'Geen wet nodig voor betalingen' 'Meteen in de bak flikkeren' 'Ik schaamde me over zo veel onnozelheid' Het Gesprek van de Dag BOUWPLANNEN? Nieuwe directie Bex per 1 november Ex-directeur ontkent verduistering Kunstrif 'lager bergje' dan verwacht REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (CHEF) MEINDERT VAN DER KAAL) JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC ERIC JAN WETERINGS 071-161440 Brengers Hitlergroet fel bejegend Wat doet die man daar? Laat-ie zijn vieze vuile nagels aan de zon zien? Nee, hij brengt de Hit lergroet. Dat gebeurde onlangs in Utrecht en het gebeurt op het moment dat wij dit schrijven ongetwijfeld op tal van plaatsen in de wereld. De man wilde met dit gebaar zijn ongenoegen ui ten over zijn aanhouding door twee donkergekleurde stads wachten. De politie van Utrecht slingerde hem meteen op de bon. Volgens sommigen had den ze hem harder moeten aan pakken. Een man die wij in het voorbijgaan over deze kwestie aanspreken, zegt: „Meteen in de bak flikkeren en voorleiden. Dit is onacceptabel." Zou de politie in Leiden hetzelfde hebben ge handeld als die in Utrecht? En wat vindt de jurist eigenlijk van zo'n actie? En het voormalige verzet? En moet straks ook de halve voetbaltribune bij een wedstrijd Ajax-Feyenoord wor den bekeurd? „Wij zijn in Leiden zeer fel op dit soort dingen", zegt politie- voorlichter Dick Graveland. „Zelfs aan het bekende fuck-off- vingertje rijdt de surveillance wagen tegenwoordig niet meer voorbij. Er wordt meteen corri gerend opgetreden. Maar bij zo'n Hitlergroet ligt het ernsti ger. Wij zouden net zo hebben gehandeld als de Utrechtse po litie. Elke aangifte van discrimi natie gaan wij na en wij kijken altijd of er een proces-verbaal haalbaar is. De Centrumpartij heeft wat dat betreft altijd op het scherp van de snede geope reerd. Vaak net niet te pakken. Maar dit soort gebaren is zo overduidelijk, dan grijpen we meteen in. Er zijn drie artikelen waarop we deze gebarenmakers kunnen aanpakken: artikel 64 van de Algemene Politie Veror dening en artikel 261 en 137 van het Wetboek van Strafrecht." „Ik vind dit zeer smakeloos. Met grote walging bekijk ik de ge beurtenissen in Duitsland, in Rostock waar je mensen mas saal de Hitlergroet ziet brengen. Je kunt je toch niet voorstellen dat dit na de Tweede Wereld oorlog nog mogelijk is. Je zou toch denken dat mensen van de geschiedenis leren. Daarom moet iemand die zo'n groet brengt hard worden aangepakt. Er moet hem aan het verstand worden gebracht wat er achter dat gebaar ligt. In Utrecht heb ben ze dat op juiste en correcte wijze gedaan." De heer Y. Buruma, universitair docent strafrecht aan de Rijku niversiteit te Leiden, is het daar mee eens. „Maar het is natuur lijk denkbaar dat een advocaat zo'n man loskrijgt door te zeg gen dat hij het gebaar uitslui tend maakte om zijn ongenoe gen te uiten en daarbij een ze kere grens heeft overschreden. Dat hij anderen niet tot haat heeft willen aanzetten. Daar over moet de rechter dan maar oordelen. Maar ik vind het goed dat dit gebeurt. Ook voetbal supporters die je dit gebaar soms massaal ziet maken, zou den moeten worden aangepakt. Maar zo iets is natuurlijk moei lijk uitvoerbaar, al heeft de poli tie dan ook vaak zulke dingen op video vastgelegd. Maar om dat deze gebarenmakers vrijuit gaan, kun jè niet zeggen dat de De Hitlergroet, gebracht tijdens een bijeenkomst v politie van Utrecht dat gedrag van die ene man door de vin gers had moeten zien. Zeker niet. Kijk, als u te hard rijdt en u wordt gefotografeerd en een an der die te hard rijdt niet, is dat nog geen reden om niet te vervolgen." „Ze moeten mensen die nu nog de gore moed hebben om de Hitlergroet te brengen goed in peperen dat dit niet meer kan", zegt oud-verzetsman Simon Zwart. „Er wordt veel te snel vergeten. En daar komen hele nare dingen van. Iedereen moet zich ervan bewust zijn waar zo'n gebaar voor staat. De jeugd is dat toch al vaak moeilijk aan het verstand te brengen. Ik heb zelf een zoon van 38 en als ik hem dan eens iets vertel over de oorlog zegt hij: 'Ja, pa, dat is al zo lang geleden'. Ik bedoel Het is overigens wel zaak dat politiemannen goed kijken hoe de groet wordt gebracht. Een deskundige op olympisch ge bied vertelde mij dat de olympi- FOTO UPI/ANP sche groet erg veel lijkt op de Hitlergroet. Alleen is daarbij de palm van de hand naar boven gericht. Toen de Fransen in 1936 tijdens de Olympische Spelen in Berlijn deze olympi sche groet brachten, oogstten zij bij de vele nazi's op de tribu ne een klaterend applaus. Mis schien iets voor het pleidooi van een advocaat? Als je er zeker van wilt zijn dat je geen aids hebt, laat je dat on derzoeken door je eigen huis arts. Dan ga je naar een gezond heidsdienst waar anoniem wordt getest. Een Leidse 33-jari- ge man erkent dat hij niet naar de huisarts durfde voor deze test. „Ik wist dat hij daarover niets tegen mijn vrouw zou zeg gen. Toch voelde ik me te onge makkelijk en had ik het idee dat ik die man daarna nooit meer recht in zijn ogen zou kunnen kijken." De Utrechtse universiteit pre senteerde gisteren een onder zoek waaruit bleek dat op de zogenoemde HIV-test ondanks de seksuele revolutie, nog een taboe rust. Bijna de helft (42 procent) wil niet dat de huisarts weet heeft van zo'n onderzoek. De angst dat de arts het door vertelt aan een van de familiele den, weerhoudt 32 procent er van naar hem toe te gaan. Tot slot kiest 11 procent voor een GG&GD of een kliniek voor ge slachtsziekten omdat die men sen denken dat de huisarts niet deskundig genoeg is. De 33-jarige Leidenaar was dol gelukkig toen bleek dat de uit slag van de test negatief uitviel. „Ik ben blij dat ik naar de Leidse Basis Gezondheidsdienst (BaGD) ben gegaan. Ik heb seksuele contacten gehad met een vrouw die, zo bleek mij pas later, een zeer wilde levenswan del had. Ja, ik ben een oen. Maar toen ik eenmaal aan aan het twijfelen sloeg, liet de ge dachte mij niet meer los. Het achtervolgde mij. Ik heb op het punt gestaan om naar mijn huisarts te stappen. Toch deed ik het niet. Ik schaamde me diep voor zoveel onnozelheid." Huisartsen uit de regio bevesti gen het beeld dat uit het Utrechtse onderzoek naar voren komt. „Ik heb opvallend weinig aanvragen voor dit soort tes ten", zegt Har Meijer, huisarts in Leiden, maar bekender als bestuurslid van de 3 October- Vereeniging. Ongeveer 10 testen per jaar op een praktijk met 3000 mensen. „Ik heb wel op vallend veel meisjes die daar voor bij mij komen. Die hebben tijdens de vakantie in Spanje of Tunesië onbeschermd gevreeën en zijn dan doodsbang. Op het moment dat zij komen valt er nog niets te testen. Dat kan pas na een paar maanden." Daarnaast krijgt Meijer mensen die een verplichte keuring moe ten onderyaan. omdat zij een baan hebben met een jaarsala ris boven «ie iwee ton.In dat ge val treedt Meijer op als onaf hankelijk persoon. „Maar daar bij is weer opvallend dat zij lie ver hebben dat de uitslag naar mij gaat dan naar hun eigen huisarts. Tjsa, ik denk toch dat het schaamtegevoel een belang rijke rol speelt." Zeer spijtig. Dat vindt de Lei- derdorpse huisarts R.W.M. van Velzen dat 32 procent van de ondervraagde de zwijgplicht van de eigen huisarts in twijfel trekt. „We hebben jaren gele den, toen dat bij pubers speelde die een anticonceptiepil wilden hebben, te vuur en te zwaard bestreden. Tevergeefs zo blijkt Wij hoopten dat elk individu er wel van doordrongen zou zijn dat voor een arts die plicht bijna heilig is. Ook ten opzichte van partners." Van Velzen en Meijer vinden het 'kolder' dat huisartsen een gebrek aan deskundigheid wordt verweten. Er wordt op dat gebied volgens hen enorm veel bijgeschoold. De Katwijkse huisarts J.H. ten Hove, tevens raadslid voor de RPF, tekent daarbij aan dat er toch een ver schil is tussen geneesheren op het platteland en in Amster dam. „In de hoofdstad zijn er nu eenmaal meer mensen die daarom vragen. Bij mij was een dergelijke vraag tot twee jaar geleden een uitzondering. Dat is veranderd. Dit jaar zijn het er al meer dan tien". Een explosieve toename van HIV-testen is de laatste jaren merkbaar bij de BaGD in Lei den. Volgens aids-coördinator dr. Sandra Wijnands zijn dit jaar al 130 mensen anoniem gecon troleerd op het HIV-virus, dat de verwekker is van aids. Het bloed wordt voorzien van een nummer en gaat naar het labo ratorium. De uitslag wordt daarna besproken tussen klant en een sociaal verpleegkundige die daarin is gespecialiseerd. „Wij zijn met testen begonnen in 1987", zegt Wijnands. „Een van de redenen om het ano niem te doen is om de bloed banken te ontlasten. Het bleek dat er mensen waren die bloed donor werden, omdat zij kort daarvoor een slippertje hadden gemaakt en hun status wilden weten." Wijnands vindt de uitkomsten van het onderzoek interessant, maar niet opzienbarend. „De aids-problematiek heeft een enorme beladenheid. We heb ben dan wel een seksuele revo lutie gehad, maar dit ligt gevoe lig omdat het gaat om zaken die buiten de relatie om zijn ge beurd. Je geeft dat makkelijker toe aan iemand die je niet kent." MEINDERT VAN DER KAAU Centrum Humaan Geneesmiddelenonderzoek over experiinenten Mensen kunnen zelf heel best beslissen of ze voor een bepaalde som geld willen mee doen aan een medisch ex periment. Daar hoeft geen wet voor te komen. De ver goeding voor deelname is niet zo hoog dat mensen in fi nanciële nood hun toevlucht hiertoe nemen. Een ethi sche commissie houdt hierop streng toezicht. Wettelijk regelen van de hoogte van de bijdrage is bovendien prak tisch onmogelijk. Wat de ene mens veel geld vindt, is voor de ander een schijntje. Dat is de mening van directeur A.F. Cohen van het Centrum voor Humaan Geneesmiddelen onderzoek van de Leidse uni versiteit. Ook woordvoerder Ketting laat weten dat het Aca demisch Ziekenhuis Leiden te gen een dergelijke wet is. Beiden reageren op de lichte commotie die deze week is ont staan in de Tweede Kamer over de op stapel staande Wet Medi sche Experimenten. De kamer leden vinden dat de wet de be taling van deelnemers aan me disch onderzoek moet regelen. Financiële problemen zou men sen ertoe verleiden hun lichaam ter beschikking van de weten schap te stellen. Meegenomen Cohen en Ketting zijn er vol strekt van overtuigd dat dit ge vaar niet bestaat. Bij het Cen trum voor Humaan Geneesmid delenonderzoek worden elk jaar zo'n 150 mensen voor onder zoek 'ingehuurd'. „Dat gaat om Bex Reizen in Alphen aan den Rijn heeft een nieuwe directie. Met ingang van 1 november zwaaien J.J. de Meijer (alge meen directeur) en mevrouw I.H. Hoogendijk (directeur) de scepter. Meijer is afkomstig van het reisbureau van de NS, Trans, en mevrouw Hoogendijk bedragen van enkele honder den guldens. Wij recruteren vooral studenten en voor die groep is een paar honderd gul den mooi meegenomen maar niet echt van levensbelang", zegt Cohen. Hij maakt duidelijk dat door geringe bedragen uit te keren, het centrum voorkomt dat mensen alleen uit financieel ge win meedoen. „Lage vergoedin gen zijn de beste garantie voor zelfbeschikking." Van het ene onderzoek naar het andere lo pen is ook niet mogelijk. Deel nemers aan het onderzoek moeten een verklaring tekenen dat ze de voorafgaande zes maanden niet als medisch proefkonijn hebben gewerkt. Lada Cohen denkt dat het niet moge lijk is de hoogte van het bedrag wettelijk vast te leggen juist om dat een paar honderd gulden voor de een veel is en voor de ander niet. „Voor een Pool die in zijn Ladaatje naar Nederland werkte voorheen bij Ohra, de moedermaatschappij van Bex. Totdat het tweetal begint, wordt de leiding van Bex waargeno men door H. Wilts. De benoeming van een nieu we directie was nodig omdat het vorige directieteam was af gezet. Reden hiervoor waren de slechte resultaten van de reisor ganisatie. komt en zich hier aanmeldt, be tekent duizend gulden hetzelfde als een paar maandsalarissen. Zulke mensen moet je dus te gen zichzelf beschermen. We gaan met hen niet in zee." Noch Cohen noch Ketting ziet ethische bezwaren tegen fi nanciële vergoedingen voor deelname aan een onderzoek. „Alle onderzoeken worden vooraf voorgelegd aan een me disch ethische commissie. Wij betalen de mensen niet omdat ze ook maar enigszins een risico zouden lopen. De vergoeding krijgen de deelnemers omdat ze tijd er in steken", merkt Cohen op. Resoluut Bij het AZL worden soms, maar dan alleen met uitdrukkelijke toestemming, nieuwe genees middelen op zieke mensen uit geprobeerd. Ketting is resoluut: „Het welzijn van de zieke staat altijd voorop." OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk Ueceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-certificiit* Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. M.BI h r bvcu De Lasso 60 Roetotarendsveen. tel 01713- 15361 - letefax 01713-15202 deceunlncH S Werkzaamheden Rijksweg 4 Aan het einde van deze maand is een aantal op- en afritten van rijksweg 4 tijdelijk afgesloten in verband met werkzaamheden. De oostelijke afrit Roelofarendsveen wordt in de nacht van 28 op 29 september afgesloten, de oostelijke op- en afrit ter hoog te van Zoeterwoude-Rijndijk in de nacht van 5 op 6 oktober en de oostelijke afrit richting Zoeterwoude-dorp in de nacht van 30 september op 1 oktober. De afsluitingen duren steeds van 20.00 uur 's avonds tot 06.00 uur de volgende ochtend. Een omleidingsroute wordt aangegeven. Het betreft routinewerkzaamheden, waarbij het wegdek van een nieuw laagje asfalt wordt voorzien. LEIDEN PAUL VAN DER KOOP VERVOLG VAN VOORPAGINA De curator van het falliete be drijfje Coaxis uit Leiderdorp, F. Wachter, heeft ernstige twijfels aan de verklaringen van ex-di recteur Brandt. Dat blijkt niet alleen uit het gevraagde onder zoek, maar ook uit een bezoekje dat deurwaarder en agenten en kele weken geleden brachten aan het nieuwe bedrijfspand van Brandt in het Alphense Rijnstaete. Volgens de advocaat van Brandt is bij die actie 'niets aan getroffen van de lijst'. „En dat terwijl de spullen niet zomaar in een schoenendoosje zijn te stoppen." De Alphense politie onthoudt zich om privacyrede- nen van een reactie, terwijl de deurwaarder niet voor com mentaar bereikbaar is. Het Openbaar Ministerie moet nog bekijken of het tot een onder zoek komt naar het verdonkere manen van goederen of geld in het kader van een faillissement. Daarop staat een maximum straf van zes jaar. Het faillissement werd op juli uitgesproken en al snel i vragen bij de bi) een faillissement spullen verdwijnen is normaalzegt hij. „Mensen stoppen op zo n moment altijd nietmachines en telefoontoestellen in hun tas. Zo is nu eenmaal de menselijke na tuur. Maar hier is wat anders aan de hand Uier /i|n MsHf- rijke componenten verdwenen en hebben derden Ufa OOQ crete informatie gegeven dat ik daar mijn ogen niet voor wil cl, lltM McCain moet einde aan stank maken HOOFDOORP De stankoverlast van patatfa- briek McCain moet vanaf juni volgend jaar tot het verleden behoren. Dat heeft voorzitter G. Veringa van de Raad van State onlangs bepaald in een geschil tussen de gemeente Haarlem mermeer en het Hoofddorpse bedrijf McCain. Het extern in genieursbureau Witteveen en Bos is al begonnen met stank metingen en legt op 1 novem ber een rapport op tafel waarin precies staat aangegeven wat McCain moet doen om een eind te maken aan de stank. Vooruitlopend op de maatrege len heeft heeft McCain sinds 1 september de produktie al te ruggebracht met 45 procent om zo een einde te maken aan de ergste stankoverlast. Financieel directeur C. van Rijn zegt te ho pen dat de produktie volgend jaar weer met hetzelfde percen tage verhoogd kan worden. Als alles volgens planning verloopt heeft de fabriek volgend jaar ju ni namelijk maatregelen getrof fen om de frietgeuren binnens huis te houden. „Leuk is het niet dat we mo menteel minder produceren", zegt Van Rijn. „Maar we gaan er vanuit dat we na het nemen van maatregelen volgend jaar weer de produktie weer kunnen ver hogen. Bovendien wilden we vorig jaar februari al een nieuwe proouktielijn neerzetten zodat we meer konden produceren met hetzelfde aantal perso neelsleden maar die investering hebben we moeten uitstellen. Die uitbreiding is ook uitgesteld tot volgend jaar", aldus de fi nancieel directeur. noordwuk» Noordwijk heeft zijn kunstriffen. Acht kilometer uit de kust zijn gisteren dertig vrachtwagenladingen natuursteen op de bo dem van de zee gegooid. Toen het werkschip na twee uur de 450 ton basaltkeien over boord had gegooid, bleken de vier riffen plat ter te zijn uitgevallen dan verwacht. Door deining, stroming en golfslag vorm den de 60 tot 300 kilo zware keien geen berg jes van drie meter hoogte, maar een soort pannekoeken met hoogten van 1 tot 2 meter. De doorsnee viel daardoor groter uit dan de verwachte tien meter. Volgens projectleider F.P. Hallie van Rijkswaterstaat 'maakt het al lemaal niet zoveel uit': ook een laag bergje geeft luwte op 18 meter diepte. Het belangrijkste is de harde ondergrond, die snel begroeid moet raken met sponsachti- gen en andere lokkers van schelpdieren, gar nalen en kreeftjes. Als daar massaal vissen op af komen, is de voor Nederland unieke proef een succes. Na het storten, dat van half tien tot half twaalf duurde, maakte een meegevaren on- derzoekschip de eerste opnamen onder water. Volgende maand gaat de eerste duikploeg de riffen inspecteren en het leven registreren. Aan de oppervlakte is van de vijftig meter uit elkaar liggende riffen niet meer te zien dan een aantal boeien. Zij bakenen sinds gisteren een gebied van een vierkante kilometer af, iets ten zuiden van het REM-eiland. FOTO RIJKSWATERSTAAT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21