Belastingen soepeler voor kamerbewoners Koop politiebureaus gaat ten koste van personeel De mooiste kelder van Leiden Leiden 'D66 verschilt niet echt veel van CDA en PvdA' 8 VRMDAG 11 SEPTEMBER 19J2 Kwijtschelding ogb in aantal gevallen mogelijk ""Kamerbewoners die de onroerend-goedbelasting (ogb) onmogelijk op hun huisgenoten kunnen verhalen, zullen niet langer worden achtervolgd door de belastingdienst. De gemeente Leiden is bereid hun schulden oninbaar te verldaren. De regeling geldt niet alleen voor de aanslagen die nog de deur uitmoeten, maar ook voor de enkele za ken uit het verleden waarover nog steeds procedures lo pen. De gemeente stuurt naar bij voorbeeld studentenhuizen slechts één ogb-aanslag voor gebruikers. Meestal naar dege ne die het langst in het pand woont. Die moet er maar voor zorgen dat hij het geld verhaalt op zijn medehuurders. Lukt hem dat niet en weigert hij de hele rekening zelf te beta len, dan krijgt hij de belasting dienst achter zich aan - die tot en met dit jaar de aanslagen voor de gemeente int. En de be lastingdienst kent weinig gena de met mensen die hun ogb niet overmaken. De regeling leidde volgens wethouder S. de Vreeze van financiën in het ver leden tot onrechtvaardige toe standen. Als de hoofdhuurder net was verhuisd, of wanneer zijn medehuurders massaal wa ren verkast, kon hij de soms ho ge rekening op niemand verha len. De Erasmus-universiteit in Rotterdam, die het probleem heeft bestudeerd, adviseert de gemeente vanaf volgend jaar dergelijke aanslagen oninbaar te verklaren. Leiden kan dit ook doen omdat de belastingdienst de incasso aan de gemeente heeft overgedragen. Stapje verder De Vreeze wil echter nog een stapje verder gaan en de ge meente ook de aanslagen uit het verleden, die nog open staan, voor haar rekening laten nemen. Overigens zal Leiden dit niet handenvol geld kosten. Vol gens de wethouder gaat het maar om zo'n tien zaken. Mensen die ooit tevergeefs bij hun medehuurders aanklopten en de ogb uiteindelijk maar uit eigen zak hebben betaald, heb ben pech gehad. Als de zaak is afgesloten, geeft de gemeente geen geld meer terug. ,,Als we daar aan beginnen, staan er straks duizenden men sen bij ons op de stoep", aldus De Vreeze. Ministeries bakkeleien over gratis of verkoop Winkels draaien illegaal muziek Een nieuwe aanslag op de be schikbare politiesterkte op straat. Zo noemt korpschef S. van Hulst van de regio Hol lands-Midden van de politie de jongste plannen van het minis terie van financiën. Financiën wil de nieuwe politieregio's alle bestaande politiebureaus laten kopen. De huisvesting van de politie wordt daarmee een stuk duurder. En dat gaat ten koste van de politiesterkte, conclu deert korpschef Van Hulst. Tussen de ministeries van binnenlandse zaken, justitie en financiën wordt gebakkeleid over de manier waarop de bu reaus moeten worden overge- -dragen aan de nieuwe regio's. Binnenlandse Zaken en Justitie vinden dat de panden gratis moeten worden overgedragen, Financiën wil echter dat ervoor wordt betaald. Verkoop zou een leuke opsteker zijn voor de rijksbegroting: de panden in Nederland vertegenwoordigen samen een waarde van 2,5 mil jard gulden. Daadkracht Van Hulst ziet niets in aankoop van alle bureaus omdat dat op nieuw de daadkracht van de po litie zou ondermijnen. Elke re gio krijgt een bepaalde som geld voor huisvesting, personeel en materiaal. Kost de huisvesting méér dan kan er minder perso neel komen. Weliswaar is Fi- bereid de politie voor de aankoop wat extra geld te ge ven, maar dat is volgens Van Hulst niet genoeg. Extra moeilijk De politie in dit deel van het land heeft het volgens hem al 'extra moeilijk'. De criminaliteit is hier veel groter dan elders en daar is bij de verdeling van het aantal agenten per regio, geen rekening mee gehouden. „We zitten hier dus al krap." Het hoofdbureau van de nieuwe regio Hollands-Midden verhuist binnenkort naar een nieuw pand in Leiderdotp. Dit pand wordt gehuurd en is niet duurder dan het huidige onder komen. persbureau cerberus Veertien winkelbedrijven uit Leiden, Zoetermeer en Bode graven moeten dezer dagen voor de Haagse rechter verschij nen omdat ze in hun winkel muziek ten gehore hebben ge bracht waarvoor geen rechten zijn afgedragen. De overtredin gen zijn geconstateerd door controleurs van de auteursrech tenorganisatie Buma-Stemra. Gisteren stond een Leidse vrijetijdskledingzaak als eerste terecht in een kort geding. De zaak werd bij verstek afgehan deld. Rechter mr. J. Holtrop liet doorschemeren dat in de uit spraak, die volgende week volgt, het bedrijf tot betaling zal wor den verplicht. De Leidse winkel heeft een schuld aan de Buma-Stemra van een krappe 800 gulden. Onder het pand aan de Breestraat 113 gaat een unieke middeleeuwse kelder schuil. Deze dateert van de 13de eeuw. Aan de muur hangen verf- schilderijen van Willem van Scheijndel. foto ;aa Middeleeuws monument deed jarenlang dienst als koopjeshoek Op het eerste gezicht lijkt het pand aan de Breestraat 113 niets bijzonders. De 18de- eeuwse gevel, met een rechte gootlijst, is immers overal in Leiden te vinden. Maar onder het pand gaat een middeleeuw se kelder schuil. Deze dateert uit de 13de-eeuw. Galerie Bleijenberg, die sinds vier jaar in het pand gevestigd is, is één van de vierentwintig monu menten die tijdens de Open Monumentendag haar deuren openen voor het publiek. Karei Bleijenberg was zeer blij met de uitnodiging van de ge meente om mee te doen aan Open Monumentendag: „Er ko men hier regelmatig binnen die de kelder kennen van 'horen zeggen'. Omdat de ingang van de kelder nogal op een vreemde plaats zit, lopen die mensen vaak na twee minu ten weer naar buiten. Kijk, ik heb ook mijn werk en kan moeilijk al die mensen te woord staan. Zaterdag zal ik de bezoe kers natuurlijk wel begeleiden." Volgens bekende archeolo gen, Bleijenberg heeft er al ver schillende over de vloer gehad, is de kelder de mooiste van Lei den. Met name de twee zuiltjes, in romaans en gotische stijl, zijn 'uniek'. In 1953 is de kelder ingrij pend gerestaureerd. Toen R. van Roijen, destijds gemeente archivaris, ontdekte dat er zich de restanten bevinden van het vroegere woonhuis van de Leid se Burggraven, was het grote belang van de kelder aange toond. De toenmalige eigenaar G. van Spaandonk kreeg finan ciële steun van rijk en gemeen te, en de restauratie was een feit. Tot eind jaren zestig heeft Van Spaandonk zijn kunsthan del in de kelder ondergebracht. Koopjeskelder Na de kunsthandelaar was het de exclusieve damesmode zaak 'De Groot' die het pand betrok. Tijdens de uitverkoop werden alle koopjes naar de kel der verplaatst en voor veel ou dere Leidenenaren werd de 'koopjeskelder' een begrip. „Want eens per jaar konden ook de wat minder welgestelden zich in exclusieve kleren ste ken", aldus Bleijenberg. In 1984 verliet de modezaak het pand en kwam er voor twee jaar een dumpzaak in. Deze winkel hield het hoofd niet lang boven water. Na drie jaar leeg stand, werd het pand eigendom van de huidige eigenaar Karei Bleijenberg. De kelder doet nu dienst als expositieruimte voor kunstenaars. Op Open Monu mentendag, zaterdag 12 sep tember, zijn er olieverfschilde rijen van Willem van Scheijndel te bezichtigen. Marokkaans gezin mag blijven Het Marokkaanse gezin Ben Hamou hoeft Leiden niet te verlaten. Staatssecretaris Kosto heeft het met uitzetting bedreigde gezin als nog op humanitaire gronden een verblijfsvergunning verleend. Het leven in Marokko zou voor het gezin, bestaande uit een moeder en een acht-jarige tweeling, moeilijk worden, zo oordeelde Kosto. Tij dens een vakantie iq Marokko werd het gezin in 1986 door de vader verlaten. De moeder slaagde er pas vier jaar later in illegaal naar Nederland terug te keren. In juni verloor het gezin een kort geding en dreigde te worden uitgezet. Vraag een beetje scholier wat hij of zij later wil worden en je hoort: ik weet nog niet precies wat, maar het moet afwisselend zijn. Dat betekent dat de Leidato over een paar jaar niet meer bestaat, want als één beroep saai lijkt, is het wel dat van standhouder op een huishoudbeurs: jaren achtereen hetzelfde verhaaltje ophangen over hetzelfde produkt. geheugentest. Wie een produkt waarneemt dat hij nog nooit heeft gezien moet naar de huisarts. Het dementeren is begonnen. Alles dat wordt gedemonstreerd is namelijk al een keer geweest. Al jaren zien we de staafmixers, ui-snijders errsupersonische zemen. U kent ze wel, van die snelle heren die een autoruit besmeuren en dat ding in een fractie van een seconde weer schoon hebben. Leuk hoor, maar na twintig van die moddergooiers is de lol er wel af. Nou staan al die gasten natuurlijk niet op de Leidato om lol te maken, ze willen verkopen. Standhouders Maar je vraagt je af of zoiets nog wel lukt. Je kunt anno 1992 im mers niet meer aankomen met het verhaal dat een kaasschaaf zo'n revolutionaire uitvinding is. Daarbij verkoopt ieder wille keurig warenhuis veel van de produkten die ook op de beurs zijn te krijgen. Genoeg stof dus voor een treurig verhaal over het verval van het standhou ders-ambacht. Een rondje over de beursvloer levert evenwel een zonnig beeld op. De meeste ondernemers zijn wel tevreden met de omzet die ze draaien en vinden het he lemaal niet erg dat ze al 'tig' jaar met hetzelfde produkt staan. „De mensen herkennen je ook. Ik heb hier klanten die voor een jaar inslaan en de volgende Lei dato de voorraad weer aanvul len", aldus een Amsterdamse die een vlekkenoplosser ver koopt. White Wizard heet het goedje. Het lost nogal wat op, dat spul. Olie, schoensmeer, viltstift en ga zo nog maar even door met ellendige vlekken. Misschien iets voor de gemeen te als die studentenverenigin gen weer zaadcellen op de straat schilderen? Helaas, tegen verf helpt het middel nou net niet. De mevrouw heeft mazzel, de warenhuizen verkopen haar produkt niet. „Want er hoort nogal wat uitleg bij, je mag er namelijk geen water bij gebrui ken." Ze staat al vier jaar met het spul. „En ik blijf het doen totdat het niet meer verkoopt. Nee, ik heb er nog niet mijn buik van vol." Standvastig Wel zijn buik vol, maar dan let terlijk, heeft een vertegenwoor diger van het concern Sarotex uit Ridderkerk. Hij verdient nog altijd een goede boterham met een stand waar naamplaatjes worden gegraveerd. Daar komt amper handwerk meer aan te pas. De computer tekent en gra veert. Alleen polijsten, dat is nog mensenwerk. „Maar als ze daar iets voor uitvinden, koop ik het ook." Ook hij staat al jaren met hetzelfde produkt, een Partij probeert jongeren aan te spreken Ze zijn van het type ideale schoonzoon. Dat zie je aan de kleding, dat hoor je aan de taal die ze spreken. In kleine groep jes staan ze met elkaar te pra ten. De meesten zijn nog jong, en zien eruit alsof ze een veel belovende carrière in het voor uitzicht hebben. Het zijn vooral jongemannen die naar het Antonius Clubhuis zijn gekomen voor een speciale ledenvergadering van de D66- afdeling Leiden. Slechts drie vrouwen hebben gehoor gege ven aan de uitnodiging om met Tweede Kamerlid Louise Groenman te discussiëren over 'Jongeren en politiek'. Jongeren „Ik zeg jullie als jullie dat goed vindenbegint de partijpromi- nent haar betoog. Daar maakt niemand bezwaar tegen. Ver volgens legt ze omstandig uit dat ze een specifiek jongerenbe leid niet nodig vindt. Maar dat de zaken die jongeren aangaan vanzelf wel aan de orde komen. Bijvoorbeeld als wordt gespro ken over milieubeleid, emanci patiebeleid, minderhedenbeleid en sociale zekerheid. Als ze over dat laatste onder werp spreekt, neemt ze de kans te baat om de aanwezigen een hart onder de riem te steken. Ze verkondigt het standpunt van haar partij over de WAO. „Hoe de discussie afloopt, weet ik niet. want het standpunt van de PvdA is volstrekt onduidelijk. En die partij verwijt ons juist dat wij onduidelijk zijn. Als dat weer gezegd wordt, moet je maar eens vragen hoe zij nu over de WAO denken. Ik zeg het maar even, voor het geval de buren erover beginnen. Gelachen Er wordt zachtjes gelachen in de zaal. Maar het lachen moet de aanwezigen toch wel ver gaan als Groenman wordt ge vraagd naar het standpunt van de kamerfractie over de afschaf fing van de militaire dienst plicht „Ik weet het niet", zegt ze. Iemand anders vraagt hoe de fractie gaat reageren op de rijksbegroting die dinsdag wordt gepresenteerd. „Weet ik niet", zegt Groenman. „Wc hebben in elk geval niet heel fundamentele kritiek op het fi nanciële beleid van het kabinet. En dienen dus ook geen alter natieve begroting in. Wij zou den het niet veel anders doen dan het kabinet. Op welke pun ten we accenten leggen, daar over praten we dit weekeinde. Maar als iemand suggesties heeft dan hoor ik ze graag. De hele discussie bevestigt in elk geval de mening van die ene Leidse student die zomaar de zaal is binnengelopen. Hij is ge ïnteresseerd in politiek, voelt zich niet zozeer verwant met D66. Vroeger was dat anders, toen was hij zelfs lid van de Jon ge Democraten, de jongerenor ganisatie die min of meer is ver bonden met de partij. „Teleur stellend", is zijn oordeel over de bijeenkomst. „D66 wordt straks de tweede partij in Nederland. Iedereen verwacht er veel van maar ik weet zeker dat er niet veel van terecht komt. Ze heb ben alleen een wat andere aan pak. een andere politieke cul tuur. Maar het gaat om de pun ten en die verschillen niet we zenlijk van de huidige rege ringspartijen. Dat heeft ze van avond zelf gezegd." Bijgepraat De 19-jarige Bastiaan Winkel ziet het allemaal heel anders. „Deze avond heeft wel aan mijn verwachtingen voldaanzegt hij. „Vooral over het beleid van D66 op landelijk niveau ben ik weer even bijgepraat." Een leu kere of betere vrijetijdsbeste ding kan hij nauwelijks verzin nen. Maar dat komt misschien omdat hij politicologie studeert. „Ik vind politiek heel erg inte ressant. Ik vind het ook moeilijk te begrijpen dat er mensen zijn die zich er niets van aantrekken. Vanavond was ook weer duide lijk dat mensen inspraak heb ben. vooral binnen 1)66. Ik denk dat al die mensen die nu buiten zijn gebleven een kans hebben gemist" RTL-plus mag van politiek Duitsland 3 vervangen op de kabel RTL-plus mag van de Leidse politiek op de kabel. Met enige tegenzin stemde een meerderheid van raadsleden gisteren in met het plan om deze Duitse amusements zender in te ruilen voor Duitsland 3. Voor waarde is wel dat de Merenwijk er geen hinder van ondervindt. Het kabelnet van deze wijk, dat onafhan kelijk is van het net in het overige deel van Leiden had er zelf al voor gezorgd dat het RTL-plus kan doorgeven. Naast Duitsland 3. Als de laatste zender wordt ingewisseld, zou dat betekenen dat de Merenwijkbewo- ners twee keer RTL-plus op de buis krijgen. En dat vinden de raadsleden wat al te veel van het goede. Overigens toonde niemand zich erg enthousiast voor de ruil. Het pro bleem doet zich namelijk maar even voor. Het kabelnet wordt namelijk gemoderni seerd en heeft over ruim een half jaar vol doende kanalen om beide zenders door te geven. Desondanks besloten de raadsleden voor RTL-plus de zenderindeling tijdelijk overhoop te halen. Uit een onderzoek on der tv-kijkers kwam namelijk naar voren dat er een enorme belangstelling bestaat voor deze zender, terwijl Duitsland 3 slechts een gering aantal mensen aan de buis kluis terde. Overigens moet het bestuur van de regionale kabel nog een definitief besluit nemen over de zenderwisseling. Staafmixers, ui-snijders en supersonische zemen, de verkopers v Leidato-publiek te slijten. standvastig type. „Dit blijft goed lopen, mensen verhuizen, krij gen een titel of er komt een klei ne van wie de naam ook bij de deur moet." Het woord viel al even, uitvin den. Dat is de makke, volgens de standhouders. „Ze vinden niks meer uit, dus houd je je ou de produkt maar." Dus moeten e het nog jaren doen met de geur van geraspte uien en sop i gelapte ramen. Even was er een paar jaar terug iets nieuws: kledinghangers waar je wel vier broeken aan kunt hangen. Eta- gegewijs zogezegd. Maar ja, dat is nu ook al 'oud'. De demonstratrice zit er ook wat stilletjes bij. Dit blijkt geen demotivatie, ze gunt zich even de tijd voor een sigaretje. Dat heb je ook wel nodig als je de hele dag hetzelfde verhaal moet afdraaien. „Wel 500 keer", zo schat ze. „En het is echt nodig want je moet ze die dingen echt aanpraten. Er zijn geen mensen die spontaan iets kopen. De verkoopster heeft niet de nei ging om haar klanten over het kledingrek heen te trekken als ze het hele verhaal hebben aan gehoord en dan niets kopend verder lopen. „Dat hoort erbij, je hebt immers niet alles no dig." Voorheen stond de stand van elektronica-winkel Swaak nog wel eens borg voor een nieu- wigheidje. Maar het is stil in au dio-land tegenwoordig. Trekker is dit jaar een grootbeeld-televi sie aangesloten op een laser disc. Eigenaar L. Palm van Swaak spreekt van een goede beurs. Hij onderscheidt twee categorieën publiek in Leiden. „Je hebt mensen met wie je al les hebt geregeld en dan op het laatste moment toch nog even een dagje willen nadenken. Maar er is ook een categorie spontane kopers. Van de week nog een man. Komt met zijn vriendin, ziet een stereo staan van 8000 gulden en wil die wel hebben. Die twee overleggen even en kopen dat ding. Bleek dat dat geld was gereserveerd voor de bniiloft, die stellen ze nu uit." (RK) Roy Klopper en Loman Lwtmim

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19