Kritiek barst los na marathonduels Fischer ondanks remise nog niet in 'normale' doen Hoek drijft op 'vreemdelingen' ti aan de start in onze showroom: de Oio Night 8c Day. Sport VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 25 Barcelona-spelers weer kerngezond Barcelona Alle spelers van FC Barcelona, die eerder in de week waren getroffen door voedselvergiftiging, zijn zondag tegen Te- nerife inzetbaar. Ook coach Johan Cruijff is hersteld van de in fectie, die werd veroorzaakt door het eten van bedorven sla in een hotel in Castelldefels, waar Barcelona zich voorbereidde op het eerste competitietreffen tegen Real Madrid. Een onderzoek van de gezondheidsdienst van de Catalaanse deelregering heeft uitgewezen dat in één keuken van het hotel onhygiënische toe standen heersten. Den Bosch op herhaling tegen Brno den bosch Op eenvoudige wijze heeft basketbalclub Den Bosch de tweede ronde van de Europacup 2 gehaald. In het tweede du el won de Brabantse ploeg gisteravond overtuigend van het jon ge Tsjechische BVC Brno: 88-62. De Bossche ploeg speelt in de tweede ronde tegen Stroyteil Samara (Rusland) op 29 september en 6 oktober. Den Helder leverde in Rusland een uitstekende prestatie. In de eerste voorronde-wedstrijd tegen CSKA Moskou werd een minieme nederlaag geleden: 95-94. Nederlandse dubbelslag in EG-Ronde capestang Leontien van Moorsel heeft de tweede etappe in de Ronde van de EG op haar naam geschreven. Ze was gisteren de sterkste in de massasprint na een rit over 139 kilometer tussen Prades en Capestang. Landgenote Ingrid Haringa werd tweede op één seconde. Monika Valvik uit Noorwegen behield de lei derstrui. Achter Haringa kwam Pascale Duchène uit Frankrijk op vier seconden van de winnares als derde binnen, gevolgd door het peloton. Blessure houdt Romario uit de basis eindhoven» De rentree van Romario bij PSV wordt waarschijnlijk een week uitgesteld. De Braziliaanse spits kampt met een spier- verrekking in zijn dijbeen. „Het ziet er niet naar uit, dat hij zater dagavond in de thuiswedstrijd tegen FC Den Bosch kan spelen", liet manager Kees Ploegsma gisteren weten. Romario, raakte dinsdagavond in het duel van het tweede team tegen MW ge blesseerd. Burgemeester stelt Roda-Cambuur uit kerkrade» De wedstrijd voor de eredivisie van komende zondag tussen Roda JC en Cambuur is tot een nader te bepalen tijdstip uitgesteld. Dat heeft de KNVB gisteren aan de club uit Kerkrade laten weten. Eerder had de burgemeester van Kerkrade het duel op zondag verboden wegens een tekort aan politiemanschappen in verband met vakanties. Maassen kan knoop niet doorhakken Rotterdam Frans Maassen weet nog steeds niet voor welke wie lerploeg hij volgend seizoen rijdt. De 27-jarige Limburger had gisteren in Breda een vier uur durend gesprek met de ploeglei ders Jan Raas en Cees Priem. De beslissing werd uitgesteld tot volgende week vrijdag. De bestgeklasserde Nederlander (top 10) van de FICP-lijst durft zelf amper te kiezen. „Ik heb de afgelopen paar jaar al genoeg koersen verloren door een vete tussen Raas en Post, waaraan ik ook part noch deel had." LZ 1886 verdedigt Zilveren Sleutels leiden Vijf hoofdklassers uit de waterpolo-competitie nemen deel aan het 33ste Zilveren Sleutels-toernooi. Behalve de Leidse vertegenwoordigers De Zijl/LGB en bokaalhouder LZ 1886, die morgen om 15.00 uur als eersten in het Vijf Meibad aantreden, komen PSV, Rotterdam en ZPB in actie. Om 19.30 uur wordt de laatste wedstrijd gespeeld. Zondag strijden de vrouwen van LZ, DZV, PSV, Esca en De Ham eveneens vanaf 15.00 uur in hetzelf de zwembad om de Galghewatertrofee. UEFA-interlahd bij Blauw Zwart wassenaar Het Nederlands UEFA-team speelt volgende week dinsdag een officiële interland op het veld van Blauw Zwart in Wassenaar tegen Frankrijk. De wedstrijd wordt gespeeld in het kader van heb EK en begint om half zeven. De toegangsprijs be draagt een rijksdaalder. De jeugd heeft gratis toegang. SVET1 STEFAN HANS BOUWMEESTER GPD-SCH AAKMEDEWERKER Robert Fischer is zijn inzinking nog niet geheel te boven. Hij kwam in de zesde partij kort na de opening een pion achter tegen Boris Spasski. Toch wist de Amerikaan zich in een lang eindspel te redden. Bij de 61ste zet ein digde het duel in remise. De stand blijft 2 -1 in het voordeel van Spasski. Wit: B. Spasski: zwart: R. J. Fischer Aangenomen damegambiet 1. d4 d5 2. c4 dxc4 Deze verdediging koos Fischer ook in de vierde partij en deze oude voortzet ting bewees zich toen als betrouwbaar. 3. Pf3 Tegenwoordig is 3. e4 populairder, maar voor hoe lang? 3...Pf6 4. e3 e6 5. Lxc4 c5 6. 0-0 a6 7. dxc5 Een weinig actieve methode, die in de grootmeesterpraktijk zelden voorkomt. De gebruikelijke zet, 7. De2, kan tot scherpe complicaties leiden en het is de vraag of Spasski van de jongste er varingen op de hoogte is. De vrees voor geprepareerde varianten kan gegrond zijn. 7...Dxdl 8. Txdl Lxc5 9. b3 Pbd7 10. Lb2 b5 Hier wijkt Fischer van de vierde matchpartij af; hij ging daarin met 10... b6 verder. 11. Le2 Lb7 12. Pbd2 Ke7 13. a4 De gebruikelijke methode om de dam evleugel aan te tasten. 13...bxa4 Mogelijk was ook 13...b4. In dat geval kan wit c4 bezetten, maar dat heeft geen grote consequenties. 14. Txa4 Tfb8 Gezonder lijkt 14...a5. 15. Tel Ld5 16. Pe5 Ld6? Tegen eenvoudig 16...Lxb3 was ver moedelijk weinig in te brengen. 17. Pxd7 Pxd7 Dit kost op simpele manier een pion. Vermoedelijk had Fischer op 17...Kxd7 vertrouwd, maar hierop volgt 18. LxaB en nu faalt 18...Lxb3 op 19. Lb5+! Zulke gemene finesses kan ook een sterk schaker over het hoofd zien. 18. Txa6 Txa6 19. Lxa6f6 Ook op dit moment viel 19...Lxb3 te overwegen. 20. Lc4 Lxc4 21. Txc4 Pc5 22. Tc3 f5 Hier levert 22...Pa4 23. Tc2 Pc5 24. La3 Pxb3 25. Lxd6+ Kxd6 26. Tb2 een verlo ren eindspel op. 23. La3 Pe4 24. Tc7+ Zijn beste kans. Het eindspel na 24. Pxe4 Lxa3 of na 24. Lxd6+ Pxd.6 is niet gemakkelijk te winnen. 24...Kd8 25. Lxd6 Pxd2(!) 26. Txg7 Txb3 27. h4! Wat is de mens zonder ventiel? Dit eindspel biedt nog problemen te over. Beide spelers waren hier in tijdnood gekomen. 27...h5 28. Lf4 Ke8 29. Kh2 Tb2 30. Kh3 Pe431.fi Pf2+ 32. Kg3 Pd3 33. Lg5 e5 Anders gaat deze pion via Te7+ verlo- 34. Kh3 Pf2+ 35. Kh2 Pd3 36. Lh6 Pel 37. Kgl Pd3 38. Lg5 Tbl+ 39. Kh2 Tb2 40. Te7+ KfB Hier kregen de spelers van de nieuw ontworpen Fischer-klok weer wat extra tijd toegespeeld. 41. Te6 Kg7 42. Kh3 Te2 43. Td6 Pel 44. Lf6+ Kg8 45. L\e5 Txe3 De positie heeft weer een ander ge zicht gekregen. Spasski is wat dichter bij, want de zwarte pionnen zijn beide kwetsbaar. Het paard is evenwel een voortreffelijk verdediger en het toren- eindspel na 46. Lg3 Kg747. Lxel Txel is niet te winnen voor wit. De zevende partij wordt morgen gespeeld. 46. Le5-f4, Te3-e2,47. Td6-g6+. Kg8-f7, 48. Tg6-g5, Kf6-e6. 49. Lf4-c7, Tc2-a2. 50. Lc7-b6, Pel-d3, 51. Kh3-h2. Pd3- el. 52. Kh2-h3, Pel-d3. 53. Lb6-c7, Ta2-c2, 54. Lc7-b6. Tc2-a2, 55. Kh3-g3. Pd3-el, 56. Tg5xh5, Ta2xg2+, 57. Kg3- f4, Pel-d3+, 58. Kf4-e3. Pd3-e5, 59. Th5-h6+, Ke6-d5. 60. Lb6-c7, Tg2-g7. Remise. Chang ontsnapt aan nederlaag op Flushing Meadows Het is de hoogste tijd dat de tenniswereld wakker wordt geschud. Dat vinden tenminste de Amerikanen. Als reac tie op de urenlange, in hun ogen slaapverwekkende par tijen tijdens de natte 112-de editie van de US Open is op Flushing Meadows een discussie over het verkorten van de tijdsduur aangezwengeld. Volgens de critici van de huidige, al ongeveer een eeuw bestaande regels, moeten een aantal zaken worden afgeschaft. Te beginnen met het 'deuce'. Verder moet een alarmklokje op de baan worden geplaatst om de te lange rustpauzes tussen de opslagen tegen te gaan. NEW YORK ERIC DE BIE De kritiek barstte los na de re cordpartij tussen Becker en Lendl, met vijf uur en 'e'en mi nuut de langste in de geschie denis van de US Open sinds de invoering van de 'tie-break' in 1970. De beide spelers gebruik ten echter drie uur en twintig minuten voor uitrusten, het zweet van hun gezicht vegen en de snaren op hun racket recht trekken. Volgens een columnist van de New York Newsday was dat gekkenwerk. Alles zou veel kor ter kunnen. „Tijdens die wed strijd had een hardloper de ma rathon volbracht, vervolgens twintig minuten rust genomen, dezelfde afstand nog een keer afgelegd en dan ook had hij nog liet liggen, wankelde de i namelijk weer een zeer lange zit: vier uur en zeventien minu ten. De Amerikaan schakelde zijn Zuidafrikaanse tegenstan der, die aan het begin van de vierde set last kreeg van een pijnlijke spier in zijn linkerbo venbeen, uiteindelijk met 7-5, 2-6,6-3,6-7 (4), 6-1 uit. Op het centre-court leek Stefan Edberg er ondertussen tegen Ivan Lendl een haastklus van te maken. Die ontmoeting sloeg echter om in een bizar spektakelstuk. De Zweed pakte de eerste twee sets (6-3, 6-3), maar raakte het spoor vervol gens bijster. Lendl knokte ver beten terug (3-6), maar Edberg herstelde zich op zijn beurt in de volgende set. Nadat hij in de negende game vier matchpoints het einde van de partij kunnen zien." Gisteren kregen de voorstan ders van vernieuwing nog een behoorlijke steun in de rug. De kwartfinalepartij tussen Michael Chang en Wayne Ferreira op de 'Grandstand' (baan één) was van de plaatsingslijst echter weer. Bij 5-6 in het voordeel van Lendl werd de thriller vanwege regen voor ruim één uur onder broken. De twee spelers kwa men nog even terug voor zes tien minuten, waarin Lendl de vierde set veroverde. Bij een 2- 1-stand voor Edberg in het be slissende spelpart begon het echter weer te druppelen en werd het duel uitgesteld naar vandaag. Dat de discussie over de tijds duur uitgerekend begint in de Verenigde Staten, het land van de 'zap-cultuur' en de door de televisiemaatschappijen be heerste sportevenementen, is niet zo vreemd. Amerikanen zijn een nerveus, druk volkje. Vijf uur naar dezelfde wedstrijd kijken, is voor hen wel erg lang. „Je kunt je inderdaad afvragen hoe lang een toeschouwer geï- teresseerd naar een wedstrijd kan kijken", mengde Stan Smith, in het begin van de jaren zeventig winnaar van Wimble don en de US Open, zich in de discussie. „Bij andere sporten, zoals basketbal en honkbal, is de limiet tweeëneenhalf uur". De kritiek is overigens niet nieuw. Ook in het verleden heb ben de voorstanders van ver nieuwing herhaaldelijk gewezen op het zogeheten 'teamtennis' in de VS, waarbij een de spelers precies 25 seconden krijgen om op te slaan en de begrippen 'voordeel' en 'tie-break onbe kend zijn. Tijdens een game wordt gewoon tot vier geteld. Eén punt verschil is genoeg om te winnen. Het conservatieve tenniswereldje kennende, zal er voorlopig echter weinig veran deren. In Engeland, de baker mat van de sport, denken ze na melijk heel anders over deze za ken. Ook Michael Chang nam er ii Wayne Ferreira. Het is twijfelachtig of de geblesseerde Hoek-troef Remco van Keeken (links) morgen zijn opwachting kan maken in Noordwijk. leiden gus van oosten Noordwijk ontvangt morgen in zijn eerste thuiswedstrijd het bonte gezelschap-van Hoek, de voetbalclub die het drie jaar ge leden een jaartje mocht probe ren in de zatérdag-eersteklasse. De degradatie in 1990 was een grote teleurstelling voor de voetbalgekke Zeeuws-Vlaamse fans, maar de club krijgt dit sei zoen een herkansing. In het plaatsje Hoek, dat on der de gemeente Terneuzen ressorteert, gebeurt niet veel. Koninginnedag, de jaarlijkse triathlon en de tweewekelijkse voetbalwedstrijd van de plaat selijke voetbalvereniging zijn de hoogtepunten voor de 3000 in- De HSV Hoek (van 15 januari 1950) heeft door het enthou siasme van de dorpsbewoners een dubbel karakter. Enerzijds afficheert de vereniging zich als een gezellig dorpsclupje, ander zijds wil Hoek als een volwaar dige topper in het amateurvoet bal zijn woordje meespreken. Eigen kweek kennen ze in Hoek echter niet. De club kan als gevolg van de kleine popula tie van het dorp slechts vijf jeugdelftallen op de been bren gen. „Voetbal leeft in Hoek enorm. We willen in de top spe len, dus moeten we wel spelers van buiten het dorp aantrek ken", zegt Piet Dilleman, de se cretaris van de supportersvere niging. In Hoek wordt al lang niet vreemd meer aangekeken tegen het 'aantrekken' van vreemde lingen door de plaatselijke glo rie. Niet alleen Zeeuwen, maar ook een Kroaat en meerdere Belgen vonden er onderdak. Tweeëneenhalf 'jaar geleden was daar ook opeens Kees Kist, de voormalig Europese topsco rer. De Steenwijkw moest Hoek voor degradatie behoeden en reisde zonder succes zes uur per dag om twee uur training te geven. De grote geldschieter achter Hoek is de in België woonachti ge John Bravenboer, sinds jaar en dag supporter van de blauw- witten. Maar ook de vrijwilligers (150 op een aantal van 300 le den) dragen hun steentje bij. De harde supporterskern (H-sitie) bouwde het jeugdhonk en jaar lijks wordt door de leden 150 ton papier opgehaald. Ter ver gelijking: Excelsior, de oud-pa pierclub bij uitstek, komt jaar lijks tot 200 ton. Het feit dat Hoek aardig aan de weg timmert valt bij de coile- ga-clubs in Zeeland niet altijd in goede aarde. Vooral omdat jaar lijks spelers van hen door verte genwoordigers van Hoek wor den benaderd. Enkele maanden geleden schreeuwde Seroosker- ke, eveneens uitkomend in de eerste klasse A, bij monde van voorzitter Joop Wattel moord en brand. Drie van zijn spelers uiteindelijk kwam alleen aan valler Mart van de Guchte waren benaderd door Rinus Ze- gers, de trainer van Hoek. Het protest van Wattel was zelfs aanleiding voor het oprichten van een werkgroep die betalin gen in het Zeeuwse amateur voetbal onder de loep moest nemen. Zegers (42), die dit jaar elf nieuwelingen in zijn selectie verwelkomde, is zich van geen kwaad bewust. De trainer vraagt zich af of er een verbod is op het praten met spelers van an dere clubs. Toch ondervindt Ze gers, die enkele maanden gele den last kreeg van een maag zweer, dat er met een zekere af gunst naar zijn club wordt geke ken. „Dat merkten we in de voorbereiding. Er heerst veel haat en nijd." Een direct slacht offer daarvan werd Remco van Keeken. De 24-jarige spits na een rondreis langs Lokeren, Vlissingen en Wageningen weer terug op het oude nest tobt momenteel met een knieblessu re en komt morgen tegen Noordwijk waarschijnlijk niet in actie. „Met of zonder Van Keeken, het wordt voor ons in elk geval een zwaar seizoen", zegt Ze gers. „Zaterdag verloren we op basis van routine en fysieke kracht van Rijnsburgse Boys, dat vorig jaar toch geen hoog vlieger was. Handhaven is ons doel. Een gelijkspel tegen Noordwijk zou daarom voor ons een prima resultaat zijn." Noordwijk begint morgen on bevangen aan de wedstrijd te gen Hoek. „We zien wel zien wat het wordt", zegt trainer John Eelman. „We hebben meer met onszelf te maken. Uit hebben we het tot nu toe rede lijk gedaan, thuis wat minder. We moeten georganiseerd spe len en ervoor waken het koppie te verliezen." pe cijfers spreken in het voor deel van Noordwijk. Drie jaar geleden won de ploeg van Eel man thuis met 3-0 van debutant Hoek. De doelpuntenmakers toen: Geert Jan Bakker, Fred Luesken en Peter Ruigrok. Van het toenmalige elftal is alleen Timo Gerlof nog over. Kom langs «n finish in de nieuwe Renault 1916Vof vlieg met Qantas naar de Grand Prix van Australië. Op dit moment maakt het Williams-Renault team furore in de Formule 1 racen/. Dat moet gevierd worden. Vandaar dat Renault de Grand Prix des Vedettes heeft georganiseerd, een festival met ongetoofh/ke pn/zen. De nieuwe. Renault 19 16V bijvoorbeeld. Of één van de 10 prachtige reizen met Qantas naar de Grand Pnx van Australié. Kom daarom in de periode van 10 t/m 21 september met het startbewijs uit deze advertentie naar de showroom. En maak kennis met de dealer waar -net a/s in de Formule 1 racen/- kwaliteit en snelheid van wed hoog in het vaandel staan. U krijgt in elk geval de ongmele Renault Formula 1 Racing Cap kado" De Renault Oio Night Day. Een Clio in een gelimiteerde oplage, leverbaar in twee kleuren: wit of zwart. Uitgerust met een zuinige er pittige 1171 cc motor, zonwerend glas, wisser met sproeier op de achterruit, fraaie wieldoppen. Night Day striping en vier ingebouwde speakers. Drt pakket t. w. v f 2.605.-'"nu verkn/gbaar voor f 705.-Uw voordeel f 1.900.- De Oio inclusief Night Day-pakket is (V STARTBEWIJS leverbaar vanaf f 22.965,- Grand Prix des Vedettes. Van 10 t/m 21 september bij de Renault dealer. Bouwjaar Gratis als u aan de originele Renault Formula 1 Racing Cap."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25