Leidsch Dagblad Bundesbank verlaagt rente kwart procent Bundesbank zwicht voor dmk van politiek PREI EN HAMLAPPEN. Hoogovens gaat 1000 werknemers ontslaan Peruaanse politie pakt leider Lichtend Pad op Wadaico Ichiro hoogtepunt op Leidse Uitdag FIRATO 92 HOREN, ZIEN EN VERBAZEN MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39955 LOSSE NUMMERS 1,50 Feyenoord- leiding op de vuist met 'fans' De leiding van Feyenoord is gis termiddag tijdens het duel Go Ahead Eagles-Feyenoord op de vuist gegaan met ontketende voetbalsupporters, die een drei gende nederlaag van Feyenoord niet konden verteren en via de eretribune op het vak van Eaglessupporters afgingen. Technisch directeur Wim Jan sen, voorzitter Jorien van den Herik en manager Fred Blanke- meijer grepen hardhandig in en verdreven dolgedraaide fans met z'n drieën van de tribune. Daarbij kreeg de laatste een be hoorlijke klap van een suppor ter. De echtgenotes van het be stuur, die in het tumult onder de voet gelopen dreigden te worden, bleven ongedeerd. In het bewuste vak bevond zich ook een lid van het sectiebe- stuur betaald voetbal, secretaris Jan Huijbregts. Voor aanvang van de wed strijd hadden aanhangers van Feyenoord ook bondscoach Dick Advocaat, die het duel wil de bijwonen, bedreigd. Advo caat kreeg de verschrikkelijkste ziektes naar zijn hoofd geslin gerd omdat hij afgelopen week niet Feyenoord-doelman Ed de Referendum 4 Een Frans 'non' tegen het Verdrag van Maas tricht: EG bereidt zich ach ter de schermen voor op een ramp. De Tijd van Toen 7 Brand heeft in de ge schiedenis halve steden| platgelegd. Leiden kende ook zijn branden, maar die waren niet zo omvangrijk Uitdag 9 De Leidse Uitdag die zaterdag rond de Pie terskerk werd gehouden, trok naar schatting zo'n 20.000 bezoekers Anthony Perkins /i Voor de filmkijkers I is Anthony Perkins de neurotische jongeman gebleven uit de film 'Psy cho' Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DEL! 071 - 161353 Dollar schiet omhoogpond profiteert mee Technisch directeur Wim Jansen van Feyenoord (rechts), voorzitter Jeroen van den Herik en manager Fred Blankemeijer grepen gisteren op de Adelaarshorst in Deventer persoonlijk in toen Feyenoord-supporters op de vuist gingen toen de Rotterdammers van de Eagles dreigden te verliezen. foto cees kuiper Goey maar Ajax' Stanley Menzo had aangewezen als opvolger van Hans van Breukelen in het Nederlands elftal. Edberg wint US-Open Stefan Edberg heeft vannacht voor de tweede maal in succes sie het US Open gewonnen. In de finale versloeg de titelverde diger de Amerikaan Pete Sam pras in vier sets. Edberg her overde tevens de nummer één positie op de wereldranglijst. Lisse sterk FC Lisse doet het goed in de eerste klasse zaterdag. De ploeg van trainer Ruud Bröring won ook zijn tweede competitieduel. Uit bij Serooskerke werd het 2-1 voor Lisse. In Leiden hielden de zondagderdeklassers UDWS en WSB elkaar in evenwicht. Op de Boshuizerkade vielen geen treffers. De Duitse centrale bank, de Bundesbank, heeft vanmor gen besloten om haar belangrijkste rentetarief, de Lom bardrente, met een kwart procent te verlagen van 9,75 tot 9,5 procent. De Nederlandsche Bank besloot vanmorgen alle rentetarieven eveneens met een kwart procent te ver lagen. brussel anp-rtr-gpd De koers van de dollar schoot vanmorgen omhoog. Al na een half uur handel noteerde de dollar in Amsterdam 1,68 gul den, bijna 6 cent meer dan de slotkoers van vrijdag. Het Britse Eond profiteerde mee met een oersstijging van bijna ander halve cent tot 3,1540 gulden. Het nieuws over de voorgeno men verlaging kwam gister avond uit Brussel na een verga dering van de EG-ministers van financiën en hun presidenten van de centrale banken. Toen was nog niet bekend hoe groot de verlaging zou zijn. Het zoge heten Monetair Comité kondig de gisteren in Brussel ook een herschikking aan van de wissel koersen binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS). De Ita liaanse lire devalueert 3,5 pro cent, terwijl overige munteen heden ten opzichte van de lire met 3,5 procent stijgen. De tota le devaluatie van de Italiaanse munt bedraagt daardoor 7 pro cent Voor de valutahandel kwa men de maatregelen als een verrassing. De Bundesbank had de afgelopen weken geregeld la ten weten niet aan renteverla ging te denken. Bovendien zei den de EG-ministers van finan ciën nog vorig weekeinde dat er voorlopig geen herschikking zou komen. Valutahandelaren betwijfelen overigens of de maatregelen de onrust op de geldmarkt wegnemen. „Ieder een loopt nu te zoeken naar nieuwe niveaus voor de mun ten", aldus een handelaar. De spanningen in het EMS komen vooral omdat Duitsland koste wat het kost de rente hoog wilde houden om de inflatie niet uit de hand te laten lopen. De hoge rente leidde tot grote vraag naar marken. In Europa kwamen vooral, mede door de kwakkelende economieën daar, de Italiaanse lire en het Britse pond onder druk. Daarnaast kelderde de dollar op 25 augus tus naar een na oorlogs diepte punt van 1,5760 gulden. umuiden» frans v en er is geen zicht op herstel. Een maand geleden maakte het staal- en aluminiumconcern een verlies over het eerste half jaar bekend van 49 miljoen gul den. Volgend jaar verwacht Van Royen weer winst. De problemen worden vooral veroorzaakt door de lage prijzen voor staal en aluminium. Op de markt is sprake van het dum pen van goedkoop staal uit het voormalige Oostblok en een overcapaciteit bij de West- europese staalbedrijven. De produktgroep lang, waar knup pels, betonstaal en draad wordt gemaakt, moet de komende ja ren de concurrentie met andere bedrijven in Europa aangaan. Daartoe wordt deze afdeling tot een apart bedrijf verheven. Voor het personeel betekent dat een vermindering van 1550 tot 720 mensen. Het staalconcern Hoogovens wil volgend jaar duizend werk nemers gedwongen ontslaan. Het ontslag komt bovenop de al geplande afslanking met 1300 mensen volgend jaar. De maat regelen moeten 300 miljoen gulden opleveren. De zwaarste en moeilijkste be slissing die ooit is genomen, zo noemde bestuursvoorzitter Van Royen het besluit om voor het eerst in de geschiedenis perso neel gedwongen te ontslaan. „Maar we moeten de komende jaren investeren, anders sterft het staalbedrijf. Hierna zal de toekomst er weer goed uitzien. We zullen er ook zelf moeten uitkomen, zonder overheids steun." De verliezen bij Hoogovens liepen dit jaar al dramatisch op lima afp-dpa-ind andere berichten werd hij her kend door een wijkbewoner. Guzman zal krachtens het anti- terreur decreet van president Fujimorie voor een militaire rechtbank worden aangeklaagd wegens landverraad. Met de arrestatie van Guz man en consorten komt wel licht geen einde aan de terreur die Lichtend Pad als twaalf jaar uitoefent. De organisatie is ver deeld in cellen die geheel eigen machtig kunnen opereren. Rond het gebouw van het Na tionale Directoraat voor Terro rismebestrijding zijn gepantser de wagens en zo'n 500 gewa pende agenten opgesteld om te voorkomen dat Lichtend Pad leden zullen proberen Guzman te bevrijden. Pagina 2: Guzman: van hoogle raar tot meeste gezochte man. De Peruaanse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag Abimael Guzman aangehou den, de leider van de maoïsti sche guerrilla-organisatie Sen- dero Luminoso (Lichtend Pad). Leger en politie zijn na de arres tatie in de hoogste staat van pa raatheid gebracht. De 57-jarige Guzman werd samen met zeven andere Lich tend Pad-leden opgepakt in een huis in de wijk Surquillo in het zuiden van de hoofdstad, op het moment dat hij een vergadering van het Centraal Comité van de beweging voorzat. Een van de andere arrestanten zou Guz- mans plaatsvervanger Janila Iparraguirezijn. Volgens de Peruaanse radio is Guzman verraden door een af- Maar volgens leiden Verbeten, gedisciplineerd, indrukwekkend maar vooral ook mooi speelden acht Japanners zaterdag in de Pieterskerk de sterren van de hemel. Het optreden van de drumgroep Wadaico Ichiro was het hoogtepunt van het dagprogramma van de Leidse Uitdag. Het evenement werd voor de negende keer gehouden en trok volgens de organisatie een recor daantal bezoekers, (zie verder pagina stad) foto henk bouwman het woord is aan Prei, kilo Hamlappen, 500 kilo 500 gr £25539^ 10.99 Deze aanbiedingen gelden tot 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. den haag yvonne zonderop Wat geen financieel deskundige de laatste jaren voor mogelijk hield, is gebeurd. De Bundes bank, de strenge hoeder van de mark, heeft zich laten verleiden tot een verlaging van haar ren tetarieven zonder dat daar een directe monetaire aanleiding Gemeten naar haar eigen maatstaven, waarvan de inflatie en het Duitse overheidstekort de belangrijkste zijn, zou de Bundesbank de rente eerder moeten verhogen dan verlagen. Wat de Bundesbank heeft be wogen, is giswerk. De heren zijn niet gewoon om hun motieven naar buiten toe te lichten. Zou het de angst zijn geweest voor het Franse referendum? Wellicht, want éls de Fransen komend weekend nee zeggen tegen het verdrag van Maas tricht komt niet alleen de mo netaire unie in gevaar, maar kan ook het Europese Monetaire Stelsel (EMS) instorten. Dat zou betekenen dat de valuta van de belangrijkste Europese indus trielanden niet langer aan el kaar gekoppeld zijn. De onrust die dan op de valutamarkten ontstaat zou nog vele malen groter zijn dan de koersschom melingen van de afgelopen we ken. De haperende economieën in Europa zouden daar bepaald niet mee gediend zijn. De vrees voor een Frans 'non' heeft daarmee niet alleen de Europese politici in haar greep, maar ook de presidenten van de Europese centrale banken. Dui- senberg en zijn collega's kwa men daarom gisteren in Brussel bijeen samen met de ministers van financiën, formeel om te besluiten over de devaluatie van de Italiaanse lire. Omdat echter ook de mededeling kwam dat de Bundesbank vandaag haar rente zou verlagen, ligt het voor de hand dat de bankpresiden- BundesbankpresidentSchlesinger Gezwicht voor politieke druk. foto epa ten de gelegenheid vooral heb ben gebruikt om Bundesbank- president Schlesinger en diens collega's onder druk te zetten. Vast staat dat de hele wereld blij is met het besluit, de Eu ropese partners voorop. Het geeft veel landen, zoals Neder land en bijvoorbeeld ook Frank rijk, ruimte om zelf hun rente te verlagen. Daardoor wordt het voor bedrijven goedkoper om te investeren en krijgen de diverse nationale economiëen een op peppervan belang. De meeste landen in Europa zitten dringend om zo'n opste ker verlegen. Steeds luider Idonk de laatste weken al de kritiek dat de Bundesbank met zijn overdreven angst voor inflatie het economisch herstel in me nig Europees land in de weg stond. Treffend was dan ook de re actie van de Franse minister van Financiën Sapin:„De beslis sing toont de ware solidariteit aan van Duitsland ten opzichte van zijn Europese partners". Sa- pin, voorstander van het ver drag van Maastricht, wil de ren- Mme de Girardin Instinct is de neus van de geest vandaag Binnenland Buitenland Cultuur Familieberichten Programma's Regio RTV Show - Sport vandaag ook LEVEN EN WONEN PAGINA 25 het weer Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Vannacht enkele opklaringen en mogelijk plaatselijk mist. Mini mumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag wolkenvelden, ook af en toe zon en in het noor den mogelijk wat motregen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 19 gra den. Wind draaiend van west naar zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3. In het Waddengebied mogelijk af en toe krachtig, 6. Slem af op de toekomst en kom naar de Firato. 14 t/m 20 september, RAI Amsterdam. Openingstijden: 14 en 15 september van 10 tot 22 uur, 16 t/m 20 september van 10 tot 17 uur. Toegang f 15,-, jongeren met GP, 65-plussers en groepen f 10,- Gratis pendelbus: volg borden Q RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS-station. Bei voor informatie: 020-5043993 Haal de gratis Rrato- krant in uw platenzaak. teverlaging maar al te graag uit leggen als een Duits vriend schapsgebaar, dat aantoont dat de Duitsers aan meer zaken waarde hechten dan alleen hun eigen D-'mark. Maar of het de Duitsers alleen om de Fransen te doen is, staat niet vast en zullen we wel nooit zeker weten. Er zijn per slot van rekening nog wel meer proble men dan alleen de EMU en Maastricht. Zo is Duitsland nu al weken ten prooi aan een soci ale onrust die maar niet minder wordt. Het land balanceert op de rand van een economische recessie en renteverlaging kan daar tegen helpen. Maar het zijn hoe dan ook niet-monetaire motieven die de Bundesbank tot deze beslissing hebben gebracht. Opmerkelijk, want juist de Bundesbank heeft de reputatie van politieke onaf hankelijkheid. Die naam lijkt de Bundesbank voorlopig even kwijt. betaal ik daarna: Per maand (f 27.80) via automa-1 tische betaling* Per kwartaal 80.10) via accept- Woonplaats. I Telefoon (i.v m controta barorging)] ir bank/girorekening: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 4 2300 V8 l

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1