Leidsch Dagblad Licht optimisme over 'Joegoslavië' Klanten van sekslijn gechanteerd Vier jaar geëist tegen inwoonster van Lisse Bah, wat een vreselijk dieet 'Verhalen van bijstand op ex-partners onuitvoerbaar' 5 CH o (TiueTJ Maarten 't Hart showt nieuwe mantelpakjes ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39954 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Dollar laag 7 {ft PC s goedkoper I JS Bijvoorbeeld: 386 DX, 40 MHz, 4 Mb RAM, 106 Mb Harddisk 2265,-- incl. BTW BACKUP SERVICE 071-144242 incl VGA monitor!!!) Dreigement FNV 3 De FNV dreigt niet meer deel te nemen aan het centrale overleg over loonmatiging en werkgelegenheid. haarlem ronald bartlema De Haarlemse exploitante van een sekslijn heeft twee man nen uit Arnhem maandenlang geld afgetroggeld door te drei gen met openbaarmaking van hun seksuele fantasieën. De sekslij nbeliers waren daar zo bang voor dat zij de vrouw dui zenden guldens betaalden. De vrouw had geen 06-seks lijn maar gebruikte haar eigen telefoonnummer. Klanten moesten hun naam, adres en telefoonnummer opgeven waarna ze thuis werden terug gebeld. De Arnhemmers stap ten onafhankelijk van elkaar naar de politie toen het geld op was en zij bovendien werden bedreigd met lichamelijk ge weld. Een van de slachtoffers had toen al dertigduizend gul den betaald, de ander was der tienduizend gulden afhandig gemaakt. Haarlemse agenten hebben de 37-jarige vrouw samen met haar 26-jarige huisgenoot be gin deze week aangehouden in haar woning in de Haarlemse Leidsebuurt Beiden hebben een volledige bekentenis afge legd. De man, die illegaal in Nederland verbleef, is inmid dels op het vliegtuig gezet naar Turkije. De vrouw zit nog vast in Arnhem. De politie sluit niet uit dat de vrouw meer slacht offers heeft gemaakt. „Ze ad verteerde in landelijke kran ten. Mogelijk melden zich meer gedupeerden." Willy Brandt krijgt morfine tegen de pijn Willy Brandt krijgt morfine om de pijn te bestrijden. Hij lijdt aan kanker. Dit hebben zegslie den van de sociaal-democrati sche partij (SPD) gisteren ge zegd. Naar hun zeggen balan ceert de 78-jarige Nobelprijs winnaar niet op de rand van de dood, zoals enkele kranten ge schreven hadden. In het afgelopen jaar is er tweemaal een kankergezwel verwijderd bij de man die zijn politieke carrière begon als bur gemeester van West-Berlijn. De zorg om zijn toestand stak de kop op toen hij zich deze week terugtrok uit de voorbereiding van een conferentie van de'So cialistische Internationale (SI) die volgende week in Berlijn ge houden wordt. Willy Brandt, die van 1969 tot 1974 bondskanselier was, kreeg in 1971 de Nobelprijs voor de Vrede als blijk van waardering voor zijn 'Ostpolitik', waarmee hij de basis legde voor vriend schappelijke betrekkingen tus sen Bonn en de (toen nog) com munistische hoofdsteden in Oost-Europa. Verkiezingen 5 De Thais gaan morgen naar de stembus. Op positieleider Chamlong is een van de kanshebbers voor de overwinning. I As Pavlova a a De Haagse portret- I I schilder Jean Tho- I massen wil de as van Anna Pavlova terugbrengen naar Sint Petersburg. londen 'Dit dieet doet me de das om' gebaart de Italiaanse tenor Lu ciano Pavarotti na afloop van een persconferentie in Londen. Vis, fruit en water en dat alleen 's middags na drie uur, dat is het eetvoorschrift van de zwaarlijvige zanger. Maar tussendoortjes (brood en pasta) laat Pavarotti toch niet staan. Het afslanken zal daarom nog wel even duren. haarlem anp Tegen een 37-jarige inwoonster van Lisse heeft officier van Justi tie mr. C. van Spierenburg giste ren voor de rechtbank in Haar lem vier jaar gevangenisstraf ge- eist. De vrouw wordt ervan ver dacht haar twee Etiopische adoptiekinderen zodanig te hebben mishandeld dat één aan de gevolgen overleed en de an der voor de rest van zijn leven invalide is. Het eerste kind, Loek, over leed drie jaar geleden op bijna tweejarige leeftijd. Artsen en echtgenoot van de vrouw gin gen destijds uit van een bloed- prop in de hersens. Later heeft ze bekend het jongetje tegen een muur te hebben gegooid. In werkelijkheid had hij zwaar her- sen- en buikletsel. De eenjarige Cas werd in april het slachtoffer van mishande ling. Begin dit jaar adopteerde het echtpaar hem. Hij was vol gens de vrouw te apatisch en wilde zich niet voegen naar haar wensen. Terwijl ze hem foto reuter Dylan Martinez door de spijlen van de box vast hield, sloeg ze hem. Ook liet ze hem op de bodem van de box vallen. Het jongetje hield er ge kneusde darmen, een lever- scheur, een gekneusde nier en zwaar hersenletsel aan over. „Het is eigenlijk dood zoals het leeft", constateerde rechtbank president mr. J. N. van der Pijl van Andel gisteren. „Het is blind, het blijft in leven, het ve geteert." Van Spierenburg zei dat de vrouw had moeten weten dat adoptiekinderen vaak 'hech tingsproblemen' hebben en moeilijk zijn. Dat werd besloten tot adoptie van een tweede kind noemde hij „het grootste ver wijt dat hier kan worden ge maakt. Er is nog eens precies hetzelfde gebeurd. Het kind had geen kans, kreeg geen kans." Volgens het psychiatrisch rapport heeft de vrouw een ge brekkige geestelijke ontwikke ling en is ze verminderd toere keningsvatbaar. Kans op herha ling wordt niet uitgesloten ge acht, tenzij de vrouw behandeld wordt. Uitspraak 25 september. Owen en Vance melden vooruitgang bij vredesgesprekken Al 10.000 doden bij strijd Bosnië Cyrus Vance en David Owen, de leiders van de permanente vredesconferentie voor Joegoslavië, zijn voorzichtig optimistisch over vooruitgang bij de gesprekken tussen de strijdende partijen. Lord Owen maakte gisteren na besprekingen in Belgrado bekend dat de elkaar bevechtende in Bosnië op 18 september naar Genève komen voor over leg. Tegelijkertijd toonde Owen zich verheugd dat de Serviërs bereid zijn het beheer van de zwaar beschadigde stroom- en watervoorziening in Sarajevo aan de VN over te dragen. sarajevo-belgradogpd-dpa-afp den. Izetbegovic stelde daaraan kingen gevoerd met de Servi- VN-afgezant Cyrus Vance, die gisteren in de Bosnische hoofd stad Sarajevo besprekingen voerde, noemde het een door braak dat president Alija Izetbe govic persoonlijk de Bosnische delegatie naar Genève zal lei- wel de voorwaarde dat de leider van de Serviërs in Bosnië, Rado van Karadzic, slechts de status van waarnemer krijgt. Ook de leider van de Kroaten in Bosnië, Mate Boban, komt naar Genève. Vance en Owen hebben irf Belgrado ook bespre- sche president Slobodan Milo sevic. Bijzonderheden werden niet bekend gemaakt Owen en Vance ontkenden dat er een staakt-het-vuren was bereikt in en rond Sarajevo, zoals donderdag werd gemeld door het Franse ministerie van defensie. „Ze hebben zich mo gelijk vergist met een ge vechtspauze", aldus Owen. Milan Panic, de premier van rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) heeft voor de Hongaarse tv-camera's gisteren weer eens het aftreden geëist van Milosevic. In het vraagge sprek vroeg hij de uit Servië ver dreven etnische Hongaren, wier huizen door Serviërs in bezit zijn genomen, kalm te blijven. Panic stelde zijn aartsrivaal Milosevic verantwoordelijk voor de toenemende spanningen tussen Hongarije en Servië. Panic heeft gisteren een deel van zijn kabinet vervangen. Ilija Djukic, ambassadeur in China, wordt de vervanger van de don derdag afgetreden minister van buitenlandse zaken Vladislav Jovanovic. Dragan Jovanovic wordt minister van financiën. In totaal zijn vijf ministers vervan gen. De ambassadeurs van de NAVO-lidstaten hebben giste ren in Brussel enkele Awacs- vliegtuigen ter beschikking ge steld voor operaties boven klein Joegoslavië. Drie van deze vlieg tuigen, volgestouwd met radar en verbindingsapparatuur, wor den al gebruikt bij de coördina tie van de marine-operaties in de Adriatische Zee. Volgens het medisch crisis centrum in Sarajevo is het aan tal doden in de oorlog in Bos nië-Hercegovina gestegen tot boven de 10.000. Bijna 45.000 mensen zijn gewond geraakt, terwijl het aantal vermisten 50.000 bedraagt. Het centrum heeft een dringend beroep ge daan om medicijnen tegen al lerlei besmettelijke ziekten te sturen. Die breken uit door het zo goed als stilvallen van de wa tervoorziening. ZATERDAGS BIJVOEGSEL Een zomer van hollen en stilstaan voor de repatriëringsdienst van 'Broeder De Vries'. Het aantal Vakantieslachtoffers stijgt. Bij de werkvoorziening is de tijd van Zakkies plakken voorbij Ex-directeur Infotheek Van Leenen is opnieuw begonnen: „Het is nu fietsen gablazen" Snurken. Een probleem gemuilkorfd. Denkwijzen Echtscheiding. Voor liefhebbers van de Beatles komt er weer heel wat op de markt. Fenomenen zonder einde. Machinefabriek wmmW West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Engineering machinebouw en -reparatie motorrevisie VNG en sociale diensten protesteren bij staatssecretaris ixielerelleL lAaarknuAAefsFfoat "2°' Lzt'de^ den haag anp De maatregel die sociale dien sten verplicht om sinds 1 au gustus bijstand te verhalen op ex-partners van mensen die een bijstandsuitkering ontvangen, is onuitvoerbaar. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de directeuren van sociale diensten vinden dat ze zijn overvallen door de vroege invoeringsdatum. De beide instanties sturen staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) volgende week een brief om aan te dringen op een jaar respijt. De wijziging van de Al gemene Bijstandswet, waar de maatregel uit voortvloeit, is al in het voorjaar aangenomen door het parlement, maar pas sinds kort is duidelijk dat de maatre gel onmiddellijk van kracht is. De wetswijziging ve meenten nu om te veel betaalde bijstand terug te vorderen bij cliënten van de sociale dienst of te verhalen op hun echtgenoot of ex-echtgenoot als die onder houdsplichtig is. Tot 1 augustus konden ze zelf bepalen of ze dat zouden doen. Voor het uitvoeren van de maatregel zouden onder meer gegevens over de financiële si tuatie van de ex-partner van de bijstandsgerechtigde achter haald moeten worden. „Dat moet zorgvuldig gebeuren, want de kwestie ligt vaak gevoe lig. Mensen hebben soms al ja ren geen contact meer met hun ex-echtgenoot en dan valt het ze nogal rauw op hun dak als ze een brief krijgen met de vraag of ze maar willen betalen", aldus een woordvoerster van de VNG. leiden emiel fangmann Schrijver Maarten 't Hart is door het Leidse modehuis Paul van Egmond gestrikt om op zaterdag 26 september aan de presentatie van de wintercollectie mee te doen. Maar ten 't Hart toont als 'mannequin' drie spe ciaal voor hem door het huis ontworpen pakjes. Volgens eigenaar Van Egmond rea geerde de Warmondse schrijver een vas te klant van hem direct enthousiast. Van Egmond weet nog hoe hij met Maarten kepnismaakte. „Hij vroeg toen om een rok je voor zijn vrouw. Ja, daar had ik toen mijn twijfels bij. Of is 't soms voor je zelf, vroeg ik?" Na zijn 'coming out' als travestiet kwam Maarten 't Hart vaker bij Van Eg mond over de vloer, „ik liet hem mijn ate lier zien, hoe wij ontwerpen en hij was zeer geïnteresseerd. Hij zei spontaan 'ja' toen ik hem vroeg om de modeshow te lopen." Volgens Van Egmond heeft 't Hart ook ver stand van kleding. „Als man mag hij soms wat slordig gekleed zijn, als vrouw weet hij heel goed wat hij wil. Met name de lengte van de kleding. Mannen zijn langer dan vrouwen, en Maarten 't Hart begrijpt dat er dan andere lengtes gelden, wil je bijvoor beeld niet met de taille in de knoop ko men." 't Hart reageert desgevraagd nuchter op zijn komende optreden. „Het is de tweede keer dat ik aan een show meedoe, na die van Frans Molenaar vorig jaar. Van Egmond ljeeft inderdaad drie pakjes voor me ont worpen. Ik hou vooral van pakjes, geen jas sen of jurken. Toevallig allemaal met groenachtige tinten." Wat vindt Maartens vrouw eigenlijk van die modeshow? „Ze vindt het best, zolang ze die show maar niet hoeft te zien. Nee, zij is geen klant van Van Egmond, nog niet" Een week na de show komt een geïllu streerd boek uit over de travestie van Maar ten 't Hart. Dat is geschreven door collega Mensje van Keulen, een goede vriendin van de schrijver. In Geheime dame beschrijft ze haar ervaringen met Maarten als travestiet, 't Hart: „Ik winkel samen met haar. Ook als ik in Rotterdam naar de pruikenmakerij ga. Ik hoop dat ze ook naar de show komt. Ze wil misschien niet, omdat Van Egmond met bont werkt, ik haal haar nog wel over." Met dat bont heeft de bioloog zelf minder moei te. Als de dieren er speciaal voor gekweekt worden, vind ik het niet erg." 't Hart zegt dat hij weinig op zijn travestie wordt aangesproken. „De mensen zijn over het algemeen discreet en bescheiden. Maar als ik er zelf over begin, worden ze wel nieuwsgierig. Nee, Ik weet niet of ik er zelf ooit over ga schrijven, eerst maar afwachten wat het boek van Mensje doet" VANR0YC.S. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN I nay at Khan De waarde van het offer ligt in de gewilligheid waarmee het ge bracht wordt VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Financiën Info Programma's- Regio Religie Sport Zaterdags bijvoegsel 27 t/m 35 VANDAAG OOK UIT-BIJLAGE PAGINA'S 43 t/m 51 HET WEER Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon. In de vroege ochtend kans op een mistbank, verder perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 18 gra den. Zuidwesten wind. zwak tot matig, rond kracht 3. Seles en Sanchez in tennis-finale new york gpd Monica Seles en Arantxa Sanchez-Vicario betwisten elkaar vandaag in de vrou wenfinale van de US Open. Sanchez had op Flushing Meadows in de halve eindstrijd weinig moeite met Manuela Maleeva-Fragniere (6-2,6-1), terwijl de Joegosla vische nummer één van de wereld iets meer problemen ondervond van Mary-Joe Fernandez: 6-3, 6-2. In de onderlinge ontmoetingen leidt de negentienjarige Seles met 10-1. Die tijd voor een j uitvoering krijgen de sociale diensten niet, want vlak voor de invoeringsdatum bleek dat de bijstandsuitkering onmiddellijk verhaald moet worden. „Het ge volg is dat gemeenten en sociale diensten nu hals over kop brie ven de deur uitdoen, vaak zon der dat ze weten of het verhalen van bijstand wel terecht is." Het ministerie van sociale za ken wilde gisteren nog niet rea geren op de problemen. Over de kwestie zijn vragen gesteld in de Tweede Kamer, waar Ter Veld binnenkort op reageert. „Ze zal daarbij rekening houden met de ontstane situatie", aldus een woordvoerder. jüPSFmeandlf 27,80) v p Per kwartaal (f 80.10) via accept- Woonplaats: I. Telefoon (i I* Nummer bank/girorekening: Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar. Leidsch Oagblad I Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 712141 400053"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1