Junior Mens Master in B Reprimande bezorgt Mare Fleischeuer titel c Fernandez en Zvereva rijgen titels aanen Sport ACHTR4F MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 leiden gerrit-jan van geen tennismedewerker Mare Fleischeuer heeft gisteren bij de mannen in B de kroon overgenomen van Marco van Trigt. De tennisser van De Me- renwijk mag zich voor een jaar Master noemen na zijn drie sets-overwinning in de finale te gen Bartel Swart: 4-6 6-2 6-3. Door het uitvallen van Jan- Willem Lugthart met een schouderblessure waren er op eens meerdere kanshebbers, tot wie Fleischeuer zich zeker mocht rekenen. Dat hij voor zijn overwinning heeft moeten vechten staat vast. Alle vier wedstrijden die hij speelde duurden drie sets. In de voor rondes moest hij Swart zelfs la ten voorgaan. Marco Visser klopte hij vervolgens na een zwak begin in de kruisfinale (3- 6 6-2 6-2). Swart begon als volstrekt kansloze aan het toernooi. Ie dereen werd sterker geacht dan de Hillegommer, maar juist nu stak Swart in topvorm. Onno Guinau ervaarde dat al in de voorronde (7-5 6-2) en Marcel van Rijn kwam er in de halve fi nale helemaal niet aan te pas: 6- 2 6-2. Toch onderschatte Fleischeuer zijn tegenstander nog enigszins in de finale. Swart trok ach niets aan van zijn underdog-positie en speel de de eerste set bijna foutloos. In de rally had Swart steeds de overhand en Fleischeuer kon al leen maar aanklampen. Gezien het spelbeeld was het logisch dat de Merenwijker als eerste zijn service verloor. Hij verviel weer in zijn oude fout en begon te schelden. Hij brak wel gelijk terug naar 5-4, maar kon het niet volhouden. Swart bleef be ter spelen en greep de eerste set: 6-4. Fleischeuer was nu wakker en begreep dat het niet van een lei en dakje ging. Hij kreeg zichzelf weer onder controle en won het initiatief terug. Het leverde hem meteen een 2-0 voorsprong op en via nog een break de tweede set: 6 2. De beslissende reeks leek eenzijdig te worden. Swart stortte in, verloor zijn opslag en leek in niets meer op de win naar van de eerste set. Een woe de-uitbarsting van Fleischeuer redde hem even. Hij brak de opslag van zijn opponent op nul en trok de stand gelijk. De scheidsrechter hielp Fleischeuer vervolgens. Niet door een ver keerde call, maar door hem tot rust te manen via een officiële reprimande. De Merenwijker hervond zich en speelde zich vervolgens gedecideerd naar de winst: 6-3. In de C-categorie wonnen de twee spelers die daarop gezien de verhoudingen gedurende het seizoen het meeste recht had den. Patrick Wïplman over won na een benavde voorron de, waarin hij <e keer een driesetter speeldtvoor de der de maal Albert R)ben (6-4 6-| 2). De Leidse Hit-speler be haalde zo na zi D-titel van twee jaar geledede C-titel. In de eerste set keekij even tegen een 4-2 achterstal aan, maar hij trok de zak. vervolgens recht. Robben hide zijn ni-1 veau niet meer ewas machte loos. Carlijn Buis kvm ook onge schonden uit de rijd. De Uni- cumse incasseee dit jaar slechts een maal n verliespar- tij, maar deklassede afgelopen week alles en ieceen. De eni ge die haar misaien kon be dreigen, Ruby Peiings, verloor ook de tweede ccrontatie met Buis dit jaar. Na nst in de eer ste set (6-2) kreefuis het in de j tweede even bauwd. Pen- nings nam een 4 voorsprong, maar was daarngeslagen. De Unicumse scoor vijf spellen op rij en ronddto een mooi seizoen in stijl af Jan-Pieter Roeïs pakte ver rassend de titel j de mannen in D. Hans vanslzen, die de categorie het afppen seizoen had gedomineerkwam er net niet aan te pas-7 6-3 6-4. Muriël Kengen Ipte Irma Ma- chielse eenvoud met 6-2 6-2 en eiste zo de m;erstitel bij de vrouwen in D op new vork «anpZvereva uit Rusland de zesde Gral Slam-titel in het dubbelspel. Het tweetal bealde dit jaar Gigi Fernandez en Natalja Zvereva hebben het klein slem. Het won het dubbels) eveneens op vrouwendubbel van de US Open gewonnen. Het Wimbledon en in Parijs, duo versloeg Jana Novotna en Larissa Savstsjen- ko-Neiland in de eindstrijd met 7-66-1. De overwinningspremie bedrq 184.000 dol- Het was voor Fernandez uit Puerto Rico en lar, de verliezers kregen de helft. Jolanda Mens heeft gisteren bij de Masters een unieke prestatie geleverd. De speelster van de Boekhorst werd niet alleen de jongste winnaar van de B-titel in het veer tien-jarige bestaan van het evenement, ze werd ook de eerste die de titel drie jaar achtereen in D, C en B won. Marieke Bethlehem, voor de tweede keer achter elkaar fï- naliste, kwam er in de tweede set niet meer aan te pas: 7- 5 6-3. leiden gerrit-jan van geen tennismedewerker Bij de eerste aflevering van. de Masters was Mens pas een paar maanden oud. Met de veertien jarige, die op de nationale ran king de eerste plaats inneemt in haar leeftijdscategorie, gaat het hard. Op twaalfjarige leeftijd won ze min of meer verrassend de D-titel, een jaar later bleef ze ongeslagen in C en eiste ze te recht de C-titel op, maar dit jaar had niemand van tevoren dur ven voorspellen dat ze ook de gehele B-top te slim af zou zijn. Ze speelde slechts een klein aantal toernooien, won er twee (Zee en Duin en TeHaDo), maar was in het begin van het sei zoen nog te licht om in de finale van De Munnik Liesbeth Hoog houdt af te troeven. Mens bewees de afgelopen week veel vooruitgang te heb ben geboekt. Na een valse start tegen Renée Crama (4-6 1-6) ging ze steeds sterker spelen. Ingrid Kruit ondervond dat in haar tweede partij (6-4 6-4) en Bethlehem in de derde poule wedstrijd (6-2 6-4). Petra Wes- sels moest vervolgens in de kruisfinale ervaren dat haar tijd als B-topper het einde nadert. De routinier moest met 6-3 7-6 haar meerdere erkennen in het aanstormende talent. Voor Bethlehem moet het een teleur stelling zijn geweest. De dis trictskampioene speelde een sterk toernooi en leek de groot ste kans te maken op de titel. Ze is tenslotte een stuk gerouti- neerder dan Mens en het verlies van de poulewedstrijd tegen Mens zei nog weinig. Ze had zich tenslotte al geplaatst voor de kruisfinale. Bovendien was ze zelf vorig jaar nog in de poule sterker geweest dan haar latere tegenstandster in de finale Sas- kia Paauw. Bethlehem kon dus na haar zege op Irma van See- ters in de halve finale (6.-4 6-3) met enig zelfvertrouwen de fi nale in stappen. Het werd een gelijkopgaande strijd. Beide jeugdspeelsters, Bethlehem is ook pas vijftien, speelden een degelijke partij en namen de nodige risico's. Pas bij 4-3 werd het evenwicht doorbroken. Bethlehem had moeite met haar service en sloeg een te groot aantal dubbele fouten. Mens maakte daarvan gebruik en brak als eerste door een ser vice heen. Bethlehem herstelde zich meteen, werkte een set- point weg en kwam terug tot 5- 5. In de daaropvolgende game kreeg ze nog een breakpoint, maar dat verzilverde ze niet. Haar eigen opslag leverde ze vervolgens onnodig in en daar mee de set. In de tweede reeks moest ze toekijken hoe Mens steeds beter ging ging spelen. De Alphense probeerde van al les. Ze kwam (vaak met succes) naar het net en probeerde met moonballs haar opponente uit haar spel te halen, maar voelde steeds de druk die Mens uitoe fende en werd steeds wanhopi ger. Geen opslagspel won ze meer en dat veroorzaakte uit eindelijk haar nederlaag. Mens kon de historische overwinning behalen: 6-3. De volgende stap voor de Noordwijkerhoutse wordt het halen van de A-lijst. Gezien haar huidige progressie moet de protegée van Gert-Jan Minnee dat zeker binnen twee jaar lukken. Dat ze na haar D-, C- en B-titel volgend jaar ook de nationale A-masters wint is on waarschijnlijk. Al weet je het nooit met jonge talenten. peaker bij Noordwijk - Hoek (drie minuten nadat er een hond over het veld is gewandeld, waarna de arbiter heeft ver zocht om per geluidsinstallatie de eigenaar te verzoeken het dier vast te houden): „Attentie: Er loopt een hond op het veld...(eindemededeling). Noordwijker Leonard van Utrecht in het programmablad van zijn nieuwe club, Excelsior Thuis: Mijn grootste angst: Het krijgen van een auto-ongeluk. Idem: „Mooiste voetbaltenue: De war ming up-pakken van Excelsior, helemaal in het wit, dat straalt echt wat uit. Je staat door die pakken bij wijze van spreken al met 1-0 voor voordat de wedstrijd begint. Haarlem-voorzit ter Frans Bastiae- nen in Voetbal In ternational over Barry Hughes: „Barry is natuurlijk een grandioze jon gen op pr-gebied, hij kwam zelfs bij de koningin binnen. Maar li i j maakte de gesprekken niet af. Uiteindelijk stapte Barry op. Wat me het meeste pijn deed was dat Barry in het Haarlems Dagblad verschrikkelijk naar ons uithaalde. Barry was echt een vriend van me. Ik heb zijn reactie nooit begrepen. Idem: „We zitten ook nog steeds met dat saaie imago van de club. Dat hebben we regelmatig pro beren te doorbreken, bij voor beeld door Barry Hughes een paar keer terug te halen. Maar ik vrees toch dat dat saaie imago bij de Haarlemmers hoort. Zo kennen we hier de uitdrukking er is maar één Haarlemmer hout, maar er zijn 100.000 hou ten Haarlemmers. Ook daardoor is het hier steeds behangen met de wind tegen. Wim Jansen, technisch direc teur bij Feyenoord, in VI: ,Als ik een Mercedes of een Opel zou kopen, weet ik voor 99 pro cent zeker dat ik een gpede auto heb gekocht. Maar met spelers zit je er wel eens naast. Youp van 't Hek in zijn column in NRC Handelsblad over het miljoenencontract van de NOS met de KNVB over het uitzen den van de beelden van de Ne derlandse competitie in het betaalde voetbal: „lk moet er toch niet aan den ken dat we voortaan zouden moeten afstemmen op RTL-4. Dat is bij ons thuis toch al een moeilijk vindbaar station en Ba rend en Van Dorp zijn aardige jongens, maar ze moeten niet vlak voor Keek op de Week. Dan wordt het pijnlijk. Het blijft Ne derland nu ook bespaard dat papa Kraay de misdaden van zijn zoon Hans van commen taar moet voorzien. Gerrie Knetemann, ploegleider van de Nederlandse wieier- equipe, na het WK in Beni- dorm in Nieuwe Revue: Dit WK is een incidenteeel ver haal van eigenlijk maar één dag. Dan kun je niet venvachten dat de Amsterdamse grachten gedempt worden als er hier door die tivcialf een wereldkampioen wordt gemaakt. idem: „Ik verwijt ploegleiders wel eens: ze brengen de renners zo het wij- gevoel bij dat het ik- gevoel niet meer be staat Haarlemmer Fred van Oostenrijk, als tafeltennisser actief in België, in de Volkskrant over het verschil van de sportsfeer in eigen land en daarbuiten: „Die sfeer maakt het onder meer mogelijk wat in de Nederland se competitie on denkbaar is: de spe lerszijn hun eigen scheidsrechters. Er zit wel een hoofdarbiter in de zaal, maar die zit doorgaans met een pint in de hand ergens in een hoekje te klessebessen met deze of gene. Schaker Bobby Fischer, spe lend tegen de Rus Boris Spass ki, in NRC Handelsblad: .Alle Sovjets zijn ongelooflijke bedrie gers. Allemaal belazeren ze de kluit. Ook Kortsjnoi. Zelfs Boris. idem: Timman doet er ook aan mee. Hij heeft ook partijen weggege ven aan de Sovjets. Ex-atiete Ria Stalman in haar column in het Algemeen Dag blad: Wat mij betreft heeft geen en kele topsporter verplichtingen ten aanzien van de media. Wat mij betreft magMerlene Ottey het houden bij hardlopen en ko men we nooit te weten of zij lie ver rijst dan pasta eet, of de ver kering met die enge Stefano Tilli nou echt serieus is en waarom zij altijd zo slecht gehumeurd is. Voetballer-zonder-werk Peter Houtman in de Volkskrant: „De betrekkelijkheid van de voetballerij heb ik voortdurend ingezien. Ineens kan het afgelo pen zijn. Gelukkig heb ik die doodschop nooit gehad, al heb ik genoeg opgelopen. probleem. „In de overgangs klasse moeten we onze wed strijden in het weekeinde spe len. Dat ligt toch een beetje moeilijk. Veel speelsters stude ren, en hebben in het weekein de een baantje erbij. Daar moe ten we een oplossing voor zien te vinden." Volgens Van Wetten, die zich in 1984 bij Volle Bak aanmeldde als lid, zijn de vooruitzichten sportief gezien nog niet zo goed geweest als nu. „Het zou goed zijn als we op een hoger niveau zouden gaan spelen. Toen we in de derde klasse zaten wonnen we alles met gemak, daar was niets aan." De voetbalselectie van zaterdag-eer steklasser Heerjans- dam liep er zaterdag goed ge kleed bij. Niets mee aan de hand, zo op het eerste oog. Ech ter, in de dagen voorafgaand aan het duel met Spakenburg (1-1) had zich één en ander voorgedaan. Centraal thema: de shirts. Deze week kwam name lijk een eind aan de tien jaar du rende, en in de loop der tijd al ernstig verslechterde, relatie tussen het sponsorende dakbe- dekkingsbedrijf Gouman en de Zuidhollandse amateurclub. De sponsor had nieuwe shirts geleverd, maar niet in de (groe ne) clubkleuren. Het bestuur, in de persoon van voorzitter Janus van Peenen, weigerde de witte kleding, waarna Gouman zijn buik vol had van de club en zijn voorzitter, een voormalig werk nemer van het dakbedekkings- bedrijf. Vrijdag stuurde Gouman (die 20.000 gulden zou hebben uit gegeven aan de shirts en trai ningspakken) een aantal werk nemers richting sportpark De Molenwei met de opdracht alle reclameborden én het geschon ken scorebord te verwijderen. De penningmeester merkte het gezelschap op en belde de poli tie met het nieuws 'inbrekers' te hebben gesnapt. De politie wei gerde aanvankelijk op te treden, maar greep na enkele (auto-)te- lefonades met de in Friesland rondrijdende Van Peenen toch in. Behalve dat onverlaten voor een storing in het scorebord zorg den (dat zaterdagmiddag dus niet functioneerde), zat Heer- jansdam zaterdag voor het duel met Spakenburg nog zonder kleding. De afdeling Dordrecht van de KNVB leende tenues uit. Over twee weken hoopt Van Peenen over passende groe ne kleding voor de selectie te beschikken. Een nieuwe shirtsponsor is al gevonden: een dakbedekkingsbedrijf, het be drijf van Van Peenen. Volgde week be gin? basketbal- coretitie. Dat wordt lachen. \nt de Neder landse BasketbBond heeft voor de verandng weer iets heel leuks bedat. De animo om jeslacht te wor den door de passionele teams van Denelder en Den Bosch was dit jr niet groot. Vandaar dat mr acht clubs zich inschreveioor de eredivi sie. De subtop^artoe ook Luba Leiden boort, bleef in of liet zich terugzken naar de promotiedivisiDat is het voorportaal wr je als vereni ging met een bcheiden bud get nog een wedje meespreekt enaar je hoopt op betere tijden. Acht clubs is w een beetje wei nig, vonden z©k bij de Bond en vandaar daen dubbele competitie we ingesteld. Daar is op zich nietegen. Een na tionale titel kr je per slot van rekening niet deau. Al is het wel jammer daan het einde van de rit niennd behoeft te degraderen. Zsts hoort bij een competitie. Aiers is het niet echt. Maar wat heetht, als na 28 wedstrijden dilay-offs voorde titel een aanvtg nemen met acht teams. JaJ leest het goed, iedereen magjwoon weer mee doen. Niet de ste vier, nee, al lemaal. Nerge ter wereld is het zo, maar bij cNBB wordt ver liezen minstetzo hoog aange slagen als wiren. Wat dat betregaat geen zee ze te hoog om dae effectueren. Want lig je er t als je in de eer ste ronde van t play-offs ver liest? U raadt'tal: natuurlijk niet. Je krijgt cnog een derde kans in een spiaal voor de ver liezers ingelastussenronde. Pas als het je dan et lukt om een wedstrijdje te innen, tja, dan moet helaas téi afscheid van je worden genonn. Met bloedend hart, al mag je misschien nog wel inschrijvevoor één of an dere Europa Cd. Alles heeft zijn (troost)prijs, rttwaar. De eredivisie tde vrouwen - met Grasshopirs, MSVen Lisse uit deze regio elt wél tien teams. Daar vJen de vier min ste ploegen nafloop van de re guliere competie buiten de boot en strijden de beste teams om de titel. Het kadus blijkbaar wel. Waarom an zo'n Mickey Mouse-opzetjeijde mannen? AD VAN KAAK Namens Volle Bak uit Leiden, we hebben gewonnen mei den." De yell van de softbalsters van het eerste vrouwenteam van Volle Bak is dit seizoen na bijna iedere wedstrijd er werd tot nu toe slechts twee keer verloren te horen. Het gaat weer goed met de softbal sters uit de Leidse Hout. Afgelo pen week werd gewonnen van Celeritas (17-5) en ADO (19-8) en daarmee behoudt de ploeg nog kansen op de titel in de eer ste klasse van het rayon Den Haag. De vrouwen van Laakkwartier hebben echter de beste papie ren. Zij zijn nog ongeslagen, en hebben de pitcher van Jong Oranje in hun midden. Hoewel die ongeslagen status komend weekeinde verloren kan gaan als zij tegen Volle Bak moeten aantreden. Maar dan nog moet Laakwartier een misstap maken wil Volle Bak de kampioensvlag hijsen. „Die kans is klein, er moet eigenlijk een klein wonder gebeuren", zegt Geert Jan Groot van de Volle Bak. Toch heerst er tevredenheid bij de Leidse softbalvereniging. Het is nog maar twee jaar geleden dat het einde voor de club na derde. In 1990 kwam Volle Bak slechts met één mannensoftbal- team en één vrouwensoftbal- team in de competitie uit. In dat jaar was er wel een lichtpuntje. De vrouwen werden kampioen in de derde klasse. Maar de ba sis was wel erg smal geworden. De tijden zijn veran derd. In het begin van 1992, het jaar waarin de vereniging het tienja rig bestaan viert, schreef Volle Bak vijf teams in voor de com petitie. Nog steeds één man- nenteam, maar de vrouwen ko men uit met drie negentallen en er is zelfs een meisjesteam. De vereniging telt nu ongeveer honderd leden. Het afgelopen jaar kwamen ruim 40 speelsters over van de Leidse studenten vereniging Waps. „Dankzij die aanwas kunnen we door te se lecteren een beetje prestatiege richt werken", zegt secretaris Paul de Jonge. De vereniging zit in de lift. De accommodatie is de afgelopen jaren flink opgeknapt. De oude Pemix-kantine heeft een ge- daantewisselingondergaan. Met de nodige zelfwerkzaam heid is het houten gebouwtje aangepast aan de eisen van de ze tijd. Met de medewerking van de gemeente is ook de aan leg van het softbalveld voltooid. De Jonge: „Wat dat betreft heb ben we niets te klagen. Het grootste probleem is het kader. Dat kan nog wel versterking ge bruiken." De groei is momenteel zo sterk dat er volgend jaar voor het trai- ningsweekeinde misschien zelfs mensen moeten worden afge wezen. „Voorheen gingen we met een kleine groep een paar dagen naar de Ardennen of Ter schelling. Ik vrees dat de be- langstelÜng de volgende keer zo groot is dat we met een luxe probleem worden opgezadeld", aldus De Jonge, die als oprichter vanaf het eerste uur bij de vere niging is betrokken. Op vrijdagavond, na afloop van de ge wonnen partij tegen ADO, doen de speelsters zich te goed aan een zelf bereide sher ry- en preischotel. „Dit is ty pisch Volle Bak", zegt Kees Jan Bloemendaal, de trainer/coach van het eerste vrouwenteam van Volle Bak. „Gezelligheid staat voorop en kenmerkt de vereniging. Dat we hier met zijn allen zitten te eten is iets wat we hebben overgehouden uit de tijd dat we nog een kleine club Volgens Bloemendaal, die bio logie studeert in Leiden, kan het eerste softbalteam hogerop. „Maar dan moet er wel een goe de pitcher bijkomen. De ambi tie is er zeker, en naar het zich laat aanzien blijft het team de komende jaren in tact." Werpster Manon van Wetten (22) wil graag met Volle Bak promoveren, maar ziet toch een De sofbalsters van Volle Bak, vertoevend in de hoogste regionen van de eerste klasse van het rayon Den Haag, wachten op een nieuwe uitdaging. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22