Veel ambtenaren en politici corrupt 'In deze oorlog was voor ons niets te winnen' Binnenland Kerk Vianen zwaar beschadigd Circushuwelijk Amsterdam rekent af met 'Stopera-effect' FNV: Strenge regels aan werk van jongeren 'Joegoslaven' naar Nederland Beleid om groei WAO'ers af te remmen onvoldoende WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Benzine weer cent goedkoper Rotterdam Benzine wordt door de aanhoudend lage dollar koers morgen opnieuw een cent per liter goedkoper. Aan de meeste zelftankpompen gaan daardoor advies-literprijzen gel den van 183 cent voor super plus loodvrij, 179 cent voor euro loodvrij en 195 cent voor gelode superbenzine. Sinds eind juni is de benzineprijs acht cent gedaald. V-biljet voor gewetensbezwaarde den haag De Beweging Weigering Defensiebelasting heeft giste ren aan een vertegenwoordiger van minister Kok van financiën het eerste zogenoemde V-biljet aangeboden. Met dit biljet kun nen mensen nagaan hoeveel van hun belastinggeld naar defen sie gaat en kan hij of zij aangeven hoe dit geld anders kan wor den besteed. Volgens een woordvoerder is het de bedoeling dat mensen het V-biljet met hun 'gewone' aangifte meesturen. Waardecoupons vervangen zegeltjes Rotterdam Shell introduceert vrijdag bij al zijn tankstations in Nederland een nieuw spaarsysteem. In plaats van zegeltjes die recht geven op allerlei cadeaus kunnen de klanten voortaan waardecoupons vergaren die na ruim een jaar recht geven op contant geld en een bonus. Als het nieuwe spaarsysteem aan slaat, verdwijnt bij Shell het sparen voor handdoeken, videore corders en dergelijke. In dat geval verdwijnen de huidige spaar- zegeltjes op 1 januari 1993. Tot 1994 kunnen echter nog volle spaarkaarten worden ingeleverd. Jongens hebben piranha aan haak den haag Twee jongens hebben eind vorige week in de Loos- duinse Vaart in Den Haag een piranha gevangen. Deze vraat zuchtige vissoort is normaal te vinden in de Amazone-delta in Brazilië. Piranha's kunnen gevaarlijk zijn: in scholen zijn ze in staat hun prooi in korte tijd tot op het skelet kaal te vreten. Hoe de piranha in het Haagse water is terechtgekomen, is nog niet duidelijk. D66 gaat met kiezers praten den haag D66 gaat de boer op. Om verantwoording af te leggen aan zijn kiezers en ideeën en Wachten te inventariseren, houdt D66 volgende week in bijna 150 gemeenten bijeenkomsten. De actieweek is ook bedoeld om leden te winnen. Die moeten de partij meer financiële armslag geven. Hoewel D66 bij de laatste verkiezingen forse winst heeft geboekt en volgens recente opi niepeilingen goed is voor rond de dertig kamerzetels (tegen twaalf nu), blijft het ledental ver achter bij dat van andere grote partijen. D66 telt 13.000 leden; het CDA heeft er 116.000 en de PvdA 75.000. Beloning voor gezonde kappers utrecht» In een akkoord dat gisteren is bereikt over een nieuwe CAO voor de kappersbranche (25.000 werknemers) zijn belonin gen en straffen opgenomen om het ziekteverzuim terug te drin gen. Ze worden van kracht als het vóór 1 juli 1993 door andere maatregelen (waarop nog moet worden gestudeerd) niet is ge lukt het aantal ziekmeldingen met vijftien procent omlaag te krijgen. Werknemers die niet ziek zijn, krijgen dan per halfjaar een maximaal een vakantiedag moet worden ingeleverd. KRO-directie stelt chef op non-actief Hilversum» De directie van de KRO heeft Noud Smelt, chef van Radio 5, op non-actief gesteld. Daarmee heeft het conflict tussen de radiomedewerkers van de KRO en de directie over de reorga nisatieplannen van de omroep een nieuw hoogtepunt bereikt. Onderzoek Vrije Universiteit Amsterdam wijst uit: Nederlandse gemeenten worden gemiddeld honderd keer per jaar opgeschrikt door een geval van corruptie of fraude. Ervan uitgaande dat ambtenaren en politici op provinciaal en rijksniveau zich in dezelfde mate daaraan schuldig maken, komt elke dag van het jaar wel een nieuw geval aan het licht Dat concludeert dr. L. Huberts van de vakgroep politicologie en bestuurskunde van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij deed onderzoek naar fraude en corruptie onder ambtenaren en politici in gemeenten en bekeek hoe politie en justitie daarbij werden ingeschakeld. Uit zijn onderzoek bleek dat in grote gemeenten met meer dan 100.000 inwoners zich ge middeld elke veertien maanden een geval van corruptie binnen het gemeentelijk apparaat voor doet. In middelgrote gemeenten (25.000 tot 100.000 inwoners) gebeurt dat eens per vier jaar en acht maanden en in kleinere gemeenten (minder dan 25.000 inwoners) elke acht jaar en ruim negen maanden. Huberts verrichtte onderzoek onder 107 gemeentesecretaris sen in Nederland. Hij gaat er van uit dat zij weet hebben van alle gevallen van corruptie die binnen hun gemeente spelen. Aan het onderzoek werkten 82 gemeentesecretarissen mee. Samen maakten de geïnter viewden 127 gevallen van wer kelijke en vermeende fraude mee. Bij 'vermeende fraude' ging het om geruchten en ver denkingen die serieus genoeg waren om er aandacht aan te besteden. Bij 'werkelijke fraude en corruptie' was de gemeente secretaris overtuigd van het ge beuren. De overtredingen wer den begaan door 105 ambtena ren en 22 politici. In grotere ge meenten ging het alleen om ambtenaren, in gemeenten on der de 25.000 inwoners doen volgens Huberts ook politici een duit in het zakje. De gemeentelijke afdelingen Algemene en Burgerlijke zaken (afdeling bevolking en perso neelszaken) en Bouwen en Wo nen (ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en openbare werken) scoorden met 24 en 40 gevallen het hoogst. Maar ook de brandweer, sociale dienst, stadsdrukkerij, nutsbedrijven en de afdelingen onderwijs en fi nanciën werden genoemd. Volgens Huberts maakt zijn onderzoek duidelijk dat meer energie moet worden gestoken in het krijgen van kennis en in zicht in de fraude- en corruptie gevallen. Over de precieze om vang en de werking van be stuurlijke criminaliteit is vol gens de onderzoeker nog maar weinig bekend. vianen De roomskatholieke kerk Maria ten Hemel opneming in Vianen is gistermiddag door brand zwaar beschadigd. De linkerbeuk van de honderd jaar oude kerk brandde volledig uit. Hoe groot de schade is, stond gisteren nog niet vast De brand is vermoedelijk ontstaan door blikseminslag. De brand weer van Vianen kreeg assistentie van de korpsen van Usselstein, Gorkum en Dordrecht Door het vele bluswater scheurden de gewelven. Brandweer, poli tie en burgers wisten de kerkschatten te redden. Het bluswerk duurde tweeëneenhalf uur. foto anp cor de cock Het huishoudboekje van de ge meente Amsterdam ziet er weer rooskleurig uit. Uit de begroting voor volgend jaar, die gisteren werd bekendgemaakt, blijkt dat de hoofdstad voor het eerst in tien jaar weer uit de rode cijfers zal komen. Er blijft zelfs 52 mil joen gulden over voor nieuw beleid. De begroting van Amsterdam heeft ruim een decennium on der druk gestaan door de uit de hand gelopen kosten van de St opera (stadhuis en operage bouw in één). Wethouder D. de Grave van financiën sprak giste ren van het „einde van een tijd perk, waarin bezuiniging op be zuiniging werd gestapeld". Vol gens De Grave is het 'Stopera effect' nu definitief uit de begro ting verdwenen. Ondanks de gunstige berich ten komen de Amsterdammers overigens niet uit onder een las tenverzwaring. De gemeentelij ke heffingen stijgen in totaal met gemiddeld 6,8 procent ver geleken met 5 procent dit jaar. Dat betekent een verhoging van gemiddeld 114 gulden per per soon. Volgens wethouder De Grave komt dit onder meer doordat de afvalstoffenheffing ruim twee keer zo duur wordt door scherpere eisen van het rijk aan de Afvalverbrandingsin stallatie West. Het PvdA-kamerlid Buurmeijer wordt voorzitter van de parle mentaire enquêtecommissie die de uitvoeringsorganen in de so ciale zekerheid moet onderzoe ken. Een kamermeerderheid van PvdA, D66, WD en Groen Links ondersteunde gisteren zijn kandidatuur. Het CDA is te gen Buurmeijer als voorzitter. De Tweede Kamer ging overi gens wel unaniem akkoord met het instellen van de enquête commissie op zichzelf. Het werk van de commissie naar handel en wandel van bedrijfsvereni gingen, het GAK en de GMD en de betrokken ambtenaren en Kamerleden, zal naar verwach ting een jaar duren en kost 1,9 miljoen gulden. Bosnische soldaten na busreis van 28 uur in Zeewolde „Mijn hoofd is leeg. Ik weet niet wat ik moet denken. Ik kan niet denken", zegt Ed, een 29-jarige moslim uit Bosnië. Hij behoort tot de 79 ontheemden die gis teravond even na tien uur aankwamen in een bungalowpark in Zeewolde, sinds 1 januari een van de acht opvang- en on derzoekcentra in Nederland waar asiel zoekers en ontheemden uit het voorma lige Joegoslavië de eerste dagen worden opgevangen. De Bosniërs arriveerden gisteravond uitgeput na een busreis van 28 uur. Het gaat om een groep mensen, voorname lijk boeren, die de gevechten in Bosnië is ontvlucht. Een buschauffeur, een Kroaat, heeft zo zijn vraagtekens over de vluch telingen. „Hoe je het ook beschouwt, het zijn toch deserteurs", fluistert hij in het Duits. Deserteur of niet, Muhariene is blij dat hij nog leeft. „Daar blijven vechten, was mijn dood geweest", zegt hij. Muhariene (47) komt uit Dazak. Daar bezat hij twee huizen, een auto en een café. Nu heeft hij niet meer dan de kleren aan zijn li chaam. Bovendien heeft hij zijn gezin moeten achterlaten. Zijn vrouw, die naar Hongarije is ge vlucht, is een Servische. Bosniërs en Ser viërs leefden tot voor kort vreedzaam naast elkaar. „De gevechten zijn spon taan ontstaan", zegt Muhariene nog steeds verwonderd. „Ik heb voor duizend Duitse marken een automatisch geweer gekocht. Omdat in ons dorp de Serviërs in de minderheid waren, hebben we de ze mannen in de gevangenis gestopt. De vrouwen en kinderen onderhielden we in onze huizen." Dat gebeurde allemaal zonder geweld, maar toen kwamen de Servische vlieg tuigen met hun verwoestende artillerie vuur. „We zijn gevlucht) hebben twee maanden lang door de bossen gezwor ven en driehonderd kilometer afgelegd", zegt de vermoeide Muhariene. Met de garantie dat Nederland deze groep, die in totaal uit ruim driehonderd mannen bestaat, zou opnemen, werden ze in een Kroatisch vluchtelingenkamp in Varaz- din gestopt. De gemiddelde leeftijd van de mensen ligt rond de veertig jaar. De meesten zijn gedwongen aan de zijde van de Kroaten mee te vechten tegen de Serviërs. Maar ruim twee maanden geleden heeft de commandant het sein gegeven te stop pen. Ed, afkomstig uit Odzak: „Onze stad is helemaal vernietigd. Het was een oor log waar voor ons niets was te winnen. Waren we gebleven, dan was ik dood ge weest. Nu heb ik niets meer. Zelfs de schoenen die ik aan heb, heb ik gekregen van een Kroaat." Buurmeijer leidt enquêtecommissie De FNV Jongeren willen dat de mogelijkheden voor kinderen van 13 en 14 jaar om te werken aan strenge regels worden ge bonden. Dat zei A. Kaag, voor zitter van de jongerenbond van de FNV, vanmorgen bij de pre sentatie van het rapport 'Da's dan mooi geregeld', waarin de bond de resultaten van zijn va kantiewerkcampagne presen teert. Minister De Vries (sociale za ken) wil het jeugdigen van 13 en 14 jaar mogelijk maken aan het arbeidsproces deel te nemen. Volgens een woordvoerder van zijn ministerie is het echter al lerminst de bedoeling dat kin deren van die leeftijd voluit gaan werken. „We willen niet op die manier de kinderarbeid weer invoeren", aldus de zegs man. De Vries wil voor jeugdi gen slechts de mogelijkheid scheppen werkervaring op te doen of stage te lopen. De wijziging van het Arbeids besluit Jeugdigen, een onder deel van de Arbeidswet, kent dan ook een flink aantal beper kingen. De FNV Jongeren vin den dat die beperkingen niet ver genoeg gaan. De organisatie acht het maximum van veertig uur per week te veel. Zij betoog de tevens dat de Arbeidsinspec tie een grote rol moet spelen bij de controle op naleving van de voorschriften. De FNV Jongeren vinden voorts dat het mini mumjeugdloon voor 13- en 14- jarigen gelijk moet zijn aan dat voor 15-jarigen. Terugdringen van de groei van het aantal arbeidsongeschikten is noodzakelijk, maar de maat regelen die het kabinet daartoe neemt, zijn onvoldoende. Bo vendien wordt een verkeerde systematiek gehanteerd, waar door de beleidsmakers als het ware „aan alle knoppen tegelijk draaien". Dat is niet effectief. Dat constateert het Sociaal- Cultureel Planbureau (SCP) in zijn gisteren verschenen Cultu reel Rapport 1992. Volgens het planbureau is beperking van de duur en de hoogte van de uitke ring, waartoe het kabinet heeft besloten, onvoldoende om de uitgaven voor de arbeidsonge schiktheidsregelingen (WAO en AAW) af te remmen. In het rapport wordt daarom voorgesteld de criteria waaraan iemand moet voldoen om een uitkering te krijgen, na 1994 te verscherpen. Die criteria zijn nu soepel, aldus het rapport en daarom wordt het beroep erop groot en duur. Zo is Nederland het enige Europese land waar iemand ook een WAO-uitkering krijgt als hij of zij buiten het werk arbeidsongeschikt is ge worden. Het CDA was tegen de kandi datuur van Buurmeijer omdat deze in de ogen van het CDA di rect betrokken is geweest bij de invoering van de sociale verze keringswetten. Hij heeft ais frac tiespecialist meegewerkt aan de opzet van de binnenkort naar de Kamer te versturen nieuwe Organisatiewet Sociale Verzeke ringen. Daardoor loopt Buur meijer in de ogen van het CDA het risico als commissielid zelf verhoord te worden. Alle partijen zijn het erover eens dat het onderzoek de op stapel staande wetswijzigingen in de sociale zekerheid niet mag vertragen. Het gaat daarbij met name om de wijzigingen in de WAO, de Ziektewet en de nieu we organisatiewet sociale zeker heid. Nog eens 327 vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië mo gen naar Nederland komen. Dat heeft staatssecretaris Kosto van justitie vandaag besloten. Het betreft 250 vluchtelingen die in een sporthal in het Kroatische Karlovac verblijven en 72 men sen uit Tuzela. Kosto nam de beslissing na overleg met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. breda» Veel mensen stonden gisteren te wachten bij het stadhuis in Breda om een glimp op te vangen van de beroemde clown Oleg Popov (61) en zijn kersverse bruid Gabriëlle Lehmann (28). De twee werken al jaren samen in het Staatscircus van Moskou. Popov koos voor Breda als trouwplaats omdat burgemeester Ed Nij- pels een vriend van hem is en bereid bleek als ambtenaar van de burgerlijke stand te fungeren, foto nieuw anefo

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3