House is uit, acid jazz 'in' AVR wil ook een sloopstraat voor bruingoed Data-archief opent deuren in Leiden Het Gesprek van de Dag BOUWPLANNEN? Herfstbuien Aantal gastgezinnen voor Bosniërs groeit gestaag RPD: Meer woningen bij grote migratie VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 17 DE BEZORGER Nieuwe stroming in muziek 'Rond een uur of drie krijg ik de kriebels Niets irriteert meer dan een abonnement op een krant te hebben om ver volgens de krant een keer niet in de brievenbus aan te treffen. De krantenbe zorger is onmisbaar, be langrijker nog dan jour nalisten die bij de krant werken. Maar de belang stelling voor het vak van bezorger neemt af. Dat is onder meer een gevolg van het slechte imago. Vandaar dat de krant een actie houdt om het bla zoen van bezorgers op te poetsen in de verwachting dat daarmee meer men sen voor dat werk zullen kiezen. Het motto: 'Zon der nieuwe helden is de krant nergens'. Vrijdag 11 september is er een landelijke bezorgers dag. Journalisten, kan toor- en grafisch perso neel lopen dan een keer mee met krantenbezor gers om eens te proeven welke ontberingen zij zich moeten getroosten. In de ze rubriek vertellen bezor gers van deze krant alvast wat zij zo leuk - of juist niet - aan het werk vin den. MARCO VAN DER HOORN (19) UIT SASSENHEIM Een ding weet hij zeker: hij gaat z'n wijlde verschrikkelijk mis sen. Na bijna vijf jaar trouwe dienst en slechts twee bezorg klachten, bezorgt Marco van der Hoom morgen voor de laatste keer deze laant in de Sassen- heimse wijk Koningspark. „Je kunt het vergelijken met een wekker. Rond een uur of drie krijg ik die kriebels, dan moet ik de kranten ophalen. Als ik straks in dienst zit, zal ik ongetwijfeld eraan denken dat iemand an ders op dat moment mijn wijk loopt." Het bezorgen van de 75 kran ten kost hem 45 minuten. „Dat gaat dus redelijk snel. Zeker wanneer ik mijn walkman op heb, of nee, inmiddels is dat een discman geworden. Voor een deel betaald met de verdiensten van het krantenlopen. Daar naast heb ik van dat geld appa ratuur gekocht voor het mixen van muziek. Daar ben ik name lijk helemaal gek van." Wat Van der Hoom zeker gaat missen zijn de contacten met de klanten en met natuurlijk meneer Vink, bij wie hij in de Hoofdstraat altijd zijn kranten ophaalt. „Na bijna vijf jaar gaan de mensen je goed kennen. Als ze je zien is het van: daar heb je het Leidsch Dagblad. Het klinkt misschien overdreven, maar ik ben in die wijk kind aan huis. Mensen achter het raam zwaai en allemaal naar mij", zegt Van der Hoom die onlangs zijn op leiding electro-techniek aan de KMBO met succes afrondde. Rond de afgelopen jaarwisse ling haalde hij ongeveer 300 gulden op. „Er was een heel aardige kerel bij, die gaf in plaats van geld een onbespeel- de cassete. Heel origineel. Die zag mij natuurlijk altijd met een walkman op voorbij schuiven. Ik heb vaak een bandje op met mijn lievelingsmuzikant Jean- Michel Jarre, daar ben ik hele maal wezenloos van, dat loopt heerlijk. Ook heb ik wel eens een bandje met mijn eigen mixen op, kan ik meteen luiste ren wat er goed en wat er slecht Ook voor Marco is slecht weer een van de minpunten van het krantenbezorgen. „Een lekke band is natuurlijk een kleine ramp, maar de regenbuien van de laatste dagen zijn ook geen pretje". En met een vies gezicht: „Of neem nu die sneeuw van af gelopen winter of die februari stormen. Als je dan een krant niet goed beetpakte, waaide die direct alle Kanten op. Op dat moment baal je, maar dan denk ik meteen aan alle apparatuur die ik thuis heb staan. Dan ga je toch weer verder." Ze zijn gekleed in pakken uit de jaren twintig, zwart met een krijtstreepje. Strakke witte over hemden, zwart-witte schoenen met gladde zolen. Slobbersok ken. Met z'n tienen staan ze in een kring en om de beurt geven ze een kleine act. De muziek waar ze op dansen heet acid jazz, of beter: jazzdance. Een nieuwe stroming in de muziek, in Amsterdam dé trend. De mu zieksoort verdringt ook in Lei den langzaam maar zeker de harde housemuziek. De dansers in hun opvallende kleding zijn in de Leidse regio echter nog nauwelijks gesignaleerd. Acid jazz is eigenlijk een rare naam voor de muziek, vindt Frans van der Heijde uit Voor schoten, die bij de Free Record Shop in Leiden werkt. Die naam is afgeleid van acid house. Acid jazz lijkt daar echter totaal niet op. „Het is heel swingend, OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cerlificiit. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. BI E03 TbVbU Fabriek en showroom: De Lasso 60. Roetofarendsvwn, tel 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceunincK 0 apart. Je hoort veel saxofoons en andere blaasinstrumenten, vandaar acid jazz. 't Is heel nieuw, jazzrockachtig", aldus Van der Heijde. Eigenlijk valt de nieuwe muzieksoort in twee de len uiteen. Er zijn echt experi mentele nummers, die vrijwel geheel instrumentaal zijn. En er is de wat toegankelijkere mu ziek, melodieuze vocale platen, die ook al de hitparades zijn binnengedrongen De tweede soort wordt vrij veel gedraaid in discotheek Ho tel de Ville aan de Leidse Bree- straat, vertelt eigenaar Roel van Akkeren. Tussen de andere mu ziek door, maar ook wel exclu sief, bijvoorbeeld op donder dagavond. „Heel erg lekkere muziek", vindt Van Akkeren zelf. Hij heeft ook wel het idee dat de nieuwe muzieksoort aan slaat. Maar de platen moeten niet te experimenteel zijn. „Die onbekende nummers slaan niet zo aan. Die zijn weer te moei lijk. Dan hebben die muzikan ten weer te veel zitten freaken." Hij hoort zelf liever acid jazz of jazzdance dan de harde hou semuziek. De 'scheur- en piep- platen' zijn trouwens nauwelijks meer te horen in Hotel de Ville. House is uit, beweert hij. On danks dat het nummer 'Poing' deze zomer hoog scoorde. .Af schuwelijk", vindt Van Akkeren. „Maar ja, wie kopen zulke pla ten? Dat zijn de 13- en 14-jari- gen, die vinden zoiets prach tig-" Extravagante types die er een hele show van maken als ze dansen op de nieuwe muziek heeft Van Akkeren in Leiden nog niet gezien. Hij heeft er wel een verklaring voor. Opvallende types zie je niet zo gauw in Lei den, waar iedereen veel meer op elkaar let dan in de hoofd stad. Bovendien zijn het vooral de wat oudere jongeren die ge fascineerd zijn door jazzdance. „En die rennen allemaal de stad uit vanwege de vroege sluitings tijden." In een van de cd-bakken van de Free Record Shop staat een zielig wit kartonnen bordje. 'Acid jazz', is er met een rode viltstift opgeschreven. Erachter staan tien cd'tjes. „Van de een op de andere dag kwam er meer vraag naar", zegt filiaalhouder Richard Mansveld. „De muziek soort is moeilijk thuis te bren gen, het is geen pop en het valt niet onder jazz. Dus hebben we maar een apart vakje gemaakt." Volgens Mansveld zijn het vooral jongeren tussen de 20 en 30 jaar die de 'lekkere relaxte muziek' kopen. Vandaar ook dat er geen sprake is van een explosie rond acid jazz, maar dat het geleidelijk aan steeds populairder wordt. „Jonger pu bliek reageert veel explosiever op een nieuwe trend. Boven dien wordt het op de radio ab soluut niet gepushed." Desondanks voorspelt zijn collega Van der Heijde dat de nieuwe stijl echt gaat doorzet ten. „Er komt veel uit op het Talking Loud-label, dat veel acid jazz uitgeeft. Het is muziek die je thuis ook kunt draaien. Ik denk niet dat de echte jazzlief hebber het mooi vindt. Ik vind het wel mooi. Het is niet zo een tonig, er zit meer in dan in hou se. Ik zou wel naar een disco theek willen waar ze alleen deze soort muziek draaien. Jammer, dat je die bijna niet hebt." JANET VAN PUK» Bij de wisseling der seizoenen ondergaan mensen ook veran deringen. Dat verschijnsel is vooral bekend bij het vallen van de bladeren, de intrede van de herfst. Sommigen worden som ber, melancholiek. Anderen krijgen daardoor juist weer zin in lange strandwandelingen, lekker uitwaaien in een najaars storm. Wij van 'Het gesprek van de dag' willen weten welke ver andering u ondergaat wanneer de zomer op zijn einde loopt en de herfst zich aankondigt. Ook zijn wij benieuwd naar de ver anderingen die u bij mensen om u heen waarneemt. Schroom niet te schrijven naar of te bellen naar 'Het gesprek van de dag', Postbus 54, 2300 AB Leiden, tel: 071-161440. Het aantal families dat zich als gastgezin opgeeft voor de opvang van Bosnische vluchtelingen, groeit gestaag. Sinds het begin van deze week zijn er in de Leidse regio weer 17 bijgekomen. Het totaal voor dit gebied is hiermee volgens Vluchtelingenwerk in Amster dam op 98 gekomen. Koplopers zijn de gemeenten Leiden (23), Alphen aan den Rijn (21), Rijnsburg (8), Sassenheim (8), Katwijk (7), Leiderdorp (7), Noordwijk (5) en Voorschoten (5). Volgens een woordvoerster van Vluchtelingenwerk wordt binnen twee weken in Leiden een voorlichtingsavond belegd. Daar vertel len medewerkers over de achtergronden van de actie, aan welke voorwaarden gastgezinnen moeten voldoen en welke afspraken er met de ontheemden worden gemaakt. Wanneer een familie dan nog steeds als gastgezin wil fungeren, kan een formulier worden in gevuld voor een definitieve aanmelding. Zij krijgen daarna bezoek van medewerkers van Vluchtelingenwerk, die bekijken hoe de huis vesting is. Volgens de stichting is nog geen zinnig woord te zeggen over de termijn waarop de eerste Bosniërs bij de gezinnen kunnen intrekken. Daarover komt verder overleg met het ministerie van WVC. DEN HAAG ANP Als de migratie blijft toene men, kan dat ertoe leiden dat tot het jaar 2015 in de Rand stad 200.000 extra woningen moeten worden gebouwd. Dit is één van de uitkomsten van de verkenningen van de Rijksplanologische Dienst (RPD) in het gisteren ver schenen jaarboek 'Ruimtelij ke Verkenningen 1992'. De dienst gaat er van uit dat in 2050 de bevolking is toegenomen tot 20 miljoen mensen. „Het is de vraag of een dergelijke bevolkingsom vang toelaatbaar is. In 1965 werd voor het jaar 2000 met zo'n inwonertal rekening ge houden. Toen werd zo'n inwonertal rond de eeuwwisseling on aanvaardbaar geacht, mits de bevolking beter gespreid zou wordenaldus de Rijkspla nologische Dienst. De planologische dienst verkent jaarlijks een aantal ontwikkelingen dat van be lang is voor de toekomstige ruimtelijke ordening. Mr J. Kroese, hoofd van de Rijks planologische Dienst, zei bij de presentatie van het rap port: „De spanning die nu al ligt op het Groene Hart zal hierdoor alleen nog maar Kroese onderstreept dat beleidsmakers daarom keu zes zullen moeten maken zoals de vierde nota over de ruimtelijke ordening aan geeft. De nota gaat uit van concentratie van bebouwing rond de steden en behoud van het Groene Hart. Ook in Gelderland en Bra bant zou de druk om te bou wen kunnen toenemen. De Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek worden in dit rijtje niet genoemd. Wel zou de Haarlemmermeer een grotere bouwlocatie kunnen zijn. Treinverkeer 'Historici zijn erg langzaam met computers' een preventieprogramma suc ces kan hebben. Proefdraaien met een aangepaste Ameri kaanse methode wees uit dat een preventieprogramma ge richt op de leerlingen alléén, weinig zin heeft. Ook dè ouders moeten hierin worden betrok ken. De Afvalverwerking Rijnmond (AVR) wil naast een sloopstraat voor koelkasten ook een derge lijke installatie bouwen voor het zogenaamde bruingoed als tv's, radio's en computers. De nieu we recyclingsfabriek, waarnaar op dit moment een haalbaar heids- en technische studie wordt gehouden, gaat tussen de vijf en tien miljoen gulden kos ten. De AVR gaat uit van een voldoende aanbod van afge dankte apparatuur. Per jaar worden er in ons land alleen al 800.000 tv's afgedankt. De Gevulei, het samenwer kingsverband van gemeenten in deze regio voor de verwerking van afval, is bijzonder ingeno men met het idee. Oude tv's en radio's die bij het grof vuil wor den neergezet, worden nu ver nietigd, veelal door de VAM in Drente. Hergebruik van (delen van) deze apparaten bespaart afval. Beleidsmedewerker van de gemeente Leiden, J. Goudsmit, denkt dat het nog niet zo'n vaart loopt met het aanbod van computers. „Bedrijven wisselen hun computers wel in, maar tot nu toe heb ik nog nooit een computer bij het grof vuil zien staan." Verwacht moet worden dat de komende jaren, met het voor- schriiden van de techniek, steeds meer mensen van com puterwisselen. „En dan is het natuurlijk pri ma dat de oude apparaten niet allemaal op de afvalhoop te recht komen." ontregeld UTRECHT ANP Als gevolg van een blik seminslag bij Woerden is vanmorgen het treinverkeer tussen Alphen en Utrecht ernstig ontregeld geweest. Reizigers moesten 'rekening houden met vertragingen. Het treinverkeer tussen Utrecht en Gouda werd zelfs gestaakt. Tussen Gouda en Alphen aan den Rijn reden daarom bussen. In Woerden trof de bliksem de beveiligingskast, waar door geen veilige treinenloop meer mogelijk was. Niet al leen moest de treinenloop gestaakt worden, ook het au toverkeer in het centrum raakte ontwricht, want de cruciale verbinding 'oVer het spoor' moest met de hand bediend worden. Preventie roken enige dat helpt LEIDEN Leerlingen van een lagere be roepsopleiding of de mavo ro ken beduidend meer dan jonge ren die een opleiding op hoger niveau volgen. Steekt van alle leerlingen van vwo of havo slechts twee procent geregeld een sigaret op, bij de lager-op- geleide jongeren rookt bijna een kwart. Jongens op lbo of mavo lijken iets verstandiger dan mei den: van de jongens rookt 16,7 procent tegenover 31 procent bij het vrouwelijk deel van de schooljeugd. Een en ander blijkt uit een onderzoek van de Leidse psy chologe M. Chartrou. Uit haar onderzoek blijkt dat de ouders van 'lageropgeleiden' veel meer roken dan de ouders van vwo/havo-klantjes. Chartrou ontdekte ook dat het effect van stoppen- met - roken - program - ma's zeer gering is. Ze heeft daarom onderzocht in hoeverre Niet langer speuren in dikke dossiers met muf papier, maar uren turen naar een beeld scherm. Dat lijkt de toekomst van het archief-onderzoek in Nederland, dankzij de actvitei- ten van het NHDA, het Neder lands Historisch Data Archief. Deze maand opent dit nationa le instituut officieel de deuren in Leiden. Het NHDA is een centrum dat instellingen en in dividuen wegwijs maakt in het gebruik van de computer bij de bestudering van de geschiede nis. Voorlopig heeft het NHDA onderdak gevonden bij de vak groep geschiedenis van de Leid se universiteit, gevestigd aan de Doelensteeg. „Historici zijn erg langzaam met computers", vertelt de Leidse historicus H. Tjalsma die samen met vier vakgenoten al enige tijd werkt aan de oprich ting van het NHDA. „Vaak moe ten we mensen helemaal weg wijs maken, maar soms is een simpel advies over de te gebrui ken software genoeg." Het data-archief van het insti tuut is nog bescheiden, maar breidt zich snel uit. In samen werking met het Leidse ge meente-archief heeft het NHDA net een project afgerond, dat bronnen voor de lokale ge schiedschrijving via de compu ter toegankelijk moet maken. „Alle vonnissen uit de periode 1811-1838 van de 'rechtbank in eerste aanleg' (te vergelijken met de huidige arrondisse mentsrechtbank) zijn in de computer ingevoerd", vertelt Tjalsma. „Dat is interessant voor een heleboel amateur-historici die op het gemeente-archief onder zoek doen naar hun voorou ders. Vroeger moest je eindelo ze mappen en lijsten door om een naam te vinden, nu heb je iemand met een druk op de knop gevonden." Ook voor professionele histo rici kan dit gecomputeriseerde archief interessant zijn, meent de historicus. „Op de universi teit kunnen wetenschappers ge gevens uitsplitsen en analyse ren: welke leeftijd en beroep hadden veroordeelden, hoe hoog was de strafmaat, welke delicten werden voor de recht bank gebracht?, dat soort za ken." Eerder werd al onderzoek ge daan met behulp van gecom puteriseerde gegevens naar vonnissen uit de 17e en 18e eeuw. Tjalsma: „Op een gege ven moment zie je bijvoorbeeld opeens een strenge vervolging van homoseksuelen, die daarna weer langzaam wegebt. Hoe komt dat? Was er misschien een strenge dominee neergestreken die vanaf de kansel stemming maakte, of zijn er andere oorza- De Leidse historicus H. Tjalsma: „Vaak moeten we mensen helemaal wegwijs maken, maar soms is een simpel advies over de te gebruiken softwa re genoeg." foto jan holvast ken? Zo blijf je zoeken naar het waarom van de gebeurtenis sen." On line Het gecomputeriseerde archief kan door particulieren vanuit de luie stoel in de woonkamer wor den gebruikt. Een pc met een 'on line' verbinding kan contact maken met de centrale compu ter van de universiteit. Daarin heeft het NHDA een apart op- slaggebied, waar in principe ie dereen gegevens kan raadple gen. Voorlopig is dat zelfs koste loos. „Maar je weet natuurlijk nooit hoe lang dat duurt", haast Tjalsma zich te zeggen. Het NHDA bewerkt historisch materiaal zodanig dat het door een computer gelezen' kan worden. Dat wil zeggen dat er gens een plaatje van wordt ge maakt, dat vervolgens op een beeldscherm van een computer weergegeven kan worden. Voor een groot deel is dat nog toe komstmuziek. „Stel dat je in de toekomst in een archief een brief van Willem van Oranje wil lezen, dan krijg je daar een soort foto van op beeldscherm", verklaart Tjalsma. Het NHDA onderzoekt nog welke software geschikt is voor geschiedenis, maar een grote doorbraak op korte termijn ver wacht Tjalsma niet. „De banken en de giro hebben apparaten die alleen nog maar cijfers kun nen lezen, handschrift is nog veel te moeilijk. Kun je nagaan hoe lang de weg nog is naar een 16e eeuwse tekst in computer taal."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17