Bouw huizen Oegstgeest uitgesteld 'Van een dementerende neem je stukje bij beetje afscheid' Bewoners Zuidbuurtseweg in actie tegen renovatie dijk Oegstgeestse:wilden de zaak al laten ploffen Regio Leiden Fabrikant failliet Programma Warmondse Schippertjesdagen VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 LEIDERDORP» LIESBETH BUfTINK „Nu weet ik dat mijn moeder niet beter wordt. Dat ze door de dementie op alle fronten een andere persoonlijkheid is ge worden. Daartegen kun je je wapenen." Mensen die thuis wonende dementerenden ver zorgen, konden het afgelopen half jaar meedoen aan een Lei- derdorpse praatgroep. Herken ning van de ervaringen van an deren en van de ziektever schijnselen stond daarbij cen traal. Een nieuwe praatgroep begint in november. „Als je je been hebt gebroken, kun je daar gemakkelijk over vertellen en leeft iedereen met je mee. Maar dementie is een taboe, daar schaam je je voor en daarover praat je dus niet zo ge makkelijk. Je schermt het af', zegt Ria Wouters. Zij begeleidde de praatgroep, die was bedoeld voor partners, kinderen en bu ren van thuiswonende demen teren. „Mensen die thuis een dementerende verzorgen, kon den er in de groep over praten en eikaars verhalen herken- „Iedereen vergeet wel eens wat. Maar toen mijn moeder een paar keer over hetzelfde on derwerp opbelde en ik hoorde dat ze dat bij anderen ook deed, merkte ik dat er iets niet klop te", vertelt een deelneemster, die anoniem wil blijven. „Ik had dementie nooit verbonden met mijn eigen moeder. Het was een gigantische schok." Dementie uit zich in eerste instantie in vergeetachtigheid. Later kan de dementerende geen verbanden meer leggen en raakt gedesoriënteerd. „Mijn moeder onthield vroeger alle verjaardagen. Nu herkent ze de mensen niet meer. Haar eigen man ziet ze aan voor haar vader en ze denkt dat ze weer in haar ouderlijk huis woont", vertelt de vrouw uit Alphen aan den Rijn. „Mensen die dement worden, hebben honderd procent aan dacht nodig", weet ze. „Mijn moeder is net een klein kind. Dingen die mijn moeder vroe ger voor mij regelde, doe ik nu voor haar." Ze vindt het vooral erg dat ze geen werkelijk con tact meer kan hebben met haar moeder. „Ik doe geruststellend, probeer ongegronde angsten bij haar weg te nemen. Maar het heeft geen zin om echt in te gaan tegen haar verhalen uit het verleden. Daardoor wordt het contact steeds oppervlakkiger." „Je blijft valse hoop houden. In het begin dacht ik meteen dat het wel meeviel als mijn moeder even wat beter was. Maar het valt helemaal niet mee, het slaat steeds van het ene moment op het andere om." Onbegrip Verzorgers van dementerenden stuiten bij buitenstaanders vaak op onbegrip.Als er iemand an ders is, doet mijn moeder zich beter voor dan wanneer ik al leen met haar ben. Daardoor lijkt het net of het goed met haar gaat. Tot ze een keer iets extreems roept, bijvoorbeeld mijn vader uitmaakt voor een wildvreemde." „Van een dementerende neem je stukje bij beetje af scheid", weet begeleidster Wouters. „Iemand is zichzelf niet meer. Bovendien raak je een gesprekspartner kwijt. Voor mensen die voor dementeren den zorgen, is het belangrijk stoom af te blazen, hun verhaal kwijt te kunnen." De deelnemers aan de ge sprekgroep spraken over hun eigen reacties op de vergeetach tigheid en verwarring van de dementerenden. Ook het rouw proces en het hulpverlenings circuit kwamen aan de orde. Wouters: „We hebben ook ge praat over hoe je nog een plek voor jezelf kunt hebben. De ver zorgers raken vaak afgesloten van de buitenwereld, omdat ze steeds thuis moeten zijn. Om toch tijd voor zichzelf te heb ben, kunnen ze hulp inschake len. Van vrienden, buren en fa milie. Of professionele hulp, zoals dagopvang of gezinszorg." „De praatgroep lost de pro blemen niet op, maar je krijgt wel richtlijnen", weet de Alp- hense deelneemster. „Ik weet nu meer van dementie. Als mijn moeder in het begin een ver haal over vroeger vertelde, zei ik: 'Nee joh, dat is niet waar, die is al lang dood'. Maar daarmee vergrootte ik haar verwarring Verzorgers vinden herkenning in praatgroep Ria Wouters begeleidde de praatgroep voor verzorgers van dementerenden. „Van een dementerende neem je stukje bij beetje afscheid." FOTO HIELCO KUIPERS juist. Nu praat ik mee, leidt haar af van het onderwerp. En op een gegeven moment vind je de kracht om er lakoniek mee om te gaan. Je moet vreselijk relati veren, anders word je zelf gek." In november organiseren het Gecoördineerd Ouderenwerk Leiderdorp, de Kruisvereniging Hart van Holland en de Stich ting Dienstverlening Midden Rijnland een nieuwe cursus. Meer informatie via telefoon nummers 071-410131 of 071- 413536. Markttarieven Leiderdorp niet omlaag leiderdorp» De tanieven van de Leiderdorpse weekmarkt gaan niet omlaag. In een artikel dat vorige week in deze krant stond, werd abusievelijk gemeld dat het gemeentebestuur de tariefsver hoging van vorig jaar ongedaan wil maken. De tarieven gaan niet omhoog omdat dat een leegloop van de weekmarkt op de Hoofdstraat tot gevolg zou hebben. De verhoogde tarieven die de gemeenteraad vorig jaar goedkeurde, blijven echter gelden. Bijeenkomst Evangelie-zakenlieden voorschoten Ondernemer in automatisering, J. Bolt, spreekt op 15 september de Volle Evangelie-Zakenlieden toe in Voorscho ten. Op deze bijeenkomst vertelt de gastspreker waarom hij theologie studeerde en hoe hij tenslotte zakenman werd. De le zing wordt gehouden in motel-restaurant 'De Gouden Leeuw' aan de Veurseweg en begint om 20.00 uur. Voor meer informatie over deze bijeenkomst: G. Spaargaren, tel..071-763640. nieuwslijn - Tweede informatie-avond oegstgeest De informatie-avond over de te bouwen woonwijk in de Morsebelpolder in Oegstgeest is met ongeveer 600 mensen zo druk bezocht, dat de gemeente een extra informatie-avond heeft ingelast. Deze tweede avond is op maandag 14 september 1992 om 20.00 uur op het Gemneentecentrum aan de Lijtweg. Doorfaillissement bouwbedrijf Erica Het faillissement van de Leidse bouwgroep Erica heeft de bouw van het complex van dertien woningen en kanto ren aan de Oegstgeester Geverstraat enkele maanden vertraagd. Projectontwikkelaar Janmaat uit Baam ligt met de curator van het failliete Leidse bouwbedrijf Erica in de clinch over de kosten van het schoonmaken van de vervuilde grond. Janmaat had nog voor de zomer met de bouw van het complex willen beginnen maar nu zal de eerste paal op zijn vroegst in november de grond in gaan. oegstgeest» caroline van overbeeke De Baamse Projectontwikkelaar heeft de grond aan de Gever straat van Erica gekocht met daarbij een 'schone grond-ver klaring'. Erica heeft zich in de koopovereenkomst verplicht de eventuele schoonmaakkosten te betalen in geval van vervuiling. Nu de grond inderdaad niet schoon blijkt te zijn, zegt de cu rator van het failliete Erica dat er geen geld is om de schoon maakkosten te betalen. De pro jectontwikkelaar is nog aan het onderhandelen over een andere financiële regeling. „Wellicht is het mogelijk dat de de aan koopprijs van de grond alsnog wordt verlaagd zodat we de kos ten zelf kunnen betalen. Maar we zijn er nog niet uit. Daarom kunnen we ook nog niet met het bouwen beginnen", aldus Janmaat. De grond van de zogeheten 'Brinkmanlocatie', tussen de panden Geverstraat 75 tot en met 81, is vervuild met olieres ten. De olie is afkomstig van een lekkende olietank. De vervuiling is niet ernstig maar de olieres ten moeten wel worden verwij derd. „Die olie mag daar niet blijven liggen. We moeten nog uitzoeken wat het kost om de grond schoon te maken. Het gaat om het afgraven van onge veer 7500 kubieke meter grond: tien vrachtwagens vol. Dat kan in één twee weken gebeurd zijn, denk ik." De projectontwikkelaar ver wacht dat hij, 'als alles meezit', eind oktober of begin november kan beginnen met het bouwrijp maken van het terrein. „De bouw van het complex duurt ongeveer tien maanden. We hebben pech, want de winter zit er tussen." De 13 vrije sector-apparte menten moeten ongeveer 240.000-290.000 gulden gaan kosten. Inwoners van Oegst geest hebben voorrang bij het kopen van de woningen. Onder het complex, op de begane grond, komt ongeveer 250 vier kante meter kantoorruimte. Janmaat: „Daarin komen geen winkels maar uitsluitend bedrij ven met een baliefunctie. Denk bijvoorbeeld aan reis- en uit zendbureaus. We hebben overi gens nog geen huurders voor die ruimte." De bouwplannen zijn op ver zoek van buurtbewoners van de schuin achter de bouwlocatie gelegen Terweeweg aangepast Zij hadden vooral moeite met de hoogte van het gebouw dat licht uit hun tuinen zou wegne men. Ook vreesden ze voor hun privacy en voor geluids- en par keeroverlast van de bedrijven op de begane grond. Het complex wordt uiteinde lijk minder hoog (vier bouwla gen) en een meter minder diep dan in de oorspronkelijke plan nen. Achter het complex komen parkeerplaatsen voor de nieuwe bewoners van de appartemen ten. Een aantal bewoners van de Terweeweg kan bovendien een stukje grond kopen waar door hun tuinen groter worden. Op verzoek van de bewoners komt er ook een bijna twee me ter hoge muur op de erfafschei- ding. zoeterwoupe judith bilsen medewerker „Het was eigenlijk toevallig dat we de plannen van de gemeen te voor het opknappen van de dijk ontdekten", zegt T. van Leeuwen, bewoonster van de Zuidbuurtseweg in Zoeterwou- de. Zij heeft zich opgeworpen om de belangen van de bewo ners van de dijk te behartigen in deze kwestie. De bewoners zijn het met de plannen, zoals die er nu zijn, niet eens. Zij hebben een bezwaarschrift ingediend en zijn nu op zoek naar alterna- tieve oplossingen. De kade is er slecht aan toe, lekt water en is verzakt'. De pro vincie Zuid-Holland heeft er daarom bij de gemeente op aangedrongen snel iets aan de dijk te doen. Een belangrijk be zwaar van de bewoners is nu dat het talud (de dijk waarover de weg loopt) volgens het ge meenteplan breder wordt. De huizen komen daardoor veel dichter bij de weg te liggen. Rustieke binnendijkse slootjes moeten in het plan plaats ma ken voor het bredere talud van de dijk. „De eeuwenoude slootjes ho ren bij het landschap, en bo vendien scheiden ze de weg van de huizen en boerderijen. Als je de slootjes gaat dempen, krijgen wij veel meer last van trillingen door het verkeer op de dijk", zo licht Van Leeuwen haar stand- Eunt toe. „Dat is slecht voor de uizen, de meeste huizen en boerderijen hebben namelijk geen geheide funderingen." Ook vrezen de bewoners dat het verkeer veel te hard gaat rijden als de B-weg wordt verbreed. „Het is ook nog de vraag wat er met het grondwaterpeil gaat gebeuren als de slootjes ver dwijnen. De gemeente wil hier over wel afspraken maken bij de notaris, zodat we eventueel een schadevergoeding kunnen krij gen als er wat mis gaat. Maar op dat geld zijn we natuurlijk niet uit. Het gaat ons om het woon- plezier en onze huizen", zegt de woordvoerster van de buurtbe woners. De bewoners hebben inmid dels een deskundige in de arm genomen. „Wij zijn natuurlijk geen ingenieurs en daarom hebben wij de Wetenschaps winkel in Delft ingeschakeld. In genieur Jonkers adviseert ons nu bij het opstellen van alterna tieve mogelijkheden." De Zoeterwoudenaren vinden dat de dijk eventueel alleen aan de kant van het water breder mag worden. De manier waar op dat zou moeten gebeuren, wordt op het moment door me dewerkers van de Wetenschaps winkel onderzocht. De gemeente is nog niet van plan orh de plannen aan te pas sen aan de wensen van de buurtbewoners. Gemeenteamb tenaar Oudewater: „In principe gaat het oorspronkelijke plan gewoon door want de alterna tieve plannen van de buurtbe woners zijn nog te onduidelijk en niet technisch onder bouwd." roosendaal7qegstgeest gpd De Roosendaalse bruidsmode- fabrikant Creatie Libel gaat fail liet. De directie van het bedrijf zal geen verweer voeren tegen de faillissementsaanvrage die de Bredase rechtbank vandaag behandelt. Dit heeft de raads man van Creatie Libel, mr. R. Teusink meegedeeld. De advocaat zegt dat het fail lissement los staat van de juridi sche procedures die een voor malig medewerkster van het be drijf, N. van Milligen uit Oegst geest heeft aangespannen. Zij eist in kort geding in Breda dat Creatie Libel openstaande reke ningen betaalt en ontwerpen en schetsen van bruidskleding te ruggeeft. Directeur L. Hack van Creatie Libel zou die spullen uit haar atelier hebben gestolen. Van daag is daarover uitspraak. Naast het kort geding loopt in Den Haag een gerechtelijk voor onderzoek tegen Creatie Libel. Ondanks het faillissement blijft het atelier van Creatie Li bel in Roosendaal open. Hier werken zeven mensen. De ge volgen van het faillissement voor de nevenvestigingen in Zwolle en Amsterdam zijn on duidelijk. oegstgeest/roosendaal gpd Voormalig medewerkster N. van Milligen uit Oegstgeest ver moedt dat er sprake is van op zet achter de financiële malaise bij bruidsmodefabrikant Creatie Libel. De Oegstgeestse beweert ook dat de Nederlandse Kleding Conventie (NKC) in Veenendaal Creatie Libel vorige maand op een zwarte lijst heeft geplaatst van bedrijven met betalingsach terstanden. De vermoedens van opzet zijn Van Milligen ingegeven door uitlatingen die directeur L. Hack van Creatie Libel gedaan zou hebben. „Ze vroeg me of ik verzekerd ben voor mijn debi teuren. Toen ik dat ontkende, zei ze: 'Jammer, want we willen hier de zaak laten ploffen'. Hack ontkent ten stelligste dat ze ooit zoiets tegen Van Milligen heeft gezegd. Zwarte lijst Directeur A. van Kasteren van NKC bevestigt dat hij met een zwarte lijst werkt. Of Creatie Li bel daarop staat, wil hij niet zeggen. De bedoeling van de lijst is aangesloten kledingleve- ranciers te attenderen op be drijven met betalingsachter standen. De NKC is een organi satie die namens honderden kledingleveranciers verkoop-, leverings- en betalingsvoor waarden opstelt. De NKC beschikt verder over een krediet-informatiedienst en een incassodienst. Leveranciers die vragen hebben over het be talingsgedrag van andere be drijven kunnen bij de NKC te recht. Een bedrijf komt pas op de zwarte lijst als de NKC het tevergeefs heeft gesommeerd betalingsregelingen te treffen. De financieel adviseur van Cre atie Libel bevestigde gisteren dat de NKC Creatie Libel bedrijf heeft gemaand Van Milligen te betalen. Boos Zeker zes bedrijven hebben vol gens Van Milligem vorderingen op Creatie Libel, in totaal voor tienduizenden guldens. „Een aantal van hen heb ik indertijd zelf gewezen op Creatie Libel. Die bellen nu boos op. Ik voel me best moreel verantwoorde lijk." De Oegstgeestse wijst er op dat ze niet in loondienst heeft gewerkt bij Creatie Libel. Als zelfstandig onderneemster zou ze een onvervreemdbaar recht hebben op de bruidsmodepa- tronen die Hack vorige maand uit haar atelier in Oegstgeest heeft gehaald. Creatie Libel zou alleen het gebruiks- en ver kooprecht van de ontwerpen genieten. „Op mijn offertes staat bovendien dat mijn werk afgeschermd is door auteurs rechten", aldus Van Milligen. Volgens Creatie Libel is er nooit met offertes gewerkt. „Van Milligen heeft altijd gete kend op aanwijzing van me vrouw Hack. De directeur van Creatie Libel bepaalde de vorm, de uitvoering en de materia len", aldus raadsman R. Teusink. Hij wijst er op dat de nieuwe collectie, gebaseerd op tekenin gen van Van Milligen, op 1 au gustus in de ateliers had moe ten liggen. Van Milligen zou zich niet aan die afspraak heb ben gehouden, waardoor het bedrijf volledig geblokkeerd werd. De derde editie van de Warmondse Schip pertjesdagen strekt zich uit over drie dagen. Aan het eind van de middag komen van daag zo'n vijftig authentieke sleepboten aan die zullen afmeren in de Warmonder Leede in de buurt van de passantenhaven, bij de voetgangersbrug naar het eiland Kouden- hoorn. Vanavond om half acht is er een ontvangst voor de schippers en de opvaren den in de tent op gemeentehaven. Het pro gramma ziet er als volgt uit: ZATERDAG Hele dag: Na officiële opening (in samen werking met organisatie Nationale Monu mentendag) bestaat de mogelijkheid tot be zichtiging van de afgemeerde sleepboten. Hele dag: Pendelvaarten met sleepboten voor publiek. 10.00 - 13.00 uur: Viswedstrijd op het ei land Koudenhoom. Inschrijving staat open voor iedereen. 10.00 - 17.00 uur: Nautische vrijmarkt op het parkeerterrein bij de Gemeentehaven. Een gezellige vrijmarkt voor iedereen, met spullen in de nautische sfeer. 10.00 - 17.00 uur: Optreden van de mu ziekgezelschappen Orkestformatie Knap zak' met zeemanskoor 'De Compagniezan gers' uit Medemblik en het zeemanskoor 'De Serie der Zee' uit Uitgeest op diverse lo caties in Warmond. 10.00 - 17.00 uur: Demonstratie met modelboten in waterbassin op het Pleintje bij de Pomp. 19.00 uur: Vlootschouw van de sleepbo ten. De schepen zullen in kiellinie voorbij het Park Groot Leerust varen. Het publiek zal meer over de schepen te weten kunnen komen via deskundig commentaar. 21.30 uur: Gezellig samenzijn schippers sleepboten met bemanning en de uitreiking van de 'best verzorgde sleepboot-beker'. ZONDAG 08.00 uur - 10.00 uur: Schippersontbijt in tent op Gemeentehaven. vanaf 15.00 uur: Feestelijk afscheid deel nemende schepen. 13.00 uur - 15.30 uur: Warmondse Schip pertjes Zeilrace. Bekende en minder beken de Warmondse zeiltalenten strijden op het Joppe om de hoogste zeil-eer: de 'War mondse Schipper Vredenborg Bokaal'. 17.00 uur: Feestelijke afsluiting van de Warmondse Schippertjesdagen met 'happy hour' in de tent op de Gemeentehaven, waar ook de 'Warmondse Schipper Vreden borg Bokaal' en andere zeilprijzen worden uitgereikt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22