Nieuwe Helden is, WERK EENS VÓÓR JE ETEN. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 7 ZATERDAGS Het imago van de krantenbezorger is er in de loop der jaren niet op vooruitgegaan. Vroeger werd om het baantje gevochten, na zijn er - vinden de meeste jongeren - wel leukere manieren om iets bij te verdienen. Gevolg: de Nederlandse dagbladuitgeverijen hebben steeds meer moeite met het aantrekken en vasthouden van krantenbezorgers. Maar daar wordt iets aan gedaan. Volgende week donderdag introduceert de Vereniging Nederlandse Dagbladpers (NDP) een grote campagne, die duizenden 'Nieuwe Helden'moet opleveren. Want zo heten krantenbezorgers van nu af aan: 'Nieuwe Helden'. De uitdaging van kranten bezorgen JE ZAL 'T ZES KEER PER WEEK TEGENKOMEN Kranten bezorgen. Werk met wei nig aanzien. Maar daar komt ver andering in. Althans dat is de be doeling van de in de Vereniging Nederlandse Dagbladpers (NDP) samenwerkende vader landse krantenbedrijven. Er is een Nieuwe Held in aantocht. Een energiek type met drive. Een in een Levis 501 gestoken jongere die met het zware rijwiel op de rug over moeiljk begaanbare paden draaft, die de grommende pitbull bij de brievenbus een goeiige aai over zijn kop geeft en die sneller en behendiger kan fietsen dan wie dan ook. Kranten worden voortaan rondge bracht door bezorg(st)ers die respect verdie nen van uitgevers, journalisten én abonnees. Dat is tenminste een van de teksten die werden geschreven door de copywriters van WtH/FCA!, het reclamebureau dat door de NDP werd aangezocht om het imago van krantenbezorger weer enige luister te ver schaffen. Vanaf donderdag 10 september in zo goed als alle media-theaters van Nederland: adver tenties in kranten en tijdschriften, commer cials op de televisie ook. Een wereld vol avon tuur. die door WtH/FCA! geschetste wereld van de 'Nieuwe held'. Een keer wordt hij zelfs naar binnen gelokt door een knipogende da me wier vervaarlijke decolleté doorloopt tot in het diepe zuiden. Campagne Een agressieve campagne. Wie kan het nog zes keer in de week? schreeuwt de actie de 'Nieuwe Helden' via posters pesterig toe. En: In bed presteer je niets. Jan de Vries, voorzitter van de NDP en di recteur van het concern dat onder meer deze krant uitgeeft: „Hoe (k deze teksten vind is niet van belang. Het gaat er om dat ze jon gens en meisjes van 15 tot 18 jaar bereiken en in die groep slaan ze heel goed aan, is uit een onderzoek gebleken." De NDP heeft zo'n 3,5 miljoen gulden uit getrokken voor de twee jaar durende cam pagne. De Vries: „Dat lijkt heel wat, maar je moet niet vergeten dat we tot nu toe te wei nig aandacht hebben geschonken aan het laatste stukje van de pijpleiding. Het heeft natuurljk iets heel tegenstrijdigs: we investe ren als dagbladbedrijf miljoenen en miljoe nen in moderne technologie en vergeten om wat voor reden dan ook - je mag het zelfs wel laksheid noemen - die jongen en dat meisje aan het eind van de rit. Terwijl de krant toch pas echt af is als hij bij de abonnee in de bus lip." Verloop Wat cijfers. De Nederlandse krahtenbedrijven hebben een bestand van 4,5 miljoen abon nees dat wordt bediend door 50.000 bezor gers. Van die 50.000 bezorgers maken maar weinigen het jaar vol. Zo weinig zelfs, dat de dagbladen door het grote verloop per jaar 150.000 nieuwe krantenlopers nodig hebben. Een geweldig probleem als men alleen al weet dat het aantal 15-jarigen (de belangrijk ste categorie) in Nederland sinds 1985 is te ruggelopen van 240 naar 170 duizend. Daar bij komt dan ook nog eens het zoet gevoois van de concurrent die jongeren ke vergoeding pizza's laat bezorgen op kek getatoueerde brommers of die zi overdekt en met Radio 3 knalhard sprekers in de supermarkt schap pen laat vullen. Nico van Lammeren, hoofd oplage-logistiek van dagbladuit geverij Damiate: „Vroeger was je als schooljongen zielsblij met een krantenwijk. Je had vaak meer geld dan je vrienden, je kon zomaar het nieuwste singletje van Elvis Presley kopen, je kon een keer meer naar de bio scoop... Maar er is maatschappe lijk zoveel veranderd. Als je 18 bent en je zit nog op school dan krijg je alleen aan studiefinancie ring al ruim 200 gulden per maand in handen. De prikkel om via het be zorgen van kranten een extra cent te verdie nen is veel minder geworden." Terwijl de 'Nieuwe Helden', vindt Van Lammeren, toch redelijk goed worden be taald. „Als je het tenminste afzet tegen de uren die ze in de weer zijn. Kijk, een meisje of jongen die vier avonden in de week vier of vijf uur afwast bij de Chinees, vangt in totaal meer. Maar het uurloon is niets meer - eerder minder - dan dat van een krantenbezorger. Alleen: maak dat maar eens duidelijk. Het rondbrengen van dagbladen wordt gezien als rotwerk waarvoor een hongerloontje wordt betaald en dat is een imago waar we hoogno dig van af moeten." Experiment Het uitzetten van grotere wijken (langer wer ken, meer verdienen), vormt geen oplossing. De abonnee die als laatste op het bezorgers lijstje staat, zou de krant veel te laat uit zijn bus kunnen halen. Een afhaalpunt midden in de wijk (De Vries: „Tenslotte loopt iedereen tegenwoordig ook naar de glasbak om z'n le ge flessen weg te bren gen.") zou in de iimmummiu JE ZAL'T ZES KEER PER WEEKTEGENKOMEN verre toekomst misschien een mogelijkheid kunnen zijn en hetzelfde zou voor gezamen lijke bezorging kunnen gelden. Vanaf 1 de cember start in Brabant en Limburg een ex periment waarbij de bezorger 's ochtends te gelijk het Algemeen Dagblad, Trouw en De Volkskrant rondbrengt en 's middags NR- C/Handelsblad en Het Parool. Jan de Vries: „Ik zal de ontwikkelingen na tuurlijk met belangstelling volgen, maar op voorhand zie ik toch wel enige bezwaren. Zijn bijvoorbeeld alle dagbladen precies tege lijk bij de agent? Zo niet dan moet de bezor ger wachten tot het laatste pak kranten arri veert alvorens hij eindelijk kan uitrukken. Dat accepteert de uitgever van de krant die al een half uur eerder bij de agent was natuurlijk nooit. Die wil hoe dan ook zijn produkt op tijd in de bus hebben en wenst niet de dupe te zijn van, laten we zeggen, een technische storing bij de collega." Basis Met andere woorden: De NDP zit - ook al omdat de PTT 'te traag en te duur' (Jan de Vries) is - vooralsnog vastgebakken aan het bezorgerssysteem. Zonder dat adjunct-direc teur Gijs Arnold van Dagbladuitgeverij Damiate daar trouwens wakker van ligt. „In het buitenland benijden ze ons er om. Door die unieke service van het aan huis be zorgen van de krant, gaat bijna negenentach tig procent van de totale Nederlandse oplage naar abonnees. Dat is natuurlijk een prachti ge basis. Voor ons omdat we verzekerd zijn van een bepaald basisinkomen, voor de ad verteerder omdat hij zeker weet dat zijn boodschap wordt gezien dooi 'n van tevoren te berekenen aantal lezers. Bij losse verkoop is dat niet mogelijk." Bezorgen dus. Maar als zich daarvoor nu steeds minder kandidaten melden? Drs. Bert de Vries, directeur van het Instituut v Strategische Kommunikatie en als zodanig aangezocht om de leden van de NDP van ar' vies te dienen: .Allereerst moet er voor wo den gezorgd dat de bezorger afkomt van he uur/es-imago, ledereen moet weer tegen op gaan zien. Vroeg op, slagregens, zware fietstassen... Niets houdt ze tegen. Het zijn helden, Nieuwe Helden." Nieuwe Helden die straks in een STER- spot onder het zwiepende ritme van No more heroes van The Stranglers alle gevaren trotse ren. Dat is pas avontuur. Je zal 't maar tegen komen, zes keer in de week: zich de tanden bloot grommende honden, sakkerende Ma Flodders, stuitend steile bruggen, okselhoge hekken, dubbeldikke verkeersstromen.. Niets houdt de moderne bezorger tegen. Dc Vries: „Zie het bezorgen van kranten ook maar als een pedagogisch instrument. Je leert er van aanpakken, je moet er discipline v opbrengen, je dient er nauwkeurig voor te zijn..." En je dwingt er - gelooft de tekstschrijver van Wth/FCA! - respect door af. Want: „Dag- bladbezorgen kan niet iedereen en durft niet iedereen. Daarom zijn alle jongens en meis jes die nu zes keer per week op pad gaan, niets minder dan nieuwe helden. Nieuwe Helden zonder wie de krant nergens is." Gijs Arnold: „Van dat laatste zijn we ons lemaal, zowel binnen als buiten de uitgeverij, toch te weinig bewust geweest. Ik hoop dat deze campagne daar wat aan zal verande ren."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37