Nieuwzeelanders zoeken erkenning Wandeling voert langs moderne architectuur De componist van de eeuwige stilte John van Dreelen (70) overleden Cultuur&Kunst 'Frans Hals' koopt voor het eerst een 'Hals' VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 23 Expositie van wereldtentoonstelling nu in Leiden Het lijkt onvermijdelijk bij een landenpresentatie op de wereldtentoonstelling van Sevilla: de culturele en regio nale identiteit komt ter sprake. Diana Blok verzorgde in Spanje een Nederlandse inzending en verbeeldt Neder landers in een serie fotoportretten, waarin onder meer een blanke boerin in Hollands kostuum naast een zwarte boer op klompen optreden. Nieuw Zeeland greep de we reldtentoonstelling aan om een uitgebreide delegatie van kunstenaars naar Europa te sturen, die zich ook op het begrip culturele identiteit stortten. De tentoonstelling 'Distance Looks Our Way', nu bij galerie Stelling in Leiden te zien, is het resultaat van een initiatief van drie Nieuwzeelandse kunste naars die werk van 10 landge noten selecteerden voor een tour door Europa. Zij kozen werk van kunstenaars die ele menten uit de westerse kunst en cultuurgeschiedenis combi neren met invloeden uit de ei gen kunst- en cultuurgeschie denis. In de uitgebreide en tweetali ge catalogus die de tentoonstel ling begeleidt, wijden verschil lende inleiders uit over de cul turele identiteit van de Nieuw zeelanders, over het decennia lange isolement dat tot de jaren zeventig voor kunstenaars een metafoor werd voor een poëti sche eenzaamheid en culturele isolatie. Deze 'eilandmentaliteit' eindigde echter mede dankzij de toename van communicatie mogelijkheden in de jaren zes tig en hoewel in het buitenland nog niet veel Nieuwzeelandse kunstenaars bekend zijn, is er van pure isolatie al lang geen sprake meer. De schrijvers zien het werk van de kunstenaars van 'Distan ce Looks Our Way' eerder als '...kunst gemaakt door individu ele kunstenaars, dan een ten toonstelling van Nieuwzeeland se kunst'. Afstand Bij betreding van galerie Stelling overvalt de bezoeker een grote hoeveelheid kunstwerken, die weinig met elkaar gemeen lij ken te hebben en op het eerste gezicht ook geen associaties met Nieuw-Zeeland oproepen. Wanneer echter enkele bij de opening aanwezige kunstenaars desgevraagd op hun werk in gaan, blijkt dat de afstand tus sen hun geboorteland en Euro pa juist een grote rol heeft ge speeld. Bij de Arte Povera-achtige werken van Jacqueline Fraser is het meest sprake van cultuur- vermenging. want als enige Maori vertegenwoordigd op de ze tentoonstelling combineert zij invloeden uit de Maori-cul- tuur met hedendaagse materia len en massaprodukten. Gretchen Albrecht refereert in haar ovale diepgekleurde schil derijen aan zowel de Europese schildertraditie van de Renais sance als aan de geografische ligging van Nieuw-Zeeland. De jongste telg van de 10 kunste naars, Michael Stevenson, grijpt in een serie naturalistische schilderijen terug naar een spe cifiek Nieuwzeelands verleden: het soldaten- en verenigingsle ven. Hij maakt in zijn atelier in stallaties, die hij later in sobere kleuren op doek naschildert. De rode klaproos, als symbool ter herdenking van oorlogsslachtof fers door iedereen gedragen op Poppy'sday' komt ver scheidene malen terug. Eliza beth Thomson behandelt in haar sculpturen de milieupro blematiek. Zij maakt van brons, dat bewerkt wordt met verschil lende chemicaliën, insekten die als een installatie op de muur gepresenteerd worden. Het Frans Halsmuseum in Haarlem koopt voor de eer ste keer in zijn bestaan een schilderij Frans Hals. Tot nu toe heeft het museum wer ken van deze meester door schenkingen verworven of in bruikleen gekregen. Op vei lingen brengt het werk van de Haarlemse schilder mil joenen op, bedragen die het museum met zijn beperkte aankoopbudget nooit kon opbrengen. Toch acht het museum nu de kans 'zeer groot" om binnenkort een heuse Hals aan te schaffen. Het gaat om een klein por tret op paneel, 27,5 bij 23 centimeter groot, dat Frans Hals maakte van zijn stads genoot en kunstenaar Frans Post. Het stuk bevindt zich nu in particuliere Ameri kaanse handen en werd aan geboden na bemiddeling door de Amerikaanse Hals- deskundige prof. Seymour Slive, verantwoordelijk voor de laatste twee grote over zichtstentoonstellingen van de schilder. De eigenaresse biedt het paneeltje voor „enkele ton nen", met eerste recht van koop, aan het museum aan. Museumdirecteur Derk Snoep spreekt van een bui tenkans. Het aankoopbedrag kan deels worden opge bracht door het museum zelf. De Vereniging Vrienden van het Frans Halsmuseum draagt 50 mille bij. 'Distance looks our way': voorgrond: Gavin Chilcott, wand: Tony Lane, achtergrond: Richard Reddaway. foto pr Eigenlijk nemen alleen James Ross en Richard Reddaway in 'Distance Looks Our Way' zo veel afstand van hun directe omgeving, dat er sprake is van werk waarin een directe verwij zing naar het land van herkomst zich niet op de voorgrond dringt. Ross maakt semi-ab- stracte schilderijen die uit ver schillende onderdelen zijn op gebouwd. Als leidraad voor de huidige serie gebruikte hij het vertekend beeld van een sche del uit een schilderij van Hol- stein. Richard Reddaway is een beeldhouwer, die voortdurend experimenteert met materialen en technieken. Hij is hier verte genwoordigd met een fragmen tarische foto-installatie op me taal, die ondanks de tweedi mensionaliteit een sculpturaal karakter heeft en waaruit een architectonische aanpak en in vloed spreekt, die typerend is voor zijn beelden. Distance looks opr way: 10 ar tists from New Zealand. Tot 11 oktober bij Stelling, Burgsteeg 14, Leiden. Openingstijden: do t/m za 14-18 uur, zo 14-17 uur. De acteur John van Dreelen is naar eerst nu bekend is gewor den op vrijdag 4 september overleden in zijn woonplaats Cap d'Agde aan de Franse kust. Dat hebben familieleden in Den Haag gisteren bevestigd. De crematie heeft inmiddels in be sloten kring plaatsgevonden. De in Amsterdam geboren Van Dreelen werd zeventig jaar. John van Dreelen was inter nationaal actief en bracht een deel van zijn werkzame leven door in Hollywood. Hij werd geen echte ster, maar hij ver diende zijn brood en meestal ook rijkelijk beleg. Vooral voor rollen van nazi's werd hij, dank zij zijn accent, vaak gevraagd. Volgens eigen zeggen had elke studio op een bepaald moment zelfs een Wehrmacht-uniform in zijn maat hangen. Verder viel hij op door zijn 'gentleman- achtige' verschijning en char- John van Dreelen heette in werkelijkheid Jacques Theodore van Drielen Gimberg. Hij was de zoon van de illustere Haagse acteur en regisseur Louis Gim berg. Meteen na de middelbare school kwam hij bij het Resi dentie Tooneel, waar hij in 1941 debuteerde in De Gele Nachte gaal. Acht jaar later nam hij min of meer afscheid van het Neder landse toneel, al zou hij nog re gelmatig terugkomen voor vooral televisie en film. Pas in de jaren zestig werd hij in Ne derland zelf bekend, door zijn vertolking van Henri van der Welcke in de tv-serie De Boeken der Kleine Zielen naar Louis Couperus, met naast zich Ellen Vogel als Constance. Van Dreelen vertrok in 1949 op uitnodiging van de toen al wereldbefaamde Laurence Oli vier naar Londen, waar hij mee werkte aan hoorspelen en enga gementen kreeg bij theaterge zelschappen. In die jaren maak te hij ook zijn filmdebuut. Hij speelde onder andere in Monte Carlo Baby en in enkele Duitse films. In 1957 maakte hij de over stap naar de Verenigde Staten. Daar werd hij gevraagd voor films als Topaz (Hitchcock) en voor televisierollen in series als Charley's Angels, The Six Mil lion Dollar Man en in de jaren tachtig -als bisschop- in Dynas ty. Voor zover bekend was zijn laatste optreden aan het Neder lands toneel in het seizoen 1972/73, als Henry Higgins in de Forum-musical My Fair Lady. Later speelde hij nog de va- der-figuur in de Nederlandse speelfilm Zoeken naar Eileen. In 1975 had hij ook al in Rufus ge speeld. Hij werkte in zijn laatste jaren liever in Europa, hij vond dat prettiger dan in Amerika. Van Dreelen was tot zeer re cent actief, onlangs werkte hij nog in Duitsland. De acteur was verschillende keren getrouwd, laatstelijk met een jonge Filip pijnse. overhand in Leiden. Dit komt bijvoorbeeld tot uitdrukking in de Petruskerk met omliggende wo ningen aan de Lammenschansweg. Na de Twee de Wereldoorlog werden vooral flatgebouwen uit de grond gestampt. In de jaren zeventig en tach tig lag de nadruk op kleinschalige binnenstads projecten. Tijdens de wandeling, die wordt voor afgegaan door een korte inleiding in het Waagge bouw, zal blijken op welke wijze de verschillende moderne architectuur allemaal vertegenwoordigd is in Leiden. De wandeling wordt geleid door de Leidse architect Wim Hofman en de kunsthistori cus Onno Schilstra. Het thema 'Beeldende Kunst en Architectuur' zal ook de komende maanden centraal staan in de programmering van de Waag. Op woensdag 21 oktober houdt de architect Koen van Velsen een lezing over de manier waarop het publiek en de politiek met bouwkunst omgaan. Die zouden vooral belangstelling hebben voor het uiterlijk van nieuwe gebouwen en niet voor de inhoud. De lezing van Koen van Velsen vindt plaats op het moment dat in de Waag een tentoonstelling te zien is van ontwerpschetsen van collega-architect Jo Coenen. Francois Schuiten en Benoit Peeters, respectie velijk tekenaar en scenarioschrijver van strips waarin architectuur de hoofdrol speelt, exposeren in de maand november in de Waag litho's en zeefdrukken uit hun albumserie 'De Duistere Ste den'. Op woensdag 25 november verzorgen zij een avond die het midden houdt tussen een dia voorstelling en een lezing over hun eigen werk. Woensdag 16 december tenslotte staat een de bat op het programma over het thema beeldende kunst en architectuur. Gediscussieerd wordt over de stelling dat kwaliteitsverbetering van de nieuwbouw alleen kan worden gerealiseerd wan neer beeldend kunstenaars worden betrokken bij de totstandkoming. De architectuurwandeling begint op zondag 13 september In de Waag, Aalmarkt 21, om 11.00 uur. Reserveringen: 071-140580, tussen 9.00 en 12.00 uur. De Nationale Monumentendag, morgen, krijgt dit jaar een staartje. De Waag, het Leids centrum voor hedendaagse beeldende kunst en muziek, heeft voor komende zondag een architectuur wandeling uitgezet, waarbij de bouwkunst uit de periode tussen 1900 en heden centraal staat. Volgens de organisatoren zijn de eeuwenoude gevel van het Leidse stadhuis, het Waaggebouw en De Lakenhal genoegzaam bekend bij de Leide- naars en al opgenomen in alle toeristische wan delroutes die door de stad zijn uitgezet. Dat Lei den naast deze monumenten uit de 16de, 17de en 18de eeuw ook nog tal van 'jonge monumen ten' uit onze eigen eeuw binnen de stadsgrenzen heeft is veel minder bekend. De Waag wil nu eens de aandacht van het publiek vestigen op deze minder bekende, maar niet minder interressante gebouwen. In het begin van deze eeuw zijn in de Leidse binnenstad enkele bouwwerken verrezen waaruit de invloed blijkt van twee vernieuwende richtin gen in de architectuur de zogeheten Amsterdam se School en de Nieuwe Zakelijkheid. Met name de Amsterdamse School is in Leiden royaal verte genwoordigd, bijvoorbeeld in het brugwachters huisje van de Grote Havenbrug, de tapijtwinkel Koerdistan aan de Korevaarstraat, enkele villa's aan de Rijnsburgerweg en het voormalige politie bureau aan de Zonneveldstraat. Ook het gebouw van het Leidsch Dagblad, ontworpen door de ar chitect Dudok, heeft duidelijke verwantschap met de Amsterdamse School. De invloed van de Nieuwe Zakelijkheid valt te herkennen in de kantoorgebouwen aan de Oos terkerkstraat. behorend bij de Meelfabriek, en het tegenwoordige NBBS-reisbureau aan de Bree- straat. Een van de mooiste voorbeelden van deze stijl was het Van Nelle-gebouw aan de Aalmarkt. Dit gebouw werd enkele jaren terug met de grond gelijk gemaakt. Het brugwachtershuisje van de Grote Havenbrug (1920-1930), ontworpen door de toenmalige Dienst Ge- groriënSf bouwden de meentewerken, waaraan de invloed van de Amsterdamse School valt af te lezen. foto mark lamers b Exposities bij instellingen in de regio Gouaches en aquarellen v Heieen nagel zijn tot 22 okto ber te zien in het Diacones- senhuis, Houtlaan 5, Leiden. Nagel schilderde tijdens rei- door Afrika en Suriname landschappen en portretten. Eerder exposeerde zij onder er in stedelijk museum Lakenhal. De tentoonstelling is dagelijks van acht tot acht lur te bezichtigen. Het Leids Fotocollectief legde het leven van verstan delijk gehandicapten in de Hafalcker vast. Deze foto's hagen te kijk in de biblio theek van Noordwijkerhout. Op maandagen, woensdagen i vrijdagen van 14.00-17.00 i van 19.00 tot 21.00 i donderdags en zaterdags van 10.00-12.30 uur. Festivals rond John Cage in Groningen en Eindhoven GRONINGEN/EINDHOVEN Aan de meest essentiële muzi kale discussie van de twintigste eeuw zal met het overlijden van John Milton Cage (79) op 12 au gustus 1992 waarschijnlijk geen einde zijn gekomen. Integen deel zelfs: de komende weken zullen de eigenzinnige, maar in veel gevallen plausibele ideeën van de Amerikaanse componist tijdens de aan zijn werk gewijde festivals in Groningen (tot 15 september) en Eindhoven (za terdag 19 september) veel stof tot napraten geven. Algemeen wordt John Cage beschouwd als één van de be langrijkste muzikale vernieu wers van deze eeuw. Cage was bovendien onthutsend veelzij dig behalve componist was hij dichter, beeldend kunstenaar en bovenal bedenker van nieu we klankbronnen. Zo ontwierp hij de 'prepared' piano, introdu ceerde hij het toevalselement en schreef hij 'muziek' waarin de luisteraar gedwongen wordt de geluiden van de omgeving tot zich te nemen. Intentie Het Groningse festival 'But what about the noise..., John Cage 1912-1992', een initiatief van de Stichting Prime in samenwer king met De Oosterpoort en het plaatselijk conservatorium, heeft aan elk van de zes dagen een thema opgehangen. Inte ressant aan het Groningse pro gramma is het feit dat er een flink aantal Nederlandse en zelfs wereldpremières wordt ge bracht. In de laatste categorie vallen maar liefst twaalf werken van vier jonge Nederlandse componisten. De nieuwe stuk ken zijn van Ron Ford, Andries van Rossem, Henk van der Meulen en Ivo van Emmerik, die elk drie composities inbren gen. Van John Cage zelf beleven twee versies van de compositie 'Four' uit 1991 en 1992 hun Ne derlandse première. Aquarellen Parallel aan het muzikale pro gramma van 'But what about the noise...' is in het Centrum Beeldende Kunst in Groningen een tentoonstelling te zien van beeldend werk van Cage. Cen traal daarin staan een aantal re cente aquarellen, maar ook toont deze eerste solo-expositie van Cage in Nederland enkele oudere litho's en etsen. In het zojuist geopende Mu ziekcentrum Frits Philips in Eindhoven staat John Cage op zaterdag 19 september centraal in een twaalf uur durend pro gramma. Dit 'Portret van John Cage' is onderdeel van het Eindhoven Festival dat ook el ders in de stad culturele evene menten oplevert. Van de com ponist zullen ruim veertig wer ken non-stop en vaak gelijktij dig in verschillende ruimten worden uitgevoerd. Andere fa cetten van Cage komen aan bod in onder meer een video-pro gramma dat speciaal voor deze dag werd samengesteld. Uitvoerenden in Eindhoven zijn onder anderen de zangeres Lucia Meeuwsen, de celliste Frances-Marie Uitti, The Barton Worlcshop van trombonist Ja mes Fulkerson, het Dufy Kwar tet, de Nieuwe Slagwerkgroep Amsterdam en de Studio voor Electro-Instrumentale Muziek (Steim). De Cage-dag wordt vrijdag 18 september voorafge gaan door een Amerikaans pro gramma van het Aquarius En semble onder leiding van Lues Vis. Behalve van Cage wordt dan ook muziek gespeeld van Crumb en Feldman. 'But what about the noise..., John Cage 1912-1972' 15 sep tember op diverse lokaties in Groningen. Inlichtingen: 050- 131044. 'Portret van John Cage' op 19 september in het Muziekcen trum Frits Philips Eindhoven. Inlichtingen: 040-463046. Laat u morgen op de Uitdag in de Pieterskerk informeren over het nieuwe seizoen bij de stand van de LEIDSE SCHOUWBURG LEIDSE SCHOUWBURG LAKtheater en kom naar de optredens: WADAIKO ICHIRO Japanse slagwerkgroep (12.45 uur) LAKPRODUKTIE operacollage (15.00 uur) DANSGROEP REFLEX -(20.30 uur)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23