Podium voor vier primeurs Van tafeltje weerstandjes tot RAI vol super-elektronica Firato 1992 Schotelantenne snel populair Peperdure koptelefoon voor de luister-yup' Dubbeldekker van Armstrad JVC ontbreekt op het appèl VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 Links de DCC-speler met digitale compact cassette van Technics. Boven de Foto-cd van Philips en Kodak en rechts de Md-speler met mini disc van Sony. Op de Firato worden dit jaar vier belangrijke primeurs gepresenteerd. De grote elektronica-concerns hebben daarop hun hoop voor de toekomst gevestigd. De digitale vindingen moeten de multinationals uit het diepe dal ha len waarin ze het afgelopen jaar belandden. vens worden op 8 smalle spo ren, elk met een breedte van 185 micron (185 duizendste millimeter) op een chroom bandje vastgelegd. Een negende spoor bevat alle controle-codes. Philips, de uitvinder van DCC, zegt dat zelfs wanneer een com pleet spoor uitvalt de luisteraar door een ultramoderne foutcor rectie via een geheugenchip niets merkt. Tegelijk met het in de winkels verschijnen van de eerste DCC- decks (waarschijnlijk al volgen de maand) komen er ook zo'n 500 voorbespeelde DCC-casset- tes in de handel. Merendeels bestaand repertoire variërend van pop tot klassiek. Aanvanke lijk was het de bedoeling DCC al in april te introduceren maar er deden zich wat kinderziekten voor. Behalve Philips komen ook Technics(prijs circa 1750 gulden), Grundig en Marantz met DCC-spelers. MINI DISC De Japanse elektronicagigant Sony brengt als grote concur rent van DCC de zogenaamde mini-disc (md) op de markt. Het gaat hier om een klein for maat cd (met een doorsnede van 64 millimeter) in een plastic De eerste is de digitale compact cassette, afgekort DCC. Ruim 30 jaar geleden kwam de eerste compact cassette op de markt en die verdrong al snel de veel grotere spoelen van de band- of taperecorder. DCC borduurt voort op het principe van de kleine cassette met als belan- rijkste verschil dat het geluid niet analoog maar digitaal (in nullen en enen) wordt opgesla gen. Daarmee wordt een verbe tering van de geluidskwaliteit tot cd-niveau bereikt. Het uiterlijk van de nieuwe DCC-cassette verschilt niet zo veel van het oudere zusje. Al leen zit er nu een metalen schuifje op dat je ook terugvindt op de 3,5 inch pc-diskettes. Daarmee worden de minuscule spoeltjes beschermd en stofvrij gehouden. Elk DCC-apparaat heeft autoreverse zodat de cas sette niet meer behoeft te wor den omgedraaid. En ook oude cassettes kunnen erop worden afgespeeld zodat die niet in één klap waardeloos geworden zijn. DCC legt door een zeer snelle microcomputer alle geluiden vast die binnen het bereik van het menselijk oor liggen. Al het andere wordt als overtollige bal last weggelaten. Hoorbare gege- behuizing, waardoor het geheel veel weg heeft van een 3,5 inch pc-diskette. Op de md kan 74 minuten muziek worden gezet. Het verschil met de grote cd is echter dat er ook een uitvoering is waarmee kan worden opge nomen. Sony zegt dat de disc voordelen heeft ten opzichte van DCC omdat elk gewenst nummer direct kan worden af gespeeld. Bovendien zou de md minder aan slijtage onderhevig zijn dan een mini-tape. Daarte- genoverstaat dat de maximale speelduur van DCC langer is: 120 minuten. Evenals bij DCC wordt ook bij de md alleen voor de mens hoorbare informatie Omdat de mini disc zich bij uitstek leent voor draagbare ap paraatjes bevat het een nieuwe geheugen waardoor de speler veel minder gevoelig is voor schokken en stoten dan de hui dige types Discman. De eerste md-spelers liggen volgens Sony voor Kerstmis in de winkel voor een prijs van rond de 1050 gul den. De apparaten zonder op namefunctie kosten rond 750 gulden. En er komt zowel een portable, als een auto-uitvoe ring en een uitvoering in com binatie met een tuner. COMPACT DISC INTERACTIVE Op de Firato wordt ook de com pact disc interactive (cd-I) geïn troduceerd. Was de normale zil verkleurige cd alleen bedoeld voor het afspelen van muziek, het nieuwe goudkleurige schijf je kan veel meer: beeld, geluid, tekst en graphics, die in wille keurige combinaties door elkaar kunnen worden gebruikt. Op één schijfje kunnen 7750 stil staande beelden of 74 minuten muziek, 16 uur gesproken tekst of 590 miljoen lettertekens wor den gezet. Met joy-sticks kun je er aller hande spelletjes mee doen. Maar ook kun je met een muis informatie opzoeken die ency clopedisch is gerangschikt. Ver der zijn er cd-I's met cursussen en lessen. Philips brengt de eerste cd-I- speler deze maand op de markt in Nederland, België en Frank rijk voor 1699 gulden. Dat is een stuk duurder dan in de VS waar de cd-I al eerder werd geïntro duceerd en waar de prijs on langs is verlaagd tot ruim 1100 gulden. De cd-I-schijfjes gaan in ons land tussen de 50 en 150 gulden kosten, afhankelijk van de in- Hoewel de kabelnetten mini maal zo'rr 15 verschillende tv- zenders de huiskamer in slinge ren en dit aantal met de intro- duktie van de glasvezelkabel nog zal groeien, is er een groei end legertje audio- en vi- deofreaks dat daaraan niet vol doende heeft. Ze gaan ertoe over een eigen schotelantenne op het dak of aan de gevel te monteren om zelf de keuze van zenders die gebruik maken van satellietverbindingen te kunnen bepalen. De schotels bieden ook uit komst voor afgelegen woningen die niet of slechts tegen hoge kosten op een kabelnet kunnen worden aangesloten. Ook is er een zich snel uitbreidende groep van boot-, caravan- en kampeerautobezitters die tij dens de vakantie of in een vrij weekend toch de tv niet kan missen. Twee Astra-satellieten 36.000 kilometer boven de evenaar, be dienen op het ogenblik 18 satel lietzenders, waaronder RTL4, Eurosport, CNN, Sportnet en Filmnet. Ook worden ze ge bruikt door vele radiozenders, zoals de in ons land zeer popu laire Sky radio. Inmiddels zijn er plannen om een derde verbin dingssatelliet te lanceren. De commercie speelt handig in op die groeiende behoefte en op de Firato is dan ook een handvol producenten en impor teurs aanwezig van schotels en apparatuur om het signaal eventueel te decoderen. Hertzinger brengt bijvoor beeld een compleet systeem be staande uit een schotel met een diameter van 32 centimeter, een convertor die de signalen omzet en een ontvanger voor het doorzenden van de signalen naar de tv voor 1198 gulden. De schotel heeft een zuignap-voet en kan dus snel worden ge plaatst op caravan of boot. Concurrent Amstrad zegt dat pas met een schotel van 60 cen timeter of meer een goede ont vangst kan worden gegaran deerd. Op de Firato introdu ceert Amstrad een drietal nieu we schotels. De meest complete is geheel draaibaar, beschikt houd en de graad waarin het in teractief is. Vein de meeste ligt de prijs onder de 80 gulden. Er wordt begonnen met zo'n 30 ti tels en dat aantal moet rond Kerstmis zijn gegroeid tot 50 a 70. Dan ook moet de cd-I in alle andere Europese landen te koop zijn. FOTO COMPACT DISC Ten slotte is er in de RAI nog de primeur van de Foto cd, een vinding die is ontwikkeld door Kodak samen met Philips. Op namen van een gewoon foto- of diarolletje kunnen op een Foto- cd worden gezet en vandaaruit worden geprojecteerd op een tv-scherm. Ook kunnen er met printapparatuur afdrukken van worden gemaakt. Een Foto-cd kan in totaal 100 opnamen be vatten, die er steeds wanneer een rolletje vol is, bijgeplaatst kunnen worden. Een index ver gemakkelijkt het zoeken naar een bepaalde foto. De eenvoudigste daarvoor ge schikte cd-speler gaat rond de 850 gulden kosten. Voor 150 gulden meer zitten er ook aller lei trucjes op zoals bijvoorbeeld het uitvergroten van foto's en het bepalen van de projectie volgorde. Nog twee snippen er bij en je hebt een wisselaar voor vijf schijfjes met in totaal 500 foto's. De Foto-cd zelf gaat on geveer 50 gulden kosten en elke foto die erop wordt gezet kost één gulden. Voor fanaten die aan één videorecorder niet genoeg hebben brengt Amstrad een zogenaamde 'dubbeldekker'. E)e twee tape-ingangen bevinden zich naast elkaar zodat het apparaat niet groter is dan een standaardrecorder. Met het apparaat is het mogelijk twee uit zendingen tegelijkertijd op te nemen. Bovendien is het kopiëren van banden een stuk eenvoudiger. De recorder komt nog voor ok tober op de markt en gaat 1299 gulden kosten. Karaoke moet rage worden In Japan is het al jaren een rage en dat moet het nu ook hier worden: karaoke. Letter lijk uit het Japans vertaald 'leeg orkest'. En daar gaat het ook om. Het inzingen of meespelen op voorbespeelde banden en ae weergave met speciale apparatuur werd en kele jaren geleden al geïntro duceerd maar van een echte doorbraak was geen sprake. Een nieuwe impuls is in middels gegeven door de TROS die Sjoukje Smit (Mag gie McNeal) het land in stuurde om eerzame burgers uit te nodigen even een paar minuten Madonna of Pa- varotti te laten zijn. Op de Firato brengt Yoko vier apparaten voor de doe- het-zelf-zanger(es). De meest luxe is uitgerust met een FM/MG-radio, dubbel cas settedeck, microfoon, echo regelaar en ingebouwde luid spreker. Via een speciale aansluiting is het zelfs moge lijk eigen vokale of instru mentale prestaties te mixen met geluidsopnamen vanaf de video. En dat alles in een stemmig zwarte uitvoering of in felle kleuren. Technics bedient de ka- raoke-fans met een sound processor en een mini-hifi- systeem met ingebouwde ka- raoke-functie waarmee de stem van de zanger(es) kan worden weggefilterd om met de microfoon de eigen er voor in de plaats te zetten. over 99 voorkeuze kanalen, heeft ingebouwde decoders en is voorzien van een infrarood- afstandsbediening. Bij de tuner hoort een schotel met een dia meter van 80 centimeter. Eind van deze maand komt deze set op de markt voor iets onder de 3000 gulden. Er ontbreekt dit jaar een aantal bekende namen op het Firato- appèl. B&O, beroemd om z'n zeer geavanceerde vormgeving, is absent evenals andere kwali teitsmerken als Nakamichl, NAD, Aiwa en Quad. Vooral in de groep van tapeproducenten is een aantal 'opvallend afwezi gen'. Bijvoorbeeld BASF, maar ook TDK en MaxwelL Tot de grote namen die de RAI dit jaar voor gezien houden behoort ook JVC. Dit Japanse concern met de Nederlandse hoofdvestiging in Leiden, was in 1990 nog met een grote stand vertegenwoordigd maar pro beert ditmaal buiten de RAJ om aandacht te krijgen voor nieuwe produkten. JVC zoekt het met de nieuwe modellen vooral in steeds klei nere afmetingen. Zo komen 'de uitvinders' op de markt met een compleet micro hifi-systeem dat exclusief de luidsprekers, nog geen 14 centimeter breed en 25 centimeter hoog is. Daar in is ondergebracht een cd-spe- ler, een cassettedeck met dolby en autoreverse, een equalizer en een ingebouwde wekfunctie. Dat alles op afstand te bedienen en voor een adviesprijs even onder de 1200 gulden. Verder komt JVC de komende maanden onder meer met een zeer modeme en superlichte hoofdtelefoon(prijs f 699.-), een versterker met een vermogen van 2 x 140 watt bij 4 Ohm waarop 4 speakers kunnen wor den aangesloten (prijs f 899.-), en een compact gebouwde titel generator die tussen elk merk camera en recorder kan worden geplaatst en vele mogelijkheden biedt om tekst aan beelden toe te voegen (f499.-). De microset van JVC: steeds kleiner. weergave) gedemonstreerd, de latere kwaliteitsnorm Hifidelity, kortweg hifi. 1953: Op de radiotoestellen verschijnt naast de midden-, lange- en kortegolf ook de FM- band met een sterk verbeterde geluidsweergave. 1954: Veel aandacht voor de zelfbouw van apparatuur. 1955: De eerste Firato in de oude RAI aan de Ferdinand Bol straat bracht voor de eerste maal luidsprekerboxen los van de radio. Nog in mono, dat wel. 1956: Het eerste magnetody- namische pickup-element wordt gedemonstreerd en er is de eerste radio met afstandbe diening. 1957: De Japanse elektronica- producenten zetten een be scheiden stap op de Nederland se markt: Sony komt met een klein bandrecordertje. Ook is er de eerste draagbare tv. 1958: Platenmaatschappij CBS introduceert tot veler verrassing de stereo-plaat op 33 1/3 toe- 1959/1960: Het eerste schuchtere begin van de video camera: een kleintje alleen be stemd voor bewakings- en con trolewerkzaamheden. 1961: De eerste Firato in het nieuwe RAJ-gebouw aan het Scheldeplein en voortaan om de twee jaar. De automatisering doet zijn intrede via de eerste tiptoetsbedieningen. 1963: Het jaar van de eerste stereo-FM-uitzendingen terwijl Philips met het cassettebandje komt. 1965: De platen wisselaar is zeer in trek en de eerste voorbe speelde muziekcassettes komen in de handel. 1967: De officiële introductie van de kleuren-tv op de 15de Firato. De NTS richt een com plete ktv-studio in en en ver zorgt elke dag vijf shows. Japan is in opmars. 1969: Het Dolby B ruisonder- drukkingssysteem wordt gepre senteerd. De Engelse vinding wordt een absolute doorbraak voor de cassetterecorder. 1971: De eerste videorecorders met VCR-cassette zijn te koop. Een band met de speelduur van 1 uur kost nog 100 gulden. 1974: Om in de pas te lopen met de Duitse Funkaustellung pas na 3 jaar een nieuwe Firato. Quadrofonie, weergave via vier kanalen Is het nieuwtje dat niet echt aanslaat en hoewel het beeldplaatsysteem is ontwik keld blijft de presentatie ervan achterwege. 1976: De afstandsbediening raakt ingeburgerd en ook ko men er snoerloze hoofdtele foons. Een nieuw type cassette: de elcaset en een lp ter grootte van een single mislukken. 1978: Teletekst en de voorlo per van Viditel vormen de novi teiten en producenten voeren een verwoede strijd om de klan ten te winnen voor hun video systeem: VHS, Betamax, VCR of SuperVideo. 1980: Het is allemaal videore corders wat de klok slaat en de eerste video-camera's zijn er. Het nieuwe technisch zeer hoogstaande V2000-systeem dat Philips een jaar eerder in troduceerde moet het afleggen tegen de gezamenlijke Japanse concurrentie dat het VHS-sys- teem hanteert. De audio-appa- ratuur krijgt steeds kleinere uit voeringen. 1982: De Firato staat volledig in het teken van de compac- disc die Philips samen met de grote Japanse concurrent Sony op de markt brengt. Het zilve ren schijfje verdringt de oude grammofoonplaat in record- tempo. En de jeugd loopt te hoop voor de spelletjescom puter. 1984: Het grote nieuws is de camcorder: een appa raat dat zowel video-opna men kan maken als weer geven. En de stereo-tv is er. 1986: Het had de glorieuze in tocht van de DAT-recorder (digi tale audio tape, een cassette-re corder met cd-kwaliteiten) moeten worden maar de fabri kanten hielden de apparaten in de magazijnen uit vrees de 'gouden ca-kip' vroegtijdig te slachten. 1988: Een eigen schotel om sa telliet-tv te ontvangen, de cd-vt- deo die niet echt doorbreekt. Digitale tv in wording. 1990: In de RAI staan de eerste breedbeeld-tv's. De verwach ting wordt uitgesproken dat in 1995 HDTV een brede versprei ding zal hebben gevonden. Tv's met geluid van digitale kwaliteit en een scherper beeld door een verdubbeling van het aantal beeldlijnen. In 1950 werd in feestgebouw Bellevue aan de Amsterdamse Mamixstraat de allereerste Fira- to-vaktentoonstelling gehou den. De expositie bood toen de aanblik van keurig op tafeltje uitgestalde onderdelen voor ra dio s zoals weerstandjes, trans formatoren en elektronenbui zen. Een zaaltje van niet meer dan 500 vierkante meter. Maandag begint in het Am sterdamse RAI-complex ver spreid over zo'n 45.000 vierkan te meter de 27ste editie van de ze grote elektronicabeurs. De Firato weerspiegelde steeds nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de consumenten elektronica. 'Een spiegel van boeiende audio-video-ontwik- keling' noemde Wim van Bussel het in zijn historische overzicht ter gelegenheid van de 25ste Fi rato in 1988. Aan die terugblik ontlenen we de volgende hoog tepunten uit de historie. 1951: De eerste tape- of wire- recorders worden geïntrodu ceerd. De laatste gebruikt een rolletje staaldraad om de infor matie op te slaan. 1952: Met kristalelementen wordt de WW (werkelijkheids Een schril contrast: het 'oude beestje' uit de jaren dertig temidden van de mini-audlo-systemen van de jaren negentig. foto wim dijkman Voor de audiofreaks die iets heel exclusiefs in huis willen hebben brengt hoofdtelefoon- en microfoonproducent Sennh- eiser 'Orpheus' op de markt. Het is een zeer bijzondere set van hoofdtelefoon en versterker waarvan er slechts 300 met de hand worden geproduceerd. 'Het beste en meest exclusieve hoofdtelefoonsysteem ter we reld', zegt Senheiser. Het frame van de hoofdtele foon is bijvoorbeeld van een speciaal soort beukehout ge maakt dat ook wordt gebruikt vóór de fabricage van vliegtuig- propellors. Het veroorzaakt vol gens de producent geen enkele klankkleuring. Voor het eerst is een systeem gebruikt dat tot dusver slechts werd toegepast bij geavanceerde microfoons voor professioneel studioge- bruik. Weer eens iets anders dan oor dopjes van een paar gul den: de Orpheus van bij na 24 mille. De achterzijde van de oor schelpen is open en voorzien van chroomstalen fijnmazige honingraatstructuur en de vorm is precies afgestemd op dat van het oor. De versterker is ook opmerke lijk in het chipstijdperk- Die is nameliik voorzien van een zestal buizen, waarmee het ui terlijk iets weg heeft van een ra dio-interieur uit vroeger tijden. Met dit verschil dat de buizen toen gemonteerd waren op een stoffig aluminium chassis en nu geplaatst zijn op hoogglanzend gepolijst roestvrij staal. De prijs is schrikt niet inclusief btw 23.950 gulden. Dus echt iets voor de luister- yup. Sennheiser nodigt bezoe kers van ile Firato uit om de ei gen favoriete cd mee te nemen en die eens via 'Orpheus' te be luisteren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13