Cultureel Wassenaar staat paraat Cultuur&Kunst Modern jasje past Hamlet maar slecht Cargo is spoorloos met mast èn broden Met Lolita op de foto MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 11 Duitser wint Gaudeamus-prijs Amsterdam De 29-jarige Duitse componist Jörg Birkenkötter heeft tijdens de internationale Gaudeamus-Muziekweek de Gaudeamus-Prijs 1992 gewonnen. Hij krijgt de prijs voor zijn compositie 'Klange Schatten', een werk voor kamermuziek. Een speciale vermelding kreeg de 23-jarige Spanjaard Ramon Lazka- no voor zijn compositie 'Su-itzalak', een werk voor acht cello's. Aan de prijs is een bedrag van 10.000 gulden verbonden, dat is bedoeld voor een opdrachtwede voor de muziekweek in 1993. De compositie van Birkenkötter is gekozen uit 352 inzendingen. De winnende compositie is op 5 oktober en 20 november vanaf 20.00 uur 's avonds op radio 4 te beluisteren. Frans Halsmuseum krijgt 'De Katten' haarlem* De schilder Otto Boudewijn de Kat (1907) heeft het Frans Halsmuseum in Haarlem tien van zijn werken geschon ken. Deze schenking is mede aanleiding voor het museum om een tentoonstelling van het werk van De Kat te houden. Deze is van 26 september tot en met 15 november te zien. Haarlem is de stad waar De Kat een groot deel van zijn leven doorbracht en waar veel van zijn werk tot stand kwam. Voor de expositie zijn ongeveer zeventig werken bijeengebracht uit musea en particu liere verzamelingen en uit het atelier van Otto de Kat zelf. Erotisch zegel voor Utrechts museum De collectie van het Utrechtse Nationaal Museum van Speelklok tot Pierement is onlangs uitgebreid met een gouden 'cachet érotique'. Het erotisch zegel dateert uit 1820 en is van Franse makelij. Een in het zegel verborgen minuscuul muziekcy- lindertje (diameter 14 mm, hoogte 4 mm) tokkelt door middel van muziekpinnetjes de tandjes van de speelkam aan èn beroert stiftjes die de „scène galante" in beweging zetten. Het resultaat is een door muziek begeleide voorstelling van twee figuurtjes die een ritmisch bewegende vrij-scène opvoeren. Het instrument is het eerste museumstuk in de langverwachte en -gewenste cate gorie erotica, aldus het museum. Vooral bij het bassin waarin de modelboten rondsnorden was het tijdens de Wassenaarse 'Uitmarkt' afgelopen za terdagmorgen behoorlijk druk. Kinderen hingen over de bassinrand en keken met open mond naar de levensech te stoomschepen en raderboten die radiografisch werden bestuurd. Een man met microfoon gaf uiüeg maar daar luisterde het jonge volkje niet naar. 'Je lult te veel', zei een van zijn collega-modelbouwers en daarmee sloeg hij de plank niet helemaal mis. naast het grote podium waren amateurschilders driftig met hun penselen in de weer. Kortom: de culturele fronttroe pen van Wassenaar stonden pa- wassenaar saskia stoelinga Dankzij dit spektakel kregen de ouders gelegenheid om het ach ter de modelbouwstand gelegen Weense café te bezoeken, waar enkele muzikanten oude tijden probeerden aan te strijken. Dat lukte hen aardig. Maar de 'finis hing touch' was toch vooral de Sachertorte en de appeltaart, die men speciaal voor de gele genheid had geïmporteerd uit Den Haag, en wel van het eta blissement van Prager uit de Korte Poten, een zaakje dat bij de Hagenaar bekend staat als 'De Wiener'. Na de ochtendkoffie was het erg gezellig om te flaneren langs de talrijke stands op deze cultu rele markt. Veel informatie over interessante cursussen. Cultu reel Centrum Warenar liet zien wat er het komende seizoen zoal op het programma staat, enkele Wassenaarse fotoclubs toonden hun werkelijk zeer ge- foto's en bij een stand Erg onprettig oogde het op treden van een soort mime- groep die voor de beweging 'Er is hoop voor u' het sterven van Jezus playbackte. Vanuit een slagerswinkel zag ondergete kende hoe een jongeman een van prikkeldraad gemaakte doornenkroon op zijn hoofd zette en met quasi-lijdende blik keek naar de hemel boven het villadorp Wassenaar. Nu maar hopen dat het niet de organisa tie van de 'Uitmarkt' is geweest die deze troep schijnheilige va ganten heeft ingehuurd. De manifestatie, met als titel Van straat naar theater', werd zaterdagavond besloten met een voorstelling van Shake speare's 'Hamlet' in het theater Warenar. De gehele dag trok enkele duizenden bezoekers. venetie» De Chinese regisseur Zhang Yimou toont de Gouden Leeuw. Hj kreeg deze prijs zaterdagavond op het filmfestival van Venetië voor zijn komedie 'Het verhaal van Qiu Ju'. De film gaat over een boerenvroiw en haar ervaringen met de bureaucratie. Naast de regisseur staat Gong Li, hoofdrolspeelster in de winnende film. Zij werd uitgeroepen tct beste actrice. De Amerikaanse acteur Jack Lemmon werd bekroond voor zijn rol als oudere makelaar in de film 'Glengarry Glen Ross' van rejisseur James Foley. Zhang Yimou kreeg vorig jaar in Venetië een Zilve- i Leeuw voor 'Rode Lantaarns', die in dat jaar ook een Oscarnominate kreeg. foto ap Lee Towers opzij voor Anita Meyer ROTTERDAM GPD De serie concerten die de zan ger Lee Towers had geprogram meerd in Rotterdam Ahoy' van 11 tot en met 14 december gaat niet door. Towers heeft het plan opgegeven, vooral omdat zijn collega Anita Meyer eerder in december haar eigen Ahoy'- concerten geeft. Towers: „Je kunt er van uit gaan dat we ruw genomen toch zo ongeveer hetzelfde publiek bereiken. Zakelijk gezien zou het niet verstandig zijn om de markt te overvoeren. Daarvoor zijn de risico's echt te groot. Je kunt rustig zeggen dat het voor mij het hele jaar Ahoy' is als je zo n gigantisch project als een concertserie met alle randver schijnselen zoals organisatie, sponsoring, promotie, publici teit, programmering, bijzondere gasten, techniek en groot orkest op je neemt. Daarom sla ik dit maal over. In de laatste zeven tien jaar heb ik zeven keer Ahoy' gedaan en als ik 't me goed herinner betekende dit 37 avonden uitverkocht." Populaire Nederlandse zan gers en zangeressen zijn tegen woordig steeds meer bezig met prestige-objecten. Dit seizoen zijn niet alleen Benny Neyman, Rob de Nijs en Koos Alberts on derweg met een concerttoemee. Ook René Froger en Gerard Jo ling zoeken hun publiek voor 't eerst in hun loopbaan avond vullend op met concerten in de grote zalen. Overleden: Anthony Perkins (1932-1992) PARUS/DEN HAAG AFP/ANP Voor de filmkijkers is Anthony Perkins, de Amerikaanse ac teur die zaterdag op 60-jarige leeftijd overleed, altijd de neu rotische jongeman gebleven die hij uitbeeldde in de film 'Psycho' van Alfred Hitchcock uit 1960. Zijn breekbare uiter lijk en zijn gekwelde oogopslag maakten van hem op 28-jarige leeftijd een internationale ster. Perkins was een acteur met een gevoelig en genuanceerd spel, maar na 'Psycho' zat hij lange tijd vast aan het hoofd personage van deze film, de psychopathische moordenaar en hotelmanager Norman Ba tes. Tien jaar psychotherapie, een huwelijk met Berry Be- renson (zuster van de actrice Marisa Berenson) en de ge boorte van hun twee kinderen waren nodig om los te raken van Bates en van zijn eigen noodlot. Anthony Perkins werd op 4 april 1932 geboren als zoon van Osgood Perkins, een ver maarde acteur in de jaren der tig. Toen hij vijf was verliet va der Osgood hem. Anthony bleef achter met een verstik kende en bezitterige moeder, die van hem een gecom- plexeerde jongeman maakte die doodsbenauwd was voor vrouwen. Zijn lange, magere en spichtige gestalte, het nerveuze, gevoeli ge gezicht met de scheve glim lach maakten hem geschikt om klungelige onbegrepen pubers uit te beelden. Perkins eerste rol op 22-jarige leeftijd was hem op het lijf geschreven: in het toneelstuk 'Tea and Sym pathy' van Elia Kazan speelde hij een verlegen leerling die stapelverliefd is op de vrouw van zijn leraar. Succes oogstte hij in Hollywood met 'Fear stri kes out' (1957) als een honk balspeler die te lijden heeft on der zijn heerszuchtige vader. Na 'Psycho' bleef Perkins ste ken in de rol van een jonge ro mantische man die verstrikt raakt in affaires met rijpere vrouwen, zoals Ingrid Bergman in 'Aimez-vous Brahms' en Melina Mercouri in 'Phaedra' Gedurende deze Europese pe riode, begin jaren zestig, speel de hij ook in een aantal minder succesvolle films, die zijn carri ère ondermijnden. Een uitzon dering was 'Het proces' van Orson Welles naar het boek van Franz Kafka, waarin Perkins Jozef K. speelt, op nieuw een mens dat door zijn lot wordt verdrukt. Terug in de Verenigde Staten stak Perkins, nog steeds een verstokte vrijgezel, zijn angst voor vrouwen niet onder stoe len of banken. „Om eerlijk te zijn hebben vrouwen me nooit aangetrokken, lange tijd heb ben ze me angst aangejaagd", erkende hij toen. Pas op 40-jarige leeftijd kwam Perkins tot rijpheid. Maar de echtgenoot en vader overtuig den niet in de nieuwe gedaan te en slaagden er niet in zijn carrière nieuw leven in te bla zen. Hij trad op in 'Desire un der the Elms', 'Catch-22', 'Murder on the Orient Ex press'. In 1979 speelde Perkins een rol in de Nederlandse film 'Twee vrouwen' die door Geor ge Sluizer werd geregisseerd op basis van de gelijknamige ro man van Harry Mulisch. Maar hij bleef de slungelige Norman Bates, met hetzelfde uitgemer gelde gezicht en korte haar. Uiteindelijk herstelde Perkins de band met het verleden in 'Psycho II' en 'Psycho III', die hij zelf regisseerde. Drie jaar geleden was Perkins nog steeds geobsedeerd door Bates, over wie hij met teder heid sprak. „Enerzijds is hij sympathiek en hartelijk, ander zijds negatief en cynisch. Ik kan zijn existentieel lijden goed begrijpen." De balletgroep van SEL in actie op de ongemakkelijke dansvloer van het Burchtplein in Wassenaar. foto hielco kuipers jargon praten, geeft een ver vreemdend effect. Ook de verschillende speel stijlen sloten niet op elkaar aan. Natuurlijke acteerprestaties naast dramatisch gedragen hoogstandjes zorgen ervoor dat je de figuren moeilijk serieus kunt nemen. Het was ook jammer dat de momenten van stille ontroering nauwelijks een plaats kregen terwijl de Hamlet zich daarvoor bij uitstek leent. Hamlet heeft namelijk niet alleen zijn vader verloren, hij verliest in de loop van het stuk ook zijn geliefde, zijn familie en zijn eigen leven. Het leek erop dat de regisseur de overtuiging heeft dat verdriet alleen aanvaardbaar gespeeld kan worden als er veel gesnikt wordt, dat kwaadheid met ge schreeuw gepaard gaat en dat er bij inspanning veel en hard gehijgd moet worden. Het is spijtig dat een produkt waaraan je duidelijk kunt zien dat er met veel toewijding aan gewerkt is, door gebrek aan lijn slechts met veel moeite kan boeien. En dan is drie-en-een- half uur voor het publiek een lange zit. Veel gehuil, geschreeuw en gehijg, dat zijn de ingrediënten van de Hamlet waarmee het Centraal Wassenaars Theater Gezelschap het culturele sei zoen opende. Het beroemde Shakespeare-drama waarin Hamlet, de prins van Denemar ken, de dood van zijn vader wreekt, was voor de gelegen heid in een modem jasje gesto ken. Dat gold in letterlijke zin voor de kostuums waarin vrolij ke blauwe tinten de boventoon voerden. Was de modernisering op het gebied van de vormgeving een succes, de tekstaanpassingen lieten te wensen over. Slechts een gedeelte van de tekst- was met een 'nieuwerwets' sausje overgoten zodat er rare verhou dingen ontstonden. Een Hamlet die ach en wee klaagt, terwijl de overige figuren in een eigentijds Frans Weisz boycot Filmdagen was. De speelfilms die Weisz voor vertoning terugtrekt, zijn naast 'Op Afbetaling' onder meer 'Het Gangstermeisje', 'Leedver maak', 'Zwoele Zomeravond' en 'Entrée Brussels'. De films zou den te zien zijn in het kader van het Kittv Courbois retrospectief en het thema Theater en Film. Nederlandse Filmdagen-di recteur J. van Heijningen be treurt de gang van zaken. „Weisz benadeelt niet alleen zichzelf maar ook het publiek aldus Van Heijningen die de zaak op korte termijn met de betrokkenen wil bespreken. De Nederlandse Filmdagen worden van 23 september tot en met 2 oktober gehouden. Regisseur Frans Weisz wil niet dat zijn speelfilms worden ge toond tijdens de Nederlandse Filmdagen (NFD) in Utrecht. Dit uit protest tegen het besluit van het NFD-bestuur om zijn film 'Op Afbetaling' uit te slui ten van deelname aan de Grote Prijs van de Nederlandse Film, Het Gouden Kalf. 'Op Afbetaling' mag niet mee doen aan de competitie omdat de film eerder dit jaar als serie te zien was op televisie. Volgens het onlangs vernieuwde regle ment van de Filmdagen mag een film uitsluitend meedingen naar de Gouden Kalveren als hij niet eerder op televisie te zien BREEZANDDUK GPD De dertig meter hoge hoog spanningsmast die door de Alk- maarse kunststichting Cargo met 12.000 wittebroden was ge vuld om te dienen als 'Natio naal Geschenk aan de Zee', is zaterdag in alle vroegte spoor loos verdwenen. Het hele bouwwerk op het werkeiland Breezanddijk, halverwege de Af sluitdijk, is met telekranen bin nen zes uur afgebroken en, vol gens omstanders, naar België afgevoerd. Ook de barakken en de broodbakkerij van waaruit aan het project werd gewerkt zijn verdwenen. Tien bedrijven verleenden onder geheimhouding mede werking aan het transport. Het beeld werd in gedemonteerde vorm, de romp nog gevuld met de broden, op open wagens weggevoerd. De stichting wilde de bestemming niet bekendma ken en verder geen commen taar geven. Het project was sinds de start in februari dit jaar fel omstre den. Cargo wilde de mast ge vuld met broden in zee laten af zinken, om hem weer op te ha len zodra het brood verteerd was. De stichting kreeg echter geen vergunning, omdat het ge schenk het milieu te zeer zou aantasten. Vervolgens wilde Cargo de mast begraven. Dat zou in de nacht van aanstaande vrijdag op zaterdag hebben moeten gebeuren, in een zand- lichaam naast de dijk, maar Rijkswaterstaat verbood ook dit, vanwege 'waardevermindering van de grond'. Uiteindelijk be sloten de initiatiefnemers tot een geruisloze aftocht. Amsterdam Op de foto met de verleidelijke Lolita. Dat was moge lijk tijdens de beeldende kunst manifestatie 'A Propos Portret', die het afgelopen weekeinde in de Beurs van Berlage in Amsterdam werd gehouden. foto an OVEN VERSE °mag™"mn WITTE MINI- ™rTEN PUNTEN <2*>tuit: hmrifwul'. Ifï CTIIIfC IVdlUINd BEKERl/tUTUt ELDERS L6f IU ONS KOfRS l.W BIJ ONS RODE KOOL, MAGER WITTEK001. RUNDER. KOOLRAAP GEHAKT HEEL POND EL0CRS 59 BU ONS. NU V00N SLECHTS 'SSB' UIERS 1,03 SU ONS EL0ERSl.ro SU ONS ELDERS 55 IU ONS j NU VOOR SLECHTS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11