De zware opgave van debutant TOP Vilnius: vreemde eend in Europese bijt Kansloze missie van De Spartaan Sport Indeling korfbalseizoen '92-'93 Prestatieloop Voorschoten ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 BROUWER DE KONING HOOFDKLASSE A Blauw Wit. DOS'46, DVO, Fortuna, Nic., Oost Arnhem, Ro- hda, TOP HOOFDKLASSE B: AKC, Allen Weer baar. BW Heerenveen. Dalto, Deetos. DEVD. Drachten EERSTE KLASSE D: KIOS, KOAG, ON- DO(sGr). Pernix, Tweemaal Zes. De Vin ken. IJsselvogels,ZKC'31 EERSTE KLASSE E: De Algemene. BEP, De Danaïden, Kwiek(Hg), Samos, Spor ting West. Swift(A). ZKV EERSTE KLASSE F: Achilles, Celeritas, De Oorvers, Diamco, Fides Pacta, De To- vers, Roda, VEO TWEEDE KLASSE E: Amstel. Aurora. DKV(IJ). KZ Leiden, Luto. Oosterkwar tier. Phoenix, Waterland TWEEDE KLASSE F: Altius, DKC, Hoog vliet, KVR, De Regenboog, Rozenburg, Sperwers. Tempo Vriendenschaar(Ha) DERDE KLASSE L ALO. De Bermen, Crescendo, Dubbel Zes, De Kapellen, Succes, Terheijden, WION DERDE KLASSE O: Blauw Wit (K), Good Luck. Korbis, Luctor, Oranje Nassau(V), Spint, Tjoba, Velocitas RIJNDELFLAND; DES. Fluks, GKV(Hg), Hoekse, Madjoe, ODS, Olympiaan, De Raven De Leidse korfballers beginnen vandaag met een schone lei aan het nieuwe veldkorf- balseizoen, voor de tweede maal in slechts twee vakken. Drie van de vier Leidse eerste klassers trokken het afgelopen jaar nieuwe coaches aan, terwijl bij De Algemene, debu terend in de eerste klasse, het duo Van Huis/Van Vliet pas enkele duels ervaring heeft. leiden bram v korfbalmedewerker Ook de regionale topper TOP betreedt na drie jaar de hoofd klasse weer als kersverse debu tant. Een geheel onbeschreven blad nog is KZ Leiden, de voort zetting van Ons Eiland en Zui derkwartier, dat uitkomt in de tweede klasse. TOP Luchtkastelen worden niet meer gebouwd aan de Menne- weg. De wijze waarop het Sas- senheimse vlaggeschip vorig seizoen de kampioenswimpel hees, was immers weinig impo nerend. Bovendien leerde de er varing van het vorige avontuur in de hoofdklasse, vijf jaar gele den, zelfs de meest fanatieke supporters enige bescheiden heid. „Dat we een moelijk sei zoen tegemoet gaan was eind vorig seizoen al duidelijk", be seft ook coach Theo Korporaal. „Ik ben van nature een opti mist, dus heb ik er wel vertrou- Alle wervende woorden ten spijt lukte het de Hagenaar niet versterking aan te trekken. Daarentegen zag hij wel Jacque line Winter haar carrière beëin digen, terwijl Frank Nijenhuis zijn vakantie vierde tijdens de voorbereiding en zo zichzelf voorlopig buitenspel zette. An- nemieke de Mooy en Ron van der Willik namen de opengeval len plaatsen in. De aanloop naar de competi tie was uiterst intensief, tenein de de groep optimaal aan de start te krijgen voor de eerste wedstrijdweken. Woensdag viel het competitiebegin bij Fortuna letterlijk in het water, maar voor vandaag rekent Korporaal in Sassenheim op beter weer. Vooral in de thuiswedstrijden acht hij zijn ploeg best in staat punten bijeen te sprokkelen en het duel tegen mede-debutant Nic. uit Groningen is daarvoor de eerste en mogelijk zelfs beste gelegenheid. „Ik ben nog nooit gedegradeerd en wil dat graag zo houden", is Korporaals enige Pemix De nieuwe coaches in Leiden blikken al even vrijblijvend vooruit. 'We zien wel wat er van komt' lijkt hun credo voor dit seizoen. Janko Breedveld weet als oud-speler in elk geval goed de weg bij Pemix. Maar liefst vier nieuwkomers selecteerde hij, maar het viertal Erica Har- dam, Marjolein Kriek, Marco van der Lugt en Jeroen Waaijen- berg speelde al wel eens in de hoofdmacht. „Hel is even af wachten hoe het uitpakt", klinkt het voorzichtig. „Het kan heel goed gaan draaien, maar door aanloopproblemen kan het ook erg lang duren. Ik ga de ploeg daarom niet onder druk zetten met uitspraken als 'we worden kampioen." Danaïden Ruud Schreuder, de nieuwe coach van De Danaïden, houdt zich ook op de vlakte. Zijn „ik ben er geen voorstander van prognoses te doen" klinkt als een dooddoener. Onbekend heid met de ploeg, met Sandra Kalthoff en de van Oranje Zwart (Zwolle) overgekomen Richard Bikken voor Sandra Slingerland en Marcel Keyzer, is voor de Amsterdammer een geldig ex- Nieuwe regel Korfballers krijgen dit sei zoen te maken met een ta melijk ingrijpende spelregel wijziging. De gevolgen zullen niet zo dramatisch zijn als in de voetballerij met de nieu we terugspeel-regel, maar de vrije bal in het aanvalsvak wordt nooit meer als vroeger. Tot het verleden behoort riu de opeengepakte massa van aanvallers en verdedi gers, soms letterlijk knok kend om een betere uit gangspositie rond de paal. Aanvallers moeten nu niet al leen tenminste tweeënhalve meter afstand nemen tot de nemer van de vrije bal, maar ook ten opzichte van elkaar. Voor de ook in de korfbalwe reld veelgeplaagde arbiters wel zo overzichtelijk. dit i de e Oegstgeester Lawn Tennis Club letterlijk in het water te val len. Teleurstellend voor de deelnemers, de organisatie, de toeschouwers en niet in de cuus. Een uitgebreide serie oe fenwedstrijden verschafte Schreuder enig inzicht, maar pas over enige weken denkt hij duidelijkheid te hebben over de mogelijkheden. Fides Pacta Steven Tims, zijn collega bij Fi des Pacta, neemt daarvoor nog ruimer de tijd. „Pas halverwege de eerste competitiehelft kan ik wat zeggen over de krachtsver houdingen, want -sommige te genstanders ken ik gewoon niet", aldus Tims, wiens broer John enige jaren geleden Fides onder zijn hoede had. Voor wat betreft De Corvers is dat geen wonder, want de Hilversumse club speelt als fusieprodukt van De Zwaluwen en Excelsior voor het eerste seizoen mee in de eerste klasse F. De teruggekeer de Jan Willem Meijer en debu tante Wendy van Hooven zijn de nieuwkomers bij Fides Pacta. De Algemene Na elf jaar maakt De Algemene Regen is vaak een X II in de lichtinstallatie, spelbreker bij open fs. Dachten ze allemaal week dreigt het^O /L-M SXi club OLTC zelf? a a me :'Ikstaïe;"utien jaar en heb de nodige CP veranderingen mee- gemaakt. Toen ik hier match begon was de club wat vergrijsd. Tennis ren gaan golfen en zijn er zTndoór het'slech- 'on8eren bijgekomen. Gezellig- zijn aoor net siecn j staat hier hoog in her i zijn portemonnaie als mg te weer. Zo'n open toernooi is toch immers de kaas op de bo terham en een slechte week kan het humeur wel eens echt ma ken. Snik blijft echter altijd la chen. Het is niet veel hè, dit jaar? „Het is waardeloos. Hier kijkje het hele jaar naar uit en dan krijg je alleen maar regen. De eerste zondag was alles volge- pland, maar dat konden ze zo schrappen. De rest van de week was het ook niet veel. We had den ons weer goed voorbereid op deze week. Je wil je als ex ploitant toch een beetje presen teren. Voor het terras hebben we nieuw meubilair aange schaft, maar er is nog geen stoeltje gebruikt. In plaats van nieuwe parasols had ik beter parapluies kunnen kopen." Hier stem je toch een beetje je jaar op af? heid staat hier hoog in het vaandel. Wij zijn geen prestatie club, maar een recreatieclub. Reden ook waarom de sterkere spelers het ergens anders ho gerop zoeken. Wat het toernooi betreft denk ik dat ze wat moe- We v ihet eerste 30+-toemooi, maar nu zijn er zoveel dat de markt een beetje verzadigd raakt. Anderen snoepen het idee van je af. Mis schien moet er een B-30+-toer- nooi erbij komen. Met verlichte banen waren we trouwens ook de eerste. Nu staan we achter aan omdat er maar drie licht hebben." Hoe is het om als ras-Leidenaar tussen C staan? „In was het wel e natuurlijk. Van beide kanten. Ik heb vrijwel m'n hele leven in sportkantines gestaan en ten- zijn wel van een ander ste klasse. Coach Ruud van Vliet, die samen met trainer Wim van Huis de technische staf vormt, is een exponent van dit roemruchte verleden. „Be scheidenheid is nu het motto", aldus Van Huis, die zich alvast verheugt op de derbies tegen De Danaïden. „Die wedstrijden willen we toch erg graag win nen." Voorlopig zoekt het duo nog naar een vervangster voor de wegens zwangerschap niet be schikbare Annemieke Molloy. Miranda van der Lely en routi nier Jory Sjardijn zijn hiervoor de voornaamste kandidaten. KZ Leiden Bij KZ Leiden zijn de verwach tingen wel hoog gespannen. De nieuwe fusieclub mikt op een van de twee promotieplaatsen. „De groep is stabieler gewor den", is het oordeel van coach Henny Piket, die Sabine Verho- rik en Ronald Siraa aanwees als opvolgers van de routiniers Els- en Erik van Lunteren. Chris van Schie is de enige van Ons Eiland afkomstige speler die de selectie van KZ haalde. „la, het is een beetje de tradmo- s| We ^ebben e|kaar en nele afsjutüng van het jaar voor d maar. de oudjesWe zitten elk jaar in h„h k ™jt de laatste week. De n kenen er op dat het gezellig is. Daarom hebben we elke avond live muziek. Maar als er geen tennis is komen er ook geen mensen, want die worden afge beld. Tijdens het seizoen met het mooie weer heb ik wel eens gebeden voor regen. Had ik dat maar niet gedaan denk ik nu. Een buitje voor de horeca is goed, maar je kan het overdrijf ven. We hebben trouwens te genwoordig maat van ramp naast de regen nog een storing Naam: Peter Snik Leeftijd: 52 jaar Beroep: barexploi- tant Club: OLTC heb ik nooit getennist dus o het spelletje zelf kan ik niet veel zeggen. Ik heb eerder eens in de krant gezegd dat ik meer ver stand heb van een bitterbal dan van een tennisbal. Nou, dat geldt nog steeds." Blijf je ondanks dit slechte weer nog steeds met goede moed ach ter de bar staan? „Ja hoor, als het aan mij ligt ga ik nog wel een tijdje door. De ja ren gaan wel tellen, want ik ben ook niet de jongste meer, maar ik heb er nog steeds plezier in. Het is wel zwaar, omdat je lange dagen maakt. In principe ben ik hier elke dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en dan hoop je, zoals ik al zei, af en toe op een buitje zodat je naar huis kan. Maargoed, ik heb er voor gekozen en ik maak veel uren. Had ik maar een vak moeten leren." Landskampioen Zalgiris Vilnius is voor de Litouwers veel meer dan een eenvoudig voetbalclub je dat min of meer door toeval meedoet aan het toernooi om de Europa Cup voor landskam pioenen. Op 16 en 30 septem ber komen de Litouwers in die strijd PSV tegen. Het elftal van trainer-voorzit ter Vytas Jancauskas moet na het succes van het olympische basketbalteam. dat vorige maand in Barcelona brons be haalde, naam en faam van het land verder uitdragen. Want elk contact met het westen, op welk gebied ook, kunnen de Litou wers in de huidige chaotische politieke en economische situa tie goed gebruiken. Op het oog lijkt het een ongelijke strijd te gen het rijke, geroutineerde PSV. Maar het fanatisme in de Litouwse gelederen is groot, zeergroot. Niet in de laatste plaats is daarvoor de naam van de club verantwoordelijk. Zalgiris bete kent letterlijk 'Groen Woud' en herinnert aan de strijd die de Li touwers, samen met de Polen, in de vijftiende eeuw voerden tegen de Duitsers. „Zalgiris Vilnius is en blijft daarom een puur Litouws elf tal", zegt trainer Jancauskas. „Nee, ook al zou ik ooit Roma- rio kunnen kopen, ik zou het niet doen. Het zou eenvoudig niet kunnen." Voorlopig kan hij zich dat standpunt nog veroorloven. De voetbalschool en scouts van Zalgiris leveren nog voldoende, goed gemotiveerde talenten. Ze blijken evenals hun voorouders keihard te willen vechten voor een eigen plek. Zalgiris Vilnius, de enige vol ledig professionele voetbalclub uit Litouwen, moet worden be schouwd als een zwakke debu tant in de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen. Ook trainer-voorzitter Vytas Jancauskas is bereid dat toe te geven. „Het is een jong team. De gemiddelde leeftijd is n« welijks twintig jaar. Deze m« nen hebben nog geen enkele varing met internationaal voet bal." In een van de schemerige kantoren van het redelijk grote voetbalcomplex annex -hotel in het oosten van de Litouwse hoofdstad, bereidt hij zich voor op de eerste van twee trainin gen die dag. Een op en top gentleman, deze Jancauskas. Hij oogt correct, spreekt matig Duits, maar heeft een zeer ge degen uitstraling. Hij is als trai ner, na een redelijk succesvolle spelerscarrière bij de club en in het voormalige USSR-team, aan zijn tweede seizoen bezig. „In onze eigen liga kunnen we ons uitstekend handhaven. Geen enkel probleem." Jancauskas heeft grote be wondering voor PSV. Hij toont een map met folders die hij uit Eindhoven kreeg toegestuurd. Wat ootmoedig geeft hij aan de hand van hun foto's zijn visie op de capaciteiten van de Phi- lips-spelers. Romario, Van Breukelen en Popescu vindt hij 'fantastische Spieier'. Jancauskas huidige selectie komt uit alle hoeken van Litou wen, een land dat iets groter is dan Nederland: Vilnius zelf, Kaunas, Alytus en Klaipeda. „Wij hebben een technisch elf tal", verklaart de trainer. „Indi vidueel worden grote prestaties geleverd. Maar het samenspel wil nog niet lopen." De trainer-voorzitter beaamt dat de financiële problemen van zijn club alleen maar toene men met de wedstrijden tegen Voorzitter Vytas Jancauskas staat ook op het veld zijn mannetje. Hij is namelijk tevens trainer PSV. Om geld uit te sparen heeft hij daarom een dubbelfunctie; in deze contreien is het immers gebruik dat de voorzitter van een sportclub salaris ontvangt voor zijn werk. De returnwedstrijd op 30 sep tember in Vilnius blijkt al te zijn verkocht aan Team, een aan de UEFA gelieerde handelsmaat schappij in televisiebeelden. Voor de kostbare reis naar Eind hoven heeft Jancauskas echter sors staan daarom evenmin te dringen om de bouw van twee ambitieuze sport&ccomodaties in Vilnius verder te financieren. Het overdekte voetbalstadion in het centrum en een ander groot sportcomplex komen wegens de stagnerende geldstroom almaar niet af. Overigens evenmin als de discussie over wie eigenaar en hoofdgebruiker moet wor den, de gemeente of Zalgiris. De recettes bij wedstrijden zijn onvoldoende om de club draaiende te houden. De capa citeit van het huidige Zalgiris- stadion (15000 toeschouwers) wordt slechts incidenteel volle dig benut. Meestal zitten niet meer dan 5000 kijkers op de banken. Voetbal komt in Litouwen op de tweede plaats, ver achter basketbal. Elke zichzelf respec terende middelbare school houdt er een basketbalteam op na, maar doet niets aan voetbal. Het talent waaruit Jancauskas moet putten, komt dus vooral uit zijn voetbalschool, waar acht- tot zeventienjarigen die intern zijn worden opgeleid tot voetballer. Als ze eenmaal zo ver zijn trainen ze dagelijks twee maal twee uur. Onder leiding van Jancauskas die zijn selectie af beult met een intensief pro- voorschoten gramma, zelfs al wijst de ther- leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Het is vrijwel zeker dat de Leid se atletiekregio na morgen een eerste divisionist minder telt. De vrouwenploeg van De Spar taan uit Lisse is kansloos in de degradatiecompetitie die in het Noordhollandse Hoorn wordt gehouden. Voor de andere re gionale ploegen in de eerste di visie, de mannen van De Spar taan en de mannen- en vrou wenploeg van AV Holland, zijn de vooruitzichten gunstiger. De vrouwenploeg van De Spartaan koerst al het hele jaar af op degradatie. De toch al smalle selectie ontbeert de top pers Annet van Veldhuizen en Astrid Oostermeyer. Dit mond de na de twee voorrondes uit in een onoverbrugbare achter stand van ruim 600 punten. De Lisser mannenploeg krijgt daarentegen in Zwolle een mak kie. Voor de koploper in de de gradatiepoule is het alleen zaak alle nummers enigzins accepta bel bezet te houden. Het gemis .van ver- en hinkstapspringer Perry Vrisekoop wordt ruim schoots goedgemaakt door de terugkeer van kogelslinger- crack Peter van Noort. Bij AV Holland is juist de mannenploeg het zorgenkind. De afstand van de rode streep _t slechts 290 punten. AV Holland mist 1500 meter-loper Jan Jansen, die zich spaart met het oog op het EK cross voor PTT-beambten. Ook de sprin ters Sunter (viervoudige pols breuk) en Van den Barselaar (hamstring-blessure) zijn afwe zig. Voor de-vrouwen lijkt er daarentegen geen vuiltje aan de lucht. Yvonne van Dorp komt uit op haar beide hoofdnum mers, het verspringen en de 400 In de districtscompetitie doen de twee ploegen van De Bata ven in Leiden een poging zich te plaatsen voor de landelijke promotie-finale in Emmeloord over twee weken. Vooral bij de vrouwen is het zeer wel moge lijk dat de thuiswedstrijd het ge wenste resultaat oplevert. Met onder andere Joke Kleyweg (voor het eerst in actie voor haar nieuwe club), Regina van Duyn en Saskia Engels zijn de loopnummers goed bezet. De mannen krijgen het moei lijker om bij de eerste twee te eindigen. Omdat de deelnemers aan de districtsfinale met een schone lei beginnen, is een ver rassende uitslag echter zo ge maakt. De Bataven zijn als van ouds sterk vertegenwoordigd op de 1500 (Han Kulker, Joost La Lau) en de 5000 meter (Jan-Dirk Hazeleger, Jan Kortekaas). 331 Het oogt ambitieus, maar toch... „We zullen te kort ko men", zegt Jancaukas. „Maar we zullen onze huid zo duur mogelijk verkopen." Voorschoten staat morgen in het teken van de Vlietloop. De prestatieloop van De Bataven begint om 12.00 uur bij sporthal De Vliethorst. De deelnemers kunnen kiezen uit vier afstan den: 2, 5, 10 of 21,1 kilometer. Een andere Leidse atletiekver eniging, de Leiden Road Run ners Club, neemt volgende week zondag om 13.00 uur haar nieuwe clubhuis aan de Voor- schoterweg officieel in gebruik. Theo Korporaal: „Dat we het moeilijk zullen krijgen was eind vorig seizoen al duidelijk. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24