijders verbergen na elke aanslag hun wapens en ke ren naar huis terug, waardoor ze ongrijpbaar blijven voor de autoriteiten. Van verraad ver dachte dorpelingen worden door „volkstribunalen" ter dood veroordeeld. Martelaar „Alleen het geweer kan Peru redden", is een van de slogans van Sendero. De guerrilla van Lichtend Pad is zeer succesvol en teistert nu ook de hoofdstad Lima. Het offensief tegen de hoofdstad heeft al aan talloze inwoners het leven gekost. Uit angst voor autobommen en an dere aanslagen hebben de in woners inmiddels 10.000 stra ten in de hoofdstad afgesloten. In de afgelegen streken van Peru is Sendero al min of meer heer en meester. Sendero vindt een vruchtbare voedingsbodem onder de verarmde Indiaanse plattelandsbevolking. Volgens de Verenigde Naties leeft de helft van de 22 miljoen Perua nen „in extreme armoede". Sendero belooft de arme bevol king op het platteland en in de slopppenwijken rondom Lima „bevrijding en verlossing". Enrique Obando van het Peru aans Centrum voor Internatio nale Studies vergelijkt Peru met Libanon, waar niemand meer effectieve controle uitvoert over het land. „Dit conflict kan nog jarenlang doorgaan", zegt Obando. Deskundigen denken niet dat Lichtend Pad met de arrestatie van Guzman zal ophouden te bestaan. Daarvoor is de organi satie te goed georganiseerd. In tegendeel, de vrees bestaat dat Guzman zal uitgroeien tot een 'nationale martelaar' die vanuit zijn gevangeniscel de 'revolutio naire strijd' zal voorzetten. TEL AVIV AD BLOEMENPAAL CORRESPONDENT De Etiopische immigranten in Israël lange tijd een zwijgen de minderheid zijn het wachten moe. Acht jaar na de Operatie Mozes en twee jaar na de Operatie Salomon beginnen de eens zo schuchtere zwarte joden steeds luidruchtiger te protesteren. Hun belangrijkste eisen zijn huisvesting, werk en erkenning van hun religieuze leiders. De eerste twee verlangens delen de Etiopiërs met de honderd duizenden immigranten uit de voormalige Sovjetunie, al is hun huisvestingsprobleem nijpen der. Anders dan de Russen, die met een uitkering op zak on middellijk op zoek konden naar eigen woonruimte, zijn ze na aankomst ondergebracht in op vangcentra en hotels. Dat zou niet lang duren, werd hun ver zekerd, maar het pakte anders Nog altijd zitten te veel Etiopi sche gezinnen in krappe hotel kamers, waar ze niet zelf kun nen koken en waar geen speel ruimte voor hun kinderen is. In de hotels is de spanning te snij den. Ruzies zijn er aan de orde van de dag, met in enkele geval len moord en zelfmoord als ge volg. Dankbaar De Israëlische media raakten vlak na aankomst van de nieu we landgenoten niet uitgepraat en -geschreven over hun on-Is- raëlische gedrag. Wat waren ze stil, bescheiden en vooral ook dankbaar voor hun redding, via luchtbruggen, uit het door bur geroorlog verscheurde Etiopië. Zo dankbaar, dat ze er aanvan kelijk niet aan dachten te pro testeren. Pas de afgelopen maanden is het zwarte verzet in Israël echt op gang gekomen. Honderden Etiopiërs hebben in een uiting van protest hun hotels verlaten, om onderdak te zoeken in nog niet gereedgekomen stacara vanparken. Vorige week begon een grote groep Etiopiërs, com pleet met zwangere vrouwen, kinderen en bejaarden, een pro testmars naar Jeruzalem. Het gaat de Etiopiërs niet alleen om huisvesting en werk, maar vooral om hun waardigheid als volksgroep. Sinds vorige weck demonstreren tientallen Etiopi sche geestelijk leiders, 'kessim' genaamd, bij het bureau van de minister-president en het kan toor van het opperrabbinaat in Jeruzalem. Ze nebben de afge lopen dagen versterking gekre gen van Etiopische activisten en morele steun van Israëliërs die ijveren voor religieuze plurifor miteit en een scheiding van staat en religie. Het is al tot bot singen met ae politie gekomen, waarbij gewonden zijn gevallen en tientallen Etiopiërs zijn gear resteerd. Status De kessim eisen een volledige Al In 1985 protesteerden Etiopische joden tegen de religieuze eisen van het Israëlische opperrabbinaat. foto archief Geestelijk leiders van de Etiopische gemeenschap in Israël hebben besloten hun actie voor erkenning van hun status voort te zetten. Ze hebben gisteren een compromis-voorstel van de regering van de hand gewezen. Volgens dat voorstel zouden de Etiopische geestelijk leiders, de kessim, huwelijken kunnen voltrekken en echtscheidingen kunnen uitspreken als ze bereid zijn een spoedcursus van zes maanden te volgen voor 'erkend rabbijn'. Een groep kessim, die al enkele weken demonstreert tegenover het bureau van de minister-president in Jeruzalem, had giste ren een ontmoeting met premier Rabin, die een toelichting gaf bij een compromis voorstel. De Etiopiërs wezen het voorstel als 'vernederend' van de hand, omdat het geen erkenning be tekent van hun positie. De kessim hebben na de vergadering met Rabin hun demonstratie tegenover diens kantoor voort gezet erkenning van hun status door het Israëlische rabbinaat. Zo'n erkenning is nodig omdat ze anders geen huwelijken mogen sluiten of scheidingen mogen uitspreken. Anders dan in Wes terse democratieën is er in Is raël een nauwe band tussen staat en godsdienst, in dit geval de orthodoxe variant van het jo dendom. Omdat het burgerlijk huwelijk niet bestaat, hebben joodse Israëliërs de keus tussen een orthodoxe huwelijksvoltrek king of trouwen in het buiten land. De macht van het orthodoxe rabbinaat over het persoonlijk leven van de Israëliërs heeft ge leid tot de merkwaardige situa tie dat joden in de joodse staat minder godsdienstvrijheid ge nieten dan belijders van andere religies. Terwijl christenen en moslims voor een huwelijk te recht kunnen bij de geestelijk leider van hun keuze, moeten alle joden orthodox, liberaal, Etiopisch of atheïstisch zich wenden tot het orthodoxe rab binaat. Binnen de joodse gemeenschap in Etiopië genoten de kessim hoog aanzien en bijna onbe perkte macht. Hun frustratie in Israël, waar Oosteuropese en Oriëntaalse rabbijnen de dienst uitmaken, is dan ook onpeil baar diep. Het Israëlische rabbi naat eist dat de kessim zich la ten omscholen tot 'echte rabbij nen' via een cursus in het orale joodse recht, iets waarvan ze in Etiopië nog nooit hadden ge hoord. Pas daarna zullen ze hu welijken mogen sluiten en scheidingen uitspreken. Eer De strijd van de kessim is een symbool aan het worden van Etiopisch etnisch verzet. De zwarte joden hebben sterk het gevoel dat het om meer gaat dan „een aanpassing aan de re ligieuze normen van het land", zoals het opperrabbinaat be weert. Ze menen dat hun vari ant van het jodendom die in sommige opzichten nogal af wijkt van het Oosteuropees- en Orientaals-orthodoxe in Is raël wordt beschouwt als min derwaardig en dat daarmee de eer van de Etiopische gemeen schap als geheel op het spel staat. Daarom is het conflict zo afweten als het gaat om een modernisering van de wetge ving. De regeringspartij Meretz heeft in haar verkiezingscam pagne gehamerd op een com plete scheiding van staat en re ligie. En de Arbeiderspartij heeft op het jongste Congres eerst een motie aangenomen die on geveer hetzelfde nastreefde, maar die later afgezwakt om de vorming van een*coalitie met de orthodoxen niet in gevaar te brengen. Nu de ultra-orthodoxe Shas in het kabinet niet kan worden gemist, is de roep om van Israël een moderne staat te maken niet meer te horen. TEGUCIGALPA THELMA MEJIA EN MARCO ANTONIO SIBAJA-IPS Sinds het einde van de Koude Oorlog geven de Verenigde Staten minder eco nomische hulp aan Latijns Amerika. De Amerikaanse aandacht gaat momenteel vooral uit naar binnenlandse proble men: het land verkeert in een nog steeds voortdurende economische re cessie en heeft te kampen met een aan zienlijk begrotingstekort. Bovendien hebben andere regio's prioriteit gekre gen. President George Bush leek aan het be gin van zijn ambtsperiode nog wel veel waarde te hechten aan verbetering van de verhouding met Latijns Amerika. Dit streven heeft inmiddels geresulteerd in de verwachte oprichting van de Mexi caans-Amerikaanse vrijhandelsgemeen schap Nafta. Momenteel blijkt zijn rege ring echter meer interesse te hebben in het Midden-Oosten en in Europa. Op het ogenblik zijn voor de Latijnsa- merikaanse landen hun economische problemen een eerste prioriteit, terwijl voor de VS het respect voor de i rechten aldaar centraal staat. Dat zegt Alex Wilde van het Bureau voor Latijns Amerika Studies in Washington. Vooral sinds het begin van het presi dentschap van Ronald Reagan verloren de VS hun economische belangstelling voor Latijns Amerika. Waar er in de pe riode van Carter nog een zekere be zorgdheid bestond om het grote aantal militaire regimes in de regio, was voor de conservatieve Reagan de strijd tegen het communisme wereldwijd en dus ook in Latijns Amerika het voor naamste programmapunt. Inmiddels is een nieuwe periode aange broken. De Koude Oorlog is ten einde, bijna alle militaire regimes zijn uit het gebied verdwenen, en president Bush maakt zich vooral zorgen om zijn bin nenlandse moeilijkheden: de recessie, het tekort op de Amerikaanse begroting en de aanstaande presidentsverkiezin gen. Internationale kwesties staan op het tweede plan, waarbij vooral aan dacht wordt gegeven aan economische aangelegenheden: het oplossen van het vraagstuk van de buitenlandse schulden en het bevorderen van vrijhandel. Peter Hakim van de Interamerikaanse Dialoog-groep spreekt van een „ongeor dende agenda" van Washington ten aanzien van Latijns Amerika. Diverse waarnemers wijzen erop dat op het ogenblik de presidentsverkiezingen in de VS alle aandacht opeisen. Samen werking met de Latijnsamerikaanse buurlanden is echter van groot belang, willen de VS de economische crisis te boven komen, zo menen andere des kundigen. Japan en Duitsland, de voor naamste handelsconcurrenten van de VS, zijn al doordrongen van het nut van goede regionale samenwerking. Hoewel aan de ene kant de regering- Bush duidelijk meer openstaat voor re gionale initiatieven dan het geval was in de tijd van Reagan, hebben tegelijkertijd conservatieve Amerikaanse politici kans gezien de hulp aan Nicaragua van le vensbelang voor dit Middenamerikaan- se land te blokkeren. Bovendien is al aangekondigd dat er sterk zal worden bezuinigd op de eco nomische en militaire hulp aan Mid- den-Amerika. In de jaren van de Koude Oorlog was dit gebied voor de Amerika nen een „fort tegen de communistische roofvogels die bevriend gebied bedreig den", aldus Crescencio Arcos, de Ameri kaanse ambassadeur in Honduras. Van wege dit strategische belang pompten de VS in de jaren '80 zo'n 15,8 miljard gulden in de vorm van economische en militaire hulp in Centraal Amerika. Arcos: „De Amerikaanse hulp is vermin derd ten gevolge van de recessie in de VS en omdat onze veiligheid niet langer op het spel staat. Midden-Amerika moet zich nu meer gaan instellen op vrijhandel. Het kapitaal en het techno logisch potentieel daartoe is volop aan wezig." Het is echter de vraag of dit kapitaal, voor zover aanwezig, ook daadwerkelijk wordt aangewend om de Latijnsameri kaanse landen tot verdere ontwikkeling te brengen. Vooralsnog is kapitaalvlucht een van de opvallendste karakteristie ken van de economieën van de betref fende regio. Investeerders hebben nog steeds te weinig vertrouwen in de toe komstperspectieven van Midden-Ame- rika. WASHINGTON IPS Donderdag begint in Washing ton de jaarvergadering van de Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF). De kritiek op beide internationale financiële instellingen neemt toe en is vooral gericht op de ecologische en sociale gevolgen van het beleid van het IMF en de Wereldbank. Parallel aan de jaarlijkse verga dering van de financiële instel lingen houden non-gouvem- mentele organisaties (NGO's) uit meer dan veertig landen een bijeenkomst in de Amerikaanse hoofdstad. De NGO's hebben ernstige kritiek op de structure le economische aanpassingen structural adjustment program mes, SAP) die ontwikkelingslan den moeten doorvoeren willen zij in aanmerking komen voor een lening van het IMF of de Wereldbank. De structurele economische aanpassingen hebben als doel buitenlandse investeerders aan te trekken. De SAP's streven naar vrije handel, bevordering van de export en verlaging van de begrotingstekorten door middel van bezuinigingen op subsidies en privatisering van staatsondernemingen. De SAP heeft in vele gevallen massaont slag en intrekking van de subsi dies op voedsel en sociale voor zieningen tot gevolg. Volgens een rapport van de We reldbank hebben 75 landen de structurele aanpassingen door gevoerd. Sinds de invoering van SAP's twaalf jaar geleden heeft de Wereldbank leningen verstrêkt met een totale waarde van 41 miljard dollar. SAP-le- ningen vertegenwoordigen 27 procent van het totaal aan le ningen dat de Wereldbank heeft verleend. Bijna alle Latijnsamarikaanse Het beleid van de Wereldbank en het IMF brengt nieuwe migratiestromen met zich mee. Zo ontstaan nieuwe krottenwijken en wordt het milieu in het gebied extra zwaar belast. foto epa landen hebben het beleid van het IMF en de Wereldbank overgenomen en structurele aanpassingen doorgevoerd. De totale schuld van Latijns-Ameri- ka en het Caribisch gebied be draagt 431 miljard dollar. Rampzalig De NGO's zullen deze week trachten te komen tot een geza- melijk beleid tegen het econo mische aanpassingsbeleid van het IMF en de Wereldbank. „Dit forum is bedoeld ter versterking van de groeiende kritiek tegen de structurele aanpassingspoli tiek die vele ontwikkelingslan den wordt opgedrongen", zegt Doug Hellinger van de Organi satie voor Alternatieve Politiek Development Gap), een van de organisatoren van het forum. „Ondanks de rampzalige gevol gen worden de structurele aan passingen nog steeds door de donorlanden opgedrongen", zegt Marijke Torfs van de milieubeweging 'Vrienden van de Aarde'. Ook de Interamerikaanse Ont wikkelingsbank (IDB) is onder vuur gekomen. Verschillende Latijnsamerikaanse NGO's heb ben de IDB ervan beschuldigd de lijn van het IMF en de We reldbank te volgen zonder daar bij te denken aan de sociaal- economische gevolgen voor de bevolking van Latijns-Amerika. De Conferentie over Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties (Unctad) maakt zich eveneens grote zorgen over de schuldencrisis. In een morgen te publiceren rapport waar schuwt Unctad voor de ernstige gevolgen van de recessie in het Noorden. De export vanuit de Derde Wereld neemt snel af vanwege de economische crisis in de ontwikkelde landen, aldus Unctad. „De jaren tachtig wer den gekenmerkt door de schul dencrisis in de Derde Wereld. De jaren negentig zullen wor den gekenmerkt door een schuldencrisis in het Noorden", aldus het verslag van de Unct ad. Er moet worden gebroken met het idee uit de jaren tachtig dat een onafgebroken economi sche groei in het Noorden de schuldencrisis van de ontwikke lingslanden zal oplossen, zo meent de Unctad. Volgens de Wereldbank en het IMF vergroten de structurele aanpassingen de doelmatigheid van de economie. Maar vele NGO's hebben hierover grote twijfels. Ze zijn van mening dat de SAP's geen rekening houden met de allerarmsten en het milieu in de ontwikkelingslan den. De afgelopen tien dagen heb ben twee belangrijke milieuor ganisaties rapporten gepubli ceerd over de milieuschade die de SAP's veroorzaken. Hét World Resource Institute (WRI), een denktank die samenwerkt met de Wereldbank, heeft on derzoek gedaan naar de gevol gen voor het milieu van de structurele aanpassingspolitiek in de Filipijnen. Het onderzoek toont aan dat de SAP grote mi gratiestromen in gang heeft ge zet. Miljoenen werkloze en ver armde inwoners trekken weg naar nieuwe streken op zoek naar werk. Het milieu in deze gebieden wordt ernstig aange tast door de enorme bevol kingsdruk. Een onderzoek door het We- reldnatuurfonds (WNF) komt tot dezelfde conclusie. Het WNF onderzocht de milieuschade ten gevolge van de structurele aan pasingen in Mexico, Ivoorkust en Thailand. Het WNF conclu deert dat de „economische groei wordt gerealiseerd ten koste van het milieu". Eerder dit jaar hebben Develop ment Gap en het Malaysische Derde Wereld Netwerk een 'Ac tiecentrum voor Structurele Aanpassingen' (NGO-CASA) op gericht. De organisatie zal zich bezighouden met de gevolgen van de structurele aanpassin gen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2