Le Pen 'redder' van het grote Frankrijk Luchtmobiele brigade is duur en overbodig Feiten &Meningen 'Wat op de achterbank van een auto kan, kan ook in de ruimte' TIJDELIJKE TOILETTEN Kwartje ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 2 'Consequenties van Maastricht zijn erger dan een verloren oorlog MARCIA DUNN/AP „Menselijke wezens zijn in staat zich op ongelooflijke wijze aan te passen. Als ze het op de ach terbank van een auto kunnen doen, kunnen ze het overal." Dat zegt de Amerikaanse psy chiater Patricia Santy, die ervan overtuigd is dat mensen ooit seks zullen hebben in de ruim te. De ruimtevaartorganisatie NASA verzekert echter dat het nog lang niet zover is, ook al wordt later deze maand het eer ste echtpaar in een baan om de aarde geschoten. Mark Lee en jan Davis leerden elkaar kennen tijdens hun op leiding voor een ruimtereis met de shuttle Endeavor. Zij werden verliefd en trouwden. De NASA stuurt normaal geen getrouwde stellen de ruimte in, maar de opleiding van Lee en Davis was zo ver gevorderd dat een uit zondering werd gemaakt. Meteen werd gespeculeerd dat Lee en Davis weieens betrokken zouden kunnen zijn bij het on derzoek naar voortplanting in de ruimte, waarbij de mens tot nu toe niet aan bod is gekomen. Dat blijft voorlopig zo, Zegt de NASA. Lee en Davis zullen trou wens nauwelijks tijd voor elkaar hebben als ze boven de aarde zweven, want ze werken in ver schillende diensten en hebben in het ruimteveer niet veel pri vacy, laat staan een plaats om zich terug te trekken. Santy, voormalig NASA-arts en thans verbonden aan de univer siteit van Texas, is zeer be nieuwd hoe seks tussen mensen in de ruimte er uit zal zien. Ook Lynn Wiley, ontwikkelingsbiolo ge en wetenschappelijk advi seur van de NASA, zit met een hoop vragen. „Kunnen mannen goed sperma maken in de ruim te en vrouwen goede eitjes, en kan daaruit een baby groeien? Als het tot een geboorte komt, zijn de spieren van het kind dan stevig genoeg om op aarde te kunnen lopen?" Wiley zal nog een tijdje op de antwoorden moeten wachten. Het onder zoek naar menselijke voortplan ting in de ruimte lijkt vooral van belang voor de lange termijn. Het zal nog wel twintig jaar du ren voordat de eerste mens of het eerste echtpaar voet zet op Mars. Tegen het einde van deze eeuw hoopt de NASA een per manent bemand ruimtestation te hebben, dat kan worden ge bruikt in het onderzoek naar de menselijke voortplanting. Als een astronaute in het station zwanger raakt, kan zij met de eerstvolgende vlucht naar de aarde terugkeren. Op een lang durige reis naar Mars is terug keren niet zomaar mogelijk. De volgende twintig jaar moeten volgens Santy dan ook worden gebruikt om uitgebreid onder zoek te doen naar de lichamelij ke en psychische aspecten van seks in de ruimte. Tot nu toe zijn alleen insekten in de ruimte bevrucht en ver menigvuldigd. Experimenten met andere dieren mislukten. Hoewel velen nieuwsgierig zijn naar seks in de ruimte en de ontwikkeling van een menselij ke vrucht in een toestand van gewichtloosheid, moeten de on derzoekers een stapje verder denken. Anti-conceptie wordt zeker zo belangrijk in de reizen naar Mars en de maankolonies, zegt Wiley. Ruimtezwanger schappen gaan immers ten kos te van het werk. geen riool aansluiting nodig Bel voor informatie. ECO-TOILET 02510-15393 Voor het Front National van Jean-Marie le Pen is het zo klaar als een klontje: als een meerder heid van de Franse bevolking op 20 september instemt met het verdrag van Maastricht, is het einde nabij. Het einde van Frankrijk als grote, toonaangevende natie. Het einde van 'de oud ste natie ter wereld'. En uiteindelijk ook het ein de van Europa als exponent van christelijke be schaving. LA TRIN1TE-SUR-MER HANS GERTSEN CORRESPONDENT Volgens de leider van de Franse ex treemrechtse partij zijn de gevolgen van het „vernederende verdrag van Maastricht" voor Frankrijk „erger dan die van een verloren oorlog". Le Pen had vorige week dan ook geen lange aanloop nodig om zijn aanhang duidelijk te maken wat hij van het ver drag van Maastricht denkt. Voor 2.000 aanhangers, dicht opeengepakt in een feesttent op de kade van zijn Bretonse geboortedorp La-Trinité-sur-Mer, schetste hij een beeld van het Europa van Maastricht dat menige toehoorder haast deed rillen van schrik: het Euro pa zonder grenzen wordt een Mekka voor maffia en drugsbaronnen, terwijl het tot een soort grote provincie gede gradeerde Frankrijk zal worden over spoeld door miljoenen immigranten. Als we Le Pen mogen geloven, zitten in Groot-Brittannië de pakweg drie mil joen immigranten uit het Britse Geme nebest te popelen om het Kanaal over te steken. Zelfs onze eigen Molukkers en Surinamers zouden liever nog van daag dan morgen naar la douce France vertrekken. Om over de honderddui zenden Turken in de Bondsrepubliek nog maar te zwijgen. Geen ander land in Europa heeft immers zulke schitte rende sociale voorzieningen als Frank rijk. Het Franse platteland, door Brussel ontdaan van de laatste boeren, wordt één grote vuilnisbelt. Brutale Spaanse en Hollandse vissers stropen de Franse kustwateren leeg, terwijl de Franse vis sers door Brussel tot werkloosheid zijn veroordeeld. En alsof het allemaal nog niet erg genoeg is, moet de Franse be lastingbetaler het overgrote deel van het gelag betalen. Frankrijk betaalt nu al een veel te groot deel van de rekening. Per hoofd van de bevolking pakweg vijfhonderd gulden per jaar, zo rekent Le Pen zijn gehoor uit de losse pols voor. En dat wordt misschien wel het drievoudige, zo waarschuwt de leider van het Front National. Schetsen en rekensommetjes die bij een groot deel van de aanhang voort durend 'ochs' en 'achs' uitlokken. Uit roepen van verschrikking. Als ze het al niet van plan waren, zijn ze er na een ruim anderhalf uur durende donder preek van de grote leider toch wel van overtuigd dat ze op 20 september 'nee' moeten zeggen tegen dat enge Europa. Twee metershoge affiches voor de in gang van de feesttent zetten de toon van de campagne van het Front Natio nal, die ook al veelzeggend Frontale- ment non als motto heeft meegekre gen. La France, nous, on l'aime, zo luidt de tekst. „Frankrijk, wij houden er van." De suggestie is volstrekt duide lijk: het Front National is de enige par tij die echt van Frankrijk houdt; de eni ge partij die opkomt voor het vader land, voor het behoud van veilige gren zen en van de Franse soevereiniteit. Voor het Front National is de campag ne tegen 'Maastricht' een kans om ver der door te dringen in het Franse poli tieke landschap. Een gelegenheid die Le Pen met beide handen aangrijpt. De onbetwiste leider van de Franse neo fascisten werpt zich op als enige echte redder van de natie. Hij geeft zowel de socialisten als de zogenaamd nette rechtse oppositie de nodige vegen uit de pan. Want Giscard en Chirac zijn, als het er op aan komt, net zulke grote landverraders als Mitterrand en Delors. Ze zijn immers net als de socialisten bereid mee te werken aan het opoffe ren van Frankrijk, aan de 'nationale zelfmoord' die de ondertekening van het verdrag van Maastricht inhoudt. Vrije verkiezingen „Ga op 20 september massaal naar de stembus en overtuig al uw kennissen van de noodzaak nee te zeggen tegen het federale Europa. U bent allen mis sionarissen", zo draagt Le Pen de zaal aan het einde van zijn betoog op. En alsof het nog niet dramatisch genoeg is, wijst Le Pen er nog eens op dat het op 20 september misschien wel om „de laatste vrije verkiezingen" in de ge schiedenis van Frankrijk zou kunnen gaan. Na, opnieuw, een minutenlange ova tie, stroomt de tent leeg. Honderden missionarissen gaan op weg om het woord van hun hogepriester te ver spreiden. Al is de juiste geest blijkbaar niet over iedereen heen gedaald. Een jong stel dat tijdens de twee uur duren de anti-Maastrichtshow niet één keer heeft geklapt, gaat op 20 september vóór de ratificatie van het verdrag van Maastricht stemmen. „We wilden eerst niet stemmen, maar na deze vertoning zijn we bekeerd. We zijn niet enthou siast over het Europa van Delors, maar alles is beter dan het Frankrijk van Le Pen", zegt de jongen. Nederlandse interventietroepen zullen nooit in actie komen STANDPLAATS AMSTERDAM AMSTERDAM MAARTEN KUIPER „De luchtmobiele brigade van de Koninklijke Landmacht, de tijd van je leven." Vol trots no digt de landmacht potentiële kandidaten uit voor haar nieu we paradepaardje. Vooralsnog is de brigade echter niet meer dan een spectaculair televi siespotje. Vlotte commando's springen uit blinkende helikop ters en stellen een anonieme stuwdam veilig. De toestellen zijn bereidwillig en niet geheel onbaatzuchtig door een Franse fabrikant ter beschikking ge steld. Dit najaar moet de brigade (en haar toekomstige operatiege bied) wat meer vorm krijgen als boegbeeld van een afgeslankte krijgsmacht. Minister Ter Beek van defensie moet dan in de Prioriteitennota de toekomst van de Nederlandse strijdkrach ten uitstippelen. De verwachting is dat de krijgs macht, in de Defensienota van maart 1991 al flink beknot, in de nieuwe nota nog wat meer moet inleveren. Het 'Rode Ge vaar' lijkt definitief te hebben plaatsgemaakt voor een diffuse re dreiging, die overal en onver wachts kan opduiken. De rege ring leek dan ook aan te sturen op een kleinere maar mobielere krijgsmacht, die met een licht dalende begroting toe kan. Ter Beek en zijn collega Van den Broek van buitenlandse za ken hadden nog wel enige be zwaren. Maar tegen een collec tief van 'zuinige' ministers, on der aanvoering van Kok (finan ciën), konden zij weinig inbren gen. Totdat vorige week ineens hele andere geluiden waren te horen. Minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking tot nu toe sterk gekant tegen hoge defensieuitgaven pleitte voor verhoging van de defensiebe groting. Het extra geld zou moeten worden gebruikt voor het Nederlandse aandeel in een nog op te richten permanente interventiemacht van de Vere nigde Naties (VN). Voor de mi nister van ontwikkelingssamen werking in zoverre interessant dat zo'n interventiemacht in bijvoorbeeld het hongerende Somalia voedseltransporten te gen gewapende roversbendes zou kunnen beschermen. Pronk kreeg enkele dagen later steun van premier Lubbers. Mocht het kabinet besluiten deze lijn te volgen dan zou Nederland binnen de NAVO de eerste zijn die de conclusie trekt dat de dif fusere veiligheidssituatie méér geld gaat kosten. Het is de vraag of die conclusie terecht is. Dure spullen Natuurlijk, het ombouwen van de krijgsmacht naar een mobiel, flexibel en professioneel appa raat is niet goedkoop. Op het verlanglijstje staan dure spullen: luchtmobiele brigade (zes mil jard gulden), tankvliegtuigen (350 miljoen), transportvliegtui gen en het transportschip voor de mariniers (beide enkele hon derden miljoenen). Ook de om schakeling naar een volledig be roepslegereen voorwaarde voor een snelle en flexibele in zet kost meer geld. Bovendien zijn (grootschalige) operaties in het buitenland rela tief duur, zoals de Britten in middels ondervinden. Als Lon den 1.800 manschappen naar Bosnië stuurt, hetgeen de be doeling is, dan ontstaat een gat op de defensiebegroting. Ook de plannen van Ter Beek voorzien in zo'n dure buiten landse inzet. In een toespraak begin dit jaar benadrukte de minister de „noodzaak te kun nen optreden in crises buiten het verdragsgebied van de NAVO". Nederland moet snel kunnen uitrukken om samen met zijn bondgenoten waar dan ook in de wereld branden te blussen. Maar zal de vrijwillige brandweer ooit in actie komen? Stratego Het antwoord op die brandende vraag ligt in het voormalige Joe goslavië. Ruim een jaar duurt de strijd daar nu. En al die tijd loopt het Westen achter de fei ten aan. De roep om ingrijpen klinkt al maanden, maar na tientallen verkenningsmissies komt men op de burelen van NAVO, VN, Westeuropese Unie (WEU), F.G en de Nederlandse ministeries nog steeds niet ver der dan het spelen van Risk of Stratego op hoog niveau. Papie ren veldslagen worden uitge vochten, maar de kazernes blij ven gesloten. Voor uitgaand verkeer althans. En dat terwijl er geen beter voorbeeld te bedenken is voor de inzet van interventietroepen. De gebruikelijke excuses om niet te gaan zijn er niet: Bosnië is niet ver van ons bed, Bosnië is geen interne aangelegenheid (er zijn drie onafhankelijke sta ten bij betrokken), Bosnië gaat niet vanzelf over, in Bosnië is het niet te laat om in te grijpen. Toegegeven, Bosnië is een wes pennest, een troebele vuile oor log. Zelfs de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, traditioneel geneigd naar de wapens te grijpen, zijn beducht voor dit potentiële guerrilla moeras. Maar in de toekomst zal het weinig anders zijn. Zo 'helder' als de Iraakse inval in Kuwayt zijn conflicten maar zel den. De oorlogen van de toe komst, de brandhaarden die schreeuwen om te worden ge blust, zullen eerder verder weg, onduidelijker, onbehaaglijker, onzichtbaarder zijn. De bereid heid om Nederlands bloed te la ten vloeien navenant kleiner. Zandgronden Het ziet er dan ook niet naar uit dat de nieuwe interventiemacht veel meer van de wereld zal zien dan de zandgronden van de Ginkelse heide en de kades van Den Helder. Natuurlijk zullen Nederlandse troepen in het bui tenland worden ingezet. Waar schijnlijk zelfs in grotere getale dan nu. Maar het zal daarbij vooral gaan om wapen- en be standsinspecties, de aanleg van verbindingen, embargocontro le, mijnenveegoperaties, voed seldistributie of vluchtelingen hulp. Daar zijn geen dure wapens en tot de tanden toe bewapende militairen voor nodig. Het transport van de manschappen hoeft niet per militair transport vliegtuig, maar kap per charter. Voor voedseldistributie (of de escortering van voedselkon vooien, zo men wil) zijn enkele pantserwagens nuttiger dan een zwaarbewapende luchtmobiele brigade. Controle van bestan- Nederlandse militairen kijken naar een landende Duitse transporthelikopter. De Koninklijke Landmacht heeft voor de nog op te richten luchtmobiele brigade vergelijkbare helikopti den of embargo's kan zonder wendbare gevechtshelikopters of diepduikende onderzeeërs. Voor luchtverdediging in den vreemde, zo die al nodig is, vol staan van de schouder af te vu ren Stingers en kunnen de Pa triots worden thuisgelaten. Het opzetten van een eigen Ne derlandse interventiecapaciteit is duur, de inzet twijfelachtig. Den Haag doet er beter aan het Voor een riks naar de bios. Het plan werd opgepikt in waar anders Amerika door bio scoopmagnaat Cannon. In een doorlopende voorstelling van twaalf uur draait vanaf 17 sep tember een jaar oude speel film in de Amsterdamse Cine ac aan de Reguliersbreestraat. Zo'n plan bezorgt me acuut nostalgische herinneringen. De Cineac. Voor mij synoniem met de jaren vijftig, lange zon dagen, regen, lange rijen, pa tat, een ijsje, Polygoon, Walt Disney en een bontjas. De Ci neac, als kind was dat voor mij hèt uitje. En dan het liefst sa men met mijn grootouders. Als enig kleinkind wist ik al bij voorbaat dat er behalve genie ten van zwart-wit films nog meer te beleven viel.' Bij het ronde, glazen kas sahokje aan de Reguliersbree straat stond gegarandeerd een rij. Die liep door de Reguliers- steeg tot om de hoek van de Amstel. Een paar honderd me ter lang, minstens. Netjes sloot je achter de file, die om de paar minuten een paar stap pen naar voren schoof. Je wist, voor de Cineac moest je eerst geduld oefenen. Veel geduld, maar die werd beloond. Het eerste spannende mo ment begon als eenmaal de steeg was bereikt. Halverwege bevond zich een patatzaakje, toen nog een van de weinige in Amsterdam. Kunst was het de zaak goed aan te pakken. Bij regen een fluitje van een cent: gewoon zielig kou-kleu men. Gegarandeerd dat oma uit haar portemonnaie een kwartje trok voor zo'n grote puntzak. Bij mooier weer was het een kwestie van doorzich tige smoezen („mmm, wat ruikt het hier lekker, hè?"). Na een uur langzaam voort- schuifelen raakte het einddoel in zicht: de glazen kassa. Nog levendig herinner ik me die ene keer met die darhe in een bruine bontjas. Kwam aanlo pen en durfde het aan zich voor in de rij te dringen. Ze had duidelijk buiten mijn grootvader gerekend en zijn wat opvliegende aard en uitge sproken gevoel voor recht vaardigheid. Zonder manke ren greep hij haar in de bruine pels en deelde luid scheldend een paar ferme tikken uit. De dame op haar beurt bleek evenmin dame als mijn opa heer. Een stortvloed van ver vloekingen en enge ziekten kwam over hem heen. Affijn, het ontaardde in een vecht partij, waarmee de hele rij zich bemoeide. Door de grond gin gen m'n oma en ik. Ja, voor de Cineac moest je iets over heb ben. Zodra in de bioscoop een paar plaatsen vrij kwamen, mocht de volgende erin. Voor de prijs van een kwartje de verduister de hemel in. Meestal was dat midden in een film, maar dat gaf niet. Het kwartje gaf im mers recht op een vol uur ge nieten plüs het opnieuw uit zien van de film die draaide op het momënt van binnen komst. Favoriet waren uiteraard Chaplin, de 'Dikke en de Dun ne' en de tekenfilms van Walt Disney. Met het nodige ontzag bekeek je het Polygoon jour naal. Het specifieke stemge luid van Philip Bloemendaal, die op blijmoedige toon ont roerende beelden van de vier prinsesjes begeleidde. Nooit vergeet ik 'De wonderen van de woestijn'. Het absolute wonder van kleurenfilmtruca ge. Binnen enkele seconden ontvouwden piepkleine bloemknoppen zich tot een ontloken kelk. In een minuut werden decennia overbrugd door de groei van cactussen- plantjes tot bomen. Na een uur en nog wat brak een spannend moment aan. De sport was op zijn minst nóg een uur uit te zitten. Met de blik half gericht op het film doek, halfop de ouvreuse pro beren aan de aandacht te ont snappen. Onverbiddelijk kwam het moment dat de lichtbundel van haar zaklan taarn op jou werd gericht. Wegwezen, buiten staat nog een lange rij te wachten. Als opwindende troostprijs volgde soms de naast Cineac gezetel de Italiaanse ijssalon van Gamba. In 1968 was de laatste doorlo pende voorstelling. Toen gin gen ik en velen met mij al lang niet meer een 'Cineacje pik ken'. De bioscoop, een fraaie schepping van de architect J. Duijker, werd voorbehouden aan nog slechtere B-films. Mensen zag je er al lang niet meer wachten bij het kas sahokje. Misschien ga ik voor die riks toch weer eens een kijkje nemen. THEA VAN BEEK

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2