Filmacteur die te vroeg leefde Vergeten gebouwen van Willem Kromhout 'Een aanslag op je netvlies en estetisch gevoel' Cultuur&Kunst Futloze Samsom van Nederlandse Opera STEREND WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 17 Stripschapprijs voor Hein de Kort Amsterdam De Stripschapprijs is dit jaar toegekend aan de teke naar Hein de Kort. Hij krijgt de prijs, een bronzen plastiek en een oorkonde, voor zijn gehele oeu vre. De prijs voor bijzondere ver diensten voor het beeldverhaal gaat dit jaar naar uitgeverij Pan da. De uitreiking van beide prij zen vindt plaats tijdens de Strip- dagen 1992, die van 16 tot en met 18 oktober in Breda plaatsvinden. De Kort heeft volgens de jury een eigen schokkende wereld gecre- eerd. De vormgeving van zijn ideeën noemt de jury uniek en herkenbaar. De uitgeverij krijgt de jaarprijs onder meer voor het uitbrengen van de totale strip boekenserie rond Eric de Noor man van Hans G. Kresse. Magie Frankie. foto pr Blues in Muziekcentrum Zoetermeer toetermeer Het Zoetermeers Muziek Kollektief heeft haar pro gramma voor het komende seizoen, in het Muziekcentrum aan het Nicolaasplein, gepresenteerd. Op 26 september zal het spits wor den afgebeten door de formatie jumpin' Arnold and the Blackjacks net gitarist Onno Kelk. Op 28 november staat de Bredase blues- 3and KC Jack and the Bishops geprogrammeerd. Voor volgend jaar rijn optredens gepland van Oscar Benton Bluesband met Johnny en Gus Laporte en Barrelhouse Bailey (23 januari), Mr. Boogie Woogie and the Firesweep Bluesband (27 maart) en Magie Frankie (15 mei). Retrospectief Montgomery Clift in Den HaagAmsterdam en Rotterdam Een van de films in het Montgomery Clift-retrospectief dat deze maand in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam vertoond wordt, is 'The Misfits' (1961) van John Huston. Het is niet alleen een prachtig drama, maar ook een film die een ideale illustratie is van de veranderingen die in Hollywood plaatsvonden. in de bijt. Zijn stijl was naar bin nen gekeerd, zijn personages kwetsbaar, gevoelig en onzeker. Marlon Brando noemde hem zijn enige serieuze concurrent. James Dean beschouwde hem als zijn grote voorbeeld. De iro nie wil dat Dean een legende werd die nog steeds levend is, terwijl Clift tegenwoordig door bijna iedereen vergeten is. Zijn losbandige levensloop zal daar misschien debet aan zijn ge- Saint-Saëns, Nederlands Philharmonisch Orkest o.l v Hartmuth Haenchen, Koor van de Nederlandse Opera en dansers van het Nationale Ballet Met o.a. William Co chran (Samson). Catherine Keen (Dalila), Philippe Rouillon (Opperpriester). Gezien 31/09. Nog te zien: 3.6.8.11.14.17.20. 23 en 26 september Muziektheater, Am- Het verregende foldermateriaal dat op de Amsterdamse Uit markt in grote hoeveelheden over kunstminnend Nederland is uitgestort, is nog niet opge ruimd of De Nederlandse Opera opent daadwerkelijk het seizoen met haar eerste première: 'Samson et Dalila', de enige opera van Saint-Saëns, waarvan men nog wel eens de moeite neemt haar op te voeren. Uit mededogen wellicht of uit pië teit voor de meester, die toch tachtig lange jaren van zijn le ven aan de muziek wijdde, zon der echt schokkende kunstwer ken na te laten. Saint-Saëns was ervan over tuigd dat hij het beste van zijn kunnen gegeven heeft in de twaalf opera's die hij schreef. Dat die in Frankrijk geen weer klank vonden, zegt niet zo veel: zijn vakbroeder Berlioz is het niet anders vergaan. Maar dat ook later en elders de luisteraars er niet aan wilden, geeft toch te denken. Zoals in het gehele oeuvre van de componist (169 opus nummers) hier en daar wel lichtpuntjes te ontdekken zijn, zo zitten er in 'Samson et Dalila' een paar mooie fragmenten. De beroemde aria 'mon coeur s'ou- vre a ta voix', schitterend ver tolkt door de Amerikaanse mez zo Catherine Keen, zou wel eens de voornaamste reden kunnen zijn dat deze opera niet hetzelfde lot beschoren is als de elf andere werken. Een paar koorfragmenten is de moeite waard en er is een prachtige aria van Samson ('vois ma mi sère"), maar dan zijn de hoogte punten wel genoemd. Van de regie van Steven Pim- lott zou hetzelfde gezegd kun nen Worden: er zitten een paar ronduit prachtige beelden in, maar die kunnen het geheel niet redden. Ernstiger is het dat de drijvende kracht in het dra matische gebeuren, de span ning die er heerst tussen Samson en Dalila, nergens voel baar wordt. Wanneer de hande ling zich op hen concentreert valt het dramatisch volkomen stil. Dalila zal wel door gemeng de gevoelens gedreven worden, maar de regie maakt dit niet duidelijk. De zangers bewegen zich zonder veel zeggingskracht in het decor, dat in de eerste ac te sober, in de tweede vervelend modieus en in de derde welda- dig is. Tenor William Cochran, vorig jaar nog een acceptabele Sieg fried in de Brusselse 'Ring', kwam alleen in de genoemde aria tot zijn recht. Voor de rest was het afzien. Zijn stem is te zwak en in de hoogte onvol doende. De beide andere hoofdrollen waren met Catheri ne Keen en Philippe Rouillon zonder meer goed bezet. den haag leo bankersen Clark Gable en Eli Wallach spe len twee scharrelaars, geboren verliezers die zich tegen beter weten in vastklampen aan de oude Amerikaanse droom van vrijheid en avontuur. Ze krijgen gezelschap van een jonge, pas gescheiden vrouw (Marilyn Monroe), die weliswaar teleur gesteld is in het huwelijk, maar die haar geloof in het leven nog niet heeft verloren. De vierde gelukzoeker die zich bij hen voegt wordt ge speeld door Montgomery Clift. Een verknipte rodeo-artiest die zich met ware doodsverachting van het paard laat gooien. Niet temin is hij degene die het fail lissement van hun idealen het scherpst onder ogen ziet. 'The Misfits' symboliseert niet alleen het afscheid van de oude Hollywood-mythen maar laat ook de verandering in acteerstijl zien. Gable, in zijn laatste en te vens een van zijn beste rollen, is nog het voorbeeld van de klas sieke mannelijke held, ook al is dat hier een anti-held. Marilyn Monroe (ook in haar laatste film) laveert op aandoenlijke wijze tussen enigszins kinderlij ke clichés en oprechte emoties. Clift is het voorbeeld van de nieuwe acteur die niet meer ge noegen neemt met toneelspe len, maar zichzelf geheel met zijn personage vereenzelvigt. Hoewel hij in 'The Misfits' pas betrekkelijk laat op het toneel verschijnt en weinig tekst heeft, is hij door zijn houding en blik direct zeer sterk aanwezig. Vanaf het begin van zijn film carrière in 1948 was Mont gomery Clift een vreemde eend Voor de publiciteitsmachine van de studio's was Clift een onmogelijk acteur. Hij gaf zich niet alleen over aan drank- en medicijnmisbruik, maar vooral zijn steeds openlijker geëtaleer de homoseksualiteit was iets dat tot iedere prijs voor het pu bliek verborgen moest blijven. Als acteur stond hij in het mid den van de jaren vijftig aan de top, maar zijn privé-leven ken merkte zich door steeds diepere crisissen. Regisseurs begonnen huiverig te worden om met hem te werken en verschillende ke ren kon hij er alleen door de in spanningen van zijn trouwe vriendin Elizabeth Taylor weer bovenop te komen. In het retrospectief zijn negen van de zeventien films te zien waar Monty in speelde. Hieron der zijn prachtige klassiekers als 'From Here to Eternity' van Fred Zinneman of 'A Place in the Sun' van George Stevens, naast minder bekende (en soms minder geslaagde) films, waarin Montgomery Clift toch altijd nog een opvallende verschij ning is. Een fraaie hommage aan een acteur wiens ongeluk het was dat hij te vroeg kwam. Montgomery Clift en Elizabeth Taylor in 'A place in the Sun' van George Stevens (1951). Farmfestival in Oude Wetering OUDE WETERING* In Oude Wetering vindt aan staande zaterdag, op het terrein voor het Farmhouse, het Farm popfestival '92 plaats Op het programma, dat om 18.00 uur begint, staan optredens van de volgende bands: Hot Dogs, Cross your heart the Playtex. Let's Quit, Whroumm en Too hip for the Room. Om een uur's nachts zal er in de zaal nog een optreden te zien zijn van de Leidse Ugly Walter The Fuzz. Het terrein is vanaf half zes open. Duitse boekhandel mag open blijven AMSTERDAM* De enige Duitstalige boekhan del in Nederland, 'Die Weisse Rose' in Amsterdam, mag voor lopig open blijven. De boekhandel werd in augus tus door de Amsterdamse recht bank failliet verklaard en dreig de gisteren gesloten te worden. Op net laatste moment is echter besloten de boekhandel open te houden om de eigenaar in de gelegenheid te stellen opnieuw een betalingsregeling te treffen. Multatuli-prijs Dirk van Weelden AMSTERDAM* Het Fonds voor de Kunst heeft gisteren de Multatuli-prijs 1992 toegekend aan de auteur Dirk van Weelden voor zijn roman 'Mobilhome'. Aan de prijs, die sinds 1972 jaarlijks wordt uitgereikt, is een bedrag verbonden van 15.000 gulden. De Albert van Dalsum- prijs voor het lomwlwluoiiu 1991/92 gaat naar Karst Woud stra voor zijn produktie 'De zwarte Pool'. Ook aan deze prijs is een bedrag van 15.000 gulden verbonden. Beide prijzen wor den op 23 oktober in Paradiso uitgereikt. rotterdam hans fuchs Architect Willem Kromhout (1864-1940) is vooral bekend geworden als de ontwerper van het American Hotel aan het Amsterdamse Leidseplein. Veel minder bekend is zijn werk in Rotterdam, de stad waar hij vanaf 1910 woonde en werkte. Het Nederlandse Architectuur instituut in Rotterdam toont momenteel een overzicht van het complete oeuvre van de ar chitect. Dank zij het American Hotel werd Kromhout op slag gere kend tot de drie meest beloven- 4 seizoenen donzen dekbed met 90% witte ganzedons. 100% katoenen tijk, carré gestikt. Tweedelig, d.m.v. klitteband aan elkaar te bevestigen. Exclusief voorde Bijenkorf vervaardigd. Lits-iumeaux. 560+720 g vulgewicht. Van 1299.- Voor 999.- 2-persoons 450+600 g vulgewicht. Van 1099.- Voor 799.- Extra lange maat 1 -persoons. 400+340 g vulgewicht. Van 769.- Voor 549.- 1 -persoons. 400+300 g vulgewicht. Van 699.- Voor 499.- Deze aanbiedingen gelden t/m 12 seplember as. (ol zoveel eerder als de voorraad is uitverkocht) de architecten van Nederland, naast Berlage en De Bazel. Te recht, getuige de huidige ten toonstelling in het Nederlandse Architectuurinstituut. Het werk van Kromhout is dat van een ar chitect met een heel eigen stijl, die ver af staat van het rond de eeuwwisseling onder collega's zo geliefde 'recyclen' van de grote bouwstijlen uit het verle den. Terwijl Berlage met zijn Am sterdamse Beurs in het rationa lisme een nieuwe architectuur zocht, putte Kromhout inspira tie uit de overvloedig gedeco reerde Oosterse architectuur. Berlage's uitspraak, dat archi tectuur begint waar de versie ring ophoudt, werd door Krom hout dan ook gepareerd met de stelling: 'De kunst begint waar de techniek eindigt'. Het ver haal gaat, dat Kromhout gebou wen zoals de Taj Mahal uit het hoofd kon natekenen. Voor Kromhout was architec tuur in de eerste plaats 'boetse ren met kubieke massa's' en dat had niets met techniek te ma ken. Een architect was in Krom- houts ogen allereerst een kun stenaar. Hier ligt misschien een verklaring voor de geringe aan dacht die de architect na zijn vertrek uit Amsterdam ten deel viel. Kromhout was een kunste naar, in een tijd waarin de meeste architecten hun heil zochten in de techniek en archi tectuurhistorici hun aandacht richtten op de aanstormende generatie functionalisten zoals Brinkman en Van der Vlugt. Kromhout vertrok in 1910 uit Amsterdam als een architect die faam had verworven als teke naar, als ontwerper van het Het American Hotel in Amsterdam, de bekendste schepping American Hotel en als drijvende kracht achter de oprichting van de Bond van Nederlandse Ar chitecten, de beroepsvereniging die tot op heden de belangen behartigt van architecten. Daar naast had Kromhout zich sterk gemaakt voor een gedegen be roepsopleiding voor architec ten, de latere Academie van Bouwkunst. Reders en industriëlen waren vanaf 1910 de nieuwe opdracht gevers van de architect, die in Rotterdam werkte aan een in drukwekkend oeuvre van ro buuste en monumentale archi tectuur. Het bakstenen kantoor gebouw van de Scheepvaartver- eeniging-Zuid, aan de Pieter de Hoochweg, met zijn opmerkelij ke scheepsvorm illustreert wat Kromhout onder architectuur verstond: zeer levendige, vor menrijke bouwkunst met een plastisch gebruikte baksteen. Van beton, het nieuwe materi aal dat door de functionalisten rijkelijk gebruikt werd, moest Kromhout lange tijd niets heb ben. In 1913 deed Kromhout mee aan de prijsvraag voor het nieu we stadhuis van Rotterdam. Meer nog dan in het gebouw voor de Scheepvaartvereeni- ging-Zuid toont het door Krom hout ingezonden ontwerp wat de architect voor ogen stond. De schetsen in het Nederlands Architectuurinstituut tonen een toren die bijna letterlijk 'geboet seerde massa' is. De eerste prijs van de raad huisprijsvraag ging aan Krom- houts neus voorbij. De architect overschreed het vastgestelde budget met ruim een miljoen, de vriendschap tussen de latere prijswinnaar Henri Evers en burgemeester Zimmerman deed de rest. Rotterdam werd opgezadeld met een traditio neel stadhuis dat zijn gezicht ontleende aan alle mogelijke stijlen uit het verleden. Lekkage Meer succes had Kromhout in 1916, toen zijn eerste ontwerp in Rotterdam, De Noordzee, daadwerkelijk werd uitgevoerd. Het pand aan de Wijnhaven vormde het eerste van een ree) kantoren en fabrieken die Kromhout in Rotterdam zou re aliseren: drukkerij Wyt en Zo nen aan de Pieter de Hooch weg, Heinekens Bierbrouwerij, het kantoor van Diepeveen aan de PelgrimsstM.it Helaas zijn tijdens de oorlog veel van Kromhouts gebouwen verwoest. Wat resteert is onder meer een deel van de brouwerij, door architectenbureau Van den Broek en Bakema gerecon strueerd als een eresaluut aan Willem Kromhout. En ook het gebouw Diepeveen aan de Pel grimsstraat Wstaat nog altijd. Met een door lekkage geteister de toren die op zichzelf nutte loos is, maar wel architectuur zoals Kromhout zich du- wenste. Architect Willem Kromhout Czn. (1864-1940). LtVOD O) werk. Nederlands Architectuur instituut, Westersingel Rotter dam. Tot 9 november. Tegelij kertijd verscheen bij uitgeverij 010 een monografie Wl Ida Ja ger getiteld Willem Kromhout Czn. Prijs 69,50. U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf recensie nancy stoop Expositie 'Eingriffe - Übergriffe. Sieben Positionen aus Hamburg' - Zeven kunstenaressen uit Hamburg Te In de zomermaanden van 1991 vond in de Gedok Galerie in Hamburg een expo sitie van Wassenaarse kunstenaars plaats. Nu is de beurt aan zeven uit Hamburg afkomstige kunstenaressen om zich aan een Nederlands publiek te presenteren. Het werk van de zeven is tot en met 11 oktober te zien in het Was senaarse Raadhuis De Paauw. De (incidentele?) uitwisselingsten toonstelling op initiatief van de gemeen te Wassenaar wekte enige verwachtingen ten aanzien van het niveau waarop deze kunst van over de grens zich bevond, maar hierin werd ik ten dele teleurge steld. Het werk zelf was hier debet aan, maar de opstelling versterkte de niet ge ringe contrasten nog eens. Hoezeer werk kan lijden onder de pre sentatie bewijzen beelden van Isabelle Hofmann. Een vitrine met kleine sculp turen brengt in notedop de oorsprong en strekking van de gebruikte thematiek naar voren die in haar werk op groter formaat nog beter te zien zijn. De primi tieve, idoolachtige figuren verwijzen naar de staat die de mens verloren heeft door de voortschrijdende beschaving en naar de dreiging die daarvan uitgaat. De gehangene fungeert als symbool hiervan. Hofmanns donkere terracotta beelden staan her en der verspreid over de ten toonstelling. Deze wiize van opstellen is zo consequent volgenouden dat het er gerniswekkend wordt - een paar tekenin gen of schilderijen en dan doemt weer een beeld van Hofmann op. Deze irrita tie doet Hofmann onrecht, want zij be hoort zeker tot een van de betere expo santen. Ik was matig geboeid door Doris von Klopoteks 'Hundetrager am Abend', waarin de aangebrachte verf als vuur werk van het doek spat. Maar het kon nog erger, getuige de fluorescerende kleurexplosies van Ukki Ukleya. Haar composities die het hedendaagse I. u gevoel van een stad als Hamburg moe ten verbeelden zijn niet minder dan een aanslag op je netvlies en esthetisch ge voel. Hiermee bereikte de expositie net toppunt van narigheid en op het ergste voorbereid betrad ik de Pieter Twentzaal. Maar het sluitstuk van de tentoonstelling bevatte enkele lichtpunten die veel van het voorafgaande goed maken, ware het niet dat de verstilde schilderijen van Ali ce Chone en Gisela Buchholz de opdrin gerige aanwezigheid van Uldeya's 'action painting' moeten verdragen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17