Leiden Regio Vraag naar crisisopvang neemt toe Miss Blanche komt weer tot leven Nicaraguaanse schilderijen voor Leidse basisscholen Skippybal, smurrie en brandspuit Stevenshof pakt criminaliteit aan DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 11 ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN (chef) WIM WEGMAN In de prak yi /i De auto was nog I I maar vier weken uit de garage en de kilome terteller stond slechts op 250 toen de wagen op de snelweg in de prak werd gereden Oude Toren De Stichting De I Oude Toren in Warmond legt zich niet neer bij de afwijzing van de subsidie-aanvraag door de Rijksdienst voor de Mo- j numentenzorg Forse buit bij inbraak kledingzaak leiden Een inbraak in een kledingzaak aan de Haarlemmer straat heeft het afgelopen weekeinde een flinke buit opgeleverd. De dieven gingen er vandoor met honderd spijkerbroeken, twin tig T-shirts, tien colberts, twintig baseballjacks en een draagbare cassetterecorder. De diefstal is gepleegd tussen de vroege zater dagavond en de late zondagmiddag. De eigenaar, een 24-jarig Arnhemmer, heeft gisteren aangifte Lissese gewond by aanrijding leden Een 17-jarige vrouw uit Lisse is gistermiddag op de Rijnsburgerweg rond half drie gewond geraakt nadat zij op haar brommer door rood licht was gereden. Een 60-jarige vrouw uit Leiden die met haar auto uit de Kagerstraat kwam kon de brom fietsster niet meer ontwijken. De Lissese is met hoofd- en knie letsel overgebracht naar het AZL. Leidenaar geschept op Kooilaan leiden Een 76-jarige Leidenaar is gistermiddag rond twee uur aangereden op de Kooilaan. Een 34-jarige vrouw, eveneens uit Leiden, reed in haar auto over de Sumatrastraat. Op de kruising met de Kooilaan sloeg zij linksaf. De overstekende man werd niet opgemerkt en belandde op de moterkap van de auto. Met rugletsel en een hoofdwond is de man overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Dader spuitactie aangehouden leden» De man die zaterdagvond in de Pieterskerkchoorsteeg drie mannen met gas in het gezicht spoot, is gisteravond rond acht uur in zijn woning aangehouden. Het gaat om een 21 -jarige Leidenaar. Bij de aanhouding werden drie traangasflesjes in be slag genomen. De man werd zaterdag een café uitgezet. Zijn identiteit was bekend. Grote druk op Centrum Onderdak Steeds meer mensen doen een beroep op het Centrum Onderdak om tijdelijk te worden opgenomen. Dit ver- blijfhuis voor mensen in crisissituaties kreeg vorig jaar 1759 verzoeken om opname, twee maal zo veel als vijf jaar geleden. Het Centrum aan de Rembrandtstraat stelt vast dat steeds meer mensen in nood behoefte hebben aan tijdelijk onderdak. leiden. gert visser De Leidse basisscholen Telders en de Noorderkring hebben elk een werk van een Nicaraguaan se schilder gekregen. Augusto Silva (24) en Claudia Rocha (24) maakten de schilderijen vorige week op de scholen in samen werking met de leerlingen. Er werd gewerkt met houten pane len, die op zichtbare plaatsen gemonteerd kunnen worden. De gemeente stelde hiervoor het materiaal ter beschikking. Het is de bedoeling dat de wer ken buiten op de scholen ko men te hangen. Silva en Rocha, afkomstig uit de hoofdstad Managua, zijn op uitnodiging van het Landelijk Beraad Ste denbanden Nederland Nicara gua (LBSNN) in Nederland. Lei den was de eerste van tien ste den waaraan de twee een be zoek brengen om muurschilde ringen te maken. Silva en Rocha blijven drie maanden in Neder land. Van Claudia Rocha wor den bovendien tot 13 septem ber nog kleurrijke olieverfschil derijen geëxposeerd in galerie koffiehuis Fenix aan de Boter markt 26 in Leiden. Slechts een kwart van het aantal mensen dat zich bij het cen trum meldde, werd daadwerke lijk opgenomen. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht biedt het centrum namelijk geen onderdak aan mensen die uitsluitend aankloppen om een dak boven hun hoofd te heb ben. Veel zwervers en dronken mensen werden het afgelopen jaar afgewezen. Mensen die vooral medische of psychiatri sche zorg nodig hebben werden ook niet opgenomen maar doorverwezen. Het Centmm noemt het hoge percentage migranten (20 pro cent) dat wordt opgenomen op vallend. Het gaat hier vooral om Marokkanen. Volgens het Cen trum komen problemen bij mi granten in een voor hen vreem de cultuur extra hard aan. Vorig jaar werd een toename gecon stateerd van het aantal verslaaf de personen. Ook de groep die door schulden op straat waren komen te staan en huisvesting nodig hadden, groeide. In principe verblijven mensen slechts twee weken in Centrum Onderdak. Dit verblijf kan wor den verlengd naar zes weken. Volgens het Centrum ontbreekt het echter aan goede vervolgop- vang zodat veel mensen zich na verloop van tijd opnieuw mel den. Groot probleem is dat het Centrum vooral afhankelijk is van de inzet van vrijwilligers. Er is een flink verloop onder de onbetaalde medewerkers terwijl het steeds moeilijker wordt om vrijwilligers te vinden die vol doende kennis en ervaring heb ben om in crisissituaties op te treden. ,,De schaarste aan goede vrij willigers wordt steeds proble matischer", schrijft het Cen trum in het gisteren verschenen jaarverslag. Op dit moment is het nog onduidelijk of het werk van Centrum Onderdak in zijn huidige vorm kan worden voortgezet. Een extra handicap is de solli citatieplicht voor mensen met een uitkering, die de overheid wil invoeren. Het centrum vreest dat het hierdoor nog moeilijk zal worden goede vrij willigers te krijgen. leiden De afsluiting van het Rapenburg voor teiten. Voor het hoge geluidsniveau van de de ontgroeningsactiviteiten van Minerva, muziek en het insmeren van een brug met leidde gisteren bij de politie tot een flink aan- groene zeep, was echter geen vergunning, tal klachten. De studentenvereniging had Voor straf mag de studentenvereniging vol- echter toestemming gekregen voor de activi- gend jaar niet meer aan het Rapenburg ont groenen. Dit jaar moesten de nieuwe leden van Minerva op een skippybal een hindernis- baan afleggen. Ouderejaars namen hen onder handen met smurrie en brandspuit, foto* jan holvast LEIDEN In een woning aan de Haarlemmerweg is gister middag bij een inbraak een groot bedrag aan geld verdwe nen. Het gaat om 700 Duitse marken, 5500 Belgisch franken, 100 gulden en 36 betaalkaarten. leiden» gert visser Oude gevelreclame van de dame met de zwarte hoed wordt gerestaureerd leiden» gert visser Tientallen jaren keek ze, hoog boven de grond, uit over de Ha ven. Maar de laatste decennia moet velen haar beeltenis zijn ontgaan. De dame met de zwar te hoed, boegbeeld van het siga rettenmerk Miss Blanche, ver vaagde naarmate de tijd ver streek. Gisteren toog de schilder aan het werk om een van de fraaiste gevelreclames in de stad in oude luister te herstellen. Zo'n zeven jaren terug kwam een ambtenaar op het idee om de resten van oude muurrecla mes op te knappen als herinne ring en eerbetoon aan het vroe gere bedrijfsleven. Maar zoals dat vaak in Leiden gaat, de ge meente had wel veel waarde ring van het plan maar helaas geen geld. Het bleef vooralsnog bij een inventarisatie van deze reclames op baksteen waarvan er twintig werden geteld. Toen Marijke Roosenkrantz een jaar geleden de woning op de hoek van de Herengracht- Oude Rijn betrok had ze al vaak bewonderend de ogen op geslagen naar Miss Blanche. Eenmaal eigenaar van het huis en niet op de hoogte van de ge strande actie van de gemeente, vatte ze het plan op de schilde ring op te knappen. Onderzoek naar de herkomst van de schil dering leerde dat het hier niet de eerste de beste reclame be trof. Miss Blanche bleek ont worpen en in 1936 vereeuwigd door de kunstenaar Vilmos Hü- zar. Het was vermoedelijk een bijverdienste van deze Hongaar die later beroemd zou worden als een van de oprichters van de Stijl-groep waar onder anderen de Nederlandse ontwerper Riet veld deel van uitmaakte. Met deze wetenschap stapte Roosenkrantz naar de Amster damse rookwaren-importeur Bat Tabacco die het bewuste si garettenmerk nog steeds, zij het op bescheiden schaal, in Neder land op de markt brengt. Het bedrijf bleek, toen ook de ge meente financieel over de brug kwam, bereid bijna 5000 gulden op tafel te leggen als bijdrage in de restauratiekosten die een kleine 10.000 gulden bedragen. Ambtenaar W. van Sügt, chef openbare Volgens de restaurateur had met het herstel van de Miss-Blanchereclame niet veel lariger moeten worden ge wacht. Over tien jaar zou de afbeelding volledig zijn verdwenen. foto henk bouwman meente, is verguld dat het er nu eindelijk van komt. In sponso ring van het bedrijfsleven ziet hij een uitgelezen kans om ook vele van die andere twintig muurreclames op te knappen. Inmiddels heeft hij contact op genomen met de chocoladefa briek Van Houten om een bij drage te verwerven voor restau ratie van de gelijknamige muur reclame in de Jan Vossensteeg. „Het probleem is dat sponso ring niet bij alle reclame moge lijk is", zegt Van Stigt: „Een aan tal afbeeldingen heeft, betrek king op Leidse bedrijven die in middels niet meer bestaan. Een hele mooie reclame vind ik die van de sigarenfabriek van Wyt- tenbach aan de Uiterstegracht. Een bedrijf waar vele Leide- naars hebben gewerkt. Of die geschilderde flessen van drank enhandel G. Couperus aan de Nieuwe Rijn. Voor die reclames is geen sponsor te vinden Van Stigt heeft nu een beroep gedaan op een potje van de Eu ropese Gemeenschap dat is be doeld voor het in stand houden van industrieel erfgoed. Hij hoopt er een ton uit te krijgen maar heeft nog geen antwoord ontvangen. Het gespecialiseerde schilders bedrijf Roskam uit Broek in Wa terland heeft opdracht gekregen Miss Blanche weer 'tot leven te brengen'. Geen eenvoudige klus want niemand wist hoe de oor spronkelijke kleuren er precies uitzagen. Roosenkrantz: „We hebben via de KRO-radio een oproep gedaan om een authen tiek sigarettenpakje van Miss Blanche uit 1936 te krijgen. Dat lukte. Daar hebben we foto's van gemaakt en de schilder is vervolgens naar een verffabriek getogen om de juiste kleuren samen te stellen. Het had overi gens niet veel langer moeten duren. De schilder heeft me ver zekerd dat de afbeelding van Miss Blanche over tien jaar ge heel verdwenen zou zijn." Van Stigt heeft slechts een en kel moment getwijfeld aan de hele actie. Het gaat uiteindelijk om een afbeelding waarop re clame voor het roken wordt ge maakt en dat zou op protest kunnen stuiten van de anti rooklobby die al jaren protes teert tegen de rokende cowboy aan de Plesmanlaan. Uiteinde lijk heeft de cultuur het gewon nen van de gezondheid. Van Stigt: „Voor mij is dit de mooi ste reclame in de stad. Maar dat komt misschien ook omdat ik zelf jarenlang Miss Blanche heb gerookt. Nee, inmiddels ben ik met het roken gestopt. Na de Zeeheldenbuurt is de Ste venshof aan de beurt voor he bij wijze van experiment opge zette anti-criminaliteitsproject Met een speciale preventie markt geven plaatselijke promi nenten vrijdag het startsein voor de actie die twee jaar gaai duren. Ligt bij de al wat oudere wo ningen in de Zeeheldenbuurt het accent op het verbeteren en vernieuwen van tal van zaken (verlichting, hang- en sluit werk), in de 'gloednieuwe' Ste venshof gaat het alleen om het nog verder verbeteren van de wijk om vandalisme, vervuiling en overlast geen kans te geven. Coördinator Wim van den Es- hof denkt dan aan schoon maakacties in de wijk maar wil ook in contact komen met jon geren om hen van vandalisme af te houden. „We praten ook over de inrichting van het plein voor het 'nieuwe' station De Vink. Gedacht wordt aan de vestiging van een snookercen trum en een horecazaak. Maar we buigen ons ook over de vraag welke winkels aan het pleintje een goede uitstraling hebben om vandalisme op Heel Leiden op de fitnesstoer? LEIDEN - Dat veel bewegen gezxond is, weten we allemaal. Maar ook daadwerkelijk aan sport doen, dét is een ander verhaal. Reden te meer om tijdens uw bezoek aan de Leidato even in het Evenementenpaviljoen te kijken. Daar verzorgen drie fitness-scholen elke avond flitsende shows. Niet om u te laten zien wat juist zij allemaal kunnen, maar om u ertoe te bewegen zelf óók eens in beweging te komen. Op een verantwoorde manier en onder deskundige begeleiding wel te verstaan. Grote belangstelling! De shows die de drie fitness-scholen (Vlietlijn uit Leiden, Aerofit uit Warmond en Olympia uit Katwijk) tot nu toe verzorgden, trokken al veel publiek. Voor deze regio lijken er dus zeer gezonde tijden aan te breken, getuige de vele bezoekers die zich na het zien van de show spontaan voor een cursus bij één der scholen willen opgeven. De Leidato is duidelijk volop in beweging. Toegangsprijs volwassenen f 6,- en kinderen t/m 12 jaar f3,- (op vertoon 65+ kaart maandag t/m vrijdag 's middags gratis toegang). KOM OOK NAAR DE GROOTSTE'•WINKEL" VAN DE RANDSTAD 4 T/M 13 SEPTEMBER GROENOORDHALLEN LEIDEN straat te voorkomen", aldus Van den Eshof. De nadruk binnen het project ligt op acties die weinig tot geen geld kosten. Per buurt is de ko mende twee jaar slechts 10.000 gulden beschikbaar. De bouw van een buurthuis bij voorbeeld om op straat rondhangende jeugd een eigen onderkomen te geven, moet gefinancierd wor den uit de gewone begroting van de gemeente. Na afloop van de criminaliteitsprojecten in beide buurten wordt bekeken of ook andere wijken er voor in aanmerking komen. Van den Eshof: „In principe is overal wel wat mis en komt elke wijk in aanmerking voor zo'n project. De reden dat we voor de Zeeheldenbuurt en de Ste venshof hebben gekozen is dat we gemakkelijk aansluiting kon den vinden bij bestaande buurt organisaties." In de werkgroep die het voortouw neemt bij de acties hebben vertegenwoordi gers van de buurt, de winkeliers en de gemeente zitting. De actie begint vrijdag op het Ina Boudier-Bakkerplein met de aanbieding van een preventie plan door de voorzitter van de werkgroep John van der Born aan wethouder Aart van Bocho- ve om 13.00 uur. Een half uur later start het jeu de boules- toumooi met de wethouders Walenkamp en Van Bochove, sportorganisator Joop Rietho ven en ex-profvoetballer Wout Holverda. Van 13.00 tot 18.00 uur is het bureau van de wijk- politie aan het Ina Boudier Bak kerplein voor iedereen ge opend. AGENDA LEIDATO dinsdag 8 september 20.00-20.30 uur modeshow 20.45-21.15 uur voorronde zelfmaak modeshow 21.30-22.00 uur show Holt- lant woensdag 9 september 14.30-15.00 uur modeshow 15.30-16.00 uur show Holt- lant 20.00-20.15 uur fitness show 20.15-20.45 uur voorronde miss-verkiezing 20.45-2115 uur modeshow 21.15-21.45 uur show Holt- lant 21.45-22.15 uur voorronde mis»-verkiezing

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11