Tempobeurs in 1993 voor alle studenten Kamerleden schrikken van herrie Betuwelijn CDA drijft duivel uit met Beëlzebub Binnenland 'Commotie om C van CDA is misverstand' EN EM BEE spendeert 34 miljoen aan IE EN GEE Kunst op zee 6] TH* 'Controle euthanasie schiet fors tekort' 'Een gewonde soldaat is óók een gewonde' ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 3 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappeqke Persd«enst 'AIDS-voorlichting in homo-bars' Amsterdam De Amsterdamse GG&GD wil wettelijke eisen stel len aan homo-bars met dark roomsen sekssauna's. De aanwe zigheid van voorlichtingsmateriaal over veilig vrijen moet dwin gend kunnen worden voorgeschreven, zo stelt GG&GD voor in een advies over het tegengaan van HIV-infecties. Ook moeten altijd voldoende condooms beschikbaar zijn. Volgens een woordvoerder is er de laatste tijd sprake van een toename van het aantal geslachtsziekten onder homoseksuele mannen. Dat zou er op wijzen dat het seksuele gedrag onveiliger wordt. Aantal misdrijven stijgt weer voorburg Het aantal geregistreerde misdrijven is vorig jaar met 2 procent gestegen tot 1,18 miljoen. Het aantal opgehelderde misdrijven daalde daarentegen met 8 procent tot 237.000, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral de vermogenscri minaliteit - zoals diefstal, bedrog en verduistering - nam toe en maakt inmiddels drie kwart uit van het totaal. Het aantal ge weldsmisdrijven steeg vorig jaar van 45.000 naar 46.000. Het aantal verkeersmisdrijven bleef gelijk op 82.000.1990 liet nog een lichte daling zien ten opzichte van 1989, maar die heeft vo rig jaar dus niet doorgezet. Vogelpest: 53.000 hennen afgemaakt swartbroek Op een pluimveebedrijf in het Limburgse Swart- broek is pseudovogelpest geconstateerd. Alle 53.000 hennen worden gedood en afgevoerd naar een destructiebedrijf. Pseu dovogelpest is een zeer besmettelijke ziekte en geldt als de ge vaarlijkste infectieziekte voor pluimvee. De ziekte werd de afge lopen maanden ook al geconstateerd in Duitsland en Belgisch Limburg. Eis zeven jaar voor steekpartij Amsterdam De Amsterdamse officier van justitie heeft gisteren zeven jaar geëist tegen een 25-jarige Oostenrijker die in januari in Amsterdam een Duitse kennis van hem met messteken heeft gedood. De man meldde zich bijna een maand na de moord bij de politie in Duitsland. In de periode dat hij nog op vrije voeten was heeft hij naar eigen zeggen „afscheid genomen van het le ven". De man ging samen met het slachtoffer naar Amsterdam om hasj te kopen. Tijdens een kroegentocht dronk hij naar eigen zeggen veel en gebruikte hij ook verdovende middelen, 's Nachts probeerde hij in een opwelling de kennis te wurgen. Daarna stak hij hem viermaal met een fïxeermes in de borst. Een verklaring voor zijn daad heeft hij niet. Hij verklaarde zijn straf te willen ondergaan en bij voorbaat akkoord te gaan met de uitspraak. Die is op 18 september. Lubbers wijst Van Velzen terecht DEN HAAG GPD CDA-voorzitter Van Velzen heeft door zijn taalgebruik in een recent interview misver standen gewekt over het karak ter van het CDA. Waar hij sprak over het niet-christelijke karak ter van het CDA, had hij beter kunnen spreken over het niet- kerkelijke karakter ervan. CDA- leider premier Lubbers heeft dat gisteren na afloop van het kabi- Lubbers wees erop dat de ka tholieken al veel eerder afstand hebben genomen van de idee dat de structuur van de kerk lei draad zou moeten zijn in de christelijke politiek. Vandaar ook het begrip christen-demo cratie. De protestanten hebben echter de neiging dat begrip te EUROPEES KAMPIOENSCHAP FORMULE OPEL (14.45 UUR) Zandvoort ZONDAG 6 SEPTEMBER z.anavoon CIRCUIT PARK ZANDVOORT Aanvang programma 13.00 uur INFOLIJN 02507-16004 m AMSTERDAM ANP De naamswijziging van de NMB Bank in ING Bank, die op 9 sep tember officieel haar beslag krijgt, brengt voor dit jaar 36 miljoen gulden aan extra kosten met zich mee. De grootste kostenpost vormt de binnenlandse campagne, waarvoor de bank 9,5 miljoen op tafel legt. Nieuwe formulie ren en briefpapier kosten 7,5 miljoen, lichtbakken en een buitenlandse campagne samén 7 miljoen, huisvesting 4 mil joen, brochures 4,5 miljoen en invoering van een nieuwe huis stijl 1,5 miljoen. Al in december vorig jaar be gon een interne voorlichtings- camapgne en in de loop van dit jaar werden ook de klanten van de NMB Bank geleidelijk via nieuwsbrieven ingelicht, zo ver telde bestuursvoorzitter Van der Lugt gisteren. Er is volgens Van der Lugt geen sprake van dat de bank van haar middenstands imago af wil. „We willen een NMB Plus en de connecties met het midden- en kleinbedrijf zul- Ritzen scherpt koppeling studie-prestatie aan len nadrukkelijk van kracht blij ven", aldus Van der Lugt. De NMB Postbank Groep ging eind 1989 via de fusie met Nationale-Nederlanden op in ING. Het bankgedeelle profi leert zich voortaan onder de naam ING Bank. De Postbank blijft gewoon met het eigen logo en de postkantoren. Op 9 september is het D-Day. Bij de ruim vierhonderd kanto ren zullen 1100 nieuwe licht bakken aanfloepen. Daarnaast zijn dan 4000 balie- en deur bordjes vervangen alsmede 1350 verwijsborden en 850 bankgiro bussen. Er werden 100.000 diskettes met het logo ING Bank ver nieuwd, honderd brochures met een totale oplage van 4,6 miljoen gedrukt, 5000 soorten drukwerk aangepast, 3,3 mil joen portvrije enveloppen ge drukt, duizend soorten briefpa pier op naam gemaakt, 100.000 stuks serviesgoed en twee mil joen suiker- en melkzakjes be steld, 10.000 stempels ver nieuwd en 350 vlaggen en span doeken gefabriceerd. De tempobeurs, die de studiebeurs koppelt aan de gele verde prestaties, zal vanaf 1993 gelden voor alle studen ten. Zowel eerstejaars als gevorderde studenten moeten dan elk jaar een aantal studiepunten behalen om de beurs te behouden. In het eerste jaar geldt een minimum van vier studiepunten. Het minimum voor de doctoraal fase is nog niet vastgesteld. ZOETERMEER ANP Dat blijkt uit het wetsvoorstel Studievoortgangscontrole dat minister Ritzen van onderwijs naar de Onderwijsraad en de Raad van State heeft gestuurd. De maatregel moet in 1994 45 miljoen gulden opbrengen, op lopend tot 100 miljoen vanaf 1996. Studenten die het vereiste aan tal punten niet hebben gehaald, moeten het hele aan hen uitge keerde bedrag terugbetalen. Als ze dat meteen doen, is de lening renteloos. Na een jaar wordt er rente over berekend. Hoeveel studiepunten de stu dent minimaal moet halen, wordt apart geregeld. In de pro pedeuse zal dat voorlopig vier studiepunten zijn, 10 procent van het totale programma. Na twee jaar wordt bekeken, of dat aantal reëel is. In de latere fase van de studie worden de normen strenger. Ritzen laat op dit moment nog onderzoeken welke r eel zijn. Twee studies moeten uitwijzen welke prestaties stu denten nu per jaar leveren en welke normen men in het bui tenland hanteert. De universiteiten en hoge scholen moeten elk jaar aan de Informatiseringsbank doorge ven wie de norm niet heeft ge haald. Doen ze dat niet tijdig, dan houdt de student zijn beurs en draait de instelling voor de kosten op. De accountants dienst van het ministerie gaat de instellingen controleren. Studenten die buiten hun schuld vertraging oplopen, kun nen een beroep doen op het zo genoemde auditorenfonds. De universiteit betaalt hen daaruit de beurs van dat jaar terug, zo dat die meteen naar Groningen kan worden teruggestort. De minister wil nog wel overleggen of dat fonds hiervoor niet uitge breid moet worden. De studentenbonden zijn woedend. Volgens de Landelijke Studenten Vakbond LSVB dreigt „totale chaos" omdat de maat regel veel te snel wordt inge voerd. De LSVB heeft zich bo vendien van meet af aan verzet tegen een koppeling van inko men en prestatie in het hoger onderwijs. De bond vindt dat eerst de kwaliteit van het onder wijs verbeterd moet worden. Ook het ISO (Interuniversitair Studenten Overleg) keert zich tegen het voorstel. De organisa tie vreest dat studenten straks alleen nog maar oog hebben voor hun puntenscore. Die hoge eisen zorgen er ook voor dat de als moeilijk bekend staande technische studies straks min der vaak gekozen worden, aldus het ISO. Amsterdam» Twaalf containers worden de komende drie dagen in de Amsterdamse haven beschilderd door 16 kunstenaars. Het initiatief komt van vier bedrijven, die de beschilderingen ook betalen. Als ze klaar zijn, zwermen de kunstwerken over de hele wereld uit foto anp arthur bast1aansf Van de gevallen van euthanasie en hulp bij zelfdoding die niet aan alle zorgvuldigheidseisen voldoen, komen er maar weinig zien als een beperking van het christelijke karakter van het CDA. Volgens Lubbers komt dat vooral omdat protestanten veel meer plaats inruimen voor de eigen verantwoordelijkheid van het individu binnen hun ker ken. Partijvoorzitter Van Velzen is, net als Lubbers, katholiek. De premier wilde niet ingaan op de vraag of CDA'ers de Bijbel of het programma van uit gangspunten als leidraad moe ten nemen. Hij noemde de eer ste lijn voor het CDA, de grond slag, Gods woord. De tweede lijn is het programma van uit gangspunten, de beginselen van solidariteit, gerechtigheid, rent meesterschap en gespreide ver antwoordelijkheid. De derde lijn is het verkiezingsprogramma. Met schoppen maken drie demonstranten de kamerleden duidelijk hoe de goederentreinen straks Gorinchem De 15 meter hoge stellage die aangeeft hoe de trein straks wellicht moeten passeren: ondergronds. foto anp Raymond rutting langs Gorinchem davert GORINCHEM ANP Verpletterend, zo kwalificeerde PvdA-kamerlid Feenstra giste ren het nagebootste geluid van de nog aan te leggen Betu wespoorlijn. Een sterk uitge dunde kamerdelegatie van drie kamerleden bezocht Gorin chem, één van de gemeenten die mogelijk te maken krijgen met de goederenlijn. Onderdeel van het bezoek was een wandeling langs een stellage van vijftien meter hoog, de hoogte waarop de Betuwelijn komt mocht deze bovengronds Gorinchem passeren. De dele gatie raakte daarbij onder de in druk van het nabootsen van het geluid op het niveau van de rijk snorm van 73 decibel. Bepaald geen pretje voor de omwonen den, vond Feenstra. De delegatie bestond behalve Feenstra uit zijn partijgenoot Castricum en het RPF-lid Leer ling. Het CDA, dat eveneens de komst van enkele kamerleden had aangekondigd, liet het om onduidelijke redenen afweten. De meeste gemeenten langs de toekomstige goederenlijn tussen Rotterdam en het Duitse Roergebied, en Gorinchem is daarop geen uitzondering, wil- RAYMOND RUTTING len dat de lijn bij kruisingen van wegen en rivieren en langs drukbevolkte gebieden onder gronds komt te liggen. Onder gronds zou de Betuwespoorlijn ongeveer twee miljard duurder zijn dan de vijf miljard die bij de bovengrondse versie is begroot. Leidse Rode-Kruisarts Teunissen na terugkeer uit Zagreb „Een gewonde soldaat is ook een gewonde man". Rode- Kruisarts Teunissen uit Leiden vindt het niet zo vreemd dat er zich onder de 500 naar Neder land getransporteerde Bosni sche vluchtelingen ook een flink aantal soldaten bevonden. De selectie gebeurde ook voor de treinen door de VN-vluchte lingenorganisatie UNCHR. Het Rode-Kruis zag er in Zagreb op toe dat de selectie volgens de afspraken geschiedde: vooral 'kwetsbare groepen' kwamen voor een plaats in aanmerking. En dat kunnen heel goed sol daten zijn, zegt Teunissen. „Bo vendien, als iemand op de ope ratietafel ligt kun je niet zien dat hij een soldaat is. Dat zie je pas als ze in uniform gekleed op het perron aankomen om in de trein te stappen." Ze mochten daarom gewoon mee. „Toen ie dereen vlak voor vertrek op het perron stond heb ik de UNCHR nog wel heel indringend ge vraagd of iedereen wel echt een vluchteling was. Maar het Rode Kruis heeft niet de bevoegdheid om personen aan te wijzen. Zo van: jij mag wel mee, jij niet." Dat een aantal naar Neder land overgebrachte soldaten de pers liet weten na herstel on middellijk naar Bosnië terug te keren om weer te gaan vechten, betitelt Teunissen als 'stoerdoe- nerij'. „Iemand kan dat wel roe pen, maar zo zijn ze niet alle maal. Je moet niet vergeten dat er een hoop mannen zijn die door hun familie worden ge dwongen om te gaan vechten." Hoewel Teunissen zegt dat het Rode Kruis niet bevoegd was te selecteren heeft de Ne derlandse delegatie op het laatste moment toch ongeveer 30 mensen teruggestuurd. On der de geselecteerden bevond zich ook een aantal zieken die de Joegoslavische ziekenhuizen wellicht graag wilden 'dumpen'. „Een 80-jarige vrouw bijvoor beeld, die vier jaar geleden in een psychiatrische inrichting was opgenomen en hartklach ten had. En iemand die al 25 jaar in een inrichting zat. Hu manitair gezien is het niet te verkopen om die mensen naar Nederland te halen. Ze spreken de taal niet en worden ineens uit hun vertrouwde omgeving gehaald. Het is inhumaan om te verhuizen". Teunissen: 'Als iemand o operatietafel ligt kun je n dat hij een s bij Justitie terecht. In feite schiet de controle op dit moment te kort. Geneeskundig inspecteur Van der Wal concludeert dat naar aanleiding van een onder zoek dat bestond uit een ano nieme schriftelijke enquête on der ruim 500 huisartsen in Noord-Holland en bestudering van de processen-verbaal over de gemelde gevallen. Van der Wal zegt in het blad Medisch Contact dat de ver schillen tussen de wel en niet gemelde gevallen vooral de zorgvuldigheidseisen betreffen, zoals een schriftelijk verzoek om euthanasie en het raadple gen van een andere arts. Boven dien blijkt dat artsen die eutha nasie wel melden de neiging hebben het geval zo te presen teren dat het beter binnen de inhoudelijke zorgvuldigheids eisen past. De aangiftebereidheid is de laatste jaren toegenomen, ter wijl het percentage gevallen waarin Justitie tot vervolging besluit afnam. Dat bijna nooit meer tot vervolging wordt over gegaan, komt volgens Van der Wal vooral doordat de artsen al leen die gevallen melden waar van ze vrijwel zeker weten dat ze er niet voor zullen worden vervolgd. Gevallen met tekort komingen komen niet of amper bij het Openbaar Ministerie te recht, stelt hij. De controle lijkt dus niet doeltreffend. Een deel van de oplossing ziet Van der Wal in het uit het straf recht halen van euthanasie en hulp bij zelfdoding. Er zou dan een speciale toetsingsprocedure moeten komen waarin het ac cent minder op het Openbaar Ministerie ligt. Lagere BTW levert 15.000 extra banen op PEN HAAG GPQ De BTW-verlaging met 1 pro cent is op termijn goed voor 15.000 extra arbeidsplaatsen. De inflatie zal er circa 0.5 pro cent lager door uitvallen. De lo nen zullen ongeveer 0,3 procent minder stijgen. Minister Kok van financiën heeft dat de Kamer gisteren la ten- weten. De btw-verlaging gaat op 1 oktober in. Kok stelt dat met de BTW- verlaging de inflatie dit jaar op 3,75 procent zal uitkomen. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek berichtte gisteren dat de prijsstijging tot medio augustus al 3,5 procent is geweest. In 1993 zal het leven, mede door de BTW-verlaging, ook 3,75 procent duurder worden. Het CDA dreigt zich in zijn ijver om de frau de bij bijstandsuitkeringen in te dammen op een hellend vlak te begeven. De chris ten-democraten willen dat de sociale dien sten gaan controleren of bijstandsontvan gers een auto hebben. De gegevens van de Rijksdienst voor het Wegverkeer kunnen, vindt het CDA, namelijk een indicatie voor fraude geven. Logica valt die gedachtengang niet te ontzeggen: de bijstandsuitkeringen mogen in Nederland in vergelijking met andere landen dan relatief hoog zijn, een vetpot zijn ze allesbehalve. Mensen die na kortere of langere tijd in de bijstand een (redelijk) nieuwe auto blijken te kunnen kopen, moe ten vrijwel zeker elders geld vandaan heb ben. Dat hoeft nog geen fraude te zijn, maar het kan wel. Maar er zit ook een heel andere kant aan het voorstel. Een controle van de sociale diensten op autobezit betekent een grote inbreuk op de privacy van bijstandsontvan gers: zij worden wat het CDA betreft straks gecontroleerd op de manier waarop zij (een deel van) hun geld besteden. Het nieuwe is dat deze inbreuk wordt gemaakt zonder dat er ook maar enige aanleiding zoals een gegrond vermoeden van fraude voor is. Twee vragen dringen zich op: waarom al leen bijstandsontvangers en waar ligt de grens? Wat het eerste betreft: er is geen en kele logische reden om andere uitkerings ontvangers werklozen, arbeidsonge schikten, studenten niet ook te controle ren: ook zij krijgen immers geld van de Staat en mogen niet bijverdienen of dienen deze extra inkomsten te melden. Al of niet gewild wekt het CDA de indruk dat bij standsontvangers meer frauderen dan an- deren. Het CDA-plan bergt nog een tweede ge vaar in zich. Als het electronisch betalen waarvoor de banken vorige week een grote campagne zijn begonnen straks is inge burgerd, kan in principe worden nagegaan hoe iedere Nederlander zijn geld besteedt. Banken moeten al sinds enige jaren aan de belastingdienst de uitbetaalde rente aan hun cliënten opgeven. Moeten straks aller lei bedrijven inzicht geven in de bestedin gen van uitkeringsontvangers zodat de soci ale diensten hen daarna ter verantwoording kunnen roepen waarvan heeft u die nieuwe televisie betaald)? De angstwekkende, alom aanwezige Big Brother uit George Orwells boek 1984 is dan een feit. Fraude met sociale uitkeringen moet hard worden aangepakt, daarover kan geen misverstand bestaan. Al was het maar om dat fraude ook de vele bonafide uitkerings ontvangers opzadelt met het brandmerk van profiteur. Maar dat moet niet gebeuren door de Staat over de schouder gaat meekij ken in het huishoudboekje van iedereen die op een uitkering is aangewezen en zo diep in hun privé-leven binnendringt. Het ene kwaad wordt dan bestreden met een ander. De duivel uitdrijven met Beëlzebub, heet dat in meer confessionele termen. KNIL'ers krijgen 7500 gulden Ongeveer 1800 voormalige KNIL-militairen krijgen een eenmalige uitkering van 7500 gulden als ze ten minste vijf jaar bij het Koninklijk Nederlands- Indisch Leger hebben gediend, zo heeft minister Dales van bin nenlandse zaken de Tweede Ka mer laten weten. In maart maakte het ministe rie van defensie bekend dat sol daten die tussen 1 januari 1936 en 31 december 1962 minstens vijf jaar in dienst zijn geweest, een eenmalige pensioenvervan gende uitkering krijgen van 7500 gulden. KNIL-militairen vielen buiten de boot omdat hun rechtspositie formeel is overgenomen door Indonesië. De journalist Philip Freriks ontdekt de binnenkant van het Braziliaanse regenwoud. Kijk vanavond naar Amazonia AVRO. Nederland I om 18.26 uur. 'Amazonia' is een produktic van AVRO. Bclho en No\ ih Novtb steunt de Amazone-Indianen in hun strijd voor behoud van bet tropisch regenwoud.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3