Leiden Regio Pand Rijnland aan Breestraat bezet Een kwart eeuw met de bus langs de deuren 'Effe een koopje scoren bij failliete Kerngroep' Bouwsteiger verduisterd LBDtma^ Wonen in een limonadefabriek VRUDAG 11 SEPTEMBER 1992 Opnieuw geluidsoverlast studenten leiden* Opnieuw maakten studenten vannacht lawaai in de Leidse wateren. Een klacht over geluidsoverlast bij de Steen- schuur om kwart over vier vannacht stelde de politie in eerste instantie voor een raadsel. Na onderzoek bleek de herrie te ko men van een dekschuit die verborgen zat onder het Gangetje. De twintig studenten die op de boot een feestje vierden, werden tot stilte gemaand. Ook op de Zijlsingel zochten studenten rond half drie in twee boten vertier. In hun slaap opgeschrikte omwo nenden waarschuwden de politie. Geld voor fietspad naar polderpark leiden De gemeente Leiden krijgt van de provincie Zuid-Hol land 50.000 gulden voor de aanleg van groene wandel- en fiets paden. Het geld wordt besteed aan de verbinding van het pol derpark Cronesteijn via de Zoeterwoudse Singel naar de groene singels in het centrum. Het is nog niet bekend hoe het pad pre cies gaat lopen. De gemeente heeft eerst subsidie aangevraagd en gaat nu een exact plan maken. De provincie trekt in totaal één miljoen gulden uit voor subsidie van dergelijke recreatiepro jecten. De residentie krijgt het meeste geld. Den Haag krijgt voor twee fietspaden in totaal 350.000 gulden. Kelder A Q ^en middeleeuwse I -/ kelder aan de Bree- straat wordt door archeo logen zeer bijzonder ge noemd maar werd jaren lang gebruikt als koopjes- hoek Tweede grote computerveiling in Leiden van start leiden eric jan weterings Natuurlijk waren ze er. De jongeman nen met de correct geknipte koppen en de overhemden met Jan-Lenferink- streepje. Ze wisten gisteravond precies wat ze wilden hebben, want ze kenden het wereldje tenslotte. Hier en daar stond zelfs nog een stapeltje keurig in gelijste foto's van ze met een werven de tekst daaronder, achteloos tegen een muur weggezet Restanten van een reclamecampagne toen de bran che nog net zo jong en dynamisch leek als haar werknemers. 'Ze' zijn de employés van het voor malige Leidse computerhuis Kern groep, of de mensen -die daar model voor stonden op de ter verkoop aange boden reclameposters. Samen met nog ruim 3000 andere kavel nummers worden deze vandaag verkocht op een grote veiling van computers, software en kantoormeubilair in Holiday Inn. Gisteren mocht het publiek voor de laatste keer komen kijken in het voor malige onderkomen van het failliete computerhuis aan de Kanaalweg. iets van hun gading konden vinden. De veiling wórdt georganiseerd door het Amsterdamse veilinghuis Troost wijk, dat bijna 10.000 exemplaren van de veilinggids verkocht (voor vijf gul den per stuk!). De afgelopen dagen waren ongeveer 25 medewerkers in de weer om de kijkdagen in goede banen te leiden en eenzelfde aantal is van daag bij de veiling in touw. Snelle jongens „Ik heb hier de afgelopen dagen veel van die snelle jongens gezien, die effe een koopje willen scoren," zegt een medewerker in onvervalst Amster dams. „Maar er waren ook zat gewone mensen." De dame beneden aan de balie bevestigt dat. „We hebben van alles over de vloer gehad. Alleen be jaarden heb ik niet veel gezien, maar die hebben ook nooit met die dingen leren omgaan." Een woordvoerder van Troostwijk verwacht ongeveer 1000 tot 1500 be langstellenden op de veiling. „Minder dan de helft van die mensen koopt iets. De rest zit er louter uit nieuwsgie righeid." De veiling barstte vanmorgen om half negen los en gaat door tot van avond de laatste kavel is verkocht. Vei lingmeester Dieker zal het grootste deel van de dag de spullen aan de man brengen, af en toe afgewisseld door een collega. Gisteravond waren mede werkers van Troostwijk het niet eens over de vraag of het vanavond een la- tertje wordt of niet. „Ik zal blij zijn als het om elf uur is afgelopen, maar het zal wel midder nacht worden," verzucht de dame achter de balie. Dteker zelf is optimis tischer: „Ik moet even op gang komen, maar 225 kavels per uur moet te doen zijn. Ik weet zeker dat we om negen uur klaar zijn." Een andere medewer ker hoort het allemaal sceptisch aan. „Negen uur? Dan moet-ie net wereld record snel-lullen verbeteren. Maar ik geef toe: daar is-ie toe in staat." Mevrouw Geskus-Weeda collecteert voor Koningin Wilhelminafonds leiden Aan de Herengracht is een stei ger spoorloos verdwenen. Deze was eigendom van een stuca- doorsbedrijf in Den Haag, dat buiten werkzaamheden ver richtte. Het bedrijf heeft giste ren aangifte gedaan. Agenda Leidato vrijdag 11 september 19.30-19.45 uur fitness show 20.00-20.30 uur voorronde zelfmaak modeshow 20.45-2115 uur modeshow 2115-21.45 uur finale zelf maak modeshow 21.45-22.15 uur show Holt- lant zaterdag 12 september 14.00-14.30 uur modeshow 14.45-15.15 uur fitness show 15.30-16.00 uur show Holt- lant 19.30-19.45 uur show Holt- lant 20.00-20.30 uur finale miss verkiezing 20.45-2115 uur modeshow 2115-21.30 uur fitness show 21.45-22.15 uur finale miss verkiezing zondag 13 september 13.00-14.00 uur kinderuur 14.15-14.45 uur show Holt- lant 15.00-15.15 uur fitness show 15.30-16.00 uur modeshow Hoogheemraadschap roept na kraakactie hulp rechter in Het tekort aan vrijwilligers die met de collectebus langs de deuren willen, lijkt elk jaar gro ter te worden. Toch zijn ze er nog, de Leidenaars die al jaren door weer en wind met de ram melende bus langs de huizen trekken. Mevrouw M. Geskus- Weeda is er daar een van, giste ren kreeg ze een onderschei ding van het Koningin Wilhel minafonds, omdat ze al 25 jaar voor de kankerbestrijding col lecteert. Voor het echtpaar Geskus was het daarmee dubbel feest, omdat gisteren ook het 40-jarig huwelijk werd gevierd. Mevrouw Geskus weet nog hoe ze met de collecte begon. „We besloten 25 jaar geleden als leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond in Zuid- West ons in te zetten voor de kankerbestrijding. Eigenlijk, omdat wij het meeste wilden ophalen", zo vertelt ze. Negatieve reacties tijdens 25 jaar collecteren, kan ze zich bij na niet herinneren „Ik geef niet aan die rotcollecte, zei iemand eens. Toen zei ik: dan hoop ik dat u er nooit mee wordt gecon fronteerd. Toen ik een paar hui zen verder was, kwam hij me achterop en gaf toch." De afgelopen veertien jaar ging M. Geskus met de bus langs de flats van het Jacques Urlusplantsoen. De collecte week tot vorig jaar twee we ken lang valt altijd rond de geboortedag van koningin Wil- helmina, 31 augustus. Er wordt aan huis en op standplaatsen gecollecteerd. „Voordat je gaat collecteren, stop je de envelop pen in de brievenbus. Een paar dagen later kom je dan met de bus langs. Die is groot genoeg voor een week en je geeft die tenslotte af bij de wijkhoofden. Nee, ik tel nooit, dat is me nooit gevraagd. Later krijg je een kaart, waarop de opbrengst en je aandeel erin staat. De kaart van dit jaar heb ik nog niet" Volgens Geskus geeft twee derde van de mensen bij wie ze aanbelt. „Sommigen zeggen dat ze gegireerd hebben. Ik zie dan aan de gezichten wel of ze de waarheid spreken, maar ik zal niets zeggen", glimlacht Geskus. Zijn vrouw 'mijn zoon collecteert ook' zegt dat er met 600 collectanten in Lei den te weinig zijn. „Dat is niet voldoende, ik heb geen vervan ger in geval van nood bijvoor beeld." Leiden geeft gul. In de stad werd dit jaar in zeven dagen meer opgehaald dan vorig jaar in twee weken. De totale op brengst van 118.200 gulden - 700 meer dan vorig jaar - is bo vendien een absoluut record. Op de Leidato staan de dames B. van der Schaaf en L. Metz de ze week nog in een stand' van het 42 jaar oude Koningin Wil helminafonds. In Nederland wordt dit jaar naar verwachting zo n 14 miljoen gulden ingeza meld, dat bestemd is voor we tenschappelijk onderzoek, the rapieën en voorlichting. leiden Van de voormalige limo nadefabriek en wijnhandel G. Kuperus tussen Nieuwe Rijn en Hogewoerd zijn alleen nog de buitengevels over. De binnenzij de is volledig gesloopt. De ko mende maanden verrijzen daar negen huur-appartementen. De woningen moeten voor de zo mer van 1993 zijn opgeleverd. De gevels van de limonade-fa briek blijven gespaard omdat die volgens de gemeente 'beeldbe palend' zijn voor dit stukje van de binnenstad. Architect J. Groe- newegen zag echter mogelijkhe den om achter de buitenwanden nieuwe woningen te bouwen. Het gebouw kent een lange 'drank-historie'. Precies een eeuw geleden nam destilliteur Benschop het in gebruik. In 1907 betrok de Fries Gosse Kuperus het pand. Hij vestigde er een fa briek waar hij de destijds ver maarde limonade-siroop Manda en onder meer het advocaatmerk de Leghorn produceerde. Ook bottelde en verkocht Kuperus veel zoete Spaanse wijnen. Zijn zoon J. Kuperus zette de fabriek en drankenhandel voort tot 1 ju ni 1966. Nadat de zaak werd gesloten, is het pand jarenlang gebruikt als opslagplaats. Vervolgens heeft het een groot aantal jaren leeg- gestaan. De architect onderzoekt nog of de oude gevelreclame de ver weerde naam van Kuperus en af- beeldingen van flessen zijn nog steeds op de muren zichtbaar hersteld kan worden. „Ik ben er nog niet helemaal uit maar het lijkt me op zich heel aardig." foto hielco kuipers Maakt Leiden zelf de mode? LEIDEN - Vandaag staat de Leidato - meer nog dan andere dagen - geheel in het teken van de mode. Naast de vaste presentatie van het Holtlant college, Body Boosters, Leather Fashion en Henny's Rits staat namelijk ook de Zelfmaak- modeshow op het programma. Dit jaar opgebouwd rond het thema vrijetijdskleding. Een groot aantal kandidaten uit Leiden en omgeving heeft zich hiervoor aangemeld. De voorronde is om 20.00 uur, waarna de opvallendste "huis vlijt creaties" doorgaan naar de finale om 21.15 uur. Uiteraard met fraaie prijzen in het vooruitzicht DaVid Ray scoort hoog Je moet het lekkerste altijd voor het laatst bewaren, wordt er vaak gezegd. Dat ging zeker op voor David Ray, die gisteravond tegenover een enthousiast publiek liet blijken over een fabel achtige stem te beschikken. Na eerdere optredens van Grant Forsyth en Gordon was dit een perfecte afronding van het traditionele Leidato-artiestenfestijn! De Leidato is dagelijks geopend van 13.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 22.30 uur. Zondag van 11.00- 17.00 uur. Toegangsprijs volwassenen f6 .-en kinderen t/m 12 jaar f 3,- (op vertoon 65+ kaart maandag t/m vrijdag 's middags gratis toegang). B. van der Schaaf en L. Metz, pr-dames van het Koningin Wilhelminafonds in Leiden, feliciteren het echtpaar Geskus-Weeda (r). foto holvast Hellegers niet zo bijzonder. „Een project dat tientallen mil joenen kost kun je niet op een paar nadagen regelen. Maar we zijn nu bijna klaar met de plan nen. De architect heeft een ont werp klaar. Het definitieve be sluit valt over enkele maanden. De krakers zijn ons helaas voor geweest." Hellegers zegt dat het hoog heemraadschap een kort geding bij de president van de recht bank aanhangig gaat maken op de krakers op korte termijn uit het pand te krijgen. Het hoog heemraadschap heeft een voor lopige regeling getroffen met de krakers over de toegang tot het gebouw. Hellegers: „We hebben de afspraak gemaakt dat we naar binnen kunnen om de daar opgeslagen kadastrale kaarten te raadplegen." Het pand aan de Breestraat is het vierde grote kraakcomplex in Leiden. Eerder werden pan den gekraakt aan de Morsweg 4 en werden de voormalige bio scoop Rex aan de Haarlemmer straat. het Parmentiercomplex aan de Lammermarkt en het Groencomplex in de Pieterswijk illegaal in gebruik genomen. Een groep van ongeveer twaalf krakers heeft een pand van het hoogheemraadschap van Rijnland bezet. Het gaat om Breestraat nummer 38. De politie heeft na on derzoek besloten niet tot directe ontruiming over te gaan. Het hoogheemraaadschap wil via een kort geding proberen de nieuwe bewoners er op korte termijn uit te krijgen. Het circa 200 vierkante meter tellende pand van Rijnland is in de nacht van dinsdag op woensdag bezet. Een groot ge deelte van het pand stond twee jaar leeg; één kamer wordt ge bruikt eus opslagplaats voor on der meer kadastrale kaarten van het hoogheemraadschap. Een aantal krakers woonde tot voor kort in een gekraakt pand op de Hooigracht, dat onlangs is ont ruimd. De politie heeft gisteren ge constateerd dat de bewoners zich inmiddels 'min of meer hebben gesetteld'. Het pand is als gekraakt gebouw pas na 24 uur bij de politie gemeld en daardoor hebben de nieuwe be woners 'huisrecht' verworven. Om die reden wil de politie niet tot directe ontruiming over gaan. „Het hoogheemraad schap heeft bovendien het 'wer kelijk gebruik' van het gebouw onvoldoende aangetoond," al dus politiewoordvoerder D. Graveland. W. Hellegers, hoofd algemene en juridische zaken van Rijn land. zegt dat het hoogheem raadschap vergevorderde plan nen heeft het pand te verbou wen. Breestraat 38 voorheen een advocatenkantoor is aangekocht om de kantoor ruimte van het hoogheemraad schap uit te breiden. Hellegers: „We willen onze huisvesting concenteren in twee kantoor complexen aan weerszijden van de Breestraat. Uitbreiding is noodzakelijk omdat we nu ge weldig krap zitten. Het is overal tjokvol." Miljoenen Dat de verbouwing al twee jaar op zich laat wachten is volgens KOM OOK NAAR DE GROOTSTE •'WINKEL" VAN DE RANDSTAD 4 T/M 13 SEPTEMBER GROENOORDHALLEN LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17