Van der Burgh ijzersterk Barel tevreden met eerste plak TOP bij Fortuna over de knie Pernix blijft met een kater achter Sport De Zijl wint toernooi MANDA 14 SEPTEMBER 1992 Korfbiclubs bespreken fusie leiden De den van De Algemene en Crescendo kunnen zich deze wekeuitspreken over een mogelijke fusie. Beide korfbal clubs hebbi daartoe een enquête uitgezet, waarvan de resulta ten bepalel zullen zijn voor het al of niet voorzetten van sa- menwerkiisgesprekken. De fusiecommissies van de clubs be spreken eet elk voor zich en op 25 september gezamenlijk de uitkomsteiOp grond van de resultaten van deze bijeenkom sten zal memet nadere voorstellen komen. Wellicht zullen de clubs in de op van oktober buitengewone ledenvergaderingen uitschrijveDm de voorstellen te bespreken. In de peiling wordt overigens rt alleen gevraagd naar de mening over een fiisie, maar ook cr mogelijke verhuizing dan wel een zelfstandig ver dergaan. Go-sptlster Guo Juan wint eindhoven »'e Leiderdorpse go-speelster Guo Juan heeft het zestiende hbantse go-toernooi op haar naam gebracht. Zij ver sloeg al haaegenstanders, onder wie in de eerste ronde Rudi Verhagen iGoes, die tweede werd en in de vijfde en laatste ronde haachtgenoot Rob Koopman. Geert Groenen en Filip van der Sta>en van de Leidse Go-club eindigden respectievelijk als vierde ezesde, met drie winstpartijen ieder. Er namen in to taal 88 spels uit vier verschillende landen mee. Basketalweek zonder Hollands team haarlem» Eorganisatie van de Haarlemse Basketbal Week heeft besloi geen Nederlandse clubs uit te nodigen voor de elfde editiem het toernooi, die van 26 december tot en met 3 januari op agenda staat. Het comité besloot daartoe, omdat de stabilite/an de Nederlands topclubs te onzeker is. De komst van een CEteam is wel zo goed als zeker. De maatregel lijkt op een represte tegen de TSL (Top Sport Liga), die vorige week liet weten rt in te gaan op de uitnodiging om met de nationale selectie aaie Basketbal Week deel te nemen. De organisatie had Oranjen tegemoetkoming in de kosten (begroot op 10.000 gula) aangeboden onder de voorwaarden dat de selec tie volledigiu zijn en dat spelers geen oefenduels met hun ei gen team tens de Basketbal Week zouden spelen. De TSL be sloot daar ater geen ruzie over te gaan maken met de hofleve ranciers va} ran je en haakte af. Kenyaase toppers niet naar Havana havana Dtrijd om de wereldbeker atletiek, over minder dan twee weken Havana, blijkt nauwelijks aantrekkingskracht op de topatletrte hebben. Het treffen tussen de continentale teams valt \>r de meesten te laat in het slopende Olympische jaar. Zaterd kregen de organisatoren in de Cubaanse hoofd stad opnieteen groot aantal afmeldingen. Carl Lewis, de acht voudige Ohpische kampioen, die in het team van de Verenig de Staten z<uitkomen, meldde zich af. Uit Kenya kwam een groot aantafzeggingen. Zo zullen in Havana de Olympische medaillewinars Nixon Kiprotich (800 m), Richard Chelimo (zilver, 10.0m), Paul Bitok (zilver, 5000 m), Matthew Birir (goud, 3000 steeple chase) en de wereldrecordhouder op de 3000 meter de 3000 meter steeple chase, Moses Kiptanui, ontbreken, lgens David Okeyo zijn de Afrikanen te vermoeid. Vriesekop verliest in finale karlsruhe Itine Vriesekoop heeft in de eindstrijd van het invi- tatietoemoci Karlsruhe (Duitsland) met 1-3 van de Hongaarse tafeltennisslCsilla Batorfi verloren. De gamestanden waren: 17-21 14-21-18 en 15-21. Damgerotschap start met nederlaag leiden LDGde competitie van start gegaan met een neder laag. In Kronienie verloren de Leidenaars, die dit seizoen weer op landelijk /eau uitkomen, met 11-9 van de plaatselijke dam club met dieiam. Jan-OviWaldner verdient 50 mille karlsruhe T;1 tennisser Jan-Ove Waldner incasseerde met zijn overwinning het European Masters in Karlsruhe een bedrag van 50.000 g^len. De Zweed versloeg in de finale de Belg Jean- Michel Saive Enkele toeschouwers laten een deelneemster aan de kwarttriathlon van Wassenaar links liggen. foto loek zuyderduin Net een stel pinguïns, de 120 triatleten die zich even voor één uur aan de rand van het Valkenburgsemeer klaarma ken voor de kwarttriathlon van Wassenaar. In een donke re wetsuit, verplicht vanwege het koude water, lijkt ieder een op elkaar. Slechts één deelnemer valt op vanwege de bonte kleuren. Caroline Thoenis heeft dan ook geen wetsuit aan en mag van de wedstrijdleider Peter Keuker het water niet in. plonst. Aan Casper van der Burgh is al dit menselijk leed voorbijge gaan. Hij legde op dat moment de basis voor zijn tweede ach tereenvolgende zege in Wasse naar. Weliswaar zag de Leide- naar vier ruggen voor zich toen hij uit het water kwam, maar zijn achterstand op de snelste zwemmer, Fred Verlooy, be droeg nog geen minuut. Van den Burgh rook zijn kans, klikte zijn pedalen vast en ging diep in de beugels. Binnen zeven kilo meter reed hij op kop en die po sitie stond hij niet meer af. De 40 fietskilometers raffelde hij af in iets meer dan een uur, waar door de tegenstanders zich al voor de laatste discipline, 10 ki lometer hardlopen, kansloos wisten. Erik van Leeuwen begon ruim twee minuten later dan Van der Burgh als tweede aan het laatste onderdeel, Mart Moraal volgde op drie minuten. Jo-An Mudde uit Nieuwpoort, als vierde van jan brouwer de koning Terwijl de overige triatleten na het startschot het water in stor men, stort de wereld voor Thoe nis in elkaar. Huilend en jam merend valt de Haagse in de ar men van een willekeurig ie mand. Ze is ontroostbaar. Voor even maar, want Johan van de Klooster met startnum mer 99, heeft het menselijke drama aanschouwd en besluit zijn wetsuit af te staan. Hijzelf gaat het water toch niet in, want dat is zinloos. Het stuur van zijn fiets is immers los, de imbus- sleutel ligt twee kilometer ver derop in de kleedkamer, zodat zijn triathlon al voor de start is afgelopen. „Ach, nu heb ik ten minste een ander gelukkig ge maakt", zegt de onfortuinlijke Rotterdammer meesmuilend, terwijl 'huilebalk' Thoenis een minuut na de anderen, onder luid applaus, het water in de fiets gestapt, deed nog een vermetele poging om Van der Burgh te achterhalen, maar het gat bleek te groot. Als een kind zo blij passeerde de Leidse rij wielhersteller na 1.59,35 de meet, voor Mudde, Van Leeu wen en Moraal. Oisterwijk „Omdat ik vorig jaar in Wasse naar won, dacht iedereen dat ik dat nu weer zou doen. Zo sim pel is dat niet. Ik heb er keihard voor moeten werken. Pas toen ik een paar kilometer voor de meet te horen kreeg dat ik on geveer twee minuten voor sprong had, wist ik dat het niet meer mis kon gaan." Van der Burgh lijkt in vorm en klaar voor het nationaal kampioen schap kwarttriathlon, volgend weekeinde in Oisterwijk. Bij die wedstrijd verschijnt Mart Moraal niet aan de start. Voor hem zit het seizoen er op. De 37-jarige krachtpatser uit Oegstgeest was uitermate tevre den over zijn seizoenslot. .Al leen het zwemmen ging niet denderend. Daarbij heb ik een minuut of vier, vijf prijs gege ven. Op de eindstreep kom ik drie minuten te kort,dus...." Moraal heeft nog altijd veel ple zier in de triathlonsport en 'stoppen' is een woord dat voorlopig niet in zijn woorden boek voorkomt. Ook de Stichting Triathlon Wassenaar, de organisator van dit evenement, gaat op de inge slagen weg verder. Sinds vorig jaar heeft de triathlon de status van super-prestige wedstrijd ge kregen en is daarmee één van de 'grote' wedstrijden op de triathlonkalender. Als de con suls van de Nationale Triathlon Bond niet al te negatief oorde len over de organisatie van de gisteren gehouden wedstrijd, dan mag Wassenaar volgend jaar de nationale veteranen kampioenschappen organise ren. Wedstrijdleider Keuker waar schuwde de organisatie alvast: „De mogelijkheden om in de omgeving van Wassenaar een veilig parcours uit te zetten, zijn beperkt. Het parcours kent veel gevaarlijke punten en daarom moet zo weinig mogelijk ver keer op het parcours aanwezig zijn. Misschien dat B en W het traject in het vervolg kunnen af sluiten voor publiek. En gelijk had hij. Stayeren is bij een triathlon verboden, gis teren kon het voor de meesten niet anders. De wegen waren smal en dik bezaaid met recre anten die voor de deelnemers een prachtige springplank vormden voor nog een sprong voorwaarts. muskoka anp Rob Barel heeft bij het vierde officiële wereldkampioen schap kwart-triathlon zijn eer ste medaille veroverd. Na twee vijfde plaatsen, eindigde de Nederlander zaterdag in het Canadese Muskoka als derde. Op 39 seconden van de Brit Si mon Lessing en 14 van de Duitser Rainer Müller. In Canada maakt men in plaats van kwart-triathlon lie ver melding van de 'Olympic Distance'. Bij de eerstvolgende Olympische Spelen, in 1996 in Atlanta, hopen de triathleten ook deel te mogen nemen. De afstanden zullen dan gelijk zijn als die van zaterdag: 1500 meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen. De omstandigheden in Muskoka riepen herinnerin gen op aan de laatste, hele triathlon in Almere. Vanwege dichte mist moest de start drie kwartier worden uitgesteld. De nevel trok op, de kou bleef. Bij het zwemmen in het Grand Lake was de temperatuur van de bovenlucht slechts acht graden. Barel had ook andere zorgen, het gekrioel van alle deelnemers bezorgde hem verschillende blauwe plekken. „Hoewel ik goed zwom, kwam ik niet goed in mijn ritme", al dus de professional uit Over- berg. De zesvoudig Europees kampioen kwam als twintigste uit het water. Het Fietsen, over een heuvel achtig parcours, lag Barel be ter. ..Het traject lag me al van af de eerste trainingen deze week. Redelijk selectief, maar toch snel." Bovendien waren de spelregels aangepast en was stayeren uit den boze. Tot genoegen van de Europeanen die tenslotte dan ook het ere podium bemanden. Barel verloor in de laatste vijf kilometer bij het lopen de aansluiting met Lessing en moegestreden moest hij ook de zich lange tijd verschuilen de Müller laten voorgaan. Toch stemde ook het brons Barel tot tevredenheid. .Ach teraf zal ik misschien zeggen dat ik nooit zo dicht bij de we reldtitel ben geweest als dit keer en dat me dat ook wel nooit meer lukt. Maar van mijn generatie", aldus de 34- jarige Nederlander, „ben ik de enige die nog echt meedoet in de wereldtop. En dat geeft een lekker gevoel." Bij de vrouwen won de Australische Michellie Jones, evenals Lessing een vroegere zwemkampioen. Jones, vorig jaar in eigen land derde, over klaste het veld en had aan de finish een minuut en 16 se conden voorsprong op de Ca nadese Joanne Ritchie. Melissa Mantak, uit de Verenigde Sta ten, won brons. leiden dirk kloos waterpolomedewerker LZ 1886 organiseerde het afge lopen weekeinde voor de drie ëndertigste keer het Zilveren Sleutel-toernooi. Bij de vrouwen werd gestreden om de Galgen- water-trofee. De Zilveren Sleu tels komen voor een jaar in het bezit van De Zijl/LGB, bij de vrouwen was De Ham uit Zaan dam de sterkste. LZ 1886, komend seizoen weer terug in de hoofdklasse, had een sterk veld naar Leiden gehaald. De Zijl/LGB, PSV, Rot terdam en ZPB komen allen uit op het hoogste niveau. Ondanks het feit dat alle ploegen nog volop in de voorbereidingsfase zijn, was er van redelijk water polo te genieten. De eerste wedstrijd van het toernooi, de derby tussen LZ en De Zijl/LGB, bleek achteraf di rect de finale. De Kooibewoners waren duidelijk de sterksten. Verdedigend kon LZ het nog wel bolwerken, maar aanval lend kon geen vuist worden ge maakt. De 5-2 overwinning voor De Zijl/LGB was dan ook ver diend. Vrouwen Bij de vrouwen stak De Ham er met kop en schouders boven uit. De ploeg uit Zaanstad werd in geen enkele wedstrijd be dreigd. De doelcijfers van 41-14 spreken duidelijke taal. LZ be haalde een verdienstelijke derde plaats. De ploeg van Wim Siera moest naast De Ham ook PSV voor laten gaan. Beide teams spelen een klasse hoger dan de Leidse vrouwen. Eindstand Zilvertn Sleutel-toernooi: 1 De Zijl- /LGB 1 7 2LZ 1886 4-6 3 PSV 4 5. 4 Rotlef dam 4 2 e" 5 ZPB 4-0 Eindstand Gal«enwale»- trofee: 1 De Ham 4-8. 2 PSV 4-5. 3 LZ 1886 4- 4.4 Esca 4 3. 4 PSV 4-3 en 5 DZV 4-0 leiden klaas boan korfbalmedewefr TOP is in Del overklast door Fortuna: 16-8. des Pacta deel de de punten rt VEO: 9-9, ter wijl Fiks Avantnet 14-10 ver sloeg. De Algerne verloor van SAMOS (6-10) De Danaïden kwam te kort ten ZKV (11-10). In het korfbauel tussen For tuna en TOP hde de Delftse ploeg enige gerde. De opening verliep nog vtrtvarend. Tim van der Horst hcht 0-1 op het scorebord. Mz binnen het kwartier poets Fortuna het blazoen op: 6- De illusie om een puntje wefe kapen werd snel uit de were geholpen. Het herenviertal vaiTOP werd vol ledig aan banch gelegd. Voor de pauze (9-3) tarnen slechts Barbara Romsci en Aad Wie- gerink tot een effer. Bij 11-3 binnen tien milten nam For tuna gas terujen dat srelde TOP in staat o de stand een draaglijker aarien te geven. Ron van der ïllik en Gerco Langelaan benten ieder twee kansen wat dteinduitslag op 16-8 bracht. Openingsfase De goede preatie van vorige week kon FidePacta niet her halen. Het tearvan coach Ste ven Tims speefe in een te laag tempo. Na eemerke openings fase (2-0; Jan \illem Meijer en Sander de Haa liep de Fides- aanval vast. Mjer eri een ex cellerende Pricia Gottmer scoorden nogwel voor rust, maar VEO ko daar evenveel treffers I 'dode spelmomenten': 4-4. Wendy van Hooven zorgde voor 6-5, maar omdat de Fides- heren te weinig ruggesteun ga ven, konden de Voorburgers met name via het dameskwartet uitlopen (7-9). Patricia Gottmer scoorde tweemaal en bracht Fi des op 9-9. De Algemene speelde een be wogen partij tegen Samos. De Leidenaars, aanvankelijk de be tere ploeg, scoorden slechts één keer (Alfred Lambooij). Samos toonde over meer routine te be schikken: 1-5. De irritaties slo pen in de ploeg van coach Ruud van Vliet. Belangrijke factor was het zwakke optreden van de leidsman, die de wedstrijd ab soluut niet aanvoelde en meen de verbaal van zich te moeten afbijten. Amoud en Alfred Lam booij brachten vanaf de straf- worpstip de ruststand op 3-6. Halverwege de tweede helft bij de stand 5-9 (beide door Diana Hoppenbrouwer) werd de wedstrijd feitelijk al beslist. De scheidsrechter hield plots klaps Remco Molloy het gele karton voor (voortdurend licha melijk contact) en een minuut later zag Alfred Lambooij de zelfde kleur nadat hij de bal uit frustratie op de grond smeet. Afrastering Coach Van Vliet trachtte de ge moederen te bedaren en liep het veld in en werd prompt ach ter de afrastering gestuurd. Van echt korfbal kwam er in de slot fase weinig meer. Wilma Sin- teur schoot 6-9 in, gevolgd door de 6-10 van Samos. „We heb ben te veel naar het randgebeu- ren gekeken, misschien door onze onervarenheid. Daar moet volgènde week tegen De Danaï den maar verandering in ko men," verzuchtte Van Vliet na afloop. De Danaïden bakte er weinig van tegen ZKV. De blauwwitten hadden geen antwoord op het fanatieke fysieke spel van de Zaandamse ploeg. Het veldspel was heel matig verzorgd, wat coach Ruud Schreuder er wel licht toe dwingt wijzigingen aan te brengen in zijn formatie. Vanaf het begin nam ZKV de leiding. Richard Dikken scoorde 3-1, een marge die langzaam werd gedicht. Twee treffers van Erik Kromhout en Heiko Locher brachten de 6-5 theestand. Bij 8-5 werd er beter pressie gespeeld en scoorden Marcel Keyzer (2x), Dikken en Krom hout 9-9. ZKV liep opnieuw uit (11-9) en dat was fataal. Krom hout bepaalde de eindstand op 11-10. Open huis Tegen Phoenix hield KZ Leiden in de tweede helft open huis. Een solide eerste helft werd door onder meer een dubbele Score van Aldo Spadon met 3-5 afgesloten. Binnen tien minuten in het tweede bedrijf was het 8- 5. Phoenix kreeg te veel ruimte en aanvallend kon KZ Leiden geen vuist meer maken. Sabine Marquenie bepaalde de eind stand op 11-7. Fik» kwam in de tweede helft even in de problemen, daar het ritme stokte. Regelmatig en makkelijk scorend was de Oegstgeester-brigade veruit de meerdere van Avanti. Tanja Huizing en Nico van Weizen te kenden voor 6-3, Jaap Riedijk en Theo Vreeken voor de 8-5 ruststand. Tien minuten na rust was het 8-8, Vreeken schudde zijn team wakker (10-8) en het ritme werd hervonden. Twee doelpunten van Matthijs de Vis ser bepaalden de eindstand op 14-10. Tegen De Bermen kende Crescendo een moeilijke mid dag. Telkenmale werd door be ter spel een voorsprong geno men, maar de opponent kwam steeds langszij. Drie scores van Henk Alberts waren niet genoeg om het fysieke spel van De Ber men te breken. Aanvoerder Pe ter Baak had een onderonsje met de scheidsrechter omtrent het onverantwoord harde te genspel, waar hij een gele kaart aan overhield. Bij 5-5 stokte de Leidse produktie en trok De Bermen de wedstrijd met 8-5 naar zich toe. Dankbaar Oranje-Nassau was Velocitas na afloop bijzonder dankbaar. De Leiderdorpers waren duidelijk de betere ploeg, maar verzuim den om'ae riante mogelijkhe den te verzilveren. Het eerste aanvalsvak scoorde slechts twee keer. Door uitblinker Ron Goudsmit en de vier doelpun ten van Jeroen van Driel kwam Velocitas via 7-3 op 8-8, maar in de slotfase lukte het niet om de 9-8 ongedaan te maltpn Pemlx oefent hevige druk uit op de korf van KIOS. In de mêlee van spe lers onderneemt Lian Tieleman een doelpoging. Robin Amoldus (links) en Marco van der Lucht (op de rug gezien) zoeken alvast een goede af- vangpositie. foto hlnk bouwman leiden bram van gent korf balmedewerker Een hevig slotoffensief mocht niet meer baten. Pernix kwam in de laatste drie minuten van het duel tegen KIOS van 8-11 nog terug tot 10-11, maar de ge lijkmaker bleef uit. Het slotsig naal maakte een einde aan de te laat ingezette inhaalrace. Coach Janko Breedveld bleef langs de lijn met een kater ach ter. „Deze wedstrijd is gemaakt door de scheidsrechtermop perde de Pernix-coach. „We hebben niet ons normale spel kunnen spelen. Aangeven was bijna onmogelijk. Elke keer weer kwam die tik op de han den. Ik heb er zwaar m'n be denkingen over." De hand ging even later ook in eigen boezem. „We hebben iets te veel ruimte gegeven in de eerste helft En een paar domme foutjes ge maakt. Maar wat wil je met vier nieuwe mensen in de ploeg. Dan kun je niet verwachten dat het allemaal direct vlotjes loopt." Soepel liep het, zeker in aan vallend opzicht allerminst. Kan sen schiep de Breedveld-briga- de zich volop, maar afmaken bleek een onoverkomelijk pro bleem. Heel anders verging het KIOS De ploeg uit Nieuw-Ven- nep, dit seizoen onder leiding van coach Cor Gravenkamp (ex- De Algemene), speelde uiterst scherp. Het trefzekere heren kwartet, van onder de korf sterk ondersteund door lange vrou wen, sloeg snel bressen in de Leidse verdediging. Zuurmond Kon Pernix een na tien minuten opgelopen 1-3 achterstand nog wegwerken via een treffer van Heieen Zuurmond en een door haar geforceerde en door leroen Waaijenberg benutte strafworp, een tweede tweepuntsmarge (4- 6) bleek een onoverbrugbare kloof. Na rust (5-6) liep het verschil op tot drie goals, ook al omdat Pernix zich enige uitwerkfouten meende te mogen veroorloven. Bij de stand 8-11 en nog twaalf minuten te gaan, greep lanko Breedveld eindelijk in. Hij ver ving in de aanval aanvoerster Erica Hardam door Alide Tiele man, terwijl Peter Kuipers in het andere vak inviel voor de aan de pols geblesseerde Waaijenberg. Nadat Marco van der lAicht vanaf de stip 9-11 had laten aantekenen, maakte ook Erika Velders haar opwachting voor de geblesseerde Marjolein Kriek. Het geroutineerde duo Vel- ders/Kuipers zette de KlOS-ver- dediging onder zware druk. Een duidelijke strafworp. Velders werd getorpedeerd door een KlOS-verdediger, werd wegge wuifd, maar even later legde de arbiter de bal alsnog op de stip toen Casper de Rooij onregle mentair werd gestuit. De 10-11 van Peter Kuipers was het laatste wapenfeit, want direct na de uitworp klonk Itoflds IMM laatste fluitsignaal. Een duur punt was verloren gegaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21