Laarsjes van elegant tot sportief 'Talent genoeg maar je moet 't wel stimuleren' Ruis Leven en wonen Wie wat stekt die heeft wat Kamelewol en emoe-eieren Nagels breken niet meer MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 25 REDACTIE HENRIETTE V TUIN Geen groter vreugde voor de amateurtuinder dan plan ten van eigen kweek of dat nu gebeurd is met zaaien, scheuren of stekken. Vandaag zullen we het hebben over stekken en dan speciaal over het stekken van groenblijvers en coniferen. Want elk soort gewas kent zijn eigen stektijd en september is de tijd voor conife ren. Ook de Prunus laurocerasus en de liguster laten zich gemakkelijk vermeerderen door middel van stek. Dat kan namelijk alleen van goed uitgerijpte, min of meer houtige takjes en koppen van takken. Zijn die nog niet rijp en te groen, dan treedt er in de loop van de winter rotting op en dat is niet de bedoeling. Om te stekken zoe ken we dus mooie rijpe takken en daarvan snijden we dan stekken van ongeveer 10 cm of iets meer. We ne men altijd méér stekken dan we no dig hebben, omdat een deel om de een of andere geheim zinnige reden wei gert om wortels te maken. Ook als je zogenaamd stek- poeder gebruikt, wat ik overigens meestal niet doe. Als we de stekken hebben gesneden dan verwijderen we het groen van de onderste vier centi meter, omdat de takjes zover de grond in gaan. De stekken van de Pru nus laurocerasus snijden we bij voorkeur vlak onder de bladaanzet af omdat de wortelvorming het best tot stand komt onder de stengelknop. Daar zit lekker veel voeding opgeslagen. Al deze stekken moeten buiten wortelen. Maar zoek wèl een beschut plekje in de halfschaduw uit en zorg dat daar de grond niet kan drogen. Daar graven we een geultje en dat vullen we met twee delen turf en één deel scherp zand. Hebben we maar een paar stekken, dan vullen we flinke aardewerken potten met hetzelfde mengsel en graven deze dan in. De stekken worden stevig aangedrukt en verder wordt het een kwestie van afwachten. In de praktijk blijken doorgaans twee van de drie stek ken in april goed beworteld te zijn. Die worden onmid dellijk in goede, luchtige, voedzame aarde gezet. Want nu moeten ze groeien en dat gaat bij veel soorten hard. LEZERSVRAAG Een moeilijke vraag komt van mevrouw BOSCH VAN LELYNELA uit BLOEMENDAAL. Ze heeft in Engeland een bitterzoet met dikke stam gezien en vraagt of het mogelijk is dat haar bitterzoet: Solanum dulcamara, ook zulk een dikke stengel kan krijgen. In onze contrei en is bitterzoet een vaste plant die in de loop van de herfst afsterft. De stengel wordt hier enigszins houtig, maar niet dik en hard. Voor zover mijn inlichtingen reiken is er in derdaad een variëteirdie steviger en groter wordt. Informatie bij een zeer goede firma zou wellicht uit komst brengen. En waarom geen zaden meegenomen uit Engeland, om het zelf eens te proberen? Leuk te we ten dat de naam te danken is aan het feit dat stukjes stengel eerst zoet en dan bitter smaken. MEVROUW SEGERS uit HOOFDDORP vraagt hoe ze haar oude fuchsia op stam moet laten overwinteren. Heel eenvoudig: zodra nachtvorsten op komst zijn bin nenhalen, een beetje tot rust laten komen op een don kere koele plaats en dan flink insnoeien. Wegzetten op een zeer koele, maar vooral vorstvrije plaats en de grond heel af en toe iets vochtig maken. Rond eind fe bruari: nieuwe grond, vocht, licht en warmte en dan half mei weer naar buiten. Leuk bericht, de passiebloem van AN VAN DER VEL DEN uit HAARLEM heeft vrucht gedragen. Dat is rede lijk bijzonder, al wil het wel eens meer gebeuren. Ter informatie: de vrucht is eetbaar. Maar nu het probleem, of de plant buiten mag blijven staan. Het antwoord hierop is moei'ijk. Laten we de plant buiten dan wordt het een prachtige grote klim plant die vele niet te koude winters overleeft, mits we de voet goed afdekken met stro en coniferentakken. Vriest het dat het kraakt dan zijn we de passiebloem kwijt. Zo is het mij vergaan. Maar de nieuwe staat weer buiten en heeft al enkele winters overleefd. Het wordt dus kiezen tussen een fraaie klimplant en het risico op verlies of een kamerplant die blijft. Een heel ander probleem heeft MEVROUW VAN ECK uit NOORDWIJK. Haar tuin, kennelijk dicht bij de dui nen, wordt geteisterd door de zogenaamde duinpest. In geen enkel boek vond ik deze Nederlandse naam. Het opgestuurde plantje (ruikt lekker, zelfs half droog) lijkt een beetje op Varkenskers (Comopus) maar dan zou er ziltige kleigrond in de tuin moeten zijn. Het is eigenlijk ondoenlijk om half gedroogde planten te determineren. Dus houd ik het op 'onbekend'. Maar waarom moet dat plantje, dat kennelijk een fraaie grondbewerker is, mooi om te zien en lekker van geur, zo nodig weggeschoffeld. Volgens nieuwe inzichten is er niets mooiers dan een tuin waarin geen open grond te bekennen is. Grondbedekkers van allerlei soort zor gen voor een goede vochthuishouding en voor bodem leven. Dus is mijn advies: hóud op met schoffelen en kijk eens een jaar of slangekruid, kruipwilg, teunisn- bloem en dergelijke zich er tussen weten te handha ven. Als dat zo is dan hebben we het voortaan niet over duinpest maar over duinzegen. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de na tuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Zwart hoofdkleur in schoemode komende winter Eenvoudig en comfortabel, zo valt de schoenmode voor het komend seizoen het best te omschrijven. Vooral de vele hakvormen moeten voor wat variatie zorgen. Nu de rokken weer langer worden, zie je ook wat hogere hakken, maar ook dan blijft draagcomfort voorop staan. En vaak zijn die hoge hakken gezichtsbedrog, want veel laarsjes en schoenen zijn voorzien van een plateau-zool. «henriette van der hoeven Maar juist omdat het allemaal zo 'basic* is, hebben de ontwer pers gebruik gemaakt van luxe leersoorten (vaak hoogglan- zend), krokoprints, fijne suède, nappa, nubuck en lakleer. Voor het stoere schoeisel, de para- boots en de hikers, komt daar dan nog ge-olied leer en vette nubuck bij. Laarsjes Broekpakken, wintershorts en lange rokken schreeuwen na tuurlijk om vrij hooggesloten, wat mannelijke veterschoenen of enkelhoge laarsjes met een vierkante, maar toch wat afge ronde neus. Vooral veel laarsjes. Die zijn echt te kust en te keur te koop. Van zeer elegant, met een als kant uitgesneden bo- venrandje; in lak met een (imi tatie) bontrandje of van' zacht suède met borduursel langs de bovenrand tot heel stoer met een wat bolle neus en een grof- getande zool. En, degenen die de jaren zes tig bewust hebben meegemaakt kennen ze nog wel, de over-de- knie-laarzen zijn terug. Uitge voerd in nubuck of nappa, met een vrij platte hak doen ze het vooral goed in combinatie met Enkellaarsje met bont gevoerd uit de collectie van Bata. wordt vaak een vettige, dus wa terafstotende, leersoort ge bruikt Voor onder het nette kostuum is er nog altijd de bro- gues-achtige schoen en het type met neusdoorsnijdingen. Kinderen Wat geldt voor volwassenen geldt natuurlijk ook voor kinde ren: draagcomfort is nummer een. Vandaar dat de meisjes on- Hooggesloten veterschoen met afgeronde carréleest van Audley. De over-de-knie laars, die het heel goed doet met een mini-rokje en een vrij dikke maillot foto caa. men (hoogfront), hebben vaak met leer beklede elastieke ban den. Voor jongeren ziin er pumps met dikke porozolen en een getand profiel. Naast pumps zijn er ook veel baleri- na's te koop bijvoorbeeld met soepele latexzolen en een war me voering. Pumps Mannen De pumps, met een hakhoogte Sportieve mannen kunnen de die varieërt van 3.5 tot 4.5 cm, komende winter kiezen uit hi- valt op door een a-symmetri- kers, paraboots of gewoon spor- sche belijning en een vrij lange tieve schoenen met grove stik- leestvorm. De modellen die seis en ferme rubberen profiel meestal ver over de wreef ko- zolen. Voor dit type schoeisel Balerina uit de collectie van Anita. der hun leggings en skibroeken kleurige laarsje met fun-fur dra gen; of madonna-achtig schoei sel met vetersluiting. Voor de jongens zijn er para-boots en hikers. Meubels en ideëen van Dick Bankers Met zijn op Art Déco geïnspi reerde ladenkast 'Kolom' won Dick Dankers in 1990 de Prijs voor het Nederlandse Klassieke Meubel. Hij 'had' toen al jaren wat met meubelen, maar hield zich eigenlijk nog maar net be zig met het ontwerpen ervan. Autodidact Dankers is een man met uitgesproken ideeën, die zich ook inzet om jonge ontwerpers een platform te bie den, onder meer in zijn zaak aan de Utrechtsestraat in Am sterdam: The Frozen Fountain. En die allerlei initiatieven ont plooit, als het maar iets met meubels te maken heeft. Veel publiciteit kreeg bijvoorbeeld de barkrukkenwedstrijd die hij vorig jaar -gesponsord door een bierfabrikant - op touw zette. Hij had een aanbod van zo'n vijftig nieuwe barkrukken ver wacht. Maar het werden er 120. Nog niet zo lang geleden or ganiseerde hij de expositie 'On wheels', alle mogelijke (en on mogelijke) soorten verrijdbare meubels. „Meubels op wielen bieden de mogelijkheid heel flexibel met de inrichting om te gaan. Zelf ben ik erg enthou siast over de roltafel van Theo Salet - ooit heeft deze bij de Meubelbeurs de Stijlprijs ge wonnen - waarvan het blad van massief kersehout is gemaakt. Helemaal uitgerold is de tafel bijna twee meter lang, terwijl het tafelblad in de kortste versie ruim een meter is". Boeiend Dick Dankers vindt het heel boeiend meubels onder een zelfde noemer bijeen te bren gen, zoals voor de barkrukken- prijsvraag en 'On wheels'. „Voor andere meubelstukken zou ik ook graag zo iets doen. Op die manier kun je in kaart brengen waar iedereen mee bezig is en wie tot wat in staat is. En dan moet je natuurlijk wel iets doen, zodat ook anderen hiervan ken nis kunnen nemen. Neem nou de Meubelprijzen die elk jaar tijdens de Meubelbeurs in Utrecht worden uitgereikt. Een prima idee, maar het is zo jam mer dat er daarna met de mees te ontwerpen gewoon niets ge beurt. En er is ook niet zo iets als een databank waarin ze alle maal opgeslagen worden. Het zelfde geldt voor eindexamen stukken. Die verdwijnen vaak in het niets". Dick Dankers verzamelt in zijn zaak werk van jonge ont werpers. „Ik kies daarbij zeker niet voor een bepaalde stijl, maar wel voor een hoog niveau. En ik vind het ook heel belang rijk dat hier stukken staan die nergens anders te koop zijn". Stichting Binnenkort gaat The Frozen Fountain verhuizen naar het pand aan de Prinsengracht waar Galerie Van Krimpen was gevestigd. „Daar heb ik meer dan vijfhonderd meter tot mijn beschikking en kan ik mijn ideeën verder uitbouwen. Ik wil niet een winkel waar alleen maar iets te koop is. Daarnaast denk ik aan de oprichting van een aparte Stichting die een platformfunctie voor ontwer pers kan vervullen, waarbij ook alle aandacht wordt besteed aan een goede presentatie rich ting publiek en media. En aan het houden van ezingen". Een stichting die zich boven dien zal inzetten voor uitwisse ling met buitenlandse ontwer pers. Vorig jaar is Dankers in Mi laan in contact gekomen met de Italiaanse ontwerpster Anna Gi- li, die honderden designers en fabrikanten in haar land heeft aangeschreven. Zij is erin ge slaagd een aantal van hen tot el kaar te brengen, hetgeen heeft geresulteerd in 200 prototypes. Hiermee is een tentoonstelling Dick Dankers naast de door hem ontworpen ladenkast 'kolom'. ingericht, waarvan het de be doeling is dat die door Europa zal gaan reizen. Het heeft Dick Dankers erg verbaasd dat hij tot nu toe de enige Nederlander in de bran che bleek die er belangstelling voor had deze expositie naar ons land te halen. Hij vindt het van groot belang de internatio foto cpd nale contacten te onderhouden en voor een constante uitwisse ling van talent en ideeën te zor gen. Want er is talent genoeg, maar het moet wel gestimu leerd worden en de kans krijgen zich te manifesteren. Daaraan wil Dick Dankers graag zijn bij drage leveren. Ouwehands Dierenpark heeft een twee de tak, de handel in leeuwe- en olifante- mest, maar ook in wol van lama's, kame len en alpaca's en in eieren van struisvo gels, emoes, nandoes en leguanen. De leverantie van wol is afhankelijk van het seizoen. Momenteel heeft men (lichtbruine) kamelewol in de aanbie ding: zo van de kameel komt 1 kilogram nog te spinnen wol op een tientje. Voor de eieren is ook altijd veel belangstelling. Soms worden ze aangeschaft ter illustra tie van biologielessen, of als souvenirtje, maar ze zijn ook bij 'eierschilders' zeer geliefd. Meer informatie Ouwehands Dierenpark Rhenen, tel. 08376-19110. Splijtende en brekende nagels zijn een crime. Daar heeft Cutex iets op gevon den: een 'strengthener*, die - aldus de nagelspecialist - bij geregeld gebruik dat euvel voorkomt. Als de lak is opge droogd, kan de 'nailtip white' worden opgebracht op het witte topje van de nagel. Dat heeft niet alleen een pittig effect, de dekkingslaag geeft de top van de nagel ook nog eens extra bescher ming. Om de nagels uiterlijk In topcon ditie te brengen heeft Cutex een crème kleurige (strong nail 106) en een satijn- witte lak (155) met parelmoer. SPREEKUUR R Roland was direct na z'n eind examen scheikunde gaan stu deren. Hij deed het heel goed op de universiteit en direct nadat hij het doctoraal had behaald, kreeg hij een aan bod om als Assistent in Opleiding in een groot wetenschappelijk onderzoek. Roland zag de toekomst zonnig in, begon al te wennen aan zijn nieuwe status van 'we tenschapper', toen de minister van defen sie hem een oproep stuurde om zijn dienstplicht te komen vervullen. Maar bij de keuring liep het allemaal an ders. Roland had een ruisje aan het hart en dat betekende rechtsomkeert de burger maatschappij in. Ons hart maakt twee geluiden, die u kunt horen als u uw oor op de borstkas van uw geliefde legt. Baboem, baboem, baboem, zo'n zeventig, tachtig keer per minuut en veel vaker als u zich druk maakt of inspant. Het hart bestaat uit twee helften, rechter en linker harthelft. Het bloed dat in het li chaam zuurstof heeft afgegeven, wordt verzameld in de romp, in de holle ader. Deze mondt uit in het rechter hart, om precies te zijn in de rechter boezem. Van daar gaat het naar de rechter kamer, die het bloed de longvaten inpompt waar het weer van zuurstof voorzien kan worden. Het zuurstofrijke bloed komt in de linker boezem en daarna in de linker kamer die het via de grote lichaamsslagader, de aor ta, weer het lichaam instuurt. Er zijn dus in het hart vier compartimenten die van el kaar gescheiden zijn door kleppen. De kleppen zorgen ervoor dat het bloed de goede kant opstroomt. De geluiden die u hoort worden voortge bracht door deze kleppen. De kleppen sluiten paarsgewijs. Eerst de kleppen tus sen de kamers en de slagaders (longslag ader en aorta) en dan de kleppen tussen kamers en boezems. Wanneer kunnen er nu ruisjes aan het hart ontstaan? In drie gevallen: als de kleppen zich niet goed kunnen openen, als ze niet meer goed slui ten. of als er ergens in het hart een extra gaatje zit waar bloed doorheen kan stro- Om met het laatste te beginnen: extra gaatjes zijn aangeboren. Vaak zijn deze aangeboren hartafwijkingen vrij onschul dig en hebben ze geen consequenties voor de zuurstofvoorziening van het lichaam. Een defect kan ook spontaan genezen. Ernstige defecten hebben tot gevolg dat het zuurstofarme bloed zich mengt met het zuurstofrijke. Baby's met zo'n nartaf- wijking zien blauw, en groeien slecht. Meestal moeten ze al op heel jonge leeftijd geopereerd worden. Als kleppen niet goed open kunnen, moet dezelfde hoeveelheid bloed door een klei ner gaatje worden geperst. Dat kan alleen als het bloed sneller gaat stromen. Deze extra snelheid gaat gepaard met een wat schurend geluid. Door op verschillende plaatsen te luisteren met de stethoscoop kan vastgesteld worden welke van de vier kleppen een vernauwing (stenose) ver toont. Een vernauwing kan zo ernstig zijn, dat de hartspier de kracht die nodig is om het bloed erlangs te persen, niet meer kan opbrengen. Patiënten krijgen dan klach ten, kortademigheid of dikke benen of alle bei. Als de kleppen niet meer goed sluiten stroomt er bloed de verkeerde kant op. Meestal door een kleine opening, en dat levert een blazend geluid op. Als bijvoor beeld de klep tussen linker kamer en aorta niet goed sluit, stroomt er bloed dat zojuist was weggepompt weer terug de kamer in. Vergelijk het met een bootje dat u aan het leegscheppen bent; als u drie emmers overboord hebt gegoten, komt iemand an ders twee emmers teruggieten. Netto re sultaat is één emmer, maar daarvoor hebt u wel drie keer zoveel arbeid moeten ver richten. Zo ook bij het hart. Voor hetzelfde netto resultaat moet veel meer kracht gele verd worden, en ook hier geldt (bij ernstige afwijkingen) dat het hart het op een gege ven moment niet meer trekt. Dezelfde klachten als hierboven genoemd kunnen dan optreden. Roland zat er fris bij, dus zijn afwijkingen konden niet van rampzalige omvang zijn. Ik vond het toch wel verstandig om de car dioloog ook eens het oor te luisteren te la ten leggen. Hij houdt Roland nu onder controle, en kijkt regelmatig of de klepaf- wijking niet toeneemt. w vy> 'M Marlska Koster arts

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25