Sport Edberg weer nummer een Feyenoord ontsnapt bij Eagles 'We hebben die boeren leggen MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 15 Mansell stopt O Nigel Mansell heeft J zijn buik vol van de Formule I. De wereldkam pioen kondigde aan te stoppen Lisse ongeslagen yi qFC Lisse is in de eer- I -/ ste klasse zaterdag góed van start gegaan. In Serooskerke boekte de ploeg haar tweede zege Milan ontsnapt 1 d Marco van Basten I O in eigen persoon moest er aan te pas komen om Milan langs debutant Pescara te loodsen: 5-4 N JOUSTRA AD VAN K iB ONDERWATER* Romario en Van Aerle spelen niet eindhoven PSV kan woensdag tegen Zalgiris Vilnius in de eerste ronde van de Europa Cup 1 niet beschikken over Romario en Berry van Aerle. De back viel zaterdag tegen BW Den Bosch na acht minuten uit met een gescheurde kuitspier en is drie tot vier weken uitgeschakeld. Romario haalde het einde van de zater dagtraining niet, hij blijft sukkelen met een enkelblessure die hij vorige week dinsdag opliep in Maastricht met het tweede van PSV. Wel van de partij is dus Erwin Koeman, vorige week tegen gepasseerd, zaterdag geschorst. Blinker en De Wolf weer fit Rotterdam Feyenoord rekent erop woensdag tegen Hapoel Pe- tach Tikva weer over John de Wolf en Regi Blinker te kunnen be schikken. Het duo werd tot vandaag geplaagd door dezelfde blessure, een spierverrekking in het dijbeen. Beide spelers ont braken ook in Deventer, waar Feyenoord met pijn en moeite een punt veroverde. Ruud Heus mist het eerste Europa Cup-duel van dit seizoen, omdat hij een schorsing heeft overgehouden aan de kwartfinale-wedstrijd tegen Monaco. Van Gaal kan beschikken over Jonk Amsterdam Ajax kan met een fitte selectie de confrontatie tegen Casino Salzburg aangaan. Wim Jonk, Dennis Bergkamp en Dan ny Blind zijn hersteld van hun blessures. Libero Jonk is afgelo pen weekeinde aan een zware test onderworpen. De Volendam- mer heeft al weken last van irritatie aan de achillespees. Na de individuele training besloot technisch directeur Louis van Gaal Jonk mee te nemen naar Salzburg. De enkelblessure van Dennis Bergkamp, opgelopen in de vriendschappelijke interland tegen Italië, valt mee. De schaduwspits kan woensdag zeker spelen. Datzelfde geldt voor Danny Blind. Dan Petersen en Johnny Han sen beiden geblesseerd blijven achter in Amsterdam. Etiopiërs nemen verkeerd vliegtuig ulle» De organisatoren van de atletiekwedstrijden in het Noord franse Liile wachtten zaterdag vergeefs op een aantal Afrikaanse deelnemers. Enkele Etiopiërs verdwaalden toen ze vrijdagavond bij een tussenstop in Parijs het verkeerde vliegtuig namen. In plaats richting Lille vlogen ze naar Nice. Een aantal Kenyanen kwam evenmin opdraven zodat de geplande drielandenwed- strijd werd omgezet in een onderonsje tussen Frankrijken een team uit het Gemenebest van Onafhankelijke Staten. Henk-Jan Held toch naar Reggio den haag Volleyballer Henk-Jan Held gaat toch naar Reggio Emilia, dat uitkomt in de tweede klasse van de Italiaanse com petitie. De overgang ketste vorige week af vanwege Financiële problemen bij de club. De in Amersfoort wonende centrumspe- ler was vorig weekeinde aardig van zijn stuk, toen hij met de na tionale ploeg de finale van de World League speelde in Genua. Reggio had opeens geen geld meer voor Held. Nadien volgden driftige onderhandelingen, zondag kwam de transfer alsnog rond. Vandaag dient Held zich bij de club te melden, morgen is de presentatie aan de pers, zaterdag het eerste competitieduel. Tegenstanden Napoli, de nieuwe vereniging van collega-inter nationals Marko Klok en Olof van der Meulen. Pers moet weer betalen in Spanje madrid Het begint in de Spaanse voetbalcompetitie gebruik te worden dat de media voor hun verslaggeving moeten gaan beta len. Eerder baarde Jesus Gil, de omstreden voorzitter van Atleti- co Madrid, al opzien door de pers te willen verplichten een pak geld mee te brengen om hun werk te kunnen doen. Dat voor beeld werd gisteren gevolgd door het net gepromoveerde Rayo Vallecano, die in de persoon van Jose Maria Ruiz Mateos ook al voorzitter met een bedenkelijke faam heeft. Ooit sloeg Mateos de Spaanse minister van financiën neer uit woede over onteige ningen na zijn faillissement. Zweed wint opnieuw US Open new vork» eric de bie gpd-verslaggever Op Flushing Meadow lijkt de tijd te zijn stilgezet. Terwijl op de overige Grand-Slamtoer- nooien het krachttennis wortel heeft geschoten, regeert op de US Open de klassieke stijl van de edele racketsport. Net als tij dens de laatste twee edities toonde een exponent van de oude school zich gisteren in New York de sterkste. Stefan Edberg verdedigde met succes zijn titel door in de finale Pete Sampras, de winnaar in 1990, te verslaan: 3-6, 6-4, 7-6 (7-5), 6-2. En passant heroverde de 26-ja- rige Zweed ook de eerste plaats op de wereldranglijst. Met zijn dik verdiende zege verstoorde Edberg niet alleen de droom van Sampras, maar voorkwam hij ook een algehele Amerikaanse overheersing op de Grand-Slamtoemooien. De nu onttroonde koning Jim Cou rier (Melbourne en Parijs) en André Agassi (Londen), de aan voerders van de 'hardhit'-gene- ratie, hadden immers al drie ti tels naar de 'States' verscheept. Sampras kon het kwartet com pleet maken, maar slaagde daar dus niet in. Als er echter iemand recht had op de open Amerikaanse ti tel en de daarbij behorende hoofdprijs (500.000 dollar), dan was het Edberg wel. En dat vond hij zelf ook. „Dit jaar heb ik de eindzege echt verdiend. Ik heb er hard voor moeten knok ken", was een terechte opmer king van de in Vastervik gebo ren speler, die tijdens zijn laatste vier wedstrijden zestien uur en 36 minuten op de baan stond. Chang Zaterdag moest Edberg in de halve finale helemaal stevig aan de slag voor zijn centen. Hij won van de even taaie als kleine Michael Chang uiteindelijk met 6-7 (3),'7-5, 7-6 (3), 5-7 en 6-4. De Amerikaan kwam pas na vijf uur en 26 minuten naar het net om de hand van zijn overwin naar te schudden. Na afloop werd door de statistici aangeno men dat deze ontmoeting daar mee de langste in de geschiede nis van de vier Grand-Slamtoer- nooien is. Omdat over de tijds duur van de wedstrijden aan het begin van de eeuw weinig bekend is, stond het gevecht tussen Richard Gonzales en Charlie Pasarell tijdens het Wimbledon-toemooi van 1969 (vijf uur en twaalf minuten) tot zaterdag als officieus record te boek. Edberg toonde zich op de US Open niet alleen de 'Marathon Man', maar ook 'Houdini'. In de vierde ronde ontsnapte hij te gen Richard Krajicek al aan een nederlaag door in de vijfde en beslissende set een achterstand in games ongedaan te maken. Vervolgens herhaalde de trouwe leerling van de Britse coach To ny Pickard het kunststukje te gen Lendl en Chang. „Pas toen ik Krajicek had verslagen, voel de ik me in staat met succes mijn titel te verdedigen. De daaropvolgende partijen heb ben me mentaal alleen maar sterker gemaakt. Dat heeft me in de finale erg geholpen". Krampen Want dat Edberg niet zo fris als een hoentje aan de slotpartij begon, stond wel vast. Datzelfde gold overigens ook voor Sam pras. Zaterdagavond leek hij li chamelijk gezien eveneens aan het eind van zijn Latijn. De 21- jarige Amerikaan had bedui dend minder moeite met Jim Courier (6-1, 3-6, 6-2, 6-2 in twee uur en 41 minuten), maar kende daarentegen de grootste problemen met zijn maag. Tij dens het laatste gedeelte van de eenzijdige ontmoeting werd Sampras geplaagd door ernstige krampen, vermoedelijk als ge volg van uitdroging. „Ik heb vannacht maar vie reneenhalf uur geslapen", liet de kleinzoon van een Griekse immigrant na de finale weten. „Vanmorgen voelde ik me nog niet echt lekker. Nadat ik wat had gegegeten, ging het beter. Ik wil dit echter niet als excuus Transfer van Maradona is nog niet rond barcelona gpp Tweeduizend fans van Sevilla hebben Maradona gisteren een enthousiast welkom bereid, zonder dat duidelijker is gewor den of de Argentijn dit seizoen ook inderdaad voor de Andalu- sische club zal uitkomen. Bij zijn aankomst met een privé- vliegtuig herhaalde een woord voerder van de omstreden top voetbalier nog eens, dat diens transfer van Napels naar Sevilla voor de twintigste van deze maand moeten zijn afgerond. Als voor die datum Napels en Sevilla geen overeenstemming hebben bereikt, trekt Maradona zich geheel uit het intemationa- Maradona gaat het weer proberen. Gisteren arriveerde hij met zijn hofhouding in Sevilla. Zeker is het echter allerminst of de Argentijn voor de Spaanse club gaat spelen. Ie profvoetbal terug. Maradona werd bij zijn aan komst in Sevilla ook opgewacht door circa 300 Argentijnse, Spaanse en Italiaanse journalis ten. De flink afgevallen Argen tijn weigerde echter met de pers te praten en vertrok met zijn vrouw, advocaten en zaakgelas tigden onmiddellijk naar een hotel buiten de Andalusische hoofdstad. foto ep a Sevilla-voorzitter Luis Cuer- vas kon een spoedige transfer van Maradona evenmin beves tigen: „Wij hopen, dat we met Napels tot overeenstemming kunnen komen". deventer •albert geesing gpd-verslaggever Jorien van de Herik staat niet alleen achter de bestuurstafel z'n mannetje, ook op de tribune. Samen met Wim Jansen sloeg de voorzitter van Feyenoord gistermiddag op de Adelaarshorst flink van zich af toen op standige Feyenoord-supporters via de hoofdtribune een weg zochten naar de overkant van het stadion. Daar wilden zij hun frustraties over de dreigende nederlaag afreageren op de aanhang van Go Ahead Eagles. De twee Feyenoord-bonzen ontging zo doende de rake kopbal van Joszef Kiprich. De Hongaar hielp de onttroonde koploper van de eredivisie drie minuten in blessure tijd aan het niet meer verwachte punt (1-1) tegen de Eagles en smoorde tegelijk een op stand in de kiem. Het hautaine en gemak zuchtige Feyenoord ontliep zodoende maar net de blamage van het eerste competitie- verlies en beroofde en passant de 'debu tant' uit Deventer van een regelrechte sen satie. Trainer Jan Versleijen slikte de domper manmoedig weg en toonde zich uiteindelijk diktevreden met de puntendeling. Hij wist op dat moment nog niet dat een fiks aantal toeschouwers zich de komende tijd nog wel drie keer zal bedenken voor zij weer een be zoek brengt aan de Adelaarshorst. Bij het verlaten van de tribune werd er links en rechts met stenen gegooid en moest een aantal bezoekers een hoge prijs betalen voor een middagje voetbal. Soms strompe lend en met een bebloed hoofd meldden zij zich voor eerste hulp bij de EHBO. De schaamteloze taferelen voor, tijdens en na afloop wierpen in Deventer een flinke smet op de eerste krachtproef na vijf jaar met een topclub, die de Eagles voor het eerst sinds 1978 weer een uitverkocht huis opleverde. De elfduizend toeschouwers waanden zich de koning te rijk, stonden vanaf de eerste minuut als één man achter de vechtmachine van Versleijen en vielen Pete Sampras slaagde er op zijn 'eigen baan' niet in om de Amerikaanse overheersing van het Grand Slam- tennis dit jaar te completeren. Hij verloor van Stefan Edberg. foto ap Ik heb noeg kansen gehad, niet kunnen benutten. Daarom ben ik teleurgesteld. Ik ben aan een goed jaar bezig, maar tij dens de Grand-Slamtoernooien kon ik het steeds niet afmaken", aldus Sampras, die op Roland Garros in de kwartfinales van Agassi verloor en op Wimble don in de halve finales door Iva nisevic werd uitgeschakeld. Voor de schuchtere slungel betekende de US Open zodoen de veel. Temeer daar het toer nooi voor hem een soort van laatste 'testcase', een laatste proeve van bekwaamheid, was. In 1990 werd hij namelijk nog als negentienjarige de jongste de open Ameri kaanse titel. De editie van vorig jaar betekende voor hem echter een grote teleurstelling. Als re gerend kampioen sneuvelde hij in de kwartfinales. „Vorig jaar heb ik mezelf te veel onder druk gezet. Ik voelde me als titelver dediger verplicht minstens weer de finale te halen. Dat heeft me toen opgebroken". Toevalstreffer De afgelopen twee weken heb ben zonder meer bewezen dat de eindoverwinning van Sam pras in 1990 geen toevalstreffer was. Het veertien dagen duren de festijn in New York heeft echter vooral duidelijk gemaakt dat Edberg momenteel het meeste recht heeft op de num- mer-één-positie. De Zweed speelde in de finale, die emotie loos begon maar in de derde set opleefde, niet zo perfect als vo rig jaar tegen Courier. Maar wie zal het hem kwalijk nemen na zulke slopende partijen. Hij, en in feite ook Sampras, liet zien dat het krachttennis nog lang niet de absolute macht in han den heeft. „Vooral mijn snelle bewegen over de baan, is denk ik het juis te wapen gebleken", sprak Ed berg. „Daarnaast is in mijn spel de service erg belangrijk. Als die twee dingen lopen, ben ik lastig te verslaan De uitslagen van de 112e US Open bewijzen het. 1| Monica Seles: Zevende titel in driejaar new vork gpd Als we Monica Seles mogen ge loven, gaat het vrouwentennis opwindende tijden tegemoet. Volgens de 18-jarige heerseres van het circuit heeft de 112-de aflevering van de US Open, die zij zaterdag op haar naam schreef door in de finale Arantxa Sanchez-Vicario te ver slaan (6-3, 6-3), dat overduide lijk bewezen. „Het is niet meer zo dat de eerste vier speelsters van de plaatsingslijst automatisch de halve finales halen. Steffi Graf, Martina Navratilova en Gabriela Sabatini zijn hier alle drie eer der gesneuveld, terwijl er bij de mannen juist geen verrassingen waren. Het vrouwentennis is niet meer zo voorspelbaar als veel mensen denken.", sprak Seles nadat ze op Flushing Mea dow haar zevende Grand-Slam- titel in drie jaar had veroverd. Alleen Wimbledon ontbreekt nog op haar lijst. Seles vindt het vrouwentennis sowieso veel interessanter dan hetgeen haar mannelijke colle ga's presteren. „Sinds het tijd perk Borg-McEnroe is het daar behoorlijk saai geworden", al dus de geboren Joegoslavische, die echter al een paar jaar in Sa rasota, Florida woont. De kale cijfers van de jongste US Open geven Seles wat dat betreft gelijk. Op papier kan het vrouwentoernooi boeiender worden genoemd dan het titel gevecht bij de mannen. Naast de latere winnares vormden im mers de nummers vijf (San chez), zeven (Mary-Joe Fernan dez) en negen (Manuela Malee- va-Fragniere) van de favorieten- lijst de laatste vier. Maar in wer kelijkheid viel er weinig schok kends te beleven als er twee vrouwen op één van de zestien banen stonden. Zeker nadat Graf, tot nu toe de enige speelster die Seles in een Grand-Slamfinale heeft ver slagen (Wimbledon '92), in de kwartfinales afscheid had geno men, stond eigenlijk voor 99,9 procent al vast wie het evene ment ging winnen. De nummer één van de wereld en de plaat singslijst: Monica Seles. De Ma donna van het tennis, die in New York haar kreunrepertoire weer tevoorschijn haalde, heer ste zoals ze dat al twee jaar doet. Excelsior thuis leeft weer een beetje dank zij Noordwijkse invasie elkaar juichend in de armen toen Mark Schenning zeven minuten voor de rust de bal steenhard langs De Goey joeg. Dat doelpunt bracht de Eagles in de ze vende hemel. De ploeg joeg nog fanatieker op de bal, verdedigde ineens wat minder chaotisch en kreeg na rust binnen een kwartier drie keer (Overmars, Bosvelt) de kans Feyenoord de genadeklap toe te die nen. Om te redden wat er nog te redden viel, ruilde Meijer halverwege Scholten in voor Gorré, die achter Obiku van plaats wisselde met Fraser, en verhuisde Van Gobbel naar de buitenkant. Feyenoord liep er niet har der door en zag tot zijn schrik dat ook in het slotkwartier de beste kansen voor de coun terende thuisclub (Rorije, Heering) waren. Voor Feyenoord niets meer of minder dan een afgang, vond Meijer. „Nu moeten we nog blij zijn met dit punt". Met dank aan Kiprich, die z'n voorhoofd net op tijd tegen de bal drukte na een door Metgod verleng de hoekschop van Gorré. rotterdam rob v Excelsior mag dan nog steeds de slechtst bezochte profclub van Nederland zijn, met de komst van Bram Marbus en Leonard van Utrecht trekt de publieke belangstelling op Woudestein weer wat aan. De twee voetballers die de w Noordwijk verruilden voor de Kralingse eerstedivisionist brachten gisteren weer een bus met veertig fans uit de kust plaats mee. 'Excelsior thuis' leeft weer een beetje. Bij de club zijn ze ver guld met de tweewekelijkse in vasie vanuit Noordwijk. De re cette stijgt, om van de baromzet nog maar te zwijgen. De club, die jaarlijks nog steeds 200 ton oud papier ophaalt, heeft aJ af gedankte rood-zwarte shirts met rugnummers uitgedeeld onder de Noordwijkers. Verder hoeven ze niet steeds de span doeken en trommels mee naar huis te sjouwen, er is een spe ciale opbergkast in het clubhuis waar ze de spullen kunnen ach terlaten na de wedstrijd. In feite heeft Excelsior van de een op de andere dag een harde supporterskem. Het 'rood zwarte legioentje' is al volledig ingeburgerd en krijgt alle mede werking van de sympathieke club, die over twee weken overi gens een standbeeld onthult van haar beroemdste supporter: Bcp van Klaveren. De Noordwijk-clan gedraagt zich als een heuse side en kelirt alles wat met de tegenstander in dit geval De Graafschap te maken heeft af. Dat Klaas Vink, ook een Noordwijker, bij de blauwwitten speelt is jam mer voor hem. Als het halver wege de tweede helft nog 1-0 voor Excelsior staat, zingen de Noordwijkers massaal 'we heb ben die boeren leggen, hoi. hoi, hoi'. En als het kale hoofd van De Graafschap-trainer Simon Kistemaker net boven de dug out uittoomt roepen ze 'volle maan, volle maan, volle maan Dat de eindstand 1-1 wordt mag de pret niet drukken. Studenten De semi-profs annex studenten Van Utrecht (23) en Marbus (20) ze zitten respectievelijk op de sportacademie en de heao ervaren de morele steun uit hun woonplaats als prettig. Want gemakkelijk heb ben de twee aanvallers (ze scoorden tot op heden ieder een keer) het niet. Zeker deze middag niet. Van Utrecht in het klassement 'voetballer van het jaar' van Radio Rijnmond stond hij vóór zondag op de eerste plaats komt op de rechtsbuitenplaats geen mo ment echt in de wedstrijd. Mar bus krijgt in het centrum van de aanval nauwelijks een bruikbare bal en is veroordeeld tot hard werken en 'sleuren' zoals dat heet. Om dat laatste wordt hij door zijn trainer Cor Pot ge roemd: „Bram verzet in zijn eentje veel werk en is erg bruik baar." Leonard van Utrecht foto archief Voor Pot is de wedstrijd van gisteren niet maatgevend voor de kwaliteiten van het Noord wijkse duo. „Ze hadden het zwaar, Leo kwam in het stuk zelfs nauwelijks voor, maar nor maal is hij een van onze attrac- tiefste spelers aldus de coach die zelf voor de Kralingse club speelde en er ooit de van Rob jacobs was. Quick Boys „Dit is absoluut de sterkste ploeg die we tot nu toe hebben gezien", zegt Marinie over i Graafschap dat zaterdagavond bekert bij Quick Boys. Fysiek is de broer van de bij Go Ahead spelende Cees 'gebroken' na de slopende gevechten die hij heeft gevoerd met de ijzersterke voor stopper Erik Redeker. „De ver schillen zijn toch wel groot, thuis tegen Heracles en Veen- dam was het tempo een stuk la ger. Maar al met al moet ik zeg gen dat ik het niet zo zwaar had verwacht allemaal. Ie denkt ach, de top van de zaterdagamateurs is net zo sterk als de midden moot van de eerste divisie, dat valt tegen." Van Utrecht: „Dat is inder daad absoluut niet te vergelij ken. Het gaat hier gewoon snel Ier. Bram moet bovendien ook nog veel verdedigend werk op knappen en terug met corners. Ik ben zelf de diepste speler en sta vaak geïsoleerd. liet IS een enorm verschil met Noordwijk." De twee hebben bet enorm naar hun zin in het betaalde voetbal. „Maar we komen na tuurlijk net kijken. Eerst maar eens zien hoe we er over een jaar voorstaan. Dromen van 'Ajax uit' voor 25.000 man doe ik nog niet", zegt Bram. „Dat is nog zo ver weg." „Ach", zegt Leonard, „voorlopig is Heeren- veen uit ook al een mooie erva ring."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15