M mê v»r Alen is weinig subtiele visserij Vrije tijd Eigen bestek w Jong geleerd Draaibaar Glaasje Grande Contentitore VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 NIEUWE CD'S POP/POPULAIR 'Unplugged' Eric Clapton WEA. Wat blijft er over van een gitaar prins als de stoppen doorslaan en hij zijn instrument nergens kan inpluggen? Van Eric Clap ton heel, heel veel. Zelfs de in getogen versie van 'Layla', van origine een nummer dat bol staat van de elektriciteit, blijft kaarsrecht overeind op deze 14 nummers tellende cd. Unplugged', 14 nummers en dik een uur lang, is opgenomen tijdens een akoestisch concert voor een klein publiek van Clapton en enige leden van zijn band. De organisatie was in handen van MTV, het in clips grossierende tv-station. Paul Mc Cartney beet enkele ja ren geleden op niet onverdien stelijke wijze het spits af van de Unplugged-serie. Clapton is de eerste uitgesproken gitarist die aan bod komt. Nog niet eerder heeft hij een volledig akoestisch album gemaakt. Zo beschouwd was 'Unplugged' een niet ge heel risicoloos project. Zeker aan het begin van de cd is dan ook te merken dat hij behoorlijk zenuwachtig is. 'Unplugged' beleeft het absolu te hoogtepunt tijdens 'Old love'. Clapton en zijn gitaarmaatje Andy Fairweather slaan hier hard in op de snaren, om ze en kele ogenblikken later te strelen, ze vervolgens flink op te rekken en ten slotte bijkans stuk te kneden. Het hele scala aan ge voelens bij een ontmoeting met een oude geliefde, van wie je je nooit echt los hebt kunnen ma ken, wordt hier weergaloos in klanken omgezet. Zonder hét hulpmiddel van een gitaarprins: elektriciteit. 'Songs for a dying planet'Joe Walsh Sony. Het grappigste album van dit jaar komt van Joe Walsh. Het hangt van de quasi-serieuze smartlappen, persiflages op elektronische muziek en satiri sche beschouwingen over de Amerikaanse samenleving ('Vo te for me') aan elkaar. Ondanks de enorme diversiteit draait 'Songs for a dying planet' niet op een onsamenhangend alle gaartje uit. Aan het einde van de cd haalt Walsh vrij onverwacht zijn tong uit zijn wang. Op het gedragen 'Decades' krijgen we geschiede nisles van hem. Wat hebben we er een zooitje van gemaakt en wat hebben we eigenlijk bitter weinig van al die zinloze oorlo gen geleerd, is zo'n beetje de strekking. Inderdaad een cliché met hoofdletter 'C' maar dat is dan ook direct het enige be zwaar. Heerlijk ongenuanceerd en provocerend is de stelling in de afsluitende titelsong dat ie dereen die ontkent dat deze planeet naar de bliksem gaat, een stropdas draagt. Aan Walsh stem te horen, is dit overigens de enige tekstregel die hij voor de volle honderd procent meent. JAZZ "In New York" Steve Grossman Dreyfus/lndisc. Zut Alors! is een nieuwe Neder landse groep die gelukkig moei lijk in een hokje te plaatsen is doordat naast de jonge leider Jasper Blom (tenorsax) een ve teraan van het geïmproviseerde muziek-circuit, Michael Moore op altsax en klarinetten, mee doet, terwijl drummer Jo Krause toch bekend staat als iemand die vooral in het bop-genre ak- tief is. Een qua kleur dominante stem in het geheel heeft de hel dere trompet van Angelo Ver- ploegen die vooral van de Hou- dini bekend is. Met bassist Tony Overwater als spil staat aan de meeste stukken, op één na alle originals van Blom, Moore en Overwater, een strakke ritmiek ten grondslag. Ondanks duide lijke verwijzingen naar de tradi tie zitten in de composities van Blom en Moore genoeg onge bruikelijke wendingen om er meerdere malen naar te luiste ren. Het meest opvallende stuk is Bloms "Loud and Clear", waar in gast Jaap Blonk een ritmische woordenwaterval tegenover puntige tutti's van de blazers voordraagt. Een zwak puntje vind ik de wat vlakke klank in de arrangementen, mogelijk mede het gevolg van de niet erg dynamische opname. KV KLASSIEK Virtuoso! A Treasure of Favourite Violin EncoresJaime Laredo (viool), Margo Garrett (piano) Dorian. Bij kenners staat Dorian bekend als een klein label dat de uiter ste zorg besteed aan opname techniek en daarmee opmerke lijke resultaten weet te bereiken. Zo ook hier, in ruim twintig po pulaire stukjes voor viool en piano zoals die vroeger op zon dagmiddag in menige met pluche beklede uitspanning te horen waren. Zonder dat het geluid nadrukkelijk wordt, staan viool en piano met een opval lende natuurlijkheid en precies de juiste spreiding in de huiska- Knap is ook het vioolspel van Laredo, die al deze bekende melodieën (Méditation, Berceu se, Schön Rosmarin, Uebesleid, Liebesfreud, enz.) technisch perfect uitvoert en de juiste, iet wat nostalgische sfeer en een bijbehorende 'losse toon' mee- Grossmans carrière maakte een bliksemstart toen hij in 1969 als achttienjarige bij Miles Davis kon gaan spelen. Daarna speel de hij bij onder anderen Chick Corea en Elvin Jones, maar tot voor enkele jaren liet hij betrek kelijk weinig van zich horen als leider van een groep. De tenor en sopraansaxofonist is vooral beinvloed door Coltrane. Hij is begiftigd met een grote virtuosi teit en is niet bang om veel no ten te spelen. Na "Do It" is dit zijn tweede cd voor het jonge Franse label Dreyfus. Voor deze live in Sweet Basil opgenomen produktie had hij de beschikking over een all- star kwintet met McCoy Tyner, A very Sharp en Art Taylor. Hij koos voor een programma met voornamelijke bekende stan dards als "Speak Low", Coltra- ne's "Impresssions" en "Over the Rain-bow". Allemaal lange stukken, waarin de saxofonist en Tyner ruimschoots de gele- DINGEN genheid krijgen om aan hun be wezen harmonisch inzicht me lodische originaliteit toe te voe gen. Fraai modem mainstream- werk dat pas in het tweede stuk echt goed opgang komt. KV "Pie Dough" Zut Alors! JB/ Te, koop bij Zut Alors!, Zeedijk 50d, 1021 BA Amsterdam. Aan Fidelio kun je gehecht raken. Elke dag weer gebrui ken en echt missen als ze het een keertje vergeten. Fidelio is de nieuwste bestek-set: tafelmes, -vork, -lepel en koffie lepel van Christofle. Een fraai cadeau waarmee de gever eer in legt. De prijs 199,-. Meer informatie: tel. 09 32 23 76 60 38. m m m m e m "r mmmm m ammm m n'.v m B B B Urn a "m r»\ m L.VV..V Zx) op het oog niets bijzonders deze haardroger Control 2000 high-liner van Braun. Het nieuwtje zit h'm in het 270 graden draaibare handvat, waardoor je het haar echt op alle plaatsen kunt bereiken. In het handvat zit ook het bedieningspaneel voor de overige functies; zodat blaassnelheid en temperatuur met duim en wijsvinger geregeld kunnen worden. Er zijn drie uitvoeringen en de goedkoopste hiervan kost 99,-. voor de meest complete (met diffusor) moet 139 worden neergeteld. Meer informatie: tel. 0 70 - 3 98 05 44. Altijd je glaasje bij de hand, als je een van de twee meest linkse karafjes koopt uit de collectie van Inspiration. Het kleinste karaf- je kost 35, de grote 49,95 en voor de ka raf met bol moet 89,50 worden betaald. Meer informatie: tel. 0 17 18-2 33 34. Als papa een rasechte doe-het-zelver is, zal zoon- of dochterlief die activiteiten vol belangstelling volgen en als het even kan imiteren. Om te voorkomen dat ze met 'volwassen' gereedschap gaan sjou wen brengt Fisher Price deze werkbank voor kinderen van 3 - 7 jaar 179). Met het bijgeleverde gereedschap wordt doe-het-zelven echt kinderspel. Meer informatie: 09 32 11 62 19 35. Niet alleen een schaal, maar door de zijvleugels veel meer een siervoorwerp is dit werkstuk van de Italiaanse ontwerper Giampiero Maria Bodino. De contentitore is te vinden in de Selection-collectie van Swarovski en kost 1595,-. Meer informatie: tel. 0 22 30 - 6 05 00. REDACTIE HENRIETTEV DOE-HET-ZELF Halogeen om zelf te monteren Halogeenlampen hebben in de afgelopen jaren sluipenderwijs de gewone gloeilamp voor een groot deel verdrongen. Ook in het wooninterieur worden die briljant wit-stra- lende lampjes meer en meer toegepast, niet zozeer als hoofdverlichting, maar vooral als sfeermakers. Bijvoorbeeld om een donker hoekje in een vertrek met een gericht licht bundeltje te beschijnen, of om een wand decoratie of ander siervoorwerp in het zon netje te zetten. De lampjes zijn teven afge zien van de thans ook in 220-volt-uitvoe- ring verkrijgbare halogeenlampen met 'nor male' fitting) heel klein van formaat. Ze zijn vervaardigd van kwartsmateriaal en gevuld met gasvormig halogeen, en hun levens duur is aanzienlijk: voor zo'n 2000 brandu- ren gaan ze niet opzij. Daarbij is het ener gieverbruik van de op 12 volt werkende ha- logeentjes heel laag. De aansluiting van deze laagspan- ningslampjes maakt het gebruik van een transformator nodig. De installatie eist dan ook wat meer aandacht dan het indraaien van een gewone gloeilamp. Een transfor mator produceert warmte en dat zou in be paalde situaties problemen kunnen veroor zaken. Om deze nieuwe ontwikkeling op het gebied van verlichting ook voor de doe- het-zelver toegankelijk te maken heeft Easy Nederland een ambitieus assortiment halo- geenprodukten in het leven geroepen. Easy heeft dit project uiterst serieus aange pakt, zoals dit bedrijf dat ook al sinds een aantal jaren met het consumentgerichte programma van andere elektra-voorzienin- gen doet. Het verschaft een duidelijke handleiding voor de montage, de bereke ning van het totale vermogen wanneer er een reeks halogeenlampjes wordt geïnstal leerd, aanduiding van de benodigde snoer- types. Kortom: een in begrijpelijke taal ge stelde elektrotechnische 'cursus' voor de doe-het-zelver. Aan de hand van die in structies kun je vooraf ook becijferen wat het gaat kosten. Halogeenlampen in het as sortiment van Easy zijn in diverse vermo gens (Watt) verkrijgbaar. Dus vanaf een be scheiden spotje tot een grote hoeveelheid verlichting, zoals voor de keuken. Ie kunt ze ook 'dimmen', om de hoeveelheid licht naar wens te regelen. Er zijn spanningrails bij verkrijgbaar om een reeks spotjes in te klikken, evenals in- en opbouwspots voor wand of plafond. Alle proaukten worden in overzichtelijke opstelling in een groot aantal winkels ge presenteerd, inclusief de montagevoor schriften. Een heel praktische tip betreft iets waaraan waarschijnlijk tot dusver nooit ie mand heeft gedacht: je moet een halogeen- lampje niet met blote vingers beetpakken, maar met plastic werk(keuken)handschoe- nen. Het huidvet kan de levensduur van zo'n lampje verkorten of tot voortijdig door branden leiden! Heb je er per abuis toch met je blote vingers aangezeten, dan met een in alcohol gedrenkte tissue reinigen. (Het halogeenprogramma wordt gebracht onder de naam Easy-Llte, informatie naar verkoopadressen: Easy Nederland, Alme- re, 036-5327675) Professionele machine voor harde vloer te huur De dhz-er kan nu ook zijn harde vloer (par ket, planken, plavuizen, marmer of harde kunststof) elke gewenste behandeling geven met gehuurde apparatuur. Het gaat hierbij om professionele, dure machines die je je niet voor een incidentele klus kunt aan schaffen. Het systeem is onder de namen Woodboyen Stoneboy, respectievelijk voor houten en steenachtige vloeren, geïntrodu ceerd. Grof- en fijnschuren van houten vloeren, 'sealen' en aflakken, voor elke be werkingsfase is er gereedschap te huur, evenals de materialen om verf of vernis, ce- mentsluiers, lijmresten. enz. te verwijderen. Er is een duidelijke handleiding bij en ook de verhuurder kan adviseren. Meer infor matie: Overmat, Waspik. 0 41 68-23 07. VISSPORT Adagio Mischa Maisky (cello), Orchestre de Paris o.l.v. Semyon Bychkov DG Een leuke tegenhanger daarvan, ditmaal met orkestbegeleiding, is deze door Mischa Maisky vol gespeelde 'cd van de maand' met bekende solowerken voor cello. Na de geboorte van zijn dochtertje maakte Maisky een dergelijke cd onder de titel 'Mé ditation', de geboorte van een zoon werd aanleiding tot 'Ada gio', en hoewel Maisky aankon digde dat er niets meer in deze lijn volgt, zou dat artistiek geen ramp zijn. Zijn warme, soepele toon blijft ook in 'kleine' repertoire een waar genoegen, en zo 'klein' is het toch ook weer niet met drie werken van ruim tien minuten: Respighi's Adagio con variazio- ni, Bruch's Kol Nidrei en Strauss' Romanze. De overige componisten zijn SaintSaëns, Fauré, Glazoenov, Tsjaikovski en Haydn. PK Er is in ons land vrijwel geen viswater te bedenken waarin ze niet voorkomen. Zelfs in smalle, onooglijke polderslootjes of in sterk vervuilde stadswateren waarin het zuurstofgehalte angstig dicht tot het nulpunt is gedaald, weten ze niet van wij ken. Ze kronkelen er door mod derige bodems op zoek naar voedsel. Ik heb het over de aal, of pa ling als u dat wilt. Wat vorm be treft een buitenbeentje onder de inheemse vissoorten en waar het de voortplanting betreft al helemaal. Anderzijds ook een vissoort die als het op culinaire bekoorlijkheden aankomt, hoog scoort. Gebakken, gestoofd en vooral gerookt hooggeprezen. Maar daarover wil ik het in deze visrubriek niet hebben. Ik bekijk de aal liever als interes sante sportvis, die zich vooral tegen het vallen van de avond, in de warmste perioden van het jaar soms van zijn plezierigste kant laat zien. Zeker als het bui ten een beetje bedompt en klef- ferig is en er een onweersbui dreigt is de paling doorgaans op zijn hongerigst. De beroepsvissers zeggen dan dat de aal 'loopt' en het resul taat vinden ze de volgende och tend terug in hun fuiken en aal kistjes. Dat laatste zijn beroeps- attributen en echte sportvissers houden zich daar verre van. Het gaat immers in de eerste plaats om het vangen en niet om de buit. Aal vangen kan op een hele boel manieren. De allersimpel ste is wel met een paternoster voorzien van twee of drie lang- stelige haken waarop we een worm hebben geregen. Gezien de aard van het beestje heeft het geen zin om allerlei ragfijne montages te bedenken. Het lood dat we gebruiken dient slechts één doel: te fungeren als werpgewicht. En dus maakt het niet uit of we nu een langwerpig schuiflood, een peervormig pa- ternosterlood of een zogenaam de arlesy bomb op de lijn zet ten. Raffinement is niet nodig want als de aal trek heeft pakt hij het aangeboden aas vrijwel altijd op een onverschrokken manier. Dan laat hij zich echt de lust tot consumeren niet ontnemen omdat het aas wat moeilijk te verplaatsen is door de verbondenheid met een flink stuk lood. Eerder nog toont hij zich onverzettelijker in zijn po gingen het aas de baas te wor den. Op deze manier vissend fun geert de top van de hengel als beetindicator. De ene keer zien we het topje steeds kleine schokjes vertonen, en andere keer buigt hij in één keer fors door omdat de aal zich snel door het water verplaatst. Aal is de enige vissoort waarbij we de vangst niet hoeven te drillen. Hier is het zaak te voorkomen dat de aal zich met zijn lenige lijf om een of ander onderwate robstakel kronkelt want dan zijn we in de meeste gevallen redde loos verloren. Meestal draait het uit op lijnbreuk of slaagt de pa ling er door alle mogelijke en onmogelijke geachte bewegin gen in los van de haak te ko men. Slechts een enkele keer slagen we erin door voortdu rend op het achtereind van de hengel te kloppen de aal ertoe de verleiden een stukje verder op te zwemmen. Dan is het ogenblik aangebroken waarop we met een Hink haal aan de hengel of een paar rappe slin gers aan de werpmolcn de aal uit de buurt van de bodem te halen. Alleen dan is er een rede lijke kans om een aal op de kant te krijgen. Wormen zijn het meest ge bruikte aas voor de aal, maar de kronkelaar valt evengoed voor een dotje wriemelende maden of een stukje geurige kaas. En de grootste exemplaren worden nogal eens gevangen aan een stukje vis of een klein dood voorntje. Er zijn zelfs hengelaars die op hun visstek wat geplette en klein gesneden stukjes vis depo neren om de aal dichterbij te lokken. Ervaren peurders kun nen verhalen over de grote hoe veelheden aal die zich soms op bepaalde plekken hebben ver zameld. Het is geen uitzonde ring dat op een en dezelfde plek in een paar nachtelijke uren en kele tientallen alen worden ge vangen. Als we de aal iets subtieler willen benaderen kunnen we ook volstaan met een enkele haak. We vissen dan zonder lood, dus gewoon op gevoel met het handje of gebruiken een en kel loodje in combinatie met een dobbertje of een paar drij- vertjes. Dat kunnen vrij kleine wit geverfde kurken balletjes zijn die in de schemering nog goed te volgen zijn. Vaak nog beter dan een gewone pen. Knapen van palingen als dit polsdikke exemplaar zijn geen alledaagse vangst Toch komen alen van meer dan een meter voor in vele wateren. Aftoitfforo

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9