Bush naar Florida om campagne te redden Rusland roerige etnische lappendeken Buitenland EG-missie bezorgd over aanvallen door Kroaten Vloedgolven treffen kustdorpen Nicaragua Bush belooft extra banen Filipijnen laat leider van communistisch verzet vrij Op schoolreisje Radio- en televisiezenders Tadzjikistan uit de lucht Tadzjikistan stuurloos na verdwijning Nabijev Mitterrand probeert weifelaars te overtuigen WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 The Independent IPS Overleden hond levert 2 miljoen op mineola» Een dierenkerkhof in de Amerikaanse plaats Mineola moet een schadevergoeding van 2 miljoen gulden betalen. De baas en bazin van een hond hadden een rechtszaak aangespan nen omdat het dier in een massagraf was begraven en niet, met zijn spulletjes, in zijn eigen graf. Het geld is bedoeld als smarte- geld. De baas zei door adle ellende 27 kilo aan gewicht te hebben verloren. Ex-premier Polen vermoord warschau Ex-premier Piotr Jaroszewicz van Polen en zijn vrouw zijn in hun woning vermoord. Dit heeft de politie van Warschau vandaag meegedeeld. Jaroszewicz werd premier in 1970, in de tijd dat Edward Gierek de (communistische) Poolse Verenigde Arbeiderspartij leidde. Hij bleef tien jaar eerste-minis- ter, tot aan de opkomst van het arbeidersprotest dat leidde tot de oprichting van Solidariteit in augustus 1980. Ierland op zoek naar Ieren dublin» Ierland wil de 70 miljoen mensen van Ierse afkomst op de hele wereld verleiden deze maand een bezoek te brengen aan het land van hun voorouders. De maatregel is bedoeld om de te ruglopende toeristenindustrie een opsteker te geven. Kerkconferentie wil bemiddelen praag» De Konferentie van Europese Kerken (KEK) stelt een commissie in die moet bemiddelen bij (kerk)conflicten in Euro pa. Het bestuur van de KEK, waarin 112 anglicaanse, orthodoxe en protestantse kerken zijn vertegenwoordigd, heeft al met de instelling van de commissie ingestemd. De bemiddelingscom missie kan misschien de oecumene in Europa nieuw leven in blazen, die na de val van het communisme in Oost-Europa in het gedrang is gekomen. Herstelde paus hervat activiteiten belluno» Paus Johannes Paulus II keert vandaag uit de Dolo mieten terug naar zijn zomerresidentie in Castelgandolfo. Daar hervat hij zijn normale werkzaamheden. De paus onderging op 15 juli een zware darmoperatie. Dollar breekt diepterecord Amsterdam De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen onder druk blijven staan. De munt schommelde in Amsterdam rond het na-oorlogse dieptepunt: 1,5680. Gisteren eindigde de handel op 1,5710, de laagste slotkoers sinds de Tweede We reldoorlog. In New York was de koers gedaald tot 1,5670. China wijst Amerikaanse sinoloog uit peking China heeft de Amerikaanse sinoloog Ross Terrill het land uitgezet „wegens activiteiten die onverenigbaar zijn met zijn status als toerist". Terrill is bevriend met de gisteren in Pe king gearresteerde Chinese dissident Shen Tong. De 24-jarige Shen, die net was teruggekeerd uit de Verenigde Staten, was in 1989 een van de leiders van de Chinese democratiseringsbewe ging. GENEVE-ZAGREB Rtr-DPA-UPI EG-waarnemers in het voorma lige Joegoslavië hebben gisteren verklaard zeer verontrust te zijn over aanvallen die onlangs door Kroaten op hen zouden zijn ge pleegd. Een woordvoerder van de missie zei dat vorige week Kroaten met kleine vuurwapens op de EG-waarnemers hebben geschoten bij Dubrovnik en dat een granaat is gegooid naar een auto met duidelijke EG-tekens. De EG-missie houdt Kroaten verantwoordelijk voor de inci denten, omdat zich geen andere troepen in de omgeving van de havenstad bevinden en heeft protest aangetekend bij de Kroatische overheid. Een woordvoerder van het Kroati sche ministerie van defensie in Zagreb zei dat hij niets gehoord had over een protest van de EG. In Kroatië bevinden zich in totaal 350 waarnemers van de EG en de Europese Conferentie over Vrede en Samenwerking (CVSE). MANAGUA AP Tientallen dorpen in het westen van Nicaragua zijn overspoeld door vloedgolven, veroorzaakt door een krachtige aardbeving die zich vanmorgen (Neder landse tijd) rond kwart over twee voordeed in de Stille Oce aan. Zeker vijftien mensen zijn omgekomen. Tientallen vissers worden nog vermist. Honder den mensen uit de overspoelde dorpen raakten gewond of dakloos. De beving had een kracht van \-DEN HAAG AP-ANP Ter bevordering van het vredes overleg dat momenteel in Den Haag wordt gevoerd, heeft de Filipijnse president Ramos gis teren Satur Ocampo een van de bekendste communistische verzetsleidersvrijgelaten. Ocampo, die drie jaar heeft vastgezeten, zal zijn strijd tegen armoede en uitbuiting voortzet ten. Hij zal echter proberen zijn doelstellingen voortaan langs politieke weg te verwezenlijken. De Filipijnse regering en het linkse verzet verenigd in het Nationaal Democratisch Front (NDF) hebben gisteren in Den Haag overeenstemming bereikt over vredesonderhandelingen. Beide partijen ondertekenden een verklaring die als leidraad moet dienen voor de komende gesprekken. De overeenkomst President ontkent munt te slaan uit orkaanramp De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren opnieuw een bezoek gebracht aan Florida. Het bezoek is zowel bedoeld om de nood te lenigen in de gebieden die vorige week getroffen zijn door de orkaan Andrew, als om zijn eigen politieke carrière te redden. MIAMI Independent-AP Het bezoek volgde nadat de president vier dagen lang ver woede pogingen had gedaan de kritiek te ontkrachten op zijn optreden na de ramp in Florida. Nog steeds zitten 230.000 men sen zonder stroom, zijn tenmin ste 150.000 mensen dakloos of wonen in ruïnes en zijn duizen den iedere dag nog naarstig op zoek naar voedsel. Hoewel de snelheid waarmee de regeringshulp wordt gege ven, is opgevoerd en 18.000 fe derale regeringstroepen zijn in gezet, komt het overgrote deel neer op de schouders van de plaatselijke overheden en hulp organisaties. Om niet de indruk te geven dat de regering in gebreke is ge bleven, zei Bush dat hij „trots was op het antwoord van de re gering" en bedankte hij de vrij willigers uitbundig voor het werk dat zij hebben verzet. In het hoofdkwartier van de hulpoperatie in het zwaar ge troffen stadje Homestead kon digde Bush aan dat Washington de kosten van de hulp aan het gebied op zich zal nemen. Dat kwam als een grote opluchting voor de staat Florida en gouver neur Lawton Childs, die ervoor had gewaarschuwd dat Florida failliet kan gaan door de schade die de orkaan heeft aangericht. Bush ontkende heftig ieder verband tussen zijn herverkie zingscampagne en zijn rondreis door de ergst getroffen gebie den, waarbij hij geen kans voor bij liet gaan om te stoppen en voor de camera's een kind te omhelzen. „Wij zijn hier om te helpen. Het is niet iets politieks. Het heeft alles te maken met hulp aan de familie", aldus de president. Ed Odell, een plaatselijke commentator, denkt dat de WASHINGTON» AP-Rtr President Bush probeert in zijn verkiezingscampagne niet alleen kiezers in de door or kaan Andrew getroffen staten Florida en Louisiana te strik ken. Ook de inwoners van Texas en Missouri probeert hij met 'cadeautjes' voor zich te winnen. Bush zal naar verwachting deze week twee omstreden wa penverkopen aankondigen. Taiwan mag 150 F-16 ge- mensen zich niet zo druk ma ken om wat er achter het be zoek van Bush zit. „Deze men sen zijn zo wanhopig op zoek naar een plek waar ze kunnen schuilen dat als ze een stem hokje zouden zien, zij erin zou den gaan wonen." Amerikaanse verzekeraars verwachten 700.000 claims ter waarde van 7,3 miljard dollar (bijna 12 miljoen gulden) bin nen te krijgen in verband met 7.2 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag in de zee 120 km ten zuidwesten van de hoofdstad Managua. In Masa- chapa, La Boquita en Pochomil en andere kustplaatsen hebben de soms acht tot tien meter ho ge vloedgolven grote schade aangericht. Bij Masachapa drong het aanstormende zee water bijna een kilometer het land binnen. Volgens deskundi gen werden de vloedgolven vooral veroorzaakt door twee krachtige naschokken. praag» Alexander Dubcek is gis teren bij een auto-ongeluk nabij Praag zwaar gewond geraakt. De auto waarin Dubcek als passagier meereed is van de weg geraakt en in een ravijn gereden. Dubcek heeft zijn bekken, wervels en rib ben gebroken. De voormalige lei der van Tsjecho-Slowakije is in een ziekenhuis in Praag opgeno men. De ervaren en gematigde politicus is uitgeschakeld juist op een cru ciaal ogenblik in de gescheidenis van Tsjecho-Slowakije. Kort voor het ongeluk had Dubcek een ont moeting met Jiri Horak, de leider van de Tsjechische sociaal-demo craten, om te herbevestigen dat beide linkse partijen zullen aan dringen op de organisatie van een referendum „als enige werkelijk democratische manier om Tsjecho-Slowakije te splitsen". Het parlement van Slowakije heeft gisteravond, na twee dagen van moet nog worden goedgekeurd door de Filipijnse president en het kader van de NDF. Over een staakt-het-vuren tussen de strijdende partijen is wel gesproken maar gezien het informele karakter van de bij eenkomst kon geen beslissing worden genomen. Voor een dergelijk besluit zijn afgevaar digden nodig die daartoe beslis singsbevoegdheid hebben, zo zei NDF-vice-voorzitter Ja- landoni. De echte vredesonderhande lingen zullen beginnen zodra de Filipijnse regering en het NDF in werkgroepen overeenstem ming hebben bereikt over de agenda. Beide partijen kwamen wel al overeen geen enkele voorwaarde vooraf te stellen die de onderhandelingen zou kun nen dwarsbomen. MOSKOU ANP Nadat de Sovjetunie er al mede aan ten on der is gegaan, moet nu de Russische Fede ratie geloven aan de nationaliteitencrises. Het conflict tussen Georgië en zijn roerige deelstaat Abchazië brengt Rusland gevaar lijk dichtbij een militaire interventie in de Kaukasus, nu de bergvolkeren uit de (Russi sche) Noord-Kaukasus zich met het geschil dreigen te bemoeien. Daarmee is voorlopig genoeg werk aan de winkel voor het Russische staatscomité voor nationaliteitenbeleid, een nieuw mi nisterie dat zich met de etnische conflicten in en nabij Rusland bezighoudt. Valeri Tisjkov is pas kort geleden door president Jeltsin benoemd tot voorzitter en moet het werk opruimen dat jarenlang is blijven lig gen! „Lange tijd heeft men de nationaliteiten kwestie veronachtzaamd". klaagt hij. Door de achterstand is er geen tijd voor uitvoeri ge programma's of beleid: „We proberen nu de crises voor te zijn door een lijst van po tentiële etnische brandhaarden op te stel len". Nadat vorig jaar de Sovjet-republieken zich van de Unie losmaakten, willen veel deel staten van de Russische Federatie nu het zelfde voorbeeld volgen. Veel volkeren be schikken over een autonome republiek, maar de grenzen daarvan komen maar zel den geheel overeen met het gebied waarin zij wonen. In slechts 5 van de 18 deelstaten is de inheemse bevolking in de meerder heid. Van de zeven miljoen Tataren in de vroege re Sovjetunie wonen er bij voorbeeld maar twee miljoen in Tatarstan, een minderheid. Maar zij vormen wel de grootste bevol kingsgroep in het naburige Basjkortostan, nog voor de autochtone Basjkieren. „Het is moeilijk in ons land etnische grenzen te trekkenaldus Tisjkov. Hij wil daarom af van het primaat van de zelfstandige staat binnen de Federatie, lie ver benadrukt hij de rechten en culturele autonomie van bevolkingsgroepen waar zij zich ook in Rusland bevinden. Tisjkov wil het begrip voor de inheemse volkeren ver groten door positieve discriminatie in de massamedia. Zelf geeft hij al het goede voorbeeld door een Tsjerkessiër en een Tsjetsjeen als naaste medewerkers aan te stellen. Hij verwacht niet dat de Russen moeite zul len hebben met de aanspraken en eisen van etnische minderheden: „Door de vele cul turele contacten en gemengde huwelijken is het etnocentrisme onder de Russen vrij laag". Toch is de minister niet optimistisch over de toekomst. „Door de sociaal-economi sche crisis zijn de mensen er slecht aan toe, en daardoor sneller geneigd geweld te ge bruiken. Bovendien is er een politiek va cuüm. In veel republieken en deelstaten zijn geen professionele politici maar onvol wassen academici aan de macht, die het nationalisme als ideologie aanwenden. En daarmee is de basis voor geweld gelegd." vechtsviiegtuigen kopen Saudi-Arabië 72 F-I5's. Voor de verkoop aan Taiwan moet de protesterende Chinese rege ring wijken, voor de verkoop aan Saudi-Arabië de sterke pro-Israël lobby in Washing ton. De verkopen leveren duizen den banen op bij de vliegtuig fabrikanten General Dynamics in Fort Worth, Texas en Mc- DonnellDouglas in SLLouis, Missouri. Die extra banen kun nen Bush stemmen opleveren. schade die de orkaan Andrew heeft veroorzaakt. De verzekeringsmaatschap pijen vergoeden vooral schade aan huizen, bedrijven en voer tuigen, tijdelijke kosten van le vensonderhoud en gederfde in komsten. Deze posten zijn slechts een deel van de totale schade van Andrew, die wordt geschat tussen de 20 en 30 mil jard dollar. lima» Een groep Peruviaanse schoolkinderen staat in de rij naast een pantservoertuig van het leger. De kinderen zijn op schoolreisje in de hoofdstad Lima, waar militairen het straatbeeld beheersen sinds presi dent Alberto Fujimori in april de grondwet opschortte en het parlement naar huis stuurde. santen houdt al enkele dagn in het paleis enkele tientallen re geringsfunctionarissen in gijze ling. Nabijev zou gisteren naar een Russische legerbasis zijn ge vlucht. Maar dit werd vanmor gen tegengesproken door zowel zegslieden van de regering als strijdkrachten in Tadzjikistan. Nabijev wordt door de oppo sitie aangevallen, omdat hij er niet in slaagde een eind te ma ken aan bloedige etnische con flicten die in twee regio's, rond de steden Koeljab en Roergan- Tjoebe, worden uitgevochten. De opposanten eisen ook de vrijlating van een van hun lei ders, generaal Rachim Noeroell- bekov. moskou AP In Tadzjikistan zijn vanmorgen alle Russische en Oezbeekse ra dio- en televisiezenders uit de lucht gehaald. Voor de maatre gel werd geen verklaring gege ven, maar bekend is dat het omstreden conservatieve be wind van president Nabijev veel kritiek had op de berichtgeving in de buurstaten over de huidi ge politieke crisis in Tadzjikis tan. Honderden opposanten blij ven actie voeren bij het presi dentiële paleis in de hoofdstad Doesjanbe, zolang de op een onbekende plaats ondergedo ken president niet in alle duide lijkheid verklaart dat hij zal af treden. Een andere groep oppo- doesjanbe «dpa-app Tadzjikistan, de armste repu bliek van de voormalige Sov jetunie, lijkt geen politieke lei ding meer te hebben. Over de verblijfplaats van president Rachmon Nabijev is niets be kend. Nabijev, die vroeger deel uit maakte van de communistische nomenklatoera, had het presi dentiële paleis maandag verla ten en zijn toevlucht gezocht in een kazerne van het GOS-leger in de hoofdstad om vervolgens in een gebouw van de veilig heidsdienst KGB onder te dui ken. Hij werd gisteren voor het laatst gezien met vrouw en kin deren in een gepantserd voer tuig. Duizenden betogers eisen al da gen het aftreden van Nabijev De oppositiegroepen lijken zich spontaan te organiseren, waar bij het vooral gaat om jongeren uit de hoofdstad en vluchtelin gen uit het zuiden van de repu bliek, die zich verzetten tegen het beleid van Nabijev. In het zuiden van het land woedt al weken een geweldda dige burgeroorlog tussen isla mitische en communistische groepen, waarbij al meer dan honderd mensen zijn omgeko men. Vooral de islamieten pro beren de communistische machthebbers in de voormalige Sovjetrepubliek uit het zadel te wippen. Als de 62-jarige president af treedt is met hem de laatste pro-communistische leider in het GOS verdwenen. Nadat hij vorig jaar bij algemene verkie zingen was gekozen, werd hij na massaprotesten in mei gedwon gen een coalitieregering te vor men met nationalistische, de mocratische en islamitische op positiegroeperingen. Sinds die tijd probeert hij moeizaam aan de macht te blijven. De opposi tie eist onder meer grotere poli tieke en religieze vrijheid. discussie, de Slowaakse grondwet aangenomen. Alle afgevaardigden van de Beweging voor een Demo cratisch Slowakije (HZDS) van Vladimir Meciar, van de ex-com munistische SDL en van de Onaf hankelijke Slowaakse Partij (SNS) stemden voor het ontwerp dat was opgesteld door de regering van Meciar. FOTO AP parus» hansgertsen 'Nationaliteitenkwestie lange tijd veronachtzaamd' Franse president wil javoor Maastricht te laten aankomen. Hij ging op voorhand uit van een positief resultaat. Drie maanden later staan de za ken er heel anders voor. Terwijl de voorstanders van 'Maas tricht' genoten van een lange, welverdiende vakantie, reisden de tegenstanders stad en land af. Ze hebben de Fransen angst aangepraat voor een log. bu reaucratisch Europa waarin Frankrijk als grote natie totaal verloren gaat. Angst voor een Europese bank die Frankrijk de wet gaat voorschrijven en angst voor horden illegalen als de grenscontroles zijn afgeschaft. Om over drugs en maffia nog maar niet te spreken. De voorstanders daarentegen kwamen met keurige argumen ten op de proppen. Maar in de hitte van de strijd grijpen nu ook zij steeds duidelijker naar het blijkbaar veel succesvollere angstwapen. Zij waarschuwen sinds enkele dagen voor een oud spook: een sterk en eigen zinnig Duitsland. De Frans- Duitse politieke samenwerking is de afgelopen veertig jaar de motor geweest achter het Eu ropese eenwordingsproces. Een Frans 'nee' dreigt aan die nau we samenwerking een radicaal einde te maken. De Duitsers zouden hun interesse in Europa wel eens kunnen verruilen voor een Alleingang. Het is geen net argument, maar het zou heel wat twijfelaars wel eens tot een voorzichtig 'ja' kunnen doen besluiten. De campagne rond het Franse Europa-referendum gaat zijn beslissende fase in. Ruim twee weken voordat de 38 miljoen Franse kiezers 'ja' of 'nee' zeg gen tegen het verdrag van Maastricht, neemt president Mitterrand het morgenavond in een rechtstreeks televisiedebat op tegen de gaullistische politi cus Philippe Séguin, een fervent tegenstander van 'Maastricht'. De uitkomst van dat debat zou op 20 september wel eens de doorslag kunnen geven. Als de verbaal begaafde Séguin Mit- terand in de hoek dringt, ziet het er slecht uit voor de toe komst van het Europa van Maastricht. En voor Francois Mitterrand. Volgens de laatste opiniepeilin gen wordt het op 20 september een dubbeltje op zijn kant. Vori ge week voorspelde een opinie onderzoeker dat het 'nee' zou worden. Een week later neigt de kleinst mogelijke meerderheid echter weer naar 'ja'. Als de Fransen het verdrag van Maastricht verweipen, heeft Mitterrand zichzelf heel wat te verwijten. Hij was het immers die in mei. daags na het Deense 'nee', tot ieders verrassing een referendum over 'Maastricht' aankondigde Mitterrand wa het Deense 'nee' en besloot het op een frontale confrontatie tussen voor- en tegenstanders

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5