Wassenaar zit er nog warmpjes bij Wassenaar haalt bordje 'vol' vast uit de kast 'Het vak is veel te ingewikkeld geworden' Regio Leiden Opknapbeurt Zuidbuurtsekade kost twee miljoen Combinatiekaartje blijkt een succes ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 Huizenbelasting al vijftien jaar op zelfde niveau De inwoners van Wassenaar hoeven ook in 1993 de broekriem niet aan te halen. De tarieven van de onroe- rend-goedbelasting, die sinds de invoering in 1979 niet zijn verhoogd, blijven ook volgend jaar op hetzelfde ni veau. Ook de andere gemeentelijke belastingen stijgen niet, zo blijkt uit de gemeentebegroting voor 1993. wassenaar dick van der plas Zichtbaar tevreden presenteer de wethouder Ch.B. Aptroot van financiën gistermiddag dit 'goe de nieuws voor de burgers en bedrijven van Wassenaar'. „Als we volgend jaar niet worden ge confronteerd met extra bezuini gingen door het Rijk en er ko men geen nieuwe tegenvallers in de kosten van de afvalverwer king, kunnen belastingverho gingen achterwege blijven. Ster ker nog, doordat we het tarief al zó lang op hetzelfde niveau houden, wordt het in feite elk jaar een stukje goedkoper." Een ingrijpende bezuinigings operatie legde vorig jaar een nog steviger basis onder de fi nanciële positie van Wassenaar. „Als het gaat zoals wij gepland hebben, kunnen we tot 1997 een sluitende begroting presen teren", aldus Aptroot. De om vangrijke bezuinigingen zijn in middels voor driekwart gehaald. Voor het komende jaar resteert nog een aantal kleinere onder delen, zoals het niet vervangen van personeel dat door natuur lijk verloop vertrekt. Met een bedrag aan reserves van 83,5 miljoen gulden zit Wassenaar er nog altijd 'warm pjes' bij. Op dit immense be drag wordt de komende periode in totaal vier miljoen gulden in geteerd om te investeren in het opknappen van winkelgebie den, verkeersmaatregelen en plannen voor bodemsanering. Toeristenbelasting Wassenaar heeft in 1993 voor het eerst inkomsten uit de toe ristenbelasting. Er wordt gere kend op een bedrag van 330.000 gulden, als voor elke overnach ting op de plaatselijke campings en hotels 55 cent aan de gasten wordt doorberekend. Om de belasting te innen, moet daar naar verwachting een bedrag van 30.000 gulden aan kosten worden afgetrokken, zodat per saldo drie ton netto resteert. Met de hotel- en campingex ploitanten is afgesproken dat de tarieven van de toeristenbelas ting niet jaarlijks zullen worden aangepast. Dat zou alleen maar problemen geven bij het druk ken van folders en prijslijsten voor de accommodaties. De hoogte van de belasting wordt nu in principe om de drie jaar aangepast, waarbij in elk geval de gemiddelde prijsstijging van de afgelopen periode in het be drag wordt verwerkt. Het nog verder uitstellen van de belastingverhoging is zelfs ook nog mogelijk. Als volgend jaar blijkt dat het aantal over nachtingen door toeristen in Wassenaar veel hoger ligt dan nu wordt geraamd, zal een ver hoging van het tarief slechts om de vier jaar plaatshebben. Met de vernieuwing van de Zuidbuurtsekade in Zoeterwou- de wordt mogelijk volgend jaar een begin gemaakt. Directeur M.H. Geerling van gemeente werken denkt voor de uitvoe ring van dit project twee mil joen gulden nodig te hebben. Om de overlast voor met name de boeren te beperken wordt de renovatie, die waarschijnlijk twee jaar in beslag neemt, gefa seerd uitvoerd. De Zuidbuurtsekade is er slecht aan toe. Aan de lage kant lekt hij water en ook de stabili teit laat te wensen over. Dit was voor de provincie Zuid-Holland aanleiding om de gemeente er op te wijzen dat hieraan snel iets moet worden gedaan. Om de kade op te knappen is het nodig dat het talud aan de bin nenkant van de dijk minder steil wordt gemaakt. In het plan van de gemeente moeten daarom rustieke, binnendijkse slootjes worden gedempt. Hoe dringend de dijk aan ver nieuwing toe is, blijkt ook uit het feit dat de kade al lange tijd niet meer voldoet aan de richt lijnen van het Hoogheemraad schap van Rijnland. De norm van het waterschap is dat de ka de 60 centimeter boven de ge middelde waterstand moet uit komen. In de huidige situatie bedraagt deze hoogte slechts 15 tot 30 centimeter. Na een algemene informatie bijeenkomst begint de afdeling Met de huidige hoogte voldoet de Zuidbuurtsekade in Zoeterwoude niet aan de eisen van het waterschap. foto wim dijkman gemeentewerken volgende week individueel overleg met de betrokken omwonenden. „De bewoners zijn nogal geschrok ken van de verbreding van het talud. Op de tekening ziet dit er vrij omvangrijk uit, maar in de praktijk valt het mee. Boven dien gaan we de komende tijd per boerderij of huis bekijken hoe de situatie er na de renova tie uit zal zien", aldus Geerling. Olympiërs in zeilmarathon WARMOND JUDrm BILSEN medewerker Een aantal zeilers van de Neder landse Olympische ploeg neemt op 12 september deel aan een zeilmarathon over 50 kilometer, uitgezet over de Kagerplassen, de Westeinderplas en het Braas- semermeer. De wedstrijd wordt m in drie klassen gevaren en bevat een aantal verrassende elemen ten. De gebroeders Potma, die in Barcelona de achttiende plaats behaalden in de FD-klasse, en de broers Kouwenhoven, 16e in de 470 klasse tijdens de Spelen, moeten de race een olympisch tintje geven. De deelname van Ron van Teylingen, de tornado zeiler die op een haar na het olympisch zilver aan zijn neus voorbij zag gaan, en de olym piërs Serge Cats en Jeroen Pels garandeert eveneens een hoog wedstrijdniveau. „Het wedstrijdparcours neemt voor snelle boten onge veer 7 uur in beslag", verwacht één van de organisatoren, H. Zwart. Het traject bevat onge veer elf bruggen, waaronder een aantal vaste zodat de deelne mers getest worden op hun snelheid en behendigheid. Er wordt in drie klassen geva ren: de 16-kwadraat, de Valk en een open klasse. De bemanning van de boot mag uit maximaal drie personen bestaan. Om de Olympische zeilers geen materi aalvoordeel te geven, verschij nen zij niet in hun eigen boten aan de start. Het startsein voor de race wordt om 8.00 uur gegeven op de Dieper Poel (Kagerplassen). Tegen 15.00 uur worden de eer ste boten op de finish op de Eij- merspoel verwacht. Tot nu toe heeft de organisatie zo n veertig boten ingeschreven. Zeilliefheb- bers die zich nog willen opge ven, kunnen dit nog tot 11 sep tember doen via telefoonnum mer 015-138774. Thema-avond van D66 Oegstgeest OEGSTGEEST» Het bestuur van de afdeling D66-Oegstgeest organiseert op 10 september een Politiek Café in 'La France' aan de Rhijngeesterstraatweg 43 in Oegstgeest. De aanleiding voor deze avond is een actie week die van 7 tot 14 sep tember wordt gehouden en als doel heeft meer bekend heid te geven aan de politie ke ideeën van D66. Het the ma van de avond is: Regio vorming, kansen en bedrel- S'ngen van Oegstgeest.Na af- op van de discussie in er tijdens een borrel gelegen heid nader kennis te maken met de partij. Warmond discussieert over recreatie warmond Progressief Warmond houdt op 14 september een bijeenkomst over het onderwerp: Warmond recreatiegemeente voor de regio? Woordvoerder Leeuwenberg van de Stichting Pro motie Recreatie en Toerisme opent de discussie met een uiteen zetting van zijn visie op de toekomstige rol van Warmond als re creatiegemeente. Aansluitend is er tijdens de pauze voor het pu bliek de mogelijkheid om schriftelijk vragen in te dienen. Om op alle vragen een bevredigend antwoord te krijgen is een aantal deskundigen uitgenodigd. Progressief Warmond maakt op deze avond ook de resultaten bekend van de op 29 augustus door haar gehouden enquête. De thema-avond wordt gehouden in basisschool de Waaier en begint om 20.00 uur. Buitenbaden: 'redelijkgoede zomer' De 'zwem-malaise' die buiten bad Poelmeer in Oegstgeest fa taal is geworden, heeft het afge lopen seizoen geen vat gehad op de andere buitenbaden in de regio. De meeste zwembaden hadden een redelijk goede zo mer. Dat ging met name op voor De Does in Leiderdorp en het Sterrenbad in Wassenaar, die de bezoekers op één kaartje gebruik lieten maken van zowel de binnen- als de buitenaccom modatie. „We hebben echt een prima seizoen gedraaid", vertelt een medewerkster van sportcom plex De Does in Leiderdorp. „De prognoses zijn overschre den. In juli en augustus, toen we van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds open waren, kwamen er gemiddeld 700 be zoekers per dag. De mensen kunnen bij ons van het binnen- èn het buitenbad gebruik ma ken en daarom zijn wij niet zo afhankelijk van mooi weer. Maar zelfs als het mooi weer is, gaan veel mensen toch liever binnen zwemmen. Want daar is het water 31 graden, terwijl de temperatuur van het buitenwa ter zo'n 20 graden is. En als het slecht weer is, draaien wij extra goed. Zoeterwoude heeft alleen een buitenbad en die bezoekers komen op slechte dagen naar Gemeente-ambtenaar J. Har- land van Zoeterwoude bevestigt die tendens. „Zwembad Haas broek heeft de laatste weken erg weinig bezoekers gehad door het slechte weer. Over het hele seizoen vallen de resultaten dan ook een beetje tegen. Vorig jaar bezochten 23.000 zwemliefheb- bers het buitenbad, ondanks het regenachtige weer in het voorseizoen. Dit jaar kwamen er 22.000. Als het de afgelopen we ken mooi weer was gebleven, hadden we zo 8000 bezoekers meer gehad." De tegenvallende resultaten hebben geen gevolgen voor het bad. „De meeste bezoekers hebben een abonnement", ver telt Harland. „Of ze nou veel of weinig komen, de inkomsten voor het bad blijven gelijk. Bo vendien is de daling van het be zoekersaantal niet echt schrik barend te noemen." Zwembad Het Wedde in Voorschoten ondervond duide lijk concurrentie van het recrea tiegebied Vlietland, dat door de aanleg van de Vlietbrug makke lijker bereikbaar is geworden. Het bad ontving het afgelopen seizoen minder zwemmers dan in het seizoen van '91, zonder dat de daling overigens drama tisch was. „Het buitenbad is re delijk bezocht," vertelt de be drijfsleider van Het Wedde. „We hebben in juli slechter gedraaid dan vorig jaar, maar in augustus trok dat weer een beetje aan. Toch kan dit een vertekend beeld zijn: we hebben maar een heel klein buitenbad. De men sen die hier komen zwemmen, komen dan ook niet speciaal voor dat buitenbadje, maar voor het binnenbad. Op één kaartje kunnen ze van beide baden ge bruik maken." De combinatie van binnen- en buitenbad blijkt een tover formule. Het Sterrenbad in Wassenaar had een heel goed seizoen. „In de zomer zijn de binnen- en buitenbaden ge combineerd open", vertelt een medewerkster. „Daarmee trek ken we mensen uit de hele om trek. De ouders zitten buiten lekker in het zonnetje, terwijl de kinderen zich vermaken in het overdekte recreatiebad." Met het 'combinatié-zwemmen' kan Het Sterrenbad zelfs de concur rentie van het Tikibad in Duin- rell aan. „Gasten van Duinrell komen vaak hier zwemmen. Het Tikibad is geen wedstrijd- bad, dus daar kunnen geen baantjes worden getrokken." Het buitenbad van zwembad Poelmeer in Oegstgeest heeft in zijn laatste seizoen 53.000 be zoekers getrokken. Dat is een gemiddelde van zo'n 530 per dag. „De belangstelling voor het buitenbad was dit jaar een stuk beter dan vorig jaar", aldus de assistent-bedrijfsleidster. Maar dat ligt vooral aan het mooie weer." Poelmeer bood zijn be zoekers niet de mogelijkheid om gecombineerd gebruik te maken van binnen- en buiten faciliteiten. Het binnenbad ging de hele zomervakantie dicht. Toch denkt de assistent-be drijfsleidster niet dat een ge combineerde openstelling slui ting van het buitenbad had kunnen voorkomen: „Voor Poelmeer zou dat geen alterna tief zijn geweest. In de zomer is er bijna geen vraag naar ons binnenbad." wassenaar dick van der plas Binnen enkele jaren spijkert Wassenaar het bordje 'vol' aan de gemeentegrenzen. Momen teel wordt nog gewerkt aan een plan voor in totaal 100 wonin gen in en om het Weteringpark, maar dat is dan ook het laatste grootschalige plan dat binnen de gemeentegrenzen kan wor den uitgevoerd. „Het klinkt gek: Wassenaar vol", zegt burge meester Ph. Schoute, „maar in onze bossen, duinen en natuur- weilanden kunnen we niet bou wen. Dan resteren alleen nog wat snippers binnen de dorps kern." Het dorp is voor de huisves ting van de eigen woningzoe kenden daardoor mede afhan kelijk van grote projecten die door de Haagse regio in geza menlijkheid worden opgepakt. Met de buren 'in het zuiden' zijn volgens het college van B en W goede afspraken gemaakt over het handhaven van de groene buffer rondom de ge meente. De druk die nu vanuit het 'noorden' (van de kant van Leiden) op Wassenaar wordt uitgeoefend voor het opofferen van polderland, bevalt het be stuur van het villadorp echter allerminst. „De druk uit het noorden is nog wat vaag, maar wij hebben direct bij het begin van de dis cussie in de Leidse regio het standpunt van Wassenaar dui delijk naar voren gebracht." Ook het idee om tezijnertijd op vliegveld Valkenburg te gaan bouwen, noemt het college on aanvaardbaar. „Dit gebied vormt immers ook onderdeel van de buffer tussen het Haagse en het Leidse stedelijke gebied." In Wassenaar zelf worden be gin volgend jaar 35 premie huurwoningen aan de Van Cra- nenburchlaan en 65 sociale huurwoningen aan de Emst Ca- simirstraat opleverd. Aan het eind van 1993 komen daar nog eens 64 woningen (waarvan 25 sociale koopwoningen) aan de Deijlerweg bij, evenals 11 socia le huurwoningen aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat. Het laatste uitbreidingsplan in en om het Weteringpark omvat be halve zo'n 100 woningen ook nog een bos en een kinderboer derij. Vrijwillige brandweercommandant Oegstgeest wordt 'beroeps' in Lisse „Een brand is het ergste dat je kan overkomen." De vertrek kende brandweercommandant van'Oegstgeest, ir. M. Noorder- vliet (51), zegt het met een pein zende trek op zijn gezicht. Brandweerlieden worden door gaans met de meest gruwelijke beelden geconfronteerd. Noor- dervliet heeft in de vijf jaar dat hij bij het korps was weliswaar geen echt spectaculaire bran den meegemaakt in Oegstgeest, maar ook bij hem zijn er ge beurtenissen die op het netvlies gebrand blijven. „Maar dat zijn zaken waar je gewoon verder niet over praat." Ondanks het grimmige aspect van het bluswerk heeft Noor- dervliet nu voor het full-time brandweerschap gekozen. Hij was de afgelopen jaren zowel hoofd van de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeen te Oegstgeest als hoofd van de vrijwillige brandweer. Vanaf volgende maand kan hij zich beroepscommandant van de Lissese brandweer noemen. La coniek doet hij de overstap af met de woorden: „Ik word er natuurlijk beter van." Noordervliet: „Hier moest ik het werk bij de brandweer com bineren met een 38-urige werk week bij de gemeente. Het ge volg was dat werkweken van zestig uur normaal waren en die van zeventig uur eerder regel dan uitzondering. Ik vind het zo langzamerhand een nauwelijks te combineren functie." En als of hij die woorden kracht wil bijzetten legt Noordervliet in tussen gedachteloos zijn pieper op tafel. Later zal hij zeggen dat hij nooit ergens rustig zit. „Er kan elk moment wat gebeuren. Daar moet je klaar voor zijn, qua mankracht en qua mate rieel." Op de vraag of Oegstgeest zo zachtjesaan niet rijp is voor een beroepsbrandweer, geeft hij lie ver geen antwoord. „In het alge meen denk ik dat zo'n gemeen te, met een 20.000 inwoners, toch in elk geval een beroeps commandant moet aanstellen. M. Noordetvliet over de combinatie van brandweercommandant en hoofd bouw- en oningtoezicht „Een nauwelijks te combineren functie." foto jan holvast Vergelijkbare plaatsen als Voor schoten en Leiderdorp hebben er al één, Katwijk en Noordwijk ook. Het vak, maar ook het soort branden dat je tegenkomt, is de laatste jaren veel te ingewikkeld geworden. De verantwoording als commandant is gigantisch groot. Toegegeven, we zitten hier in een woongemeente en dat kun je niet vergelijken met een dichtbevolkte Leidse bin nenstad. Maar als er wat ge beurt, ipoet je binnen een be paalde tijd ergens zijn. Niet al leen in Oegstgeest. Je wordt ge acht bijstand te verlenen aan omliggende gemeenten. Heb ben we vorig jaar bijvoorbeeld gedaan bij die grote brand bij Parlevliet en Van der Plas in Katwijk. En je wordt ook voor allerlei andere dingen ingescha keld. Dit jaar zijn we al 80 keer uitgerukt. Niet zo zeer voor de zo vaak aangehaalde kat in de boom, die komt er meestal zelf wel uit. Maar wel bij menig brandalarm dat achteraf vals blijkt. Met de toenemende be veiliging, zoals rookmelders, neemt de kans op storingen toe." Terug naar zijn eigenlijke werk bij de gemeente. Noorder vliet heeft er nu 23 jaar bij bouw- en woningtoezicht op zitten. „Ik heb duizenden inwo ners aan me voorbij zien trek ken. Van wie de meesten kwa men voor een nieuwbouwhuis, dan wel een verbouwing. In al die jaren is Oegstgeest natuur lijk ook stormachtig gegroeid." Hij pakt er een papiertje bij. „Toen ik kwam, stonden hier 4600 woningen. Nu zijn dat er 7358." Het merendeel van die groei kan aan Haaswijk worden toe geschreven. Vanuit zijn vakge bied is Noordervliet redelijk lo vend over het uiteindelijke ge zicht van de inmiddels voltooi de nieuwbouwwijk. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik er tien jaar geleden met enige reserve naar Reek. Maar nu zie ie dat er veel is veranderd. In de beginjaren werd er voornamelijk heel be houdend en zo goedkoop mo gelijk gebouwd. Later zag je, met de opleving van de economie, dat de bewo ners zich qua architectuur meer vrijheden konden permitteren. De tijd dat er recht-toe-recht aan en zo sober mogelijk werd gebouwd, is gelukkig voorbij."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17