Componist met een Maria-syndroom vidre Cultuur&Kunst BRANDGAATJE? Europera luistert tweede lustrum Leidse Uitdag op ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 19 cees van hoore ruygrok (CHEF) JAN rijsdam SASKIASTOaiNGA Bouwen voor Cultuur Amsterdam In de Arcam Galerie aan het Amsterdamse Water- looplein is gisteren de tentoonstelling 'Bouwen voor Cultuur' ge opend. Te zien zijn tekeningen, foto's en maquettes die een in druk geven van een groot potentieel aan plannen voor Amster dam. Arcam citeert: het Rijksmuseum wordt verbouwd, Stedelijk Museum en Van Goghmuseum willen uitbreiden en in het Oos terdok komt een Science Centre van Renzo Piano. Carré wordt aangepast aan de eisen van de tijd en er liggen plannen voor nieuwe theaters in het Bellevue-complex en in de Westergasfa briek. Zowel aan de IJ-oevers als in Amsterdam-Noord schijnt ruimte te zijn voor een megabioscoop. De expositie duurt t/m 10 oktober. Korting op Meesterserie leiden De uit negen concerten bestaande Meesterserie 1992- 1993 is voor jongeren die niet ouder zijn dan 25 jaar extra aan trekkelijk gemaakt omdat K&O een korting geeft op de abonne mentsprijs. Ook op andere muziekseries krijgen jongeren, met ingang van het nieuwe seizoen, kortingen. Inlichtingen: 071- 141141. Exposities bij bedrijven alphen aan den run In de hal van gebouw Rijnstaete, aan de Prins Bemhardlaan 10 in Alphen aan den Rijn, exposeren tot en met 16 oktober Topy Fleur (acryl, gouaches) en Lia van Rhijn (keramiek). Bij OSRAM, aan de Vennootsweg 15 in Alphen aan den Rijn, exposeren Arie J. Bouter (keramische objecten) en Vic tor Honig (grafiek en werken in acrylpotlood). Beide exposities zijn tijdens kantooruren toegankelijk voor publiek. Expositie Marij Gielkens in Katwijk katwijk Marij Gielkens exposeert tot en met 12 september haar naïeve sprokkjesachtige schilderijen bij atelier 'Kunst van A tot Z', aan de Willem de Zwijgerlaan 59a in Katwijk. Het atelier is op donderdag van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 Galaconcert Concertgebouworkest Amsterdam Het Koninklijk Concertgebouworkest geeft zijn jaar lijks galaconcert op 17 oktober. Het programma vermeldt com posities van Rossini (ouverture La gazza ladra), Donizetti (waan zinsaria uit Lucia di Lammermoor), Thomas (Ophélies' waan zinsaria uit Hamlet) en Rimsky-Korsakow (Sjeherazade). De so praan Edita Bruberova verleent solistische medewerking. Nieuwe inrichting Argentijns plein leiden Annette van Houwelingen en Lulia Mariana Prins maak ten een plan voor de herinrichting vanjgen plein in Córdoba, Ar gentinië. Hun ontwerp vormt een samenspel tussen kunst, spel en cultuur. Tekeningen ervan zijn morgen te zien op hun atelier in de Meelfabriek, Oosterkerkstraat 18. Van 13.00 tot 18.00 uur. Daarna gaat de expositie naar Argentinië. Een brandgat in de leer en kunstleer. De Novanet 1 N#TANET 22 Novanet" vestigingen: 02522-18000. repareert stof, VAAK BETER DAN NIEUW Martin van Amerongen reconstrueert Leidse ontmoeting Freud en Mahler leiden/amsterdam De psycho-analyticus Sigmund Freud en de componist Gustav Mahler hadden op 26 augustus 1910 in Leiden een gedenkwaardige ontmoeting. Een wanhopige Ma hler, bij wie de artsen een defecte hartklep hadden ge constateerd, raadpleegde er Freud over zijn huwelijks problemen met zijn vrouw Alma. Waarom, waarom, zo vroeg Mahler zich af, moest hij toch altijd maar werken en verwaarloosde hij haar zo? Waarom moest ze bij hem zo lijden? Freud, die in Nederland een paar dagen op va kantie was, stelde zijn diagnose. In het voormalige Leidse restaurant In Den Vergulden Turk nu is er op die plek een vestiging van Vroom Dreesmann wees hij op een te grote moederbinding bij Mahler. een vak apart, maar gewoon een mooi elegant verhaal met veel dialoog erin'. Dat heb ik ge daan." Van Amerongens novelle is onderverdeeld in drie hoofd stukjes: 'Wenen', 'Leiden' en 'München'. In het hoofdstukje 'Wenen' zien wij Mahler als een 'workaholic' avant-la-lettre, al tijd maar bezig met zijn muziek. Alma wordt door hem schrome lijk verwaarloosd. Haar eigen artistieke aspiraties betekenen niets voor de grote componist. Als zij hem vertelt dat zij zelf ook liederen schrijft en daarmee graag wil doorgaan, onsteekt Mahler in woede. 'Er is hier maar één componist in huis, en dat ben ik'. Alma besluit een offer te brengen op 'het altaar van de kunst'. Ze trouwt met Gustav. cees van hoore Rond deze ontmoeting schreef Martin van Amerongen, colum nist, schrijver en hoofdredac teur van De Groene Amster dammer, 'Mahlers Mater Dolo rosa', een kostelijke novelle, waarin hij de twee joodse groot heden naast elkaar in een kerk bank in een katholieke kerk laat plaatsnemen. Binnenkort wordt Van Amerongens novelle door Frans Rasker verfilmd. „Het idee voor dit boek is precies vier jaar en zeven maanden geleden geboren. Frans Rasker vertelde me toen dat hij die ontmoeting tussen Mahler en Freud in Leiden wil de verfilmen. 'En dan moet jij de basis daarvoor aanleveren', zei hij. 'Geen script, want dat is Dans van Reflex tijdens Uitdag Dansgroep Reflex geeft acte de présence tijdens de Leidse Uit dag, op 12 september in de Pie terskerk. De groep voert twee choreografieën uit: 'I'm a hotel' van Hans Tuerlings, dat zich af speelt in een willekeurige hotel lobby. Het is een dans vol sym- 'Europera' is de titel van het grootscheepse spektakel dat de organisatie van de Leidse Uit dag volgend jaar in petto heeft. Ter 'gelegenheid van het tweede lustrum van de Leidse Uitdag zal dit muziektheaterstuk, waar- Werkloze Nelly Frijda: geen amateur-acteurs op televisie den haag gpd Het moet makers van televisie programma's verboden worden nog langer gebruik te maken van niet-professionele acteurs. Dit stelt Nelly 'Ma Flodder' Frijda in een artikel in FNV Ma gazine van komende week. Vol gens Frijda bestaat er onder de 2.000 acteurs in ons land een grote verborgen werkloosheid. Zeven van de tien beroepsac teurs kunnen niet van hun werk leven. Frijda is op dit moment ook werkloos en heeft een ww- uitkering. Het onderwerp is ta boe onder toneelspelers. Frijda: „Een acteur werkt nog liever voor niks. Als je in de ww zit, heb je geen werk en ben je dus In Engeland worden acteurs op de set geweigerd door de acteursvakbond, zowel voor hoofdrollen als voor bijrol len. Acteurs moeten de toneel school hebben doorlopen. Zij vindt dat ook in Nederland een diploma voor toneelspelers weer verplicht moet worden ge steld. Dat zou betekenen dat een serie als Goede tijden, slechte tijden niet meer zou kunnen bestaan. Frijda: „Maar dat is toch wegwerpmateriaal. Als ze zo doorgaan is het Nederlandse toneel, plus de Nederlandse film, plus het Nederlands televi siedrama binnen tien jaar hele maal nergens meer." De Amerikaanse acteursbond hanteert een systeem waarbij vaste bedragen zijn ingevoerd voor 'speaking' en 'non-spea- king parts'. Frijda noemt dit voorbeeldig. In Nederland is volgens haar sprake van een „jungle van vrije producenten" die het vrijwel onmogelijk maakt voor een acteur om goed te onderhandelen. Frijda roept de Kunstenbond FNV op actie te ondernemen. De bond doet samen met de wetenschapswinkel Letteren in Utrecht momenteel onder zoek naar de inkomenspositie van acteurs. Op 1 november wordt de uitkomst gepresen teerd. Maar na nachten onbemind in bed te hebben gelegen, neemt zij een potente, jonge minnaar. Een minnaar bovendien die haar niet zoals Gustav een goedkeurend klapje op haar derrière geeft na de coïtus en daarna weer vlug aan het werk gaat. Wanneer de componist hoort van de verhouding, raakt hij hevig ontsteld. In 1910 maakt hij met Freud een af spraak in Leiden. De psycho analyticus is op dat moment een paar dagen op vakantie in Noordwijk, dus dat komt mooi uit. Met behulp van vele bronnen heeft Van Amerongen trachten te reconstrueren hoe het ge sprek tussen Freud en Mahler, dat zij hielden tijdens een lange wandeling, moet zijn verlopen. De twee grootheden hadden af gesproken in het restaurant In Den Vergulden Turk in de Bree- straat. Na wat inleidend gepraat besloten zij een wandeling te gaan maken, die hen via het Van der Werffpark, de Lode- wijkskerk, het Rapenburg en de Hortus Botanicus weer terug zou brengen naar In Den Ver gulden Turk. Freud weet op het eind van hun wandeling wat Mahler mankeert. De compo nist heeft een te sterke moeder binding. 'Wij noemen dit in de psycho-analyse het Mariasyn- droom.' Door die te grote moe derbinding wordt Mahlers ge drag tegenover Alma verklaard. 'Uw moeder heeft ongetwijfeld geen gemakkelijk leven gehad. Zij heeft veel geleden, niet in de laatste plaats dank zij haar slechte huwelijk. Eigenlijk vindt u onbewust, begrijp mij goed dat ook uw echtgenote lijden Neurosen Van Amerongen: „Ik zeg niet dat de wandeling en het gesprek precies zo zijn verlopen als ik het beschrijf, nee, het hód zo kunnen gaan. Mijn boek is voor 100 procent bedacht en voor 98 procent waar. Ik heb één keer een systematische wandeling gemaakt door de binnenstad van Leiden. Toen ben ik ook naar het Gemeente-archief Martin van Amerongen: „Mijn boek Is voor 100 procent bedacht en voor 98 procent waar." archieffoto »opd weest, waar ik wat materiaal heb gevonden over die ontmoe ting. Om erachter te komen wat voor weer het was op die dag, heb ik oude kranten doorgeno men. Het regende op die mid dag in 1910." „Ach, ik steek in dit boek af en toe wel eens de draak met mijn hoofdfiguren. In zo'n pas sage bijvoorbeeld waarin ik Freud laat zeggen dat de strop das een symbool is voor het mannelijk lid. Hoewel, hij heeft r het voorbijflitsende ;r samenkomen en Op muziek van John Adams maakte Patri- zia Tuerlings, artistiek leider van Reflex, het ballet 'BMRS'. Dansgroep Reflex is door het LAKtheater uitgenodigd om de Uitdag op te luisteren. Aanvang van het optreden is 20.30 uur. aan 150 koorleden, 110 musici, 100 acteurs en 20 dansers deel nemen al in maart in de Pieters kerk worden uitgevoerd. Flip van Duijn schreef de tekst van Europera. De muziek werd ge componeerd door Kees Olthuis. Europera wordt op 19, 20, 21,23 en 24 maart uitgevoerd. barnevelp De kip speelt de hoofdrol in een reeks etsen en tekeningen die vanaf 8 september worden tentoongesteld in het Nederlands Pluimveemuse- i in Barneveld. Het museum toont werken van Jan Naeijé en Guus Kuit die alle betrekking hebben op pluimvee, in de ruimste zin van het woord. Het museum, aan de BloemendaaJIaan 59, is van dins dag tot en met zaterdag geopend. Kunstverzameling Johan Polak bij Christie's wel gekkere dingen verzonnen. Ik waardeer Freud vooral als denker, maar zijn psycho-ana- lytische verhandelingen zijn mij soms te bizar. Hij is voor mij ge woon een verstandige ouwe opa." Louis Andriessen wint Matthijs Vermeulenprijs amsterdam anp De Matthijs Vermeulenprijs 1992 is toegekend aan de com ponist Louis Andriessen. Hij krijgt de prijs van 15.000 gulden voor zijn compositorische pro- duktie uit 1991. In dat jaar ver vaardigde hij vijf kleine compo sities aie volgens de jury exem plarisch zijn voor het hoge kwa litatieve niveau van Andriessen. De Matthijs Vermeulenprijs werd hem ook al eens in 1977 toegekend. De Mart Stamprijs 1992 is door het Amsterdams Fonds voor de Kunst toegekend aan de architect Manfred Kausen. Hij krijgt de prijs van 15.000 gulden voor de verbouwing in 1990 van een appartement aan de Amstel in Amsterdam. Kausen houdt zich bezig met het zorgvuldig verbouwen en inrichten van privé-woningen, winkels en Zeven kandidaten in finale orgelconcours amsterdam gpd Bij het veilinghuis Christie's ko men op 10 december veertig schilderijen en tekeningen uit de collectie van wijlen Johan Polak onder de hamer. De uit gever van klassieken en oprich ter van de Atheneum Boekhan del overleed onverwacht op 25 mei en liet behalve een bijzon dere collectie bibliofiele uitga ven en manuscripten ook een aantal werken van Nederlandse kunstenaars uit de 19e en 20e eeuw na. Polak had een voorliefde voor figuratieve schilderkunst uit de periode voor 1945. Hij kocht werk van onder meer Dick Ket ('Zelfportret met broodje en fles' en 'Zelfportret met zwarte baret'), Floris Verster, Jan Man- kes, Herman Kruyder en Jong kind. Het kostbaarste werk is een zelfportret van Jan Mankes, waarvan de opbrengst wordt geschat op 60 tot 80 duizend gulden. De kijkdagen van de veiling zijn van 5 tot en met 9 december. Op 10 december veilt Christie's ook andere col lecties moderne en hedendaag se kunst. Spiegelwanden Spiegels op maat Spiegels met lijst Glazen meubelen Vitrines Tafels volgens model Motiefstralen Alles uit eigen atelier GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NI) Telefoon: 071 -21 80 55 Voor de finale van het vierde nationale orgelconcours die vandaag in de Hooglandse kerk en de Hartebrugkerk wordt ge houden zijn in totaal zeven kan didaten geselecteerd. Dat ge beurde na twee voorrondes af gelopen week in beide kerken. In de categorie barok staan de finalisten Christa Hijink, Matteo Imbruno, Cees van der Poel. In de categorie romantiek zijn Mirjam van der Meulen, Christa Hijink. Willem-Jan Cevaal en Jeroen van Gessel geselecteerd. De finale-ronde barok speelt zich vandaag af van tien tot twaalf uur in de Hooglandse kerk, in de Hartebrugkerk is van half twee tot half vier de finale romantiek. Vanavond om acht uur begint de slotmanifestatie in de Hartebrugkerk waarop de prijs winaars bekend worden ge- schaffen. Maar goed koper en makkelijker is 'n belletje met de Novanet Gaatjes en scheuren worden met "t in Amerika ontwikkelde Profusion" systeem feilloos gerepareerd. Onzicht- levenslange garantie en gewoon bij u thuis. Kortom, herstel uw prachtige fauteuil in ere. Bel met het hoofdkantoor Nelly Frijda: Goede tijden slechte tijden, maar dat is toch wegwerpma teriaal. foto» kippa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19