Milosevic sterk in machtsstrijd 'We hebben een geschifte als president' Feiten &Meningen Strijdvaardigheid centraal in Somalisch SOS-Kinderdorp WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 Panic neemt taak als vredesstichter te serieus Milan Panic vecht voor zijn politieke bestaan. De enkele weken geleden als premier van rest-Joego slavië binnengehaalde Amerikaanse zakenman van Servische afkomst valt niet langer in de smaak bij zijn mentor, Slobodan Milosevic. Panié neemt zijn taak als vre desstichter te serieus. Hij brengt de Servische en Joegoslavische krijgsheren daarmee in verlegenheid en moet daarom verdwij nen. Panié is echter klaar voor de strijd. „Als hij mij voor de voeten loopt dan zij God hem genadig!". Die opmerking ontlokte bij Milosevic slechts een glimlach. Panié zou nog wel merken wie werkelijk de touwtjes in handen heeft BELGRADO STOJAN CEROVIC De hoofdrolspelers uit het voormalige Joegoslavië waren vorige week met uit eenlopende strategieën naar de vredes conferentie in Londen gekomen. Milan Panié, de premier van het nieuwe, niet- erkende Joegoslavië, was niet gekomen om te onderhandelen, maar om bijna alle voorwaarden die gesteld zouden worden te accepteren. Hij realiseerde zich dat het belangrijkste is dat de sanc ties tegen Joegoslavië '{Servië en Monte negro) worden opgeheven en dat het land wordt opgenomen in de internatio nale gemeenschap. Slobodan Milosevic wist dat hij een stortvloed van beschuldigingen over zich heen zou krijgen. Hij was vooral ge komen met de bedoeling overeind te blijven, in de hoop dat het in Londen bij woorden zou blijven. Milosevic maakt zich op korte termijn minder zorgen over de sancties; zijn politieke obsessie is het realiseren van Groot-Servië. Dat doel had hij zich met de oorlog gesteld, en hij is bereid daarvoor elke prijs te be talen. Teruggeven Milosevic weet dat de oorlog, en de 'et nische zuivering' in het bijzonder, in Bosnië een nieuwe realiteit hebben ge schapen die de wereld misschien niet zal erkennen, maar ook niet ongedaan kan maken. De Serviërs hebben in Bos nië al meer gebied in handen dan ze no dig hebben, en hun leider Radovan Ka radzic kan zonder problemen 20 pro cent daarvan aan de moslims terugge ven, omdat hij weet dat hij op termijn de mogelijkheid heeft om zich bij Servië aan te sluiten. De president van rest-Joegoslavië, de president Milosevic (rechts op de foto) had pre Panic begint voor Milosevic nu behoorlijk irritant te worden. Panic (links op de foto) aangesteld c schrijver Dobrica Cosié, bevindt zich er gens tussen Panié en Milosevic. Hij is één van de belangrijkste ideologen van het concept van een Groot-Servië, en hecht derhalve veel waarde aan het in standhouden van de erfenis van Milose vic. Hij is zich echter ook bewust van de slechte reputatie van de president. Milosevic heeft veel bereikt, maar nu belemmert hij verdere vooruitgang. Daarom heeft Cosié voor Panic gekozen, en is hij bereid tot allerlei concessies, behalve als die een verdere territoriale expansie van Servië zouden belemme ren. Panic was bereid om Bosnië binnen de huidige grenzen te erkennen, Cosic was dat, veelzeggend genoeg, niet. Opluchting Iedereen is met duidelijke opluchting uit Londen teruggekeerd, en Milosevic is zeer tevreden. Hij is gerustgesteld dat er geen militaire interventie door de Vere nigde Naties komt, ondanks het bestaan van een VN-resolutie die een interventie mogelijk zou maken; niemand is echter in staat of bereid om Bosnië in zijn oor spronkelijke toestand terug te brengen. De internationale gemeenschap heeft met haar lakse houding een onomkeer bare situatie geschapen, en Milosevic heeft er terecht op gerekend dat velen, met cynisch realiteitszin, bereid zijn ie dere vrede te accepteren. Vrede, ook al is die moreel onaanvaardbaar, heeft de voorkeur, ook al zijn de grootste slacht offers de moslims, die het minst schul dig zijn. Ook al zou het een uiterst broze vrede zijn, en ook al zou die een uiterst gevaarlijk precedent scheppen die nieu we Milosevics in Oost-Europa en de rest van de wereld alleen maar kan aanmoe digen. In die zin heeft Milosevic gewonnen, en hij is bereid geweest daarvoor een enor me prijs te betalen, een prijs die de be schaafde wereld te hoog vindt, namelijk internationaal isolement en wurgende sancties. Milan Panic is vooral uit de Verenigde Staten gehaald om te probe ren die sancties weer opgeheven te krij gen, maar hij weet dat hij daarvoor eerst van Milosevic af moet. Het valt echter nog te bezien of de Conferentie van Londen Panic' positie heeft versterkt. Uitdager In dit tot voor kort sluimerende conflict is de lange tijd niet voor vol aangeziene Panic de zelfbewuste uitdager, en houdt Milosevic zich op de vlakte. Panic heeft echter in Londen een zeer stoutmoedige zet gedaan, door Mihalj Kertes, het hoofd van de geheime politie te ont slaan. Kertes, een trouwe volgeling van Milose vic, was er verantwoordelijk voor dat er aan burgers wapens werden uitgedeeld, dat de Servische eenheden in Bosnië werden georganiseerd, en dat in een aantal dorpen in Servië de niet-Servi- sche bevolking in een 'etnische zuive ring' werd verjaagd. Met het ontslag van Kertes is derhalve een belangrijke steun pilaar van Milosevic verdwenen. Als alles goed was gegaan, was de Con ferentie van Londen een nederlaag voor Milosevic geworden, en een overwin ning voor Panié, wiens standpunten uit eindelijk meer overeenstemmen met die van de rest van de wereld. Zo heeft het echter niet uitgepakt. Wat Milosevic misschien op papier heeft verloren, heeft hij op het slagveld gewonnen. Hij zou Panié er zelfs van kunnen beschul digen dat hij zijn werk niet goed heeft gedaan, omdat de sancties immers niet t imago v zijn opgeheven maar verscherpt. Reputatie Het vertrek van Milosevic is misschien nodig geworden, maar is geen afdoende reden voor opheffing van de sancties. President Cosié leunt nu nog op Milose vic' invloed en reputatie; hij is duidelijk van plan om de Servische president ge leidelijk en zo onopvallend mogelijk op een zijspoor te manoeuvreren, en hem over te halen de eer aan zichzelf te hou den, en mogelijk ergens ambassadeur te worden. Dat wil zeggen, ambassadeur in een land dat bereid is een man met het verleden van een oorlogsmisdadiger te accepteren. Dit is echter een uiterst delicate opera tie, die gelijk staat met het onschadelijk maken van een bom. Milosevic kan van een dergelijk plan onmogelijk gechar meerd zijn; zelf is hij in elk geval van mening dat hij voorlopig nog genoeg ruimte heeft om zijn positie te handha ven. Bij een dergelijke krachtmeting is het tenslotte erg belangrijk of het leger posi tie kiest, verdeeld raakt of neutraal blijft. Maar afgezien van het leger zijn er in Servië veel te veel wapens, die in han den zijn van allerlei groepen waarvan er vele verbonden zijn met de politie. In dat verband is het ontslag van het hoofd van de geheime politie van groot be lang, en een teken dat de machtsstrijd misschien zonder geweld kan worden beslist. Stojan Cerovic is columnist bij het on afhankelijke tijdschrift Vreme, dat ver schijnt in Belgrado; hij is tevens voor zitter van het Anti-Oorlogscentrum. Brazilië twijfelt aan geestelijke gezondheid Collor Parlementsvoorzitter Ibsen Plnheiro (met microfoon) spreekt de menigte toe nadat hij een officieel verzoek had ontvangen om president Collor af te zetten. Het verzoek was afkomstig van de Braziliaanse Orde van Advocaten en de Persassodatle. foro» reuter •oreoo newton RIO DE JANEIRO KEN SILVERSTEIN AP De Braziliaanse president Fernando Collor de Mello heeft de politieke tegenaanval ingezet tegen de beschuldi gingen van corruptie en pro beert de Brazilianen ervan te overtuigen dat hij de touwtjes nog volledig in handen heeft. Maar met elk hernieuwd openbaar optreden van de president twijfelen zijn kritici er steeds meer aan of Collor ze nog allemaal op een rijtje heeft. Volgens Luis Alberto Py, voor zitter van de Psychiatrische Associatie, lijdt Collor aan „de ziekteverschijnselen van de machthebbers". De president heeft grote moeite naar de mening van anderen te luiste ren en is overtuigd van zijn gelijk. Er is geen medisch profiel over Collor beschikbaar en het blijft moeilijk aan te geven hoe serieus de opmerkingen over de geestelijke gezond heid van de president moet worden genomen. Maar de kritiek groeit met elk vreemd optreden van Collor, zoals zijn terugtreden uit het open bare leven en het raadplegen van deskundigen in de leer van de getalssymboliek en spiritualisten. De twijfels rond zijn geestelij ke stabiliteit werden zondag nog eens aangewakkerd na de toespraak van Collor op de nationale televisie. Daarin ontkende hij alle beschuldi gingen en legde hij de groei ende publieke druk om zijn ontslag in te dienen naast zich neer. „Iemand moet die man even aan zijn jasje trekken. Het moge duidelijk zijn dat we een geschifte als president hebben geïnstalleerd", aldus de vooraanstaande politico loog Rene Dreifuss. Hij vreest zelfs dat de houding van Col lor de militairen er toe kan aanzetten hem uit het presi dentiële paleis te verjagen. Sinds het corruptieschandaal in mei losbrak heeft Collor zich in een kleine kring van mensen teruggetrokken, leest hij geen kranten meer en heeft hij slechts contact met enkele trouwe medewerkers. Hij geeft de schuld van zijn politieke problemen aan een mysterieus „coupsyndicaat", geleid door zijn tegenstan ders. Gemakshalve vergeet hij dat het zijn broer Pedro Col lor was die in eerste instantie met de beschuldigingen naar buiten kwam. Collor, altijd al een bijgelovige man geweest, zou tevens de raad hebben ingeroepen van deskundigen in de leer der getalssymboliek, helderzien den en hoge priesters van een op Afrikaanse leest geschoei de voodoo-religie. Op diverse cartoons wordt Collor afge beeld te midden van bloedige koppen van kippen, kaarsen, fruit en andere offerandes aan voodoo-goden. In een column in de krant Folha de Sao Paulo schreef zakenman Ricardo Semler het afgelopen weekeinde dat hij ervan overtuigd is dat er iets „ernstigs" aan de hand is met de geestelijke gezondheid van de president. „Of dit nieuw is of niet weet ik niet, maar het is het duidelijk dat hij met grote voorzichtigheid moet worden behandeld. Hij leeft niet in de realiteit en nie mand kan voorspellen tot wat hij in staat is." FOTO'REUTER Uitgehongerde Somaliërs In de rij bij een voedseldlstributiepunt van het Rode Kruis. 'Iedere dag staan er weer honderden anderen op de stoep' MUQDISHO FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT 'Het Zwitserland van Somalia', zo noemt de di recteur zijn eigen instituut. Het SOS-Kinderdorp aan de rand van het noordwestelijk deel van de Somalische hoofdstad Muqdisho heeft inder daad iets weg van een oase in een woestijn van oorlog en vernietiging. Een tuin met palmbomen, groener dan groen gras, keurige wandelpaden en gehuld in een se rene rust. We staan binnen de muren van Muq- disho's SOS-Kinderdorp, één van de vele gelijk soortige dorpen die overal in de wereld zijn op gezet om voor jonge weeskinderen te zorgen. De rust die het dorp uitstraalt, wil overigens niet zeggen dat het nu 18 maanden durende oorlogs geweld aan het dorp voorbij is gegaan. „In de periode november '91 tot maart '92, toen Aideed en Ali Mahdi tegen elkaar vochten, zijn hier 37 granaten ingeslagen", zegt zuster Maria- Antoinette, hoofd van de in 1989 aan de over kant van de straat gebouwde kliniek. „Maar we hebben het overleefd." Strydvaardig Deze opmerkelijke vrouw behoort tot de Itali aanse Consolata-Orde, woont en werkt al 16 jaar in Muqdisho en is ondanks alle ellende optimis tisch en strijdvaardig gebleven. Ze kwam naar het SOS-Kinderdorp begin 1991 toen Siad Barre ten val werd gebracht door het Verenigd Soma lisch Congres (USC) en Italië, evenals de meeste andere landen, al haar burgers uit Somalia eva cueerde. Zuster Maria bleef en werd van het Ber- nadir-ziekenhuis, waar ze al die tijd als verpleeg ster had gewerkt, overgeplaatst naar de SOS-kli- niek. „Dat was een zeer tragische tijd", memoreert ze. „We waren het enige ziekenhuis dat na de val van Barre bleef draaien. Uit de hele stad kwa men de mensen hier naartoe gestroomd. In de klaslokalen lagen meer dan 450 zwaargewonde mensen." In november braken opnieuw gevechten uit in Muqdisho, nu tussen de twee rivaliserende groe pen binnen het USC, onder leiding van generaal Aideed en intermim-president Ali Mahdi en we derom stroomden de slachtoffers binnen.Alle vloeren van zowel de zalen als de veranda's la gen bezaaid met gewonden." 15 dagen En nu is het de alles vernietigende hongersnood die Somaliërs van heinde en verre naar de SOS- kliniek in Muqdisho drijft. Zij krijgen hier voor 15 dagen voedsel. Baby's en jonge kinderen die sterk ondervoed en ziek zijn, worden opgeno men. Opnieuw doen de klaslokalen dienst als ziekenzalen. Een tekort aan bedden noopt de verpleegsters ook tafels en stoelen te gebruiken voor de behandeling van de uitgemergelde ba by's. In de eerste zaal die we binnengaan, liggen overal moeders met hun kinderen in bed. Baby's met slangetjes door hun neuzen. „Geef je ze al leen maar voedsel, dan gaan ze zeker dood. We geven de ergste gevallen daarom ook een medi sche behandeling. We vinden dat beide zaken hand in hand moeten gaan." Ze wijst vervolgens op een zojuist uit Baidoa ge arriveerde vrouw en haar baby. „Dat kind is heel erg zwak", zegt Maria. Ze praat met de vrouw in het Somali. Een verpleegster wrikt en wringt om een infuus aan te sluiten. De baby krijst en geeft over. Er komt niet meer dan wat schuimend speeksel uit. Zuster Maria kijkt somber. Alle po gingen om dit reeds uitgeteerde wezentje te red den lijken tevergeefs. „Misschien nog een paar Advies De Italiaanse non legt uit dat de vrouwen hier zelf voor hun kinderen moeten koken en ook zelf verantwoordelijk zijn voor het toedienen van medicijnen. „Sommige mensen vinden dat ik dat moet doen, omdat veel vrouwen het nalaten. Maar daar ben ik het niet mee eens. Als de moe der het niet doet, betekent dat dat ze niet van haar kinderen houdt. Dan heeft het geen zin dat ik het forceer. Wat we wel doen, is de moeders adviezen geven en leren hoe ze voor kinderen moeten zorgen." Wordt één van de kinderen opgenomen, dan blijft ook de rest van de meegekomen familie in het SOS-centrum. „Zodra de patiënt beter is, moeten ze vertrekken. Ze kunnen dan wel terug komen voor de voedseldistributie, maar ik kan ze hier niet langer onderbrengen. Iedere dag staan er weer honderden nieuwe mensen met hun kinderen op de stoep." Zaal na zaal en veranda na veranda totaal ver zwakte moeders en een paar vaders met hun zie ke, uitgehongerde kinderen. Hun lijfjes vaak vol vliegen. Ze lijden aan tbc, longontsteking en an dere kwalen. Van een jongetje met een ernstig eiweittekort begint de huid reeds af te pellen. Daags ervoor stierven zes baby's en twee moe ders. Maar de verpleegsters van de SOS-kliniek blijven vechten voor ieder leven. Zuster Maria vindt het daarom zo onbegrijpelijk dat mensen voedselhulp inpikken en op de markt verkopen. „Hoe is dat in godsnaam mogelijk, vraagje je af. Als je ziet hoe tegelijkertijd tienduizenden straat arme mensen kreperen en ieder moment dood kunnen gaan van de honger."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2