Blancheren zorgt er voor dat itamine C behouden blijft Rueda: een witte wijnverrassing uit Spanje 'Diner' Smaak Uien van ver en nabij Stokvis, een eeuwenoud produkt WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 7 REDACTIE HENRltTTE VAN DER HOEVEN MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding MELOENSOEP MET GARNALEN (zie onderstaand recept) HUZARENSALADE BRUIN STOKBROOD Los halve kippebouillontablet op in 2 dl ko kend water en laat de bouillon afkoelen. Schil 500 gram meloen en snijd het in stuk ken. Druk het vruchtvlees door eert kunst stof zeef of pureer het in de keukenmachi ne. Klop de kippebouillon, een halve dl ma gere yoghurt, een mespuntje gemberpoe der, wat dille, peper en zout door de gepu reerde meloen en schep er 100 gram afge spoelde garnalen door. Serveer de soep koud. Per persoon: 470 kilojoules, 110 kilocalo- rieën, 10 g eiwit, 1 g vet 16 g koolhydra ten. GERILLEERDE LAMSSPIEZEN (zie onderstaand recept) USBERGSA AARDAPPELPUREE DRUIVEN Snijd 200 gram lamsvlees in blokjes. Maak een marinade van 4 eeüepels yo ghurt, een theelepel citroensap, mespuntje knoflookpoeder, mespuntje kerrie, peper en zout. Schep het vlees door de marinade en laat dit een uur in de koelkast intrekken. Maak een halve paprika schoon en snijd hem in stukken. Rijg om en om aan de spie zen stukjes vlees en paprika. Grilleer het vlees onder een voorverwarmde grill in een kwartiertje gaar en bruin. Per persoon: 660 kilojoules, 160 kilocalo rieën, 21 g eiwit, 7 g vet 2 g koolhydraten. RUNDERLAPJES POSTELEIN AARDAPPELEN DADELTOETJE (zie onderstaand recept) Ontpit 75 gram gedroogde dadels en snijd ze klein. Hak 25 gram hazelnoten grof. ióop door 3 dl magere yoghurt, een eetlepel brui ne basterdsuiker, een mespunt kaneel en een mespuntje gemberpoeder. Schep de dadels door de yoghurt en verdeel het over twee coupes, Strooi de hazelnoten erover. Per persoon: 1200 kilojoules, 290 Idlocalo- rleën, 7 g eiwitten, 8 g vet, 43g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso nen. LIEVELINGSRECEPT „Lekker en anders", schrijf? mevrouw WAM. DE JONG-REMMERSWAAL uit LEI DEN. „Natuurlijk kunt u allerhande varia ties toepassen. Kerrie doet het met vruch ten altijd goed, maar er zijn ook volop verse tuinkruiden te koop. Verder kunt u stukjes ham of gewone boterhamworst meebak- ken. Paprika komt in aanmerking en ook taugé en alfalfa behoren tot de mogelijkhe den. Bovendien is het mogelijk om het vlees met behulp van een scheutje cognac te flamberen voor u het uit de pan haalt. Maar doe dit nooit onder een afzuigkap die aan KIP MET CHAMPIGNONS EN ABRIKOZEN Snijd het kippevlees aan grove dobbelste nen. Laat de abrikozen goed uitlekken en Snijd ze in repen. Boen de champignons schoon en snijd die in vieren, laat de boter bruinen in een pan en doe het vlees er in. Op tamelijk hoog vuur aanbraden en er in tussen peper en zout overheen strooien. Als het vlees gaat kleu- Nodig voor 4 perso- re.n haalt u het ven nen: 600 gram kippe- de P811: 'n de" vlees (filet of bouten); «tfde koekepan een eetlepel gesnip- bakt u nu de cham- perde bieslook; 200 pignons aan, samen gram champignons; bet ontbijtspek een blik abrikozen of de bacon. Na kor- ongeveer 400 gram); \e öJd fPet u de peper; zouf kwart li- bouillon erbij en ter slagroom; maïze- ook weinig sap na of allesbinden van de abrikozen, kwart liter bouillon; Aan de kook laten 75 gram boter, 50 komen, slagroom gram ontbijtspek of toevoegen en alle bacon gesnipperd. vocht binden met allesbinder of maï zena. Nu de gebak ken stukjes kip en de abrikozen toevoegen en nog vijf ninuten laten doorwarmen on der een gesloten deksel. Lekker pittig op smaak brengen met tabasco of worcnes- tershiresauce. Serveren met gekookte witte rijst en eventueel een schaaltje rauwkost. Hebt u ook een liei>elingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen. Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een WV-cadeaubon van f25,- toegezonden. Diepvriezen van groente Als je een moestuin hebt moet je vaak wel invriezen, anders eet je drie weken achterelkaar sperzieboon tjes... foto archief Veel mensen die groen ten uit eigen moestuin hebben, weten zich geen raad met de grote hoeveelheden in het na jaar. Ze willen graag iets bewaren voor de winter, maar weten vaak niet hoe. De beste manier om groente te bewaren is diepvriezen. Met de ze methode van bewaren gaan bijna geen voedingsstoffen verlo ren en bovendien wordt de be- waartijd van produkten er be hoorlijk door verlengd. Het is ech ter niet zo dat een ingevroren pro dukt onbeperkt houdbaar is. Als ze worden bewaard, bederven verse levensmiddelen na een korte tijd. Dat komt door micro-organis men of door chemische omzettin gen. Bacteriën, schimmels en gisten zijn micro-organismen; ze groeien in aanwezigheid van water en bij een temperatuur van boven nul. In de koelkast (+4 tot +7 C) groeien ze trager, terwijl ze bij kamertemperatuur sneller in aantal toenemen. Als de temperatuur daalt tot onder het nulpunt, bevriest het water tot ijskristallen en kunnen de mi cro-organismen zich niet meer ontwik kelen maar ze gaan niet dood. Blancheren Chemische omzettingen, door onder ande re enzymen, treden onder alle omstandig heden op. Enzymen zorgen voor het goede verloop van levensprocessen. Na de oogst van bijvoorbeeld groente blijven de enzy men doorwerken en veroorzaken de af braak van het produkt. Dat is te zien aan veranderingen in geur, kleur en smaak. De chemische omzettingen kunnen wor den vertraagd door de verlaging van de temperatuur. Hiermee stopt het proces echter niet. Door voedingsmiddelen te ver hitten worden de enzymen vernietigd. Dat is de reden waarom wordt aangeraden groente te blancheren (kort koken, twee a vijf minuten), alvorens tot invriezen over te gaan. Veel mensen menen dat blancheren niet nodig of uit de tijd is. Dat is niet zo. De voe dingswaarde van een toebereid diepvries- produkt is vrijwel gelijk aan die van een toe bereid vers produkt. Dat geldt voor groente alleen als zij voor het diepvriezen is geblan cheerd. Omdat de groente tijdens het blan cheren niet gaar wordt gekookt, blijven de wanden van de cellen, waarin de voedings stoffen zijn opgeslagen, heel. Blancheren zorgt er dus voor dat de vitamine C beter behouden blijft en het produkt langer houdbaar is. Snel invriezen In aanmerking voor diepvriezen komen verse, jonge en niet houtige of vezelige soorten groente van eerste kwaliteit. Kweekt u zelf groente, dan is het aan te bevelen om gebruik te maken van rassen die speciaal voor diepvriezen bestemd zijn. De meest geschikte sperzieboon rassen bijvoorbeeld zijn: Record, Recent of Centrum, Prelude, Groffy en Cum Laude. Sla, tomaat, komkommer, tuinkers en ra dijs lenen zich slecht voor diepvriezen. Ze worden slap en verschrompelen. De snelheid waarmee produkten worden ingevroren is van groot belang. Hoe sneller het gebeurt, hoe beter. Bij snel invriezen, dat wil zeggen bij een temperatuur van -24 C, vormen zich namelijk heel kleine ijskris tallen. Bij te traag invriezen (een tempera tuur die minder koud is dan -18) ontstaan grote ijskristallen die de celwanden van de groente kapot maken. Bij ontdooien treedt dan verlies van vocht, smaak- en voedings stoffen op. Produkten die geheel of gedeeltelijk ont dooid zijn, mogen niet opnieuw worden in gevroren. Uitgebreide informatie over het diepvrie zen van allerlei produkten is te vinden in de brochure 'Zelf diepvriezen'. Deze brochure is te bestellen door 3,50 over te maken op giro 4323700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag, onder ver meldingvan de titel 'Zelf diepvriezen'. PATRICIA SCHUTTE VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING Over de hele wereld zijn er zo'n 500 leden der ui-achtigen (de Alliaceae) bekend. Ook in ons land komen sommige soorten 'in het jvild' voor. Toch heeft het tot de oudro- meinse tijd geduurd voordat de prei, de ui en het knoflook over heel West-Europa ver spreid geraakten. Zonder enige twijfel is de Egyptische ui de vreemdste van het hele stel. Die groeit niet ónder maar wel een meter boven de grond. Boom-ui, wordt die merkwaardige plant dan ook wel genoemd. Bovenin ont staan aan de stengels van de plant kleine uitjes die wortels vormen, geleidelijk rich ting grond groeiend, daar vastgroeien en weer een nieuwe boom laten ontspruiten. Drie types Onze gewone uien kunnen in drie types worden onderscheiden. De witte rassen, die vooral uit het zuiden van Europa komen, smaken het minst scherp. Spaanse uien zijn wel tot 200 gram of meer zwaar en zijn van wege dat formaat heel geschikt om gevuld te worden. Ze kunnen ook een zachte, ge stoofde groenteschotel opleveren. Rode ui en zijn het kleinst en het scherpst. Hoewel de meeste rassen hiervan in Italië worden geteeld, noemen we ze hier dikwijls 'Spaan se uien'. Het gele type, waarvan sommige rassen wel rond een kilo kunnen wegen, zit wat de smaak betreft tussen de rode en de witte in. Een kleinblijvend ras van de gele ui, op een speciale manier zoetzuur ingelegd, staat be kend onder de naam 'Amsterdamse uien'. Zilveruitjes Witte uien kennen we bovendien in een heel klein geteelde vorm, onder de naam zilveruitjes. Vers zijn ze zelden te koop. Wel komen we jonge zilveruitjes tegen, soms met het groene loof en al tot bosjes bij el kaar gebonden, onder de naam 'bosui'. De bosui is net weer even iets anders dan de soort die sla-ui, lente-ui wordt genoemd. Deze plant vormt nauwelijks bolletjes en bestaat uit een min of meer tot een schacht, heel smakelijk vergroeid loof. Het sla-uitje lijkt veel op prei, maar is daar beslist geen jong exemplaar van. Loofui Het nagenoeg bolloze type loofui (stengelui is er ook een goede naam voor) is nauwer verwant aan bieslook dan aan prei. Grove bieslook wordt er ook wel tegen gezegd. Vermoedelijk is dit neefje van de ui afkom stig uit het noorden van China. Anders dan de naam voorjaarsui doet vermoeden, is de stengelui het hele jaar te koop. De namen bosui en sla-ui leiden overi- De familie UI telt wereldwijd wel 500 leden. foto archief gens tot nog meer verwarring. Veel consu- derkant met elkaar vergroeien. Een bosje menten, maar ook handelaren denken dat uien dus, die niet met de stengel aan elkaar dit hetzelfde is als sjalot. Een sjalot groeit zijn verbonden, maar met worteltjes aan el- echter, net als een gewone ui, onder de kaar vast zitten. De smaak van de sjalot is grond. De plant vormt een aamtal langwer- verfijnder dan die van de ui. pige of eivormige bolletjes die aan de on- Fermentatie Fermentatie volgens het woordenboek 'beroering' is een bekend begrip in de zuivelwereld. Bij het proces draait alles om melkzuur bacteriën, die ervoor zorgen dat het zuivelprodukt langer kan worden bewaard. Voorts heeft de bewerking een positieve invloed op het darmstelsel; bij het fermen tatieproces gebruiken de bacteriën eiwitten en kool hydraten om zich te verme nigvuldigen. Daarbij zetten ze melksuiker om in melk zuur. Die melkzuurbacte riën laten een gefermen teerd produkt fris-zuurder smaken en zorgen tegelij kertijd voor een andere, dik kere samenstelling. Umer, dat enigszins doet denken aan hangop, is daarvan zo'n voorbeeld. De Russen heb ben kefir, in Zweden eet men vïlli, in Denemarkte vlette, in Frankrijk crème blanc en in België platte kaas. Fermentatie verlengt een lichter verteerbare, be niet alleen de houdbaarheid tere voeding voor het spijs- van het produkt, maar be- verteringskanaal, werkstelligt tegelijkertijd Voor Noorwegen en Ilsland vormt de visserij reeds eeu wenlang dè bron van in komsten. De kabeljauw is voor beide landen een van de belangrijkste vissoorten en van oudsher wordt hij op een speciale wijze geconser veerd. De vis wordt in het voorjaar hangend op stok ken in de openlucht ge droogd. Stokvis wordt niet gezou ten. De bijzondere manier van drogen zorgt ervoor dat de vis vers blijft en zijn voe dingswaarde behoudt. Stok vis heeft een zeer hoog ei witgehalte: 78%. Hij is bij zonder hard en moet dan ook 12 tot 15 uur in ruim water weken. In tegenstelling tot stokvis wordt klipvis wel gezouten. De vis wordt pas gedroogd (op de klippen) als hij hele maal van zout is doordron gen. Hierdoor blijft het vlees van klipvis waterrijker, zon der aan stevigheid te verlie zen. Klipvis wordt vaak ook zoute vis genoemd. Alvo rens de klipvis te kunnen bereiden dient hij wel eerst ontzout te worden. Dat be tekent anderhalve dag we ken in water. Stokvis en klipvis behoor den in het verleden tot het vrijwel dagelijkse voedsel voor het scheepsvolk. De goedkope stokvis was ook een uitkomst voor degenen die zich geen verse vis kon den veroorloven. Bewoners van afgelegen gebieden wa ren vooral 's winters vaak aangewezen op stokvis. Stokvis is altijd ook een belangrijk produkt geweest voor de bewoners van de bergen in Noord-Spanje en Portugal. 'Bacalhau' wordt hier nog steeds 'de trouwe vriend' genoemd en is dan ook hèt traditionele gerecht van Noord-Portugal. Ook in Afrika, Frankrijk en Italië wordt nog veel stokvis gege ten. Receptuur is er te over. De honderden recepten maken het mogelijk om desnoods een heel jaar lang elke dag anders toebereide stokvis te eten. Met de op komst van de diepvriesvis is stokvis bij ons echter naar de achtergrond verdwenen. Bereiding Om stokvis te kunnen ver werken, dient deze eerst ge weekt en gekookt te wor den. Week de droge stokvis 12 15 uur in ruim water (water enkele malen verver sen). Per persoon is 100-150 gram droge stokvis voldoen de. Pocheer de geweekte stokvis vervolgens in ruim water (tegen de kook aan). Voeg wat zout toe. Serveer de stokvis met aardappelen of rijst, gebakken uien en een tomatensaus. Het Spaanse wijngebied Rueda heeft sinds de jaren zeventig een totale metamorfose ondergaan. Dat gebeurde dank zij een uit de Rioja afkomstige producent, die een ou de druivesoort in ere herstelde, modeme vi- nifïcatie-technieken introduceerde en een droge witte wijn maakte van hoge niveau. De onopvallende stad Rueda ligt ruim 150 kilometer ten noorden van Madrid en wordt omgeven door een vrij kaal land schap met lage heuvels en plateaus. Vanaf het begin van deze eeuw bracht het uitslui tend goedkope Sherry-imitaties voort, op basis van de Sherry-druif palomino. Dit veranderde nadat de directeur van Bodegas Marque's de Riscal (Rioja) met professor Emile Peynaud (Bordeaux) de streek had bezocht. Samen waren zij op zoek naar een gebied dat betere witte wijn zou kunnen leveren dan de Rioja. Nu wer den in Rueda naast de palomino ook enkele andere variëteiten geteeld, waaronder de verdejo, en daarover raakte de heren zeer enthousiast. Peynaud geloofde dat deze druif toekomst had, mits volgens de regels der kunst verwerkt. In 1971 maakte Mar que's Riscal voor het eerst een droge witte Rueda. Het resultaat was zo goed. dat in het jaar daarop een eigen wijnbedrijf in Rueda werd gebouwd. Bovendien legden de Rioja- nen eigen wijngaarden aan. Vandaag ae dag is de verdejo niet weer weg te denken uit Rueda. Als boeren andere variëteiten willen aanplanten, moeten ze eerst op ten minste de helft van hun akker verdejo hebben staan. Voorts moet wijn die als gewoon Rueda wordt verkocht ten min ste 25% verdejo bevatten. Dat percentage HEHEDEROS DEL MARQUÉS de RISCAL RUEDA It OrlgtQ stijgt bij de Rueda Superior tot 60% en tot 85% bij de Rueda Superior met de naam verdejo op het etiket. Een wijn met veel verdejo onderscheidt zich door een tamelijk ferme smaak met zo wel frisheid als rondingen, een bescheiden fruitigheid, een vleugje anijs een heel klein bittertje en een onmiskenbare beschaving. Meestal bottelt men hem snel maar het komt ook voor dat de wijn wat extra dimen sie heeft gekregen door een lagering op ei ken vaten. Diverse soorten Rueda zijn inmiddels in ons land te koop. De aantrekkelijkst geprijs de is Rueda 1991 van de gebroeders I.urton. De prijs is f9,45. Meer informatie Gastrovi- no-Groep tel 013 - 426253. VertegenwQOldl ger van Marque's Riscal is Jacobus Boelen (tel. 020 - 5806866). T"7 en paar weken geleden bracht ik I j op uitnodiging van bevriende .Amerikaanse collega's een oriën terend bezoek overigens voor het eerst van mijn leven aan ae oostkust. Pennsyl vania om precies te zijn. In de volksmond ook wel 'Pa' of 'Penn' genoemd. Dat de Amerikanen een heel ander leefpa troon hebben hoef ik u ongetwijfeld niet te vertellen. Met name op culinair gebied wij ken de gewoontes stenc af van de onze. En dat begint al s ochtends vroeg met het ont bijt. Vooral werkende mensen gebruiken het ontbijt buitenshuis in een van de vele 'diners'. Dat zijn een soort koffieshops waar iedereen aanschuift aan een grote counter om vervolgens een keuze te maken uit het ruime assortiment. De buitenkant van het etablissement is in de regel niet bepaald uitnodigend; kil, soms zelfs verwaarloosd en staat in schril contrast met het schone en frisse interieur. De service is goed, vriendelijk en vooral snel. Binnen een mum van tijd staat de be stelling voor je neus. Eggs met de 'sunny si- de up', French toast, rolls of pancakes om zo maar een paar voorbeelden te noemen. Jus d'orange en koffie. Vooral veel koffie. Na het eerste kopje worden de kopjes meestal gratis bijgevuld.Overigens is de koffie niet te vergelijken met onze koffie. Na de eerste waterige en slappe kop. bedank je al snel voor een tweede. Ook de lunch wordt veelal buiten de deur gebruikt. Weliswaar eenvoudige gerechten want de Amerikaan heeft weinig tijd. Popu lair zijn salades en pastagerechten. En niet te vergeten de zo bekende clubhouse-sand wich. Twee dik. zelfs overdadig belegde ge roosterde boterhammen met o.a. salade, to maat, 'turkey and roastbeaT (kalkoen, daar zijn de Amerikanen gek op, en rosbiefi. Ziet er prachtig uit, smaakt uitstekend maar vergt een zekere behendigheid om te con sumeren. Zakenmensen die iets meer tijd voor de lunch uittrekken en het aangename met het nuttige verenigen spreken af in zo genaamde countryclubs, vaak luxere res taurants, gelegen aan een golfbaan. Ook 's avonds doen de meeste restaurants goede zaken. De Amerikaan eet graag bui ten de deur, dat blijkt. Echt exclusieve en verfijnde restaurants, zoals wij die kennen ben ik niet tegengekomen. De menukaarten vertonen over het algemeen weinig variatie en restaurants onderscheiden zich hoofdza kelijk van elkaar door de entourage. Alles draait om een groot stuk vlees. Overigens viel mij op dat de kwaliteit over het alge meen heel goed en, ook heel belangrijk, vers is. De prijzen van de wijnen liggen een stuk hoger. Gemiddeld zo'n 10% wat betreft de Californische wijnen. Franse wijnen zijn bijna onbetaalbaar. Maar daar zit de Ameri kaan niet mee. Die drinkt rustig een gin-to nic of wodka -orange bij zijn T-bone steak. Het is maar wat ie gewend bent. Tijdens mijn 'culinaire reis' heb ik versteld gestaan van de service. „Good evening sir, my name is Jerry and i am your waiter for tonight". Heel gastvrij, dè eerste indruk is meteen goed. Jerry blijft ook de hele avond 'onze' ober. Hij zorgt ervoor dat het ons aan niets ontbreekt. En dat doet hij goed want zijn overigens zeer lage basissalaris wordt verhoogd met de tip. Een systeem dat hier al lang is afgeschaft. JOHN BEEREN. eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7