'Herstellen schoenen en kleding goedkoop houden' Weer straffen tot vijf jaar cel geëist Van Leeuwen bij VVD als olifant door porseleinkast Binnenland Huisarts taboe bij veel aanvragers AIDS-test Andriessen zoekt extra geld voor investeringen SIRE begint campagne vóór verenigd Europa VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 Helikopters lenen voor brigade den haag Voor oefeningen van de nieuwe luchtmobiele briga de gaat het ministerie van defensie Frankrijk en Duitsland vra gen om transporthelikopters. Dat is nodig omdat de brigade, waarvoor eerder deze week de eerste militairen hun opleiding begonnen, pas in 1995 beschikt over eigen helikopters. Volgens een woordvoerder van Defensie worden de helikopters inclusief bemanning geleend. GVB: Permanent toezicht metrostations Amsterdam Het Amsterdamse Gemeentevervoerbedrijf (GVB) wil alle metrostations in de hoofdstad permanent laten bewa ken. Op het ogenblik wordt onderzocht hoeveel extra mensen daarvoor nodig zijn. Verscheidene metrostations in de hoofd stad vormen een toevluchtsoord voor in totaal enkele honder den verslaafden en dak- en thuislozen. Voor veel reizigers is dat een reden om die stations te mijden. Luchtmacht wil op Curasao oefenen den haag De luchtmacht onderzoekt of een onderdeel van de training van Nederlandse F-16-jachtvliegers op Curagao kan worden gevestigd. Dat deel van de training, de zogenoemde conversie-opleiding, vindt thans plaats in Tucson in de Ameri kaanse staat Arizona. Het contract met de Amerikanen loopt echter over enkele jaren af. Uitwijken naar de Nederlandse An tillen, waar het weer net zo gunstig is als in Arizona, kan op den duur geld besparen. Vijfduizend katholieken met Credo Card den bosch Vijfduizend Nederlandse rooms-katholieken lopen inmiddels met een Credo Card op zak. Met deze kaart geven zij te kennen tegen actieve euthanasie te zijn en bij levensgevaar bijstand van een RK-priester te verlangen. De eerste exemplaren van de kaart werden eind juni aangeboden aan CDA-kamerlid Van der Burg en bisschop Bomers van Haarlem. Later hebben ook Bomers' collega's Simonis, Ter Schure en Bar de kaart in ontvangst genomen. Bij AT&T meer banen op de tocht huizen» De vakbond Unie BLHP vreest dat bij de AT&T-vesti ging in Huizen nog meer banen komen te vervallen. Het bedrijf heeft gisteravond verklaard te onderzoeken of de vestigingen in Den Haag en Huizen kunnen samenwerken. Dit om de efficien cy te verbeteren. Het banenverlies komt bovenop de al eerder afgesproken sanering van 270 arbeidsplaatsen bij de transmis- siefabriek in Huizen. Over die inkrimping hebben de bonden en de top van AT&T vannacht een sociaal akkoord afgesloten. 'Heffing pensioenfondsen zinloos' den haag Minister Kok (financiën) en zijn staatssecretaris Van Amelsvoort verwachten niet dat een wetsvoorstel waardoor er een belastingheffing komt op reserves van pensioenfondsen, ooit een cent zal opbrengen. Volgens het voorstel moeten ver mogensoverschotten van de fondsen worden belast. Indien een fonds vijf jaar na het van kracht worden van de wet meer dan achttien procent overschot heeft, moet over het overschot veer tig procent belasting worden betaald. Financiën gaat ervan uit dat geen enkel pensioenfonds het zover zal laten komen. Overal zal men er voor zorgen dat binnen de daarvoor gestelde termijn van vijfjaar het belastbare overschot is verdwenen. Onderzoek universiteit Utrecht utrecht «anp Veel mensen die zich laten on derzoeken op AIDS willen niet dat de huisarts te weten komt wat de uitslag is van zo'n test. Zij gaan daarom liever naar een GG GD of een kliniek voor geslachtsziekten. Van een groep van 326 mensen die zijn ondervraagd over hun motieven voor een test, zei iets minder dan de helft (42 pro cent) om die reden niet naar de huisarts te zijn gestapt. De ge dachte dat de familie via de huisarts op de hoogte zou ko men, weerhield 32 procent er van de huisarts in te schakelen. Elf procent achtte de huisarts niet deskundig genoeg. Een en ander blijkt uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit Utrecht. Iemand laat meestal een HIV- test doen ter geruststelling. Driekwart van zowel de man nen als de vrouwen geeft aan zekerheid te willen hebben over Staatssecretaris moet opnieuw praten met EG-partners den haag gpd Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) moet op nieuw in de slag met zijn collega's uit de elf andere lan den van de EG om het repareren van schoenen en kle ding in het lage BTW-tarief van 6 procent te houden. De Kamer en dan vooral de PvdA vindt het onzinnig om ,,dit eerlijke ambachtswerk" 11,5 procent duurder te maken. Op basis van een eerder EG-besluit zou dat met ingang van 1 januari 1993 moeten gebeuren. den haag anp-gpd diensten die onder het lage BTW-tarief mochten vallen. Za ken die daar niet op stonden, mochten in de lidstaten niet meer onder het lage tarief val- In Nederland zit 6 procent BTW op het repareren van schoenen, volgend jaar wordt dat 17,5 pro cent. Van Amelsvoort acht de kans dat hij de andere EG-lan- den op andere gedachten zal brengen, uiterst klein. In juli besloot de EG in het kader van het wegvallen van de grenzen tussen de lidstaten, een lijst te maken van goederen en Ien. Van Amelsvoort gaf aan te hebben gevochten voor het lage BTW-tarief van arbeidsintensie ve diensten, zoals de reparatie van schoenen en kleding. Hij zei die strijd echter te hebben verloren. Daarentegen wist hij wel te bewerkstelligen dat bloe men en planten met een gerin ge BTW worden belast. De staatssecretaris zei de unanimiteit in de Gemeenschap niet te hebben willen laten springen op de reparatie van schoenen en kleding. Hij erken de wel dat enige landen voorbe houden hadden gemaakt bij de besluiten. Een dergelijke hou ding wees Van Amelsvoort ech ter als „niet goed" en „te laken" af. PvdA, WD, D66 en Groen Links vonden dat een onbevre digend argument. Het CDA moet er nog over nadenken. In de praktijk komt het erop neer dat wie nu zijn schoenen laat verzolen voor 25 gulden, daar volgend jaar bijna 28 gulden voor moet neertellen. De bewindsman beloofde de Kamer ook een nota te maken over de mogelijkheden om toe gangskaartjes voor culturele za ken onder het lage BTW-tarief te brengen. Nu is dat het hoge tarief van 17,5 procent. De ver laging zou op 1 januari 1994 moeten ingaan. Het scheelt de schatkist 170 miljoen gulden per jaar. Een bedrag waar Van Amelsvoort erg tegenaan hikte. De Kamer ging gisteren overi gens akkoord met de BTW-ver- laging van 1 procent op 1 okto ber. Alleen D66 en Groen Links waren tegen. Hoe de maatregel wordt gefinancierd, moet blij ken uit de Miljoenennota 1993 die volgende week dinsdag openbaar wordt. Overleg met bedrijfsleven men extra geld nodig. Naast reeds bestaande overheidshulp via bijvoorbeeld de Nationale Investeringsbank, onderzoekt de minister nu de mogelijkhe den van samenwerking met an dere particuliere financiers. Overheid, banken en verzeke ringsmaatschappijen zouden een beginkapitaal op tafel kun nen leggen onder voorwaarde dat andere banken de rest van de investering voor hun reke ning nemen. Op deze manier lokt het samenwerkingsverband extra investeringen uit. Minister Andriessen (economi sche zaken) overlegt met ban ken en verzekeringsmaatschap pijen over een nieuw op te rich ten investeringsfonds. Dit fonds moet een 'hefboomfunctie' krij gen en andere financiers over de streep trekken. De gesprek ken tussen het ministerie, ban ken en verzekeringsmaatschap pijen verkeren nog in een beg instadium, benadrukte An driessen gistermiddag. Volgens Andriessen is voor sommige economische proble- r de veilige aankomst in Nederland bij een Bosnische familie in Zeewolde overheerste, n aantal landgenoten in het vliegtuig terug naar Zagreb, foto's anp Raymond rutting Bosniërs komen en gaan schiphol-zeewolde gpd-anp Zes Bosnische soldaten, een vrouw en een kind zijn gister middag vanaf Schiphol terugge keerd naar Zagreb. De Bosniërs zaten in het opvangcentrum in Roermond. Aanvankelijk had- den 8 van de 26 soldaten die vo rige week met het eerste Rode- Kruistransport naar Nederland kwamen, gezegd terug te willen. Twee van hen hebben zich ech ter bedacht. Inmiddels zijn weer nieuwe vluchtelingen in Nederland aangekomen. Gisteren arriveer den 650 Bosniërs in dertien bussen. Het gaat om ruim 200 mannen die waren betrokken bij een aantal Bosnische mili ties, maar die de wapens heb ben neergelegd en niet van plan zijn naar het front terug te ke ren. De rest van de groep be staat voornamelijk uit familiele den van deze mannen. Sekslijnen spelen KLM en openbaar vervoerlijn parten den haag gpd Directeur G. Klomp van Openbaar Vervoer Reisinformatie, de exploitant van het 06-nummer voor Informatie over het open baar vervoer, heeft spijt van de keuze van het nummer 06- 9292. Dat ligt niet aan het aantal telefoontjes: anderhalf miljoen keer is er al geïnformeerd naar vertrektijden en aansluitingen van bus en trein. Dat tekent voor Klomp het succes van de lijn, die op 2 september officieel in gebruik is genomen. Maar er zijn ook driehonderd klachten binnengekomen. In bijna alle gevallen ging dat over de onbereikbaarheid van het 06-nummer. Oorzaak: bij nagenoeg alle bedrijven is het onmogelijk gemaakt om dit 06-nummer te bellen in verband met misbruik dat ervan werd gemaakt door op kosten van de baas met sekslijnen en babbelboxen te bellen. ,,Als ik het van- tevoren had geweten", zegt Klomp, „dan had ik een ander nummer genomen." Ook bij de KLM speelt dat probleem. De luchtvaartmaat schappij heeft besloten om het 06-nummer voor reisinforma tie en reserveringen buiten gebruik te stellen. Met ingang van 25 oktober wordt dat een gewoon netnummer 020-474.77.47. Volgens P. Wellhuner van de KLM is daartoe besloten na klachten van cliënten. „Veel van onze klanten bellen juist bij bedrijven vandaan en kunnen ons dus niet of heel moeilijk be reiken. Dat is natuurlijk een slechte service." Klomp overweegt niet om het nummer voor het openbaar vervoer te wijzigen. „Het nummer is net bekend bij de men sen. Dan zouden we weer helemaal opnieuw moeten beginnen en dat is uitgesloten." een mogelijke besmetting van wege seksuele relaties in het verleden. De helft van de groep vraagt om een test vanwege een nieuwe partner. Van de mensen met een vaste partner is die partner in ruim driekwart van de gevallen op de hoogte van de testaanvraag. Mocht de test uitwijzen dat de persoon sero-positief is, dan zullen de meesten dat wel ver tellen aan hun partner. Het me rendeel zou een losse partner echter niet op de hoogte bren gen. Maar liefst 44 procent zou het niet vertellen aan familie of gezinsleden. De groep mensen die zich laat testen, blijkt demografisch gezien duidelijk een bijzondere groep te vormen, vergeleken met de algemene bevolking. Zo zijn ze hoger opgeleid en hou den ze er vrijere seksuele opvat tingen op na. Proces Ghanese drugsbende afgerond den haag» henri De rust was binnen de WD nog maar net teruggekeerd. Voorhoeve vervan gen door Bolkestein, Ginjaar vervan gen door Van Leeuwen en het leek dat de WD weer in de lift zat. Van per soonlijke tegenstellingen, het soort ru zies waar de WD van oudsher sterk in is, bleek niets meer. Zou het dan ein delijk zijn gelukt de partij in rustiger vaarwater te brengen? Helaas voor de WD en tot vreugde van politieke tegenstanders is dat schijn. De eerste tekenen van per soonlijke intriges en onderlinge ruzies zijn weer te zien. Rein Verdijk, hoofd bestuurlid belast met propaganda, stapte met onmiddellijke ingang op. Hij kon zich niet verenigen met de werkwijze van de nieuwe voorzitter. Van Leeuwen regeert die partij als een soort Stalin, zeggen ingewijden. Wie niet doet zoals zij wil, kan verdwijnen. Wie dat ook niet wil, wordt domweg de portefeuille ontnomen. Zo iemand gaat dan vanzelf wel splliciteren naar een andere baan, zo redeneert ze. Slachtoffer van die opstelling van de voorzitter is partijsecretaris Wim van den Berg. Hij zit al sinds begin dit jaar in de ziektewet. Ziek in de medische zin van het woord is hij niet, maar wel ziek van de partijvoorzitter. Volgens de WD-woordvoerder is Van den Berg eerder een slachtoffer van het feit dat hij de afgelopen jaren „ontzettend veel problemen binnen de partij" heeft moeten opvangen. „Er is een heel zwaar beroep op hem gedaan", aldus de woordvoerder. Het volgende slachtoffer van Van Leeuwens dadendrang werd hoofbe- stuurder en Tweede Kamerlid Jan Dirk Blaauw. Deze internationaal secretaris van de WD is betrokken bij een finan cieel debacle bij de Dettmeijerstich- ting. Deze stichting houdt zich bezig met steun aan geestverwante partijen in Oost-Europa. Toegezegde subsidies kwamen niet, maar de uitgaven waren al gedaan. Het gevolg was dat vele tienduizenden guldens verdwenen. Een uur voor de laatste algemene le denvergadering van de WD, afgelo pen voorjaar, werd in een hoofdbe stuursvergadering alle schuld op Blaauw geschoven, terwijl ook andere bestuursleden ten minste mede-ver antwoordelijk zijn. Blaauws portefeuil le is zodanig uitgekleed dat hij eigen lijk niets meer heeft te vertellen. Een ander aardig voorbeeld van de manier waarop Van Leeuwen de partij wil leiden, dateert van enkele maan den geleden. Tijdens dezelfde verga dering had Van Leeuwen de interrup tiemicrofoons uit de zaal laten verwij deren. Discussie met 'gewone' partij leden wilde zij niet. Zij hield de dis cussie liever in de hand door middel van een forum. Dat besluit had de voorzitter geheel in haar eentje genomen, zonder de overi ge bestuursleden daarin te kennen. Maar dat pikten de leden niet. Er werd een heuse discussie gevoerd om de microfoons terug te krijgen. De zaal won, Van Leeuwen leed haar eerste openbare verlies, tot haar zichtbaar ongenoegen. Nu zou het nog te rechtvaardigen zijn dat de nieuwe partijvoorzitter graag een team van gelijkgestemde r om zich heen verzamelt om de WD uit het politieke en electorale dal te trekken. Maar haar manier van om gaan met mensen beperkt zich niet tot de stafleden van het partijbureau. Het college van voorzitters van Ka mercentrales (zeg maar de regionale bestuurders van de WD) begint ook steeds meer te morren over het optre den van Van Leeuwen. Ze luistert am per naar hen, is hun klacht. Hetzelfde lot is de landelijke propagandacom- missie beschoren (waar de eerderge noemde Verdijk voorzitter van was). Van Leeuwen wil daar een clubje van maken dat hooguit twee maal per jaar bijeenkomt om de 'werkbriefjes' van de voorzitter in ontvangst te nemen. Maar zo kun je geen partij leiden. Elke politieke partij, en zeker ook de WD, is voor negentig procent van het werk afhankelijk van vrijwilligers. En als je, zoals Van Leeuwen doet, het kader van die vrijwilligers keer op keer schoffeert, komt dat de motivatie van die mensen natuurlijk niet ten goede. Maar juist dat vrijwillige kader heeft de taak de overige regionale en lokale vrijwilligers te motiveren. Vooral tij dens verkiezingscampagnes kan het Van Leeuwen opbreken als zij door gaat zoals zij nu doet. Toch valt het nog niet mee om men sen binnen de WD aan het praten te krijgen over de nieuwe problemen. „Dat is heel goed te begrijpen", ver klaart een anonieme bron. „Enerzijds is er nog steeds een grote loyaliteit aan de partij, die tenslotte net weer een beetje in rustiger vaarwater terecht was gekomen, anderzijds willen veel mensen nog hogerop in de partij en zijn bang door Van Leeuwen in hun ambities te worden gesmoord." Binnen het hoofdbestuur begint in middels ook door te dringen dat Van Leeuwen misschien wel wat al te hard van stapel loopt. „Het was wel nodig dat de wat verstofte organisatie die de WD was, een beetje wordt opge schud. Maar ze moet natuurlijk niet als een olifant door de porseleinkast lopen", aldus een hoofdbestuurslid. Het lijkt verstandig dat Van Leeuwen zich wat van die kritiek aantrekt amsterdam Tegen zeven verdachten in de zogenoemde Ghanese drugs zaak zijn gisteren voor de Am sterdamse rechtbank straffen tot vijf jaar cel geëist. In totaal heeft officier van justitie mr. N. Schaar na vier procesdagen een kleine tachtig jaar gevangenis straf gevorderd tegen de acht tien verdachten die deze week terechtstonden. Alle verdachten (twee hoofdverdachten zijn nog voortvluchtig) is bemoeienis met drugstransporten ten laste gelegd. Begin maart hield de Amster damse politie 29 verdachten aan, voornamelijk in de hoog bouw van de Bijlmermeer. Daarmee was volgens de politie de Nederlandse tak van de or ganisatie compleet van de kaart geveegd. De bende zou zich be halve met omvangrijke interna tionale drugssmokkel ook schuldig hebben gemaakt aan uitkeringsfraude, mensenhan del, schijnhuwelijken, het op grote schaal vervalsen van pas poorten en het binnensmokke len van Ghanezen via Schiphol. De miljoenenwinsten zouden zijn geïnvesteerd in bungalow parken, hotels en supermarkten in Ghana. De Amsterdamse po litie gebruikte de actie als visite kaartje en liet minister van jus titie Hirsch Ballin de operatie vanuit het hoofdbureau recht streeksvolgen. Grote publieke opwinding ontstond over de mededeling dat er in de Bijlmermeer naast 5.000 legale zeker 10.000 illegale Ghanezen rondliepen, die alle maal op een of andere manier met de drugsbende hadden te maken. Dat werd later niet al leen door het stadsdeelraadbe stuur, maar ook door de com missaris van het district Zuid Oost weersproken. De officier van justitie bleef tijdens het strafproces hardnek kig zwijgen over al die beschul digingen. Uit de meterslange dossiers in de rechtszaal had Schaar alleen een handvol co caïne- en heroïnetransporten gelicht. Volgens de officier wa ren die al voldoende voor het eisen van de straffen die hij op het oog had. Om dezelfde reden had mr. Schaar 'deelname aan een cri minele organisatie' van de oor spronkelijke aanklacht afge voerd. Met klem ontkende hij dat 'operatie Goofy' een opge blazen zaak zou zijn. Opmerkelijk voor een 'miljoe nenorganisatie' was dat geen van de verdachten een van de bekende en dure strafplei ters had ingeschakeld die ge woonlijk door de drugsmaffia worden gecontracteerd. Waar al die miljoenen zijn ge bleven, hoe de maffia-achtige structuur' eruit zag en wie de grote man achter de schermen door de politie opgesomde be schuldigingen, bleef tijdens dit monsterproces van de 'kleine visjes' een open vraag. Ook de Amsterdamse politie blijft zwij gen en weigert elk commentaar. De rechtbank doet uitspraak op 24 september. amsterdam anp De Stichting Ideële Reclame (SIRE) is ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan een reclamecampagne begonnen waarin tieners be wust worden gemaakt van hel belang van een Verenigd Europa. De jubileumcampagne is bedacht door zes 25-jarige reclamemakers van verscheidene bureaus. Het motto van de campagne luidt: 'Hoe Nederlands ben ie eigen lijk nog? Je bent al veel Europeser dan je denkt'. In de reclame-ui tingen worden elementen gebruikt van de 'Europese' cultuur, bij voorbeeld door té verwijzen naar een bekend buitenlands kleding merk dat onder Nederlandse jongeren erg populair is, of te verwij zen naar een populair buitenlands televisiestation. SIRE is in 1967 opgericht in navolging van een soortgelijke orga nisatie in de Verenigde Staten, de Advertising Council. De reclame campagnes van SIRE zijn mogelijk door gratis medewerking van re clame- en PR-burcau's, drukkers, fotografen, filmmakers, ontwer pers en de media. Per iaar besteden de media een bedrag van zes miljoen gulden aan reclame-uitingen door SIRE.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5