Schapers af tegen McEnroe 'Ik geniet nog elke dag bij Ajax' Bobby Fischer spuugt op sancties Romario bindt in Sport WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 ÜL REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (cuef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Siemerink, Haarhuis en Schultz wél verder De situatie werd op het laatst behoorlijk gênant. Terwijl John McEnroe en Michiel Schapers op het centre-court van Flushing Meadows hun partij in de eerste ronde van de US Open afwerkten, ontstonden op de snelwegen rond het Newyorkse tennispark al de eerste files. Van de aanvankelijk ruim twintigduizend aanwezige toeschou wers verlieten er steeds meer het Louis-Armstrongsta- dion. De vertoning die de twee dertigers opvoerden, kon het publiek namelijk nauwelijks boeien. Daarvoor was ze te eentonig. Boris Becker lijkt de grond te kussen tijdens zijn wedstrijd tegen Kevin Curren. Becker won in vier sets. foto epa new york gpd Hoewel de 33-jarige McEnroe heeft aangekondigd aan zijn laatste serieuze jaar als proften nisser bezig te zijn, geeft hij nog altijd geen cadeautjes weg. Ook niet aan generatiegenoot Mi chiel Schapers, die met 6-4, 6-0, 6-4 verloor. De klap kwam hard aan bij de één jaar jongere Eemnesser. Zo hard dat hij na afloop de Nederlandse pers niet te woord wilde staan en linea recta naar zijn hotel vluchtte. Dat Schapers na een dergelij ke nederlaag teleurgesteld is, valt nog te begrijpen. Maar dat hij dat op een dergelijke manier ten toon spreidt, mag zeer on professioneel en onvolwassen worden genoemd. Hetgeen ook zijn begeleider Ted Troost vond. „Michiel had zich vooraf na tuurlijk een heel andere partij voorgesteld. Dat viel dus tegen en dan reageert hij weer een beetje horkerig. Dat moet-ie niet doen. Daar is hij onder hand oud en wijs genoeg voor", zei de Rotterdamse haptonoom, die ook weer voor de vandaag in actie komende Richard Krajicek in New York is. Niet alleen op de baan kan Schapers dus nog iets van McEnroe leren. De Amerikaan, die als zestiende is geplaatst, voldeed na afloop gewoon aan zijn verplichtingen en vertelde de journalisten maar weer eens zijn overpeinzingen aan de vooravond van zijn afscheid. Als een verslaafde die opziet tegen het afkickprogramma, maar weet dat hij nooit zal wennen aan het verliezen. Telkens als John McEnroe te genwoordig op de baan ver schijnt, zien de toeschouwers iets wat geweest is. Bij vlagen ontdekken ze de maestro van het tennisracket. De elementen die dat ideaalbeeld steeds vaker verstoren, willen ze nog wel eens achteloos vergeten. Zoals gisteravond, toen de volhouders hem na afloop van de drama tisch slechte wedstrijd toch hartstochtelijkbejubelden. Het laat zich gemakkelijk ver klaren. Kleurrijke spelers als Jimmy Connors, die vanavond zijn veertigste verjaardag op het centre-court van Flushing Mea dows mag vieren de Brazi liaan Jaime Oncins zal als ere gast fungeren tijdens het partij tje en John McEnroe hebben nog altijd geen opvolgers. De hedendaagse toppers zijn van een ander kaliber en daarom geeft het publiek zijn hart aan de oude garde. „De romantici willen dat ik nog speel als een decennium geleden", liet McEnroe, vier voudig winnaar van de US Open, zich ontvallen. „De rea listen weten dat ik mijn ver wachtingen niet te hoog moet stellen. Dat kan frusterend zijn en ik sta niet bekend als iemand die daar goed mee kan om gaan". De nederlaag van Schapers sloot een voor net Nederlandse tennis tweeslachtige dag af. De middagsessie op Flushing Mea dows was nog zeer hoopvol be gonnen. Achtereenvolgens Brenda Schultz, Jan Siemerink en Paul Haarhuis plaatsten zich op de voormalige vuilnisbelt voor de tweede ronde. Zij ver sloegen respectievelijk Marian ne Werdel (6-3, 4-6, 6-4), de las tige Mexicaan Luis Herrera (6-4, 3-6, 6-2, 6-3) en de hardslaande Japanner Shuzo Matsuoka (7-5, 6-2,6-4). Nicole Muns-Jagerman kon dat voorbeeld niet volgen. Al leek de 25-jarige Amstelveense door de zeges van haar landge noten extra gemotiveerd aan haar partij tegen Jennifer Capri ati te beginnen. Ze nam op het centre-court brutaal een 5-1- voorsprong in de eerste set. Het Amerikaanse publiek schaarde zich toen echter luidkeels ach ter zijn favoriete, waarna Muns- Jagerman weer één van haar bekende 'zenuwaanvallen' ken de: 6-7 (3), 2-6. Jacco Eltingh wierp vervol gens een nog grotere schaduw over de successen van het Oranje-contingent op het Ne wyorkse tennispark, waarboven gistermiddag meer vliegtuigen dan wolken waren te bespeu ren. De 22-jarige Heerdenaar had weinig kans tegen Henrik Holm: 1-6, 4-6, 7-6 (5). 4-6. ..Holm stond ook op een onge looflijke manier te retourneren. Hij sloeg de ballen soms langs me alsof ik een mietje was vertelde Eltingh, die vandaag aan de zijde van Haarhuis aan het dubbeltoemooi begint. Omdat hun eigenlijke part ners, Tom Kern pers en Mark Koevermans, niets voelden voor het vierde en laatste Grand- Slamtoernooi van dit jaar, be sloten de twee het samen maar weer eens te proberen. Vorig jaar hadden ze immers met suc ces twee dubbeltoernooien af gewerkt. In Schenectady haalde ze de halve finales en in het Braziliaanse Guaruja pakten Haarhuis en Eltingh zelfs de hoofdprijs. Evenals vorige week in hetzelfde Schenectady. Deense elftal in belangstelling kopenhagen slo Ondanks teleurstellend spel van het Deense voetbaleftal in de eerste WK kwalificatie-wedstrijd tegen Letland (0-0) is de belang stelling voor de Europese kam pioen bij de aanstaande thuis wedstrijd overweldigend. Voor de EK-revanche en kwa lificatie-wedstrijd tegen Duits land, op 9 september in Kopen hagen, zijn bij de Deense voet balbond rond de 100.000 ver zoeken voor kaarten binnen ge komen. Het Idrottspark, thuis haven van Bröndby. heeft ech ter een capaciteit van niet meer dan 40.000 plaatsen. Van de voetballers die in de met 2-0 ge wonnen finale tegen Duitsland aantraden, is alleen de als inter national gestopte verdediger Kent Nielsen afwezig. Eén van de weinige aanvullingen is ver dediger Jan Heintze, die wegens een blessure het EK miste. Hij maakte vorige week in Letland reeds zijn rentree. Gelijkspel Leeds londen rtr Leeds, de kampioen van Enge land, heeft gisteren opnieuw twee punten verspeeld. De ploeg kwam bij Oldham niet verder dan een gelijk spel, 2-2. Dat lag niet aan Cantona. De omstreden Fransman zorgde met twee doelpunten voor een zeker lijkende voorsprong. 01- ney maakte in blessure-tijd ge lijk. na kort daarvoor voor 2-1 te hebben gezorgd. Ajacied Litmanen in Finse selectie Helsinki Jari Litmanen, middenvelder van Ajax, is door de Finse bondscoach Jukka Vakkila geselecteerd voor de kwalificatie-in terland tegen Zweden, op 9 september in Helsinki. De 21-jarige speler ontmoet daarin waarschijnlijk ploeggenoot Stefan Pettersson. De aanvaller van de Amsterdamse club werd een dag eerder al door de bondscoach van Zweden geselecteerd. Litmanen maakte ondanks zijn jeugdige leeftijd al langer deel uit van de nationale ploeg. Veendam-doelman Sterken komt om veendam Wim Sterken, reserve-doelman van Veendam, is gis terochtend bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hij werd 22 jaar. Sterken was met zijn auto vanuit zijn woonplaats Assen op weg naar zijn werk in Emmen. Tussen Rolde en Borgen botste hij frontaal op een vrachtwagen. Sterken overleed ter plekke. Sterken was bezig aan zijn vijfde contractjaar bij Veendam. Als gevolg van een zware schouderblessure was hij de afgelopen maanden uit de roulatie. Sterken speelde 18 wedstrijden in het eerste team van Veendam. Van Dorp springt weer over zes meter usse Met een sprong over zes meter heeft Yvonne van Dorp ge toond klaar te zijn voor de ccfmpetitiefinale van aanstaande zon dag. In Lisse richtte de atlete van AV Holland zich gisteravond alleen op het verspringen, dat zij met 6.04 overtuigend won. Op de 800 meter was Joost la Lau in 1.53,4 de sterkste. Mede-Bataaf Michel Versteegen volgde op 1,2 seconden, goed voor de vierde plaats. Fred Sluys (De Bataven, 1.57,5) en Danny Paardekooper (De Spartaan, 1.58,0) bleven ook nog ruim onder de twee minuten. Jan Kortekaas werd vierde op de 3000 meter in 8.46,7. Speerwer per Mark Beelen van het organiserende De Spartaan kwam tot 49.98. Casba trekt Van der Meiden aan leiden De nieuwe wielerformatie Casba uit Zoeterwoude heeft Dennis van der Meiden (Rijswijk) als vijftiende renner aange trokken voor de ploeg die volgend jaar deelneemt aan de top- competitie van de KNVVU. Tijdrijder Van der Meiden, die momenteel voor Westland Wil Vooruit uitkomt, is de vijfde renner die niet van Swift/Casba af komstig is. Op de diensten van Noordhollander Mare Faas wordt het nieuwe wielerseizoen geen prijs emer gesteld. Wereldkampioene Haringa in Leiden leiden Niet alleen de kemphanen Leontien van Moorsel en Monique Knol komen op 3 oktober naar de wielerronde van Lei den. Ook de kersverse baan-wereldkampioene Ingrid Haringa staat 's morgens om 10.00 uur aan de start op de Doezastraat voor een wedstrijd over 50 kilometer. De koers staat tevens in het teken van het afscheid van Petra de Bruin. Stayer Podlesch in spoor vader valencia anp Roland Königshofer is zijn wereldtitel stayeren bij de amateurs kwijtgeraakt. De drievoudige Oostenrijkse wereldkampioen werd gisteren in het Luis Puig-velodrome van Valencia onttroond door Carsten Podlesch. De 22-jarige Berlijner won beide manches over 25 kilometer en verguldde in Spanje het brons dat hij vorig jaar in Stuttgart als de butant tijdens de mondiale titelstrijd veroverde. Podlesch rieedt in de voetsporen van zijn vader en bondstrainer Rainer Podlesch. De ze behaalde in 1978 en 1983 in respectievelijk München en Zürich ook de regenboogtrui achter de zware motoren. De student lichamelijke opvoeding maakte in Valencia een einde aan de hegemonie van Königshofer. De Oostenrijker veroverde sinds 1989 drie jaar achter elkaar het goud bij de amateurstayers. Dit keer restte hem slechts het brons. Het zilver kwam terecht bij de Italiaan Solari, die daarmee zijn prestatie van vorig jaar evenaar de. Mike McCarthy schaklede eerst wereldkampioen achtervolging Francis Moreau uit en nam vervolgens in de onderlinge confronta tie met de 'wonderfïets' de kroon van de Fransman over. De 24-ja- rige professional zonder sponsor is de eerste Amerikaan die de we reldtitel op het onderdeel achtervolgen veroverde. Shaun Wallace moest ondanks de veelbesproken 'Lotus Proto 3' genoegen nemen met zilver. De Litouwer Asturas Kaspoetis veroverde het brons. sveti stefan dpa/afp De eerste persconferentie van de excentrieke schaker Bobby Fischer na twintig jaar was kort maar krachtig. Het Amerikaan se fenomeen liet op ondubbel zinnige wijze blijken wat hij van de VN-sancties tegen het nieuwe Joegoslavië vond. Hij spuugt er op. Bovendien hekel de Fischer zijn collega's Kaspa rov, Karpov en Kortsjnoi, die hij van fraude beschuldigde. „Ik weet dat ik met mijn duel tegen Spasski in Montenegro het em bargo van de Veiligsheidsraad schend", sprak Fischer (49) gis teren in Sveti Stefan, waar van daag de geruchtmakende strijd begint. „Maar ik ben tegen de afgekondigde sancties.Fi scher haalde vervolgens een formulier tevoorschijn en zwaaide er provocerend mee. „Dit is een fax van het Ameri kaanse ministerie van financi en, waarin ik word gewaar schuwd", schamperde de oud- wereldkampioen, die aanvan kelijk geen vragen wenste te beantwoorden. „Ik kan hierop slechts spugen." Fischer voegde de daad bij het woord en voor zijn verbaas de gehoor en tientallen televi sie-camera's bevuilde hij het officiële regeringsdocument. Daarin viel te lezen, dat Fischer met zijn duel tegen Spasski, ge doteerd met ruim acht miljoen gulden, zowel de VN-sancties als de Amerikaanse regels over treedt en dat hij een grote geld boete en een lange gevangenis straf riskeert. „In principe wil ik in de Ver enigde Staten blijven wonen", vervolgde Fischer onverstoor baar. „Maar daarover beslis ik pas na mijn gevecht tegen Spasski." Volgens Fischer is er sprake van een groot complot in de wereldtop. „Ik durf te beweren, dat alle partijen tussen Kaspar ov en Karpov ('honden van het laagste soort') in scène zijn ge zet Ook Kortsjnoi heeft zich daaraan schuldig gemaakt. Ik zal mijn beschuldigingen be wijzen in een boek, dat ik mo menteel aan het schrijven ben. Dit schandaal is groter dan de dopingrel rond Ben Johnson vier jaar geleden in Seoul." Fi scher kreeg enige steun van Spasski, die sinds 1976 in Frankrijk woont „Bobby heeft gedeeltelijk gelijk", zei de Rus sische grootmeester. Op de vraag of hij ooit nog tegen Kasparov om de wereld titel zou spelen, wees Fischer op een affiche achter hem. „Ik neem aan dat u kunt lezen", glimlachte hij. De aankondi ging luidde: „Duel tussen we reldkampioen Bobby Fischer en zijn uitdager Boris Spasski." eindhoven anp Romario heeft zich voorlopig weer verzoend met PSV. De ei genzinnige Braziliaan betuigde gistermiddag op het trainings complex de Herdgang zijn spijt over zijn weerbarstige gedrag. „Hij erkende zijn fouten en zeg de toe zijn leven te beteren", verklaarde manager Kees Ploegsma opgelucht. „De ko mende dagen moet hij zijn woorden waarmaken." Romario meldde zich vijf mi nuten voor het afgesproken tijd stip bij coach Hans Westerhof. Het veelbesproken duo werkte een korte training af. De ko mende dagen wordt hetzelfde programma afgehandeld. De in dividuele training onder leiding van Westerhof is onderdeel van de straf, die Romario maandag kreeg opgelegd. De schotvaardi ge spits werd een week voor de A-selectie geschorst wegens wangedrag tijdens het verblijf van PSV in Spanje. Romario re ageerde furieus op zijn schor sing en dreigde met vertrek. „Een tussentijdse transfer is op dit moment niet aan de or de", benadrukte Ploegsma, die maandag opnieuw met Wester - hof en Romario rond de tafel gaat zitten. „Het is de bedoe ling, dat we allemaal weer met een schone lei beginnenaldus de manager. „Eerst zal Romario echter deze week de gemaakte afspraken moeten nakomen. Dan is er weer een basis om sa men te werken." Pechvogel Groenendijk wil alleen weg als er een goede aanbieding uit het buitenland komt nieuw-vennep herman joustra Groeten uit Madrid. De televisie van Alfons Groenendijk toont de ene na de andere fraaie an sichtkaart van het Estadio San tiago Bemabeu. Een frisgroene grasmat, uitzinnige socios die hun helden van Real Madrid uitbundig toejuichen. 'De Ko ninklijke' presenteert zich offi cieel aan het eigen publiek, met Ajax als tegenstander (1-3). Groenendijk baalt, want het was heel goed mogelijk geweest dat hij op het veld had gestaan. „Van Gaal geeft in vriendschap pelijke wedstrijden vaak jon gens een kans die anders niet aan de bak komen. Zoals ik." Nu moet hij doen met de tv- beelden, chips en een flesje bier („maar niet te veel") binnen handbereik. Linkerbeen om hoog, de enkel in het gips. Het gevolg van een ongelukkige ac tie van Sparta's Ron van den Berg, afgelopen zondag. „Hij kwam van achteren in, mijn en kel stond vast in de grond. Ge scheurde enkelbanden. Van Gaal belde me maandag nog: Je hebt wel pech hè? Toch attent." Louis van Gaal. Sinds hij aan het roer staat bij Ajax, is 'Leidse Fons' nauwelijks meer in beeld geweest. Vorig seizoen, zijn eer ste bij Ajax, begon nog goed. Onder Leo Beenhakker. Hij werd 'voetballer van het Am sterdam-toernooi' en presteer de ook daarna redelijk. „Ook te gen Real Madrid in La Coruna. We speelden ze helemaal van de mat: 2-0. Prosinecki kwam tien minuten voor tijd naar me toe. Hij wilde per se mijn shirt hebben." Een korte, maar glorieuze j>e- riode. Daarna volgde al snel een knieblessure en volgde Van Gaal in De Meer Beenhakker op. Het begin van een mindere tijd. Maar Groenendijk zegt dat hij daarmee intussen heeft leren leven. „Van Gaal vindt mij geen mindere voetballer dan Kreek, maar ik ben veel avontuurlijker. Altijd al geweest ook. En Van Gaal wil een verdedigend inge stelde voetballer links op het middenveld. Aan zo'n speler blijft hij vasthouden." Het is vooralsnog geen reden voor de oud-Leidenaar om zijn kont tegen de krib te gooien. „Ik heb een contract, het is mijn werk, ik kan dus niet zo maar opstappen. Frustrerend is het wel. In de voorbereiding op dit seizoen ging het heel goed. Mis schien had ik wel de beste voor bereiding van iedereen, tenmin ste, dat zeiden de jongens. Toch stond ik er weer naast. Al kan ik mezelf niets kwalijk nemen, ik heb er alles aan gedaan." Groenendijk is even stil. Berg kamp anticipeert goed op een hakballetje van Pettersson en scoort met een fraaie stiftbal. „Och, och, dat is echt geen toe val. Dat kan haast geen einder, negen van de tien keer doet hij dat ook op de training." En even later, bij de nog mooiere tweede treffer van Bergkamp, opnieuw met een 'stift'. „Dit is zeldzaam. Die jongen staat op eenzame hoogte. Het is rust Groenendijk filo sofeert over de speelwijze van Ajax. „Heel herkenbaar. Berg kamp als spits achter Petters son. Twee vleugelspelers. Vink op de plaats van Jonk. Silooy en De Boer als mandekkers. Blind nu in een offensieve rol voor de verdediging, normaal de rol van Jonk. Vink is meer het extra slot op de deur. Litmanen rechts op het middenveld, Kreek links in de zone. Die jongen doet het heel sober, goed. Doet wat hij moet doen. Daar ben ik eerlijk in." Kort na rust. Aron Winter, zijn slapie van vorig seizoen, belt even. Uit Rome, op kosten van zijn club, Lazio. Hij zit ook te kijken. Net op dat moment gaat de keeper van Real in de fout bij Alfons Groenendijk: „Van Gaal vindt mij geen mindere voetballer dan Kreek, maar ik ben avontuurlijker. Hij wil een verdedigend ingestelde voet baller links op het middenveld." foto henk bouwman een terugspeelbal. Hij pakt het leer op. Kreek probeert het uit de vrije trap met een stiftballe- tje. „Die wil ook even wijs doen, Aron", zegt Groenendijk tegen Winter. „Dat was echt een bal letje voor mij geweest." Even later komt Real terug via een penalty. „Een cadeautje. Slaat echt nergens op." De va der van boezemvriend Michel Boerebach meldt zich vervol gens via de telefoon. Groenen dijk: „Hallo...ik heb de indruk dat ze me niet missen bij Ajax...". Even later maakt inval ler Edgar Davids er beheerst 1 -3 van. „Wat een opsteker voor de wedstrijd tegen PSV." Groenen dijk komt weer tot zichzelf. „Ik ben nu 28. wil nog een paar jaar voetballen en niet op de bank zitten. Vitesse en FC Twente hadden belangstelling, maar dan zou ik toch weer een stap terug doen. Buiten PSV, maar dat is al voorzien, hoef ik in Ne derland nergens meer te voet ballen. In het buitenland wel. maar alleen als er een goede aanbieding komt. Als het zo ver is, zal Van Gaal dat wel begrij pen. denk ik. Maar nu onmid dellijk weg? Nee. Dat meen ik echt. ik zit tenslotte wel bij een Europese topclub. Met klasse spelers. Ik geniet elke dag. Die tweede goal van Bergkamp is echt een van de mooiste die ik ooit heb gezien."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19