-2Lada om Wegzakkend Lada hoopt op Fiat en nieuw model Weg en wiel AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN LEIDEN B.V. Metamorfose Fiat 500 komt uit Polen AUTOBEDRIJF Offic. Fiat Dealer voor Leiden e.o. Ontwerpwedstrijd voor 'Holland Super' DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 9 REDACTIE PETER LOOEWIJIi GRONINGEN WILCO DEKKER Precies 1.491 stuks gingen er in de eerste zes maanden van dit jaar bij Lada de deur uit. Wéér 300 minder. Bijna het dubbele aantal wacht op een kade in de Groningse Eemshaven op kopers. Kamp. „Je kunt wel een beetje lachen om Lada, maar gezien de moeilijke omstandigheden is dat een geweldige prestatie. Want ze merken daar nu pas hoe de internationale auto markt écht werkt." Is het met de produktie wel in orde, de verkoop geeft meer problemen. Toen de Amster damse Rijtuig Maatschappij ARM, dochter van het Naarden- se handelsconcem Hagemeyer, twee jaar geleden Gremi over nam, kende het enthousiasme geen grenzen. 'Volle kracht vooruit' en 'nieuw elan' waren de toverwoorden. De werkelijk heid is anders. Met de Muur is ook de Lada-verkoop afgebrok keld. Ten tijde van de overname verkocht Lada in ons land een kleine 8.000 auto's per jaar. Nu mag Ruslands autotrots blij zijn als er 3.000 modellen aan de man worden gebracht. Aan ARM heeft het niet gelegen. Direct na de overname werd Van der Kamp, tot dan toe sa lesmanager bij Saab, naar Gro ningen gestuurd om Lada's marktaandeel op te peppen. Daartoe werd een marktonder zoek uitgevoerd, dat slechts be vestigde wat iedereen al dacht: Het Russische automerk 'loopt' steeds minder, en het einde van de lijdensweg is nog niet in zicht. Lada probeert gewoon een goede auto te maken, maar boekt vooralsnog als grap aan de borreltafel meer succes dan als model in de showroom. Het merk kampt met een kwalijk imago en concurrentie van klei ne Koreanen en Japanners. Lada-importeur Gremi in Gro ningen houdt vol, maar de tijd begint te dringen. Het wachten is op samenwerking met de Ita liaanse autogigant Fiat. En vooral op een nieuw model, dat eind 1993 wordt verwacht. „We hebben gewoon wat tijd nodig", zegt adjunct-directeur F. W. van der Kamp van Gremi Auto-Import BV in Groningen. „Maar hoeveel tijd heeft Lada in Rusland nodig? Twee jaar? Of vijf jaar? Dat maakt nogal wat uit." Van der Kamp gaat het binnenkort maar weer eens vra gen in Togliatti, het vroegere Stavropol, waar het gigantische Lada-complex is gevestigd. „Vergis je niet. er worden daar nog steeds 800.000 auto's per jaar gemaakt", stelt Van der BLIKVANGERS Tijdloze Nissan Micra uit Engeland Vanaf 19 november staat de nieuwe Micra bij de Nissan-dealers. De kleinste Nissan is onherkenbaar veranderd en sluit nu helemaal aan bij de grotere broers Sunny en Primera. Maar tegelijkertijd doet de Micra op een subtiele manier wat nostalgisch aan. Dit is het resultaat van Nissans streven naar een 'minder agressief model zonder presta tiegerichte uitstraling en met een tijdloos uiterlijk'. De Micra '93 wordt de tweede 'Europese' auto van Nissan. Niet alleen is het mo del in nauwe samenwerking met de Europese vestigingen ontwik keld, het wordt ook gebouwd in de Britse Nissan-fabriek te Sunder land, waar de Primera al vandaan komt Er komt een drie- en een vijfdeurs versie en er zal keus zijn uit een 1.0 en een 1.3 liter motor, beide met zestien kleppen. Prijzen zijn nog niet bekend. Gevleugelde accessoires bij Toyota Naar aanleiding van de luchtshow, die afgelopen zaterdag in Le lystad werd gehouden en waar Toyota als hoofdsponsor optrad, heeft Japans grootste automerk tijdelijk een zogeheten Wing- collectie in de aanbieding. Tot en met 19 november biedt Toyota tegen voordeelprijzen een hele serie aantrekkelijke accessoires aan, variërend van lichtmetalen velgen tot modieuze kleding. Te koop bij de Toyota-dealer. Speciale Mercedes 190-serie met 'klasse' Mercedes-Benz heeft deze week een luxueuze versie van de 190 in het programma opgenomen die met de toevoeging 'Class' wordt verkocht. Alle types uit de 190-serie zijn leverbaar in Class-uitvoering en zijn dan standaard voorzien van onder meer ABS, centrale vergrendeling, airbag, leren stuurwiel, hoofdsteu nen achter, armsteun tussen de voorstoelen, buitentempera tuurmeter, middenconsole met aflegvak, toerenteller, elektrische ramen voor, warmtewerend glas en spiegelverwarming. De goedkoopste 190 Class is de E 1.8 voor 57.550. Tijdelijk minder rente bij aankoop Ford Ford Nederland heeft een aantrekkelijk financieringsaanbod voor particulieren die van plan zijn voor 1 oktober een nieuwe Ford aan te schaffen. Afhankelijk van de aanbetaling kan de con sument profiteren van een rentepercentage op jaarbasis van nul procent, 5,9 of 7,9 procent. In sommige gevallen kan de bespa ring oplopen tot enkele duizenden guldens, aldus Ford. Meer in formatie bij de Ford-dealer. Dealer voor Leiden en wijde omgeving Een proefrit levert het overtuigende bewijs! Potgieteiiaan 32, leiden Z.W. Tel071 -310800. met Lada's naamsbekendheid is niets mis, met het imago van het merk des te meer. Van der Kamp: „Na Opel heeft Lada de meeste naamsbekend heid, maar wij worden zeer onterecht, ik zeg het nog maar eensgezien als een kwalitatief slechte auto. Dat komt door de klassieke Lada van vroeger, waar inderdaad wel eens wat mis mee was. Maar dat is verle den tijd. We maken nu een kwalitatief goed produkt, voor een redelijke prijs. Maar als kin deren de naam Lada horen, be ginnen ze al te joelen. Lada is twintig jaar actief in Nederland, en een imago bouw je niet even in twintig maanden om." Blijkens het marktonderzoek zijn de Lada-kopers onder te verdelen in drie groepen. Ten eerste de bewust levende gezin nen, 35 45 jaar oud met twee kindertjes, die geen zestien kleppen en ander fraais in en aan hun auto hoeven en boven dien enig besteedbaar inkomen over willen houden. Dan de 55- plussers die bij hun VUT de 'au to van de zaak' moesten inleve ren, en er nog graag eens gemo toriseerd op uit gaan. De derde groep zoekt het iets onder de twintigduizend gulden, en komt dan uit op een tweedehands of een Lada. Deze aanhang is trouw, zij het slinkend. Het nieuwe model is er nog steeds niet. De Samara doet het Op een kade in de Groningse Eemshaven wachten Lada's geduldig op een koper niet onaardig, maar dateert al weer van 1986. Dat uitblijven van een nieuw type heeft de sastreuze gevolgen. Niet alleen klanten, maar ook dealers gaan eens naar wat anders omkijken. En als dealers de Lada niet met volle energie aanprijzen, dan helpen de tegenwoordig stan daard gemonteerde Michelin- banden ook niet meer. Eind 1993, begin 1994 moet Lada een nieuwe auto op de markt brengen. Zoals in de autobranche te doen gebruike lijk wordt de introductie met geheimzinnigheid omgeven. Van der Kamp wil slechts kwijt dat er momenteel bij Porsche in Duitsland tests worden uitge voerd en dat het een 'Audi 80- achtige' auto wordt. Van der Kamp wacht niet alleen met smart op 'de nieuwe', maar ook op samenwerking met Fiat. Al vorig jaar verschenen er be richten dat Fiat een belang van 30 procent zou nemen in Lada, maar zover is het nog steeds niet. Van der Kamp: „Het is he laas stil geworden. Ik hoop maar dat het doorgaat, want het apparaat, het geld en de kennis van Fiat kunnen enorm helpen. Dat zie je ook bij Skoda, dat nu bij Volkswagen hoort." Voorlopig moet Gremi zichzelf zien te redden. Volgens Van der Kamp draagt zijn bedrijf on danks de dalende verkopen nog altijd bij aan de winst van Hage meyer, zij het zeer bescheiden. Trainingen voor het personeel, een reclamecampagne en een kleiner, maar gemotiveerder netwerk van dealers moeten weer wat ruimte scheppen op de Eemshavenkades. Want dat Lada achterrui tve rwarming heeft omdat dat lekkere warme handen geeft bij het duwen, dat weten ze bij Gremi nu wel. Grand Prix de Paris Vrijdag 4 september, van 8.30 tot 10 uur vertrekken 115 klas sieke auto's van het Olympisch Stadion in Amsterdam op weg naar Parijs. Zaterdag worden de deelnemers in Amsterdam terugverwacht tussen 16 en 20 uur bij het Mirandabad. Suzuki zoekt de modder op HE1NENOORD Suzuki-importeur Nimag houdt zondag 13 september het popu laire 4x4 Terrein Treffen op het Eurocircuit in Valkenswaard. Mensen die een vierwielaange- dreven (Suzuki) terreinauto hebben (Samurai, Vitara. LJ80 of SJ 410/413) kunnen zich dan van 9 tot 17 uur uitleven op een hopelijk modderig parcours. De meeste terreinwagens in ons land verruilen bijna nooit de verharde weg voor het onge baande pad, aangezien daar voor zelden de mogelijkheid be staat. Het Terrein Treffen is een unieke gelegenheid voor 4x4-rij ders om in een passende omge ving hun eigen grenzen en die van hun auto te leren kennen. Wie nog weinig ervaring in het terreinrijden heeft kan les krij gen van instructeurs en er zijn prijzen te winnen in diverse behendigheids-wedstrijden. Inschrijven is mogelijk voor in totaal duizend deelnemers via de Suzuki-dealers. Wegen inschrijving in volgorde v binnenkomst. Voor meer infor matie: tel. 01862 - 7911. AMSTERDAM Fiat 500. Na 16 jaar keert deze modelnaam weer terug, niet als getal maar volledig uitgeschreven op z'n Italiaans: Cinque- cento. Op 15 oktober wordt de 500 in ons land gelanceerd en de ver wachtingen zijn hoogge spannen. De kleine 500 betekent mogelijk een herbeleving van de 40- jarige roemruchte histo rie van de Topolino' (muisje). Het komende nieuwe volume-model wordt in Polen gefabriceerd. Vol gend jaar worden er in de opgeknapte en vol met robots gestopte FSM-fabrieken 160.000 'vijfhonderdjes' ge bouwd. Fiat heen enige miljarden guldens in dit Poolse avontuur gestopt en bezit nu 90 procent van de aandelen in de 'joint venture' met FSM (Fabry- ka Samochodow Malolitra- zowych). Naar verwacht zullen de enorme investeringen ook leiden tot de assemblage van de Tipo en/of de Uno in Polen. Op termijn zal de nieuwe 500 ook De Fiat 500 nieuwe stijl. uit Turkije aangeleverd worden. De Fiat 500 past met zijn 3,28 meter lengte en 1,48 meter breedte eenvoudig dwars op een parkeerplaats, er kan zelfs met gemak nóg een 500 naast, net als vroeger. Klein van buiten en ruim van binnen, een principe dat Sir Alec Issigonis in de Austin Mini als eerste toepaste, gaat volledig op voor deze auto. Klein is ook de motor van slechts 904 cc die 41 kW (30 pk) vermogen levert, de prestaties zijn niettemin goed en worden vooral opvallend gedempt gele verd. Geen overdreven ijver in trekkracht, bergop kost het zelfs enige moeite om boven de 90 km/u te blijven. In vlak gehouden steden daaren tegen is de 500 niet te kloppen in flitsende wendbaarheid. En dat alles met heel wat meer comfort dan in de Panda. Geen hangmat, prettig zittende en goed verstelbare stoel. Uitzicht op een goed ge vormd dashboard en heel zaken standaard voor een auto in de 15-16 mil le klasse. Een nieuwe trend is het niet, maar dat 'de kleine stadsauto' het weer hele maal gaat maken, daar bestaat geen twijfel over. Als het nieuwe Fiatje hier in oktober uitkomt is weken eerder op de Autosalon in Parijs een kleine Renault met de Twingo gelanceerd. Die Franse mini heeft uit kos tenoverwegingen veel onderde len van de Clio meegekregen. Volgend jaar lanceert Peugeot nog onder de nieuwe 106, ook een kleine stadsauto (codenaam U-60) en er zijn natuurlijk al Ja panse 'krakers' als de Suzuki Al to. Subaru Mini Jumbo en Dai hatsu Cuore. Zijlsingel 36, 2315 KD Leiden Tel. 071-22 36 35 WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat Wijzigingen 06 - 9622 (50 ct/min). e beluisteren via ANWB-i Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Muiden, in beide richtingen, avond/nacht. Eindhoven richting Den Bosch (A 2) T.h.v. Liempde. Den Haag - Utrecht (A 12) FIETSSTROOK 'De Utrechtse Baan' tussen Den Haag/Centrum en afslag Voor redactie: Theo van der Kaai) burg/Binckhorst. in beide richtingen, avond en nacht, afgesloten. Rotterdam richting Breda (A 16) T.h.v. hetTerbregseplein, alleen overdag. Utrecht - Breda (A 27) de aspecten van de fiets en het fietsgebruik. Bovendien zullen enkele landelijke activiteiten de programma's begeleiden. Wie zich geroepen voelt tot ont werpen kan informatiepakket en reglement aanvragen door een kaartje te sturen naar KRO, 'Holland Super', postbus 93361, 2509 AI Den Haag. Er zijn prij zen te v T.h.v. Werkendam, in beide richtingen, dag/nacht. BUK IN HET VERLEDEN De KRO zendt in het voorjaar van 1993 een serie tv-pro- gramma's uit waarin het pu bliek wordt opgeroepen zelf pen en papier ter hand te nemen voor het ontwerpen van verbe teringen aan de gewone ge- bruiksfiets. Het gaat om een serie spel shows, gepresenteerd door Frank Kramer, in de geest van het programma van vorig jaar 'Honderd dagen zonder auto'. Het motto van het nieuwe pro gramma luidt: 'Maak de fiets om van te houden', ledereen die denkt iets te kunnen bijdra gen aan de verbetering van de fiets kan nu al een informatie pakket aanvragen. Inschrijven is mogelijk voor vier categorieën. Op het Schildmeer in Groningen werd onlangs het Europees kampioen schap waterfietsen gehouden. Internationaal worden deze voertuigen aangeduid als Human Powered Boats. De snelste waterfiets was deze AF Chapman II uit Zweden, die een topsnelheid bereikte van 21 kilome ter per uur. foto anp Ten eerste gebruik en comfort van de fiets (bij voorbeeld een handig bagagesysteem of een comfortabel zadel). Ten tweede veiligheid van de fiets (nieuw soort verlichting of slot). Ten derde fietsvoorzieningen (idee- en voor het stallen van fietsen of fietspaden). Tenslotte bevorde ring van het gebruik van de fiets (initiatieven om meer mensen op de fiets te krijgen). Het idee moet vernieuwend zijn, praktisch nut hebben en vanzelfsprekend uitvoerbaar zijn. In de tv-uitzendingen krij gen de ontwerpers de gelegen heid hun inzendingen toe te lichten. Het is de bedoeling dat van de nieuwe vindingen ge bruik wordt gemaakt voor het ontwerpen van de 'Holland Su per'. prototype van een veilige, moderne en gebruiksvriendelij ke fiets, die nog niet op de markt is en waarvan het ont werp dus nog totaal onbekend is. De jury bestaat uit vertegen woordigers van de stichting Fiets!, de fietsersbond ENFB en de ANWB. De programma's zul len verder op informatieve en speelse manier aandacht beste den aan allerlei technische, ko mische. kunstige en inspireren- Paar kilometer Per jaar legt de Nederlander ge middeld 853 kilometer op de fiets af, zo juicht de stichting Fiets! Dit is volgens de organisa tie een wereldrecord, want tien jaar geleden was het nog maar 500 kilometer per jaar. Terugge rekend is dat record de luttele afstand van twee komma drie kilometer per dag, dus mis schien heen en terug naar de bakker. De stichting zou graag vermelden hoe het jaargemid delde in andere landen ligt, maar die houden dat niet eens bij. De cijfers zijn van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Andere cijfers laten zien dat de meeste mensen inderdaad niet veel verder dan de bakker op de hoek komen. Slechts ruim een kwart van de Nederlanders maakt gebruik van de fiets om naar het werk te gaan. Auto en motor zijn het meest in trek met bijna 64 procent. Trein, bus en tram trekken slechts twaalf pro cent van het woon-werkverkeer. Tenslotte: meervrouwen dan mannen gaan op de fiets naar het werk. Het type 1100 van Fiat ofwel de Millecento, begon in 1937 aan een lange loopbaan die pas In 1970 zou eindigen. Natuurlijk is in de loop der tijd het model flink veranderd, maar gek genoeg is de motor grotendeels hetzelfde gebleven. De 1100 was een weinig opwindende gezinswagen, ontworpen volgens het principe 'be trouwbaar en goedkoop' en daardoor aardig populair. Het grootste nadeel was de buitensporige roestvorming. waardoor in nattere streken al vrij snel extra ventilatie-openingen opdoken In de carros serie. In zonnige gebieden hield de 1100 het langer uit zoals dit exemplaar uit het midden van de jaren zestig, enkele maanden ge leden gefotografeerd op Java. Opmerkelijk is de door de eigenaar zelf op de bumper gemonteerde schijnwerper. Eerdere modellen waren standaard voorzien van een ronde lamp midden op de grille en kennelijk was dat de berijder goed bevallen. foto ronald frkart

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9