Damascus wil geen compromis Golan Spanningen en kans op incidenten nemen toe Buitenland Eerste veroordelingen voor rellen in Rostock ANC wil praten met regering-De Klerk Deense compromis voor samenwerking met EG Boutros Ghali vraagt 6000 extra troepen voor Bosnië Nationalisten blij met uitstel Japan-reis Jeltsin VRUDAG 11 SEPTEMBER 1992 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press Nieuw record: 440 miljoen graden Celsius Tokyo» Onderzoekers van het Japanse instituut voor atoomon derzoek hebben eind vorige maand bij proeven voor kernfusie een nieuwe recordtemperatuur van 440 miljoen graden Celsius weten te bereiken. De vorige recordtemperatuur (400 miljoen graden Celsius) werd enkele jaren geleden in de VS bereikt. Explosie Chinese mijn: 45 doden pekinc Door een gasexplosie in een kolenmijn in Huagushan in de Oostchinese provincie Jiangxi zijn 45 mensen omgekomen. De explosie, die woensdag plaatsvond, werd waarschijnlijk ver oorzaakt door een gaslek. Ariane-raket met succes gelanceerd kourquEen Ariane-raket, die afgelopen nacht werd gelan ceerd vanaf het ruimtevaartcentrum Kourou in Frans Guyana, heeft een Spaanse en een Amerikaanse satelliet in een baan om de aarde gebracht. Het was de 53ste lancering van de Europese raket. Veel Italianen onder armoedegrens rome» Meer dan 8,5 miljoen Italianen, dat wil zeggen ongeveer 15,4 procent van de bevolking, leven onder de armoedegrens. Dat blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd op verzoek van de regering en dat gisteren werd gepubliceerd. De cijfers, die be trekking hebben op het jaar 1988, geven een stijging van 2,4 pro cent te zien in vergelijking met de vorige peiling uit 1984. Rusland biedt Sojoez te koop aan münchen» Rusland heeft een nieuw middel gevonden om de broodnodige deviezen in het laatje te krijgen. Het biedt een van de nieuwste ruimteschepen, de Sojoez-TM 13, te koop aan. De Sojoez moet enkele miljoenen opbrengen. Het Duitse museum in München heeft al belangstelling getoond, maar is nog op zoek naar sponsors. Minister betrapt op winkeldiefstal erfurt De Thüringer minister Axthelm van sociale zaken is gis teren ontslagen nadat hij in een supermarkt betrapt was op ste len. Bij inspectie van zijn jaszakken ontdekte het winkelperso neel een pornomagazine en hondeshampoo ter waarde van tien gulden. Axthelm was in april al op non-actief gesteld wegens zijn betrokkenheid bij een omkoopschandaal. Hij zou een staatsho- tel ver beneden de prijs hebben verkocht. Doden bij Tamil-aanslag veerboot Tientallen doden bij aanslag op veerboot in Sri Lanka Colombo Een bomaanslag door Tamil-rebellen op een veer boot in de oostelijke kustwateren van Sri Lanka heeft gisteren aan tientallen mensen het leven gekost. Volgens militaire func tionarissen gaat het om zeker 21 slachtoffers, onder wie 19 sol daten. Inwoners van de nabijgelegen stad Trincomalee spraken echter over zeker 52 slachtoffers. Spaarrekening voor Japanse huisdieren Tokyo» Japanners die hun huisdier een onbezorgd leven willen geven, kunnen bij een bank in Japan een speciale spaarrekening openen. De rekening staat op naam van de eigenaar en van het dier. De Sanwa Bank, één van de grootste banken van Japan, komt met deze dienst tegemoet aan de wens van vele eigenaren opzij wilden zetten voor hun hond of kat. China dreigt VS met graanboycot peking» China heeft gisteren te kennen gegeven dat het mogelijk stopt met de aankoop van Amerikaans graan uit protest tegen de aankondiging van president Bush F-16 gevechtstoestellen te le veren aan Taiwan. De mededeling is gedaan door het officiële Chinese persbureau Xinhua en toont aan dat Peking van plan lijkt te zijn zijn verbale retoriek van de afgelopen dagen om te zetten in daden. Openbaar aanklager: Straffen te licht Vooraanstaande Druzen keerden gisteren terug op de Golan na een ontmoeting met de Syrische president Assad. Vijftienduizend Druzen wonen naast twaalfduizend joodse kolonisten op de door Israël bezette hoog vlakte. FOTO EPA Syrië is niet bereid met Israël een territoriaal compromis te sluiten over de bezette Golan-hoogvlakte. Damascus eist een volledige Israëlische terugtrekking, zo zei de Syri sche minister Farouk a-Shara (buitenlandse zaken) giste- Voorwaarden voor hervatting overleg BERLIJN AFP-AP-DPA Drie weken na het begin van de gewelddadigheden tegen asiel zoekers in Rostock, eind augus tus, heeft de rechtbank in deze Oostduitse havenstad gisteren drie rechts-extremistische jon geren veroordeeld. Een 18-jarige inwoner van Dresden kreeg negen maanden gevangenisstraf voor verstoring van de openbare orde. Hij was met opzet uit het zuiden van de voormalige DDR naar Rostock getrokken om deel te nemen aan de rellen. Een leerling-met selaar werd veroordeeld tot drie maanden cel en een leerling kok tot twee maanden cel en sociale dienstverlening. Openbaar aanklager Martin Slotty heeft al laten weten in be roep te zullen gaan tegen de straffen, die in zijn ogen te licht zijn. De jongeren werden be recht als minderjarigen. Een groep van ongeveer 200 demonstranten die zich gister avond beschermend voor het asielzoekerscentrum in de Duit se stad Qüdlinburg hadden op gesteld is door een menigte van zo'n 500 relschoppers met fles sen en brandbommen beko geld. Nadat het bij het asielzoe kerscentrum bijna tot botsingen tussen de groepen was geko men, leidde de politie de voor namelijk linkse demonstranten die het gebouw hadden be schermd, de binnenstad uit. Daarbij gooiden extreem-recht se jongeren en kijklustige inwo ners van de stad flessen en mo- lotov-cocktails naar de demon stranten. ren. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Volgens A-Shara is een compro mis over de toekomst van de hoogvlakte in strijd met de geest van de vredesonderhan delingen over het Midden-Oos ten in Washington, die maan dag worden hervat na een on derbreking van tien dagen. De Israëlische premier Rabin had woensdag gezegd dat Israël, in ruil voor een vredesverdrag met Syrië, bereid is tot een gedeelte lijke teruggave van de in 1967 bezette hoogvlakte. In een radio-interview her haalde Rabin gisteravond dat ISLAMABAD Rtr-DPA-AFP In Pakistan zijn zeker 150 mensen omgekomen als ge volg van zware regenval. In de noordelijke provincie Kashmir werd een heel dorp door modderstromen wegge vaagd. Veel mensen kwamen om doordat hun huizen in stortten. Anderen werden meegesleurd door de zware monsoenregens en het snel stijgende water van de rivie- Het aantal slachtoffers kan volgens de autoriteiten nog verder oplopen, omdat uit de afgelegen bergachtige gebie den aan de voet van het Hi malaya-gebergte nog geen bijzonderheden bekend zijn. In het gebied werd de nood toestand uitgeroepen. Ook in Punjab heeft het dagen lang onophoudelijk geregend. Het Pakistaanse leger is ingezet voor red dingswerkzaamheden. hij bereid is te praten op basis van een territoriaal compromis, dat wil zeggen de ontruiming van bepaalde delen van de Go lan. Maar hij voegde daaraan toe dat Syrië eerst duidelijk moet maken dat het een com plete vrede wil. Verder zou Da mascus moeten verklaren dat het bereid is een verdrag met Is raël te ondertekenen zonder te wachten op resultaat in het overleg met Libanon, Jordanië en de Palestijnen. Het voorstel van Rabin heeft de irritatie gewekt van de recht se oppositie en van de kolonis ten op de Golan. Kolonistenlei ders hebben eerder deze week SCHIPHOL LOUIS BURGERS De hongersnood in Somalia kost elke maand opnieuw dui zenden mensen het leven. On danks een grootscheeps inter nationaal hulpprogramma dreigt de situatie in dit door een burgeroorlog verscheurde land alleen maar te verslechteren. Zelfs het voornemen van de VN om nog eens 3000 militairen te sturen die in Somalia de voed- seltransporten moeten beveili gen, dreigt een averechts effect te krijgen. In plaats van meer hulp zou het effect juist wel eens het tegenovergestelde kun nen zijn, vreest Jacques de Mil- liano, directeur van Artsen zon der Grenzen. Drie duizend militairen zijn er te weinig om op effectieve wijze vredesoperaties uit te voe ren. Tegelijkertijd neemt de kans alleen maar toe dat de eenheid bij incidenten zal wor den betrokken. „Er dreigt in So- een demonstratie aangekon digd op het vliegveld van Tel Aviv als zaterdagavond de Israë lische delegatie naar Washing ton terugkeert. Gisteren ont stond spanning binnen de ki- buts-beweging, toen de twee grootste kibuts-organisaties zich vierkant achter Rabin op stelden. Tot zover onze corres pondent. Israël heeft er niet langer be zwaar tegen dat de Palestijnse afgevaardigden naar de vredes besprekingen contact hebben met PLO-leider Yasser Arafat. „Ze hebben het recht om te overleggen met wie ze maar willen", zei minister Shimon Peres (buitenlandse zaken). On der de onlangs afgetreden rege- ring-Shamir waren de Israëli's niet bereid te praten met Pales tijnen die contacten hadden met de PLO. malia een licht ontvlambare si tuatie te ontstaan. De spannin gen zullen toenemen, en daar mee groeit de kans op inciden ten", aldus De Milliano, die gis teren terugkeerde van een be zoek aan het door een burger oorlog verscheurde land. „De opdracht van de VN- troepen is beperkt. Zij moeten de voedseltransporten beveili gen. Maar daarmee los je de conflicten niet op. Zo'n Ideine strijdmacht kan nauwelijks zichzelf beschermen, kijk maar johannesburg p-van nuusenburg correspondent Het ANC wil in principe praten met de Zuidafrikaanse regering. De secretaris-generaal van het Afrikaans Nationaal Congres, Cyril Ramaphosa, zei gisteren dat de regering echter wel aan een aantal voorwaarden moet voldoen voordat het beraad tus sen ANC-leider Mandela en de Zuidafrikaanse president De Klerk kan plaatsvinden. De Klerk had Mandela woensdagavond uitgenodigd voor zo n topontmoeting om de politiek crisis in het land te be spreken. Die crisis werd afgelo pen maandag verdiept toen vei ligheidstroepen van het thuis land Ciskei in koelen bloede 28 naar wat er in Sarajevo gebeurt. De kans is groot dat de strijd na de komst van de militairen al leen nog maar feller doorgaat", zegt De Milliano. De VN hebben volgens De Milliano gekozen voor een tus senoplossing. Daarom moet de wereldorganisatie uiterst be hoedzaam opereren. Indien de VN gedwongen wordt zich terug te trekken, dan loopt de hele hulpverlening gevaar. „De kans bestaat dat dan alles wat we tot nu toe hebben opgebouwd ANC-aanhangers doodschoten. Beide leiders hebben elkaar sinds het mislukken van de on derhandelingen over een nieuw politiek bestel in mei niet meer ontmoet. De eisen waaraan de rege ring-De Klerk zal moeten vol doen zijn: effectieve maatrege len tegen het geweld in de zwar te woonoorden, de vrijlating van de laatste, naar schatting 400, politieke gevangenen, de vervanging van generaal Gqozo van Ciskei door een overgangs regering, de terugtrekking van leden van de Zuidafrikaanse ge heime dienst uit Ciskei en de herroeping van wetgeving die vrijheid van meningsuiting en politieke activiteiten belem mert. weer wordt afgebroken." De Milliano gelooft dat het beter was geweest eerst goede afspraken te maken met de be langrijkste leiders van de strijd groepen. Pas daarna had de eenheid naar Somalia moeten worden gezonden. Hij vreest een herhaling van wat er in het voormalige Joegoslavië gebeurt, waar de VN ook niet effectief kan opereren. Artsen Zonder Grenzen verzet zich overigens tegen de sugges tie dat de organisatie tegen de inzet van troepen zou zijn. Al leen, zo benadrukt de directeur, zijn de voorwaarden voor een zinvolle inzet nog niet gescha pen. „Als blijkt dat de VN vrede stichtend moet gaan optreden, dan moeten we nog maar af wachten of daar ook de bereid heid voor bestaat. Vergelijk maar met Joegoslavië, daar is ook geen bereiaheid." De hulpverlening in een deel van Somalia (langs de kust en Amerikanen onderscheppen vliegtuig Irak washington AP-Rtr Twee Amerikaanse F-16's heb ben gisteren een Iraaks ge vechtsvliegtuig onderschept. Het toestel schond het vliegver bod boven Noord-Irak. zo heeft het Amerikaanse ministerie van defensie (Pentagon) meege deeld. Het toestel, een Mirage F-l van Franse makelij, vloog vijf ki lometer ten noorden van de 36ste breedtegraad. Die geldt als de grens voor het gebied waar Iraakse vliegtuigen niet mogen komen. De Mirage vloog terug toen hij werd onder schept. De Amerikaanse piloten deden geen poging het vliegtuig neer te schieten. „We weten niet of de overschrijding van de grens per ongeluk of expres ge beurde", zei Pentagon woord voerder Pete Williams. Het is de eerste keer dat een Iraaks vliegtuig boven verboden gebied wordt onderschept. De Iraakse luchtmacht mag zich op last van de geallieerden niet bo ven de 36ste breedtegraad (Kur- disch gebied) en onder de 32ste breedtegraad (shi'itisch gebied) begeven. Verzet Liberia gijzelt 500 man vredesmacht MONROVIA AP Rebellen die onder leiding van Charles Taylor staan, hebben in Liberia 500 soldaten van de Westafrikaanse vredesmacht gegijzeld. Dat heeft de Liberi aanse minister van informatie, Lamini Waritay, gisteren ge zegd. Waritay zei dat de rebellen de soldaten van hun uniformen, horloges, brillen en andere waardevolle zaken hebben be roofd, nadat ze eerst ontwa pend waren. „Het is verschrik kelijk en verhoogt de spanning hier", verklaarde Waritay, lid van de Liberiaanse overgangs regering. De vredessoldaten zouden in het zuiden) komt redelijk op gang. Maar in het centrale deel van het land, rond de plaatsen Baidoba, Bardera, Wajir en Hoddur, gaat het nog steeds slecht. Daar wil Artsen Zonder Grenzen haar hulp nu gaan concentreren. Er moeten nieu we distributiepunten komen en de internationale coördinatie moet verbeterd worden, vindt De Milliano. De particuliere hulporganisa ties hebben in dat verband forse kritiek op het optreden van de Amerikaanse regering. Deze had toegezegd 45.000 ton voed sel extra naar Somalia te bren gen. Daar is nog geen gramme tje van binnengekomen. „Het was een pr-stunt", zegt De Mil liano. „De Amerikaanse vlieg tuigen vliegen nu halfleeg heen en weer met voedsel van het World Food Program. Het lijkt erop dat er meer vliegtuigen zijn dan voedsel." KOPENHAGEN/AALBORG Rtr-AFP Met een speciale status voor hun land binnen de Europese Ge meenschap hopen de Deense sociaal-democraten, de belangrijkste oppositiepartij, een compromis te hebben gevonden om de sa menwerking tussen Denemarken en de EG voort te kunnen zetten. Het compromis moet de impasse doorbreken die is ontstaan nadat de meerderheid van de Denen tijdens een referendum op 2 juni het Verdrag van Maastricht over een intensievere economische en poli tieke samenwerking binnen de EG had weggestemd. Het voorstel voorziet in een bijzondere positie voor Denemarken, dat buiten het gemeenschappelijke defensiebeleid, de monetaire unie en de samenwerking op het gebied van politie en asiel kan blijven. Ook kan het land een onafhankelijke sociale politiek blijven De overige elf EG-lidstaten sloten na de Deense uitslag herope ning van de onderhandelingen over de verdragstekst uit. Maar zo wel de oppositie als de Deense centrumrechtse minderheidsrege ring verklaarden deze week dat het verdrag niet in werking kan tre den zonder de handtekeningen van alle twaalf lidstaten. Sommige EG-landen, vooral Groot-Brittannië en Duitsland, hebben aangege ven de Denen tegemoet te willen komen. Zware regenval in Pakistan: 150 doden Buchanan, op 145 kilometer achter de linies van Taylor wor den vastgehouden. Een red dingsoperatie is daarom bijzon der gevaarlijk. De manschappen van de Westafrikaanse vredesmacht waren naar het gebied van Tay lor gestuurd na de totstandko ming van het staakt-het-vuren vorig jaar. Tijdens de tweejarige burgeroorlog in Liberia zijn ze ker 15.000 mensen om het leven gekomen en miljoenen op de vlucht geslagen. Sinds het bestand zijn echter opnieuw 1.500 mensen tijdens gevechten gedood. Vluchtelin gen in de hoofdstad Monrovia spreken echter van zeker 3.000 doden en 100.000 mensen die gedwongen werden hun huizen te verlaten. Door de nieuwe ge vechten hebben ook de hulpor ganisaties hun medewerkers te ruggetrokken. Taylor weigert vooralsnog het staakt-het-vuren na te leven omdat hij meent dat het niet veilig is voor zijn rebellen om hun wapens in te leveren. Hij beschuldigt de vredesmacht er van, een rivaliserende rebellen beweging te helpen. Deze be weging, de Verenigde Bevrij dingsbeweging voor Liberia voor Democratie (Ulimo) voert vanuit het aangrenzende Sierra Leone aanvallen uit op het Na tionaal Patriottische Front van Taylor. Directeur Artsen zonder Grenzen over meer VN-troepen Somalia: Artsen Zonder Grenzen (AzG) heeft de Nederlandse regering gevraagd een Fokker F-27 van de Koninklijke Luchtmacht be schikbaar te stellen voor het vervoer van voedselhulp en me dicijnen in Somalia. AzG-directeur Jacques de Milliano heeft goede hoop dat defensie het verzoek zal inwilligen. Eerder ge beurde dat ook al bij dé hulp aan Kurden in Zuidoost Turkije. De F-27 is heel geschikt om eenvoudig uitgeruste vliegvelden aan te vliegen. AzG wil het toestel gebruiken om voedsel en medicijnen te transporteren tussen de meest getroffen steden in het centrale deel van Somalia. Vance en Owen bereiken wapenstilstand DEN HAAG GPD De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros Ghali, wil 6000 extra VN-militairen naar Bosnië-Hercegovina sturen. Hij heeft dit gisteren aan de VN-Veiligheidsraad voorgesteld. Het zou gaan om Europese troepen. Ze zouden alleen uit zelf verdediging het vuur mogen openen. Maar volgens Boutros Ghali houdt 'zelfverdediging' ook in dat er mag worden gescho ten op gewapende groepen die de blauwhelmen verhinderen hun doel te bereiken. De VN-secretaris-generaal vraagt om vier of vijf infanterie- bataljons, een bataljon aan- en afvoertroepen, twee pantser compagnieën, twee gepantserde verkenningscompagnieën en specialisten in het ruimen van landmijnen. VN-afgezant Vance en EG-bemiddelaar Owen hebben gisteren in de Bosnische hoofdstad Sarajevo een staakt-het-vuren be reikt. Vance en Owen waren met een pantserwagen naar Saraje vo gekomen omdat het vliegveld nog steeds gesloten is. Vorige week vrijdag is op de luchthaven van Zagreb een grote hoeveelheid wapens en munitie aangetroffen in een uit Iran af komstig vliegtuig. De lading zou bestemd zijn voor de moslims in Bosnië. De Iraanse president Rafsanjani reageerde op deze schending van het VN-wapenembargo door te zeggen dat „als de moslims wapens van Iran willen, we dat zullen overwegen". Vladislav Jovanovic, de minister van buitenlandse zaken van Tdein Joegoslavië' (Servië en Montenegro) is gisteren afgetreden. Hij zei zich niet langer te kunnen verenigen met de door pre mier Milan Panic gevoerde politiek. Russische nationalisten heb ben gisteren verheugd gerea geerd op het besluit van presi dent Jeltsin om zijn reis naar Japan voor onbepaalde tijd uit te stellen. De nationalisten vreesden dat Jeltsin zou gaan onderhandelen over de terug gave van vier Koerillen-eilan- den die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog door het Sovjet-leger werden bezet. De nationalistische partijen, die niet willen dat Rusland conces sies doet in ruil voor economi sche steun, hielden gisteren een demonstratie voor de Japanse ambassade. Hoewel het protest was georganiseerd voordat be kend werd dat Jeltsins reis niet door zou gaan, ging de demon stratie gewoon door. „De Amerikanen lieten een atoombom op Hirosjima vallen. Wij zullen 100 bommen gooien op elk land dat een vierkante meter van ons eist. Willen ze oorlog? De Russen staan klaar!", zei Vladimir Zjirinovsky, de lei der van de Russische Liberaal- Democratische Partij.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7